Kruispunt bij de Katwijkse het biljart Rijnstraat is gevaarlijk j 8 Matadoren van naar Noordwijk IN ROODZANT VERLIEST SASSENHEIM MEER DAN EEN ONDERWIJZER... VRIJDAG 8 JUNI l» Molenwijk-moeders wilden tot bezetting overgaan KATWIJK AAN ZEE De verkeerssituatie op het kruis punt Sandlaan - Molentuinweg - Rijntraat - Valkenburgseweg in Katwijk aan den Rijn is verre van ideaal. Voor automobi listen en in het bijzonder voor voetgangers stapelen de proble men zich op. De Molenwijkbewoners noemen de toestand be paald onhoudbaar. Toen er enige weken geleden bijna slacht offers dreigden te vallen hebben zij overwogen dit gevaarlijke kruispunt geruime tijd te bezetten. Dat is (nog) niet gebeurd, omdat de Katwijkse politie de groenfase voor voetgangers tot het uiterste maximum heeft verlengd. Men wil het nu nog even aanzien. Ideaal is de toestand nog lang niet. Daartoe zal dit kruispunt moeten worden gereconstrueerd. NOORDWIJK De bloemenbadplaats Noordwijk kan 7 en 8 juli internationale biljartmatadoren aan het werk zi In de ronde zaal van „Huis ter Duin". Niemand minder d Hans Vultink (Nederland), Dieter Müller (Duitsland), Lu Dieles (België) en Jean Bessems (Nederland) zullen dan het ankerkader 47/2 tegen elkaar aantreden in een invitatie- toernooi. Als klap op de vuurpijl kan men ook nog een demJ stratiepartij volgen tussen de veelvoudige wereldkampio Raymond Ceulemans en onze eigen comingman Rini va Bracht. Een grote attractie voor de biljartminnende Noordw wij kers en de duizenden buitenlandse gasten, die dan aan begin van het hoogseizoen in Noordwijk vertoeven. Op dat kruispunt steken dagelijks enkele malen kinderen uit de Molen wijk over, die in het oude Rijndorp de scholen bezoeken. Met angst en beven zien de moeders steeds weer dat oversteken aan. Vaak gaan ze zelf mee om zeker te weten, dat al les goed is gegaan en wachten ze hun kroost ook weer aan de zijde van de woning van dokter Bergman op als het uit school komt. Meermalen is het voorgekomen, dat er ongeval len dreigden door te haastig weg scheurende automobilisten. De te korte groenfase voor het oversteken Door Cees Combee Foto Jaap van Duijn daarvan de vinden. Bij de verkeerslichten in de gemeente Katwijk heeft men destijds geen conflictsituatie gewild. Men heeft iedere verkeersstroom onbe lemmerd zijn baan laten gaan, het geen de verkeersafwikkeling ver traagt, maar de veiligheid vergroot. Op het kruispunt Molentuinweg- seweg hebben we echter een uitzon dering geconstateerd. Linksafslaand verkeer vanuit de Valkenburgseweg naar de Molentuinweg, rechtsafslaand verkeer vanuit de Rijnstraat naar de Molentuinweg en voetgangers op de Molentuinweg kunnen allen, on danks het groene licht, met elkaar in conflict komen. Men moet dus extra opletten. Ver der wordt het verkeer naar Katwijk aan Zee door de Rijnstraat extra ge stimuleerd vanuit de richting Rijns burg door de afstelling van de ver keerslichten volgens de bestaande ap paratuur. Ideaal is het nog lang niet". Er is op verkeersgebied in Katwijk nog wel het een en ander te doen dunkt ons. Op dat van de voetgan gersoversteekplaatsen (zebra's) en de voorrangswegen. Tot nu toe was de Nieuwe Duinweg voorrangsweg. Daarin is in zoverre reeds verande ring gebracht, dat het verkeer op de Dat Noordwijk thans een interna tionaal biljarttoernooi binnen zijn grenzen krijgt is voor een groot deel te danken aan V.V.V.