an der Stoel benadrukt emocratie binnen Negen GEWEST ALS TEGENSPELER RUK Gestrande schippers voorschotten en CDAGCVERS 5» 1181 BEVOLKINGSGROEI VAK OP SCHOLEN VROUW BEET AGENT :n vergif a geborgen Ex-V ietnamstrijder sterft aan drugs ^houdster fd ANVR WIJZIGT „INVALIDEN- ARTIKEL" Grote partij dient vaak te regeren shmossc Oud-gedeputeerde pleit voor vierde bestuurslaag v jgpAG 13 JUNI 1973 BINNENLAND PAGINA 7 V HAAG (ANP) De Nederlandse regering vindt een ese economische en monetaire unie 'moeilijk voorstelbaar kwestie van rechtstreekse verkiezingen voor het Euro- yiement niet is opgelost, aldus minister Van der Stoel uitenlandse Zaken gisteren op een persconjerentie in Den Minister Van der Stoel heeft er in de gesprekkendie hij Engelse minister voor Europese aangelegenheden, John heeft gevoerd, de nadruk op gelegd, dat Nederland on- ijk een ontwikkeling naar een E.M.U. kan overwegen, dat ggen een geleidelijke vermindering van de invloed der lie parlementen, zonder een gelijktijdige utbreiding bevoegdheden van het Europese parlement. „Dit is een at de Nederlandse regering de komende maanden sterk oren zal brengen". gelse bewindsman liet blij- zijn land de voorkeur geeft versterking van de bevoegd- in het Europese parlement, as aan rechtstreekse verkie- in zijn leden. 1 Davies ook over "het moei lbouwprobleem", regionale politiek gesproken, mr. Van der Stoel ver- Ij dat Nederland en Enge- op talrijke belangrijke pun- waren. Vooral dat de be an de topconferentie zo snel moeten worden uitgevoerd, reenstemming sloot niet uit andpunten niet altijd iden- n. Uit hetgeen beide minis- en, zou men kunnen opma- dit in het bijzonder de ver- i de bevoegdheden van het parlement geldt. Minister leende dat de ministers, die ordelijk zijn in de nationa- Prins Bernard bezocht gistermiddag de Prins Mau- ritslaboratoria van de Rijks verdedigingsorganisatie TNO in Rijswijk. Hier bekijkt hij een pop in een tegen een chemische aanval beveiligd pak. le parlementen, als leden van de ministerraad van de EG het werk van de Europese commissie, het "da gelijks bestuur" van de Europese Ge meenschap, kunnen controleren. Minister Davies zei dat onder de Engelse bevolking het percentage dat meent dat de toetreding gunstige ge volgen zal hebben voor Engeland zonder overigens deze toetreding van ganser harte te steunen aanzien lijk is toegenomen. De rampen die de tegenstanders van toetreding hadden voorspeld zijn tot nu toe uitgebleven, aldus minister Davies. UTRECHT (ANP) In onder wijs en opvoeding moet meer aan dacht worden besteed aan het bevol kingsvraagstuk. Bij het voortgezet onderwijs moet naast de sexuele voorlichting het vak demografie wor den ingevoerd. Dit moet er toe bij dragen dat het publiek zich meci bewust wordt van de gevolgen van bevolkingsgroei. Dit is een van de aanbevelingen uit het interim-rapport van de staatscommissie voor het bevolkings vraagstuk onder voorzitterschap van prof. dr. P. Muntendam. Het inte rim-rapport zal in september ver van de samenstelling. Wat dat laat ste betreft wijst hij bijvoorbeeld op de voorzieningen die moeten wor den getroffen voor het toenemend aantal bejaarden in ons land. "Wij moeten ons nu al gaan afvra gen hoe we de sterk groeiende groep van bejaarden straks zullen opvan gen", aldus prof. Muntendam, "bin nen enkele tientallen jaren zullen de bejaarden 13 procent van de be volking vormen. De geboortegolf van 1946 hoort in 2000 tot de categorie bejaarden. Ik zie daar grote proble men van komen. Niet zozeer dat we niet in staat