Imerika en Sow jet-Unie reiden andel uit „Franse regering gaat door met afluisteren Skylab-astronaut repareerde accu PERON TERUG NAAR ARGENTINIË kost 850 miljoen pond ezjnew sprak senaatscommissie WEU-assemblée tegen Europese kernmacht Arbeiders leiden fabriek Na achttien jaar ballingschap in Spanje ÏASHINGTON Met champagne-toosten en vriendelijke ^drukken hebben de Verenigde Staten en de Sow jet-Unie eren vier stukken getekend die de stroom studenten en esten tussen de twee landen moeten verveelvuldigen en het moeten bevorderen van de oceanen, de landbouw en vervoer. President Nixon en partijleider Brezjnew zaten een tolk geanimeerd te praten terwijl de documenten weg getekend in een bloemrijke eetzaal van het ministerie van tenlandse Zaken. lister Rogers en zijn Russische Gromyko hanteerden de en Nixon, Brezjnjew en zo'n islaggevers keken toe. Minister landbouw Butz tekende hèt jaanse deel van het landbouw- rd. De champagnekurken m en de twee partijen toostten gegeven moment morste 0 zijn champagne toen hij jen servet reikte. Hij lachte, liet l^sweer vullen, en bracht zijn uit. Bij de plechtigheid waren leidene vooraanstaande leden heit kabinet aam- evenals presidentadviseur •Kissinger. overeenkomsten zijn de eerste die van de twee dagen oude jnjewNixon worden ge ide leiders hebben voorspeld besprekingen deze week zui lden tot een flinke uitbreiding handel tussen de oude rivalen koude oorlog en dat de drei- in een kernoorlog zal worden sderd. rier akkoorden werden rijp ge- voor ondertekening in onder tussen Russische en iaanse delegaties tijdens de 13 sinds het verblijf van Moskou. akkoord over de culturele uit- ig is bedoeld om een reeks ige overeenkomsten te con- «n die sinds 1968 bestaan. Het aanzienlijke toename inhou- het aantal studenten, arties- n scholieren en roept studie- in het leven voor onderwijs tere gebieden. Een aspect van gelijke culturele uitwisseling indag het onderwerp van een latie waarvan noch Brezjn- ch Nixon iets te zien kregen, andere artiesten in kostuums paradeerden het State Department om te eren tegen het feit dat Russi- Uega's functies voor hen weg- ndere akkoorden hebben alle ptijd van vijf jaar en voorzien oprichting van gezamenlijke i die Jaarlijks bijeenko- gezamemlijk onderzoek en ïling van informatie op elk drie gebieden. De oceangra- overeenkomst betekent een van de reeds bestaande werkakkoorden. Op het van het tramsport en vervoer Verenigde Stoten getater es- de Russische methoden van en aanleg van verbindingen leer koude weersomstandighe- hebben de Russen belang voor de Amerikaanse metho- ake verpakken en door een ter bedienen van doorvoerpro- trkélijk en Brezjnew hadden giste- taaiere problemen van handel tapening op de agenda, loerders van beide partijen een raamwerk hopen feilen waarbinnen de Salt-be- igen over wederzijdse wapen- lag sneller voortgang kunnen Voordat de twee leiders zich tafel schaarden nodigde leden van de senaatscom- ?oor de buitenlandse betrek en andere vooraanstaande ten uit voor een lunch in een tot tariefconcessies over ffl. Zowel Brezjnew als Nixon het congres te overtuigen dat Sowjet-Uaile de meest begun- stiigingsolajusuüe moeit worden toege kend, maar in de senaat is men be zig deze concessies tegen te houden tot de Russen de Joden toestaan vrij te emigreren. Overigens vindt de ontmoeting tus sen twee van de machtigste man nen ter wereld toch nog in een enigszins onwerkelijke sfeer plaats. Tijdens zijn eerste bezoek aan de Verenigde Staten moet de meester uit het Kremlin de voorpagina van de Amerikaanse kranten delen met John Dean, oud-Juridisch adviseur van het Witte Huis, wiens getuige nis over Watergate voor de senaats commissie van Sam Ervin een week is uitgesteld. De indruk dat het topgesprek slechts een intermezzo zal blijken in de Amerikaanse binnen landse crisis is bovendien versterkt door het besluit van het Huis van Afgevaardigden twee stemmingen naar volgende week te verschuiven die het gezag van de president be dreigen, ook op het gebied van de buitenlandse politiek. Niemand in het Witte Huis stelt zich voor dat de resultaten van het gesprek spec taculair genoeg zullen zijn om de ontwikkelingen in positieve zin te wijzigen. De president staat volgen de week weer geheel alleen tegenover zijn tegenstanders. Partijleider Brezjnew had het gisteren even moeilijk met zijn champagne toen hij met president Nixon toostte op de onder tekening van enkele Russisch-Amerikaanse akkoorden in het ministerie van Buitenlandse Zaken. 