nog up voor feyenoord WILDE AJAX IN BELGRADO GELIJKSPELEN? Okkermoei langs Rahim ilijk APPIE HAPPIE fIDANKS BAR SLECHTE FINALE TEGEN BAYERN IN PARIJS TENNISSTRIJD Tennis in Rome VOOR JEUGD VAN DISTRICT Treytel boos BRONS VOOR VERSTAPPEN EUROPA TEGEN ZUID AMERIKA IJPAG 3 JUNI 1973 PAGINA 1 Wilde Ajax gelijk spelen? Om dat de mens in wezen slecht is, en voetballers hierop geen uitzon dering maken, om nog maar te zwijgen van de sportjournalisten, kreeg ik gaandeweg de wed strijd Ajax-Juventus het idee dat Ajax (al dan niet in samenwer king met Juventus) aanstuurde op een gelijk spel. Hoe kon dit kwalijke idee bij mij opkomen? In de eerste plaats doordat Ajax duidelijk zichzelf niet was. De redenen daarvan zijn achteraf wel te begrijpen, maar tijdens de wedstrijd en vooral na de eerste uitstekende 20 minuten, leek het nogal raadselachtig. Al leen werd de raadselachtigheid nog vergroot door de passiviteit van Juventus. Maar in geval van afgesproken werk kon Juventus er natuurlijk op rekenen het beno digde doelpunt toch wel in de schoot geworpen te krijgen. Dus vermoedelijk wilden de Italianen zich sparen voor een tweede match op vrijdagavond, want dan zou 't er pas echt om gaan. Het kwalij ke idee van een combine werd tegen het slot nog even extra bij- gevoed door die manouevre van Heinz Stuy, die terug-dribbelde naar zijn doel in de richting van een Italiaan, waardoor bijna die gelijkmaker ontstond. De derde re den waarom de gedachte aan af gesproken werk kon ontstaan, was dat Ajax juist aan deze finale wei nig zou verdienen: de toegangs prijzen waren verhoudingsgewijs laag, de overwinningspremie zeer hoog, de afdracht aan de UEFA niet gering enz. enz. Ajax zou zo'n beetje quitte spelen met een finale, de echte winst zou pas binnenstromen als ook een herha lingsoefening nog een vol stadion trok. Schaam ik me niet dat ik zul ke kwalijke gedachten kon koes teren? Natuurlijk schaam ik me diep, maar ik kan een verzachten de omstandigheid aanvoeren. De dag tevoren, op dinsdagavond had ik een vriendschappelijke pres- tigematch gezien tussen de twee grootste clubs van Belgrado, Rode Ster en Partizan. Die wedstrijd, was een ideetje van Velibor Vaso- vic. De reeds aanwezige buiten landers konden dan aan de voor avond van Ajax-Juventus kennis maken met het beste Joegoslavi sche voetbal en bovendien: je hield er die brooddronken, opge wonden supporters mee van de straat. Dat laatste lukte vrij aar dig: 35.000 toeschouwers, overi gens voor het overgrote meren deel Joegoslaven, wilden deze meer omdat er een soort happe ning van werd gemaakt. Parti- zan-speler Kovacevic zou na een half uur voorgoed afscheid ne men van zijn publiek en een in ternationale jury zou een prijs toe kennen aan de beste speler van de macht en de wedstrijd zou wor den geleid door de Sloveense scheidsrechter Jakse, die drie jaar geleden zijn fluit aan de wilgen hing wegens onvrede met aller lei scheidsrechterlijke zaken. Deze Jakse bleek een soort po pulaire Leo Hom op non-actief, tonrond, bijna niet meer uit de middencirkel weg te rollen en daardoor wel gedwongen op zijn grensrechters af te gaan. Van daar dat mijn collega Henk van D. verzuchtte: „Waren alle Ne derlandse scheidsrechters maar zo dik". Jakse floot overigens bij vlagen abominabel, maar toen de uitgevoetbalde Kovacevic na 18 minuten afscheid nam van het publiek, beloonde Jakse de Parti- zan-speler met een kus op beide wangen en