irensgeld FRITZ DEUGT ALLEEN VOOR VIEZE' FILMS Geen automobilist mag deze boeiende veiligheidstentoonstelling missen Isaac Hayes 99 schittert Wattstax Filmhuisje in Utrecht gaat officieel open „Kijk op veiligheid77 ui,s" (Ll Slechts drie dagen in de Rotterdamse Ahoy-Hal 15,16 enl7juni.lbegang gratis. jpA O m fieoahu IHTOORINRICHTING BRANDKASTEN ^ntoormeubelen jirektiekamers ^gazijnkasten ^ntinemeubelen qNZALEN Geopend tentatieve ikantie Liefde in gemeenschap ymste rollen: Nathalie Nau- iJean Coutu Theater: Rex. stel voor een alternatieve va- met vier paren ergens in penlanden van Canada zitten Jiuis, dat alleen via een bos- Irle uur lopen) of per water ig is te bereiken en leef dan aak. lijkt het gegeven van Liefde in ischap (Head or Tails). Dat de sex een belangrijke rol in- ls duidelijk, al was het alleen de film in het theater aan irlemmerstraat draait. De guren zijn tien mensen, die og vormen. Die kring is ont- doordat zij allen veel reizen, er de Zweed Jan toevallig in s, duikt het in het huis van enden, want allemaal hebben dels van eikaars huis. Eens wordt er een "congres" ge len ditmaal vond dat plaats in van Montreal. Op het laat- nent belt een van de leden, ncesco. af. Niemand vindt dat it deze figuur had het congres Jaar ervoor in Zuid-Frank - negatief beïnvloed. Hij is enige vrijgezel en zorgt via in vriendinnen vaak voor in de kring. Enfin, met kun je ook een hoop lol en iedereen gaat met iede- bed. Plotseling verschijnt inieuwste vlam van Frances- mannen gaan een soort race ,en winnaar is hij, die het tussen de lakens heeft, pogingen zijn vergeefs, Zwitserse meisje laat zich len.JAN VAN DER NAT. Film: Fritz the Cat; scenario en regie: Ralph Bakshi; filmbewerking naar de strips van Robert Crumb; theater: Trianon. In het begin van de Jaren zestig tekende de Amerikaan Robert Crumb strips over een vriendelijke en avon tuurlijke kat. Aardige diertjes raakten in die films verzeild in de gebeurte nissen op Amerikaanse universiteiten: sofs drugs, discussies, seks. Alles ging er zoet toe. Toen Crumb in 1968 te kende voor het blad Zap Comics is hij, met het voorbeeld van S. Clay Wrteon die in Zap Comics enkele lus tige orgieën tekende, opeens helemaal omgezwaaid. Terwijl hij eerst steeds rekening hield met de heersende nor men over wat netjes is, ging hij van toen af tekenen wat hij zelf vond dat juist was. De naïeve en vriendelijke kat Fritz veranderde in een op seks beluste kater die zich ook nog met enkele neven-zaken als drugs, revo lutie, black power en poëzie ging bezig houden. Naar aanleiding van die laatste Fritz the Cat verhalen heeft Ralph Bakshi een tekenfilm gemaakt en die heeft grote stofwolken doen opwaaien. "Pornografie", riepen vooraanstaande tekenaars in de Verenigde Staten en zelfs Robert Crumb keerde zich ver ontwaardigd af van dit produkt. De film draait nu al weer geruime tijd in Nederland en ook hier wordt hij eigenlijk als "vieze film" behan deld. Er is flink in geknipt, de toe gangsleeftijd is achttien Jaar en in het enorm langdradige voorprogram ma is een film genaamd "erotische dans" opgenomen. Even in het. kort- het verhaal: Fritz is een nep-student, een namaak-revolutionair, een on- eohte sympathisant van de zwarte be volking, een zogenaamde drop-out. Niets is echt aan hem, hij heeft maar één doel en dat is: alles beleven en de "waarheid" ontdekken. Met die le vensfilosofie swingt hij langs allerlei "scenes" die hem al dan niet accep teren. Milieus die karikaturaal zijn neergezet en hij vind alles even prachtig. Fritz houdt het meest van lekkere meiden en die komen dan ook overvloedig in de film voor. Van daar die betiteling "pornografie". Er zitten uiterst komische vondsten in, vooral als het de politae-agenten (uiteraard voorgesteld door varkens) aangaat. Een vermakelijke film, dat wel, maar toch valt-ie een beetje tegen. RONNY VINK ADVERTENTIE Waór kun je na banktijd terecht als je even de grens over wil wippen... Voor een leuke avond, een lang weekend of een tas vol buitenlandse boodschappen? Bij GWK - voor vreemd geld. De hele week door - de hele dag lang! m DE GRENSWISSELKANTOREN N.V. op de stations - aan