JVoordwijk wil van Leids water af Vakantiegeld huisvrouwen 500.- Rapport over de toekomstige drinkwatervoorziening VVD KRAAKT ANTI-KR AAK WETJES Aanklacht tegen Henry Kissinger PROMOTIE AÜID BERÜINIi AUTO TRANSPORT AUTO SLEEPDIENST 24 AUTO lUlPDIElST STADSWACHT LEIDEN. u>. 01710-25216 LATEXFALT B.V. ADMINISTRATIEF MEDEWERKSTER J aJDAG 15 JUNI 1973 (ORDWIJK In een deel van Noordwijk het bin- idorp is men reeds lang niet tevreden over de smaak e?| kwaliteit van het leidingwater. Daarover is reeds ialen in de raad gesproken. Het gevolg daarvan is, de dinsdagavond te houden raadsvergadering het ^rt over de toekomstige watervoorziening ter discussie worden gesteld. Dat rapport is een belangrijk werkstuk wethouder Ted Jansen. Hij heeft zich lange tijd inten- met het drinkwaterprobleem in Noordwijk bezig ge in en er talrijke besprekingen binnen en buiten Noord- over gevoerd. Daarbij kwamen ook de rapporten van door het college van Gedeputeerde Staten ingestelde ^groepen Drinkwatervoorziening Zuid-Holland-West S IIHaag en omstreken) en Zuid-Holland-Noord (Leiden ui enstreek en Noordwijk) ter sprake. Noordwijk heeft teel twee soorten water, namelijk van het eigen wa- I ingebied in het Langeveld en van Leiden. De situatie -- ans zo, dat Noordwijk aan Zee, Boerenburg en Noord erhout worden voorzien van Noordwijks duinwater en H rdwijk-Binnen en Voorhout van Leids water. W. van Noordwijk hebben nu [gebreid rapport over de toe- I ge watervoorziening aan de ongeboden, dat uitmondt in cclusies samenwerkingsverband tus- eiden. Bollenstreek en Noord- voorgesteld in het eind- van de werkgroep Drinkwa- 3 aiening Zuid-Holland-Noord, rarden afgewezen. - jjordwijk realiseert zich wel, gemeente op het gebied van de jorziening in een groter ver- len wet opgaan. 710 raag willen we bevorderen en ef aan meewerken om zo'n verband tot stand te brengen, met name wordt gedacht bij elkaar brengen van de j oepen Noord en West. gra te op gang gebracht gesprek- i it het Amsterdamse drinkwa- k! yf moeten worden gecontinu- gesprekken zullen worden Imet op de achtergrond het van het goede Noordwi.ikse waarbij we wel bereid bedrijf in te brengen, doch g niet worden gesloten en bo- willen we onze bron behou- korte termijn een plan uit- om het Leidse water en het kse in het Langeveld te omdat er de eerste vier tot tevredenheid stern- oplossing kan worden ver- vjj fethouder Ted Jansen hebben 2i8 oerig over het drinkwaterpro- i Noordwijk en over het rap- dinsdagavond in behande- gesproken. Hij begon met ateren dat Leiden al het mo- doet Noordwijk een zo goed produkt te leveren en dat niet onvolwaardig is. Het Heen een heel andere smaak, samenstelling dan het ijkse drinkwater uit de „bel" ya angeveld. iedenis nadrukkelijk'Eerst even ftje geschiedenis. Noordwijk ids 1920 een eigen waterwin- h het Langeveld, dat aan- alleen de eigen gemeente okwater voorzag. Van liever- fi rden de waterleidingbedrij- Noordwijkerhout en Voor ergenomen, zodat Noordwijk gehele gebied voorziet van ter. Helaas verslechterde in water doordat de dorpen I aan het uitbreiden waren dus meer water uit de duin- 18 noest halen dan aanwezig tt gevolg was, dat het zoete n iiat °b het zoute drijft, zich ode mengen met dat zoute. Met i i oing van het Waterleidingbe- Door Cees Combee Toch tekort Wethouder Ted Jansen: "Ten noorden van Noordwijk konden we niet uitbreiden, omdat we een cerfi- tuutbepaling met Amsterdam hebben en ten zuiden van het dorp zat maar een 600.000 kubieke meter water in de bodem. In totaal hebben we momen teel 2,4 miljoen kubieke meter nodig en daarvan wordt in het Langeveld 1,25 miljoen gewonnen. Die 600.000 kubieke meter waren dus onvoldoen de. Bovendien moet Je in de toekomst kijken als Je iets gaat doen. Voorts gaat er ongeveer vijf Jaar over heen om alle toestemmingen te krijgen voor Je water uit de grond mag halen. Daarom hebben we een tweede onderzoek ingesteld, namelijk de infiltreermethode, zoals ook de waterleidingbedrijven van Leiden en Amsterdam doen. Goed