dat is natuurlijk ook wel wat waard... Het leek er tenslotte op dat Ro de Ster met 3-2 zou winnen, maar dankzij een ongelooflijk lichtzin- ge wijze van verdedigen slaagde Rode Ster er toch nog in de ge lijkmaker aan Partizan cadeau te doen. „Lopovi, Lopovi" begon de Rode-Steraanhang te roepen (om hetzelfde ritme aan te hou den) „Zwendelaar, zwende laars" even later kreeg de mid- voor van Rode Ster de bal bij de Partizan stond in zijn buurt, maar in plaats van de bal simpel in het doel te schuiven, besloot hij het leder met tegeneffect, via de buitenkant van zijn voet, hoog de tribune in te jagen, 20 meter naast het doel. Toen vielen ook de Partizan-aanhangers, hoewel die hun handen dus mochten dicht knijpen, het Rode-Sterkoor bij: „Lopovi, Lopovi" donderde het nu door het stadion. Het publiek (en het deed me bijzonder veel goed dat te merken) laat zich niet graag bedriegen ook niet ten ba te van de eigen vereniging. En zelfs niet als het in ruil daarvoor zo'n populaire straf schoppense rie krijgt aangeboden om de uit eindelijke winnaar te bepalen. Een der Joegoslavische kranten meldde de volgende dag dat Va- sovic al enkele dagen voor de wedstrijd tegen twee journalisten had gezegd dat er een „aantrek kelijke wedstrijd voor het pu bliek" van zou worden gemaakt. Een 3-3 uitslag, gevolgd door pe nalty's. Gelukkig schijnt zulk „zesdaagse-professionalisme" niet te werken, bij voetbal. Het pu bliek pikt het niet, omdat het te zichtbaar moet gebeuren. Het valt moeilijk te constateren of een wielrenner een half wieltje lang zamer rijdt dan hij kan, maar het is bijna onmogelijk om te maske ren dat je een bal slecht wilt trappen. Je moet wel een acteur zijn van de klasse van Ton van Duinhoven om zodanig over een bal heen te kunnen maaien dat het publiek werkelijk gelooft dat Je het per ongeluk deed. Ondanks onze perskaarten kwamen we bij Rode SterParti zan niet de persloge binnen. We werden verwezen naar de tri bune schuin achter het doel, er gens in de hoogte. Verrassend ge noeg kwamen we toen temidden van de Belgradose voetbal-vips terecht. Achter ons zat Rajko Mi- tic, de voormalige bondscoach van Joego-Slavië. Naast ons zat dr. Obradovic, de vroegere "Jaap van Praag" van Rode Ster, die in Amerika twee jaar lang gepoogd heeft het Europese voetbal van de grond te krijgen. Dat lukte niet zo erg, maar hij slaagde er met het daar verdiende geld wel in een eigen hotel in Lubljana te bouwen, dat hij "dr O" heeft ge noemd, niet beseffend dat deze naam dankzij de beruchte Ber- kelse dr. O. dn Nederland weinig wervingskracht heeft (zo zag ik eens in Joego-Slavië het hotel "Regen", dat me ook al niet aan trok). Naast Obradovic zat oud doelman Radenkovic, ofwel „Der Radi", de populaire vliegende kiep van München 1860. Hij vergeleek Heinz Stuy met Sepp Maier: „Weinig hoogtepunten, weinig dieptepunten, een middel matiger keeper". Links voor ons zaten ibehalve enkele bekende Belgradose toneelspelers, de Duinhovic en Molenbergic van Joego-Slavië zal ik maar zeggen) enkele spelers van OFK Belgra do, in gezelschap van Paja Sa- mardzic, de vroegere rechtsbui ten van OFK Beograd, het Joego- slavisch elftal, FC Twente en Feyenoord. Samardzic had nog steeds last van zijn knie, die een einde maakte aan zijn «laatste lijk Franse) voetbalcarrière, maar hij sprak nog wel wat Nederlands. Bijvoorbeeld: "Happel is een slechte man" .Ik vroeg: "bedoel je een slecht mens of: een slechte