BOTERBERG NAAR HALF MILJOEN TON Brandt herdacht de Joodse slachtoffers IAVO STERK GENOEG ■[werkelijk goed? ANDER jlgens Amerikaans ministerie van Defensie: Britse Labour-partij publiceert programma W atergate-getuige geeft meineed toe Lardinois: koelhuiscapaciteit niet te klein jjPAG 8 JUNI 1973 /^SHINGTON De grondstrijdkrachten van de NAVO in >pa en elders zijn meer dan voldoende om het hoofd te 51 aan de meest waarschijnlijke bedreiging van het War- i-pakt, aldus een nieuwe studie van het Amerikaanse sterie van Defensie. Volgens functionarissen van het mi ne staat er ook in dat de luchtmachten van de Navo-bond- ten opwegen tegen die van het Warschau-pakt. i nieuwe waardering van de laat in sterk contract met het mnt dat de grondstrijdkrach- q de Navo zo zwak zouden zijn een tegenaanval met kernwa- ïodig zou zijn om het westen jen. Deze tekening laat zien hoe de astronauten Joseph Ker- win, links, en Charles Conrad jr., rechts, er in slagen het beklemde zonnepaneel van het Amerikaanse ruimtelabo ratorium Sky lab open te trekken. Door dit scherm wordt de elektriciteitsvoor ziening van het laboratorium verzekerd. Als gevolg van dit succes kunnen waarschijnlijk de meeste experimenten door gaan. Harold Wilson: .Radicaal progressief verwerpt ook het stand- it Sowjetrussische onderzeeërs ihepen zouden kunnen te len wanneer die met voorra- Atlantische Oceaan overste- verliezen aan Navo-zijde tijdens de eerste 90 dagen endelijkheden dan slechts 10 ocent van de schepen bedra- studie is nog niet voltooid en twijfel aan bestaan of het er een troepenmacht van Amerikanen in Europa wordt haafd, aldus de functionaris- esident Nixon is tegen ver van de Amerikaanse troe- kte in Europa. [studie blijkt dat de Sowjet- de Oosteuropese landen on- 16 gewapende divisies hebben, der 42 Sowjetrussische divi js de grens met China. Van al zullen er echter naar ver- slechts 85 gebrukt worden eventuele aanval op Navo- achten. leer de Sowjet-unie zou be- tot een volledige aanval zou tot 128 divisies kunnen sa- ngen door bepaalde eenheden Chinese grens en rond de gro- etrussische steden in te zet- kaanse analytici wijzen er op dat de divisies van de unie n Oosteuropese landen eljjk minder manschappen en [Den dan westelijke divisies. in aanmerking wordt I hebben de landen van het takt 48 tot 56 divisies van je sterkte. De Amerikaanse en strijdkrachten kunnen een Ipen op 44 tot 52 divisies, een aantal. isatie termijn zal een studie [de Navo worden gemaakt taakverdeling tussen de Ie Navo-partners en een itle binnen die taakverdeling, il van de Nederlandse mi- Defensie Vredeling is gis- inomen door de ministers ,e van de Navo, die ver in de commissie voor de- ategie. r Vredeling liet weten dat zijn bedoeling was om te ot een verdeling van volledi- smachtdelen tussen de part- zag hij voldoende moge voor onderlinge taakverde- specialisatie tussen de Navo- België, Duitsland en Enge land binnen de huidige krijgs machtdelen. Zo leek de minister op het eerste gezicht een goede moge lijkheid voor verdere taakverdeling en specialisatie te bestaan voor de luchtmachten, die in de centrale sec tor reeds in de geïntegreerde Navo- luchtcommando's opereren. De stu die zal moeten worden uitgevoerd door de permanente vertgenwoordi- gers van de landen met strijdkrach ten in de centrale sector. Minister Vredeling zei desgevraagd dat hij hierbij ook denkt aan het tijd stip wanneer de Starfighter vervan gen moet worden. Er is al eens eer der over gesproken dat vervanging van dit type vliegtuig door een an der