oop Zoetemelk oorop in rij an kanshebbers ROGER TAYLOR KRABBELT TERUG EN SESLUIT TOCH OP WIMBLEDON TE SPELEN Judoka Adelaar dicht bij medaille APPIE HAPPIE QUEENS CLUB G. P. der Lage Landen: eerste prijs 80 mille iwil niet en tegen ependiente tfastase lerste geplaatst voor ibledon. Londen De kogel is eindelijk door de kerk. De profs - niet min der dan aoht en zestig - hebben het been, zoals trouwens verwacht, stijf gehouden en zuilen niet uitko men op Wimbledon, dat maandag moet beginnen. De organisatoren van de AH England Olub zitten met de brokken al zal dat ook ditmaal door het Britse flegma wel nauwe lijks aan de oppervlakte komen. Want Wimbledon is immer sniet al- Door Piet Kienhuis leen een groot en apart tennisge- beuren, maar ook een sociale hap pening en wat de inikomsten betreft hoeven de organisatoren niet in pa niek te raken, want negentig pro cent van alle kaarten zijn al maan den verkocht. En er zullen nauwe lijks toeschouwers zijn die hun kaarten zullen terugsturen. Ook vorig Jaar is dat immers niet gebeurd, toen de profs er evenmin waren, eveneens als gevolg van een controverse met de ILTF, de inter nationale tennisfederatie. Er waren zelfs meer toeschouwers dan ooit. Daarna zijn beide aartsvijanden weer dichter tot elkaar gekomen en het zag er naar uit, dat Wimbledon als vanouds zou zijn, maar de haat en nijd is opnieuw in alle hevigheid opgelaaid, waarvan de arme Nikki Pilic het weinig benijdenswaardige middelpunt is geworden. Het niet uitkomen van de Joegoslaaf voor zijn land in de Daviscup is natuur lijk alleen maar de lont in het kruit geweest. De conservatieve heren van de ILTF hebben dit voorval - nogal onverstandig - aangegrepen om op nieuw him minachting voor de "ba zigheid" van de zo langzamerhand oppermachtige profs tot uitdrukking te brengen. Het is alleen jammer dat uitgerekend het belangrijkste toernooi van het jaar hiervan op nieuw de dupe wordt. Temeer, om dat juist Wimbledon enkele Jaren geleden de doorbraak voor de profs heeft bewerkstelligd. Aan de andere kant kunnen de vele profs, verenigd in de ATP, de stoffige heren van de ILTF Juist niet harder treffen dan door Wimbledon te boycotten. Deze rel is overigens een uitermate betreurenswaardige zaaJk voor de tennissport. Maar wat wil men, ten nis is de laatste Jaren keiharde bussiness geworden, waarmee mil joenen Zijn gemoeid en in welke wereld het "versleten" beleid van de ILTF niet meer past, of in ieder geval niet up to date meer is. In de wereld van de tennisprofs is geen plaats meer voor nostalgie, die vooral wordt uitgestraald door Wimbledon. De profs hebben de laatste Jaren lucratiever toernooien uit de grond gestampt en waarin minder hard gestreden behoeft te 'worden dan tijdens de zenuwslopende veertien dagen van het rumoerige Londense grastoernooi. Alleen de erg sterken zijn in staat Wimbledon te door staan en daarom zijn er steeds meer profs van wie dit befaamde toernooi niet zo nodig meer hoeft. Zoals bijvoorbeeld onze Tom Okker, die er niet al te zeer om zal treu ren omdat de kans op Wimbledon- roem een lot uit de loterij genoemd kan worden. Voor de profs ligt het meeste geld in Amerika en niet in Europa. Zo zijn de grote toernooien van Lamar Hunt ook in het afgelopen seizoen in de oude wereld in hoofdzaak verliesposten geworden, met uitzon dering dan van het Ahoy-toernooi in Rotterdam. Hoe de tweespalt tussen de ILTF en de ATP zich verder ook zal ont wikkelen, mister Allan Heyman en zijn bestuursleden