spel «le rossen i BAG 15 JUNI 1973 de chaos die het Duitse s7r in de meidagen van 1945 ïterliet, maakten de geal- erden een groot deel van de ^-archieven buit. Speciale nheden van het Amerikaan- leger vonden tienduizenden nporten. Alles werd naar de lenigde Staten verscheept, jleer dan twintig jaar later «d de Amerikaanse journa- t Ladllas Farago, die in de ,rlog voor de inlichtingen- enst had gewerkt, op een zol- r van het Nationale Archief Washington twee trommels i nog steeds niet waren ge- und. Onder een laag stof las yagó een naam: captain L. Vickers IJSN. Het was de naam van de man die destijds opdracht had de documenten van de Duitse Abwehr de spionagedienst te verzame len. In 800 verzegelde doosjes was het archief van de Abwehr op microfilm vastgelegd. Dui zenden beelden in elk doosje. Deze 800.000 documenten ga ven een volledig beeld van de Duitse spionage-activiteiten in de jaren 1920 tot 1945. De inhoud was verbijsterend: De namen van alle Duitse agenten met hun code en hun schuilnaam, de opdrachten, de binnengekomen rapporten en een complete boekhouding die elke Mark verantwoordde die de agenten hadden besteed. Farago dezelfde die nog onlangs beweerde dat hij Hit- Iers rechterhand Martin Bor- mann in Zuid-Amerika had gevonden bestudeerde zijn vondst vier jaar lang. Hij sprak met overlevenden en schreef over zijn ervaringen een boek van meer dan 600 pagina's: Het spel van de vos sen. Een spel, waarin in de jaren die voorafgingen aan de Twee de Wereldoorlog Nederland en met name Den Haag een belangrijke rol vervulde. Want waar konden spionage diens ten beter gedijen dan in het kleine neutrale Holland? september 1934 ging schout bij nacht Bastian, bevelhebber van de Duitse zeestrijd- i, aan boord van het oude slagschip Schlesiën achter zijn bureau zitten of een rap- schrijven over de gezagvoerder van zijn vlaggeschip, die een opdracht aan de wal Jkregen. d« is de laatste dienst die Bastian een oude vriend kon bewijzen: zijn rapport was dan 0111 termate gunstig. Verschijning en gedrag: gemiddelde lengte, frappante verschij- oortreffelijk militair gedrag, uitstekende omgangsvormen. Vreemde talen: Engels, PPa ans, Italiaans, Portugees, Russisch. Financiën: in goede orde. En daaronder: menswaardige vastberadenheid en volmaakte professionele bekwaamheid. De H ran de man die dit schitterende getuigschrift mee kreeg was kapitein Wilhelm Franz De man die was voorbestemd om de meesterspion van het Derde Rijk te wor- AJ Het pand aan de Nieuwe Uitleg 19 in Den Haag waar in de jaren dertig kapitein de Britse spionage-organisatie woonde. Met aan de gevel het bordje "Continental pany". Best, chef van Trading Com- op wie het nieuwe Duits- kunnen bouwen. Canaris j^had de opkomst van Adolf warmte begroet. ;omst van kapitein Canaris van de Abwehr kwam deze lionagedienst weer tot le- aelrn Canaris had één doel zijn dienst zou de groot ste geheime dienst van de orden! enkele maanden trok de hef honderden nieuwe me- aan. Adolf Hitler kreeg htige spionagedienst: „Zum ten van de Abwehr zwerm er de gehele wereld. Herr stuurde „een vos onder de een specialist van de oude icbrichtendienst naar Den kapitein-luitenant ter zee Andreas Richard Protze. lerst van 1937 installeerde beroeps-spion, die ieder- chuldig beschouwde tot hij huid had bewezen, zich ln aan de Bloemcamplaan 36 naar. twee Jaar eerder was de tret Intelligence Service in y *0 8earriveerd. De Intelli- Beleren verzamelden hun ta vanuit de, ter camou- I erichte, Paspoort Controle- y die hi diverse Europese Ito hun deuren openden, spoort Bureau" voor Neder- tóe aan de Nieuwe Park- Be Britse spionage-organi- •s een opvallende figuur: flete Engelsman met mono- toisen, zwart costuum, bol der een opgerolde para- kh. Q Den Haag was de toeest efficiënte en actief - et vasteland van Europa. Best ging wonen aan de D'tleg 19. Aan de gevel 1 speren bord bevestigd: "el Trading Company. Bis werd de „handelsman" Jtoopteerd in de voorname to^en. Zijn diners en ver kregen Door Frans Hoekstra btion bezocht Best het Paspoort *aar een ataf van hoogge kwalificeerde spionage-agenten werd geleid door kapitein Hugh Reginald Dalton. Het bureau had een eigen zendstation, dat bediend werd door de telegrafisten Inman en Walsh. Een van de mensen, die Dalton van inlichtingen voorzag was de Hage naar Adrianus Johannes Josephus Vrinten, die voordien bij het minis terie van Justie had gewerkt. Hij had in de Residentie een informa tiebureautje, dat als camouflage diende voor zijn eigenlijke werk zaamheden: spionage voor de En gelsen. Later zou diezelfde Vrinten, zonder dat de Engelsen er ook maar flauwste notie van hadden, tevens voor de Duitsers gaan wer ken. Dalton's rechterhand was een gena turaliseerde Engelsman van Duitse afkomst: John William Hooper. Was het een wonder, dat de Britse spionage nauw samenwerkte met de Nederlandse militaire inlichtengen- dienst. Een dienst die geleid werd door een felle anti-Nazi, kolonel W. van Oorschot. Zo nauw was deze samenwerking, dat Van Oorschot bij de Engelsen bekend stond