NIXON VERSTERKT STAF 3R# Politiek akkoord in Italië Commentatoren: poging tot herstel aanzien Witte Huis XON 1EFT )TU LEN 1 !-voorzitter Europese commissie: ieks koloiielsbewincl geschikt voor EG Politieke moorden Bangladesj Onderzoek Duits schandaal bemoeilijkt Geheime stembrief jes bewaard in oude doos MOSKOU GEEFT HALF MILJOEN POMPIDOU WIL IN SEPTEMBER NAAR CHINA Hoop op rust na wanorde en kloppartijen EGYPTE DREIGT MET OORLOG BUITENLAND DVERTENTIE President Nixon in de tuin van het Witte Huis met twee man nen die hij gisteren tot zijn stafleden heeft benoemd: Alexan der M. Haig (nieuwe chef van de staf van het Witte Huis) rechts, en links de voormalige staatssecretaris van Defensie Meivin Laird, die adviseur voor Binnenlandse Zaken is gewor den. ASHINGTON President li heeft gisteren toegestemd enaatscommissie van Onder- naar het Watergate-schan- de Witte Huis-notulen te ver- ffen betreffende bijeenkom- die hij begin dit Jaar met zijn nalige adviseur John Dean Het Witte Huis deelde mee lit deze notulen zou blijken, (en verklaring van Dean dat IJ zeker 35 gelegenheden as- n van de Watergate-ver- ling" met of in aanwezig- lixon had besproken, onjuist bestaat echter verwarring de vraag of de notulen in ■lijkheid bijzonderheden be- van het essentiele dat Ni- iesprak met Dean die op 30 werd ontslagen, of dat de no- slechts bestonden uit de da- de aantallen van de. ge ien tussen beiden. (Van onze correspondent) WASHINGTON Ex-minister van Defensie Meivin Laird, die zich min of meer had terugtrokken uit het openbare leven, zal op het Witte Huis de functies overne men van de afgetreden assistent van president Nixon, John Ehrlichman. De positie van ex-assistent Bob Haldeman als hoofd van de staf van het Witte Huis, zal permanent worden bekleed door generaail Alexander Haig, die onder druk van senato ren zijn militaire rang aflegde en zich terugtrok als vice- chef staf voor de strijdkrachten. OOGTE RAMP AFRIKA ORKOMEN om 1ATSBURG Dank zij le de door droogte getroffen ^jmse landen hebben ontvan- het gevaar van een massa- ipzalige hongersnood te zijn Er is voldoende graan be- om de zes miljoen mensen Senegal, Niger, Mauretanië, Volta en Tsjaad, die door de dood werden bedreigd, vier a anden voedsel te garanderen. ransport van voedsel naar 't and stuit nog op grote proble- heeft Claude Cheysson, de Europese Commissie, gis- het Europese parlement ver- Vier landen, België, Frank- litsland en Ierland, hebben in eventien vliegtuigen beschik- esteld. Het gebied waar het (g9 niet meer heeft ge strekt zich uit over 3.5 mil- erkante kilometer en wordt door circa 8 miljoen men- „u. Met deze benoemingen beoogt Ni xon kennelijk het aanzien van het Witte Huis in ere te herstellen. Lairds aanstelling werd door be vriende congresleden, die hem nog bennen uit zijn tijd als lid van het huis van afgevaardigden, met in stemming begroet. Laird is de eerste medewerker van het Witte Huis, die politieke evraring heeft en de ver wachting is dat de verhouding tussen het Witte Huis en het congres, die zeer verslechterde tijdens het hoog hartige bewind van Haldeman en Ehrlichman, zal verbeteren. Maar ondanks deze stappen van het Witte Huis blijven de zich nog steeds uitbreidende schandalen in en rondom de Watergate-affaire het nieuws domineren en wordt de vraag steeds dringender, of de presi dent in feite al niet het punt is ge passeerd waarop hij nog effectief als regeringsleider kan optreden. Enke le gouverneurs hebben openlijk of in direct zijn aftreden geeist. De geen publicitiet schuwende wondergou- verneur van Georgia, Lester Mad- dox, zei dat de president geen eerlijk mens was en dat was erger dan af gezet te worden, vond hij. Meineed Tijdens de zitting van de Water - gate-commissie van de senaat ver telde Hugh Sloan gisteren, dat hij al een maand na de inbraak tegen de officieren van Justitie die belast wa ren met het onderzoek ernaar, ge zegd had dat Jack Magruder, die toen onderdirecteur was van de her verkiezingscommissie van de presi dent, hem vertelde dat er weinig an ders opzat dan meineed te plegen. Magruder wilde namelijk dat Sloan zou zwijge n over de zeshonderd duizend gulden, die hij had uitbetaald aan de inbreker-spion Gordon Liddy, en zou zeggen