zullen zijn voor de be schijnen. "Ruim Zicht", het officieel nodigde huisvesting te zorgen maar orgaan van het Nederlands Katho- veel meer op het terrein van de liek Vakverbond, citeert er deze verzorging van de bejaarden die hulp week reeds uit. nodig hebben. Er is nu al een te- Bij tal van maatregelen die in ons kort aan personeel in de gezinszorg. land worden genomen wordt naar de mening van prof. Muntendam on voldoende rekening gehouden met de ontwikkeling van de bevolking. Noch met de ontwikkeling van het Vooral volksgezondheid en milieu hebben met deze vraagstukken di- rekt te maken. Maar er zit ook een belangrijk economisch aspect aan deze zaak namelijk dat het produk- aantal, noch met de ontwikkeling tieve gedeelte van de bevolking ook door de verlenging van de studie duur, steeds kleiner wordt. Dat bete kent dat de last die de produktie- ve bevolking moet dragen erg zwaar wordt, zegt prof. Muntendam. "Meer voorlichting over dit soort proble men en inpassing in leerprogram ma's bij het onderwijs zijn onont beerlijk om tot een goed begrip hierover te komen zodat de ontwik kelingen ons niet zullen verrassen". AMSTERDAM Een Jonge vrouw met een kind op de arm heeft in Amsterdam een agent van politie door zijn overhemd heen in zijn borst en arm gebeten. De tanden van de vrouw stonden in de borst en de arm van de politie man. De politie liet de vrouw rustig gaan. Er is zelfs geen proces-verbaal Van de 204 vaten met tegen haar opgemaakt. bestrijdiiigsmMdelen tegen De vrouw ontstak in woede toen zag hoe hij meehielp zes mannen, die heroine bij zich hadden, uit een café op de Nieuwmarkt naar een ar restantenwagen te brengen. „We hebben haar niets gedaan om die tijdens de storm van 2 ntig mijl uit de kust voor i overboord sloegen van of Norfolk", zijn er 183 ge- je probeert ook de overige 22 aJiseren in de hoop dat k boven water ktamen. I veertig ton in totaal, wa- e opleggers aan boord van f Norfolk", die onderweg at Yarmouth in Enge- Jieveningen. dat bestemd was voor 5 naar India, is gevaarlijk gebruik en werkt sterk Amsterdam met de huid m aanraking 1 zijn inmiddels door vüs- h! .^T/.uTZgladesj, maar niet de Nederlandse de verontwaardiging er stonden tientallen mensen te kijken zoveel mogelijk te beperken", zei de politie. Amsterdam In een huurkamer aan de Amsterdamse Van Eeghen- straat (heeft de pensionhouder de 29- lijkheid hebben we afgewezen, de andere twee staan open", vertelde staatssecretaris Van Huiten na zijn aankomst op Schiphol, vanwaar hij 's middags met de regeringsfellow- ship was vertrokken bleem was dat de verschillende woordvoerders ons aantallen gaven die varieerden tussen 300 en 700 schippers die door heel Frankrijk vast zouden liggen. Het laatste aan tal lijkt mij echter onmogelijk' vergoeding gekregen, i een firma in Bergen op i daarna nog 39 vaten. schippers in Frankrijk' Met uitspraken zoals deze zijn de staatssecretarissen Van Huiten van Verkeer en Waterstaat en Meij er van CRM dinsdagmiddag in het doorgegaan. We zijn van plan om Aan de beide Nederlandse bewinds- Noordfranse grensplaatsje Mortagne ambtenaren van onze ministeries lieden is dinsdag meegedeeld dat de ontvangen. Vanaf 2 mei ligt in het Belgisch- Franse grensgebied een groep van 126 Nederlandse binnenschippers, die door een staking van eerst de Belgische en daarna de Franse bin- Gteorge nenschippers haar weg niét meer dupeerd is met bekend. Een pro kon vervolgen. De waterwegverbin- dingen zijn door de stakers met schepen geblokkeerd. De staatssec retarissen