Nederlandse kritiek op irortugal, Griekenland SIK Magruder legt bekentenis at iaeliers beramen Linkse coalitie heeft steun van Italiaanse C.P. Wal op Libanon Libanesf i'rtraier WOEDENDE MASSA BEZET WEG NAAR NAVO-TERREIN >irishmossc ail der Stoel: NAVO moet vrijheid verdedigen INTERPOLIS Weer duizenden vluchtelingen uit Boeroendi «I A algetreden Mitchell wist alles van de zaak Watergate onmg voor Ier van 'arte doos" Ji - .V rijdag 15 JUNI 1973 ADVERTENTIE Omdat u geen dag In 't ongewisse wilt verkeren: Motorrijtuigenverzekering J van Interpolis. Hoge Rijndijk 306, Leiden, tel. (01710) 4 26 41 Veiligheids- toiifereiitie Imiii o juli jeginnen OPENHAGEN De NAVO- en zijn bereid om op 3 Juli [elsinki deel te nemen aan grote Europese conferentie de veiligheid en samenwer- waaraan behalve door vrij- gDe Europese landen ook It deelgenomen door de VS. blijven echter wel vasthou- aan de eis dat dit najaar de eigenlijke conferentie wederzijdse en evenwichti- vermindering van strijd- bten in centraal-Europa d» start zal moeten gaan. De lereidlngen van deze mili- conferentie zijn tot nu toe f aanzienlijk minder succes- rerlopen dan de voorberei- t fase van de veiligheids- rentie, die inmiddels is digd. KOPENHAGEN De nieuwe Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, mr. Max van der Stoel, heeft gisteren in de voorjaarszitting van de NAVO-raad in bedekte vorm kritiek geuit op de regimes in Griekenland en Portugal. Zonder deze landen met name te noemen zei Van der Stoel, dat de NAVO nauwelijks een oprechte indruk kan maken op de komende veiligheidsconferentie in Helsinki als de lid-staten zelf - 'niet doen wat in de preambule van het NAVO-verd g is opgeno men, namelijk de verdediging van onze 'Vrijheid, het gemeen schappelijk erfdeel en de beschaving van onze volken, geba seerd op de principes van democratie, individuele vrijheid en de heerschappij van het recht". Deze principes mogen geen dode ring. Daarin zou naar zijn mening de letter blijven, zei Van der Stoel. Hij nadruk dienen te vallen op drie voegde daaraan toe: „Ik spreek hoofdelementen: 1. handhaving van openhartig omdat mijn regering democratische beginselen en mensen- wordt gesteund door een publieke o- pinie thuis die op dit punt uitgespro ken gevoelens heeft. De NAVO heeft meer nodig dan vliegtuigen en tanks en kanonnen - zij heeft behoefte aan wijdverbreide steun van de bevol king. Om de geloofwaardigheid en de vitaliteit van de alliantie te hand haven is het van wezenlijk belang dat de elementaire eisen van indivi duele vrijheid en politieke democratie overal worden gerespecteerd". Op een veel indirectere manier kwam de kwestie van de niet-demo- cratische regimes ook naar voren bij Van der Stoels suggesties voor een nieuwe Atlantische beginselverkla- sische ambassadeur in Beiroet: rechten: 2. bevordering van de ont spanning in Europa, 3. hulp aan ont wikkelingslanden. Speciaal het eer ste punt houdt natuurlijk een duide lijke bedreiging in voor de Portuge se en Griekse regimes, vooral in combinatie met van der Stoels denk beeld om periodiek in Navo-ver- band na te gaan hoe het gesteld is met de uitwerking van deze beginse len. De minister zei gisteren na afloop van de vergadering het bijzonder belangrijk te hebben gevonden dat ook Canada en België het democra tisch gehalte van de alliantie ter sprake hadden gebracht, zij het in beknoptere vorm dan hij zelf had gedaan. Deze bijval was naar zijn mening van meer belag dan de vraag waarom hfj Griekenland en Portugal niet met name had ge noemd. Het leek hem niet onmoge lijk dat ook de Noren en Denen, die DAR-ES-SALAAM Met duizenden zijden zeven kilometer lang, kan vluchtelingen is uit de kleine Afri kaanse republiek Boeroendi een Lange