dat dit bedrag niet meer was geweest dan ongeveer een vijfde daarvan. Desondanks brach ten de aanklagers niet alleen dit feit niet aan het licht tijdens het proces tegen de inbrekers, maar riepen zij Magruder zelfs op om namens de regering te getuigen, waarbij hij met medeweten van deze officeren van Justitie meineed pleegde. Het verslag van Sloan voor de se naatscommissie wemelde van enor me bedragen (voordat de verkie zingscampagne nog goed op gang gekomen was had men al 55 miljoen gulden binnengehaald voor de ver- kiezingskas, voornamelijk in niet- controleerbare contante giften: dè boekhouding daarvan werd na de inbraak vernietigd), die onder meer aan het Witte Huis werden afgele verd, aan Nixons privé-advocaat Her- bert Kalmbach en anderen. Hugh Sloan, de voormalige penningmeester van de commissie van hei-verkiezing van Nixon praat met zijn vrouw voor zijn getuigenis voor de senaatscommissie voor onderzoek in de Wa tergate-affaire. Sloan vertelde dat hij meer dan een half mil joen dollar in contanten verstrekte aan de medewerkers van Nixon's campagne. Privilege Nadat Sloan na de- inbraak het vermoeden begon te krijgen, dat me dewerkers in de verkiezingscom missie bij het schandaal betrokken waren, waarschuwde hij niet alleen zijn superieuren, maar ook Ehrlich man op het Witte Huis, die hem zei er niets van af te willen weten en dat hij (Ehrlichman) zich -in ieder geval tot na de verkiezingen zou be roepen op het „privilege van bevoor rechte communicaties", waar Nixon zich in die dagen ook aan vast klampte. Toen Sloan duidelijk maakte, dat hij niet van plan was meineed te ple gen of op andere wijze de waarheid te verhullen, werd hem onder meer door twee advocaten van de verkie zingscommissie het advies gegeven ADVERTENTIE \gW\met ATSBURG Sir Christo- ies, de vice-voorzitter, Europese Commissie en Het de Buitenlandse Betrek van de gemeenschap heeft gezegd dat de EG zijn be en met Griekenland niet kan an zolang het kolonelsbewind de macht is. is een spoeddebat van het parlement over de situa- riekenland bracht Sir Chris- herinnering dat de gemeen- Jaar geleden een associa te met Griekenland heeft sn. Dit verdrag, waarin wordt in uiteindelijk volledig lid tp van Griekenland, is op liet de hulp van professor «mazoglou, die onlangs door onelsbewind is gearresteerd bames. recente gebeurtenissen in land blijkt dat het militair Ach niet bekommert om de tische rechten van het zei Soames. "Er kan onder dige omstandigheden geen &Q zijn, dat deze associatie Sjkenland wordt uitgebreid". verklaarde dat hij de regering om inlichtingen Waagd over de arrestatie, lessor Pesmazoglou, maar geen bevredigend antwoord" vangen. toe conservatief Sir John het nut van een Grieken- ®t in het Europese parle- wjfel, omdat het het Griek- 'waarvan wij niet weten of in meerderheid het huidige teunt", niet verder kan hel- Peel als de leider van "ten-Democratische fractie, "Bost Lücker, meenden dat het thans bevroren associaltie-ver- drag in geen geval mag worden opge zegd. Vooral de Italiaanse socialisten en communisten, die er aan herinner den dat in hun land de neo-fascisti- sche Movimento Sociale Italiano (MSI) drie miljoen aanhangers heeft, waarschuwden dat "fascisme een besmettelijke ziekte is", waarte gen geen land zich kan immuniseren. DACCA Uit gegevens verstrekt door de vier grootste politieke partij en is vandaag gebleken dat er in Bangladesj sinds de onafhankelijk heid meer dan 2.000 politieke moor den zijn gepleegd. Van de aan de macht zijnde Awa- mi-liga zijn 1500 leiders en medewer kers gedood, de nieuwe Nationaal- Socialistische partij heeft 400 man verloren, de Awami-partiJ, die pro- king is, 100 man en de nationale Awami-partiJ, die zich op Moskou richt. 