THE DUKE' RUKT OP RENATE STECHER: EERSTE ONDER DE ELF SECONDEN edor den Hertog begint aan opmars in Milkrace anning neemt toe toernooi TEAN EGO BOY IN GROTE PRIJS LAGELiNDEN RIJDAG 8 JUNI 1973 SPORT PAGINA 19 ADVERTENTIE AO JAAR K AAS UIT HET VUISTJE edor den Hertog: „Ik hoopte een half minuutje over te denmaar het werden er twee". N In het open toernooi Alphense tennisvereniging ,-vgint het duidelijk te wor- ll er in de verschillende onder- n de hoogste eer zullen gaan l De spanning bereikt daar- i hoogtepunt, agt menigeen zich af wat de ïplaatste in B. Madera, zal tegen de uit Groningen af- Jansonius en hoe de uitslag van de vandaag te spelen tussen Suyver en Hoying. Bruggen en Suyver zorgden ten voor dat men op baan I sfc matige partij tennis kon iwen. Suyver wist ondanks spel, met veel missers van jrtijen, meer te scoren en 'ervoor dat de winst uitein- Dch nog naar hem ging 57, •7. Enerverend zal de halve orden tussen twee clubge in Forescate, Visbeen en herenenkelspel C werd gewipt door de favoriet in ner van Neutegem 86, 6 Theunissen, tweede ge- Knol rustig de buit 6—3 binnenhaalde. Door te blijven spelen besliste de e tennisser Nyenhuis de ïgen met witte pet getooi- in zijn voordeel, esenkelspel C viel gis- chts één uitslag te noteren: Nopte E. Leer de Bruyn 6 blijkt voor het dubbel van groot be- daarmee schakelden het icas/Dijksman op over- jze uit. De Meyere en 'tegem, tweede op de lijst, samen een sterk dubbel te- °ot en Togt, die dan ook niet M brengen hadden 62, 6 I damesdubbel 10, waar de I bereikt is, wist het dub- fils/Baarspul de als tweede Klinkhamer/Deerenberg 6—2 aan de kant schui- 1 zal om 12.00 uur de fina- i venkel B worden gespeeld, ongeveer 14.30 uur de fi- 'öenkel B zal plaats vinden, f&aamste uitslagen zijn: **«1 R: R. Suyver—T. v. d. *~~1. 6—3, 9—7. i C: R. v. Neutegem 8—6, 61, Nyenhuis 2-6, 75, 86, Gemert J '—4, 5—7, 6—2. Knol-Theu- H 3—6. **nkel C: J. OeleE. Leer de ®"-3, 6—2. 'Mei D: YsiokSmeetsW. SOUTH SHIELDS De ook in Engeland populaire Fedor den Hertog is in de tiende en langste etappe van de Milkrace zijn opmars in het algemeen klassement begonnen. „The Duke'' (de hertog), zoals ze hem in Engeland noemen, rukte na een grandioze finale van de vijfde naar de derde plaats in de algemene rangschikking op. Later, na een protest, dat Den Hertog en zijn twee vluchtgenoten zouden hebben gestay- erd achter een vrachtauto op de autobaan, bleek Fedor maar één plaatsje te zijn opge schoven, maar het feit bleef, dat Den Hertog maar weer eventjes twee minuten pakte, al kreeg hij die dan niet. Door Hans Coolegem De etappe-winst was ook niet voor Fedor weggelegd. De bij hem aan het wiel klevende Zweed Lennart Fagerlund en de Tsjech Jiri Hava schoten aan de finish in South Shield „uitgerust" Den Hertog voor bij, waarna Fagerlund met gering verschil voor een nieuwe Zweedse overwinning zorgde. De winst, die Den Hertog op de streep op de overige favorieten, waaronder gele trui-drager Van Katwijk (vierde) en de zich weer uitstekend hersteld hebbende Aad van den Hoek (zevende), noteerde was zo'n twee minuten. Het resul taat van veertig kilometer op kop rijden, want op de brede autoweg naar Sunderland sprong Den Her tog uit de vijftien man sterke kop groep. Piet van Katwijk had het er echter niet op, dat de nog immer geheim zinnige Den Hertog, weer dichter bij de leiderstrui kwam. „Fedor is niet gewend om iemand te helpen. Hij is altijd zelf winnaar. Ondanks het feit, dat we er over hebben ge sproken, weet ik niet wat ik er van moet denken. Hij demarreerde juist op het moment, dat ik tegen hem had gezegd, dat ik „kapot zat", sprak de Brabander vertwijfeld. Later