van de ILTF we ten nu dat de profs niet met zich laten sollen en dat zij de zaken wel zullen regelen zoals hen dat goed lijkt. Gibson op met de mededeling dat hij toch zou spelen. De Roemeen Ilie Nastase, winnaar van Parijs en Rome, komt dus eveneens uit omdat hij dat zou moeten van zijn bond, maar zijn landgenoot Tiriac sloot zich wel aan bij de boycot, hetgeen als een verrassing kwam. Er zijn nu in plaats van 16 slechts 8 geplaatste spelers: 1. Nastase, 2. aJn Kodes (TSL)3. Roger Taylor Boycotlijst (Engeland), 4. Alex Metreveli (Rusl.)5. Jimm Connors (VS), 6. Björn Borg (Zwe), 7. Owen David son (Auetr.) en 8. Jürgen Fassben- der (W .Dts). genomen met 6 tegen 2 stemmen nadat was vernomen dat de Joegos lavische tenntsbond niet van plan was de royering van Pilic op te heffen, s Jack Kramer, uitvoerend directeur van de ATP, zelf oud-Wimbledon- kampioen: „Het is een tragedie voor Wimbledon, maar we hadden geen andere keus." Roger Taylor Londen Aanvankelijk stonden er 69 namen van tennisprofs op de boycotlijst van Wimbledon, maar een half uur na het bekendmaken van de afzeggingen belde de Brit Roger Taylor de Britse referee Mike Op de boycotlijst van 68 staan lang niet allemaal bekende namen, maar het is duidelijk, dat hieronder wel de meeste grote cracks te vinden zijn. Spelers zoals Natase en Tay lor zullen nu voor de disciplinaire raad van de ATP moeten verschij nen, waavan Stan Smith, houder van de Wimbledontitél, voorzitter is. Van de oorspronkelijke plaatsings lijst van 16 voor Wimbledon zijn nu alleen nog Nastase, Taylor en Ko des overgebleven. De volgende kwartfinales worden verwacht: Nas tase Fassbender, Metreveli Connors, Borg Taylor, Davidson Kodes. Het ligt vor de hand dat Nastase, die vorig Jaar in de finale van Smith verloor, de grote favoriet voor de titel Is. Het besluit van de ATP de boycot door te zetten werd door het bestuur Australië: Terry Addison. John Alexander, Bob Carmichael, Phil Dent, Colin Dibley, Roy Emenson, John Newcombe, Ray Keldie, Kim Warwick, Tony Roche, Ken Rosewall, Alan Stone, Dick Crealy, Ross Case, Geoff Masters, Ian Fletcher. Verenigde Staten: Arthur Ashe, Ed die Dibbs, Mike Estep, Frank Profi ling, Paul Gerken, Tom Gorman, Brian Gottfried, Clark Grabner, Bob Lutz, Jim Mcmanus, Charlie Pasa- rell, Delines Ralston, Cliff Ritchey, Marty Riessen, Stan Smith, Harold Solomon, Dick Stockton, Butch See- wagen Roscoe Tanner, Erik van Dil len. Frankrijk: Pierre Barthes, Georges Goven, Francois Jauffret, Patrice Domlnguez, Patrick Proisy, Wanaro N'Godrella. Zuid Afrika: Cliff Drysdale, Ray Moore, Frew McMillan, Pat Cramer. Groot Brittannië: Gerald Battrick, Mark Cox, Graham Stilwell. Italië: Paolo Bertolucci, Martin Mul ligan, Adriano Panatta. Spanje: Andres Gimeno, Manuel Orantes, Antonio Munoa. Argentinië: Guillermo Vilas Chili: Jaime Fillol. Tsjecho-Slowakije: Milan Holecek. Egypte: Ismail el Shafei. GriekenlandNikki Kalogeropolous. Mexico: Joaquin Loyo Mayo. Nederland: Tom Okker. Nieuw Zeeland: Brian Fairlie, Onny Parnn. Pakistan: Haroon Rahim. Rhodesië: Andrew Pattison. Roemenië: Ion Tiriac. Zweden: Ove Bengtsson. LONDEN De finale van het he ren enkelspel van Queens Club zal gaan tussen Hie Nastase en Roger Taylor, de nummers één en drie van de nieuwe plaatsing. Nastase zege vierde met 6-8, 9-7, 7-5 over de Rus Alex Metreveli. Taylor won met 7-5, 6-3 van de Australiër Owen David son. Voor de finale van het dames en kelspel plaatsten zich de Australische