Veel beroering in Leidse KVP GYMNASIUM TOT KERSEBLOESEM i^eel huizen, weinig openbare ruimte Avond „anders"praten over leger li ante vrije sektor, maar in premie-verhuurplan: r BONT ZOMER PRUZEN J UJN1 Abortus en Van Agt de KVP-vergadering vroeg dr. Via Dongen minister Van Agt fd opheldering over de komende inttJ ibortuswetgevlngwaarmee het torige kabinet volgens hem Baar treurig was omgesprongen, bescherming van het ongebo- lónd achtte hij ver beneden ie maat. „Op de Scheppingskerk, we nu vergaderen, staat: ^Christus het licht der wereld". J[ou dat lijkt tegenwoordig wel nachtpitje. Abortus, dat is doorn in de kroon van Chris- jfinister Van Agt vroeg „tenmin- (te tien minuten" om het uit te leggen. „In een paar regeltjes kan jet niet. Ik ben ook bereid er nog eens voor naar Leiden terug te naa, tomen". Hij kreeg de tien minu- nl0;- jen en legde glashelder de pro- 'eu« üematiek uit, waarmee nu voor ga il de Juristen kampen. ryies hangt af van wat medi ae indicatie nu eigenlijk is. In toen de wet tot stand kwam, D*aJ«ren alle medley het daarover f^as: abortus mocht als het leven Cli* ran de zwangere vrouw gevaar arbw fep, Dat begrip is intussen aan- Ijjk verruimd. Het omvat veel dan het redden van de De.t uioeder. De Koninklijke Maat- fchappii van de Artsen gaat in dit terband al van het standpunt uit: jat de arts doet is welgedaan. •n'p. ons juristen zet dat nu Juist voor pweldige problemen". Na afloop het betoog van minister Van was er zelfs van de kant van ir, Van Dongen applaus. Minister Van Agt meteen na zijn aankomst in de Leider dorpse Scheppingskerk Van Agt: "Kabinet heeft zes gezonde poten" LEIDERDORP Terwijl de temperatuur voor alles noodde tot rust, koelte en verfrissingen, liet de KVP Kring Leiden zijn parochianen gisteravond in de Scheppingskerk in Leiderdorp 'n paar zeer hete karweitjes opknappen: het kritisch bekijken van de kabinetsformatie aan de hand van een toelichting versterkt door minister Van Agt. En een discussie over het KVP-stand- punt inzake de christendemocratische samenwerking, waarbij de inleiding zou worden gegeven door mr. Brokx. Voorts zouden de kamerleden mevr. Gardeniers, Van Schaik, Kleisterlee en Weijters deze beide kwesties nog belichten. Tenminste, zo stond het netjes in de agenda. Maar toen kringvoorzitter Ibeling een kwartier te laat de vergadering opende, zat van alle corypheeën alleen Weijters achter de bestuurstafel. Van Agt was "vastgehouden" in de Eerste Kamer, Brokx had zich laten vervangen door kamerlid Van Amersfoort en die was er nog niet, mevr. Gardeniers had "met pijn in het hart" moeten laten afweten, evenals Keisterlee en v. Schaik was nog niet gearriveerd. Het gevolg van een en ander was dat de bijeenkomst (die met de rondvraag begon een nogal chaotisch verloop had. Beide discussiepunten werden voort durend door elkaar heen behandeld. Het eind van de vergadering was zo aardig gepland om tien over tien, het werd in werkelijkheid over twaalven een Liertje aangeboden. De minister kwam anderhalf ring van de KVP. Links kamerlid Van Amersfoort. later dan verwacht op de kringvergade- Door Ruud Paauw b ïi [HDEN Aan het Rijnlands ly- eMjmin Oegstgeest zijn Barbara Duyfjes, ö^jfetgeest, Jaap Polak, Oegstgeest, iels: ritza Struyvenberg, Oegstgeest. 