EIDSCH DAGBLAD PAUS WEG UIT VATIC AAN? Vakantie is tijdbom onder samenleving rerwille eenheid christenheid' ze zeggen. vandaag C.B.S.: in 1985 ruim vijf miljoen personenauto's "Wimbledon zegt ons niet zoveel meer Sociologe in proefschrift LEIDSCH DAGBLAD Jongen met veel moeite uit zand gehaald 'RIJNLAND KOOFFOUDE LEIDSE POSF- KANTOOR Fmjikrijk zet kern proeven toch door OENSDAG 20 JUNI 1973 OPGERICHT t MAART I860 No. 34046 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN TICAANSTAD (AP), Paus Pau- VI is bereid zijn zetel van het jicaan te verplaatsen naar het van Lateranen, de eigen- stel van de bisschoppen van me. Hij beschouwt dit als een ie die de eenheid onder de jstenen zal bevorderen. De js heeft echter alle suggesties er zijn aftreden van de hand i omdat zoiets „strijdig izijn met de wil van Christus". olgens berichten zou de paus deze «tóngen hebben gemaakt tij- een particuliere audiëntie met Antonio Maria Javi^rre, de lor van het Salesiaanse Athe- L een van de pauselijke univer- r groot aantal geestelijke leids- [en van protestantse en orthodoxe heeft echter dat zij de paus als „bis- op van Rome" willen erkennen een soort primus inter pares. De istel Petrus oudste van Chris- I volgelingen is volgens de gestorven en begraven pater Javierre is de paus I bereid om het opperste leerge- prijs te geven, maar als symbo- h bewijs van zijn goede wil zou bereid zijn het Vaticaan te veria- en de basiliek van Sint Pieter langer te beschouwen als zijn Hij zou deze willen verwisse- voor de Basiliek van Lateranen lijn intrek willen nemen in het jknamige paleis dat de pausen tot i als hun residentie hebben ge^ zijn aftreden zei paus Paulus jt weinigen hebben mij geadvi- i om af te treden. Maar denkt ffkelijk dat dit een Juiste oplos- zou zijn? Kan men wel worden als een theoloog in de zin des woords wanneer men oplossing voorstelt die indruist q de uitdrukkelijke wil van stas?" c zou niet aarzelen dit paleis op even als dit paleis het werke- obstakel vormt, niet aarzelen tempel op te geven als deze de prijs is die voor de een- ing der christenheid moet wor- betaald. Waar het op aankomt, et vervullen van de wil van tot elke prijs, zelfs als je een persoonlijke is, zelfs als ongekend hoog is". irgen is het tien jaar geleden, Paus Paulus tot paus werd ge- rioden met zon na vond en vannacht voorname- het midden en zuiden van het plaatselijk nog een bui. Morgen met zon en op de meeste droog. Overwegend matige in hoofdzaak tussen noord en Minimum temperaturen onge- 14 graden, maxima circa 23 maar aan de. kust bij wind enkele graden lager. (Opgemaakt om 11.15 uur). 21 JUNI UTRECHT (ANP) De toene ming van de vrije tijd en de va kantie gaat als een soort breekijzer of tijdbom fungeren in de bestaan- eeuwwisseling," waarop zij vandaag uittrekken met de caravan. is gepromoveerd aan de TH in Delft. Mej. Hessels voorziet in de toe komst lege steden en volle vakantie- de maatschappelijke orde. De toene- oorden. Voor het politieke leven kan dit volgens haar ernstige gevolgen hebben. „De mensen zijn nu al niet Op het gebied van het verkeer lig gen volgens dr. Hessels grote proble men, omdat de auto voor de vakan tieganger nog steeds favoriet blijkt. „Gezien de grote concentratie van de recreatiedrukte in de tijd en de gro- gedurende steeds langere tijd afwezig zo politiek geïnteresseerd; als zij dan te spreiding van de recreatiestro- zijn, waardoor een aanslag wordt ge- ook nog een vakantie van zes weken men in de ruimte kan het openbaar 419 uur; onder: 21.03 uur pleegd op het maatschappelijke le- tot twee maanden per Jaar hebben, vervoer slechts een bescheiden plaats 23.35 uur; onder: lO.lAn te Katwijk te 6.23 en Dit zegt de sociologe mej. dr. uur, laagwater te 2.17 en 14.32- A. Hessels in haar proefschrift „Va kantie en vakantiebesteding sinds de Ter kennismaking 4 weken voor de halve prijs. Ik word abonnee per 5 juli 1973 en ontvang de krant reeds vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee. zal