Evonne Goolagong en de Russische Olga Morozova. Eerstgenoemde won met 6-2, 6-0 van Julie Heldman. Olga Morozova verwijderde de andere Amerikaanse uit 't toernooi. Ze won met 6-2, 6-3 van Valerie Ziegenfuss. ICENBURG Vijfentwintig maal dienen de ongeveer vijftig vaderlandse wieler- zich morgen tegen de Cauberg op te hijsen om uit te maken, wie de nationale trui lantrekken. Maar al staat de opgave vast, het peloton zal allerminst compleet zijn. t een aantal gewoonweg niet kan opstappen (Ben Koken, Cees Bal) voor de 187 tters, en omdat een aantal anderen dat gewoonweg niet wil, onder het motto: „Wat ik nou op die berg zoeken?" uberg is inderdaad een r! gering de hoogte ogen- ook mag zijn. Nu op het parkoers" wordt gereden van 7,5 km.) wordt de hel- nlijk nog nijdiger: Je moet ïimale klimmerscapaciteiten en wil Je enigszins voorin rijden. En er zijn nu een- oga-l wat Nederlandse be wijzen" met ritzeges in de Midi Li bre en daar óók het bergklassement won: is er een betere sollicitatie naar het rood-wit-blauwe tricot te vinden? Ook vorig Jaar was Zoete melk sterk favoriet - maar toen kon Karstens dus geen coalitie om tegen te strijden en dat zou het wel eens een stuk gemakkelijker kunnen ma ken voor die mannen. Ook voor kar stens Ja, want die zwoegde zich in Italië verrassend sterk over de Je nog voorvoelen, dat het hem tegen bergtoppen (voor zijn doen dan) en de coalitie van Goudsmit-Hoff-ren- ners, langs de kant begeleid door de vakman Pellenaars, niet al te ge- ners, die, zoals dat in de makkelijk zou afgaan. hoe klagerig hij dan ook mag bewe ren last te hebben van een penicilli- nekuur, die een ontsteking diende te bedwingen, „de Karst" zal er zon- Duindigt verwacht records DUINDIGT Eindelijk is het dan zo ver. De Grote Prijs der Lage Landen, dag der dagen voor de Ne derlandse draf sport, gaat as. zondag middag om 15.40 uur op Duindigt van start. Uit vijf Europese landen komen de absolute topcracks naar Wassenaar. Groot favoriet voor de 19de aflevering van de Lage Landen- prijs zijn de Zweedse dravers Ego Boy en Noble Action die qua recente km-tijden vele seconden sneller zijn dan bijvoorbeeld de Nederlandse af vaardiging bestaande uit Gunnar Dear Uriosis P Aiglon Acro bate L en Jojo Buitenzorg. Maar het vooraf favoriet zijn in een dergelijke draverij heeft nauwe lijks enige betekenis. De tijden dat een Grote Prijs der Lage Landen met gemak door een favoriet werd toromzet betreft zijn er grote ver wachtingen. In 1972 werd er op de Lage Landen-dag een omzet geboekt van bijna 9 ton. Men houdt er in totalisator-kringen rekening mee dat dit Jaar het miljoen zal worden be reikt. Vandaar dat extra personeel is gemobiliseerd om het spelende pu bliek snel van dienst te kunnen zijn. Tips RENNEN Haagse Ooievaar: 1. Golden Peter; 2. Honey's Rocket; 3. Sweet Memo ry Outs, Master Tanner en Beem- ster. Drafsport-prys: 1. Funchal; 2. Ge rard; 3. Tuscan Pride Outs, Melisse en Gratlssa. DRAVERIJEN Fideel-prijs: 1. Lord Tulpenburg; gewonnen zyn voorby. Wie had er 2. Isis de Coq d'Or; 3. Klaus Olivier Outs, K06mos P en Katinga M. Une de Mai-prys: 1. Lido Buiten zorg; 2. Lantoni H; 3. Lonely Star Lenie Ook dit Jaar stuiten de Nederlan- dag eerzuchtig als hy is toch ders, die in buitenlandse dienst rij- wel „staan". Een fikse individuele den weer op een formatie van strijd kan dus worden verwacht, te- puur-Nederlaitds karakterde Cana da Dry-Gazelleploeg van Ton Vissers. Maar nu liggen de zaken gaan bemoeien. Zo goed