'gymnasium B: Alexander Al, Oegstgeest, Frederik Holle- n, Oegstgeest. Marjan Huizing, ptgeest, Els de Korte, Voorhout, s Kranenburg, Oegstgeest, Cas Ma icuder, Leiderdorp, Linette Oegstgeest, Riske van Stra- legstgeest, Ditsy Verdonk, Oegst Lammert Vos, Oegstgeest, Eli- i v. Vreeswijk, O^stgeest, Ru- Zwart, Leiden. de christelijke scholenge- uschap Leiden-Zuidwest zijn ge- voor HBS-B e Roosjen, Katwijk, Rob Smit- Katwijk, Kitty de Bruyn, ien, Fred van Heukelom, Leiden, Harry Jurgens, Leiden, Johannes Mulder, Leiden, Anthonie v. Peur- sen, Leiden, Rob Dam, Lisse, John Neuteboom, Valkenburg, Peter van Delden, Voorschoten, Mike Overste gen, Voorschoten, Tilla Oudshoorn, Voorschoten, Hans Wildschut, Voor schoten. Aan de afdeling middelbare han delsavondschool van de avondscho lengemeenschap „Boerhaave" in Lei den slaagden de volgende kandida ten: voor het diploma 3-jarige cursus J. Mulder, J. Mathot, J. van Roo- den, G. Bergman, P. Neuteboom, P. Querain, J. Seitzinger, allen te Lei- deh; J. Berkhout, W. van Paridon, Ar van Velzen te Voorschoten; L. Schotemeyer, A. Schotemeyer-van der Schaart te Katwijk aan Zee; D. Haasteren en M. Termeulen te van Vuurde te Noordwijk; M. van Oegstgeest; G. Goozen en Ch. Wijs man te Hazerswoude; Th. Opdam en P. van der Salm (met lof) te Zoe- terwoude; J. van Vianen te Oude Wetering; C. de Jong te Roelof- arendsveen; A. van de Aar te De Kaag. Afgewezen: vier kandidaten. voor het diploma 5-jarige cursus A. de Greef, J. de Groot, N. van Waasdorp te Leiden; Th. van der Mey te Leiderdorp; H. Hermans te Hazerswoude; J. Spoor te Voorscho ten; J. Diemei te Voorhout; C. Vegt te Noordwijk aan Zee; A. Broekhof te Noordwij kerhout. Afgewezen: één kandidaat. Schoolgetuigschrift Engels op 3- jarig niveau J. Hensing, Leiderdorp op 5-jarig niveau A. Plomp, A. Wan- ninkhof en G. Warmbier-van der Voort te Leiden; K. Dijkdrent te Katwijk aan Zee Schoolgetuigschrift Duits op 5-ja- rig niveau G. Warmbier-van der Voort te Leiden, W. Nijenhuis te Rijnsburg, K. Dijkdrent te Katwijk aan Zee. Schoolgetuigschrift Nederlands op 5-jarig niveau J. Ouwerkerk en M. van Buuren te Leiden. In het Academisch Ziekenhuis is aan onderstaande medewerkers het diploma brandwacht le klas uitge reikt J. Beekman, F. Daalmeyer, C. M. Gerlag, D. de Haas, G. M. Goud- berg, B. L. Jansen, G. Gerkman, D. G. Paats, C. Paauw, H. v. d. Reijden, J. L. Schmale, Th. F. Spek, H. J. Verbree, H. Uit Beijerse. Tevens zijn diploma's EHBO uitge reikt aan: Van Duyn, de Groot, van Heyningen, Goudberg, Kerkman, Paauw, Paats, Spek, v. d. Neut, Ze venhoven, Middelkoop, Beekman, Daalmeyer, Gerlag, Jansen, v. d. Reijden, Schmale, Verbree, Uit Beij erse, Zuidhoek en mej .Dekker. F. Daalmeyer, H. J. Verbree en Zevenhoven behaalden bovendien nog het diploma brandbestrijding kleine luchthavens (opleiding Schip hol). In het Academisch Ziekenhuis be haalden het certificaat van de op leiding haemodialyse verpleging: M. H. M. Bontje. J. A. H. C. Derksen, H. P. M. Stordeur. Fred Piket en Hans Plu zijn ge slaagd voor hun zwarte kersebloesem jiujitsu. Gisteren hebben zij bij de jaarlijkse Jiu-jitsu examens van "Sportschool Luiten" na 5 jaar in tensief trainen de hoogste graad in het jiu-jitsu behaald. )EN Steeds harder klotsen democratiseringsgolven tegen de so heel lang gelden zo on tastbaar lijkende pijlers van het tucht, orde, een streng hiër- :he opbouw. Hoe langer hoe onge mensen blijken er bitter nig voor te voelen om 's konings penrok rond zich te draperen, en enen die niet volstrekt onwelwil- ten opzichte van ons defensie- iraat staan, hebben in toenemen- ate kritiek op de opbouw en wer- j-van het leger. De tijd dat iedere 3» van 18 soldaat werd (tenzij i geloof dat uitdrukkelijk ver rit e» zich schikte in de gang in de krijgsmacht, is voor- Volgens een brochure van het J ierkerkelijk Vredesinstituut vroe- 1 in 1905 242 Jongens ontheffing dienstplicht aan, in 1971 wa ren dat er 1397. en dit jaar rekent men op ongeveer 2000 dienstweige raars. Over de vernieuwingspogingen binnen het leger hoeft nauwelijks iets gezegd te worden. De activitei ten van de Vereniging van Dienst plichtige Militairen (VVDM) zijn ge noegzaam bekend. De informatie die het ministerie van Defensie over dit soort zaken geeft is echter zeer gering, vinden Frits Glotze en Tom Duijkers. Om over „de andere kant van de dienst plicht" voorlichting