bevloeiings- water had omgeving van Noordwijk en de Bollenstreek niet. Daarom heb ben we er Amsterdam om ge vraagd. Daar kregen we te horen, Gisteravond om half negen brak brand uit in de wriek Lilo aan de Langegracht. De brandweer was het in ruim twintig minuten meester. Men vermoedt, dat de 7s ontstaan doordat kinderen een brandend voorwerp nnen hebben gegooid. De uiterst brandbare stoffen vat- ükkelijk vlam. De schade bedraagt ongeveer 15.000 gul- (Foto Jan Holvast) drijf in Amsterdam mochten in 1965 dertien nieuwe bronnen worden aan geboord. doch moest een aantal an dere vervallen. De kwaliteit verbeter de snel. Noordwijk bleef behoefte houden aan meer water. Dat pro bleem werd in 1968 opgelost door wa ter in te kopen. Leiden en Amster dam maakten offertes. Er werd voor Leiden gekozen, omdat de L.D.M. bereid was te investeren, onder meer door het aanleggen van leidingen. Dit bedrag werd verrekend door de ku bieke meterprijs iets op te voeren. Noordwijk-Binnen en Voorhout krij gen sindsdien Leids water en Noord wijk aan Zee, Noordwijkerhout en de Noordwijkse wijk Boerenburg eigen duinwater". Dat waterprobleem heeft begin 1972 aanleiding gegeven tot het stel len van vragen in de Noordwijkse raad. Men begreep eigenlijk niet waarom Noordwijk wordt geconfron teerd met twee soorten water en in formeerde of er geen mogelijkheid bestond één kwaliteit te leveren. Bovendien is het Leidse water geflu orideerd en het Noordwijkse niet. Er werd een zeer munitieus onderzoek door B. en W. ingesteld om te bekij ken of er mogelijkheden waren het drinkwater in Noordwijk te verbete ren. Er werd een uitgebreide studie gemaakt in hoeverre men het eigen waterwingebied kon uitbreiden door het maken van nieuwe cfiepboringen. Daartoe was een geografisch-hydro- logisch onderzoek hodig om te kun nen bepalen hoeveel water er in de bodem zit om dit te kunnen winnen. dat Noordwijk als het tot bevloeiing overgaat een staf van bacteriologen en chemici nodig heeft en dat het dus beter was gefiltrreerd te leveren, dat nog moet worden nagezuiverd tot drinkwater. Amsterdam verklaar de zich in principe ook bereid aan Noordwijk zuiver drinkwater te le veren vanuit het waterwinbedrijf in Vogelenzang. Echter onder voor waarde, dat daartoe pas in 1977 kon worden overgegaan met het oog op 't aanleggen van leidingen en de eigen uitbreidingen, die pas eind 1976 vol tooid zijn, want Amsterdam heeft ook nog elders, zoals in Noord-Holland, leveringsverplichtingen". Noordwijk zat nog met een moei lijkheid. Vijf Jaar geleden heeft ge deputeerde mr. N. v. d. Brugge de werkgroepen Drinkwatervoorzie- ming Zuid-Holland-Noord en -West ingesteld, die als opdracht kregen de meest doelmatige wijze van drink watervoorziening voor de toekomst te bestuderen. Over dat onderzoek heeft men vier jaar gedaan. In het eindrapport, dat verleden jaar om deze tijd verscheen, werd de suggestie gedaan een samenwerkingsverband voor West te creëren tussen Leiden, de Bollenstreek en Noordwijk. Niet mee eens Dat rapport werd ter beoordeling aan de betreffende gemeenteraden voorgelegd, alsmede aan de raden van de gemeenten die Leids water dis tribueren. Voorgesteld werd, dat de drie waterwingemeenten hun bedrijf en de disribuerende gemeenten hun distributie-apparaat zouden in brengen. Op Leiden na was daartoe niemand bereid. Behalve Noordwijk waren beide andere gemeenten wel ge negen hun waterwinproduktie in te brengen. Die houding is Noordwijk erg kwalijk genomen, doch men was in de bloemenbadplaats van oordeel, dat 't rapport zoveel vragein openlielt waarop geen antwoord werd gege ven, dat het onverantwoord was aan het samenwerkingsverband deel te nemen. Stelt wethouder Jansen met klem: „Die vragen hebben we eerst gesteld tijdens de plenaire zitting in Den Haag op 31 december 1972. Toen kre gen we van gedeputeerde N. v. d. Brugge onvoldoende antwoord en daarom hebben we ze nog eens schrif telijk herhaald. Ook toen bleef een afdoend antwoord op deze essentiële vragen uit. Die vragen