'STAATSSECRETARIS IN PARLEMENT: 99 PARIJS Een hoge regerings functionaris heeft de Franse senaa/t gisteren verteld dat de volksvertegen woordiging niets te maken heeft met het afluisteren van telefoongesprek ken door de regering en dat deze praktijken in een groot aantal geval len zullen worden voortgezet. Olivier Stirn, die de kabinetspost van staatssecretaris bekleedt, zei dit tijdens een senaatsdebat in de meest uitgebreide officiële verklaring, die de afgelopen Jaren over deze controver siële kwestie is afgelegd. Hy verklaarde dat de Franse pre mier, de minister van Denfensie en de minister van Binnenlandse Zaken voort zullen gaan opdracht te geven tot het afluisteren van telefoonge sprekken aJls dat nodig is, en ver wierp een voorstel tot instelling van een senaatscommissie om toezicht te houden op de afluisterpraktijken van de regering. Het Franse publiek aanvaardt het afluisteren van telefoongesprekken reeds lange tijd als een noodzakelijk kwaad van het politieke systeem. Van tijd tot tijd hebben politici, doorgaans wanneer zy in de oppositie waren, er hun stem tegen verheven, maar dit heeft geen resultaat gehad. Onlangs heeft de pers echter be weerd dat het afluisteren van tele foongesprekken door de regering ndiet langer alleen maar plaats vindt in gevallen waarin de nationale veilig heid in het spel is, maar ook als het om politieke spionage gaat. Sommige kranten verklaarden dat de betrok ken autoriteiten bijna paranoïde zijn in hun streven naar het vergaren van geheime inlichtingen. Jacques Duclos, een communistisch politicus, zei tijdens het senaats debat dat het afluisteren van tele foongesprekken „een lage politieme- thode is, die tijdens de Tweede We reldoorlog is ingevoerd door de nazi- bezetter". De grondslag voor het telefoon- af luister-systeem werd inderdaad tij dens de Tweede Wereldoorlog door de Gestapo gelegd en bleef behouden toen de oorlog was afgelopen. De tele foonafluisteraars staan onder leiding van een generaal en vormen een or ganisatie die bekend staat onder de vage aanduiding: „Interministeriële controle-groepering". Stim zei dat dit systeem gehand haafd zal blyven en onthulde dat de regering zich bovenal zorgen maakt over de activiteiten van radi caal linkse en rechtse groeperingen, „wier doel het is de instellingen van de republiek aan te vallen en te ver- Van der Stoel opnieuw over Portugal en Griekenland PARIJS Minister Van der Stoel heeft gisterochtend in de assemblée van de Westeuropese Unie in Parijs opnieuw de rech ten van de mensen en democra tische vrijheden in Griekenland en Portugal aan de orde gesteld, maar net zo min als vorige week tijdens de NAVO vergadering in Kopenhagen noemde hij beide landen met name. "De Nederlandse regering heeft zeer uitgesproken opvat tingen over deze kwestie", aldus mr. Van der Stoel. "Het is veel betekenend dat in Kopenhagen een aantal ministers, in verschil lende bewoordingen, tot uiting heeft gebracht dat het Noord- Atlantische Bondgenootschap de beginselen van democratie, indi viduele vrijheid en de recht staat, zoals omschreven in de aanhef van het Noord-At lantisch verdrag, moet naleven". Tijdens ruimtewandeling HOUSTON Skylab-astronauten Charles Conrad en Paul Wetz stap ten gisteren vanuit hun rond de aarde cirkelende laboratorium de ruimte in, brachten met enkele fikse hamersla gen een uilt geputte accu tot nieuw le ven en haalden zes blikken film bin nenboord die naar men hoopt een aanital geheimen van de zon zulilen ontsluieren. Het tweetal ging 45 minuten eerder dan was gepland op pad voor hun ruimtewandeling die zij in de helft