trainer"? Hij ontweek de vraag door te zeggen dat Happel in de zeven Jaar bij ADO toch eigenlijk ook niets bereikt had. De OFK-spelers waren onder andere Santrac (kort geleden "absolute topscorer" geworden in Joego-Slavië door zijn zeshon derd zoveelste doelpunt in de ere divisie te scoren) en Stepanovic de spielmacher van OFK. Ik vroeg Santrac of hij al een aan bieding had gehad uit Spanje, het beloofde land van de Neder landse topvoetballers. Zo'n aan bieding zou weinig zin hebben, zei hij, want hij moet nog een jaar "dienen" in het Joegosla vische voetbal voordat hij de emigratieleeftijd van 28 Jaar heeft bereikt. Maar hij wou graag. En Stepanovic? Hu is pas 24, maar hoopt (misschien alleen maar in zijn harti dat hij na de wereldkampioenschappen 1974 naar het buitenland kan gaan. Klopte het dat Feyenoord <na die Europa-Cupwedstrijden waarin OFK de Feyenoorders wipte) contact met hem had gezocht. Dat klopte. "Hoeveel denk Je dat Feyenoord voor me zal willen be talen"? vroeg hij. Ik riep Frits B. van de Vrij Nederlandsportpagi na erbij, want die gaat over de financiën van Feyenoord. "750.000 tot 800.000", schatte Frits. "Dol lars"? vroeg Stepanovic hoopvol, want alleen in Joego-Slavië staat de dollar nog in hoog aanzien. "Mark", zei ik gemakshalve. Frits B. kon hem ook nog vertellen dat de nieuwe Feyenoord-trainer Wiel Coerver bijzonder gechar meerd is van Stepanovic's spel. "Alleen vond hij Je in de tweede helft van West-Duitslamd— Joego-Slavië een beetje te pas sief", meldde hij. "Dat zat in het spelbeeld opgesloten", ant woordde Stepanovic, die blijkbaar in hoge mate geïntrigeerd werd door de gedachte dat de trainer van Feyenoord hem zo (onge merkt» nauwlettend in het oog bleek te houden. IJS- de laatste seconden van het seizoen 1972- I heeft Feyenoord warempel toch nog een cup ver- 1. Nadat de finale in het toernooi in het Pare des Prin- gen Bayern München in 1 I was geëindigd, werd pipe van captain Dick Schneider vanaf elf meter win- erste serie van vijf strafschoppen forceerden geen be- ig: Feyenoord en Bayern München benutten er elk De „afvalrace", die daarna werd gehouden, bracht en uitkomst. Wim Rijsbergen schoot raak en Ger ma stopte de penalty van de Duitser Schneider. On- ellijk daarna mocht Dick Schneider de beker omhoog en. VOORSCHOTEN Ook dit Jaar, organiseert de Jeugdcommissie van het district Leiden op het tennispark Forescate in Voorschoten de kam pioenschappen voor de jeugd van 't district Leiden. Gistermiddag werd er met de eerste van de 198 te spe- ROME Tom Okker heeft zich geplaatst voor de vierde ronde heren- len partijen begonnen. Er wordt in enMspe v7n de inimatSnale^" f*' hem op zou Vier leeftijdsgroepen gespeeld en in- nisgamp!oén^haP^™nTtaUe in 'en dien het weer het toelaat zal er voor Rome. Do als achtste geplaatste Ne- ieder onderdeel een verliezersronde derlander versloeg de Pakistaner Ha- op touw worden gezet. Het meest opvallende is dat de uit roen Rahim met 4—6 6—2 6—0. Tom Okker heeft het niet gemak- Lisse afkomstige Annet van der kelijk gehad tegen Rahim. De Pakis- Mey zowel bij de meisjes tot en met taan was oppermachtig in de eerste L-'J ja*r oude_re set- Zijn groundstrokes waren zeer onweerstaan- groep als eerste staat geplaatst. In verzorgd de groep van haar leeftijdsgenoten, zal dit tennistalent weinig tegenstand ontmoeten, terwijl in die zelfde tegorie een eventueel duel tussen tenslotte in 6—4 voor Rahim