25. Die moorden zouden allemaal ziin gepleegd door „politieke rivalen", al dus de bekendmakingen, maar 't was mogelijk dat de daders in bepaalde gevallen moesten worden gezocht bij „extremistische groepen". Er is vooral gemoord in het noor den van het land, waar plaatselijke partijleiders en mensen van de hulp diensten der partijen het meeste ge vaar liepen. Premier Moejieb heeft zaterdag in het parlement gezegd dat de evtre- misten hulp krijgen uit het buiten land, waar dat zijn regering door dit soort van geweldplegingen niet op de knieën kan worden gedwongen Zie voor de situatie in Bangladesj ook pagina 19). zich enige tijd buiten Washington te begeven om te voorkomen dat hij zou worden opgeroepen om voor de rechtbank te getuigen in het vooron derzoek. Korte tijd later nam hij zijn ontslag. Zijn getuigenis leverde bi zarre details op, zoals de ruim hon derdduizend gulden die hij op ver zoek van ex-minister Maurice Stans (die boen de financier was van de huls nam na de Watergate-inbraak en hij bij gebrek aan een kluis in een koffer stopte, terwijl hij een dag la ter met vakantie ging naar Bermu da. Sloan werd verschillende malen benaderd om zo geen meineed te plegen dan wel het vereiste amende ment op de grondwet te hanteren, waarbij getuigen kunnen weigeren op vragen te antwoorden, die hun ei genbelang kunnen aantasten. De dochter van Ethel Kennedy is gisteren flauw gevallen toen enkele leden van de Kennedy-familie een bezoek brachten aan het graf van senator Robert Kennedy die vijf jaar geleden werd ver moord. Links Ethel Kennedy, in het midden senator Edvxvrd Kennedy. BONN Tijdens de Westduitse oontroverse over de vorig jaar gehou den stemming over een motie van wantrouwen tegen de links-liberale regering Brandt is gisteren gebleken dat de geheime stembriefjes al een jaar lang in gewone kartonnen do zen zijn bewaard. Het geschil dateert van 27 april vorig jaar, toen de oppositie net twee stemmen tekort kwam. In de pers was beweerd dat twee afgevaardigden van de oppositie grote bedragen aan geboden hadden gekregen om voor de regering te stemmen. De Christendemocraten hadden ge- eist dat de stembiljetten nog eens nauwkeurig zouden worden nage gaan, omdat beweerd was dat er twee Na Toepolew-ramp MOSKOU De regering van de Sowjet-Unie heeft gisteren een be drag van een half miljoen frac be schikbaar gesteld als schadevergoe ding voor de schade die zondag is aangericht bij de ramp met het Toe- 144 supersonische vliegtuig. Tass maakte bekend dat de rege ring de betreffende Russische orga nisaties opdracht had gegeven scha devergoeding te betalen in overeen stemming met de gebruikelijke in ternationale normen. Bij de ramp kwamen zeven Fransen om. De zes bemanningsleden van de Toepolew hebben de ramp niet overleefd. PARIJS President Pompidou van Frankrijk heeft gisteren bevestigd dat hij van plan is in september een officiëel bezoek aan China te bren gen. Hij zei dit tijdens de ontvangst van de nieuwe Chinese ambassadeur Tseng Tao, die zijn geloofsbrieven overhandigde. Pompidou heeft hier mee de geruchten over zijn slechte gezondheidstoestand ontzenuwd. ROME Het bestuur der Ita liaanse Christendemokratische par tij de grootste van het land heeft gisteren bekend gemaakt, dat men akkoord heeft bereikt waaron der de regering Andreotti zou aftre den ten gunste van een hernieuwde centrum-linkse coalitie met de MarxistischSocialisten. Met deze overeenkomst is een eind gekomen aan de maandenlange dis puten variërend van gescheld tot regelrechte kloppartijen tussen de zes verschillende Christen-Democra tische vleugels. Het akkoord zou de inleiding kunnen zijn voor de lang verbeide politieke stabiliteit in het land. De bekendmaking werd gedaan bij het begin der nationale conventie der partij in Rome, die vijf dagen zal duren. Rond 30.000 mensen nemen deel aan het congres .waaronder 754 afgevaardigden van de 1.7 miljoen partijleden. Ook de plaatselijke verkiezin gen van deze af ge vaardig den zijn herhaaldelijk ontaard in vechtpar tijen. Het stembureau in een Zuid- Italiaans stadje werd in duisternis gedompeld terwijl iemand de stem bus door een valse poogde te vervan gen en in een plaatsje dichtbij Ro me bevochten de verschillende frak- ties elkaar ihet handen, voeten en stoelen. Meesterbrein Maar het nieuwe akkoord, dat gis teren werd bereikt tijdens een ver gadering van 14 partijbestuurders, duidt erop dat de strijdbijl is begra ven. Onder de 14 bevond zich ook pre mier Guilio Andreotti, die evenals al- Soberheid le andere premies van de laatste 27 Jaar lid is van de Christen-Democra tische partij. Het meesterbrein achter dit nieu we akkoord dat de diverse partijve tes schijnt te beslechten was de voor zitter van de