F or se eisen voor overval in Leiderdorp i/ragen over nieuwe flats aan Boerhaavelaan Presentatie van de auto van het iaar: de Audi 80 en W. van Leiden 4)t nieuwe regering: Koranó Ouders willendat de Franciscusschool blijft BOUWPLANNEN IN RAAD ïïi de 10 jinuten Speciaal voor u: pAG 15 JUNI 1973 LEIDEN voning- e«i EIDEN Mede op grond van het feit, dat de nieuwe rege- zich heeft uitgesproken voor sociale woningbouw, hebben nu gemeester en wethouders de minister van Volkshuisvesting jeui luimtelijke Ordening gevraagd om een ander systeem van nciering van de bouw van woningwetwoningen. Ze willen imee komen tot een verlaging van de huren van 1350 in aan- (V zijnde woningen in de Merenwijk en ruim 500 huizen Morskwartier. Stap in uw auto en koers naar Noordwijk - Bowlingcentrum. In de Panhuysstraat no. 100. Wat ziet u: Audi's. Voor het Bowling centrum en in de hal van het Bowling centrum. Wel 9 ver schillende volbloed raspaarden. Stuk voor stuk oogstrelende juweeltjes. En een techniekMaar eerst bowlen. Daarna kijken en babbelen met de adviseurs van Karand. Die vrijblijvende proefrit wordt een openbaring. En u kegelt meteen tegen een enorm voordeel aan, want uw inruilauto is veel geld waard. U heeft de tijd van 14 juni t/m 17 juni. financiering van de woning- is een ingewikkelde materie, de gemeente „in gesprek" „Den Haag" sinds 12 mei 1970, ^minister Schut bij het slaan eerste paal in de Merenwijk, beginsel bereid verklaarde bij A idleerde woningbouw uit te allerlei lokmiddelen (doorstromings- lagere dan de werkelijke losten om voor de Leidse wo- Prt «kénden tot meer aanvaard- 522- oprijzen te kunnen komen. premies, huursubsidie) moeten den bewogen de woningen te betrek ken, zioh gefrustreerd voelen als hen .„j---geruime tijd na het betrekken van !lf tis eenmaal is de fictieve af- het huis moet worden bericht, dat de «het toegezegde maximale be- huurprijs aanzienlijk hoger uitvalt dan de voorlopige vastgestelde. Ge meente of woningbouwvereniging krijgen het verwijt, terwijl de minis- 3c riii f 2000 verkregen. Voor omplexen lag dit bedrag rond- f 1400 per woning. stip van de gemiddelde bewonings- dag. Dat is een moment, waarop alle bouwkosten bekend zijn. B. en W. stellen in hun brief aan de minister, die in afschrift is gegaan naar alle kamerleden, dat het dui delijk is, dat huurders, die toch al met Hofweg 39 - Voorschoten - tel. 01710-69307 'donderdag 14 juni van 18.00 - 22.00 uur vrijdag 15 juni van 18.00 - 22.00 uur zaterdag 16 juni van 10.00-22.00 uur zondag 17 juni van 14.00 - 18.00 uur fen de minister verhoging tot ter de huurprijs vaststelt. Het bete- per woning wegens hoge 52 losten. I te kunnen komen tot huren aximaal f 250 per maand volgens B. en W. met recht wijciale woningbouw worden ge- is volgens het college in ste plaats nodig, dat de rente- de woningwetbouw wordt gd en dat het voorschrift van ïels e financiering (moeilijk te vin- erdwijnt. willen B. en W. het BTW-ta- laagd zien, dat 16 pet. be- Zij vinden 4 pet. beter op ilaats, omdat een woning h.i. t tot de „dagelijkse voorzie- dj Terugschroeving tot 8 pet., de Bouwnijverheid heeft voor- vinden B. en W. een tussen- ing. tre huur gemeentebestuur zit verder iet probleem van de externe tijdens de bouw. Door meer- lsicoverzekering, lonen en ma len renteverlies tijdens de bouw -J de bouwkosten. Dat betekent Sr8*18 van het subsidiebedrag, -■ de minister de bijdrage ver als de kosten hoger zyn. Dat lijdt dus aan twee kanten on- voor de gemeente. En voor de jedenfk' die het verschil moet beta- durft in het stadhuis bij de van de bouw de uitgerekende huur nauwelijks bekend te i. omdat de kosten zodanig stij ft de definitieve huur tientjes ls. Een voorbeeld daarvan. Al Dnlng kost een huis f 55.000. Al In oktober met de bouw begon- kn Haag past daarop de bij- o: «geling van 1 Januari toe, stel per Jaar. In het volgende jaar gebouwd, alsmede nog een half het