op de hotelkamer kwam de achterdochtige Van Katwijk weer tot bezinning. "Fedor mag aanvallen wat hij wil, als hij maar niet jouw trui in gevaar brengt", stelde Middellink hem gerust. „Fedor mag gerust in de laatste twee dagen dezelfde tactiek -wegspringen tegen het einde van de wedstrijd - toepassen. Want hij kan beter als tweede eindigen dan op wat voor plaats ook". „Ik rijd heus niet tegen Je", verdui delijkte Den Hertog. „Ik was op dat moment nog fit en kon op die au toweg een enorme snelheid ontwik kelen". Een boeiende ontwikkeling van deze etappe, die vanaf het vertrek door de Engelsen Clarke en Corley, de Tsjech Kubicek en de Zwitser Woolemann werd gemaakt. Dit vier tal behaalde een voorsprong van 4.30 min., maar moest na opeenvol gende beklimmingen van de Blakey Ridge (derde catergorie) en Little Hograh (tweede categorie) - in het dal moesten de renners door een stromende beek - terrein prijs ge ven. Bijna had Nederland het ploegen- klassement weer heroverd, toen in de hergroeperirig slechts twee Zwe den tegen drie Nederlanders (van Katwijk, Den Hertog en Van den Hoek) in de kopgroep zaten. Maar door attent rijden wisten nog twee Zweden uit de tweede groep met Ton van der Spiegel naar de hoofd macht te komen. Met nog één zware bergetappe en een wat vlakkere rit kan de situatie echter nog veranderen, alhoewel de Zweden, met de als tweede geklas seerde Bent Johansson zeer uitge kiend rijden. Piet van Katwijk, die bijna in alle klassementen bovenaan staat, hoopt echter dat ook in Blackpool de gele trui nog zijn schouders siert. Het rose tricot voor het puntenklassement heeft hij echter al binnen. Na vandaag kan niiemaod de Brabander meer in dit klassement verdringen. Uitslagen De uitslag van de tiende étappe is: 1. Fagerlund (Zwe) 4.15.18: 2. Hava (Tsj) z.t.; 3. Den Hertog (Ned) z.t.; LZ 86 WINT GEMAKKELIJK ROTTERDAM De KNZB heeft met het oog op de te verwachten Pinksterdrukte het competitiepro gramma waterpolo, dat vanavond had moeten worden gespeeld, naar het midden van deze week verscho ven. In klasse 2A won LZ'86 in Rot terdam gemakkelijk van de club van die naam. Met de 3—8 eindstand mochten de Rotterdammers zelfs nog blij zijn. LZ'86, dat nog kansen heeft op een tweede plaats, heeft tegen het in degradatiegevaar verkerende Rotter dam geprobeerd met zo groot moge lijk verschil te winnen. Helemaal ge lukt is dat echter niet. In de eerste periode kwamen de rood-wit-blau wen na snelle breaks gemakkelijk op 02. Jan de Graaf en Dick Hout- hoff namen de Leidse treffers voor hun rekening. Joop Siera en Dick Houthoff bouwden in de tweede pe riode de voorsprong uit tot 04, voordat De Klerk met een verras send afstandschot tegenscoorde (1 4). In het derde kwart kwam LZ'86 nauwelijks aan scoren toe. Arbiter, Harmsen, die blijkbaar sympathie voor de „underdog" had opgevat, stuurde in dit speldeel liefst vier maal een Leidenaar naar de kant. Rotterdam profiteerde hiervan slechts éénmaal door Dijksman, waartegenover LZ'86 een treffer van Jan de Graaf zette (25). Een grote overwinning zat er nu niet meer in, maar LZ'86 kwam in het laatste speldeel nog even terug door Joop Siera, Dick Houthoff en Jan de Graaf. De Heer (Rotterdam) bepaal de eindstand op 38. 4. v. Katwijk <Ned) 4.17.14; 5. Kubi cek (Tsj) z.t.; 6/Gronlund (zwe) z.t.; 8. A. van den Hoek (Ned) z.t.. 23. v. d. Spiegel 4123.53; 32. De Boer 4.35.41. Algemeen klassement: 1. Van Kat wijk (Ned) 35.01,10; 2. Johansson (Zwe) 35.02,45; 3. Soucek (Tsj) 35.06.59; 4. Den Hertog (Ned) 35.07,03; 5. Edwards (GB) 35.08,21; 6. Gron- lund (Zwe) 35.11,10; 9. v. d. Hoek (Ned) 35.20,23; 27. v. d. Spiegel (Ned) 35.53,30:30. De Boer (Ned) 35.59,25. Algemeen ploegenklassement: 1. Zweden 107,37,50; 2. Nederl. 