hebben zich dinsdag tij dens een informele ontmoeting, die door staatssecretaris Van Huiten T J "uniek" werd genoemd op de hoogte In de bagage van de man werden gesteid Van de problemen van de Ne- Papi5??..g.CTomien ,.waarül* Meek derlandse schippers. .1 ..Ilc herhaald, wat ik in de Ka- "Op die voorschotregeling zijn we dus staatssecretaris Van Huiten. binnen een paar dagen naar Frank- blokkade binnen 48 uur zou worden rijk te laten gaan om de mensen die opgeheven, maar een voorspelling of Het juiste aantal Nederlandse 28 mei jl. is een soortgelijke voorspel- schippers dat door de blokkade is ge- ling door de Franse schippers ge- fed «M*. ZU tobben DEN HAAG (ANP) De leden van de Algemene Nederlandse Ver eniging van Reisbureau's zullen met ingang van het komende wintersei zoen het omstreden "invaliden-arti kel" van de reisvoorwaarden verande ren. Het Konsumentenkontaktorgaan had de vereniging dringend gevraagd een einde te maken aan de discrimi natie van lichamelijk en geestelijk ge handicapten, die een vakantiereis wil len boeken. De Konsumentenorganisaitie vroeg de ANVR dan ook artikel 12, "een uitsluitingsclausule gericht op men sen die fysieke of psychische afwij kingen vertonen", in te trekken. De spoorwegen trokken een dergelijke regeling begin mei al in. Het bestuur van de ANVR besloot gisteren op een vergadering in Den Haag de bepaling niet te schrappen, maar te vervangen door een andere. De nieuwe tekst luidt: "Wanneer blijkt dat een deelnemer hinder of overlast oplevert of kan opleveren, zodanig dat een goede uitvoering van de reis naar ons oordeel in sterke mate wordt bemoeilijkt of zou kun nen worden bemoeilijkt, kan deze deelneming worden uitgesloten." Directeur Van Zwijndercht van de ANVR zei na afloop van de vergade ring, dat deze-voorwaarde voor ieder een geldt, maar met "grote souples se" zal worden gehanteerd. "De voor waarde zal slechts in uiterste nood worden gehanteerd". Minister Lubbers: DEN HAAG (ANP) Iedere grcte partij moet periodiek regeringsver antwoordelijkheid dragen, anders wordt de blik van de partijkaders te- zeer verengd en glijdt een partij af van een programpartij naar een „wenspartij". Dat geldt ook voor de P.v.d.A., dit zei minister Lubbers van Economische Zaken dinsdagavond op een vergadering van de KVP-kring Den Haag. De minister vertelde om die reden gelukkig te zijn dat de KVP al vóór de verkiezingen een voorkeur voor een coalitie met de PvdA had uit gesproken en die keus heeft volge houden, temeer waar op vele punten programmatische overeenstemming met de Partij van Arbeid mogelijk was. Cramer uit SommerVille dood aan getroffen. Volgens de politie is de man gestor- ^.jeiBtogsoperatoV 15Ó.000 ven aan een overdosis van verdoven- noeid. Alle geborgen vaten de middelen die hij zichzelf met een spuit had toegediend. ADVERTENTIE dat hij bij het Amerikaanse leger in Vietnam had gedienffl. Hi) lag half mer al heb verklaard, dat de Neder- 7323 b HJwc^Allerallef^eSte kguze CELLINGWERF (ANP) men hebben gistermiddag e benzinepomphoudster le (Fr.) beroofd van een !00 gulden. De pomphoud- ouw Luitimga, had kort te- meeropbrengst uit veilig- wrgen. twee uur verscheen een tl voor de pomp, waarin, al- Luitinga, "drie keurige «aten. Zij vroegen om ben- rouw zette de tas tussen en gooide de tank voor kien vol. Eén van de man- plotseling de tas en ging r. De vrouw probeerde de e achterhalen. Zonder re- politie heeft nog geen le mannen. heffen De Rus Dito Sja- isteren in Madrid tijdens ooi om de Europese kam- >pen titelhouder