LOPEN ALS JE JE LI EE IS LEVEN Waar en wanneer DOOR DE BLAREN NAAR DE BLOEMEN ALLEEN JA- ZEGGEN Avondvierdaagsen maken het mogelijk 'JVAG I Ml Avondvierdaagsen (het is een werkwoord geworden) is drie avonden lekker tippelen, 10 of 15 kilometer, en één avond of middag hetzelfde doen met de bloemenintocht als apotheose. Dat is niet overal zo, maar de wens is het wel, dat het in alle plaatsen zo gaat worden. Dat betekent „door de blaren naar de bloemen". Aan die blaren moet u natuurlijk niet zo zwaar tillen. Wie rustig wan delt, heeft er weinig last van. En wie er last van heeft, kan van dat ongemak worden afgeholpen, want overal staan EHBO-ers klaar om de voeten* „bij te brengen". De foto's op deze pagina geven een beeld van een wandel- gebeuren als de avondvierdaagse. De grote foto laat een bloem rijke intocht in Alphen zien, het slot van de AVD, die in popu lariteit de Laura-fietsvierdaagse benadert. Op de andere foto's het wandellint langs de grote wegen (dat wordt beperkt met het oog op het verkeer) en op polderwegen. Dit gebied heeft de mogelijkheden voor tal yan mooie routes. De organisatoren doen hun best om die te vinden. Wie graag wandelt, zal merken dat het AVD-kruis geen kruis voor de voeten is, zoals de tekening links bovenaan het voor stelt. Daarvan kan de man getuigen op de kleine foto hiernaast. Dat is Alphenaar Van Klaveren, die alle AVD's heeft meege maakt. KNBVLO-voorzitter jhr. mr. Van Rijekevorsel langs de kant in de Nijmeegse vierdaagse. In Leiden liep hij eens de avond vierdaagse mee. Natuurlijk schrijf ik gaarne iets over de avondvierdaagse maar ik loop hem nog veel liever. Het is n.l. een uitne mend idee geweest om 's avonds, na gedane dagtaak, te gaan wandelen en dit dan vier dagen vol te houden. Het Nijmeegse Wandel Ver- hond is het eerste geweest dat ermee begonnen is in Ne derland en gelukkig hebben velen dit voorbeeld gevolgd. Dit jaar zal de KNBLO op verscheidene plaatsen 82 avondvierdaagsen organise ren en de NWB zal er nog meer en wel 118 doen houden. Dit zijn er al 200. Met de an dere wandelbanden mee zul len wij het getal 300 halen. Wat een uitnemend voor uitzicht en dan te bedenken dat deze voor het grootste deel in de maand juni gelo pen zullen worden, wanneer de natuur in volle bloei is en de avondlucht verkwikkend. Van harte is te hopen dat de avondvierdaagsen nog zul len toenemen en dat dan alle wandelbonden in Nederland gezamenlijk hun schouders daaronder zullen zetten. Er zijn plannen om te komen tot een vaste periode voor het houden van de avondvier daagse in Nederland en wel van 10 tot 15 juni. Ook zijn er plannen om voor alle avondvierdaagsen in Nederland één uniforme beloning te kunnen geven. Dit zal nog wel wat organisatie talent vergen en ook zal er een sterk beroep op de saam horigheid gedaan moeten worden. Met de samenwerking van de wandelbonden gaat het overigens al de goede richting uit, getuige ook het gezamen lijke mei-nummer van de NWB en de KNBLO onder de titel „OP GOEDE VOET mét VOETNOTEN". Wie weet zit er binnen niet al te lange tijd een gezamen lijk nummer van alle wandel bonden in. De voorbereidin gen zijn al aan de gang en de toezeggingen zijn al ge daan. In dat mei-nummer vinden wij van de heren T. Dicker, oud-voorzitter NWB. en G. J. Tukker, voorzitter Wandelkring Utrecht, 't Gooi en Omstreken, aardige arti kelen over de avondvierdaag sen en ook treffen wij daarin aan een overzicht van de avondvierdaagsen die door de KNBLO en de NWB worden gehouden. Iedereen behoeft maar ja te zeggen en hij kan wandelen, bijna waar hij maar wil, hij kan kiezen waar hij het het mooist vindt. Ik schreef het al eens, maar ik kan het niet genoeg herha len: Wandelen is tegelijker tijd genieten van de omge ving, de planten, de vogels, de bloemen en de vergezichten. Wandelen betekent ook gees telijk uitrusten, zich ontspan nen om dan weer geheel fit te zijn voor de