-directeur Wim Rovers. Toen de Noordwijker Frans Schimmel in januari 1971 recipieer de wegens zijn benoeming tot voor zitter van de Kon. Ned. Bond 1 s Rovers er begrijpelijk ook Hij nam tegelijk de gelegenheid te vroeg hem baat om Schimmel te vragen of de K.N.B.B. tijdens het badseizoen eens medewerking zou willen verlenen bij de organisatie van een internationaal toernooi. Schimmel heeft die woor den nooit vergeten. Nu na twee jaar is het dan zo ver, dat Noordwijk be faamde Europese biljartgrootheden mag begroeten. Frans Schimmel (56, Leidenaar van geboorte en sinds 1956 wonend in een meer dan vierhonderd Jaar oud groot pand aan de Voorstraat Noordwijk-Binnen) daarover: „To :l voor enkele maanden konden op het gebied van invitatietoer- nooien van financiële redenen als K.N.B.B. niet zo heel veel doen. Biljart werd anders toen Heerkens Auto: tion B.V. uit Utrecht als sponsor de bond ging optreden. Ik legde recteur J. Heerkens de vraag Rovers voor. Hij was zeer enthousir en bereid tot medewerking. Direct nam ik contact op met Rovers hij dat toernooi i 'illen houden. Het antwoord kort en bondig: in „Huis ter Dul'/ rang geniet boven dat op de Nieu we Duinweg. VVN afdeling Katwijk, ijvert er nu voor ook de Meeuwen laan als voorrangsweg te creëren, Boulevard Ouwehand is het ook eens met on ze opmerking over de onhoudbare si tuatie op drukke dagen op de Bou- Klachtenregen Het regende klachten van veront ruste Molenwijk-bewoners bij de Katwijkse gemeentepolitie en bij de J?™ afdeling Katwijk van Veilig Verkeer Nederland. De moeders hadden het plan het kruispunt te bezetten om daardoor kracht bij te zetten aan hun verontrusting. Zover is het ech ter nog niet gekomen, doordat meer speling in de tijd voor het oversteken van voetgangers is gegeven. VVN-verkeersdeskundige Arie Ouwehand Dzn. (34) over deze ge vaarlijke situatie: "Direct na het ontvangen van klachten van Molen wijkbewoners heb ik contact opge nomen met inspecteur L. A. Provily en brigadier G. Stubbe van de ver keerspolitie. Het was trouwens niet de eerste keer, dat er klachten over dit kruispunt werden geuit. Enige gemeenteraadsleden hebben er tij dens de rondvraag van de raadsver gaderingen ook al eens vragen over gesteld. Dat heeft toen helaas geen effect gesorteerd. Die voorgenomen bezetting van het kruispunt was een zeer begrijpelijke reactie. In samen werking met politie en WN, afdeling Katwijk, heeft men thans echter be sloten het probleem op een andere wijze te benaderen. De groenfase van de bewuste verkeerslichten is inmid dels tot het uiterste maximum ver lengd. Het overigens kleine verschil ls zeker merkbaar. Ook wanneer het groene licht begint te knipperen be hoeven voetgangers niet in paniek te raken. Zij kunnen rustig doorlopen. Het betekent alleen maar, dat men op dat moment niet aan het overste ken van de weg moet beginnen. Het afslaande verkeer vanuit de Rijn straat en de Valkenburgseweg moet op dat moment nog aanwezige voet gangers op de zebra voorrang geven". Spitsuren Wanneer we tegen Ouwehand, die ook adviserend lid is van de gemeen telijke verkeerscommissie, opmerken dat de situatie daar op dat kruis punt vooral tijdens de spitsuren en in het zomerseizoen eigenlijk on houdbaar is, knikt hij instemmend. Het is bijvoorbeeld al meer dan een Jaar geleden, dat de Katwijkse ge meenteraad zijn goedkeuring hecht te aan een voorstel om aan de Rijn brug een brugje te bouwen voor voet gangers en wielrijders, zodat er voor het kruispunt geen opstoppingen meer worden veroorzaakt voor het rechts en links afslaande verkeer. De bedoeling was het huidige voet en fietspad aan de noordzijde van deze brug bij het wegdek te trekken. Tot nu toe is dat raadsbesluit nog niet gehonoreerd. Wat is namelijk het geval? De goedkeuring van het raadsbesluit door Gedeputeerde Staten is nog niet binnen. Daarop is het wachten. Dat lange uitblijven schijnt een ge volg te zijn van de voorgenomen re constructie van de gehele verkeers situatie tussen Leiden en de kust ten zuiden van Katwijk door aanleg van de provinclaleweg 4. Blijft men echter op de aanleg van die weg wachten, dan kan 't nog wel enige Jaren duren, want het schijnt dat de realisering van deze weg weer naar een later tijdstip is verschoven en voor de eerstkomende jaren van het provinciale wegenplan is afgevoerd. Onbevredigend Het kruispunt bij de Rijnstraat-Molentuinweg in Katwijk aan den Rijn is voor de overstekende voetgy-ngers zeer gevaarlijk. Dat is reeds