te geven zitten zij elke donderdag een uur op het informatiecentrum van het Kreatief Sentrum aan de Breestraat. Morgenavond organiseren zij een hele „defensie-avond," waarop de VVDM, de Vereniging Dienstweige raars (VD) en de Bond van Dienst plichtigen (BVD) hun ideeën over Zelf bepalen Hoewel Glotz en Dijkers geen van beide veel ophebben met h£t leger Glotze weigerde na een tijdje dienen. Dijkers als na drie dagen verkla ren zij, dat het niet hun bedoeling is om anti-reklame te maken. „Mensen moeten zelf hun standpunt bepalen, wij willen alleen de weg wijzen". Dat er behoefte bestaat aan hun werk, is hen al herhaaldelijk geble ken: "Het komt voor, dat er jongens naar ons toekomen die willen weigel ren, maar dat niet durven uit angst dat ze daarvoor in de gevangenis ge stopt zullen worden. Ze staan stom verbaasd wanneer we dan vertellen dat dit soort zaken langs legale weg gespeeld kan worden." Film Morgenavond zullen de VVDM, De VD en de I^VD om kwart over acht beginnen met 'n uiteenzetting geven over hun standpunten en doelstel lingen. Daarna wordt de film "Ar my" gedraald, die een inzicht geeft in de opleiding van dienstplichtigen in Amerika en de toepassing daar van in Vietnam, Laos en Cambodja. Glotze en Duijkers geven wel toe, dat noch deze film, noch de aanwe zige instellingen nu staan te dringen om het leger aan te prijzen. Wat dat betreft lijkt er toch sprake te zijn van een stukje anti-reklame. "Maar", vinden zij, "aan voorlich ting van de kant van het leger wordt op scholen e.d. al vrij veel gedaan. Bovendien zal de discussie tussen BVD, VD en VVDM al fel genoeg zijn, omdat deze drie partijen onder ling vrij ver van elkaar af staan. Wij denken er overigens wel aan om met name op scholen, de voorlichting wat te coördineren, door in het ene lesuur een man van het leger aan het woord te laten, en het volgende uur iemand van ons. Een eerste stap in die richting is gezet: wij hebben contact opgenomen met het Leids Onderwijscontact." Voorlopig echter zullen behoefte hebben aan de informatie die Glotze en Duijkers geven naar het Kreatief Sentrum moeten, hetzij op donderdagavond naar het "vra genuurtje", hetzij naar de avonden over defensie, die Glotze en Duijkers elke twee maanden willen organise ren, telkens wanneer er een nieuwe lichting Jongens voor de dienst wordt opgeroepen. Van Agt, die anderhalf uur te laat arriveerde, legde de stampvolle zaal uit dat de kabinetten De Jong en Biesheuvel "een goed en fat soenlijk beleid" hadden gevoerd en dat er nu met de progressieven zeker geen sprake is van "bekering". Ook hoefde men van hem geen "banvloeken over de VVD" te verwachten. Het was, aldus Van Agt, van het grootste belang dat de PvdA, toch veruit de grootste politieke groepering in ons land, na de verkiezingen tot regeringsverantwoor delijkheid werd geroepen om het "zorgwekkende, redeloos wordende proces van radicalisering in die partij te stuiten". Tussen de progres sieve en christelijke partijen zag hij overigejis wat doeleinden en idealen betreft veel venoantschap„De verschillen zitten voorname lijk in de middelen en methoden om ze te verwezenlijken"De '106 verhouding' doet volaens Van Agt geen recht aan de situatie in het parlement. „Maar kijkt u eens waf. er bij die zes zit. Daar zitten twee van de drie posten in de sociaal-economische sector bij. daar zitten beide benoeminasdepartementen (Justitie en Binnenlandse Zakenbij. En bij die tien vroaressieve posten zitten de twep minst, populaire: Defensie en Financiën" De Leidse KVP-er Werter riep daarop uit: "De minister redeneert in de trant van de man die een poot heeft gebroken en dan zegt blij te zijn, want hij had ze ook alle twee kunnen breken". Van Agt; "Nee, hoor, we hebben geen poot gebro ken. dit kabinet heeft zes gezonde poten". Gevraagd naar zijn