baar aan het net. Rahim liep uit tot 41, terwijl Okker de ene fout op de andere stapelde. De set eindigde d. Bijl en Hanneke Lan- Pas in de vijfde game van geveld veel spanning op zal gaan le- tweede set herstelde Okker zich Hij veren. Volgens het plaatsingsschema brak door Rahims service en kwam zal Estner Mulder, die dit jaar in op 3—2. Daarmee was het ritme van de overgangsklasse-B goede resulta- ten boekte, de strijd met Annet in de finale moeten aanbinden. In verhouding tot de groep van meisjes tot en met 18 jaar is dezelf de leeftijdsgroep van de Jongens minder sterk bezet. Harry Verde- de Pakistaan gebroken: 2—6. In de laatste set verkrampte Rahim volle dig en was kansloos tegen de snelle, nu wel zeer precies slaande Neder lander 0—6. De Italiaan Andriano Panatta. die Okker in Parijs had verslagen, kwam gaal, die het vorig Jaar in de groep voor eigen publiek niet verder dan tot en met 16 won, staat als eerste de derde ronde Net als Nikki Pilic reld hebben inmiddels gedreigd met genoteerd en zal als alles volgens 't was hij niet opgewassen tegen de een b(>ycot van het Wimbledon en schema verloopt Eric de Groot in de Fransman Patrice Dominguez: 4—6. andere internationale toernooien van- 6—7. Italië's nummer twee, Paolo w^ge de schorsing van de Zuidslavier Bertolucci. plaatste zich voor de Nikki Pilic (1 maand, ingaande 1 een fout van de bestuurder van de len, ce laat zou zijn. Pietrangeli en Di Domenico namen geen genoegen met dit excuus en eisten de over winning op. Telegrammen De Zuidslavische tennisfederatie, heeft in telegrammen aan de voor zitter van de internationale federatie (ILTF) en aan de Italiaane fede ratie geprotesteerd tegen het deel nemen van Nikki Pilic aan de inter nationale kampioenschappen van Italië. Petar Marinkovic, secretaris-gene raal van de Zuidslavische federatie verklaarde donderdag in Belgrado: Wij zijn gesohokt te vernemen dat Pilic in Rome heeft gespeeld en dat men hem heeft laten spelen". De heer Marinkovic zei voorts dat zijn federatie harde maatregelen zal ne men tegen Pilic. De beste tennisprofessionals ter we- ord winnaar van het Parijse Maar geen glorieuze win- parijs )aarvoor was het spel dat de In het tamme partijtje slaagde Rijsbergen er nog in een Wim Rijsbergen: beslissende strafschop vierde ronde door een overwinning Juni), op de Engelsman Roger Taylor (4—6 I een was het ook afgelopen. Rijsber gen vond het net, maar het schot slecht, te ongeïnspireerd, te dende arbiter Verbeek hiëld hem van de Duitser Schneider dook Ger lammers gisteravond vertoon- gele kaart op te lopen. De zwak lei- En aangezien Bayern Mün- het geel onder de neus nadat hij a nóg slapper, nóg lustelozer peckenbauer had gevloerd. Na deze maakte, zagen de 38.500 toe- adtje nam Dünberger onmiddellijk één. Reitsma stijlvol uit het doel en dus was Feyenoord in Parijs nummer wraak. Hij trapte Rijsbergen na en kreeg prompt ook het geel. Parijs Eddy Treytel zat zich gis- Vente nuten later achter Ger Reitsma. Uli maakte daarbij voor de gastheren Hoeness. uitgeweken naar de rech- twee treffers, In de boeiende stnjd om de derde teravond op de tribune van het en voerde plaats klopte FC Pans parc des Princes te verbijten. De het tegenvallende Olympique Mar- doelmaa onder de ,at seille met 4-2 De Israolier Spiegel t maar de Feyenoord-leiding finale ontmoeten. Marinus Broos- hooft en Jürgen Peters, beiden tech nisch begaafd, staan als derde en