INTERPOL ZOEKT JUWELENDIEVEN weekendgeld BIJ VERHOOR NIET WACHTEN OP RAADSMAN 'Stakingsrecht voor militairen logische zaak" listitie legt verschillende normen aan 14.5% rijzen tegen it jaar Voor enkele tonnen verdwenen bij overval in Amsterdam Tvolging rijden onder invloedduidelijk voorbeeld JPAG 8 JUNI 1973 EN HAAG (ANP) De ptrij- zijn van medio april tot me mel met 0.6 procent gestegen, beeft het Centraal Bureau i de Statistiek berekend. De L prijsstijging dit Jaar is [mee gekomen op ruim 4.5 igingen noteerde het In mei in de sector voe- aardappelen, groenten, L margarine, melk en melk- fakten. Ook registreerde het hogere prijzen voor auto's. |t indexcijfer voor woning- fa liep na een stijging van focent in april, in mei nog op P procent. [indexcijfer geeft het prijs- fap weer van een pakket goe- f en diensten, zoals dit in ■d aangeschaft door werk- mgezininen met een toruto- nen van maximaal f 16.000 aande uit vier personen). Ierland is in de afgelopen maanden niet meer de per in de inflatie-wedloop it, wat overigens niet is toe irijven aan een verminde- ign de prijsstijging in ons naar aan het feit, dat de in andere landen 'is geweest. Met een prijs- van 7.6 procent in de pe- ipril 1972 tot april Jl. is Ne- iets beneden het ese gemiddelde van acht gebleven. Ver vooraan in opese race ligt IJsland met latiepercentage van 16.6. de is Turkije met 12.2 pro- laarna komt Ierland met it bij Ierland liggen Spanje ;talie (9.6), Portugal (9.1) eland met 9.2 procent. SJE (9) EGELOKT 0 Een 55-jarige man uit eeft bekend dat hij een 9- Isje in een bos heeft ver- isje was met haar 11-jarige aan het vissen. De man, die ommer reed, lokte het meis oor te zeggen dat hij haar mooi stekkie zou brengen. 'mgin Juliana heeft gis- g de nieuwe Eemshaven ijl officieel geopend, in iheid van mr. J. J. Prins, rvan het havenschap 11 links), minister van Ver- v Waterstaat drs. Th. E. rp en de commissaris van gin in Groningen mr. E. neus (rechts). Een groot 'liegroepen heeft gisteren li geprobeerd de koningin ie aan te bieden. De boot zij zaten mocht echter l Mie niet langszij komen. Politie bij de jwwelierszaak van Herman Schipper aan het Rokin in Amsterdam. De aanwezige winkelbedienden werden door de overvallers gekneveld. Kamerleden willen verbod methylbromide DEN HAAG De PvdA-kamer- leden Epema, Brugman en Van den Doef willen een verbod op het ge bruik van het bestrijdingsmiddel methylbromide. In vragen aan mi nister Boersma van Sociale Zaken zeggen zij dat er een verbod zou moe ten koonen als blijkt dat de arbeids inspectie onvoldoende controle kan uitoefenen op de reeds verboden methode van het gebruik van dit middel. De kamerleden willen verder we ten of dit middel ook in andere tuin- gebieden dan het Westland wordt gebruikt en of daar ook de controle onbevredigend verloopt. Minister Van Agt: AMSTERDAM De politie in alle Westeuropese landen kijkt uit naar vier gebruinde mannen, vermoedelijk Fransen of Italia nen, die gistermiddag rond zes uur een overval op het juweliers- bedrijf Herman Schipper aan het Amsterdamse Rokin voor enkele tonnen aan briljanten, gouden ringen, kettinkjes en andere ju welen buitmaakten. De daders, van wie slechts vage signalementen bekend zijn, zijn tot- nutoe spoorloos. De politie vermoedt dat zij inmiddels naar België of Duitsland zijn uitgeweken. Bedrijfsleider Kleibrink en zijn assistente mej. Witteman wilden net de zaak sluiten, toen er een man binnenkwam die een sjaal over zijn rechterarm droeg. Zonder een woord te zeggen trok de man de sjaal van zijn arm waardoor een pistool tevoorschijn kwam. Enkele seconden later kwamen nog drie majmen binnen. Allen hadden pisto len in de hand. Zij gelastten het tweetal en de verloofde van mej. Witteman, de heer Hennus, die haar kwam afhalen, op de grond te gaan liggen, waarna de mamien hen met touwen aan elkaar bonden. De leider van de overvallers, een cor pulente zuiderling van ongeveer veertig jaar zei in het Frans het meisje niet al te stevig vast te bin den. Daarna eiste hij de sleutels van de kluis en de al gesloten vitrines. Het viertal stopte handenvol Ju welen in een bruine weekendtas en verdween. Toen bedrijfsleider Kleibrink erin slaagde zich los te maken, was er van de overvallers geen spoor