)eelnemers aan ^K-voetbal aoeten dit jaar 1 bekend zijn DE TACTISCHE 'NEW LOOK' VAN DE BRAZILIANEN Zoetemelk wint eerste etappe in Midi Libre APPIE HAPPIE Avro-toernooi Schneider blijft Klijnjan vertrekt ALAN BALL VOORLOPIG GESCHORST Fusie tussen KNKB en CKB definitief NEDERLAAG AMATEURS fpAÖ JUNI 1973 PAGINA 1& Als H dit bericht voor vier uur aaterdagmiddag leest, kunt u via da televisie nagaan of de Brazi liaanse trainer Zagalo niet gejokt heeft over zijn tactische "new look" voor het Braziliaanse elf- iaL Hij wil er, als het bevalt, vol gend Jaar de wereldkampioen schappen mee ingaan. Zoals men rich ongetwijfeld herinnert intro duceerde Brazilië tijdens de we reldkampioenschappen van 1958 Door Nico Scheepmaker In Zweden het vier-twee-vier-sy- steem, dat toen in de voetbalwe reld een even grote schok veroor zaakte als later de Fosbury-flop in de atletiek. Didi was toen de sleutelfiguur op het middenveld. Vier Jaar later, in Chili, werd Brazilië wederom wereldkam pioen, maar nu met het vier-drie- drie-systeem. En in 1970 werd Brazilië voor de derde maal we reldkampioen, met een systeem waarvan ik me voornamelijk een boel doelpunten herinner. Wat probeert Zagalo nu uit, tijdens de tournee die Brazilië door Europa maakt? Hij heeft de ausputzer, voor welke functie hij zijn oude rot Gerson had ge dacht, niet achter de laatste drie of vier man gezet, maar ervoor. Ik zal het in woorden voor u uit tekenen en daarbij de spelers van AJax gebruiken, dan gaat het misschien wat meer voor u spre ken. Stuy staat gewoon in het doel. Rechtsachter Suurbier, Hulshoff en Blankenburg en links achter Krol staan ongeveer op één lijn. Voor hen, dus tussen die achterste vier en de voorste vijf in, staat de "libero", Johan Nees- kens, die links, rechts, vooruit en achteruit sprint om al voor of op de rand van het strafschopgebied alle gif uit de aanvallen van de tegen partij te halen. Een soort ouderwetse aanvallende spil dus, ware het niet dat het in de be doeling ligt dat hij enigszins ach ter blijft hangen. De voorhoede opereert in deze conceptie in een antieke w-for- matie, dus met de rechtsbuiten, de midvoor en de linksbuiten vooruitgeschoven en de beide bin- nenspelers ietwat teruggetrokken, gereed om de libero op het mid denveld te assisteren, maar ook mee ten aanval ite trekken. Je zou met enige ironie kunnen zeggen dat het nieuwe Braziliaanse sy steem het oeroude systeem is met de aanvallende spil a la Wim An- deriesen, met dit verschil dat beide middenspelers niet zij aan zij met die spil op het middenveld opereren, maar zich teruggetrok ken hebben naar een positie op gelijke hoogte met de backs. Het lijkt me een systeem dat alleen kan worden uitgevoerd als je als libero een speler hebt met een bijzonder grote ausdauer en te gelijk veel "overzicht". De vroegere libero achter de achterhoede kon zich nog veroor loven een bal "op het laatste nip pertje" blindelings weg te trap pen. maar deze Braziliaanse libe ro heeft niet met laatste nipper- tjes te maken, hij is het start punt van de nieuwe aanval, dus zijn passes dienen zuiver en ge raffineerd te zijn. In feite ver vulde Gerson ook in Mexico al een soortgelijke positie, zij het niet vlak voor de achterhoede. Misschien zou Gerrie Mühren een betere "Braziliaanse" libero zijn dan Neeskens, gezien de eisen die aan de libero gesteld worden. Za galo had zoals gezegd de 32-jari ge Gerson op die plaats gedacht. Je kan Je afvragen of hij als ou dere man Ook nog de kracht eii het uithoudingsvermogen voor deze taak heeft. Eddy Merckx, en waterdrager tegelijk zijn, dat valt niet mee. Overigens is Gerson