ANTJES VRAAGT DEN YL OM OPHELDERING „Iedere student krijgt een studieschuld" REDELIJK JAAR VOOR TS&ag LAND- EN TUINBOUW Anders dan andere CNV WIL STUDIE BEVOLKINGSGROEI Eis 8 jaar voor leider bankrovers ritatie over minister Pronk U-ers vragen abortus De Brauw: Collegegeld regeling is "etalage- pobtiek" yoorzitter christebjke boeren: VERDACHTE SCHIETPARTIJ ONTSNAFT Dringen in Gevaar dreigt voor vogels STAATSSECRETARIS DR. KLEIN: JO 19 JUNI 1973 BINNENLAND jtter nr. Aantjes heeft gisteren schriftelijk aan pre- Den Uyl gevraagd of de PvdA aan de regering is gaan [men uit overwegingen van partijbelang of van lands- HAAG (ANP) De anti-revolutionaire fractie- Ziekenbroeders bij het huis in de Maastrichtse wijk Heer, waar gistermiddag een 54- jarige vrouw door haar zoon dood met een ingeslagen schedel werd aangetroffen. In de avonduren werden drie jongemannen van 26, 23 en 18 jaar, allen stiefkinderen van de vrouw, aangehouden op verdenking van doodslag cq. moord. Over motief en toedracht tast de politie nog in het duister. ,ril hij weten of het, naar het van drs Den Uyl, de homo van het kabinet ten goede een lid daarvan de deelne- 'jjn de regering ziet als een van de strategie om de n-democratische partijen te fen, terwijl het program van rtjjen mede ten grondslag ligt t kabinetsbeleid. ?en zijn gesteld n.a.v. uitspra- minister Pronk van ontwikke- menwerking deed op de zater- Rotterdam gehouden regio vergadering. iitjes heeft drs Den Uyl ook I hoe hij de uitspraak van Pronk beoordeelt, dat hij ar is voor de door de WD ie steun bij het bestrijden van isten-democratische partijen, de wijze waarop de überale oppositie voert. Tenslotte vroeg rlid hoe drs Den Uyl in het zijn uiteenzettingen over de tijdens het kamerdebat regeringsverklaring de op- van minister Pronk over voortzetting van de pola ir deelt. len WD stijgen dit moment verkiezingen zou. i4ffden gehouden, zou 30,5 pro- iC|m de stemgerechtigde Neder- voorkeur uitspreken voor de PvdA. Bij de kamerverkiezingen in november kreeg de PvdA 27,4 procent van de stemmen. Ook de voorkeur voor de WD zou op dit moment dan groter blijken (17,9 procent) dan in november van het afgelopen jaar (14,4 procent). Op de KVP zou 15,3 procent stemmen. Bij de kamerver kiezingen kwam de KVP nog tot 17,7 procent. Een en ander blijkt uit een onderzoek, dat het bureau Lagendijk heeft uitgevoerd in opdracht van de AVRO. Op de andere partijen zou op dit moment volgens het onderzoek al dus worden gestemd: ARP 8,0 pro cent (in november 8,8 procent), CHU 5.4 procent (4,8), PPR 6,4 procent (4,8), D'66 4,5 procent (4,2 procent), DS '70 2,6 procent (4,1). 31 Procent van de bevolking van 18 Jaar en ouder zegt positief te staan tegenover het kabinet Den Uyl, 22 procent staat er negatief en 37 pro cent neutraal tegenover; 84 procent van de bevolking vindt dat het kabi net-Den Uyl voorlopig een kans moet krijgen, doch 15 procent is van oor deel, dat het zo spoedig mogelijk dient te verdwijnen. HAAG (ANP) De tweede '30 i?den Kruisinga en Van (CHU) hebben de mi- van volksgezondheid en van indse zaken kritische vragen over de dr. W. F. Storm i) kliniek in Rotterdam, ling tot hun vragen is het van B. en W. van Rotter- toe te staan dat veertig pro- d de te aborteren vrouwen uit anders bestaat. CHU-kamerleden spreken „twijfelachtige vorm van erlening aan buitenlanders," ?en of de ministers het Juist dat de gemeentelijke overheid deze dienstverlening garant »r rente en aflossing van het kliniek geleende geld. il De 21-Jarige doelman zaterdagvereniging Apeldoorn is dit weekeinde over- an verwondingen, die hij vier geleden tijdens een vriend elijk duel opliep. Een mede- taakte Spijker met zijn knie ie slaap. GRONINGEN (ANP) Jhr. mr. M. L. de Brauw, landelijk voorzitter van DS'70 vindt de recente regerings- plannen voor het collegegeld "etala- gepolitiek". Deze regering wil wel de gelijk verder gaan en in de nabije toekomst naar collegegelden vanaf f 1500 tot f 2000 toe, aldus mr. De Brauw maandagavond op een open bare vergadering van DS'70 in het Groningse dorp Haren. De oud-minister meende dat 't kabi net-Den Uyl niet op zeer korte ter mijn ontbonden zal worden, maar sprak de verwachting