commentaar op de recente, beruchte uitlatingefcr van minister Pronk (PvdA) over po larisatie en confessionelen, zei Van Agt: "Dar was onwijs van Pronk". Harder ging het toe in de discus sie over het Christen-Democratisch Appel (CDA), waar zaterdag de par tijraad van de KVP zijn oordeel over zal geven. Dat CDA (van ARP. CHU en KVP) heeft vooralsnog het karak ter van een samenwerkingsverband. Het zal komen te staan onder lei ding van een bestuursorgaan 'dat leiding geeft aan de politieke acti viteiten van de drie partyen dan wel deze coördineert en o.a. een nieuwe organisatievorm voorbereidt". Mag< ;er Kringvoorzitter Ibeling zei dat zijn bestuur in meerderheid "dit resul taat van jaren praten" te mager vond. "En als we het zó vastleggen, zal het jaren te mager blijven". 'Tedere partij kan weer zijn eigen gang gaan. Wat er nu op papier staat, veriamt de democratische be sluitvorming. Je kunt niet meer amenderen, ja. in theorie wel, maar als je ziet wat daar in de praktijk voor komt kijkenZo lang je niet één partij vormt, bevind je je voort durend in een dwangpositie ten op zichte van elkaar". volks- '•sting en openbare werken heb- n gisteravond kennis kunnen ma- smet een nieuw stedebouwkundig <erp voor een deel van de Meren- T is een project van in totaal 306 togen voor het gebied dat aan zijdè wordt begrensd door De en dat ten zuiden ligt van het ito waar de stichting Eigen Huis iwt. De 306 woningen zijn ver- tld in vijf typen. De verkaveling aldus architectenbureau Gerritse, (1 bijzonder. Drie van de vijf ty- woningen: 2-kamerflats, 4-ka- ADVERTENTLE HORLOGES De beste Wereldmerken heb ben wij voor U. Seiko, Eterna, Certina, Prisma, Jung- bans, Citizen, AWE-Ancre. Voor f 39,50 heeft U bij ons al een echt 17 st. Anker uurwerk, schokvrij en waterwerend. Een gouden 17 st. Anker dameshorloge voor slechts f 79,50. Eigen ateliers, dus le klas vak-service. UW HORLOGER v. d. WATER Haarlemmerstraat 181 nrerwoningen en 5-kamerwoningen, in totaal 220 premie-verhuurwonin gen, nemen drie-vijfde van het totale terrein in beslag. De twee andere ty pen: schakelbungalows en split-le- velwoningen in de vrije sektor, 86 in totaal, nemen twee-vijfde in beslag. Dat betekent, dat in het gebied waar de premie-verhuur woningen komen, in het midden van het ter rein, bijzonder economisch met de ruimte moest worden omgesprongen om zo de vrije sektorwoningen wat rianter te kunnen maken. Omdat er niet veel ruimte was is de architect bijzonder vindingrijk te werk gegaan. Hij heeft de vier- en vijf kamerwoningen in wisselen de rijen van vier en vijf langs smalle wandelstraten geprojecteerd. De hoeken van de blokken bestaan uit de vijf kamerwoningen met dakterras, die boven de smalle straatjes aan el kaar grenzen. Elk huls heeft een achtertuin. Als men door de straat jes wandelt onstaathet volgende beeld: rechts vier vierkamerwonin- gen, links een speelplaats of een parkeerruimte. Dan volgt een stukje overdekt, daar waar zowel links als rechts een vijfkamerwoning staat die boven de straat aan elkaar gren zen. Vervolgens komt links bebou wing en rechts speel- of parkeerruim te. Dit beeld herhaalt zich tot de straat ophoudt. Door de geconcentreerde bouw vorm wordt de grondprijs omlaag ge drukt wat weer tot uitdrukking kan komen in de maandhuren. Wethou der Kret kon alleen vertellen dat die onder de 400 gulden zullen liggen. De 39 tweekamerflats zitten in een flatgebouwtje en zijn bestemd voor alleenstaanden, bejaarden en gezin nen zonder kinderen. De vrye-sektor koopwoningen, die tussen de 100.000 en 150.000 gulden moeten gaan kosten zijn schakelbun galows en woningen met ongelijke verdiepingen. Bij de laatste woningen ligt de straatkant hoger dan de tuin kant, waardoor het huis niet in drie hele maar in vijf halve verdiepingen is verdeeld. De commissieleden