ge blesseerd, hij kan dus niet spe len. zijn plaats wordt nu ingeno men door Clodoaldo, die pas 24 jaar is. We zullen zien wat het allemaal uithaalt. Tweede pinksterdag zaten René en Willy van de Kerkhof in Stu dio Sport, met tussen hen in Her man Kuiphof of Koen Verhoeff of Henk Terlingen iik kan die jongens nooit uit elkaar houden, net een drieling). Herman. Koen of Henk zei toen, naar aanleiding van de transfer van de broers Van de Kerkhof van FC Twente naar/ PSV (nadat zij eerder ook al sa men van Mulo naar FC Twente .varen gegaan», dat het waar schijnlijk wel uniek in de voetbal geschiedenis zou zijn dat twee iroers zich steeds in een soort koppelverkoop met z'n tweeën te- lelijk laten kopen en verkopen. Zij beaamden dat volmondig, niet bevroedend dat ik de be schikking heb over The Encyclo pedia of Association Football, waarin in het hoofdstukje families ook de „brothers" worden behan deld. Uitputtend, mag ik wel zeg gen. Tientallen broers blijken bij- voorbeeld ergens ter wereld sa men in het nationale elftal te heb ben gespeeld. In Engeland (Jack en Bobby Charlton), in Ierland iDanny en John Blanchflower),in Duitsland (Ottmar en Fritz Wal ter), in Belgie (Gerald en Albert Sulon), in Oostenrijk (Albert en Robert Koerner) en in Argenti nië (Mario en Juan Evaristo). Van hen waren Gerald en Albert Sulon ook werkelijk tweeling broers, wat bijvoorbeeld Gerrie en Arnold Mühren niet kunnen zeggen. Ook in Engeland waren er ver schillende paren tweelingbroers die in dezelfde club speelden. De eerste keer dat tweelingbroers al lebei scoorden voor hetzelfde elf tal in de Football League, was op 21 september 1946 toen Swindon Town in de derde divisie met 2-0 van Exeter City won. De goalget- ters waren de tweeling Alfred en William Stephens. In 1960 zou die prestatie nog eens herhaald wor den door de tweelingbroers John en Roger Moore, die voor Queen's Park Rangers speelden. Maar het gaat er hier om (zult u tegenwerpen) dat René en Wil ly in roerende eendracht van de ene club naar de andere club over gaan, zonder zich te laten schei den. Maakt u zich niet ongerust, ook daarvan meldt de Encyclope die enkele gevallen. Wat denkt u bijvoorbeeld van de drie broertjes Jack, te weten David, Donald en Robert Jack, die in 1920 met hun drieen voor Plymouth Argy- le speelden, en in 1923 met hun drieen voor Bolton Wanderers. Maar misschien nng sprekender is het voorbeeld van Frank en Hugh O'DonneH, die steels samen speelden voor de volgende clubs: St. Agatha School, Leven, Fife- shire, Denbeath Violet, Wellesley Juniors, Celtic, Preston North End, Blackpool. Heart of Midlo thian en Liverpool en het waren allebei, net als René en Willy, top- spelers. De ene staat ook op het lijstje van spelers die zowel de Engelse als de Schotse cup heb ben gewonnen (in Celtic en in Preston North End), en de ander op het lijstje van spelers die erin slaagden in elke ronde voor de FA cup een doelpunt te scoren. Blijft nochtans het feit dat de ODonnells wel broers, maar geen tweelingbroers waren, en dat zijn René en Willy wèl. Henk of Koen of Herman had dus toch gelijk: de Kerkhofjes zijn uniek in de wereld... Stefan Kovacs hoeft dus voor lopig niet terug naar Roemenië, hij gaat nog minstens een jaar naar Frankrijk. Zijn vrouw vond het niet leuk, las ik, zij was lie ver teruggegaan, maar „de plaats van de vrouw is naast haar man" heeft Kovacs gezegd. De vraag is waar de plaats van de man is. In dit geval: van de trainer. Hij wou ook graag het Latijnse voet bal leren kennen, heeft Kovacs gezegd: dan zou hij later beter beslagen op het Roemeense voet balijs terug