in het ve ge worden. Hij bracht anhoog. advertentie ii; over zijn bed, had zijn linkerarm af gebonden en hield in zijn rechter hand een injectiespuit. Bij de sectie bleek, dat de Ameri kaan door een te grote dosis drugs landse regering op het verzoek van de schippers om bedrijfsschadever goeding niet kan ingaan. Wij heb ben wel de mogelijkheid van een voorschotregeling aangeboden. Tot is gaan overgeven en daarbij in zijn onze grote verrassing wilde men een eigen braaksel is gestikt. voorschot van 5000 gulden. Dat was De ex-soldaat had verscheidene ons tevoren nooit meegedeeld, waar cheques bij zich. Ook vond de politie in zijn bagage een vliegbiljet voor een vlucht van Schiphol naar Bos- door we ook geen ruggespraak hier over hebben kunnen houden, de der de mogelijkheid is de bijstand van de rijksgroepsregeling. De eerste moge- MAGERE VARKENSLAPPEN 500 gram i# WESTEAALSE METWORST per stuk 00 CIO a ca. «JO 700gram^J AARDAPPELEN MALTA'S 2Vi kilo JONGE BOSPEEN j per bos 0 GELDIG T/M ZATERDAG U vindt alle andere VIVO-aanbiedingen op pagina 2 en 3 van Uw damesblad. H Mare Shaving Bowl Meve scheerzeep die feerbarstigste baard de baas wordt. voor Vaderdag! 4.75 (door Joost Calkoen) De toekomst van de ruimtelijke or dening in Nederland is van twee zaken afhankelijk. Van een duide lijk' en consistent rijksbeleid aan de ene kant, en anderzjds van het functioneren van een veertig tot vijftig flinke gewesten. Deze moeten de grote lokale tegenspelers vain het rijk worden, in Staat om het landelijk beleid op gewestelijk ni veau uit te werken en uit te voeren. Dat is de heilige overtuiging van een nu ambteloos burgeres van Rotterdam, die desniettemin als au toriteit mag blijven gelden op het terrein van ruimtelijke en recreatie ve zorg: Mevrouw mr. Chr. A. de Ruijter-de Zeeuw, nu nog werkzaam als lid van de raad van advies voor de ruimtelijke ordening, tot voor enkele Jaren lid van gedeputeerde staten van Zuid-Holland. Een be stuurlijke rol, die zij zeventien Jaar met volle inzet heeft vervuld. De ingrijpende verschuivingen in de lokale bestuurssfeer die op het ogenblik heel wat geween en ge- kners der tanden te weeg brengen, de barensweeën van de gewestvor ming, hebben uiteraard de onver flauwde aandacht van deze oud-ge- deputeerde. Dat bleek nog eens iin het open baar, toen zij onlangs een gezel schap gemeentebestuurders uit het westelijk deel van de Randstad toe sprak op een discussiebijeenkomst in Den Haag. Haar bijdrage daar was te verstaan als een hartstoch telijk beroep op lokale besturen om af te rekenen met de angst voor een schaalvergroting die noodzaak is, maar niet een noodzakelijk kwaad behoeft te zijn. Met onze planning dn Nederlands is het altijd wel in orde geweest, zegt mevrouw De Ruijter-de Zeeuw. Wij hebben stapels van de fraaiste plannen en rapporten in onze kast. Maar de uitvoering van dat alles is een andere zaak. Het bestuurlijk in strumentarium om veel van die doorwrochte ruimtelijke plannen in werkelijkheid om be zebben is nage noeg afwezig. Ontwikkelingen blok keren, dab kunnen we daarentegen weer wèl. Het patroon ontwikkelde zich van stad naar agglomeratie, maar het begrip agglomeratie is al weer ver ouderd, schetst de ex-gedeputeerde. Het relatiepatroon heeft zich al weer verder uitgestrekt, tot het stadsgewest. Een gewest dat niet al leen de aaneengeklonterde stedelijke bebouwing omvat, maar ook vrij liggende dorpen en stadjes, natuur gebieden, flinke agrarische zones, intensief gebruikte gebieden als het Westland er een is. Hoe krijgen