vierde op de lijst, terwijl ze in de groep tot en met 16 Jaar achtereen- 6—3, 75). Blokker, die sterk vooruit gaat, de en accurate partij tegen de Frans favoriet, maar hij zal voor hij de fi- man Pierre Barthes: 6—3 en 7—5. nale bereikt eerst met Frank van Bij het damesenkelspel was er de der Kley af moeten rekenen. Bij de jongens tot en met 14 Jaar, staat Hans van der Loo bovenaan de lijst, Dick Hylkema zal zijn plaat- Kristie Kemmer <4—6 6—1 5—7). tervleugel, kon profiteren van het opdringen van Feyenoord; sprintte vrij langs de lijn; gaf een trekbal, waarna Gerd Müller gemakkelijk een daad kon stellen: 11. Dat was ook meteen de laatste actie van 1 prs een erbarmelijk zwakke Een hels fluitconcert be- beide uitgebluste ploegen 1 tjjdens en na de tweekamp, tie van het publiek was volko- Erifd zochten de leiders die hCt V°Ue<UB Daarna sukkelde de finale naar een triest dieptepunt, schieten dus van af elf meter. yenoord -gelukkig- geen ex- oor het feit dat het elftal zo rad zwak werk had afgele- tstuurslid Fred Blankemeijer: een verschrikking". En De eerste zes strafschoppen werden )it was niet eens slécht feilloos genomen. Door de Feyen- aar helemaal geen voet- oorders Israel, Kristensen en tóe ploegen sukkelden maar schoenmaker, die met het oog op die penalties één minuut voor tijd was ingevallen voor Van Hanegem en de Duitsers Breitner, Müller en Beckenbauer. Daarna stompte Reitsma de inzet van Schwarzen- hield hem buiten het veld en liet Ger Reitsma spelen. Eddy Treytel, kwaad: „Mijn schou derblessure is helemaal over. Ik had beslist kunnen spelen. Ik ben fit." Waarom werd hij dan niet opge steld? Eerste nijdige reactie van Treytel: „Vraag dat maar aan Brox". Maar daarna: „Brox vond dat ik zondag toT:^MeiTjel' t.mTieT Marie'-Therèse Cliff Drysdale (Zuid-Afrika), voor zitter van de associatie van tennis- profs (ATP), waarbij de meeste be roepstennissers zijn aangesloten, heeft verklaard, dat er een boycott komt als niet bewezen wordt, dat Pilic terecht is geschorst. se nummer een, wera uitgescnaxeia da^pni^t^H^f" aantoner*. door de niet-geplaa»tste Amerikaanse voor zUid<.lavi geloofd heeft, - ^oor Zuidslavie uit te komen in het Davis-cuptoernooi. De ATP staat op het standpunt dat geen enkele speler gedwongen mag worden de meisjes zijn Therèse van Diest en de eerste ronde van het herendub- -=> Marieke van Oostrom als eerste en belspel in twee sets van de Spaanse voor Davis-cup te .spelen", aldus tweede geplaatst. Luc Lucas de hoogste notering, ter wijl deze eer bij de meisjes terecht kwam bij Inge Siegenthaler, die in de finale waarschijnlijk uit zal ko men tegen Mimi Carlier. combinatie Manuel Orantes/Junan Incidenten Tijdens het herendubbelspel heb- een communiqué. De belangrijkste uitslagen tot nu ben 21011 overigens enkele inciden na de wedstrijd in Marburg tegen Bayern München de fout heb ge maakt door mijn BELGRADO De Maastrichtse bokser Sjeng Verstappen (half- zwaargewicht) is in de halve- finales Kb Margreet Prager-Annemiek Kalf 6 van 't toernooi om de Europese kam- voorgedaan. Het Roemeens /Amerikaanse dubbel Hie Nastase/ Jimmy Connors weigerde zijn par tij tegen het Franse duo Patrice Do- van Diest-Juul van Leeuwen 60, 0, Mariska Scheu-Hester Ras 6 0. 