.EIDSCH DAGBLAD naar Leidenr VIplien wil zo nel mogelijk T oenadering tussen Cairo en Jordanië ze zeggen. vandaag Anne trouwt 14 november Nederland wil defensie Antillen kwijt LEIDSCH DAGBLAD JEUGDIG TRIO PLEEGT TIENTALLEN INBRAKEN Peentjes gevaar voor kinderen 5ENSDAG 13 JUNI 1973 OPGERICHT I MAART I860 No. 34040 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BB "-art; ^UCHr.D HAm 'HEN AAN DEN RIJN Alphen zal vooral druk uitoefenen op de regering voor anleg van de secundaire weg 6 en rijksweg I 1. Deze verbindingen met Leiden, terdam en Den Haag zijn van „levensbelang" voor de Rijnstad. t vertelde burgemeester Gallas naar aanleiding van het rapport „Samenwerking en leg snelgroeiende gemeenten in de randstad", dat vanochtend is overhandigd aan ster Gruyters en tweede kamervoorzitter Vondeling. iet rapport, kortweg genoemd gemeenten", worden de pro van elf groeiplaatsen aan de gesteld. Deze zijn als zodanig Tweede Nota Ruimtelijke Or- aangewezen. Alphen aan den n Capelle aan den IJssel zijn et maar zijn wel als waarne- ioegevoegd, omdat zij met de- problemen kampen als de !n het rapport wordt o.m. aan- igen op snelle aanleg van de Gallas: "We kunnen er niet op aandringen om deze wegen mogelijk aan te leggen. Kun- niet allebei tegelijk, dan toch lecundaire weg 6. Daaraan zijn Bird toe hoewel het toch een paar Jaar zonder zul- »eten doen. Rijksweg 11 komt orde als de wijk Kerk en Za- ontwikkeling wordt genomen, de groei op een goede en ade- manier willen ontwikkelen, Ipaalde voorzieningen nu een- roodnodig." fERKORT ns wethouder Kret van stads- ;eling en verkeer heeft laten 'op dezelfde toer" te zitten als )hense burgemeester. "Voor Idt onverkort wat de raad ;d: het wegenvierkant «iden is een harde nood- Leidse college van B. en W. ij het bezoek aan het Alphen- uur op 6 april van dit jaar rer de wegenproblematiek ge- "Bij die gelegenheid is |k geworden, dat wij bondge- tijn in de strijd voor de aan- n rijksweg 11 en provinciale aldus wethouder Kret. Bo- i is ook de Kamer van Koop van mening, dat de oost- fbinding nodig verbeterd moet Otter er in het uitvoeringssche- randeringen nodig zijn, wil de wethouder urgentie geven, !t stuk van rijkseg 11 tussen swegen 4 (Amsterdam-Rot ter- en 44 (die loopt via Wassenaar Amsterdam). Voor provincia- (Leiderdorp, Hoogmade, vgge, Ter Aar) wil hij eerst (klaringen icht hier en daar een bui, mor- rerdag op de meeste plaatsen weer met zonnige perioden, langs de kust krachtige wes- ,wind. Minimum temperaturen 'eer 10, maxima morgen van 15 Tl vlak aan zee tot 20 plaatse- het binnenland. Opgemaakt om 12.40 uur. Wethouder Kret „op dezelfde toer het tracé tot aan rijksweg 4 aange legd zien. Kret heeft begrip voor de bezwaren die tegen secundaire weg 6 zijn ge rezen. De weg gaat ten koste van een stuk land, en loopt ook nog door het Plassengebied. "Men moet daar bij wel bedenken, dat de werkgele genheid in gevaar komt wanneer se cundaire weg 6 niet wordt aange legd. Bovendien moeten de mensen die langs de huidige oost-westverbin- ding wonen van de last die dat met zich meebrengt verlost worden", al dus wethouder Kret. "Het ene offer is in dit geval groter dan het an dere". Het rapport van de S.OB.-ge- m eenten, Zoe termeer, Oud-Beijer- land, Spijkenisse, Hellevoetsluis, Hoorn. Houten. Huizen, Leusden, Nieuwegein en Purmerend waaraan toegevoegd Alphen aan den Rijn en Capelle aan den IJssel, wil naast extra geld voor rijksweg 11 en pro vinciale weg 6 ook meer geldelijke steun van het rijk voor: de financiering van hun groei pro jecten. Ook de procedure voor de toestemming voor het uitgeven van geld hiervoor moet nog versneld. het onderzoek ten behoeve van te ontwerpen structuurplannen. De kasten hiervoor mogen nliet ver haald worden op de bestemmings plannen. Reconstructie- en saneringswer ken, die nodig zijn in verband met het opnemen van bestaande kernen in de nieuwe stad. Het "Besluit bij dragen reconstructie- en sanerings plannen" dekt die kosten onvol doende. De