als uiter- toch wel enigeszins anders, want aard ook titelhouder Tabak. De trou- zo'n geweldige "eenheid" heeft Vis sers bepaald niet van zijn ploeg kunnen smeden, dat zij de koers zal nie bevinden en dan is het verder heet "nog niet tegen een kunnen". Zodat afzeggingen snelle opgaven er wel weer Ig zullen zijn. in het een leuk kampioen- worden. Bedenk daarvoor as hoe het vorig Jaar ging: jo boeiend strijdverloop, een ide met TIno Tabak na een Qde, maar te laat ingezette wüien en kunnen controleren. Inte- de vraag in hoeverre de Jonge i Joop Zoetemelk. En daar- gendeel: gezien het feit, dat op profs van Frisol, met Cees Priem neteen de naam van de fa- Limburgse grond wordt gekoerst, als kopman, zich als ploeg of als rr deze titelstrijd weer rnag worden aangenomen, dat in de individueel in dit kampioenschap Een Zoetemelk, die zich boezem van de formatie tussen de kunnen manifesteren. Daarmee is Jreek weer eens kwam "be- (Vele) Limburgers onderling felle de prognose dan wel afgerond. Het ERDAM Europacuphou- heeft de Europese Voetbal- Bern laten weten niet be- üjn tegen Independiente uit a in de wedstrijden om de e wereldbeker. De UEFA in,- 1 ie een week geleden per jj ar het standpunt van de vereniging in deze rivaliteit zal bestaan. Elkeen heeft daarginds zijn eigen, niet geringe eisen tellende, doorgaans zéér chau vinistische supportersclub en dat al leen al maakt het Vissers bijkans onmogeiyk de zaken eens goed op een rijtje te zetten. Tenzy er uiteraard flink wat geld uit de portefeuille van de bazen wordt getrokken, om elkeen schadeloos te stellen voor wat in diens ogen dan het "missen" van de titel is. Gezien de lrestaties van de diverse cou reurs tot nu toe lijkt het echter on aannemelijk, dat de sponsors zich die opofferingen u ook nog eens zullen gaan getroosten. Een fikse premie voor wie het blauwe shirt als eerste over de streep draagt en daar zal het verder wel bij blij ven. De coureurs moeten onderling maar verder zien hoe af te rekenen gaat er maar om: wie van de Lim burgers blijft het langst in de buurt van de "buitenlanders"? Joop Zoetemelk de grote favoriet voor de Nederlandse titel bij de profrenners, was gistermiddag even te gast bij 150 geeste lijk gehandicapte kinderen van de Leidse Korte Vlietschool, die een week vakantie doorbrengen op Duinrell in Wassenaar. De jongens en me isjes kregen handtekeningen van hun vedette met een grote foto en mochten zelfs even op de fiets van Zoetennelk klauteren. Tussen de bedrijven door vertelde Zoe temelk: „De belangrijkste concurrenten voor mij zullen zon dag zijn Karstens, Schepers en Kuipers en waarschijnlijk nog een aantal Limburgers, zoals Krekels en v. d. Leeuw". Zoete melk was de tweede sportcoryfee, die de leerlingen van de Korte Vlietschool mochten begroeten. Eerder was Ajacied Barry Hulshoff hun gast. (foto Jan Holvast) byv. op gerekend dat in '72 de Bel gische draver Fideel tussen al het Europese geweld zou schitteren? Ge zien de kwaliteit van de dravers die Outs, Lummie Rodney naar Wassenaar komen moet worden Bloemlust. aangenomen dat vele buitenlandse eigenaren en trainers het Lage Lan- dengebeuren als drafsport van de Again Outs, Janco eerste orde zien. Begrijpeiyk, omdat Haja Westlandia. draveryen die gehonoreerd worden met een eerste prijzengeld van 80 mille, een record voor Nederland, ook in het buitenland geen dageiykse l'Histolre. bezigheid is. Werken de weersom- Duindigrts standigheden mee dan zullen ko mende zondag