als „Agent no. 945". In '36 werden insiders geschokt door de dood van Dalton. Hij had zelfmoord gepleegd. Later bleek, dat er een fors kastekort was. Inmiddels bereidde de Duitse kapi tein Protze, „Onkel Richard" voor zijn vrienden, zich voor op de slag met de Britten. Hij vond de ope ning na een half Jaar geduldig wachten. Protze merkte, dat hij gevolgd werd en hield de man op een avond aan. De achtervolger ging door de knieën, zei dat hij Van Koutrik heette en voor de Engelsen werkte. Hij kreeg er tweehonderd gulden per maand voor. Protze bood hem hetzelfde bedrag als hij voor hem ging werken. Van Koutrik nam dit buitenkansje aan: tweemaal 200 gulden was nog altijd 400. Sedert die dag was Protze van alles wat er bij de Britten speelde op de hoogte. Venlo De Britse Intelligence had in Den Canaris stuurde een vos onder de vossen", een specialist van de oude Marine- nachrichtendienst naar Den Haag; kapitein-luitenant ter zee Traugott Andreas Richard Protze. In de herfst van 1937 installeerde deze oude beroeps-spion, die iedereen als schul dig beschouwde tot hij zijn onschuld had bewezen, zich in een villa aan de Bloemcamp laan 36 in Wassenaar. Haag de eerste slag verloren. De Onder voorwendsel hoge Duitse of- kapitein Best en majoor Henry Ste- tweede nederlaag was belangrijk ficieren te ontmoeten, die een aan- vens die de leiding van het „Pas- groter. lag op Hitier beraamden, werden poort Bureau" had overgenomen, bij Venlo naar de Duitse grens gelokt. De Duitse „officieren" die zij daar dachten te ontmoeten, waren leden van de Abwehr. Op Nederlands grondgebied werden Best en Stevens gevangen genomen en naar Duits land gevoerd. Een Nederlandse lui tenant van de militaire inlichten- gendienst, die door Van Oorschot was meegestuurd, Klop, werd bij het vuurgevecht gedood. Bijna zes Jaar na deze negende no vember 1939, keerden Best en Ste vens uit een Duits concentratie kamp terug. Protze had zijn grote slag geslagen. „De Engelse spionagedienst was onthoofd". Op de Nieuwe Parklaan werd een bericht opgevangen vanuit Duits land: „Langdurige onderhandelingen met verwaande en domme mensen zijn vervelend. U zult dus begrijpen dat wij er een einde aan maken. Hierbij wordt u hartelijk vaarwel toegeroepen door uw toegenegen Duitse oppositie". De flegmatieke Engelse telegrafist, die het bericht opving, bevestigde het met „Dank u". Hij ondertekende het .met zijn eigen naam: Walsh. Duitsland overrompelde Europa. De Engelse spionnen namen de benen en redden him huid op één van de laatste boten, die in de meidagen van '40 uit Hoek van Holland naar root Brittannië koersten. Admiraal Canaris, inmiddels tot admiraal ge promoveerd, strooide zijn spionnen uit over de wereld. Zijn eerste doel: vaste voet te krijgen in Engeland. Het werd, zonder dat hij het besef te, een complete nederlaag voor zijn tot in de perfectie georganiseerde Abwehr. Alle agenten, die reeds voor de Duitse agressie Groot Brittannië waren binnengedrongen, werden in enkele dagen opgepakt. Verscheidenen van hen gingen in op het voorstel van de Intelligence: onder controle van de Intelligence Service doorwerken als „Duitse spion" of de gevangenis in. Tot het einde van de oorlog bleven de Duit sers onkundig van het spel dat de Britse „vossen" met hen speelden. Geen enkele inlichting bereikte Na zi-Duitsland zonder dat de Britten de inhoud wisten. Canaris wiert nieuwe spionnen. Doel Engeland. Er waren Nederlan ders bij, die de kant van de Nazi's hadden gekozen. De 26-Jarige Charles Albert van den Kleboom bijvoorbeeld, een boekhouder van de AMVJ in Amsterdam en de 28-Jari ge SJoerd Pons, pas gedemobiliseerd als chauffeur van het Nederlandse leger. Een treiler bracht hen tot tien kilo meter uit de Engelse kust. In een sloep roeiden ze naar de streek rond Romney Marsh. Om vier uur in de nacht stapten ze aan land. Een uur later zag een Britse sol daat een man, die bij het zien van de militair aan de haal ging. Enke le schoten brachten de man tot an dere gedachten. Hij gaf zich over: het was Van den Kieboom. Op 1 december 1940 werd hij in de ge vangenis van Pentonville gehangen. Pons deed het weinig beter. Ergens achter een struik, waar hij zijn nat geworden kleren voor droge verwis selde, werd hij door militairen ge pakt. Maar Pons werd niet gehangen. Hij wist de Jury er van te overtuigen, dat hij zich alleen maar als .spion" had gemeld omdat hij dienst wilde nemen in het Engelse leger. Voor alle zekerheid werd hij tot na de oorlog in een gevangenis opgebor gen. Op 25 april 1945 stief Canaris' Ab- wehrdienst. Met een donderende klap vloog de enorme bunker met zenders en ontvangapparatuur in het Hamburgse voorstadje Wohldorf in de lucht. Opgeblazen door de resten van de verslagen weermacht van Adolf Hitlér. Twee weken tevoren had admiraal Canaris, hangend aan een piano snaar, die aan een vleeshaak was bevestigd, de laatste adem uitgebla- HET SPEL VAN DE VOSSEN door Ladislas Ar ago. Uitgave van Nieuwe Wieken B.V. in Uithoorn. Prijs 36.-

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 15