elf gemeenten achten een ver snelling noodzakelijk van: de uitvoering van grenscorrec ties. Hellevoetsluis is al tien Jaar be zig met die procedure. De goedkeuring van bestemmings plannen. De zes maanden durende verlengingsmogelijkheid bij Gedepu teerde Staten zou na onderzoek af geschaft kunnen worden, evenals de Kroonprocedure AMSTERDAM (ANP) Am sterdamse brandweerlieden beenden vanochtend werke loos heen en weer voor de hekken van de Mobil Oil raf finaderij in de hoofdstad, waar brand was uitgebroken. De bedrijfsbrandweer hield evenwel "de veiligheid in eigen hajid". Zo weinig blij was Mobil Oil met de brand dat pers- pottekijkers het terrein niet mochten betreden en op be vel van de directie door de portier aan de hekken wer den geweerd. Zelfs werd ver slaggevers verboden een ver slag door te bellen. Redacties die het bedrijf opbelden kwa men niet verder dan een pa niekerige telefoniste die de raad gaf "over een paar uur tjes nog eens terug te bellen". De directie vam, Mobil Oil is kennelijk wat nerveus ge raakt toen omstreeks kwart voor negen de toevoerinstal latie en de grote, 150 meter hoge schoorsteen in brand waren geraakt. Uit de schoor steen spoot plotseling een kolossale vuurzee omhoog, terwijl gelijktijdig de toevoer gangen roodgloeiend werden. Het bedrijf werd terstond tendele stil gelegd; niettemin woedde de brand nog meer dan een uur voort. Eerste be richten over de vermissing van twee arbeiders werden later tegengesproken. Amerikaans persbureau: WILLEMSTAD Nederland heeft de Antillen de suggestie aan de hand gedaan contact met Venezue la op te nemen de defensie aan dit buurland toe te vertrouwen, wan neer de onafhankelijkheid een feit is. Dit laat een verslaggever van 't Amerikaanse persbureau UPI, die •en gesprek had met premier Ron- chi J. Isa, de Antilliaanse minister president zeggen. Het interview is in een opvallende opmaak op de voorpagina var het Venezolaanse dagblad "El Nacional" afgedrukt. De premier merkte op, dat de Ne derlandse Antillen de "wens" te kennen had gegeven, dat Nederland de defensie van de zes eilanden zou blijven verzorgen, „Nederland stel de zich op het standpunt dat wij on ze defensie in onze eigen regio moe ten zoeken", aldus premier Isa. Hij voegde eraan toe. dat Neder land te kennen heeft gegeven, dat de Antillen zich moesten wenden tot hun grootste en rijkste buur Dat is Venezuela, aldus de Antilliaan se minister-president, die er verder in het vraaggesprek op wees dat kwesties van defensie, technische hulp en de buitenlandse rchuld en andere zaken de onafhankelijkheid nog in de weg staan. LONDEN Het huwelijk van de Britse prinses Anne met luitenant Mark Philips is op 14 november vastgesteld, zo is van de zijde van 't Buckingham paleis vernomen. De trouwplechtigheid zal in de Westminster Kathedraal worden verricht door de aartsbisschop van Canterbury dr Michael Ramsey, 't hoofd van de Anglicaanse kerk. 14 november is tevens de verjaar dag van de broer van prinses Anne. kroonprins Charles. Ter kennismaking 4 weken voor de halve prijs. Q Ik word abonnee per 29 juni 1973 en ontvang de krant reeds vanaf heden. Q Stuur mij 4 weken het Leldsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee. naam: edres: plaats: gironummer: Hokje zwart maken, bon Invullen In open envelop (zonder postzegel) sturen aan Leldsch Dagblad, 8r>twoordnummer 214. Lelden. BEIROET In Beiroet is van ge zaghebbende Jordaanse zijde verno men dat Jordanië en Egypte het eens zijn geworden over herstel van de diplomatieke betrekkingen. Het „Ara bische voorlichtingsbureau" in Bei roet deelde vandaag mee dat al in de fcomende dagen onderhandelingen daarover zullen beginnen. De secretaris-generaal van de Arabische Liga, Machmoed Riad, zou aan de voorbereidingen van de ze normalisering 'n groot aandeel ge had hebben. Zodra de betrekkingen tussen Amman en Cairo zijn hersteld zou ook de verhouding van Jordanië tot Syrië weer normaal worden. Cairo en Damascus zouden onder meer als voorwaarde