senaat Amintore Fan- fani (65). Alles wat het congres nog te doen staat, zo waren de Italiaanse kran ten unaniem van mening, is een simpel "Ja" uit te spreken. Voor Fanfanl betekent dit een glorieuze "comeback" in de voorste gelederen van de Italiaanse politiek. Hij was premier in de eerste Italiaanse cen- Volgens de berichten zou hij door het akkoord terugkeren als secreta ris-generaal van zijn partij, een post die hij eerder van 1954—1958 be kleedde. In deze kwaliteit zou hij na afloop van het congres besprekingen gaan voeren met de socialisten over een nieuwe politiek. Volgens de berichten is minister van Binnenlandse Zaken, Mariano Rumo (58) de meest waarschijnlij ke kandidaat om Andreotti als pre mier op te volgen. Ook Rumor was al eerder- van 1968 tot 1970 rege ringsleider in een centrum-linkse coalitie. Volgens de berichten hebben de Christen-democratische partijleiders de volgende prioriteiten gesteld voor het kabinet dat Andreotti zal op volgen: openbare orde, herstel van de huidige economische teruggang en uiterste soberheid hebben over wogen voor het land alsmede een compromis-oplossing inzake echt scheiding. Een Rooms-Katholieke pressie groep heeft aangedrongen op het houden van een nationaal referen dum waarbij de kortgeleden inge diende echtscheidlngswetten zou den kunnen worden herroepen. Dit referendum zou volgend Jaar moe ten plaatsvinden. Behalve de Chrls- ten-demokraten en de neo-fascisten zijn alle Italiaanse partijen voor echtscheiding. van een speciaal kenteken zouden zijn voorzien, dat de tellers in staat zou stellen te bepalen wie later een bedrag zou moeten ontvangen. De voorzitster van de Bondsdag, mevrouw Renger, zei gisteren op een persconferentie dat de stembiletten bewaard waren in onverzegelde kar tonnen dozen, die in een eenvoudi ge metalen kast stonden tot deze week maandag, toen zij naar een brand kast werden gebracht. Volgens haar kan „niet met absolute zekerheid" worden beweerd dat er niet met de stembiljetten is geknoeid. Voordat zij dat zal laten nagaan, wü zij eerst alle 21 tellers die bij de stemming waren ondervragen. Me vrouw Renger zei in antwoord op vragen dat er blijkbaar geen vaste regels bestaan voor behandeling van geheime stembiljetten. NEW YORK Egypte heelt gis teren de Veiligheidsraad van de Ver enigde Naties verzocht te eisen dat de Israëlische troepen worden terug getrokken van Egyptisch grondge bied en een aparte natie te creëren voor de Palestijnen, die door Israël zijn verdreven. De minister van Buitenlandse Za ken van Egypte, Mohamed Hassan el-Zayyat, sprak de waarschuwing uit dat Egypte zou optreden als de Veiligheidsraad dit niet deed. Hij zei: „Wij kunnen de bestaande situatie niet veel langer meer accepteren" De minister sprak tijdens een' debat in de Veiligheidsraad over de situa tie in het Midden Oosten Zayyat zei dat Egypte nog steeds bereid is de besprekingen met Israël, vla de spe ciale vertegenwoordiger van de V N. voor het midden-oosten, voort te zet ten met het doel een „rechtvaardige en blijvende oplossing te vinden" Zayyat zei verder "het is uw ver antwoordelijkheid ervoor te zorgen dat de annexatie van gebieden door middel van geweld niet wordt toege staan en het niet zal mogen voort duren". Zayyat zei verder dat de landen die Israël hebben erkend na de stem ming in de Verenigde Naties in 1947, waarbij Palestina werd verdeeld in een Joodse en een Arabische staat, zich verplicht dienden te voelen de Palestijnse natie nu ook te erken nen. Hij stelde voor dat de grenzen van die natie binnen de oude gren zen van Palestina dienden te liggen. Israël verklaarde dat de nieuwe grenzen slechts konden worden vast gesteld door onderhandelingen. De Israëlische onderhandelingen tussen Israël en de Arabische landen te ei sen. Hij stelde voor dat Israël en Egyp te besprekingen zouden voeren o«er de heropening van het Suez-kanaal, zoals dit sinds 1971 door de Verenig de Staten is voorgesteld. Hij bood Egypte „vrije onderhan delingen zonder voorwaarden vooraf" aan. maar verzette zich tegen het In troduceren van „derde mogenheden" met hun eigen moeilijkheden, in pen conflict slechts door de partijen zelf kan worden opgelost.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 9