107.42,10; 3 Tsjechoslowakije 107.46,39; 4. Groot Britbannië 108.37,30. Leeuwenhoek ook in Montreal chef de mission De jubileumtentoonstelling van Jan-Willem Kabargéboerde nestor van onze schilders, werd hedenmiddag geopend door burgemeester I. S. Mannekes. De burgervader loofde de schilder. Evenals het onder werp dat nu al zo'n 40 jaar de schilder fascineert: kaas-uit-het-vuistje. U weet wat u schildertzei de burgemeester o.a'Ik éét wat ik schil der', schijnt de jubilaris ad rem geantwoord te hebben. (NZB-foto) DEN HAAG Bram Leeuwenhoek, chef de mission van de Nederlandse Olympische ploeg bij de Spelen van 1972 in München. zal ook bij de Olym pische Spelen 1976 in Montreal deze functie vervullen. Hy heeft de uitno diging van het bestuur van het Ne derlands Olympisch Comité hiertoe aanvaard. A. A. Leeuwenhoek, 48 jaar, is staf docent aan de Academie voor Licha melijke Opvoeding in Den Haag en woont in Maassluis. Tot hij benoemd werd tot chef de mission voor Mün chen bekleedde Leeuwenhoek ver scheidene functies in de Koninklijke Nederlandse Atletiek Unie. Hij is in deze bond o.m. trainingscoördinator geweest na een actieve sportloopbaan als verspringer. Leeuwenhoek heeft verscheidene boeken op het gebied van lichamelijke opvoeding en atle- tiektraining op zijn naam staan. Volleybal Haag '68 heeft een nieuwe sponsor. Het is de uitzendor ganisatie "Tempo Team", die de fi nanciële ondersteuning van deze Haagse volleybal v eren iging heeft overgenomen van Detry. Deze firma heeft twee Jaar zijn medewerking verleend, Tempo Team stelt zich voor de komende drie jaar garant. De vereniging zal in de nieuwe competitie uitkomen onder de naam Tempo-Team Haag. Voetbal Independiënte (Ar gentinië) heeft woensdagavond in Montevideo d'e Zuidamerikaanse voetbalbeker veroverd door de be slissingswedstrijd tegen het Chileen se Colo Colo met 21 te winnen. De eindstand kwam pas na verlenging tot stand. Atletiek De Amerikaan Henry Hines heeft woensdagavond tijdens de laatste wedstrijd van de Ameri kaanse atletiek profgroep (ITA) in New York 8.25 meter ver gespron gen. Hines leverde zijn prestatie voor 15.500 toeschouwers in de Madison Square Garden. Het was het grootste aantal toe schouwers dat de ITA in een reeks van zestien wedstrijden trok. Michael O'Hara, de promotor van de ITA, kondigde aan dat de groep in janua ri van het volgende jaar opnieuw een reeks indoorwedstrijden zal organi seren. Fittipaldi en Stewart DUSSELDORP De wereldkam pioen der autocoureurs, de Bra ziliaan Emerson Fittipaldi, en de Schot Jackie Stewart zullen op 8 Ju li in één wagen klimmen. Het be roemde duo rijdt dan in de vierde race om het Europees kampioenschap voor toerwagens op de Nürburgring een Ford Capri. Het is de eerste keer dat Fitti paldi in Europa in een gewone auto rijdt. In Zuid-Amerika deed hij het nog maar één keer: twee jaar ge leden tijdens de 1000 kilometer van Buenos Aires, toen hij met de Argen tijn Carlos Reutemann een Porsche 917 bestuurde. De equipe Reuteman /Fittipaldi viel toen uit. Stewart heeft meer ervaring met toerwagens, maar heeft het nog zel den in een dergelijk voertuig tot triomfen gebracht. Ponsioen 6—3, 6—2, v.d. Togt, B. Pon- sioen 61, 6I, v. LeeuwenHage 6 —3. 