type met een andere taak goed koper zou kunnen zijn. Wanneer de Nederlandse luchtmacht zou worden uitgerust met d.e Frans-Engelse „Ja guar" zou dit een besparing op kun nen leveren van 60 a 70 procent, zo wordt van goedingelichte zijde verno men. De Jaguar is echter alleen ge schikt voor gronddoelen en heeft niet zoveel uitgebreide mogelijkheden als de Starfighter. Aanschaf van de Ja guar zou echter de werkgelegenheid van Fokker in gevaar kunnen bren gen. Andere mogelijkheden van sa menwerking zouden op logistiek ge bied kunnen liggen. Eerste dag Duits bezoek aan Israël ar Arbeiders van de mderneming „Salee" hebben ddag schepen (wethou- econnomische zaken van -uik in gijzeling genomen. De die al veertien dagen het fczet houden omdat het fail- laard is en omdat zij kre- oor de onderneming wensen, h de wethouder die de fabriek mee te gaan naar een kan- ■*r vertelden ze hem dat hij F mocht vertrekken. ADVERTENTIE ISRAEUSCHE VLIEGTUIGEN BOVEN SYRIË BEIROET Israëlische militai re vliegtuigen hebben gisteren tot tweemaal toe geprobeerd het Syri sche luchtruim binnen te dringen, maar werden door Syrische jagers en luchtafweergeschut verjaagd, zo heeft radio Damascus bekendge maakt. De Israëlische vliegtuigen doken op boven de kuststeden Latakia en Tartous aan de Middellandse Zee zo werd in de radio-uitzending gezegd. De Israëlische toestellen wer den eohter snel door Syrische Ja gers onderschept en namen de wijk in westelijke richbing. "De vijande lijke toestellen keerden anderhalf uur later terug, maar werden op nieuw door onze jagers onder schept en door ons luchtafweerge schut gedwongen de aftocht te bla zen", aldus radio Damascus. LONDEN De Britse Labour- partij heeft vandaag een document gepubliceerd waarin de algemene be leidslijn wordt uiteengezet. Het be vat onder meer het besluit van het bestuur, 25 belangrijke industriële ondernemingen te nationaliseren als Labour weer aan de macht kcmt. Dit besluit was vorige week woens dag door het bestuur aangenomen, tegen de zin van Labourleider Ha rold Wilson. Het document zegt dat de Britse havens, scheeps- en luchtvaartin dustrieën en de rijke olie- en gas voorraden in de Noordzee ook onder staatscontrole zullen worden gesteld. Er zal een nationale ondernemings raad worden gevormd die toezicht zal houden op banken, de beurs en de farmaceutische industrie en die de aotiviteit van multinationale onder nemingen .afhankelijker" van En geland zal maken. Het document zegt ook dat op nieuw zal worden onderhandeld over de voorwaarden, wanneer Labour Groot-Brittanniië tot de EG is toe getreden, wanneer Labour weer aan de macht komt. Zouden die onder handeling niet bevredigend verlopen, dan acht de partij zich niet gebon den aan het verdrag dat door de conservatieve regering is onderte kend. Het volk zal van deze redenen daartoe op de hoogte gesteld en er over geraadpleegd worden. Het document zegt dat onderhan deld zal worden over de volgende vijf punten: Belangrijke wijzigingen in de landbouwpolitiek, zodat deze niet langer een bedreiging meer vormt voor de Wereldhandel in levensmid delen en goedkope produkten van buiten Europa op de Britse markt kunnen blijven komen. Nieuwe en rechtvaardiger me- Duitse politie schiet bank rover dood MUNCHEN Een gewapende, nog onbekende jongeman dOe gisteren in München een bankoverval pleegde, is door de politie doodgeschoten. De Jongeman trok zijn wapen en eiste geld terwijl er 15 klanten en 16 werknemers in de bank waren. Een bankbediende stelde onmiddel lijk het alarm in werking. Politie mannen stormden het gebouw bin nen maar trokken zich weer terug toen de overvaller dreigde op de bankbedienden te schieten. Een tweede groep politiemannen, die door een achterdeur was binnen gekomen, eiste daarna dat de over valler zich zou overgeven. Deze trachtte aohter een zetel dekking te "oeken maar werd door kogels uit een machinepistool getroffen. Hij stierf ter plaatse. thoden voor financiering van h?t gemeenschappelijk budget. 