uit dat het on geveer anderhalf twee Jaar zou kunnen zitten. "Dit kabinet is uit sluitend bezig een uitgangspunt te scheppen om bij de komende verkie zingen meer winst te kunnen boeken. Men zal deze regering laten voortdu ren tot een grondwetsherziening klaar is en dan tot ontbinding overgaan", aldus mr. De Brauw, die er eerder op gezinspeeld had dat men zou willen aansturen op een gematigd distric tenstelsel. UTRECHT «ANP» Het christe lijk nationaal vakverbond (CNV), meent dat de uiteenlopende voorspel lingen wat betreft de groei van de Nederlandse bevolking de noodzaak bewijzen van een diepgaande studie om een wat duidelijker beeld te krijgen van de toekomst. Met een dergelijk onderzoek zal snel moeten worden begonen om te voorkomen, dat er in de naaste toekomst onno dig zeer kostbare en moeilijk herstel bare fouten worden gemaakt, al dus het CNV in het officiële verbonds blad "De Gids". Het CNV wijst er op dat het cen traal bureau voor de statistiek en- ALKMAAR (ANP) De 32-Jari- ge Henk H. uit Utrecht die zich in verband met de Hoornse schiet partij op 6 juni donderdag vrijwillig bij de politie in Hoorn meldde is zondagavond uit zijn cel in het poli tiebureau te Alkmaar ontsnapt. Hij heeft kans gezien door het verwijde ren van een luchtrooster, vla een luchtkoker van 30 bij 30 naar een binnenplaats te komen en via een personeelsvertrek naar buiten te stappen. Kort na het ontdekken van de uitbraakpoging heeft de politie alle uitvalswegen van Alkmaar geblok keerd, echter zonder resultaat. Henk H. zou maandagmiddag voor de Alk- maarse officier van Justitie worden geleid. De politie gaat ervan uit, dat H. richting Utrecht zal gaan of is ge gaan en zich daar ergens schuil zal houden. VLISSINGEN (ANP) De Ne derlandse land- en tuinbouw heeft 'n bevredigend Jaar achter de rug, zo heeft de voorzitter van de christelij ke boeren- en tuinderbond drs. R. Zijlstra vandaag verklaard op de al gemene vergadering in Vlissingen. Duidelijke "toppers" waren.de akker bouw en de fruitteelt. Drs. Zijlstra, sprak verder over record-opbreng sten bij aardappelen en uien. De prijsstijging voor granen op de wereldmarkt heeft de varkens- en pluimveehouders wel voor zorgen ge steld: zij zagen de prijzen voor kracht voer één van de belangrijkste kos- ten-factoren drastisch oplopen. Drs. Zijlstra stelde dat het zuivel- probleem in zeer belangrijke mate, een boterprobleem is. De Nederland se -veehouderij zal er goed aan doen dit te onderkennen. De CBTB-voor zitter ziet het niet als een tijdelijk pro bleem. De concurrentiepositie van bo ADVERTENTTE ter wordt z.i. steeds moeilijker. Hier bij spelen een rol: veranderde eetge woonten in de hoogontwikkelde landen een sterkere positie van de ontwik kelingslanden als leveranciers van plantaardige oliën en vetten, en het grote prijsverschil in de EG tussen boter en vervangende middelen. De honger in de wereld en de kan sen op ontwrichting van markten en handelspolitieke systemen dwingen volgens drs. Zijlstra tot een wereld- voedselpolitiek. Elementen van die po litiek: bescherming van de produ cent, voorraadvorming van voedsel, op diverse punten van de wereld (als reserve voor hongersnood) en wereld- goederenovereenkomsten voor een reeks produkten. Deze moeten een be tere discipline en prijsvorming op de wereldmarkt waarborgen. De ontwikkelings-samenwerking moet zich volgens drs. Zijlstra meer richten op het tot ontwikkeling bren gen van de landbouw in de ontwikke lingslanden zelf. "Daar ligt de basis voor ieder ontwikkelingsland, dat vaak nog 70-95 procent van de bevol- DEN BRIEL Als de overheid de hoogspanningsleidingen vanaf de Maasvlakte over Voorne en Putten volgens plan laten aanleggen, zullen jaarlijks duizenden vogels sterven. Dat is het oordeel van de werk groep "Beheers de groei op de Zuid- Hollandse eilanden Voorne en Put te". De hoogspanningslijn zal op vijf tig meter hoogte van west naar oost landinwaarts een zeer belangrijke Europese vogeltrekroute doorsnijden. De vogels zullen de overspanig niet zien omdat zij vaak in het donker vliegen, bfl slecht weer of bij mist, aldus de werkgroep. DEN HAAG De eerste dag van de hele week durende vei ling van de inboedel