meermalen gebleken. De verkeerslichten zijn nu tot het maximum op groen gesteld, doch de moeders uit de Molenwijk menen, dat de zaak nog niet tot tevredenheid is geregeld. levard. Daar hebben de bollenweekeinden ei weer en dus de trek n: /e gedurende als het mooi ar het strand hetgeen vooral op het kruispunt met 8root is ernstige verkeers opstoppin gen waargenomen. Veroorzaakt door de NZH-bussen bij het uit- en inla ten van passagiers als deze bussen de Boulevard van noord naar zuid nemen. Het is onbegrijpelijk, dat men vorig jaar bij de reconstructie i deze promenade langs zee bij de geen stroken uit het trottoir heeft uitgespaard, zodat de bussen als de ze moeten stoppen, niet de rijweg versperren. Zegt VVN-deskundige Ouwehand: "Dat hebben wij ook voorgesteld, maar men zag er blijkbaar de nood zaak niet van in. Ik heb in de ver keerscommissie slechts een advise rende stem. De samenwerking met de verkeersdeskundigen van de Kat- bushalte aan de zijde van de zeereep wijkse gemeentepolitie is uitstekend en als VVN Katwijk-bestuur zijn we blij, dat het gemeentebestuur ons spontaan heeft uitgenodigd als ad viseur in de verkeerscommissie zit ting te nemen. We zullen blijven at tenderen op onhoudbare verkeerssi tuaties binnen de gemeente en we hopen ook suggesties te kunnen aan dragen om deze te verbeteren. Al leen met kritiek kom je er niet. Er moet iets constructiefs tegenover staan". Carmichacl: Oegandees Presi dent Idi Amin van Oeganda heeft gisteren meegedeeld dat hij de zwar te strijder Stokely Carmichael, lei der van de Amerikaanse Afrikaanse Volkspartij, en diens vrouw, de zan geres Miriam Makeba het staatsbur gerschap van Oeganda heeft ver leend. Hij zei dit nadat hij Carmi chael in Entebbe had ontvangen, waar deze met echtgenote en negen musici voor een verblijf van enkele weken in Oeganda was aangekomen. Schilderijen terug De Italiaanse politie heeft in een berghut in de We pleegden overleg met „Huis Duin"-directeur Wim van Leeui en directie-assistent Arend Eberh ter. Ze waren er ogenblikkelijk te vinden, ook de door mij uitge >c digde spelers. Fantastisch al diei dewerking. In samenwerking met V.V.V „Noordwijk" en de Noordw se evenementencommissie zijn het plan verder gaan uitwerken, resultaat is, dat we nu helemaal r r zijn en met spelers van wereld- Europees formaat nen komen. Het komt niet vaak v dat je zoveel grootheden krijgt". Grootheden Schimmel, die met biljarten staat en naar bed gaat en daar: sendoor nog zijn omvangrijke wi lrc zaamheden als grootadministratiekantoor doet.h tussen een stapel paperassen op tafel in zijn gezellige woonkamer map te voorschijn. Daaruit tover enige formulieren, waarop de ra an bi. t omgeving van Orbassano, een plaats ruchte sportieve daden van de bij Turijn, 22 schilderijen gevonden die ongeveer een jaar geleden uit een museum in de noord-Italiaanse stad Feltre gestolen zijn. De waarde van de schilderijen wordt geschat op bij na 2,4 miljoen gulden. of SASSENHEIM/RIJNSBURG Tijdens de laatstgehouden vergadering van de Sassenheim- se gemeenteraad kwam VVD raadslid (én leider van de tweemansfractie én nestor van de raads leden) T. Platje tot twee keer toe 'ongewoon' naar voren. De eerste keer, toen hij zijn vertrek uit de raad officieel aankondigde het Leidsch Dagblad berichtte dit reeds enige maanden ge leden en de tweede keer toen hij het woord vroeg bij het punt 'Ontslag onderwijzer open bare school voor basisonderwijs'. Normaal gesproken in een vergadering van de raad niet meer dat een hamerstuk. De heer Platje tóen, op dinsdagavond 22 mei om precies te zijn: „Het is niet gewoon dat een gemeenteraadslid tijdens de behandeling van zo'n agendapunt het woord vraagt. Als uitzondering wil ik het dit keer toch doen. De heer J. K. Roodzant (hij verzocht met ingang van 1 augustus ontslag, red.) is behalve een voortreffelijk leraar ook een man die in zijn Sassenheimse periode ontzettend veel voor de