hebben gesteld dat al le in Jordanië gevangen zittende Palestijnse guerrillastrijders worden vrijgelaten. Jordanië heeft zich daar toe bereid verklaard en wil ook weer met het „Palestijnse Bevrijdingsle ger" samenwerken. Verlies van 31 miljoen door staalstaking IJMUIDEN Door de stakingen begin dit Jaar heeft het staalcon cern Estel een enorm bedrag verlo ren. In totaal kostten de stakingen het Nederlands-Duitse concern niet minder dan 31 miljoen gulden. Bij Hoogovens in IJmuiden be droeg het door de stakingen ontsta ne verlies 21 miljoen en bij Hütte- werke (Hoesch) in Dortmund meer dan 10 miljoen gulden. Egypte had de betrekkingen met Jordanië verbroken nadat Koning Hoessein een plan voor een federa tie tussen Oost- en West-Jordanië bekend maakte. LEIDEN Twee Leidenaars van resp. 16 en 15 Jaar en een sinds kort in Rotterdam wonende oud-Leide- naar van 14 Jaar hebben kans ge zien om in de eerste helft van dit jaar vele tientallen inbraken te ple gen en een bijna even groot aantal fietsen en bromfietsen te stelen. Met deze inbraken en (brom(fietsdiefstal len is volgens de Leidse politie een bedrag van meer dan f 55.000,- ge moeid. Het Jeugdige drietal heeft te genover de politie tenminste vijf envijftig inbraken bekend alsmede de ontvreemding van zeker vijfentwintig bromfietsen, die in de meeste geval len werden gesloopt. Tot de buit van de drie Jongens allen scholieren, behoorden radiotoe stellen, bandrecorders, langspeelpla ten, buitenboordmotoren, schijnwer pers en allerhande gereedschappen De Jongens hadden tijdens hun strooptochten vooral voorzien op scholen, kantines, winkels en bouwwerken. De meeste inbra ken werden in Leiden gepleegd, en kele evenwel ook in Rotterdam. De gestolen waar werd voor een groot deel verstopt in struikgewas en in ou de bunkers. De zaak kwam aan 't rol len op het moment dat de oudste van het drietal kort voor het pink- sterweekeinde met zijn van diefstal afkomstige brommer in Rijnsburg werd aangehouden. De Jongen, die. na eerst een valse naam te hebben opgegeven, aan zijn verbalisanten wist te ontkomen, werd nog dezelf de avond bij het lopen van een kran tenwijk in Leiden aangetroffen. Hij bleek daarbij opnieuw in het bezit van een gestolen bromfiets te zijn. Na zijn aanhouding meldden zich al vrij gauw de twee andere Jongens zich aan het politiebureau. 24 PAGINA'S i De minister van Buitenlandse Za. ken mr. M. v. d. Stoel heeft op een persconferentie opnieuw benadrukt, dat de volmachten van het Europese Parlement die nen te worden uitgebreid. Giste ren was by hem de Britse minis ter voor Europese Zaken John Davis te gast. PAGINA 7 Televisie-uitzendingen van de zaak-Watergate gaan gewoon door. PAGINA 9 De vrede by u thuis. PAGINA 11 Liza Minelli dochter van Judy Garland wier nieuwe romance (met Peter Sel lers) aanleiding was voor uitgebreide kranteberich- ten hier samen met haar zuster Lorna Luft (links), die zij afhaalde van de Londense luchthaven. Voor goed auto-onderhoud dat het lijkt of de klanten zélf onze prijskaartjes hebben mogen invullen... wat het ze waard is HAARLEMMERSTRAAT 114—120 LEIDEN tegenovet Donkersteeg. BRUSSEL (ANP) De Belgische Consumentenbond heeft gewaar schuwd tegen het overmatig eten van worteltjes door kinderen. In het jongste nummer van zijn blad "Testaankoop" zegt de bond dat zich in worteltjes van nature grote hoeveelheden nitraten ophopen die zich in de darm van de mens omzetten in nitrieten en daar schade aan de darmflora kunnen veroorzaken. Er zijn gevallen be kend aldus het blad, (hoewel niet in België) van kinderen die over leden z\jn als gevolg van het eten van veel peentjes. Men heeft ingeblikte worteltjes onderzocht en is daarbij tot de conclusie ge komen dat het nitraatgehalte er in relatief hoog was. Het omzetten in de darm van nitraten in nitrieten is een proces dat aldus de Belgische Consumentenbond vrijwel alleen schade voor de gezond heid van kinderen kan opleveren.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 1