6—0. Meisjes t/m 18: Annet van schouder niet door de dokter te la- der MeyAnja Splinter 60, 62, minguez/Wanaro N'Godrella te be ëindigen. Nastase en Connors be schuldigden het publiek ervan in ha- Guus Brox: „Héél slecht voor het publiek". Ad rad, die voor het laatst rainer" bij de top-élf was: pioenschappen in Belgrado op pun ten verslagen door de Pool Gortat. Verstappen krijgt wel een bron zen medaille. Bij bokstoernooien is het verboden dat de verliezers uit nel wél naar mijn schouder laten —2, 6—2, Hanneke Langeveld—Li- kijken. Alleen ging alles pas veel selotte van der Bijl 62, 64. Jon- later, 's nachts in bed, erg pijn gens t/m 12: Peter LeytenWou- doen. Toen ontdekte ik werkelijk wat aan de hand was." te lijk geloei te vervallen, telkens wanneer zij scoorden. De wedstrijd ubliek ergerde zich aan dit beek uit het doel, maar stopte Sepp de hailve-elndst rij den tegen elkaar uit en ik heb me er voor ge- Maier eveneens de inzet van Van 1 J~"J 1~~ Ook het feit dat Treytel het niet t/m 14: Hans van der Loo—Willem nodig had geacht om woensdag in de Clerq 60, 60, Hans van der Loo tó". Wiel Coerver hield wijse- Daele. Omdat Krauthauser en Dick Schneider daarna niet faalden, was het na tien keer mikken Parijs te trainen, schijnt bij de „straf" te hebben meegespeeld. dailies uitgereikt. Met Verstappen is Treytel: „Maar als ik nou toch niet t/m 18; John Knotter—Paul Lips ordje nu de laatst overgeblevene t gisteravond wel of Feyen- daarna een i Bayern München het met op een akkoordje hadden ge- Jongens, geen stap te veel 1 era overtredingen maken en v min mogelijk hardlopen. ('enkele spelers uit hun rol te vallen Rijsbergen en bijvoorbeeld, die er toch eens pittig tegenaan gingen leerden de vedetten van Mlinchen onmiddellijk. Gerd en vooral Franz Becken- •kten dan woedende geba- de spelersbank van Feyen- Mt was geen stijl". eerste tien minuten 1 nog aanvaardbaar voetbal. 1 trok ten aanval en had r minuten succes. Theo de Jcht met een geraffineerde opgerukte Dick Schneider Positie en tegen de harde, inzet die de aanvoerder tos liet, kon Sepp Maier De reglementen bepaalden dat het Nederlandse boksers in Belgrado uit- „afvalrace" werd. Met- geschakeld. had ik veel liever gedaan." Het duel Jan Kodes (TsJ)/Arthur Ashe (VS) Pietrangeli/Di Mome- nico (beiden Ita) ging in het geheel niet door. Kodes arriveerde 35 mi nuten te laat in het stadion. Hij had van tevoren telefonisch laten weten dat hij wellicht, door de schuld van TED VAN DER BRUGGEN het personeel in zijn hotel en door Henk van Veen 61, 60. Jon gens t/m 16: Fred van der Loo— Hans Passemeer 6—0, 6—0, Jongens BERN (DPA) De internationa le voetbalfederatie «FIFA» gaat op 15 augustus in Barcelona voor de eerste maal een wereld voetbaldag houden. Het hoogtepunt van deze dag zal zijn een wedstrijd tussen elf tallen van Europa en Zuid-Amerika In het Europese elftal zullen spelers uit Azië en Afrika worden opgeno men. Het een en ander werd gisteren door het kantoor van de FIFA in Bern bekend gemaakt. Op 16 Juli zullen officials van de FIFA in Barcelona 16 spelers voor het Europese elftal worden geselec teerd. BS Leiden in Alphen tegen Frans team LEIDEN/ALPHEN Bona Stars, of zoals het nu heet BS Leiden, speelt morgenavond in de Alphense Rijn- streekhal 'n oefenwedstrijd tegen het Franse Balsac de Bagnolet. een team dat in de tweede divisie van de nationale Franse competitie speelt. BS Leiden heeft waarschijnlijk ver sterking van Walter Ombre (Levi's en mogelijk volgend jaar deel uit makend van het Leidse team). De wedstrijd begint om half acht.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 17