6 De Labour par tij zal elk n ter- nationaal akkoord inzake vaste pa riteiten van valuta verwerpen zoals die in de huidige voorstellen voor een monetaire en economische unie worden geelst. De monetaire proble men van de Europese landen kun nen slechts Wereldniveau worden op gelost. Het Bri .-e parkmem zal., de no dige bevoegdheden voor het voortzet ten van een doelmatige regionale, 'n- dustriële en fiscale politiek" mo n behouden. "Een overeenkomst inza ke kapitaalbewegingen zal onze beta lingsbalans en de volledige werkgele genheid moeten beschermen' Er moeten zo goed mogelijke ga ranties worden verkregen voor de Economische belangen van het Ge menebest en de ontwikkelingslanden. Het document zegt dat het feit dat Groot-Brittannlë nu lid is van de EG geen wijziging brengt in zijn bevoegd heid er opnieuw over te onderhan delen. "Op bepaalde punten hebben wij een recht van veto en de Wereld opinie komt steeds dichterbij onze opvattingen dat er veranderingen moeten komen (in het functioneren van de EG"). De leider van de partij. Harold Wilson noemde het programma .so ciaal ter zake doende en radicaal progressief". ADVERTENTIE Ifpan U anders eens in onze De Sede „sit-in" studio. maar één zo'n studio in Nederland! "«raat 1-21 DenHaag JERUZALEM De Westduitse bondskanselier, Willy Brandt 't eer ste staatshoofd van een grote mo gendheid dat een bezoek brengt aan Israël, heeft gisteren de zes miljoen Joodse slachtoffers van het nazi-bewind herdacht terwijl de monstranten in de omgeving, spreekkoren aanhieven met "Duit se moordenaar". Enkele uren nadat Brandts vlieg tuig op Joodse grond was geland, te midden van wat door de politie werd omschreven als de streng ste veiligheidsmaatregelen die ooit voor een bezoeker zijn getroffen de den zich twee demonstraties voor. De veiligheidsmaatregelen zijn nog veel stringenter dan tijdens het bezoek van Paus Paulus VI, nu negen Jaar geleden. Voor veel Israëlische Joden zou de aanblik van Brandits vliegtuig een toestel der Luftwaffe en het weerklinken van het Westduitse volkslied het vroegere "Deutsch- land, Deutschland über alles" een te grote emotionele schok hebben be tekend. Vandaar dat er slechts on geveer 100 mensen bij het zwaarbe waakte vliegveld Lod getuige waren van Brandts aankomst. Over het algemeen heeft Israël de Westduitse regeringsleider 'n warm en incidentenvrij welkom bereid. Om de gevoelens van de naar schat ting 300.000 in Israël woonachtige overlevenden der Duitse vernieti gingskampen te ontzien werd het Westduitse volkslied in de „live" uit gezonden t. v.