waren: In de toekomst heeft het samen werkingsverband 62 miljoen kubieke meter water nodig, terwijl het maar 40 miljoen kan leveren, waardoor dit verband in 1982-'83 reeds onvoldoen de in de behoefte kan voorzien. De bron waaruit het samenwer kingsverband het waiter haalt is Rijnlands boezem. De kwaliteit daar van achtte Noordwijk onvoldoende om 'n goed produkt voor de toekomst te garanderen. Nu heeft Leiden wel het plan water uit de Wijde Aa in te laten. Dat zal de kwaliteit wel ver beteren. doch het is en blijft heel anders en van mindere kwaliteit dan het Noordwijkse drinkwater. Het Katwijkse duingebied biedt bovendien onvoldoende veiligheid om het zich in tijden van geringe wa- teraanvoer of aanvoer van bijzonder slecht water te kunnen permiteren de waterinlaat stop te zetten. Dat kan Amsterdam wel, want daar heeft men in het duingebied voor drie maanden water voorradig, terwijl Leiden slechts veertien dagen vooruit kan. In Katwijk is er dus in wezen een onvoldoende reservoir". Groter verband Noordwijk heeft de provincie voor gesteld te zoeken naar een groter sa menwerkingsverband, met name met de werkgroep West. Dat heeft echter bij Gedeputeerde Staten niet direct tot een bevredigend antwoord geleid en heeft daarom Noordwijk doen besluiten de gesprekken met Amsterdam te continueren. „Heit Noordwijkse waterwinbedrijf in hst Langeveld past geografisch-hydrio- WASHINGTON Een vroegere medewerker van Henry Kissinger, Morton Halper in, heeft gisteren een aanklacht tegen zijn voormalige chef ingediend omdat deze zijn telefoon had laten afluisteren. Halperin eist schadevergoeding. Hij zegt dat Kis singer in het voorjaar van 1969 in overleg met de medewerkers van het Witte Huis, Haldeman en Ehrlich- man, had besloten de telefoons te la ten aftappen van enkele medewer kers van de nationale veiligheids raad. Halperins telefoon was, naar zijn zeggen voor een periode van 8 25 maanden afgeluisterd. Kissinger zou het toenmalige hoofd van de FBI, Edgar Hoover, hebben gevraagd om de afluisterapparatuur aan te brengen. LEIDEN Drs. J. D. C. Branger, wetenschappelijk hoofdmedewerker aan het pedagogisch instituut te Lei den, is gisteren aan de Vrije Univer siteit te Amsterdam gepromoveerd tot doctor in de sociale wetenschap pen op een proefschrift getiteld "On derwij sperspectieven - Opleidings- perspectieven". logisch precies in het Amsterdamse wingebied, want men zit, om het zo maar eens uit te drukken, te zuigen aan dezelfde zoetwaterbel", zegt Jan sen, die verder opmerkt, dat dit ook geldt voor Hillegom. Hij heeft sterk de indruk, dat 't bedrijf in Hillegom dat water levert aan Lisse, Sassen- heim en Hillegom, in de toekomst ook bij Amsterdam terecht kan. Het Am sterdamse bedrijf haalt het inlaat- water uit het Amsterdam-Rijn kanaal. Wethouder Jansen tenslotte: „Am sterdam levert een beter produkt dan Leiden. Bovendien beschikt het over een enorme staf van bacteriologen en chemici en ander personeel. Het is bekend, dat het zoutgehalte in het water steeds toeneemt. Ook daarin steekt Amsterdam gunstig af, want over een periode van tien Jaar was dat voor Leiden 85 procent en voor Amsterdam 20 procent. Persoonlijk voel ik er begrijpelijk het meeste voor op het Amsterdamse voorstel in te gaan. Het duurt echter nog een jaar of vier voor dat kan wor den gerealiseerd en daarom willen we proberen het Leidse water eerst naar het Langeveld te brengen en het daar te mengen. Daardoor zal de kwaliteit wel wat beter worden. De conclusie, die Noordwijk heeft ge trokken over dat grotere samenwer kingsverband is nu na een jaar ook overgenomen door de gemeente Den Haag en de provincie. Nogmaals, ik wil, nu we op Amsterdam mikken, niet de indruk wekken, dat de L.D.M. een onvolwaardig produkt levert. Het heeft alleen een heel andere smeek en kleur en daar is men in Noord wijk niet van gediend". Wethouder Ted Jansen heeft belangrijk werk verzet bij het samenstellen van het rapport over de toekomstige drinkwater voorziening van Noordwijk, dat aan