die interesse nog meer afnemen, innemen bij de recreatieve trek naar Hetzelfde zal gebeuren met allerlei buiten," aldus dr. Hessels. Zij voor- maatschappelijke instituties, het spelt dat het verkeer op grond hier- kerkelijk leven en het onderwijs. Ik van een van de grote flessehalzen zal spreek hier overigens geen waarde- gaan worden in de vrijetijds- en va- oordeel over uit. Wellicht dat met nog kantiebesteding buien de eigen woon- meer vrije tijd de mensen ertoe ko- plaats, men meer te lezen, meer te stude ren, meer aandacht aan elkaar te be- steden", zo zei zij desgevraagd. Uit haar onderzoek blijkt verder dat de behoefte aan luxe en comfort tijdens de vakantie groeiende is. Uit vroegere onderzoeken kwam veelal het verlangen van de vakantiegan gers naar vrijheid uit de bus. Dat uitte zich in gaan kamperen of erop DORDRECHT Dankzij de inspanningen van brandweer en politie is de veertienjarige Gerrit Diticher uit Dordrecht gisteren op het nippertje gered uit een trechter van 75 ton zand. Gerrit raakte bedolven onder het zand nadat hij vanaf het dak van de kalkfabriek Van Dijk in de vijf meter lange trechter was ge- sprongen.Het dunne losse zand zoog de jongen onmiddellijk naar beneden, slechts z'n handen ble ven boven het zand uitsteken. Zijn hevig geschrokken vriend je sloeg onmiddellijk alarm. Twee omwonenden schoten te hulp en maakten direct de mond en neus van Gerrit vrij. Politie en brandweermannen hadden de grootste moeite de jongen uit het zand te krijgen. Telkens wanneer zij zand had den weggegraven zakte Gerrit weer tot zijn kin terug. Na twee uur inspannend en voorzichtig graven slaagde men er in Gerrit vrij te krijgen. Ger rit, die al die tijd bij bewustzijn is gebleven, is ter observatie op genomen in het ziekenhuis. Tij dens het uit het zand trekken heeft hij zijn rug bezeerd. dat de dames een nieuw spreekwoord hebben uitgevonden: Eerst Waals zien en dan léven HAARLEMMERSTRAAT 114 LEIDEN tegenover Donkersteeg. Het tennistoernooi van Wim bledon dreigt te worden gede gradeerd tot een tweederangs- venement. Nu rechter Sir Hugh Forbes de eis van Nikola Pïlic (op de foto in conferentie met Arthur Ashe), om de hem door de ILTF opgelegde schorsing van één maand ongedgan te maken heeft afgewezen. Waar op afgelopen nacht de tennis- professionals zich solidair ver klaarden met de Zuidslaaf en besloten Wimbledon te boy cotten. Tot de bgycotters be hoort Stan Smith, de huidige Wimbledonkampioen. Vorig jaar toen de grote tennisster ren evenmin op Wimbledon present waren, was Smith nog militair en amateur. Tom Ok- ker, die als 6de vxis geplaatst tilt niet zo zwaar aan het niet- uitkomen op Wimbledon. Wimbledon betekent voor ons niet zoveel meer. Ik denk dat alleen enkele spelers uit de Oostbloklanden hun in schrijving gestand zullen doen. Daar kunnen wij weinig tegen uitrichten De loting van het toernooi is inmiddels verschoven van-van daag naar vrijdag slechts drie dagen voordat de eerste par tijen worden gespeeld. De or ganisatoren willen tijd winnen om te proberen de professio nals over te halen de boycot op te heffen PAGINA 15 24 PAGINA'S O De bossen blijven zingen zolang de Chinezen geen toiletpapier gebrui kenPAGINA 13 Benzine weer 4 cent omhoog? ROTTERDAM (ANP) De olie- adres: plaats: Het gemiddeld aantal gereden ki- wel enkele tendenzen worden aan- lometers zal volgens drs. Bongers in gegeven. Drs. Bongers verwacht, dat de toekomst een dalend verloop tè de daling bij het aantal motorfiet- zien geven. Als redenen worden aan- sen en scooters in ons land de laat- gevoerd: het toenemende bezit van ste Jaren waarschijnlijk over niet al een tweede auto in het gezin, de toe- te lange tijd weer zal overgaan in neming van het aantal marginale een stijging. Voorts gelooft hij dat de autobezitters, een selectiever gebruik aantal verkochte bromfietsen niet in LEIDEN Het vijf jaar leegstaan de postkantoor en het belastingkan toor aan de