-reportage door andere klanken overstemd. Zelfs de demonstranten onge veer 200 leden der rechtse betar-Jon- gerenorganisatie deden water bij de wijn. Ze verklaarden wel respect te hebben voor de mens Brandt, maar niet voor zijn vaderland. Toen Brandt begon aan zijn offi ciële gesprekken met mevrouw Meïr groepten ongeveer 40 jonge demon stranten samen in de omgeving van het kabinet van mevrouw Meïr en sohreeuwden: „Nazi's, Nazi's. De politie tolereerde de betoging, maar hield de demonstranten op ruime afstand. Brandt, die protesten wel had ver wacht, leek ongeschokt door de de monstraties. Mevrouw Meïr wees echter met een verontschuldigend gebaar in de richting van de Jonge ren. De eerste gespreksronde tussen beide regeringsleiders men ver wacht geen dramatische ontwikkelin gen duurde een uur en twintig mi nuten. Na afloop maakte mevrouw Meïr de zeldzame geste om haar gast tot aan zijn wagen te begelei den. Ook toen klonken kreten als .Brandt eruit, Brandt eruit", maar de politie had de zaken feilloos on der controle. Brandt verklaarde bij zijn aan komst dat de besprekingen zullen leiden tot een verbetering in de be trekkingen tussen beide landen en "Ik hoop ook dat onze gedachten- wisseling de zaak van de vrede in 't Midden-Oosten zal dienen". Op de agenda staat het Midden-Oos ten centraal, maar West-Duits- land heeft niet de bedoeling zich op te werpen als bemiddelaar in het Is- raëlisch-Arabische conflict. Er staan Tijdens de eerste dag van zijn bezoek aan Israël bracht de Westduitse Bondskanselier Brandt een bezoek aan het Yad Vaschem museum. Hier loopt hij langs een foto van mensen in een concentratie kamp. Over het algemeen heb ben zich weinig incidenten voorgedaan, maar tijdens de officiële besprekingen met me vrouw Meïr schreeuwden de monstranten „nazi's, nazi's". Leugens over 100.000 dollar ook andere punten op de lijst, zoals de Israëlische betrekkingen met de markt, Brandts mogelijke interven tie voor de Joodse zaak in de Sov jet-Unie en de herstelbetalingen die Israël eist van Oost-Duitsland. Voor Israël, dat zijn hoop heeft ge steld op vriendschap met het wes ten, lijkt het loutere feit van Brandts aanwezigheid van grotere importantie dan wat de be sprekingen met hem opleveren. WASHINGTON Een voormalige functionaris in de verkiezingscam pagne van president Nixon, Herbert Porter, heeft gisteren tegenover de speciale commissie van de senaat, die een onderzoek instelt naar de Wa tergate-affaire, toegegeven dat hij meineed heeft gepleegd. Hij gaf toe gelogen te hebben te gen de FBI, tegen de Grand Jury en tijdens het eerste Watergate pro ces. Porter zei tegenover de senaats commissie dat Jeb Magruder, de voormalige plaatsvervangend-di recteur van de Nixon-campagne hem had verzocht te liegen over 't be drag dat aan Gordon Liddy was uitbetaald. Porter zei dat ongeveer tien dagen na de inbraak op 17 Juni 1972 in het hoofdkwartier van de Democrati sche partij Magruder hem tot een bijeenkomst had uitgenodigd. "Mijn heer Magruder verzekerde mij toen dat noch hij noch iemand hoger ge plaatst dan Liddy iets had uit te staan met de inbraak in het Water- gate-gebouw. Maar hij zei dat er 'n probleem bestond over het bedrag van 100.000 dollar dat aan Liddy was uitbetaald, en hij vroeg mij om te bevestigen dat dit bedrag voor legale doeleinden was uitbetaald. Ik stelde voor om te stellen dat tien studenten gedurende 10 maan den ieder 1000 dollar hadden ontvan gen, hetgeen 100.000 dollar beteken de. Zowel Porter als Magruder heb ben dit onder ede verklaard in Ja nuari tijdens het Watergate pro ces waarin Liddy en James McCord en vijf anderen werden veroor deeld. Porter is de eerste getuige uit het oorspronkelijke Watergate pro ces die openlijk heeft toegegeven meineed te hebben gepelegd. Hoogovens vraagt voor onderhouds- cn repa rat i cwerkzaamhed en elektro- monteurs in ploegendienst constructte- bankwer.wrs pijp- monteurs instrumenten monteurs (M R) in dagdienst machine bankwerkers kwaliteits lassers in dagdienst of in ploegendienst Minimum aanvangssalaris (vanaf 21 jaar) 