gemeenschap heeft gedaan. Dat zou ik graag even naar voren willen brengen". het Noordwijkse invitatietoernooi kerkader 47/2 vermeld staan Dieles was eenmaal wereldk|tui pioen vijfkamp en elf keer Euro) fis kampioen in verschillende spelsoa An ten, Müller greep eenmaal de E pese titel 47/2 en tweemaal 47/1, tink was negentien keer kampioen van Nederland in verschillende soorten, driemaal Europees kamp 47/2 en twee weken geleden hij in Krefeld wereldkampioen na een enerverende finalepartlj gen Müller, Bessems mocht twee het Europees kampioenschap 71 zijn naam schrijven, Ceulemans J elf maal wereldkampioen drietal 11*1 den, een keer libre en eenmaal 1,1 kamp en een niet te tellen iWE VVN-deskundige Ouwehand hier over: "Het kan onmogelijk zo voort duren. We blijven als VVN de nu aangepaste situatie onbevredigend Het vertrek onderwijzer School in Sassenheim en met ingang van 1 augustus aanstaande benoemd tot hoofd van de openbare school in de gemeente Rijnsburg. Een, ook al houdt hij zelf de boot liever af. in derdaad opmerkelijk vertrek. In de bijna tien Jaren dat de heer Rood zant in Sassenheim woon- en werk zaam is geweest heeft hij zich op vele gebieden van de samenleving, meer dan verdienstelijk gemaakt. Hem telefonisch benaderd om een gesprek zegt hij: "Ik heb echter de laatste drie, vier jaar niet zoveel meer gedaan. Ik heb taken afgesto ten omdat ik in een andere richting bezig was. Moet ik dan nu nog pra ten over zaken die ik toen al voor een belangrijk gedeelte heb afgeslo ten?" Desondanks zijn relaas. Van zijn komst naar Sassenheim in oktober 1964. na eerst twee Jaar in Culem- borg te hebben gestaan en oorsoron- kelijk uit IJmuiden te stammen. "Ik weet", zegt hij "niet meer zo precies hoe het allemaal is ge gaan". Met hulp komt hij tot de vol gende hoofdpunten: Jeugdpostzegelclub "In Sas senheim ben ik begonnen met dp Jeugdpostzegelclub. die nu steeds bestaat binnen de Sassenheimse. postzegelclub. In die tijd telde de vereniging zo'n 20 leden. Met 't toen malige bestuur hebben we de ver eniging tot rond 100 leden uitge bouwd. Dat gebeurde in korte tijd: dat was ook leuk om te doen. Trou wens: alles wat in het organisatori sche vlak lag vond ik wel leuk om te doen. Loopt een zaak eenmaal dan vind ik dat best. Dan trek ik me dat is de ervaring, meestal lang de heer Roodzant king met de SAMA-actie (win- Openbare keliersvereniging in Sassenheim re dactie), daarna het tweede Jaar als activiteit van de Stichting. Het liep. De jeugd was geweldig enthou siast. Het legde tegelijkertijd ook veel beslag op je eigen vrije tijd. Jp was er een hele week mee bezig, 't koste Je Je voorbereiding. We heb ben het daarna graag aan anderen overgelaten (nog slechts een keer daad van diverse zijden gezegd: waarom ga Je naar Rijnsburg, ter wijl er hier in Sassenheim een twee de school komt. Maar ten eerste houd ik er niet van dat men na een sollici tatie van mijn kant zegt: we kunnen moeilijk om hem heen. Dat wil ik gewoon niet. Aan de andere kant: de keuze van Rijnsburg is ook bewust. In Sassenheim was ik opnieuw in situatie terecht gekomen, die ik daarna is het Jeugddorp De Kleine al 81nds konde' Een 80,1001 met Wereld georganiseerd, redi» groeiverschijnselen. Oranjevereniging "Een aantal Dat brengt veel rompslomp met zich mee. En daarbij: er is in Sas senheim een stroming geweest, die in de Kooi graag een samenwer kingsschool wilde realiseren. Ik ben daar ook een voorvechter van ge weest. Op de achtergrond weliswaar, buiten de publiciteit om. omdat Je anders zo gauw een etiketje krijgt „"li"'°ndel' altUd n^Më' 9 Jaren heb ik de aubade geleid. Ook wat kinderspelen georganiseerd. Maar dat was nogal plukkerig. Het ene laar wel, het andere niet". WD VVD "Binnen de afdeling Sas senheim van de WD ben ik van al les geweest. Secreatris, voorzitter en nu een beetje aan de rand om er langzaam uit te vallen. De secreta risfunctie lag me het best. Ik ben echter