files bij Nordhorn NORDHORN Nadat gistermor- chines. Bommen werden toen niet gen het NAVO-oefenterrein in Nord- afgeworpen. Oude mensen en kleine hom door de oproerpolitie was ont- kinderen stonden met de hen t n ruimd hebben de demonstranten om voor de oren tegen het lawaai. half vijf de Bundesstrasse 213 naar Lingen bezet. Een file auto's nieuwe exodus naar het buitenland begonnen, volgende op berichten over nieuwe stammenstrijd tussen Tegen de middag is een aantal bei- Jongelui het Ems-Vechtekanaal over gezwommen m°t de bedoeling de toe- nergens meer heen. Onder de vele gang tot het vliegveld weer te bezn- voertuigen bevinden zich ongeveer ten. Enkele incidenten hebben zich twintig Nederlandse vrachtwagens. Bij de toegangen op het oefenter- zijn ongeveer duizend politie- voorgedaan, maar ze zijn In hun opzet niet geslaagd. de regeringsminderheid der Toetsi's m(.nsen aanwezig. Tijdens de vecht- en de „zwijgende meerderheid" der Hoe toes. partij om vier uur in de ochtend zijn zeker twee politiemannen ernstig Volgens officiële, in Dar-es-Salaam gewond. Hoeveel gewonden er onder de demonstranten zijn is nog bekend. De demonstranten hebben hun tenten opgeslagen op een kleine vlak- Mr. M. van der Stoel uiten. Vorig Jaar was het alleen Noorwegen dat de kwestie aansneed, en Van der Stoel had de indruk dat gepubliceerde cijfers, zijn in een maand tijd ongeveer 11.500 vluchte lingen in Tanzania aangekomen, van wie het merendeel sinds een opstand op 13 mei. Hierdoor is het aantal vluchtelin gen uit Boeroendi sinds mei van het hornKlausheide drommen de men- vorlg Jaar gestegen tot 34.692. Ruim sen samen en spreken met afschuw 24.000 zijn ondergebracht in het over de houding van de politie. Er vluchtelingenkamp van Oelyankoe- werd gistermiddag weer druk gevlo- loe bij Tabora in Centraal Tanzania, gen door Engelse en Belgische ma- Het actiecomité verzocht de demon stranten de B 213 weer voor het ver keer vrij te geven, evenals de ando- re straten. Hieraan werd door de niet woedende bevolking niet voldaan. In tegendeel, het versperren van wegen werd uitgebreid. Tijdens de persconferentie op de gisteren nog niet aan het woord kwa- het isolement van de Noren in Athe- men, zich in soortgelijke zin zouden OET De Sowjetrussische ideur in Libanon, Sarvar Azi- eeft Kama! Djoembüatt, lei- progressieve Socialistische i Libanon en Secretaris-Ge il ran het Arabische Front voor a het Palestijnse verzet, gis- laten weten dat er kans be leen grootscheepse Israëli- ral op Libanon op korte ter- in de loop van donderdag- in goedingeliohte zijde in Bei gedeeld. In Saïda in Zuid-Li- berichten van Palestijn- ontvangen dat er gisteravond raëlische troepenbewegingen hele bestandsgrens tussen Libanon zijn gesignaleerd, voor een onverwachte aan- de Palestijnse kampen di- bevel tot mobilisatie gege- •Libanon is de spanning gis- sgenomen als gevolg van een dat zich woensdagavond «rgedaan hfj het dorp Reich, fefcen Palestijnse guerrilla- en Israëlische eenheden, Een Israëlische officier zou oeuveld zijn. bericht het semi-officië- iische dagblad Al-Achram in president Sadat een reeks ngrijke besprekingen met an- tbische leiders voert over el gezamenlijk optreden te- <erpl". Hij heeft daartoe behal- de presidenten van Libië en sproken met koning Feisal BEIROET Minister -president Amin Hafez van Libanon is gis teren met zijn ministersploeg afge treden. Als reden voor zijn heen gaan heeft hij president Soeleiman Franjiieh de moeilijkheden van de laatste dagen in het parlement opge geven. Hafez stootte er op krachtige te genstand van de Soenni-Mohamme- danen, wier twee ministers in zijn kabinet al afgetreden waren. De Soenni-Mohammedanen koes teren veel sympathie voor de Pales- Foto's van