van de tijd anderhalf uur voi- toonden. „Val niet het is een heel eind", waarschuwde Weitz, terwijl hij sa men met Conrad door het luik van de luchMuiit naar buietn glipte. „Daar heb je gelijk in" antwoordde com mandant Conrad. Het derde lid van de bemanning, dr. Joseph Kerwin, „Vreedzaam gebruik kernenergie' maakte televisieopnamen van de ru im te wandeling Het zit er bijna op voor het trio. Het is de bedoeling dat zij vrijdag na hun 28-daagse missie in de Stille Oceaan zullen landen. Het eerste d: el van hun taak buiten bestond uit een poging om met hamerslagen een wei gerend elektrisch relais van een accu tot nieuw leven te brengen „Hij doet het, mannen, jullie heb ben het 'm weer geflikt", seinde de oommunicatieman vanaf de aarde teen hij uit de signalen concludeerde dat de accu zich weer begon op te laden. Inmiddels heeft de leider van de Russische kosmonauten gisteren de astronauten van de Skylab een bood schap gestuurd waarin hij hen feli citeert met hun vlucht en hen een veillige terugkeer wenst naar onze „mooie, blauwe planeet aarde". Wla- d'imir Sjalatow verzond de boodschap uit naam van alle Russische kosmo nauten. PARIJS De assemblée van de Westeuropese Unie (WEU) heeft gis teren in Parijs nadrukkelijk ont kend dat nauwe banden bestaan tus sen programma's voor kernenergie voor vreedzaam gebruik en voor kernwapens. Zij deed dat om ook maar zelfs de indruk te vermijden dat zij voorstander zou zijn van een Europese kernmacht of een zuiver Europees, dat wil zeggen Frans-En gels, commando. Dit gebeurde tijdens een debat over de Europese energievoorziening, aan de hand van een rapport, waar in onder meer wordt geconstateerd, dat technisch de Franse en Engelse atoommachten elkaar uitstekend aanvullen. In een resolutie, waarin de zeven bij de Unie aangesloten landen wordt gevraagd binnen het kader van de EEG en de OESO (organi satie voor Economische Samenwer king en de Ontwikkeling) één Eu ropees beleid voor kernenergie uit te werken, werd met algemene stem men een overweging, volgens welke nauwe banden bestaan tussen het programmavoor ekernenergie en kernwapens, geschrapt. Een voorstel door de Engelse so cialistische oud-minister van Buiten landse zaken Michael Stewart, vol gens hetwelk de assemblée met zoveel woorden verklaard, dat ze geen op West-Europa gebaseerd kerncom mando wenst, kreeg geen meerder heid. Wel besloten de afgevaardig den uit de zeven landen nadrukke lijk te zeggen dat bet Europese be leid het vreedzaam gebruik van kernenergie moet betreffen. BESAiNCON De 12.000 arbeiders van een horloge-fabriek in de Oost- Franse plaats Becancon, die al ge ruime tijd hun fabriek bezet heb ben om sluiting te voorkomen, heb ben gisteren besloten zelf de produk- tie ter hand te nemen. Ze gaan voor eigen rekening de fabriek drijven, te beginnen met de verwerking van de nog aanwezige voorraden. De onder neming werd als gevolg van wanbe heer door faillissement bedreigd. De arbeiders denken met het aan wezige materiaal 32.000 horloges te kunnen maken met een marktwaar de van 3,5 miljoen francs. De voorlo pige bewindvoerders van de horloge fabriek "Lip" hebben gewaarschuwd dat ze een proces wegens heling zul len aanspannen tegen iedereen die deze horloges zal kopen. De arbeiders hebben verscheidene commissies in gesteld om leiding te geven aan het werk. OPNIEUW TWEE ONTVOERINGEN IN ARCENTINE BUENOS AIRES In en bij Buenos Aires zijn gisteren twee bui tenlanders ontvoerd. Men meent dat zij zullen worden vastgehouden door extremistische groeperingen totdat er voor hen een fors losgeld is betaald. De ontvoerden zijn de 50-Jarige Amerikaan John R. Thompson, di recteur van de vestiging in Argentinië van de Firestone Tire and Rubber Company en de 61-jarige Westdu-t- se ingenieur Juan Kurt, die verbon den is aan het Argentijnse staatsbe drijf Silvana, dat dameskousen maakt. Sinds 6 juni zit er nog een derde buitenlander gevangen, de 05-l*rige Brit Charles Agnew Lockwood, direc teur van de Britse beleggingsfirma Roberts Finance company. Voor Lockwood is al een