14.785, bruto per jaar in dagdienst of/ 17.963 in ploegendienst. Aanstelling op hoger salaris afhankelijk van vakbekwaamheid Vakopleiding en ervaring vereist. Leeftijd tot 50 jaar. Voor gehuwden die in Leiden of op grotere afstand van het bedrijf wonen, komen woningen beschikbaar. Schriftelijke sollicitaties onder nr. LI 555 te richten aan: Hoogovens IJmuiden Personeelsvoorziening Hoofdkantoor 2. Telefonische inlichtingen: 02510-94000. HOOGOVENS-.' ESTEL STRAATSBURG De Europese "boterberg" kan tegen het einde van dit jaar tot 550.000 ton zijn toegeno men, aldus heeft de Westduitse so cialist Heinz Frehsee gisteren in het Europese parlement verklaard. Pierre Lardinois, lid van de Eu ropese commissie voor landbouwza ken, sloot de mogelijkheid niet uit dat de botervoorraad, ondanks de verkoop van 200.000 ton aan de Sow jet-unie, tegen het einde van het Jaar-inderdaad een half miljoen ton zal bedragen, maar het is "onzin" te verwachten dat de koelhuiscapaci teit niet voldoende zal zijn. Ir. Lardinois achtte het niet uitge sloten dat zich regionaal bij de op slag van boter moeilijkheden zullen voordoen. In het algemeen legde hij sterk de nadruk op de noodzaak over een werkvoorraad te beschikken: wordt de "boterberg" kleiner dan 250.000 ton, dan heerst in feite een tekort en stijgt de prijs. Indien de normale werkvoorraad wordt aange merkt als een overschot, dan is spra ke van stemming maken tegen de Europese gemeenschap. Beschamend De oud-minister van Landbouw noemde het niet geheel logisch dat wel uitgaven worden gedaan voor zuivel, maar dat plantaardige olieën en vetten die in grote hoeveelheden worden geleverd door de Verenigde Staten en de ontwikkelingslanden, niet worden belast. Het zou "beschamend" zijn wan neer het boterprobleem van de ge meenschap niet zou kunnen wor den opgelost, maar in het algemeen is het niet zo erg wanneer de lan den van de EG een teveel aan be paalde levensmiddelen produceren. De prijzen van levensmiddelen die moeten worden ingevoerd stijgen voortdurend (soja is in een Jaar vijf maal zo duur geworden), het graan overschot in de Gemeenschap is be trekkelijk want er heerst een tekort aan voedergranen, over enkele Ja ren zal de EG geen suiker meer kunnen uitvoeren. Ir. Lardinois beantwoordde vragen van de socialistische fractie volgens welke de lm- en exporteurs van bo ter, de eigenaars van koelhuizen en transportondernemingen, van het zuivelbeleid profiteren, maar de con sumenten door de hoge winkelprijs en de bedragen die nodig zijn voor de opslag van boter, op kosten wor den gejaagd. De boeren worden Ui de publieke opinie de zondebok voor een verkeerd beleid van de minis terraad. Ir. Lardinois gaf toe dat elke kilo boter die echt te veel is de gemeen schap eenzelfde bedrag aan opslag kost als de boer er voor ontvangta, 6.5 tot 7 gulden. Hij ging niet in op een suggestie van de socialistische spreker, de moed op te brengen om af te treden als de ministerraad, die ten slotte de beslissingen neemt, de voorstellen van de Europese Com missie naast zich blijft neerleggen Ir. Lardinois kondigde aan dat de commissie binnen enkele maanden de raad vergaande voorstellen zal doen om de landbouwproblemen van de gemeenschap op te lossen. Zijn voorganger, dr. S. L. Mansholt. had vier maal vergeefs getracht de minis ters de boterprijs te doen verlagen. Dat de ministers hiertoe voor de eerste maal, vorige maand in Luxem burg, hadden besloten, noemde tr. Lardinois een stap in de goede rich ting.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 9