kunnen keren. Maar de Roemenen moeten zelf Latijns voetbal spelen, want de Roeme nen behoren bij wijze van uit zondering tot het Latijnse, en niet tot het Slavische ras. Kovacs' keuze is niet die van een ambitieus voetbaltrainer, maar van een ambitieus geldver- diener. Hij kon een soort overkoe pelende coach van het Roemeense elftal worden dat een prachtig uit zicht heeft op de eindronde in West-Duitsland van de wereld kampioenschappen in 1974. Wat een uitdaging, voor een man die wereldfaam verwierf met ..zijn" Ajax maar wat koos hij? Het Franse nationale elftal dat al uit geschakeld is. Over vier jaar kan Frankrijk opnieuw nroberen er bij te zijn, maar Kovacs kan voorals nog maar een Jaar blijven. Hil heeft dus niet voor het voetbal gekozen, maar voor het geld. Of: voor de vrijheid, dat kan natuur lijk ook. In het laatste geval kan hem moeilijk iets verweten wor den. HAAG Zweden (groep 1), Italië (groep 2), Neder- |roep 3), Roemenië (groep 4), Polen (groep 5), Bulgarije 6), Zuid-Slavië (groep 7), Schotland (groep 8) hebben ite kans door te dringen uit de Europese zone tot de nde van het toernooi om het wereldkampioenschap. De t-Unie, die in groep 9 als eerste is geëindigd, moet nog tegen de winnaar van groep 3 van de Zuidamerikaanse 2hili of Peru. Deze landen hebben elkaar reeds tweemaal jet. Beide wonnen eenmaal met 20, waardoor een be lgswedstrijd noodzakelijk is geworden. Deze wordt op astus in Montevideo gespeeld. Om één plaats na het gelijke spel tegen ije, veruit favoriet geworden 11. Met alleen nog de wed- egen het zwakke Malta (de Etmoeting werd door Zweden kt 7—0 gewonnen) voor de eerste plaats voor de bjjna zeker. Door het veel loelgemiddelde. Een overwin- 2—0 is reeds voldoende. tugalBulgarije (13-10), Portugal Noord Ierland (14-11), Bulgarije Cyprus (18-11). Bulgarije 3 3 0 0 6 91 Portugal 4 2 1 1 5 7—3 Noord Ierland 4 1 1 2 3 4—5 Cyprus 5 1 0 4 2 112 Hoewel Spanje in groep 7 de leiding heeft, staan de papieren voor Zuid- Slavië iets gunstiger. Spanje moet o To n namelijk nog naar Belgrado toe. Nog te spelen Zuid-Slavië Spanje (21/10)Griekenland Zuid-Slavië (19/12). Spanje 3 2 1 0 5 85 Zuid-Slavië 2 1 1 0 3 3—2 Griekenland 3 0 0 3 0 3—7 In groep 8 is alles toegespitst op de op 20 oktober in Rome, twee ontmoetingen tussen Schotland, 6 3 2 1 6 2 4 0 8 12- 7 5 2 2 1 6 13- 7 5 0 0 5 0 0-18 in groep 2 een comfor- oorsprong, hoewel de Zwitsers idstrijden achter zijn. Zwit- moeten brengen 3 2 0 8 10-0 1 2 0 1 2 2 4 3-3 10 12 2-13 laad is favoriet voor de eind groep 3, omdat België nog i land moet. Nog te spelen in K-p zijn: NederlandIJsland IJsland Nederland (298), Org dat de lijst aanvoert, en Tsjechoslo- wakije. Op 26 september ontvangt 1_ o Schotland de Tsjechen, op 17 oktober vindt in Praag de return plaats. Schotland 2 2 0 0 4 6-1 Tsj echoslowak ij e 2 1 1 0 3 7-1 Denemarken 4 0 13 1 2-13 De Sowjet Unie is reeds verzekerd van de eerste plaats in groep 9. De Russen hebben zich hiermede echter WederlantTY12-9) ,"*België nog niet gekwalificeerd voor de eind- ragen (31-10), Nederland ronde, omdat slechts acht Europese g_.ll) ploegen worden toegelaten. Er zal eerst nog een wedstrijd gespeeld moe- ten worden tegen de winnaar van u 2 1 1 0 3 9- 0 Peru_ Chili. Eindstand: 3 1 0 2 2 4"12 3 0 6 52 Sowjet Unie Ierland L 0 2 2 4-12 0 3 0 1-12 enië heeft zich door de 1—0 Oost-Duitsland als favoriet Frankrijk f*n oor de overwinning in De Oostduitsers hebben ech- legenheid de misstap onge- Óaken, aangezien Roemenië 'izoek moet in Oost-Duits- te spelen zijn: Oost-Duits- oemenië (26-9), Albanië— '10-10), RoemeniëFinland Oost-Duitsland 