Breestraat/Boommarkt te Leiden samen met een oppervlak te van 3600 m2, zullen voor een be drag van f750.000 worden aange kocht door het hoogheemraadschap Rijnland. De PTT heeft bij de ver koop van het pand bedongen dat op de begane grond 600 m2 wordt gere serveerd voor de vestiging van een binnenstads postkantoor. De gevel en het dakschild van het belasting- gebouw, dat op de monumentenlijst staat, zullen in tact worden gelaten Dit deelde dijkgraaf Schokking van ochtend mee, in de verenigde verga dering van het hoogheemraadschap Rijnland. Rijnland zal in het nieuwe kantoor aan de Breestraat o.a. het Rijnlands laboratorium beter en ruimer kunnen huisvesten. Tijdens deze vergadering werd ook bekend gemaakt dat de Sassenheim- se burgemeester J. baron van Kno- belsdorf als eerste genoemd staat op de lijst van opvolgers van dijkgraaf Schokking die eind van dit Jaar vertrekt. Deze lijst is opgesteld door een commissie uit de verenigde ver gadering. Parijs De Franse minister van Buitenlandse Zaken Michel Jobert heeft gisteren gezegd dat Frankrijk zich niets zal aantrekken van de campagnes die momenteel worden gevoerd tegen de Franse kernproeven die binnenkort ln.de Stille Oceaan zullen plaatsvinden. Hij zag in de campagnes tegen de Franse kernproeven voor een deel een uitdrukking van „een bepaalde politiek die de mogelijkheid van een Frans atoomwapen weigert te erken nen". „Nu we dit weten, hoe kunnen we onszelf dan permitteren af te zien van een nationale poging, overwogen in- de Jaren '50. die onze veiligheid nu garanit stelt en tenslotte van groot belang is bij moeilijke Interna tionale besprekingen?" aldus de mi nister. maatschappijen in Nederland heb- len er in 1985 biJ een bevolking van de toekomst een dalend verloop tè de daling bij het aantal motorfiet- ben bij het ministerie van econo- 14 rr,,lino" mn,miDrc *v"1~ A1~ J 4 *- mische zaken een aanvraag inge diend voor de verhoging van de ben zineprijs met 4 cent per liter. Deze prijsverhoging zou met ingang 1 Juli a.s. van kracht moeten zijn. Het ministerie was al eerder akkoord zich in de toekomst volgens bepaal- gegaan met een verhoging van 2 de wetmatigheden zal ontwikkelen. 14.2 miljoen inwoners ruim vijf mil Joen personenauto's in Nederland rijden. Drs, F. A. Bongers, hoofd onderaf deling personenvervoer, is bij de ze nieuwe berekening uitgegaan van van de auto en het sterk dalende staat zullen zijn het bromfietspark de veronderstelling, dat het autopark gemiddelde kilometrage bij het zake- op peil te houden. verkeer (vooral by vertegen- - Tenslotte merkt drs. Bongers op, woordigers e.a. van 38.900 km en 1969 dat gezien de verwachte toeneming Hok|e zwart maken, bon Invullen In open envelop (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad, antwoordnummer 214, Leiden. Ceïlji 5Ver de extr,a Het aantal personenauto's per 100 in- tot 22.100 en 1967, volgens drs. Bon- van het privé-personenvervoer en de bedraagt thans 24. maar zal. gers te danken aan betere communi- gering geachte veranderingen bij wordt thans nog overleg gepleegd. Shell zegt, dat de nieuwe prijsver- zo verwacht drs. Bongers, in 1985 zijn hoging noodzakelijk is geworden opgelopen tot 36.7, waarmee tegelij- het beroepspersonenvervoer het be staande overwicht van het privé-per- door de toenemende prijsstijging op kertijd het verzadigingsniveau in ons spreekt de studie van het CBS zich sonenvervoer in de eerstkomende Ja de wereldmarkt. land voor 99 procent zal zijn bereikt, minder nauwkeurig uit, hoewel er ren nog groter zal worden. Inbraak bij Dali GERONA De Spaanse Guardia Civil heeft een Nederlander gearres teerd. die ingebroken had in het huis van de beroemde surrealistische schil der Salvador Dali onder het uit roepen van beledigingen aan het adres van de schilder. De Nederlander een 25-Jarige pot tenbakker, brak een aantal voorwer pen in de hal van het huis van de schilder in de badplaats Cadaques.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 1