taak die ons wacht. Van harte wil ik Leiden en omstreken toewensen dat hun 16e avondvierdaagsen weder om een groot succes zullen worden en dat een maximum aantal deelnemers dit jaar zal opkomenDe organisato ren hebben dit zeker ver diend, want zij zijn het die onvermoeibaar zorgen dat ieder zich op pad kan be geven. Jong en oud, van harte heel goed weer toegewenst en een buitengemeen goede en vro lijke avondvierdaagse. J. M. VAN RIJCKEVORSEL Voorzitter Kon. Ned. Bond voor Lichamelijke Opvoe ding. Inschrgfformulier Ondergetekende, Naam: Geboortedatum Adres: Woonplaats: schrijft hierbij in voor de 16e AVONDVIERDAAGSE 1973 in Alphen a.d. Rijn cemtrum/Al- phen a.d. Rün-Rldderveld/Hil- legom/ Katwijk /Leiden - Oegst- geest/Leiden Zuid West/Lei- derdorp/Noordwyk. Afstand4 x 10 km of 4x15 km. t Hans Melkert Wim Dijkman :ning Ronny Vink vond vierdaagse is iets als een besmettelijke ziekte. Het zich enorm uitbreiden. Dat is in allerlei plaatsen in ons gebeurd, ook in deze regio. Alphen a. d. Rijn, Hillegom, erdorp en Katwijk zijn daar goede voorbeelden van. Lei wonderlijk genoeg niet. Daar merkte men in de afgelopen i nauwelijks iets van de avondvierdaagseweek. Misschien rt ook de Sleutelstad dit jaar de wandelkoorts. De komende en zullen het leren delen in een AVD is inder- ien soort koorts. Ik heb dat meegemaakt in Gouda, waar indelgebeuren ook eenvoudig met enkele honderden deel- Ineens had het wandelen streek te pakken. Met het epen de aantallen deelnemers at een piek van liefst vijfdui- as bereikt. Het was niet al en wandelfestijn geworden, ook een stadsfeest, zeker de jke intocht met tienduizenden langs de route. Zoiets als 3 ln Leiden, maar toch an- in a. d. Rijn heeft zich aan e voorbeeld gespiegeld. Het geslaagde poging om de s, voor wie Gouda te ver de boorden van de Rijn om daar vier avonden het J3iet-vet op het vuur te zetten, hense vierdaagse groeide tot ]n van 1500 deelnemers. Se- Woordes van de kring Leiden Ion. Ned. Bond voor licha- opvoeding is uiterst tevreden ^medewerking van gemeente eleenheid iond organiseert de meeste rdaagsen in dit gebied: in Degstgeest, in Noordwijk, i, Katwijk en Leiderdorp, st zijn er in Voorschoten en ar avondvierdaagsen, die van de Nederlandse Wan en die inmiddels al zijn ge- Het bestuur van de kring Fan de KNBVLO is blij, dat Bprake meer is van ruzie tus- fee wandelorganisaties. Vroe- water en vuur, nu pais en bondsbladen „Op goede voet" :tnoten" zijn nu zelfs sa- •egd als teken aan de wand oede samenwerking, plaatsen gaan binnenkort op deze pagina leest u wanneer precies zo'n vier- wandelaars op pad. Daarop de organisatoren op grond jfers van vorig jaar. Katwijk rdorp zorgden toen voor dui- ilaars méér. De eerste Lei- AVD trok 500 deelnemers, gebeuren in Katwijk be- dit aantal. is Leiden lang niet de en blijft het aantal deelne- igeveer gelijk. Driehonderd is voor een „verzorgingsgebied" van 115.000 inwoners (Leiden en Oegst- geest) natuurlijk erg weinig. Hoe dat komt weten de organisatoren niet. Ze weten wel, dat de jeugd wil lo pen, maar dat een moeilijkheid is be geleiders te vinden. Onderwijskrach ten voelen in het algemeen niet veel voor dit soort „overwerk". Wandelcreche In Noordwijk,waar het aantal nog kleiner is - rondom de 100 - heeft men daarop iets gevonden. Daar is een aantal" meisjes bereid „loslopende" kinderen te begeleiden. Noordwijk is de eerste plaats met wandelende crè ches. Elke plaats probeert een bijzon derheid in te bouwen. Zo is de Kat- wijkse organisator druk bezig om een militaire afvaardiging uit Valkenburg te laten meelopen. Eén ding hebben alle avondvier daagsen gemeen: ze haken in op de trimactiviteit, die over ons is geko men. Loop als Je leven je lief is, zegt men. Wandelen is gezond, klinkt het ook. En wandelen in de avondvier daagse is tegenwoordig precies het zelfde als „slenteren in de vrije na tuur". Geen strikt marstempo meer, geen