naast sportieve pres taties ook in zakeiyk inzicht verbe- Irish Kan. Quand Meme J-prys: 1. Jack For- tuna; 2. Kwik Hanover; 3. Keep it d. Lente en Grote prys der Lage Landen: 1. Ego Boy; 2. Noble Action; 3. Fideel Outs, Jojo Buitenzorg en Vent de Amateun-yders Kam pioenschap: 1. Immer Treu; 2. John Areta; 3. Guy Volann Outs, Joke en tering van records worden verwacht. Kwamen er in 1972 ruim 15.000 toe schouwers naar de Lage Landen, dit jaar kunnen het er, gezien de sa menstelling van het veld, meer zyn. De politie-autoriteiten van Wasse naar en Den Haag hebben toegezegd Tenebreuse S-prys: 1. Eland; 2. Jello; 3. Flamingo Six Outs, Helio troop R en Ireland. Tivaty Pelo-prys: 1. Quenone; 2. Unimel B; 3. Foxtrot Outs, Hlya Ku- ryakin en Henrietta Signal. Tatusca d'Avril-prijs: 1. Idool Vre dehof; 2. Korry Buitenzorg; 3. Ivan LAUSANNE Peter Adelaar, de bronzeen medaillewinnaar by de Eu ropese judo-kampioenschappen in Madrid is gisteren by de wereldkam pioenschappen in Lausanne dicht in de buurt van een medaille gekomen. In de strijd by de zwaargewichten drong hy door overwinningen op de Turk Yuksel, de Oostenrijker Hans Pollak en de Fransman Besson door voor* hulp~ en by stand tydens de tot de vierde ronde. Hierin verloor koers. En dat zal niet zo gemakke lijk gebeuren met mannen als Pust- Jens, Kelleners, Van der Leeuw, Spetgens, Vranken, allemaal thuis op de Cauberg en allemaal vol zege drift. Voor Zoetemelk, Vianen, Schepers, AZ'67 treedt uit de FBO ALKMAAR AZ'67 is uit de FBO, de Federatie van Betaald Voetbal- organisaties, getreden. Het bestuur van de Alkmaanse stichting kan zich niet langer verenigen met het ge voerde beleid van de FBO, dat vol gens de mening van AZ'67 onvol doende druk uitoefent op de sectie betaald voetbal. AZ'67 is de tweede club, die de FBO verlaat. Ajax was reeds eerder uit de federatie getre den. hy met ippon van de Europese kam pioen Novikov. Zyn kans op een me daille verspeelde hy definitief toen de scheidsrechter in de daarop vofl- gende herkansing zyn tegenstander, de Brit Keieth Remfry, tot winnaar op puniten uitriep. De techniek zegevierde over die pure kracht in de beide zwaarste gewichts klassen. In het half zwaargewicht be dwong de Japanner Sato zyn land genoot Uguchi met ippon na acht mi nuten en in het zwaargewicht bleek de Japanner Tagaki de meester van de Rus Nyeraddze eveneens met ip pon na 8.30 minuten. De Japanners hebben duideiyk de weg terug inge slagen, terug naar de techniek. Dat bewyzen de triomfen met ippon. In het halfzwaargewioht waren de Oost duitser Lorenz en de Brit Starbrook doorgedrongen tot de halve finales, maar werden daarin door de judoka's uit het land van de ryzende zon uit geschakeld, resp. op puniten en met ippon. In dfe eindstryd was de reeds 30-jarige sportleraar Sato, een zesde dan en reeds wereldkampioen in 1967, derde in 1969 en twee jaar geleden winnaar van het zilver, superieur aan zyn zes Jaar jongere landgenoot Uguchi, die hy in de achtste minuut met ippon versloeg. In het zwaargewicht had Tagaki een herkansing nodig om in de halve finales te komen. Een lpponzege op de Ier Folan, zette hem tegenover de Brit Remfry, die via een puntenover- winnlng op onze landgenoot Adelaar zover was gekomen. Hy werd win naar en kwam daarop te staan tegen de Rus Nowikow en later in de eind stryd tegen Nyeradize, die voor de vyfde dan Tagaki echter geen oppo nent van niveau bleek te zyn.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 11