de grenzen, voor dl uw geldzaken. UTRECHT (ANP) De Franse stellingen, koffieconcerten en een de- filmregisseur Marboeuf, de acteur batavond. Daarop aansluitend volgt rempart des béguines", 18 Jr. 1,7.15, 9.30 uur, zo .1.30, 4.00, Duur. «ar en Rosalie", 14 jr. dag. 5,9.30 uur, zo. ook 4.15 uur. "Women In love", 18 jr. dag. 0,9.30 uur, zo. ook 4.30 uur. Tiocchio", a.l. dag. 9.30, 11.30, •Ouur, zo. v.a. 11.30 uur. tond 7.15, 9.30 uur: "De ijze- r, 18 Jr. etien geboden a.l. dag. 1.30 pornohuis", 18 Jr. dag. 2.00, uur, zo. ook 4.30 uur. "The nlghtcomers", 18 Jr. ti7'00, 9.30 uur. ^Tuschlnski: "Last tango in !8 ]r. dag. 2.00, 8.00 uur, zo. 7.00, 9.30 uur Rex: "Portnoy's complaint", 18 Jr. dag 9.15. 11.30, 1.45,4.00, 7.15, 9.30 uur, zo. va 130 uur. Studio de Luxe: "Blue movie", 18 Jr dag. 2.15, 7.15, 9.30 uur, zo. 1.30, 4.00, 7.15. 9.30 uur. Studio 2000: "Sweet Sweetback's Baa- dass song", dag. 7.30. 9.45 uur. De Uitkijk: "Macbeth", 18 Jr. dag 2.00, 8.00 uur. Blijv 18 .uur. Slaughter uur, zo. 1.45, 4.15, 6.45, 9.15 - "Ontembare vrouwen van ike westen", 18 jr. dag. 2.00, fruit", 18 jr. dag 2.30, uur, zat. en zo. 1.30, 4.00, LIDO De meest belangwekkende "blijver" van deze week is zonder twijfel de laatste film van Pier Paolo Pasolini, "The Canterbury tales". Een soort vervolg op zjn vorige pro duct, "Decamerone", dat wil zeggen een aantal korte, kluchtige verhaalt jes die bij nader inzien echter toch wel een kleine moraal bevatten. Stuk voor stuk kleine kunstwerkjes. STUDIO Zo langzamerhand Is "Turks fruit" nauwelijks meer uit de Leidse bioscopen weg te denken Studio handhaaft de film voor de 17- de week in deze stad. LUXOR Voor de derde week in successie draait Luxor "De ijzeren vuis", een vechtfilm van Chinese makelij, nauwelijks te pruimen voor wie geen oprecht liefhebber vain veel vechtwerk is. Voor anderen wel spannend. Turks Fruit (Verhoeven)Passage Passage Den Haag Roxy Kalverstr. A'dam; Grand Nwe Binnenweg R'd. Kindermatinee CAMERA Ook deze week kan de Jeugd weer terecht in het theater aan de Hogewoerd. De oude bekende kinderheld Dik Trom beleeft in het circus komische avonturen, en dat is best de moeite van het gaan zien waard. Claude Brasseur en de actrice Bulle Orgier komen op 20 Juni naar Utrecht om aanwezig te zijn bij de wereldpremiere van hun film "Bel Ordure" in het theater van centrum 't Hoogt". Dit centrum in de Utrechtse binnenstad (een groep van zes luisterrijk gerestaureerde verval len huisjes tussen de Neude en het Janskerkhof) wordt die dag officieel geopend door wethouder Harteveld, van Utrecht en voorzitter van het Utrechts Monumentenfonds, dat het initiatief nam voor de restauratie, 't Hoogt omvat een filmhuisje (50 zit plaatsen), een theater (200 a 150 zit plaatsen), een expositiehuis, een eet huis en een theatercafé. In het film huisje worden films vertoond, die niet in de normale bioscoop worden gebracht. De wereldfilmpremière is de inlei ding van een zgn. 14-daagse met to neel-, cabaret-, kinder- en filmvoor een filmfeest van een maand met de vertoning van ongeveer 25 nog niet eerder in Nederland vertoonde films. Centrum 't Hoogt beoogt niet een jaarlijkse filmmanifestatie toe te voegen aan de festivals en filmwe- ken die er al in Nederland zijn, zegt Huub Bals, algemeen mana ger van 't Hoogt en o.m. organisator van de tweejaarlijkse Utrechtse "Ci- nemanifestatie". "We willen onze taak als vrij podium voor filmers uit de hele wereld eenmalig manifesteren door de organisatie van dit filmfeest" aldus Bals. Het 16-mm filmhuisje en het thea ter (met 35 en 16 mm projectie) zijn aangesloten op het circuit Film In- ter (met 35 en 16 mm projectie), zijn aangesloten op het circuit Film International. In het expositiehuis, (gratis toegankelijk) worden maan delijks twee tot vier tentoonstellin gen ingericht. De film "Wattstax", die onlangs op het filmfestival van Cannes ten doop werd gehouden, komt binnenkort in de vaderlandse bioscopen. Gisteren werd in Am sterdam een persvoorstelling van deze rolprent gegeven, als aanloop voor de sprong naar de theaters. De titel "Wattstax" ontstond uit de samentrekking van Watts, de negerwijk