11—9. Damesenkel D: C. Groenendijk E. Bom 60, 62, M. LangelaarPh. Broxterman 62, 64, N. v.d. Mer- weJ. Groot-Scheppers 62, 64. TED VAN DER BRUGGEN. Merckx bewijst met ritzege opnieuw klasse ALGEMEEN KLASSEMENT 1. Merckx 94.26,57, 2. Gimondi 94.34,39, 3. Battaglin 94.37,17, 4. Pe- sarrodona 94.4248, 5. .Lazsano 94.43,04, 6. Panizza 94.48.19, 7. Bitossi 94.21,11, 8. Motta 9449,16, 9. Ritter 94.52.52, 10. De Vlaeminck 94.53,32, 16. Kuiper 95.05,47, 23. Karstens 95.24,26. ANDALO In de 18e etappe van de Ronde van Italië bewees Eddy Merckx opnieuw zijn grote klasse. Met 5 uur, 17 minuten en 39 secon den bleef hij zijn grote rivaal, de Ita liaanse Gimondi 46 seconden voor en behaalde hij tevens zijn vijfde etappezege in deze ronde. Battag lin werd derde in dezelfde tijd als Gi mondi. Merckx heeft nu 7.42 minu ten voorsprong op Gimondi. Tijdens de 20 kilometer lange klim van de Bondone in de Dolomieten, hadden de twee Spanjaarden Fuan- te en Lazoano een voorsprong van 50 seconden genomen op een groep van vier man, Merckx, Gimondi, Aja en De Vlaeminck. Na 127 kilometer werden de Spaanse klimmers echter door dit kwartet ingelopen. Zestien kilometer voor de finish in Andaio maakten Merckx, Gimondi en Bat taglin zich los van de groep en be nutten de lange afdaling om een voorsprong te nemen. Hierbij ont deed Merckx zich ook van de twee Italianen, die hem eenvoudig zagen wegfietsen. UITSLAG: 1. Merckx (Bel) 5.17.39, 2. Gimon di (It) 5.18.25, 3. Battaglin (It) z.t., 4. Lazcano (Sp) 5.19.55, 5. Galdos (Sp) 5.20,55, 6. Fuente (Sp) 5.21,09, 7. Zilioli (It) 5.21. 8. Aja (Sp) 5.22,12. 9. Pesarrodona (Sp) z.t., 10. Schiay- on (It) 5.23.09, 16. Karstens (Ned) 5.24,02, 30. Kuiper (Ned) 5.29.50. OSTRAVA Een muur is doorbroken: in Ostrava (Tsje- cho Slowakije liep de tweevoudige Olympische kampioene van München, Renate Stecher als eerste vrouw ter wereld de 100 meter binnen de 11 seconden: 10.9. Daarmee is het vijf jaar oude wereldrecord van de Amerikaanse Wyomia Tyus, die in de finale van de Olympische Spelen 1968 in Mexico als eerste de 11 seconden bereikte, historie gewor den. Renate Stecher zelf heeft reeds driemaal deze 11- secondenmuur bereikt, maar nog nooit overschreden. In 1970 liep zij tijdens de wed strijden om de Europa Cup in Berlijn 11 rond, in 1971 in Berlijn bij een selectiewedstrijd kwam zij eveneens tot deze tijd en ten slotte herhaalde zij dit in 1972 bij de wedstrijden om de Oostduitse beker, toen zij deze tijd ondanks een tegenwind van 0.9 meter per seconden realiseerde. Naast Wyo mia Tyus liepen ook nog de For- mosaanse Chi Cheng (1970), Elen Stropahl (1972), en Eva Gelskova (1972) 11 sec. Zy zijn nu dus tevens als medehoudster van een befaamd record onttroond. Renate Stecher kwam tot haar historische tijd bij de wedstrijden om de "Gouden Schoen", die tij dens koel weer werden gehouden, maar die begunstigd werden door een rugwind ('1,9 meter per se conde), die Juist toelaatbaar was. Twee chronometers lieten de wij zer stilstaan na 10,9 seconde, één tijdwaarnemer drukte zelfs af bij een stand van 10,85 seconde. Na dat Ad Paiulen als president van de Europese Atletiek Unie, de chronometers had gecontroleerd, verklaarde hij dat niets een er kenning van het nieuwe wereld record in de weg zou staan. Re nate Stecher had reeds tijdens wedstrijden op Hemelvaartsdag in Innsbrück met een tijd van 11,1 seconden haar uitstekende vorm getoond. Horst Hüelle, die Renate reeds enkele Jaren traint, had reeds voor de wedstrijden, van een optimistische stemming blijk gegeven: "Het koele weer is een kolfje naar de hand van Re nate. Ik geloofde in een goede tijd en zij heeft aan mijn ver wachtingen helemaal beantwoord. Renate Stecher werd op 12 mei 1950 in een gehucht Süpitz in de omgeving van Torgau ten oosten van Leipzig geboren als Renate Meissner. Renate is een typisch produkt van de Oostduitse pres- tatiesport. Zij werd namelijk ont dekt bij schoolwedstrijden en di rect opgenomen in een afdeling, waar de atletiek hoogtij vierde. Als 14-jarige liep zij de 100 