de raad is aangeboden. DEN HAAG De antl-kraak- wetjes van minister Van Agt zijn in de Tweede Kamer alleen door de KVP fractie gunstig ontvangen. De VVD-fractie meent, dat het kraken niet moet worden gezien als een overtreding, maar als een misdrijf De maximum-boete van 200 gulden vindt deze fractie te laag. De boete zal in veel gevallen aanzienlijk la ger zijn dan het bedrag dat aan maandhuur betaald zou moeten wor den. Voorts heeft de VVD-fractie er be zwaar tegen, dat krakers pas met „de sterke arm" verwijderd worden in dien de eigenaar van het gekraakte pand er om vraagt. Er zou een pa rallel met „huisvredebreuk" getrokken moeten worden. Het kraken zelf zou strafbaar gesteld moeten worden. In het wetsontwerp wordt de weigering om het pand te verlaten als strafbaar feit opgevoerd. De PvdA-fractie heeft bezwaren te gen de strafbaarstelling. Zij meent, dat kraken voorkomen moet worden door de woningnood op te heffen. Als middel om kraken te voorkomen sug- g««ert de PvdA-fractie het over de hele linie instellen van een woonver gunning. De ARP-fractie wil sneller ingrij- grijpen van de gemeente mogelijk maken. Volgens de voorstellen van Van Agt kunnen gemeenten over gaan tot het vorderen van een als het een half jaar leeg heeft gestaan. De ARP wil deze termijn halveren tot drie maanden LEIDEN Dikke stofivolken verduisterden vanmorgen de Groene- steeg. Nonnen en studenten liepen in een blinde schoonmaak- drift over en weer. Uit de pensions kwamen met tussenpozen bergen vuile lakens en dekens naar buiten. In de pensions kwam steeds meer licht tevoorschijn vanonder de dikke lagen vuil. De nonnen die vandaag zo druk bezig zijn in de pensions, zijn afkomstig uit Hoorn. Ze hoorden van de onenigheden tus sen de gastarbeiders en de huiseigenaar en stuurden een brief aan minister Gruyters om daarover hun verontwaardiging uit te spreken. Ze waren ook best bereid om hun medeleven in daden om te zetten en begonnen vandaag samen met de werk groep Buitenlandse Arbeiders aan de grote schoonmaak. Iets wat hard nodig was. De panden waren in jaren niet schoon gemaakt. De werkgroep is vorige week begonnen het met zout zuur behandelen van sanitaire voorzieningen. Het wachten is nu nog op de medewerking van de gemeente zodat de stichting Migrantencentra de panden onder haar hoede kan nemen. (Foto Jan Holvast) Uiterstegracht SO Leiden per dag Autobedrijf „Van Schooten" ACHTERZEEWEG 12 - NOORDWIJK - TEL. 01719-3524 LID VAN DE BOVAG OPEL Commandore '67 BUGGY SPECIAAL NIEUW ORG. ENGELS MOTORRIJWIELEN TRIUMPH Boneville 650 cc '72 HONDA 250 cc *71 B.M.W. R 69 S '68 TAUNUS 1600 G.T. "71 VW 1600 Fasback 28.000 km '70 RENAULT R 12 TL 70 N.S.U. 1000 S '70 FORD 1800 S '69 AUDI 100 S 69 PEUGEOT 404 met gas '69 HONDA N 600 '68 Financiering - inruiling en garantie. Per 1 augustus a.s. kan bij ons worden geplaatst een De werkzaamheden zijn zeer gevarieerd en omvatten o.m. fakturatie binnen- en buitenlandse correspondentie bediening telefoon en telex. Enige kennis van de moderne talen wordt zeer op prijs gesteld. Een-goed salaris 8% vakantietoeslag, 13e maand) stellen wij in het vooruitzicht. Hebt U belangstelling voor deze functie en wilt U met ons kennis maken? Schrijf dan naar of bel even met Latexfalt B.V. Hoogewaard 179 Postbus 6 Koudekerk aan den Rijn telefoon 01714 2624. VOOR Voortaan ook voor de huisvrouw vakantiegeld. Direct bij Uw aankopen voor het gezin krijgt U vakantiezegels met een waarde van meestal 10%15%. Vakantiezegels worden gegeven op alle merkartikelen met vastgestelde prijzen zoals: alle merken zeep- en reinigingsmiddelen, kle ding, schoeisel, behang, verf, meubelen, vloer bedekking, hout, board, gereedschap, huishoud, art., linnengoed, babyuitzet, cassettes, servie zen. keukenuitzetten. foto-art. kampeerart., brilmonturen ook voor ziekenfondspatiënten, goud, zilver, uurwerken, speelgoed, koffers, tassen, autoart.. naaimachines enz., enz. enz. U spaart met gemak per Jaar

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 17