ook anderhalf Jaar voorzitter geweest na de periode Gorter im de zaak lopende te houden". De functies heeft de heer Rood zant in de loop der Jaren langzaam maar zeker afgestoten. Hij zegt nu ook zelfs: "Het tijdperk Sassenheim is voor een belangrijk gedeelte a) voor mij afgesloten. Er is nog wei nig dat ons bindt.' En ook: 'De laat ste drie, vier Jaren ben ik me in een andere richting gaan bewegen. Nam door elkaar zitten maakt me niets van Bracht, de hoop van de Ne landse biljartsport, werd twee Nederlands kampioen driebai groot. Revanche Op beide dagen begint het toer 's middags om twee uur en het d tot 's avonds voort. Zaterdag 1 zullen er drie partijen worden speeld en zondag 8 juli vier, dan wordt ook de demonstrai tussen Ceulemans en Van Bi houden. Schimmel verwacht dit toernooi. Hij hoopt zelfs beetje, dat Vultink en Müller J weer in de finale zulleD ontn zodat het een revanche wordt het wereldkampioenschap 47/2 Krefeld. Schimmel is bbj, dat de KN eindelijk een sponsor heeft, daardoor kan er meer propa worden gemaakt voor de biljart Een toernooi met een dergelijk zetting is om financiële redenen te organiseren door de bond draagt Heerkens daar in bi mate in bij en bovendien beki hij de training van de topgroi de veel belovende biljarters in Ni land. Er wordt op speeld. Dat is zeer aantrekkelijk de toeschouwers. Wanneer je met Frans Scta over biljarten praat is hij niet t einde van zijn lattin. He; als die school er was gekomen. De school in de Kooi heeft voor mij daarom ook een bepaald stempeltje en dat trekt met bepaald niet. En school in Rijnsburg is een tweemans school. Al jaren lang trouwens. Vee) kans op groei is er nog niet. al is een nieuwe wijk in aanbouw. Maar dit soori onderwijs trekt me Ik heb zoiets van zestien, zeventien kinderen straks in mijn klasse. Dat zijn dan drie klassen met drie Uit Leiden geen clubs K.N.B.B. zijn aangesloten. Wel men het district Bollenstreek,' hij tien jaar voorzitter is JST6 Al8 20danlB had hij ook >1 in Rijnsburg is een tweemans- het bondsbestuur> dat de vljll Jaar voor hij tot voorzitter wen noemd diende als secretaris. nu tevens vice-voorzitter van (I ropese Bond. u,16 Maoocu U1CI, vt_4_ Schimmel bij het afscheid:j schillende lesprogramma's Maar dat S(?°n!NkTz<^ ik jeukx de studie de plaats in van activitei ten die ik vroeger deed.' Die studie. MO A peadagogiek, zal het komen de jaar weer fors worden opgevat Twee keer per week richting Am sterdam. 'Als Je het goed wilt doen. kost het Je gewoon veel tijd. Van daar.' De heer Roodzant heeft de afgelo- uit. Met de nieuwe wet voor het ba sisonderwijs, die toch zeker in 1980 zal zijn gerealiseerd, komen ook an dere vormen naar voren. En die zul len niet veel verschillen van de om- standigehden, waaronder Je in een tweemansschoo' werkt.' De heer Roodzant begint officieel op 1 augustus a.s. zijn nieuwe werk- pen maanden bewust voor Rijnsburg kring. Zijn afscheid in Sassenheim J. K. Roodzant (Foto Jan Holvast) ste Jaar nog als v,?ru®. Zo ook met de postze- gekozen. Ondanks het feit, dat tn zal weinig opzien baren. 'OfficleeJ tweede openbare gebeurt er niets,' zegt Roodzant. 'Mijn collega's komen een avondje bij mij thuis. Ik kan dat ook best be grijpen. De één blijft drie, vier Jaar Kleine Wereld "Een onderdeel lagere school werd gesticht, van de activiteiten van de stichting voor ook hij zeker een acceptabel Jeugdrecreatie Sassenheim. 't Eer- kandidaat hoofd der school zou zijn als de Leidse Biljartfedera ook nog eens zou scharen vanen van de K.N.B.B. Ik Leidse biljarters in mijn t ik nog steeds Leidenaar 1 in onze gelederen begroeten". korter of langer. Ik ben er t vallig net zolang geweest, dat dat Sassenheimse leven spelen. Dat is toeval. Half au.' hoopt de heer Roodzant naar B samenwer- geweest. Roodzant: 'Er is me inder- in Sassenheim, de ander een jaartje Platje het. Sassenheim,'

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 4