vrijgela geëist van 2 miljoen dollar. Hoeveel voor de twee andere gevangenen moet wor den opgebracht is nog niet bekend. Nieuw olieveld In de Golf van Suez is een 75 meter dikke laag oliehoudende grond ontdekt. Het des betreffende zeegebied ressorteert on der een concessie van de Suez Gulf Petroleum Company. De ruwe olie is van uitstekende kwaliteit. Nederlandse verongelukt De Ne derlandse mevrouw M. Holst (52) uit Waalre is gisteren bij een verkeers ongeluk in de Franse plaats Bugue, in de Dordogne, om het leven geko men. Ze verloor de macht over i?t stuur van haar auto en botste tegen een brug. Mevrouw Holst zat 'leen in de auto. Schietpartij Bij een schietpar tij tussen leden vaai de „Zwarte Moslims" en de politie in Atlanta (Amerika), d>e oorzaak ervan is nog niet bekend, zy n gisteren in heit middaguur twee personen gedood en drie geiwond. Eén der doden is een politieman. Volgens ooggetuigen zou d;e schietpartij zijn ontstaan in ver band met de verkoop van het blad der Zwarte Moslims, „Moehammad spreekt", d'at iemand een vrouw, een negerin, wilde opdringen. Opleidingskamp Volgens de Westduitse regering heeft de uiterst rechtse groep „Actie Nieuw Rechts" een oefenkamp in de bergen bij Bayreuth, in het noordoosten van Beieren. Er wordt daar gevechtska der opgeleid, zo heeft staatssecretaris Gerhard Baum in de bondsdag mee gedeeld. De beweging heeft een eigen veiligheidsdienst. Den Uyl ontkent Oppositie in Brits parlement „geheime brief' - j aan Soeharto K^CHWClltUnilGl DEN HAAG Minister-president Den Uyl ontkent een "geheime bood schap" aan president Soeharto van Indonesië te hebben gezonden. Hij antwoordt dlit op vragen van het PSP-tweede-kamerlid Van der Spek. De premier zegt dat hij een per soonlijke brief aan Soeharto heeft ge schreven om deze te bedanken voor de gelukwensen die hij na zijn benoe ming tot minister-president uit Dja karta had ontvangen. De brief heeft hij op 10 mei meegegeven aan de Indonesische ambassadeur in ons land, die toen naar zijn land ver trok. oppen tegen Concorde 8 (ANP) Het tweede-ka- de heer M. Pijnenburg 1 beeft gisteren in Parijs op de fring van de Assemblée van ^ropese Unie zijn twijfel uit- lieö over het nut van het se Concorde-project. De teur van de commissie voor diappelijke en technische 6a- de Franse reformateur Montesquiou tikte met zijn .en zijn voorhoofd, om aan kn dat Pijnenburg helemaal «ialg was om zulke dingen o- Conoorde te zeggen. Tra«en, die pijnenburg had ge melijk of men moet door- Europese belastingbetalers Merden miljoenen guldens te k&len voor de luchtvaar tin - öi of supersonisch luChtver- ^nd transpórt nodig is, ter- j in Frankrijk nog geen vijf fj "van de bevolking wel eens *6rden vooral door de Fran- 81 in dank afgenomen. PARIJS De Britse en Franse re- van Calais er gaat komen, in weerwil geringen zijn het er „volmaakt" over van de Britse parlementaire oppo=;.tie. eens dat de tunnel onder het Nauw Dit ls gisteren op een persconferen tie gezegd door de Franse ondermi- BUENOS-AIRES Oud-president Juan Peron van Argentiinë keert vandaag naar zijn land terug na ge durende achttien Jaar in het buiten land in ballingschap te hebben ge leefd. Hij en zijn derde vrouw Isabel zullen naar Argentinië vliegen in het vliegtuig va nd'e huidige president, Hector Cacmpora, die naar Spanje ds gaan om d<e 77-jarige Percm op te ha len. Peron verklaarde vorige maand dat hij voorgoed in Argentinië denkt te blijven, waarmee een eind komt aan zijn gedwongen verblijf in Spanje na dat hij in 1955 door een militaire staatsgreep aan de kant werd gezet. De woelige periode van Peron's be wind had toen negen Jaar geduurd. Bij de algemene verkiezingen van maart van dit Jaar kwamen de Pe ronisten via de voormalige tandarts Hector Campora weer aan de macht. Campora beshouwde zioh niet meer dan een kruiwagen om de vroegere dictator weer in het zadel te helpen. Hij voerde zijn verkiezingscampagne onder de leuze: "Campora president, Peron aan de macht" Maandag verklaarde Juan Peron: "Voor mij ligt een immense politieke en sociale