meer. Van de honderden voorbijgangers op het drukke Rokin heeft niemand iets van de overval, die zich in enkele minuten afspeelde gemerkt. Drie Amsterdammers zijn vanochtend uit de hoofdstad ver- trokken voor een fietstocht naar de Noordkaap een afstand van 3700 kilometer die zijn in 17 dagen willen afleggen. Onderweg in Nederland zullen zij nog drie man oppikken, die de tocht eveneens zullen meemaken. Op de foto v.l.n.r. C. Lans bergen, A. Frankfort en L. Schipper. Op de achtergrond de familie Jongsma, die de tocht als begeleiders zullen mee maken. Oud- V VDM-voorzitter: DEN HAAG Minister mr. A. A. M. van Agt heeft gisteren in de Tweede Kamer verklaard diat de po litie niet kan worden verplicht om bij het eerste verhoor van een ver dachte te gaan wachten tot de advo caat er is. Ook vindt hij het niet aan te bevelen dat de politie de ver dachte duidelijk zou moeten maken, dat hij zijn mond mag houden bij een eerste verhoor. Van Agt is er ondermeer tegen, omdat controle hierop onmogelijk is. De Tweede-Kamerleden Roethof en Van Schaik hebben voorgesteld om in het wetsontwerp over de rechtsbij stand van een verdachte ook op te nemen dat de hulp van een raads man tijdens de periode van in verze keringstelling vast moet staan. Volgens het wetsontwerp zullen per arrondissement piketdiensten worden opgericht van advocaten die rechts bijstand kunnen verlenen zodra de verdachte daarom vraagt. De Kamer diende maar liefst veer tig wijzigingsvoorstellen in, waarover de minister zich aan het slot van zijn drie uur durend betoog niet al te enthousiast uit liet. „Met de snelle afhandeling van deze amendementen is de kans op fouten in dit zorgvul dig voorbereide wetsontwerp groot", zei hij. Woensdag wordt de behandeling van dit regeringsvoorstel voortgezet. Zoontje (4) van De Gaay Fortman verongelukt ERMELO De 4-jarige zoon van PPR-fractieleider Bas de Gaay Fort man Jr. is gisteren vlak voor zijn ouderlijk huis aangereden door een graafmachine en aan de verwondin gen overleden. Het Jongetje rende met zijn step je plotseling de weg op. Geheime drank voorraad tussen rododendrons APELDOORN (ANP) Bewoners van de Balmerstraat in Apeldoorn hebben enkele avonden verbaasd de gedragingen gevolgd van een oud heertje. Zij zagen hem in de struiken van de openbare groenvoorziening scharrelen, maar wisten niet wat hij er uitvoerde. De politie heeft het probleem op gelost. Uitkomst van het onderzoek: de man had een drank v oor raad tus sen de rodondendrons en de ligusters verborgen. Hij onthulde zijn geheim: hij mocht van zijn vrouw thuis zijn borreltje niet drinken. Het oude heertje ging 's avonds al tijd even aan de wandel, nam de nodige versterking rechtsreeks uit de flessen en keerde dan iets vro lijker naar de huiselijke haard terug. AMERSFOORT Als het sta kingsrecht voor ambtenaren, waar de progressieve drie naar streven, er door komt moeten ook de militairen dit recht krijgen. Dat is een logische zaak, zei de aftredende voorzitter, van de Vereniging van dienstplichti ge militairen, drs. Kees Beemster- boer, gisteren op de algemene ver gadering in Amersfoort. Beemsterboer kondigde aan dat de WDM een voorstel op tafel zal leggen bij defensieminister Vrede- ling om te komen tot een per- soneelsraad op lokaal niveau. Die raad zou ondermeer het vetorecht moeten krijgen bij de vaststelling van leef- en werkregels in de kazer nes. Kinderspel oorzaak brand van 2 miljoen VLISSINGEN Kinderen van 12 en 13 jaar die in een wolloods bij de buitenhaven van Vlissingen met lucifers speelden hebben giste ren voor tegen de twee miljoen gul den brandschade aangericht. De bemanning van de Russische vrachtboot Novomir Gorod heeft nog helpen blussen, maar de harde wind zorgde ervoor dat alleen de muren van de grote loods overeind bleven. De vergadering nam een motie aan waarin bij de minister wordt aange drongen voor half Juni "bevredigend antwoord" te geven over opheffing of versoepeling van de groetplicht. Als opvolger van Beemsterboer, koos men Paul Turken (24), sol daat bij de militaire administratie in Middelburg. De nieuwe voorzitter studeert sociologie aan de Erasmus- universiteit in Rotterdam. PvdA-bezwaren tegen film over civiele verdediging DEN HAAG Het PvdA-kamer lid Voortman wil dat de