van het vroegere vijfsterren hotel Witte- brug in Den Haag was er zo'n grote belangstelling, dat naar schatting evenveel koopgrage personen in de grote zaal zaten als er op het terras in de zon stonden te wachten. Het meubilair uit de duurdere hotelsuites ging allemaal naar particulieren, maar de prijs er van bleef beneden de verwach tingen. De twee laatste dagen van de veiling, donderdag en vrijdag be loven spectaculair te worden. Dan komen onder meer onder de hamer antieke zilveren kan delaars, kristal en glaswerk en koperen en tinnen gebruiksvoor werpen, alsmede het klapstuk van de verkoping: het Rosen thal-eetservies, dat alleen door de koningin en haar gezelschap werd gebruikt, en dat in kavels van 84 stuks 12-persoons wordt aangeboden. Dan zullen ook de schilderijen en aquarellen waar voor veel interesse schijnt te be staan, publiekelijk bij opbod worden verkocht. Een speciaal publiek verwacht men vrijdag avond voor de ongeveer 15.000 flessen uit de wijnkelder van het vroegere gerenomeerde hotel. zonder., kele weken geleden de Nederlandse bevolking in het magische Jaar 2000 schatte op hooguit 15 a 16 miljoen zielen. Even later raamde het eco- misch instituut voor de bouwnijver heid de Nederlandse bevolkig in 2000 op 13,6 tot 14,1 miljoen Vergeleken met de cijfers van 1971 van het cbs (17,1 miljoen Nederlan ders in 2000) schelen de jongste cij fers een slok op een borrel, meent de vakcentrale. Een verwachting van 3.5 miljoen mensen minder zal ingrij pende gevolgen hebben voor de plan nen op allerlei gebied. Alleen al voor woningbouw zou het betekenen dat er in de komende 26 Jaar een miljoen huizen minder zouden kuen wor den gebouwd. Dat is een kleie 40.000 huizen minder per jaar. AMSTERDAM (ANP) Tegen de 29-jarige leider van een bende Ita liaanse bankovervallers, Franco de C., heeft de procureur-generaal bij het Amsterdamse gerechtshof gistermid dag in hoger beroep bevestiging van het rechtbank vonnis van acht Jaar met aftrek geëist. Met vier landge noten en een Griek, had Franco vorig jaar twee gewapende overvallen in Amsterdam en één in Utrecht ge pleegd. De procureur-generaal, mr. H. Lagerwaard, achtte ook bewezen dat de Italiaan met een landgenoot een wisselloper in Rotterdam en een juwelier in A'dam hadden beroofd. Aanvankelijk had verdachte deze twee feiten ook toegegeven, maar la ter trok hij zijn bekentenis ervan in. De officier van Justitie had tegen de Italiaan vijftien Jaar met aftrek ge- eist. Mr. Lagerwaard zei dat men om misdrijven van buitenlanders te voor komen de „pakkans" moeten vergro ten. HU vindt dit een beter middel dan het eisen van hogere straffen tegen buitenlanders. De Italiaan was in 1971 in zijn vaderland wegens diefstal met ge weldpleging bij een overval veroor deeld tot acht Jaar gevangenisstraf. Hij ontvluchtte in mei vorig Jaar uit een gevangenis in Rome en kwam naar Nederland. Franco heeft nog vier Jaar en acht maanden gevange nisstraf in Italië te goed. Op 6 september pleegde de bende de geruchtmakende overval op een AMRO-bank-fillaal aan 't Valerius- plein in Amsterdam, waarbij het voor de eerste keer in ons land tot een schietpartij tussen overvallers en po litie kwam. Op 9 mei Jl. overvielen drie gewapende Fransen hetzelfde bankfiliaal. De andere overvallen van de Italiaanse bende waren op 5 Juni op een filiaal van de Nederlandse Middenstandsbank in Buitenveldert en op28 juli op *n AMRO-bank-fili. aal aan de Vleutenseweg in Utrecht. De uitspraak is 28 Juni. Gewichtheffen Olympisch kam pioen Vassili Aleksejev heeft gisteren in Madrid bij de Europese kampioen schappen twee wereldrecords geves tigd en de Europese titel veroverd in de super-zwaargewichtklasse. In de Olympische tweekamp kwam de Rus tot een totaal van 417,5 kilo, bU het stoten voegde hU twee kilo aan zijn oude record van 238 kilo. Ed. Laurens DEN HAAG (ANP) Staatsse cretaris dr. G. Klein van onderwijs en wetenschappen heeft gisteren zijn gedachten over de problemen rond een toekomstige studiefinancie ring op een conferentie in perscen trum Nieuwspoort in Den Haag uit eengezet. De enige kabinetsbeslissing die in dit verband is genomen ,is dat iedere student na beëindiging van zijn