Merenwijk nog )ens op papier Gewest Leiden hangt aan een zijden draad VER HEREN TANDARTSEN Huren Ld. WATER JUBILEUM KONINGIN KOST LEIDEN f 32.600 Badhuis 8 JI «•LEIDEN DEN HAAG/LEIDEN Het gewest Leiden hangt aan een zij den draadje. Op 21 juni zal blij ken of het heel blijft of dat het knapt. Het dagelijks bestuur wil bet in vijf jaar gesponnen draad je nog een jaar heel houden om een dikkere draad te maken. Met andere woorden: het wil de hui dige lichte regeling tussen elf ge meenten in de Leidse regio een jaar voortzetten om de studie, over een zwaarder gewest voort te zetten. Door Hans Melkert De spelregels van het gewest zeggen, dat de gewestraad daar unaniem achter moet staan. Is dat niet het geval en stemt er maar één lid tegen, dan is op 21 juni het studiegewest Leiden fini zonder dat er een nieuwe re geling is gemaakt. Weliswaar heeft de gewestraad als mening uitgesproken, dat er een nieuwe regeling moet komen. maar de geluiden, die men de laatste tijd hoort, gaan in de richting van 'laten we er maar mee stop pen". De totstandkoming van een ge west Leiden, dat iets meer te zeg gen heeft dan het huidige zon der nog een echt doe-gewest te zijn, is een moeilijke bevalling. Dat is in de afgelopen maanden gebleken bij de behandeling in de gemeenteraden van het ont werp voor een steviger gewest. De meningen daarover lopen uiteen van "lang niet ver genoeg via voldoende tot veel te ver". De vraag is of er een compromis is te vinden, ook al neemt men daarvoor een jaar extra de tijd. In Leidse kringen wordt de wat negatieve houding van de rand gemeenten tegenover de centrum gemeente betreurd. In de buur- plaatsen daarentegen is men boos op Leiden, dat volgens de meeste gemeenteraden te ver wil gaan. o.a. door rechtstreekse verkiezingen van een nieuwe ge westraad te vragen. Olie op het vuur in de buurgemeenten gooi de, zo wordt gezegd de PvdA met zijn ontwerpprogram voor de ge meenteraadsverkiezingen, waar in staat, dat annexatie noodzake lijk is als gewestvorming niet lukt. Zo staan de zaken in de Leidse regio en daarover is gisteren in Den Haag gepraat. In het open baar werd: het op een gewesten- dag alleen even aangestipt maar in onderlinge gesprekken tussen mensen, die bij gewestvorming zijn betrokken, werd er druk over op de gewesten een miskraam, als er één lid tegen stemt. Mis schien kan het voorkomen wor den door één ding: het gemeen schappelijke "tegen" in dit gebied om te worden opgenomen in het stadsgewest Den Haag. Daar over is men het eens en daar voor heeft men het misschein over nog een jaar in de kraam kamer te zitten. Die aversie tegen opneming in het Haagse gewest werd in het Haagse congresgebouw in de kring van "gewestmensen" uit het westelijk deel van deze pro vincie vertolkt door Leidens bur gemeester Vis, voorzitter van de gewestraad .rechts vooraan op de foto. Naald wijks burgemeester Hordijk, die namens de samen werkende gemeenten in 't West- land. sprak, wees er nog duidelij ker op. Hij richtte verwijten in de richting van de hofstad. "Met Haagse heren is het kwaad ker sen eten". In Delft en omgeving is men kennelijk minder bang. Burge meester Oele vertelde, dat men zich in deze regio niet heeft ge bundeld en er ook niet zoveel voor voelt. De Haagse burge meester Marijnen daarentegen toonde zich een groot voorstan der van samenbundeling. Hij be treurde, dat Wassenaar uit de Haagse boot is gevallen. Eén van de aanwezigen merkte op, dat het Leidse gewest daardoor tot de Van Alkemadelaan in Den Haag kan gaan lopen. Discussies in deze geest, waar uit blijkt, dat men nog weinig in grotere verbanden