Goering Gisteren is bij Christie in Londen de fotoverza meling van de gewezen Duitse rijks maarschalk Hermann Goering ge veild. Twee albums uit de Eerste We reldoorlog brachten f2620 op, de fo to's uit de tijd van Hitler f 6750. De koper was een handelaar die in op dracht van een onbekende optrad. De foto's, werden te koop aangebo den door familie van de Britse offi cier die ze aan het eind van de oor log uit de woning van Goering weg nam. Olie schaarste De Canadese uit voer van benzine en huisbrandolie wordt ingaande 15 juni aan banden gelegd, zo heeft de Canadese minis- ROME De Italiaanse Commu nistische Parij, de grootste Commu nistische partij in het westen, heeft gisteren een koene stap gezet in een blad van de partij ''Rinasvita". Hil te langs de B 213. In en rond Nord- brug werd aan de andere kant van de versperring de oproerpolitie ac tief. Een aan tad gevechtswagens kwam aanrukken en een 50 poLt'e- mensen. gewapend met stok en sch 'd renden naar de versperring In de veronderstelling dat de massa men sen die zich op de brug bevond zich door de versperring heen wilde wer ken. Na de oproep van de heer Ha- nisch van het actiecomité aan de ene kant en de politie aan de and°re kant om de brug te verlaten werd 'v>t weer wat rustiger. E»n kl»'n aantal Jongelui dat niet bij de demonstran ten hoorde, bekogelde de politie met eieren. De bevolking van Nordhorn en Klausheide maakt het d» onroerro- litie niet gemakkelijk. De duizend manschappen die op het o?f?nt«—- n gestationeerd zijn zijn verstoken van levensmiddelen. In Nordhorn en Klausheide weigerden de bakkers Luciano Barca, een van de leiders slagers, groenten- en andere zakm' van de Communistische Partij deed aan de politie te leveren het aanbod in het ideologische week- tijnse verzetsstrijders. Op 7 en 8 mei kwam het in Beiroet en elders in Libanon tot hevige gevechten tussen het Libanese leger en de Palestijnen. Hafez bood naar aanleiding hier van zijn ontslag aan, maar president Franjieh accepteerde het niet en de premier trok het weer in. Energie Donald McDonald heeft tot doel te voorkomen dat on bekendgemaakt. Tevens zal de in voerbeperking voor benzine wor den afgeschaft. De exportbeperking heeft tot doel te voorkomen dat on gewoon grote exportvraag de toeleve ring van benzine en huisbrandolie aan verbruikers in Canada gemaakt. poging een rol te spelen bij het op stellen van het regeringsprogramma voor de nieuw te vormen coalitiere gering van Katholieken en Socialis ten. De partij zal geen zetel in de re gering eisen. Het aanbod van de communisten, dat van een grote zelfverzekerdheid getuigt, werd gedaan op de dag dat president Giovanni Leone begon met het overleg met de Italiaanse partij leiders en de fractievoorzitters in het parlement. Hiermee is een begin ge maakt met de vorming van een nieu we regering. De regering van het midden van de Christen Democratische premier Giulio Andreotti is dinsdag afgetre den. Deze al lang verwachte beslis sing werd gedaan om de Marxis tisch georiënteerde Socialistische par tij weer aan de macht te helpen. De Christen-Democraten en Socialisten verbraken in januari 1972 htm cen trum linkse coalitie die tien jaar lang stand had gehouden. Daarna kwam Andreotti's verbond met de conser vatieve liberalen. "Het probleem is niet langer dat van een verbintenis tussen de Katho lieke en de Socialistisch? Partij. Het probleem is van een geheel andere orde, waarschijnlijk dat een nieuwe verhouding met de Communistische Partij noodzakelijk is tengevolge, van de ernstige situatie en onze kracht". De Communistische Partij, de op een na grootste Italiaanse politieke partij, heeft bij de laatste verkiezin gen 27 procent van de stemmen ge kregen en beheerst de grootste