we bestuurlijk vat op dit proces? Het is duidelijk, aldus mevrouw De Ruijter, dat de be staande driedeling rijk-provincies- gemeenten wat bevoegdheden op het gebied van ruimtelijke ordening betreft niet meer werkt. Het rijk pleegt in te grijpen op een manier -die men deftig „facematig" kan noemen, maar waarvoor Je ook doodgewoon het woord willekeurig kan gebruiken. Vliegvelden, sprei ding van rijksdiensten, subsidies voor woningbouw... vul de lijst maar aan. - F Leefbaarheid en ruimte, eerste taken van gewesten. De provincie kan wel plannen ma ken, maar is niet bijster sterk op realisering ervan gericht. Formeel- juridisch hebben de gemeenten de uitvoerende macht in handen, maar zij zijn in werkelijkheid gehandi capt in hun afhankelijkheid van het rijk, van particulieren èn van andere gemeenten. Discrepantie Er is, betoogt mevrouw De Ruijter, een flinke discrepantie gegroeid tus sen de bestaande bestuursvormen en de werkelijkheid van het ruimtelijk bestedingspatroon De stadsgewestelijke ontwikkeling vraagt een geïntegreerd, gewestelijk ontwikkelingsprogram, zegt de oud gedeputeerde. En wie anders dan het gewestelijk bestuur zelf zal dit programma moeten uitvoeren? Maar dat houdt dan ook in, dat diit ge westelijk bestuur hele andere macht en uitvoeringsmogelijkheden krijgt dan thans bijvoorbeeld de provin cies hebben. „Met andere woorden: het wordt gewoon een vierde, nieuwe bestuurs vorm. Bestuurslaag zegt men vaak, maar dat klinkt me weer te bedille rig. Wij zullen aan die vierde vorm eenvoudig moeten wennen". Als criteria voor schaal en omvang van een gewest, dat het ruimtelijk proces behoorlijk kan beheersen, ziet het vroegere lid van 't Zuidhol lands dagelijks bestuur op z'n minst deze zaken: een bruikbaar verkeers- en vervoerssysteem evenwicht en differentiatie in woningbouw, be heersing van de arbeidsmarkt, re creatieve voorzieningen, en niet in de laatste plaats het behoud van de centrumgemeente. De centrumstad, waar het huidige verval moet wor den omgekeerd in een positief pro ces. Mevrouw De Ruijter: „Het kan niet anders: aan de hand van die crite ria kom je uit op een gewest van be- hoorlijke omvang. En op een totaal van een veertig, vijftig gewesten in het land." Mevrouw mr. De Ruijer-de Zeeuw laat er geen misverstand over be staan, dat de vaststelling en verde ling van de bevoegdheden van een gewest niet primair afhankelijk zal zijn van de deelnemende gemeen ten. De gemeenten zullen hun in spraak en inbreng moeten hebben, ook wat de omvang van het gewest betreft. Maar de beslissingen, ook omdat de gewesten tenslotte taken van rijk en provincie moeten over nemen, zullen op een of andere manier centraal moeten worden ge nomen. Wat zal in die gewestelijke toe komst de eigen rol van de gemeen ten nog kunnen zijn? Naar het oor deel van mr. De Ruijter: vooral een beter en directer op de burger ge richt beleid. „De gemeenten moeten eens meer kwalitatief dan kwantita tief gaan denken," zegt zij, „tot en met de honorering van de burge meesters toe." Veel tijd om de ontwikkeling aan te zien is er niet, beklemtoont de voormalige gedeputeerde. Juist in het westen, met zijn wildgroei van verstedelijking, dringt de tijd. Haar appèl op bevreesde gemeente besturen: ,3ijf niet te lang stude ren. Wacht niet, totdat het lande lijk beleid er concreet is. Een te be nauwde en afwachtende benadering houdt een gevaar in voor het wel zijn, voor het ruimtelijk beleid van een wezenlijk lokaal bestuur."

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 7