reageerden bij deze eerste kennismaking vrij guns tig. Wouter Kuyper (Democratische Fractie) wees erop dat er wel een groot saamhorigheidsgevoel bij de toekomstige bewoners van de pre mier-huurwoningen noodzakelijk is om de straatjes leefbaar te hou den. Cees Waal (PvdA) had liever ge zien dat de parkeerterreintjes, die nu recht tegenover de woningen liggen, op enkele grotere plaatsen verza meld zouden worden. Koek Kerling (PvdA) vroeg later in de vergadering, toen de bespre king van het nieuwe plan beëindigd was, in hoeverre bouwers nog een kans hadden in de Merenwijk. Ze had gehoord van een bouwer die voor Zeer lage prijzen woningen kan bouwen, met prijzen voor de inko mensgroep van onder de 20.000 gul den. Ze wilde weten of b en w deze mensen ook kansen geven hun plan nen te realiseren. Wethouder Kret Kringsecretaris De Boer noemde de ontwerp-resolutie "een slecht stuk. een luid-klinkend niets, en onder tussen gaat ons zetelverlies voort". Ook uit de vergadering kwamen kritische geluiden: "Deze resolutie komt voort uit angst" "Het is een paars olifantenei". "Het is een nieu we basis om weer jarea met elkaar te babbelen". Maar er was ook ie mand bij die zei dat de KVP er goed' aan deed het kalm aan te doen. "want snelle huwelijken zijn niet d» beste". Kamerlid en KVP-raadslid Van Amersfoort kon het zich alom op stekende ongeduld best begrijpen en dat moest op de partijraad duidelijk worden gemaakt. "Dat was nu een maal het enig haalbare en laten we die eerste stap nu toch doen anders duurt het nóg langer". De vergade ring besefte licht morrend dat het daar wel op neer- kwam. De Leidse afgevaardigde naar de partijraad, Bakker, vroeg daarop stemming om te weten wat zijn kring nu precies over de ontwerp-resolutie dacht. Van Amersfoort raadde dat af, want op de partijraad zou voorzitter De Zeeuw nog een lange rede houden en wat zou dat voor zin hebben als je nu al je standpunt zou vastle^/en. Bakker viel hem daarop scherp aan: "Het moet nu maar eens uit zijn met die werkwijze dat de top luistert en dan beslist. De besluitvorming moet van onderop komen". Geen stemming Ibeling verzette zich ook tegen stemming, omdat dat rechtsongelijk heid in de party zo-u brengen. "An dere kringen heben de kaïrs tot dis cussie in dit stadium niet. Er is trou wens ook geen stemming geagen- deed". Goed, dan geen stemming, maar wel een "opiniepeiling". Vijftrg waren voor de resolutie, 25 tegen. Van Amersfoort kreeg zijn tanden nog te zetten in een bitter aandoend vraagje: het Christen-Democratisch Appèl stuurt aan op een open par tij, hoeven in dat geval niet-christe lijke leden zic> niet te houden aan de christelijke beginselen? Van Amersfoort: "Niet-ehristelijken zul len de christelijke beginselen moeten accepteren zoals die vorm krijgen in politieke maatregelen. Het andere gaat ons niet aan". Er is véél veranderd in het (Rijke) Roomse Leven. De oude KVP-leeuw mr. Romme, ter vergadering aanwe zig, zal dat eens te meer hebben be seft. ADVERTENTIE Een maquette van het te bouwen project in de Merenwijk. Links en rechts van de ontsluitingsweg (zwarte streep in het midden) liggen de premieverhuurwoningen in blokken van vier en vijf (1). Uiterst links de schakelbungalows, gelegen aan de singel (2). Middenonder de 39 flatwoningen (3) en uiterst rechts de split-levehooningen, die over de Zijl uitkijken (4). (Foto Jan Holvast) begon daarop in een uitvoerig betoog bouwers die met goedkope plannen Mevrouw Kerling zei dat deze zaak uit te leggen, dat goedkoop bouwen aankomen te weinig geïnformeerd uitvoerig in de fractie zal worden een onmogelijkheid is, en dat alle zijn om zekerheid te kunnen geven, besproken. VAN EC.MONI) BREESTRAAT INTERNATIONALE BONT.MODE BREESTRAAT 173 L TEL. 01710 23337 LEIDEN J

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 3