denkt, waren er meer op deze dag, ook uitge lokt door gedeputeerde mevr. De Ruijter-de Zeeuw, die zich voor al afzette tegen de "voorzichtige" opstelling van Leidens burge meester Vis. Volgens deze gedeputeerde vervaagt bij gewestvorming de centrumfunctie van de grotere plaatsen. Dat deze mening niet door iedereen wordt gedeelt, bleek uit de opmerking van gedeputeer de Eijsink, dat hij het fijn vindt, dat Leiden voor zijn centrum functie veemarkt en slachthuis heeft behouden. Onenigeheid en onzekerheid over gewestvorming dus. Onze kerheid ook door het uitblijven van richtlijnen van bovenaf. Mis schien gaat dit kabinet iets rege len op dit gebied. Uit angst voor niet gewenste voorschriften van Den Haag" blijft men aan de basis doorgaan met denken over schaalvergroting. Of dat ook in ie Leidse regio zal blijven ge beuren, is de vraag. Op de Haagse gewestendag was de belangstelling uit de Leidse re gio gering ze bestond voornamelijk uit enkele burgemeesters. LEIDEN Bij de Haarlem merstraat denkt men niet in de eerste plaats aan auto's, maar aan de promenade, die de smalle winkelstraat is geworden. De "aankleding" moet nog komen en momenteel loordt bekeken of het mogelijk is, dat de middenstand een fors deel hieraan bijdraagt. De foto (van Jan Holvast) laat wel auto's zien, die veel ruimte van de voetganger opeisen. Dat is op het laatste gedeelte, tussen Pe likaanstraat en Haven. De winke liers willen ook dit gedeelte opne men in de promenade. Zij hebben dat aan de gemeente gevraagd. De verkeerscommissie zal zich er binnenkort over buigen. Dit deel van de straat maakt deel uit van de verkeerscirculatie en afsluiting is dus niet zo gemakkelijk. BEIDEN B. en W. van Leiden willen voor de hele Merenwijk een nieuw globaal bestem- igsplan maken. Dat is noodzakelijk geworden omdat het besluit van de raad om meer een- in de wijk te bouwen ten koste van de (middel-) hoogbouw, bij Gedeputeerde ten van Zuid-Holland op formele bezwaren is gestuit. G.S. vinden dat door het besluit van raad de wezenlijke opzet van het bestaande bestemmingsplan te zwaar wordt aangetast. 001 Wagmiddag, 2.30 uur, krant in dit dagblad, met volgende ad- Be: Rgd Gangetje la, A. J. H. nf erke, tandarts. Behandeling tend volgens telefonische af bellen tussen 9-12 's mor elij k weer een nieuwe tandarts. Dop grijp ik maandagmorgen tices negen uur de telefoon. gehoor. Na 5 minuten weer geen gehoor. Om een lang kort te maken, na een half oberen nog steeds geen gehoor, ode raad, op de fiets naar het tje. Kaart op de deur: af- alleen per telefoon. Ik bel mij opwachtende assistente Ope nee, da-t afspraken alleen per n kunnen worden gemaakt. Ik kan haar dat ik van 9 tot half tien oo beid zonder gehoor te krijgen, twoordt dat ik het nog maar wet proberen. Ik vraag of de ts nog wel fondspatiënten aan- aen en krijg tot mijn grote ver- ring en verontwaardiging het ïL ord dat geen fondspatiënten laangenomen, aangezien er al ide zijn. el dat dit onmogelijk is, om- advertentie zaterdag in de stond en dat dus eerst op agmorgen tussen 9 en 12 uur orden gebeld. Ten overvloede Opnemen van brieven in deze rubriek behoeft niet te betekenen dat de redactie het met de inhoud eens is. De redactie behoudt zich daarenboven het recht voor om bijdragen te weigeren dan wel in te korten. vertelde ik nog dat ik in april al was geweest om mij op te geven als fonds patiënt. Ik had namelijk een tip ge kregen, dat er een nieuwe tandarts zou komen. Maar al mijn gepraat was ver geefs; er werden geen fondspatiën ten meer aangenomen. Toen ik thuis kwam en weer telefoneerde, kreeg ik wéér