daarop volgende. Bij de RL Af ering.is door externe kosten de DOprijs gestegen tot f 63.000. „Als e" wordt de bij- dan verlaagd tot f 1600,-. Dat iau i dus f 400 per jaar en dat be- Leic ruim 30 per maand meer 610Si ar°m vragen B. en W. de kent moeilijkheden voor de huurders en het betekent voorts, dat de door stroming minder op gang komt. LEIDEN Muziekkorps De Burcht vormde gistermiddag op de trap van het stadhuis een erehaag voor het bruidspaar Siera- v. d. Weijden. Bruid Hanny (21) is majorette en bruidegom Ton (20) tamboer bij het korps. (Foto Jan Holvast) Rayonindeling van brandweer LEIDEN In een gistermiddag ten stadhuize gehouden vergadering van de raad van de regionale brand weer Rijnland is de rayonverdeling vastgesteld. Gevormd zijn de kerngemeente Leiden, die omvat Alkemade, Kat wijk, Leiden, Leiderdorp, Lisse, Noordwijk. Noordwijkerhout, Oegst- geest. Rijnsburg. Sassenheim, Val- Wassenaar, Warmond en Zoeterwou- de en de subkerngemeente Alphen a. d. Rijn, die omvat Alphen, Hazers- woude, Koudekerk a.d. Rijn, Leimui- den, Nieuwkoop, Nieuwveen, Rijnsa- terwoude, Ter Aar, Woubrugge en Zevenhuizen. De Leidse brandweercommandant Broeshart werd voorzitter van de adviescommissie van commandanten. Deze commissie zal zich buigen over het vraagstuk van de alarmering in Valkenburg. De burgemeester wees erop, dat het alarmnummer bij de melkslijter zit, die daardoor evenwel nooit weg kan. Gesuggereerd werd de alarmering via Leiden te laten ge schieden en in Valkenburg met wis seldiensten meldingsadressen te ma ken. Een foto die weinig ivoorden nodig heeft. Zó ver beteren bewoners hun woon omgeving. Bloemrijk daar op de Vierde Binnenvestgracht in de oude Haver- en Gort- buurt. (Foto Jan Holvast) LEIDEN Uit een rapport van het Centraal bureau voor het katho liek onderwijs blijkt, dat het door de sterke teruggang van het aantal leer lingen noodzakelijk is twee van de vier basisscholen van de stichting Ka- LEIDEN De commissie stads ontwikkeling vergadert dinsdagmid dag om half vier in de koffiekamer van het stadhuis over het program ma van eisen voor het gebied He rengracht-Zijlsingel. 's Avonds om 8 uur vergadert de commissie verder met die voor volkshuisvesting en openbare werken over de Merenwijk. Deze onderwerpen komen in de raad aan de orde in de laatste ver gadering vóór de vakantie op maan dag 25 juni om 2 uur en 7.30 uur. tholiek Onderwijs in Zuidwest op te heffen. In een gisteravond gehouden ver gadering is dit met de ouders van de leerlingen van de St. Franciscus- scholen besproken. Na 'n emotioneel debat besloten de ouders erop aan te dringen de rk basisschool aan het Bizetpad te handhaven. Als redenen voeren ze aan, dat de school centraal staat in het gebied ten westen van de Churchilllaan, dat de school vrije lokalen heeft en een toeloop van leerlingen door school - sluiting elders kan opvangen, dat de school rustig gelegen is in tegenstel ling met de andere drie rk scholen, dat de school gunstig is voor gymnas tiekonderwijs en dat er geen drukke oversteekplaatsen zijn voor de leer lingen. De ouders wijzen erop, dat tellin gen leren, dat het leerlingental een stijgende tendens vertoont en dat in het rapport van het centraal bureau een lichte voorkeur wordt uitge sproken voor handhaving van de Franciscusscholen. LEIDEN Gisteravond vergaderde de ledenraad van de woningbouwvereniging "De Eendracht", die nog liet zo lang geleden in het nieuws was toen het oude Destuur moest aftreden, en er een bestuur bestaande ait leden van de Bond van Huurders en Woningzoe kenden voor in de plaats kwam. Het "oude" bestuur had een schrijven aan de leden gericht waarin het een felle aanval richtte op de wij ze waarop de nieuwe stuurlieden de boot voeren. "On democratisch en niet open", zo riep het oude bestuur. Precies dezelfde kreten overigens, die het zelf kort geleden nog over zich uitgestort kreeg. Het zou al met al