studie zal bij dragen in de on derwijskosten. De oplossing van deze studieschuld zal o.m. gekoppeld wor den aan het dan genoten inkomen. Het nieuwe studiefinancieringsstelsel zal voor het gehele tertiaire onder wijs gelden: het hoger onderwijs nie we stijl. Dit stelsel zal met ingang van het cursusjaar '74-'75 gaan func tioneren. Dr. Klein wilde met zijn gedachten hierover de discussie op gang bren gen. Er moet volgens hem nog veel denkwerk worden verricht. Uitgangs punt is voor hem wel, dat het col legegeld, dat van f 1000 tot f 500 wordt teruggebracht, nooit hoog mag worden, omdat t anders een drempel gaat voren. Hij meende met het lanceren van zijn ideeën politiek te bedrijven om een optimaal resul taat te verkrijgen, zodat het probleem redelijk effectief benaderd kan wor den. Het overleg met het veld kan worden gevoerd en de formele gang parlement tijdig tot resultaat leiden. De financiële relatie tussen over heid en studenten is er, volgens dr. Klein, die zich even beperkte tot het onderwijs aan universiteiten en ho gescholen, nu een die alleen de „ar me" studenten die het van een stu dietoelage moeten hebben, belast met een studieschuld. In het nieu we financieringsstelsel zal iedere stu dent een schuld krijgen. De terugbe taling ervan zal onder andere af hankelijk dienen te zijn van het toekomstig Inkomen, het aantal Ja ren dat onderwijs werd genoten, de studieresultaten en mogelijk de kos ten van de studie. Thans kost het wetenschappelijk onderwijs de overheid gemiddeld per student per Jaar en uitgaande van 100.000 studenten globaal f 2000 aan aan studietoelagen, f 14.000,— aan kinderbijslag en kinderaftrek, f 2400 onderwijskosten en f 600 aan sub sidies voor studentenhuisvesting, mensae e.d. Daar komt nog eens f 2500 bij als afzonderlijke ouderlij ke bijdrage. De overheid ontvangt gemiddeld per student f 1100 aan college- en inschrijfgeld, wat f 600 zal worden, alsmede f 100 als aflos sing van renteloze studieleningen die bursalen in het verleden waren toe gekend. De grote vraag is, aldus staatsse cretaris dr. Klein, hoe de gemiddelde van zaken op departement en in het bedragen zullen veranderen gerela teerd aan de welvaart. Op grond van het huidige systeem zal door het massaler karakter van de aantallen studenten ook de aanslag op de alge mene middelen groter worden. De verschuivingen in belangstel ling voor bestaande studierichtingen deden hem veronderstellen, dat de f 14.000 aan onderwijskosten per stu dent per Jaar weinig zullen verande ren. Hij meende voorts, dat de f 600 aan subsidies niet zal stijgen. De ou derbijdrage, becijferd op f 2500 per student per Jaar, zal niet gemist kun nen worden en daar zal het kabinet dan ook niet van afstappen. Tech nisch zou het mogelijk zijn, maar niet zonder grote moeilijkheden, om de kinderbijslag en het effect van de kinderaftrek rechtstreeks naar de studenten te laten lopen. De f 1100 aan college- en inschrijfgeld zal min der worden tot f 600,- de f 100 af lossing van studielening zal stijgen. Door het invoeren van een studie schuld voor iedere student krijgt de overheid ook een middel in handen om te kunnen sturen. „Het is de enige stuurmogelijkheld voor de over heid voor de financiële relatie tussen haar en de studenten," aldus dr. Klein. Hij besefte, dat nog veel denkwerk moet worden verricht en nog veel discussie en overleg moet plaats heb ben. Zo zijn er o.m. de kwestie van het afgestudeerde meisje dat gaat trouwen, het emigreren met een stu dieschuld, de studieschuld van een examenstudent, die geen onderwijs voorziening gebruikt, het vraagstuk van de dure en de goedkope oplei dingen, de kortere en langere studie duur en het effect van herprogram mering. Dr. Klein legde er de nadruk op dat hij een vorm van beleid voorstaat waarin alle betrokkenen kunnen meedenken om tot ©en optimaal plan te komen, i.p.v. een plan voor te leg ger dat met de „incrowd" van het departement Is opgesteld. De Sta ten-Generaal zal op korte termijn een nota krijgen met de uit gangspunten voor een nieuw stelsel van studiefinanciering en bijdrage in de onderwijskosten, aldus staats secretaris dr. Klein.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 7