geen gehoor. Nu vraag ik me af, hoe het mogelijk is, dat wij, als fondspatiënten zó worden behan deld. Me dunkt, dat de premies die wij moeten betalen, toch niet zo laag zijn. Ik neem graag aan dat ze niet tè hoog zijn, maar verlang dan wel een mensdijker behandeling. Dit is geen verwijt aan de ziekenfondsen maar wel aan de heren tandartsen, die zo discriminerend handelen. P. J. VAN BUUREN, Beethovenlaan 80, Leiden. Naar aanleiding van een recent bericht in uw blad over een huurver- 1 aging bij 250 woningen van de wo- deel ik u - ter voorkoming van mis verstand en misplaatste hoop - het volgende mede. Uit een brief van de Minister van Volkshuisvesting en R.O. heeft de voorzitter van 'Ons Belang' de ver keerde conclusie getrokken, dat voor 250 naoorlogse woningen van deze vereniging mi.v. 1 april 1972 een la gere huurprijs zou gelden. Niets is echter minder waar. Uit een op het stadhuis ontvangen afschrift van de ze brief blijkt n.l. dat de minister a) de huur van de betrokken wonin gen heeft vastgesteld op basis van het door 'Ons Belang' ingediende harmonisatieplan b) als datum van ingang van de huurharmonisatie 1 april 1972 noemt. Het eerste betekent dat er volgens de minister aan de per 1 oktober 1972 door 'Ons Belang' gevraagde huurprijzen niets verandert. Het laatste betekent helaas ook een af wijzing van het verzoek van B. en W. van Leiden om als ingangsdatum voor de huurharmonisatie bij naoor logse woningen in Leiden niet 1 april maar 1 oktober 1972 te nemen. Buro Voorlichting. J. C. LELIEVELDT ET <5PINKSTEREN Terug naar de natuur Terug naar de kinderjaren Terug naar de blijheid Terug naar Ie stoomcarrousel Terug naar 3LA de speeltuin Terug naar I de sprookjes Terug naar de betovering Terug naar de wandelpaden Terug naar het pure plezier Terug naar de Efteling EU): 1 au: tol t driot k«Kl Holland 21) kal. N.W. lüboïg j iidat een nieuw bestemmingsplan aan het eind van het jaar alle rt&en instanties gepasseerd kan (zoals de gemeenteraden van de renzende gemeenten Warmond, 1 (geest en Leiderdorp, de betrok - diensten van rijk en provincie en schapsbesturen) heeft het col- overleg met GS een tussen- g bedacht. Daardoor kunnen 2 uvaardbare vertragingen bij de igbouw worden voorkomen, en E: bovendien worden tegengegaan r onverantwoorde nadelen bij de lexploitatie optreden, compromis dat met GS is ge- komt er in het kort op neer ook al hebben GS daar in bezwaren tegen, een voor- iluit genomen zal moeten n voor de gebieden waarop de I bouwers, Nationale Nederiam- Bouwfonds Nederlandse Ge- Verlovingsringen De ruimste keuze. De beste merken. Blijvende service. Gratis graveren, desgewenst handgravure Uw Juwelier Haarlemmerstraat 181 meenten en De Zelfbouwers zullen gaan bouwen. Ter inzage Aan de bezwaren tegen voorberei- dingsbesluiten die niet voldoende aanwijzingen geven over toekomstige bestemmingsplannen wil men te gemoet komen door bij de bouwplan nen die ter inzage worden gelegd te vens het ontwerp van een nieuw be stemmingsplan te voegen. Belang hebbenden kunnen dan zien waar men naar toe wil. B. en W. hebben evenals bij het nu geldende plan gekozen voor een glo baal bestemmingsplan, omdat het nog niet mogelijk is om een gedetailleerd plan voor de hele Merenwijk uit te werken. B. en W. zullen de "vlekken" in het plan, zoals tot nu toe steeds gebeurd is, stukje bij beetje invullen. Bovendien komt het maken van een plan voor de hele wijk die overzichte lijkheid ten goede, wat wenselijk is omdat er ook voor wat betreft andere punten dan de bebouwing aanpassin gen nodig zijn. Zo zal bijvoorbeeld het tracé van de rondweg