groepen in uniform enkele uitgezonderd maar gewoon een aantal mensen, dat er vier avonden op uittrekt. Het wandelen moet een plezier blijven, dat wel natuurlijk. Daarom een paar adviezen op het gebied van schoeisel en kleding. Als schoeisel wordt aangeraden het dragen van wandelschoenen met dubbele leren zolen en rubberhakken. Geen harde neuzen. De beste sokken zijn ouder wetse éénrecht-één averecht gebreide wollen sokken en dan zonder stop pen. De persoonlijke gewoonte speelt natuurlijk een belangrijke rol. Regenjas mee De kleding moet niet knellend zijn. Geschikt is een lange wollen broek met een overhemd met daarover een slipover. Regenjas moet helaas mee en een alpientje om regendruipen in de hals te voorkomen. Een lekkere luchtige linnen broek wordt afgera den, omdat deze bij regen kletsnat wordt en de wandelaar daardoor koud tot op de botten. Een wat somber slot, want natuur lijk is regen onplezierig. Maar het bewijs is geleverd, dat het de wan- delpret nauwelijks kan drukken. Als de ploeg eenmaal van start is, kun nen regen en wind nauwelijks meer iemand deren. Dan worden al die in dividuen één hechte groep. Maar het blijft een individuele vorm van sport of ontspanning, dat wandelen. Ieder een kan het. Waarom doet iedereen het niet? Dit is een uitdaging! DATUM: Voor Alphen aan den Rijn: 20, 21, 22 en 23 juni. Voor Katwijk: 18, 19, 20 en 21 juni. Voor Leiderdorp: 20, 21, 22 en 23 juni. Voor Oegstgeest: 18, 19, 20 en 21 juni. Voor Hillegom: 20, 21, 22 en 23 juni. Voor Leiden: 18, 19, 20 en 21 juni. Voor Noordwijk: 18, 19, 20 en 21 jlini. DEELNAME: Deze is opengesteld voor burger-, bedrüfs-, school-, speeltuin-, militaire en semi-militaire groepen, politiegroepen, sportverenigingen enz. enz. Door alle categorieën kan zowel individueel als in groepsverband worden gelopen. AFSTANDEN: 4 x 10 kilometer voor personen van 8 tut en met 13 jaar en ouder. 4 x 15 kilometer voor personen van 14 jaar en ouder. START In Alphen aan den Rijn - centrum van 18.00 tot 19.00 uur. Op zaterdag 23 juni voor de 15 kilometer van 13.45 - 14.00 uur; 10 kilometer van 14.15 - 14.30 uur. In Alphen aan den Rijn-Ridderveld alleen op 20, 21 en 22 juni van 18.00 - 19.00 uur, start op 23 juni in Alphen-centrum. In Hillegom: van 18.00 tot 19.00 uur. Op zaterdag 23 juni om 14.00 uur. In Katwijk: om 18.00 uur. In Leiden: van 18.00 tot 19.00 uur. In Leiderdorp: van 18.00-19.00 uur. Op zaterdag 23 juni van 10.00-11.00 uur. In Noordwijk: van 18.00 tot 19.00 uur. In Oegstgeest: van 18.00-19.00 uur. STARTPLAATS Alphen aan den Rijn-centrum: St. Jozephzaal. Paradüslaan. Alphen aan den Rün-Ridderveld: Troubadourschool. Liszthof 92. Hillegom: Sportpark Hillegom. Katwijk: Strandpaviljoen Fok de Best. strandafgang tegenover Voorstraat. Leiden-Oegstgeest: Sportpark Leidse Hout. Anthonie Duycklaan, Leiden. Leiden-Zuid West: Jeugddorp. Voorschoterweg. Leiderdorp: Sportpark De Bloemerd. kantine R.C.L.-terrein. Noordwijk: café-restaurant „Parasol", Kon. Wilhelmina Boulevard 17. INSCHRIJFGELD Voor personen tot en met 12 jaar f2.00. Overigen f2.25 per persoon. Bij de start inschrijven f3.50 per persoon. INSCHRIJVING Inschrijfformulier inleveren: Voor Alphen aan den Rijn-Centrum: Eikenlaan 53. Alnhen aan den Rijn. Voor AlDhen aan den Riin-Ridderveld: Sehuberthof 80. Alnhen aan den Riin. Voor Hillegom: VVV Hillegom. woonark Jhr. Mockkade/Wethouder Balvers kade en A. J. Bijl, Thorbeckelaan 23, Hillegom. Voor Katwijk: Rijnmond 107, Katwijk aan Zee. Voor Leiden-Oegstgeest: VVV Stationsplein 3, Leiden en W. v. d. Poel Iris laan 171, Oegstgeest. Voor Leiden-Zuid West: J. G. v. d. Ende, Beethovenlaan 85, Leiden. Voor Leiderdorp: mevrouw Straathof-Goddijn, Houtschans 78, Leiderdorp. Voor Noordwijk: C. v. d. Hulst, Marjoleinstraat 13, Noordwijk-Binnen. De inschrijving sluit voor alle plaatsen op 15 juni.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 15