vak bond. Een welwillende houding van deze vakbond zou van het grootste lang zijn voor een nieuw te vormen regering, wil zij de zwaar getroffen Italiaanse economie weer gezond krijgen. Barca zei dat zijn partij geen plaats in de regering zal eisen, maar Midden-Oosten, dat de communisten wel "willen mee beslissen in het opstellen en het be nadrukken van de belangrijkste pro grammapunten van een meerder heidsregering". Met een enkel woord Honger staking Ongeveer 30 Is raëlische geleerden zijn gisteren in Jeruzalem een hongerstaking begon nen uit solidariteit met zeven Sow jetrussische Joden die in staking ge gaan zijn uit protest tegen de weige ring van de regering hen te laten emigreren. Bemiddeling De Verenigde Sta ten hebben zich gisteren op de laat ste dag van het debat van de Veilig heidsraad over het Midden-Oosten bij monde van hun ambassadeur John Scali bereid verklaard tot steun aan een nieuwe bemiddelings poging van dr. Gunnar Jarring in het IJN WASHINGTON De voormalige plaatsvervangend direkteur van Ni xon's campagne-organisatie, Jeb Stuart Magruder, heeft gisteren tij- taii-Arabië en president dens de hoorzittingen van de senaats- ledienne van Algerüe. commissie bekend dat hij betrokken afar Nimetry van de is Seweest bü de planning en het na oetbe hü tijdens de top- ontdekking in de doofpot stoppen te van de organisatie van van de Watergate-inbraak. Hij ver te eenheid in Addis Abeba, klaarde echter dat president Nixon niets heefit afgeweten „van onze po gingen in deze zaak". flag wordt in Cairo oud-pre- bdel Moneim el-Rifai van e VI 6 met een boodschap van ko- fósein voor Sadat verwacht. 9; ADVERTENTIE -De commissie die een on tstelt naar de oorzaak van öuk met de Russische Toe- '°P de luchtvaarttentoon- Parijs heeft een beloning franc (f 12.700,-) uitge- degene die de vluchtre- wel „zwarte doos" ge- *an het toestel tevoorschijn pogen. *Polew stortte op 3 juni tij- demonstratievlucht op het küssainvllle. De zes beman- en negen inwoners van run -ft de wrakstukken door- I de omgeving uitgekamd om vaststellen van de oor- J1 het ongeluk belangrijke fcrder te achterhalen, doch baai zonder resultaat. After Shave Spray. Parelende troost voor de Irisgeschoren huid. Daar houdt vader van! 7.95 Magruder deed zijn openbare be kentenis in een korte voorberei de verklaring die door hemzelf werd voorgelezen. Hij verklaarde bereid te zijn de konsekwenties van zijn da den te dragen. „Ongelukkigerwijs heb ben wij tijdens de campagne een aan tal fouten gemaakt die hebben geleid tot grote ongerustheid in het land" zo verklaarde Magruder. Hij zei de volledige verantwoordelij kheid te ac cepteren voor zijn eigen rol in het schandaal. Magrudier zei dat voor zover hij wist, gedurende de hele periode, waarin Watergate werd voorbereid, en ook later toen men probeerde de zaak in de doofpot te stoppen, „de pre sident op geen enkel tijdstip kennis heeft gehad van onze foutieve han delwijze". Vertrouwen "Hij had vertrouwen in zijn hel pers en sommigen van ons hebben dit vertrouwen beschaamd", aldus Magruder. Magruder, wiens uitlatin gen voor de senaat niet in een even tueel later proces tegen hem kunnen worden gebruikt, verklaarde tot de commissie dat hij de namen zal noe men van degenen die met hem heb ben samengewerkt. De 38-jarige Magruder las zijn dramatische verklaring pas voor na dat de commissie al was begonnen met 't sbellen van routinevragen over zijn achtergrond en positie in de cam pagneorganisatie. Het leek haast een gedachte achteraf. Zijn advocaat in terrumpeerde de senatoren met het verzoek of zijn cliënt een verklaring mocht voorlezen. Mitchell Op de eerder gestelde vragen ant- begin" verantwoordelijk was geweest voor het voeren van de campagne. Magruder