een interessant avondje kunnen worden, scheen het de redactie van dit dagblad toe. Enthousiast als wy dan zijn om ons in het wijk- en woninggebeuren te storten, werd er een verslaggever uit onze gelederen gerecruteerd ondergetekende die zich rond acht uur present meldde aan de voor deur van het clubgebouw aan de Bernhardkade, waar de vergadering zou worden gehouden. Hij werd daar zeer uitdrukkelijk in de gelegenheid gesteld het orgaan van de BHW ("De Buurtkrant") aan te schaffen, maar daarmee was het dan ook afgelopen. De sterke arm van één van de BHW-bestuursleden hield hem tegen omdat de verslaggever "volgens een besluit van de ledenvergadering" (later sprak de man van een besluit van het bestuur) niet naar binnen mocht. De verslaggever ook maar een mens zag een vrije avond met open armen op zich af komen rennen, be sloot die avond een stukje tegemoet te gaan en draaide zich derhalve om. Het BHW-bestuurslid meldde hem echter, dat hij nog even moest wachten, want dat er wellicht nog wel iets te regelen zou zijn, om hem toch naar binnen te krijgen. Hij bood de verslaggever een zware van de weduwe aan en ging zijnsweegs, zonder terug te keren. De poorten van het clubhuis bleven voor hem gesloten. Dit verhaaltje moge duidelijk maken, dat organisaties die wanneer ze in de oppositie zijn meestal de mond vol hebben van "democratie" en "openheid", het met deze begrippen wel eens moeilijk hebben wanneer 'e zelf wat macht krijgen. Geen beste beurt voor de BHW. BERT VAN DOMMELEN .mini' 0-ai* handhaving van de bijdrage, die bij de gunning werd vast- "an dit niet, dan vraagt het oepassing van de bijdrage- zoals die geldt op het tijd- IDEN Niet tegen de avond, bericht, maar de gehele Jag tien minuten zullen de van de actie worden be waakt op de zaterdagse wa- in Leiden. DEN HAAG Cornelia' A. (39) uit Roelof arendsveen, Reinier L. (41), kelner uit Leiden en Johannes v. T. (25), kelner uit Katwijk tilden niet zo zwaar aan een bankoverval. De kans dat zij gepakt zouden worden was klein en de straf, die zij zou den krijgen, als het lot hun niet gun stig gezind was, zou licht zijn. Deze optimistische kijk op de zaak meen den zij te moeten distilleren uit de kranten, die wel melding zouden ma ken, van overvallen, maar zelden zouden schrijven over pakken en be rechten. Deze misvatting werd het drietal noodlottig, want na de door hen ge pleegde overval op 12 maart van dit jaar van de Rabo-bank in Leiderdorp waarbij de buit negentien mille bed, werden zij binnen 22 uur gegrepen, en waren zij hun vrijheid kwijt. Bij de behandeling van deze zaak door de Haagse rechtbank, gisteren, bleek dat de overval wel erg amateu ristisch en met een volslagen gebrek aan kennis van zaken was opgezet. In het café in Leiden, waar de beide als kelner werkten, werd in i Cornelia, die een re latie onderhield met de gehuwde Rei nier, gesproken over het gemak waarmee het in aantal steeds toene mende aantal overvallen wordt uitge voerd. Aanvankelijk als grap werd gesteld, dat de drie óók wel eens een overval wilden proberen waarbij een voorname rol speelde het feit, dat al len wel wat geld konden gebruiken. Toen de één voor de ander zijn ge zicht niet wilde verliezen door terug krabbelen, wrd met de voorbereidin gen begonnen: men kocht alarmpisto len en boorde deze op om ze er "ech ter" te doen uitzien, schafte zich bi vakmutsen aan en veranderde de kentekenplaten van de auto van Cornelia om te voorkomen, dat bij eventuele notering van het kenteken opsporing van de eigenaar voor de politie kinderspel zou zyn. Op 12 maart kwam de grote dag. Reinïer liet aan de anderen weten, dat er die dag "gevist" zou worden, waaruit zij begrepen, dat het menens was. Na zich in enige cafés moed te hebben ingedronken en nadat 't hele plan bijna nog was uitgesteld, reed men in de witte VW van Corne lia vermomd met bivakmutsen en andere kleren naar de Rabobank in Leiderdorp. Hiet