me ter in 12,7 seconden, een Jaar la ter haalde zij van deze tijd reeds een halve seconde af: 12,5 om nog een Jaar later als 16-Jarlge een tijd te realiseren van 12 se conden rond. Drie Jaar later in 1969 startte zij haar inter nationale carrière en werd bij de Europese kampioenschappen in Athene tweede op de 200 meter. Een Jaar daarvoor had zij reeds zilver veroverd bij de Europese Jeugdkampioenschappen in Leip zig en werd toen reeds als het grootste sprinttalent van de toe komst gezien. Haar ontwikkeling ging steeds sneller: via 11,6 op de 100 en 23,9 op de dubbele af stand in 1968, evenaarde zy in '70 het wereldrecord op de 100 me ter in 11,0 en liet een tijd van 22,7 afdrukken op de 200 meter. Twee Jaar later vierde zij haar groot ste triomfen, nu als Renate Te- cher want in 1971 was zij in het huwelijk getreden met de 400 me ter hordenloper Gerd Stecher, door tweevoudig Olympisch kam pioen te worden: 11,0 en 22,4. De De muur is doorbroken: Renate Stecher finisht in Ostrava in 10.9 seconden voor de Cubaanse Carmen Vaides (rechts). kroon zette zij in het na-Olympi sche jaar op haar arbeid met de den. Trainer Horst Hülle had het reeds elf maanden eerder voor speld: "Renate breekt binnen 'n Jaar het wereldrecord en zal de eerste vrouw zijn die de 11-secon- den muur omver haait". Het zijn geen loze woorden geweest. Het keiharde Oostduitse systeem heeft wederom vruchten afge worpen. DEN HAAG Voor de 19e Gro te Prijs der Lage Landen, die op zon dag 24 juni op de renbaan Duindigt wordt gehouden zyn in totaal 41 paar den. afkomstig uit zeven landen, in geschreven. Hieronder is de Zweedse draver Ego Boy. die veertien dagen geleden met een km-tijd van 1 min. 13.8 sec. een nieuw Europees record liep. Ook de Zweeds-Amerikaanse draver Noble Action, die van vrijwel gelijke klasse is. zal vermoedelijk met Soren Nordin de reis naar Duindigt ondernemen. De Franse drafsport zal wellicht in deze met f 150.000 gehono reerde koers vertegenwoordigd word door de cracks Buffet 2 en Bill D. De Belgische draver Fideel, die vorig jaar de Grote Prijs der Lage Landen won, zal in ieder geval starten. Hij heeft thans echter een handicap van twintig meter. De voorlopige Nederlandse deelne mers zijn Unimel B., Uriosis P., Gunnar Dear, Jojo Buitenzorg en Felix. Atletiek Mieke van Doorn (De Spartaan) en Ella Hoogendoorn (PAO zullen op 16 en 17 Juni als gast deel uitmaken van de Belgische vijf kampploeg, die in Erfurt tegen Oost-Duitsland en Zwitserland uit komt. Voetbal De tuchtcommissie van de KNVB heeft deze week in het betaald voetbal twee straffen opge legd. Dick Advocaat van FC Den Haag werd, met ingang van 10 au gustus, voor één bindende wedstrijd geschorst, alsmede voor eenwedstrijd voorwaardelijk, met een proeftijd van een jaar. Advocaat kreeg voorts een boete van 100 gulden. Cas Janssens (NEC) werd, even eens met ingang van het nieuwe sei zoen. geschorst voor een wedstrijd. Hij kreeg daarnaast een boete van 200 gulden. KOERSTIPS Grote Prijs der Amateurs 3. Wildebras 2. Apple Hlll 3. Royal Hun boy OutsidersNot Afraid S en Snow- Manescu-prljs 1. Tuscan Pride 2. Patatl Patata 3. Consella Outsiders: Torpille Star en Merry go DRAVERIJEN: Leyeuburg-prijs: 1. Ingo van Bonnl 2. Kolja T.. 3. Jo hannes Trlx Outsiders: Iris B en Kor- ry Buitenzorg. Steenvoorde-prijs: l. Kapitein Scotch 2. Jeanntne D. 3. In trepld Girl. Outsiders: Iris Volo cn In grid Rood noot. Zlclitenburg-prljs: 1. Lldo Buitenzorg 2. Laguna Star 3. Juan Carlos Outbidders: Kama Quick en Kat Inga M Berestein-prljs: 1 Jodney B 2. Ksatra Woelwater 3. Juno Buitenzorg Outsiders Jimmy Boy

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 19