4 112 4 112 ADVERTENTIE Sportclub Lisse zoekt voor het komend seizoen senior trainer en e Noord- en Midden-Ameri kaanse Zone zijn de winnaars van de zes groepen bekend. Het zijn Mexico, Guatemala, Honduras, Haiti, Neder landse Antillen en Trinidad. Deze zes landen moeten nu spelen om één plaats in de eindronde. In de Zuidamerikaanse. zone is slechts gespeeld in de derde groep. Daarin had Venezuela zich te elfder ure teruggetrokken en bleven slechts Peru en Chili over. In de twee andere groepen is nog geen wedstrijd ge speeld. In groep 1 spelen Colombia, Ecuador en Uruguay, in groep 2 Bo livia, Paraguay en Argentinië. In totaal gaan twee landen uit deze zone naar de finalegroep. In de Afrikaanse zone is men bijna gevorderd tot de finalepoule. Marok ko heeft zich hiervoor reeds ge plaatst, de twee andere plaatsen zul- len worden ingenomen door de win naars van Kenia Zambia en Zaire Ghana. Ook Afrika kan slechts één land naar het eindtoernooi in West-Duitsland afvaardigen In de Aziatische groep, die in drie poules was onderverdieeld, zijn Australië en Iran als triomfators naar voren getreden en moeten nu in een halve competitie uitmaken wie Azië gaat vertegenwoordigen in het eindtoernooi. In het eindtoernooi komen 16 ploe gen uit: 8 uit Europa, 2 uit Zuid- Amerika, 1 uit Midden- en Noord- Amerika, 1 uit Azië, 1 uit Afrika en 1 van de winnaar groep 9 Europa en winnaar groep 3 Zuid-Amerika. Deze 14 worden aangevuld met wereld kampioen Brazilië, dat als titelverde diger is vrijgesteld van het spelen van voorronden en het organiserende land, West-Duitsland. Alle kwalifica tiewedstrijden moeten op 31 december van hit jaar zijn gespeeld. Op 5 jan. 1974 vindt dan in Frankfurt de loting voor de groepenindeling plaats. Er worden vier groepen van vier landen gevormd. De nummers één en twee van elke groep gaan over naar de tweede ronde. Uit deze tweede ronde plaatsen zich vier landen iedere poule twee die tenslotte zullen spelen om de bovenste vier plaatsen. De gebroeders René (links) en Willy v. d. Kerkhof zijn sinds gisteren definitief (zeer goed be taalde) employé's van Philips. Onder het toeziende oog van hun resp. echtgenotes zette de voetbal-tweeling zwierig de handtekening onder de lucratieve contracten. MONTPELLIER Joop Zoete melk heeft de leiderstrui in de Midi Librd slechts enkele uren in bezit mogen hebben. Zoetemelk won de eerste etappe van Narbonne naar Sete-Mont Saint Clair, maar eindig de in de door d e Fransman Jean Pierre Danguillaume gewonnrn tweede etappe, 's middags van Sete naar Montpellier met een achter- HILVERSUM De uitslagen van de partijen voor de derde ronde van het AVRO-schaaktoernooi, dat gis termiddag in Hilversum is voortge zet, zijn: Szabo (Hong.) Poloegajewski (Rus.) V2-V2, Timman (Ned.)Sax (Hong.) %-%, TJubojevic <Zd. SI.) Geiler (Rusl.) %-%, Ivkow (Zd. SI.)Anderssón (Zwe.) Stand na 3 ronden: 1/2. Sax en Szabo 2 pnt., 3/5. Ljubojevic, An derssón en Poloegajewski allen VA pt. 6. Timman 1 pnt. en 1 afg. partij, 7. Ivkow 1 pnt., 8. Geiler lA pnt. en 1 afg. partij. stand van 1 minuut en 22 .seconden in het peloton. Zijn overy/inning in de eerste etap pe dankte Zoetemelk aan een ma gistrale beklimming van de Mont Saint Clair. dichtbil Sete gelegen. Was het peloton na 86 kilometer van uit Narbonne. aan de voet van de berg, waarop de finish was gelegen, nog geheel compleet, zodra de weg omhoog voerde, verbrokkelde de groep en drong Nederlands beste renner onweerstaanbaar naar voren. In twee kilometer (hoogteverschil 180 meter) nam hij een voorsprong van vijf seconden on Van Neste en van 16 seconden op Martinez- Cracks als Poulidor. Guimard. Van Impe en Agostinho liepen een ach terstand op die respectievelijk 21. 