was alleen de kassier aanwe zig. Met het pistool in de vuist, de muts over het gezicht getrokken, drongen de twee mannen de bank binnen. Johannes sprong over de ba lie en gelastte de kassier geld in een tas te doen. Het was naar opgave van de bank ongeveer negentien mille In de auto, die met Cornelia aan 't stuur buiten had gewacht, reed het drietal terug naar Leiden, waar de auto werd neergezet. Met de bus reis de men verder naar Cornelia's va kantiehuisje in Noordwijk. Hier kreeg de vrouw ruim f 1600 als beloning voor haar aandeel. Omdat Reinier ongerust was over de auto ging men terug naar Leiden en zag, dat de wagen door de politie werd bewaakt. De andere dag werd h Cornelia te veel: het kon haar niet meer schelen, zij ging naar haar au to en werd ingerekend. Ook mannen waren toen gauw in de kraag gevat. Van de vermiste f 19.000 werd ruim f 13.000 teruggevonden. Waar de rest is gebleven, was en is nog een raad sel. Het psychiatrisch rapport spreekt, voor wat Reinier betreft, over geeste lijke onvolwassenheid. Cornelia deed mee vanwege de relatie met Reinier en Johannes wilde eigenlijk niet, maar bezweek voor de verleiding van het geld waarmee hij zich en zijn vrouw een huis in Leiden wilde ko pen om zijn huwelijk te redden. Voor allen gold: verminderd toere keningsvatbaar. De officier van Justitie mr. Lulofs, vroeg zich in zijn requisitoir af hoe deze mensen zonder crimineel ver leden tot deze daad waren gekomen. Hij dacht doordat zij de kranten niet goed hadden gelezen: hierin staat wel degelijk, dat de meeste overval lers gepakt worden en dat zij zwaar worden gestraft. Hij vond het merk waardig, dat Cornelia kort na haar de aanhouding was vrijgelaten. "Als zij een man was, zou dit vermoedelijk niet zijn gebeurd. Nu plukt zij daar de wrange vruchten van, want gevan genisstraf zal zij moeten ondergaan, cn voorlopige hechtenis kan nu niet worden afgetrokken". Bij zijn eis vond mr. Lulofs dat de generale preventie een rol moest spe len. Voor de beide mannen vond hij een jaar met aftrek van gevange nisstraf met aftrek van het voorarrest op zijn plaats en voor Cornelia een Jaar, waarvan drie maanden voor waardelijk. Advocaat mr. N. A. M. Schipper vond, dat over bestraffing van over vallers niet zo vaak iets in de krant staat. Daardoor was het misverstand over makkelijke overvallen en lich te straffen ontstaan bij het drie tal. Hij verbaasde zich ook over het verschil tussen de hoogte van het door de bank opgegeven bedrag en *t teruggevonden geld. Er is méér dat niet klopt: het aantal losse guldens in kas was (volgens opgaaf van de bank) kleiner dan het aantal losse guldens, dat na de overval werd ge teld. Hij vroeg voor alle verdachten een zo groot mogelijke voorwaarde lijke straf omdat herhaling niet te vrezen valt. De rechtbank zal op 22 Juni uit spraak doen in deze zaak. ADVERTENTIE Verlovingsringen De ruimste keuze. De beste merken. Blijvende service. Gratis graveren, desgewenst handgra. v.d. WATER Haarlemmerstraat 181 zegt in schriftelijke vragen aan burgemeester en wethouders sterke aanwijzingen te hebben, g De 115 nieuwe flats aan de Boerhaavelaan niet zijn gebouwd door de NV Bouwfonds Neder- De flats niet tor zijn gebouwd De huurprijs niet om en na bij de f 300 ligt, maar tussen f 480 en f 580 bedraagt; Per 1 juni nog geen kwart van Volgens het raadslid is dit alle maal in afwijking van hetgeen de premiesec- in 1971 aan de raad werd meege deeld by de verkoop van de Hij vraagt het college nu door wie de flats zijn gebouwd, hoe hoog de huurprijzen zijn, hoeveel er verhuurd zijn en of de flats in de premiesector zijn gebouwd. Verder vraagt Waal hoeveel flats zijn toegewezen aan in Lei den wonenden of economisch aan Leiden gebondenen en wat het doorstromingseffect van deze flats is. Verder wil hij weten in hoe verre de grondprijs afwijkt van

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 3