verklaarde dat hij daar mee bedoelde mei 1971, lang voor dat Mitchell aftrad als minister. Hij zei dat H.R. "Bob" Haldeman, de voormalige stafchef va-n het Witte Huis, had gefungeerd als verbin dingsman met de campagne-organi satie. Magruder vertelde dat het voor stel om de Democratische „concur rentie" te gaan afluisteren voor het eerst ter tafel was gekomen op 27 Ja nuari 1972 ten kantore van minister van Justitie John Mitchell. Volgens Magruder was het af komstig van G. Gordon Liddy, die door het Witte Huis aan de campag neorganisatie was toegevoegd met 't doel een inlichtingenorganisatie op te zetten. Tijdens de 30 minuten duren de vergadering waren aanwezig: Mit chell, Juridisch adviseur van het Wit te Huis John Dean en hijzelf, aldus Magruder. Naast het afluisteren stelde Liddy voor om leiders van ra dicale organisaties te ontvoeren, de ze vast te houden in bijvoorbeeld Me xico, en hen weer los te laten na af loop van de republikeinse conventie, aldus Magruder. Call-girls Ook had Liddy voorgesteld om call- girls te gebruiken voor het "inwin nen" van informatie bij democrati sche partijfunktionarissen, zo zei Magruder. "Volgens mij waren we al le drie ontzet over de reikwijdte van Liddys' voorstellen. Ik ben van me ning dat Mitchell en Dean zich niet iets dergelijks hadden gedacht", zo verklaarde Magruder. Magruder ver klaarde dat Mitchell Liddy er op had gewezen dat dit niet acceptabel was en hem had geïnstrueerd om Ex-minister John Mitchell Lansky veroordeeld Meyer La ris ky (71) die beschouwd wordt als het tinanciële genie van de Amerikaanse onderwereld,, is gisteren in Miami veroordeeld tot een gevangenisstraf van een Jaar en een dag, omdat hij in 1971 geweigerd heeft voor een fe deral e rechtbank te verschijnen. Toen hij destijds gedagvaard werd, vertoefde hij in Israël. Staking Ruim 15.000 arbeiders uit Pamplona en omgeving zijn gis teren in staking gegaan uit solari- teit met hun stakende collega's van de autofabriek „Motor Iberica", die met hun directie overhoop liggen in verband met looneisen. Het kwam tot gevechten tussen de stakers en de politie die een twintigtal arrestaties verrichtte. ITT en Meskou De Amerikaan se International Telephone and Tele graph Corporation (ITT) heeft met de Russische regeringscommissie voor wetenschap en technologie een over eenkomst besloten voor technische sa menwerking. De samenwerking be treft de uitwisseling van wetenschap pelijke en technische gegevens over telecommunicatie, elektronische en elektromechanische componenten en verbruiksgoederen, alsmede het publi ceren van wetenschappelijke en tech nische informatie. Staak-het-vuren De Vietcong heeft aan al zijn eenheden ln Zuld- Vietnam het bevel gegeven met in gang van heden te 12 uur het vuren te staken. Verwacht wordt dat het Zuidvietnamese commando spoedig een dergelijk bevel aan de eigen troe pen zal uitgeven. Assistenten van Nixon Presi dent Nixon heeft gisteren enkele vrij gekomen posten in t Witte Huis be zet door de benoeming van een be vriende industrieel, een gepensioneer de leger-generaal en de promotie van zijn persoonlijk secretaresse. Bryce Harlow, vice-president van het was middelconcern Procter and Gamble, maakte opnieuw zijn intrede in het Witte Huis als assistent van de pre sident in de rang van lid van het kabinet onder oud-minister van De fensie Meivin Lalrd, wiens benoe ming tot adviseur, als opvolger van John Ehrlichman, vorige week be kend werd gemaakt. Nixon benoem de voorts een gepensioneerde gene- raal-majoor John Bennett, tot assis tent van generaal Alexander Halg, die de functie van Bob Haldeman als chef van de staf van het Witte Huis heeft overgenomen.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 9