28. 33 en 35 seconden bedroeg. Beste Ne derlander in de tweede rit was De Koning als zevende. Na twee etappes ziet het algemeen klassement er als volgt uit: 1. Poulidor (Fr.) 4.08.41, 2. Tollet (Fr) op 14 sec., 3. Firminho (Por) op 14 sec., 4. Bellone (Fr) op 30 sec.. 5. Martin (Fr) op 30 sec., 6. Julien (Fr) op 30 sec.. 7. Danguillaume (Fr) op 32 sec., 8. Largeau (Fr) op 36 sec., 9. Ducreaux (Fr) op 38 sec., 10. Marte- lozzo (Fr.) op 38 sec., 14. Zoetemelk op 54 sec., 16. De Koning op 1.41, 37. Rustjens op 1.55, 38. Kellenaars op 1.57, 39. De Leeuw op 2.00, 51. Kre kels op 2.17, 53. Tabak op 2.17, 56. Prinsen op 2.17, 71. Janbroers op 3.05. Rotterdam Terwijl Feyenoord en MW druk blijven onderhandelen over Willie Brokamp - "Maastricht" zit met de vraagsom nog steeds bó ven de 1,2 miljoen - is er zekerheid ontstaan over de toekomst van de 25-jarige Dick Schneider. Vanuit zijn vakantie-adres, een camping in Lo- chem. heeft de aanvoerder van Fey enoord laten weten dat hij akkoord gaat met het vijfjarig contract hem vanuit de Kuip werd aangebo- dne, met andere woorden, zoals ma nager Guus Brox die gebruikte: "Ik zit onder de pannen". En daarna: .En wij zijn er ook erg blij mee". Sparta en Jan Klijnjan hebben vol ledige overeenstemming bereikt met de Franse eerste divisieclub Sochauz over een transfer van de Rotterdam se voetballer. Klijnjan zal met in gang van het nieuwe seizoen rijn de buut in het Franse profvoetbal ma ken. ZüRJCH Alan Ball, de Engelse international die in de wedstrijd te gen Polen op 6 juni jl. uit het veld werd gezonden, is door het bestuur van de FIFA voorlopig uitgesloten voor internationale wedstrijden. De voorlopige schorsing van Ball blijft van kracht totdat de tuchtcommisaie van de FIFA een definitieve uit spraak heeft gedaan. De verwach ting is dat Ball voor een wedstrijd zal worden geschorst. Dat impliceert dat Ball dan niet zal kunnen spelen in de return tegen Polen op 17 ok tober a.s., een wedstrijd die even als de eerste ontmoeting geldt voor de kwalificatie voor het toernooi om het wereldkampioenschap. ROTTERDAM - Op 1 Juli van dit jaar zullen alle Nederlandse korfbal lers (sterst verenigd zijn in één bond het KNKV (Koninklijk Nederlands Korfbalbond). De Koninklijke Nederlandse Korfbalbond (KNKB) en de christelijke korfbalbond (CKB) hebben, na een overleg van ruim vijf Jaar, besloten een fusie aan te gaan. Aanstaande zaterdag, tijdens een buitengewone algemene ledenverga dering van de KNKB (in Utrecht), zal het definitieve besluit tot de fu sie worden genomen. Op deze vergadering zullen twee be stuursleden van de KNKB afscheid nemen. Het zijn ir H. A. Duns, sinds veertien Jaar voorzitter, en de heer H. w. ter Maat, die achttien Jaar lang lid van het bestuur zal zijn ge- 4 3 10 7 4 0 0 4 0 1-9 <&t kortgeleden Engeland 'versloeg lijkt de beste kan- Bitten in groep 5. De Polen, Wales met 2—0 verloren, en echter de Welshmen nog huis. Nog te spelen: Polen— 26-9), EngelandPolen (17- 3 1113 3 1113 2 10 12 3- 2 2- 3 2- 2 'ie is in groep 6 veruit fa- Bulgaren zijn nog ongesla- djl de gevaarlijkste concur- Wgal, reeds drie verliespun- geboekt. Nog te spelen: wnd—Bulgarije (26-9), Por- jeugdtrainer. H. P. M. van der Laan, OBERTHAL Het Nederlandse amateur voetbalelftal heeft gister avond in Oberthal de tweede wed strijd tegen Saarland met 2—1 ver loren. De eerste ontmoeting, die dinsdag werd gespeeld in Saarbrüc- ken werd met 3—2 door Nederland gewonnen.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 19