iets gewij zigd worden. Leiclenaren voor rechter DEN HAAG/ LEIDEN Voor de Haagse rechtbank heeft zich een 20- Jarige tuinarbeider uit Leiden te verantwoorden gehad wegens diver se door hem gepleegde inbraken o.a. in Hazerswoude in de sociale werk plaats in Leiden. Verder in scholen, kantines en clubgebouwen van voet balverenigingen en in Leiden in een studentenflat. De officier van Justitie moest con stateren, dat er met verdachte, die reeds herhaaldelijk is veroor deeld, niets valt te beginnen. Ver dachte heeft ook deel uitgemaakt van een groep Jongelui uit Leiden, die een groot aantal inbraken en diefstallen pleegde en reeds eerder terecht heeft gestaan. De eis tegen de tuin arbeider luidde 10 weken gevangenis straf, waarvan vijf weken voorwaar delijk. De rechtbank heeft besloten de uit spraak aan te houden en het onder zoek te heropenen en o.a. een psy chiaterrapport in te winnen. Neef was geslaagd en dat was oor zaak, dat een 23-jarige kantoorbe diende uit Leiden diep in het nach telijk uur met zijn auto over de Zwei- landstraat reed en het sturen niet best meer ging. De auto botste te gen een muurtje. Toen de politie kwam kijken bleek al gauw, dat verdachte niet in staat was de auto naar behoren te be sturen en dat laatste moest verdach te bij de Haagse politierechter be kennen. Eerst had hij thuis een bier tje gedronken en bij neef had hij op de goede afloop, nog zes whiskey's aan toe gevoegd. De officier eiste acht dagen ge vangenisstraf en negen maanden in trekking van het rijbewijs, wa/t ook het vonnis van de rechter werd. LEIDEN Met het oog op de plaatselijke viering van het zilveren regeringsjubileum van koningin Ju liana op 5 september a.s. is een co mité in het leven geroepen, dat een voorlopig programma heeft ontwor pen, dat uitgaat van één centrale feestviering in het voor het rijver- keer afgesloten stadcentrum. Naar raming is met de realisering van het programma f 32.600.- ge moeid. Hierin is begrepen een be drag van f 6100,- als blijvend aanden ken aan dit regeringsjubileum. In de lopende gemeentebegroting is geen rekening gehouden met deze kosten. Dekking van het bedrag kan worden gevonden door verlaging van de post kinderfeesten met f 5.000, de post bijdrage bloemententoonstel ling f 1.250, en de post onvoorzien met f 26.350,-. In de Leidse raad zijn stemmen op gegaan om het badhuis aan de Lin destraat te sluiten wegens financiële tekorten. Wij, de bwoners, willen daar wel te gen protesteren. Vrijwel alle huizen van bouwvereniging Tuinstadwijk zitten zonder douche-cel, een onbe grijpelijke zaak in 1973. Er zijn al zes jaar bouwplannen en de bewo ners hebben al twee jaar de tekenin gen van de verbouwingen die bin nenshuis moeten worden uitgevoerd in huis. Volgens het bestuur is alles rond (meegedeeld op de jaar verga dering in januari 1973) en kunnen we zo beginnen. Maar de minister moet alleen nog zijn toestemming geven. Kan de gemeente niet wachten met sluiten tot alle huizen de zo nodige badcel krijgen? Of moeten we ons gedragen als die oude bewoner van 83, die zei, "wij doen het al zo'n tachtig Jaar met een teiltje"? Voor al nu we steeds meer betrokken wor den bij het milieu willen we nu niet op dit punt een stap achteruit. H. VAN DUIJVENBODE Pioenstraat 30 Leiden Van 15 mei tot 15 juni voor iedere koper van een „JOHNSON" keuze uit 6 fraaie verrassingen. Hoofddealer voor Leiden en omstreken. Jachtwerf Poelgeest Oegstgeest, Haarlemmertrek vaart 16a, telef. 01710—54054 (ingang bij Kwaakbrug, ook zaterdags open). Johnson Watersporters!

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 3