taak". Volgens Peronisti- sche kringen zal Peron de partij lei den en Campora de regering. Doch de oude. maar nog steeds vitale leider heeft er geen twijfel over laten be staan dat hij in feite alle touwtjes in handen zal hebben. Dat Campora het hiermee volledig eens is bleek bij een van hun ontmoetingen in Span je. Het nieuwe staatshoofd overhan digde toen Peron op symbolische wijze zijn presidentiële staf en sjerp. Verwacht wordt dat minstens twee miljoen Argentijnen op de been zul len zijn om Peron te verwelkomen. De hoofdstad is versied met vlaggen en spandoeken waarom staat "wel kom thuis generaal Peron". Presi dent Campora heeft de Feronistische en Marxistisch-Lenistische guerrilla bewegingen om een bestand ver zocht. Deze hebben laten weten dat zij hun strijd voor "een socialistisch Argentinië" zullen voortzetten, maar betuigden Campora overigens hun steun. Er wordt in vele delen van het Jand vandaag niet gewerkt. De vak bonden hebben ter gelegenheid van Peron's thuiskomst stakingen uitge roepen. Buitenlandse maatschappij en hebben anonieme bedreigingen met bomaanslagen ontvangen als zij hun werknemers geen vrijaf zouden geven. In verband daarmee hebben bedrijven als Alitalia, Braniff en Olivetti de poorten vanmiddag geslo ten. Voor de feestvierders is het open baar vervoer naar de hoofdstad gra tis. Intussen zitten Peron's tegen standers niet stil. Gisteren werd een aanslag gepleegd op de secretaris-ge neraal van de Peronistische recht vaardigheidspartij, Juan Manuel Abal Medina. Hij werd aangereden door een niet verlichte auto. Abal kwam er met een gebroken been af. Wat de Peronisten wel verdriet is dat hun leider niet besloten heeft het gebalsemde lijk van zijn door hen verafgode echtgenote Evita naar Ar gentinië te laten overbrengen. Zij overleed op 33-Jarige leeftijd aan kanker, op het hoogtepunt van haar populairteit onder de miljoenen "des- camisados" (hemdlozen). Haar stof felijk overschot verdween na de val van Peron uit het hoofdkwartier van het vakverbond in Buenos Aires. Het bleek later in het geheim naar Italië te zijn overgebracht en werd tenslot te als "gebaar van menselijkheid", door de regering van de toenmalige president Lanusse aan Peron over gedragen. De stoffelijke resten van Evita Peron zouden zich sindsdien in het huis van Peron in Spanje bevin den, wachtend op de beloofde ter aardebestelling in Argentinië. Peron reist samen met president Hector J. Campora, die gisteren een vijfdaagse staatsbezoek aan Spnaje heeft afgesloten. De gehele Spaanse regering onder leiding van staats hoofd generaal Franco deed Campo ra en Peron op het vliegveld uitge leide. Beiden worden met gelijk eerbe toon behandeld: de eerbewijzen die toekomen aan een bezoekend staats#- hoofd. WfWl nister van Vervoer, Pierre Bille- cocq. Zijn minister, Yves ouena, was ook aanwezig. De onderminister zei dat het Brit se kabinet Parijs had doen weten dat kon worden begonnen met net op stellen van het verdrag met de be trokken particuliere ondernemingen, opdat dit „voor 31 Juli" kon worden ondertekend. De tunnel gaat, zoals de zaken thans staan. 850 miljoen pond kosten. Billecoq voegde er evenwel aantoe daarna weer officieus van Londen te hebben vernomen dat men dit con tract niet op de voorgenomen datum zou kunnen gaan tekenen omdat het betreffende wetsontwerp eerst door het parlement moet worden goedge keurd. Het. ondertekenen van zulk een verdrag betekende evenwel niet dat men „niet meer terug kan", daar beide partijen het recht hebben zich niet later dan 1975 terug te trekken, aldus de onderminister Als de handtekeningen op papier stonden zou het eigenlijke werk. om te beginnen de aanleg van een aantal tijdelijk te gebruiken kleinere tun nels, toch zo spoedig mogelijk begin nen, aldus Billecocq. Rekening houdend met de groei van de Europese economie geloven de Fransen dat de tunnel zeer winst gevend zal gaan worden, en dat het eerste Jaar al kon worden gerekend op een rentabiliteit van 28 tot 44 procent.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 9