opdracht van de Rijksvoorlichtingsdienst om de film „Civiele verdediging waar om? waartoe?" wordt ingetrok ken. Hij acht het onderwerp van de- de film gevaarlijk, omdat het beleid van de zittende regering gericht is op vrede, veiligheid en ontspanning. In vragen aan de ministers van Algemene Zaken, Binnenlandse Za ken en aan staatssecretaris Kooij- mans van Buitenlandse Zaken heeft hü gevraagd de opdracht als deze al mocht zijn gegeven te annuleren. ADVERTENTIE Wannéér u dan eindelijk tijd hebt igjy, om geld uit te geven, kunt u er niet bijkomen, want alles is dicht. Maar bij GWK bent u dan welkom voor het verzilveren van betaal- en girocheques Voor vreemd geld en reischeques. In het weekend en's avonds. DE GRENSWISSELKANTOREN N.V. op de stations - aan de grenzenvoor al uw geldzaken. >AM Ongerustheid over gingsbeleid van de justitie Plaats. Dat blijkt duidelijk dan niet vervolgen van rijders. Het beleid op dit "foilt plaatselijk hemels- II onclusie komt Rotterdam- I ïf. Franken in het proef- 'armee hij gisteren aan de "se universiteit zijn doc- iii behaald. :en heeft gegevens over °lgingsbeleid ten aanzien van dronken rijders uit 1964 geana lyseerd. Hij ontwikkelde daartoe een wiskundig systeem, dat volgens hem ook in de toekomst kan worden ge bruikt voor het gelijktrekken van verschillen in het beleid. De beslissing om tot vervolging over te gaan hangt volgens dr. Franken af van de waarde die door de offi cier van Justitie aan verschillende elementen in een zaak wordt gehecht. „Het openbaar ministerie in Rotter dam, Den Haag, Dordrecht, Alkmaar en Groningen kent aan de bewijs- waarde grote invloed toe. In Maas tricht, Zutphen en Almelo is die in vloed relatief gering". 1 Daardoor komt het, zegt dr. Fran ken, dat het opsporingsbeleid van de politie op verschillende wijze wordt beïnvloedt. Iü Rotterdam, Amster dam en Breda selecteert de politie zaken aan de hand van de bewijs- waarde en worden de zwakke zaken niet aanhet parket doorgegeven. Maar in Haarlem stuurt de politie alle processen-verbaal, die ook maar enigszins op een overtreding van ar tikel 26 van de wegenverkeerswet (rijden onder invloed) lijken door Hij somt een aantal factoren op die van invloed blijken te zijn op de vraag van vervolgen of seponeren. De kans dat er geen "zaak van wordt ge maakt" is groter voor een vrouw dan voor een man. Die kans is ook groter als de verdachte tot de hoogste inko mensgroep behoort, librium ge bruikt zonder door zijn arts te zijn ingelicht over de gevaren die dit heeft bij alcoholgebruik, verder als er huiselijke moeilijkheden in het ge ding zijn, als het om een of kamerbewoner gaat en als er een lange tijd verstrijkt tussen het ple gen van het feit en de beslissing over het vervolgen daarvan. Over de invloed van het inkomen schrijft rechter Franken: "Het feit dat de verdachte tot de hoogste in komenscategorie behoort, verhoogt bij de wat bewijswaarde betreft re delijk sterke zaken de kans op een beslissing tot sepot en bij de (zeer) sterk bewijsbare zaken de kans op een beslissing tot vervolgen. Bij de (zeer) sterk bewijsbare zaken draagt het feit dat de verdachte behoort tot de laagste inkomensgroep bij tot een beslissing tot sepot". Factoren die een kans op vervol ging verhogen zijn ook: het feit dat de verdachte behoort tot het lagere beroepsniveau of dat hij al eerder een dergelijke overtreding heeft be gaan. Factoren die niet met de sta tus van de verdachte te maken heb ben, maar toch van invloed zijn: "Het feit dat een zaak is opgespoord louter op initiatief van de politie ver hoogt de kans op vervolging, het feit dat het rijbewijs niet is ingevorderd geeft een tendens te zien waaruit een verhoogde kans op een beslissing tot sepot kan worden afgeleid". In Leeuwarden, Dordrecht, Bre da en Haarlem wordt de auto van de overtreder vaak in beslag geno men, terwijl dat in Den Bosch en Groningen weinig of nooit gebeurt. „In Rotterdam, Dordrecht en Ut recht werd relatief veel opsporings activiteit aan de dag gelegd, in Al melo en Haarlem weinig, in Haar lem, Den Haag, Dordrecht, Maas tricht, Zwolle en Leeuwarden was invordering van het rijbewijs regel, terwijl dat in Roermond, Den Bosch, weinig gebeurde".

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 7