waar enige Jaren gele den bloedige opstanden ontston den, en Stax het zwarte pla tenlabel, dat samen met het befaamde Tamla-Motown de soul-dienst uitmaakt. Voor de soul-liefhebbers een film om de vingers bij af te likken. Sterren als Kim Weston, The Staple Sin gers, The Bar Kays, Carla Tho mas, Johnnie Taylor, Rufus Tho mas en "keizer van de soul" Isaac Hayes zijn te zien en te horen. "Wattstax" is de registratie van een concert dat op 20 augustus 1972 voor een 100.000 koppig pu bliek in een immens stadion werd gegeven. De opbrengst van de kaartverkoop (1 dollar per stuk) kwam onder meer ten goede aan het Martin Luther Hospitaal, dat midden in de wijk Watts is gele gen. Voor de opnamen werd gebruik gemaakt van twaalf volledig uit geruste cameraploegen die er voor zorgden dat de beelden tesamen gevoegd konden worden tot breed beeld met geregeld drie verschil lende scenes tegelijk op het doek. De muziek van de film die voorzien is van magnetisch vier kanalen stereo-geluid is inmid dels op de Nederlandse markt ge bracht in de vorm van een dub- bel-lp. De „Memphis Sound" begon een vaste greep op de pop-markt te krijgen in het midden van de Ja ren vijftig met artiesten en groe pen als Booker T. en The MG's, The Mar-Keys, Otis Redding, Carla en Rufus Thomas, The Bar-Kays, David Porter en Isaac Hayes. Men startte in een kleine garaige in Memphis-Tennesee de plaats om een grammofoonplaten maatschappij te stichten) met slechts één vol-spoor bandrecor der. Volgens degenen die de film gezien hebben is in de film voor als het optreden van Isaac Hayes de moeite van het gaan zien waard. De volledig kaalhoofdige musicus, die behangen was met kettingen van puur schitterend goud, brengt geladen soulmuziek, vol vaart en symboliek. Naast "Wattstax" staan er nog een paar interessante films voor de deur: De winnaar van de Gouden Palm in Cannes "Scare crow", geregisseerd door Jerry Schatzberg, met in de hoofdrol len Gene ("French connection"), Hackman en Al ("Godfather"), Pacino en de verfilming van de roemruchte musical „Godspell". David Greene regisseerde deze verfilming. ADVERTENTIE Nachtfilms Goede fillms in andere steden CAMERA Spanning op vrijdag- en zaterdagnacht in het theater aan de Hogewoerd. Daar draait men dan "Al Capone", een film over de roem ruchte gangster, die gespeeld wordt door de acteur-bij-uitstek voor dit soort rollen: Rod Steiger. REX De nachtfilm die de Rex de ze week brengt zal vooral de leergie rigen onder ons uit de tv-stoel halen: "School voor sex". Cabaret (Fosse)De Uitkijk Prin sengracht A'dam; 't Venster, Gou- vernestraat R'dam. Terug in Leiden Last Tango in Paris (Bertolucci) Metropole-Tuschinski Carnegieplein Den Haag; Nöggerath, Reg. Bree- straat A'dam. CAMERA Uit de gouden dagen van Metro-Goldwyn-Mayer stamt de monsterproductie "Quo vadis". Een enorm spektakel met in de hoofdrol Robert Taylor en Deborah Kerr, met Peter Ustinov op het tweede plan schitterend. Een film van het oude stempel uiteraard, dat wil zeggen vooral boeiend door de acteurspres taties. Experimenteer zélf met de wagen met twee stuurwielen. Ga gerust in die „Januskop" zitten. Onderga zelf het verschil tussen een stuurinrich ting met en zonder bekrachtiging. Kijk naar de films van de botsproe- ven met testpoppen. Of naar de tests met de experimentele veilig heidsauto, die ook op de tentoon stelling te zien is. Maak kennis met de automatisch om u heen sluiten de veiligheidsriemen, met de in- verende bumpers, met de nooit meer blokkerende remmen. Dat alles en nog veel meer kunt u zien op de unieke, door Mercedes-Benz gepresenteerdetentoonstelling„Kijk op Veiligheid". Voor iedere auto mobilist van 't grootste belang. Alleen in Duits land al door honderd duizenden bezocht )r iedere auto- jtste j erd- Vrijdags geopend van 10 tot 22 uur. Zaterdags en zondags van 10 tot 17 uur. Daarna In de showroom van AGAM In Utrecht, Reactorweg 25, Lage Welde,van zaterdag 23 juni t/m zaterdag 28 juli. Dagelijks geopend van 10 tot 22 uur, zaterdags en zondags van 10 tot 17 uur. Imp. AGAM BV.Raaetorweg25, Utrecht. Tel.030-4519fl

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 13