Over geringe feitenkennis en gebrek aan solidariteit UW DAGBlAlp Rijkspostspaarbank 8 Op zoek naar hVgerente voor uw spaargeld? Maar moet dat geld toch direkt beschikbaar zijn? '-=sr.s-~:r' En dat alles bjj een uniek-korte opzegtermijn? EENZIJDIGE JciWrrEÏT VAN A.I. MEE OP VAKANTIE' attijdsafe DONDERDAG 7 Onder invloed van systematische antibezitsagitatie doen in tal van Nederlandse persorganen en via ra dio en tv sprookjes de ronde over zeer eenzijdige vermogensverdeling. Het is goed als dergelijke fantasie ballonnen worden doorgeprikt. Zo schreef NRC-Handelsblad kortgeleden in 'n hoofdartikel, "dat voorname lijk beter gesitueerden gebruik ma ken van de fiscale voordelen die aan schaffing van een eigen huis biedt". Drs. W. Dijksterhuis, hoofd van het hypotheekbedrijf van het Bouwfonds Nederlandse Gemeenten reageerde hierop in een ingezonden stuk als volgt. „Ik geloof", aldus de heer Dijkster huis, „dat deze zaak genuanceerder is dan u doet uitkomen. Uit ons ter beschikking staande gegevens blijkt dat van de kopers van eigen huizen (oude en nieuwe) in de jaren 1970 tot en met 1972 zesenzeventig procent (meer dan driekwart!.) een inko men had onder de f 25.000 per Jaar. Het Bouwfonds Nederlandse Ge meenten heeft in 1972 enkele duizen den nieuwbouwwoningen verkocht. De kopers daarvan bevonden zich voor 21 procent in de inkomenscate gorie tot f 20.000. Nog eens 23 procent viel in de categorie van 21.000 tot 25.000 gulden". Ook over grondprijzen is de „voor lichting" vaak zeer eenzijdig, zoals blijkt uit een kort artikel van het tweede -kamerlid T. Tolman (CHU) in de c.h.) "De Nederlander", "Het IKOR", aldus de heer Tolman, „heeft in een radio-discussie aandacht ge schonken aan de grondpolitiek. In de ze discussie zijn enkele interessante uitspraken gedaan. Ir. Van den Broek medewerker van het Economisch In stituut voor Bouwnijverheid, die aan deze d'iscussie deelnam, is na uitvoerige wetenschappelijke studie tot de con clusie gekomen, dat niet de particu lieren maar de gemeenten koplopers van de hoge grondprijzen zijn. De prijzen van grond variëren bij aan koop van f 1,50 tot f 4,- per vierkan te meter. Bouwrijpe gronden varië ren van f 50,- tot ver over de f 100,-. Het zou goed zijn dat de regering deze materie ook eens aan een uitvoe rig onderzoek zou onderwerpen. Wij hebben", aldus besluit de heer Tol man, „geen behoefte om de par ticuliere speculant de hand boven het hoofd te houden. Maar als de ze er niet is moeten we er ook niet over praten". Ook „het bedrijfsleven" wordt van bepaalde zijde doorlopend als „kop van Jut" gebruikt. „Ik word wel eens moedeloos als er wéér kritiek op het bedrijfsleven wordt gegeven die dui delijk gebaseerd is op onvoldoende kennis van de feiten", aldus dr. J. drijven ernstig wordt aangetast, zullen de investeringen afnemen en de werkloosheid toenemen. Als het be drijfsleven genoeg kan investeren, zou kunnen blijken dat de werkloos heid niet zo structureel (blijvend) is als zij eruit ziet". De „VABOO", afkorting voor „Ver eniging Algemene Bond van Ouders en Opvoeders", heeft naar aanleiding van een artikel in „De Tijd" over druggebruik een „open brief" gepu bliceerd. Genoemd blad had een volle pagina gewijd aan het drugpro bleem onder het opschrift „Taboe rond drugs doorbroken", in de aan hef waarvan de volgende zin voor kwam: „Er ligt een vodrstel tot wetswijziging, dat een soepeler hou ding bepleit ten aanzien van de „soft drugs" hasjiesj en marihuana. Wan neer de Kamer het voorstel heeft aangenomen zal het onmogelijk zijn door handel of gebruik in de gevan genis terecht te komen. Een begrij- Door C. J. Rotteveel LEZERS SCHRIJVEN Amnesty International organiseert thans een campagne onder het mot to "Laat hun vrijheid u een zorg zijn" en wil een ieder uitnodigen een ge vangene in Zuid-Vietnam te adop teren door hem om de veertien da gen een brief te zenden. Gegevens over die gevangenen zijn verkrijg baar. UiUteraard zullen natuurlijk ook de redenen vermeld worden, waarom deze personen voor zover nog niet vrijgelaten door de inter nationaal erkende en wettige rege ring van Zuid-Vietnam zijn gearres teerd, althans dat mag men van A.I. toch wel verwachten. Aan de andere kant is de actie van A.I. door zijn eenzijdige opzet weinig geloofwaardig, want in handen van Noord-Vietnam en de Vietcong be vinden zich ook nog tienduizenden Zuid-Vietnamezen, omtrent wie niets wordt vernomen en die gemakshalve en politiek selectief worden vergeten. Er van uitgaande dat deze nog niet zijn omgebracht, zoals de dui zenden niet-communisten in Hoeé tijdens het communistische TET-of- fensief in 1968, zou A.I. een bredere strekking aan haar actie kunnen ge ven door ook deze gevangen in de adoptie-campagne te betrekken. De gegevens van deze gevangen zijn eveneens in Londen verkrijgbaar en wel bij de ZuidVietnamese Ambas sade of in Den Haag. P. J. G. A. EGO, VOORZITTER, Oud Strijders Legioen, Berkel en Rodenrijs. Bartels, de nieuwe voorzitter van het Verbond van Nederlandse Onderne mingen (VNO), de grootste werk geversorganisatie van Nederland, in een gesprek met de sociaal-econo mische redacteur van „Het Parool". „Dan denk ik wel eens", aldus dr. Bartels, „dat de pogingen van de on dernemers om het beeld te verbete ren dat men in Nederland vaak van het bedrijfsleven heeft, vechten te gen de bierkaai is. Vooral ook als Je weet dat de onzin die op de lagere en middelbare scholen over de bedrijven wordt verteld niet weinig is. Het ligt voor de hand dat de ondernemers nog meer dan tot dusver gaan proberen hun „image", of liever gezegd het image van hun bedrijven, te verbe teren. Maar dat is een proces van lange duur en moet eigenlijk zijn beginpunt vinden in het onderwijs. Vandaar dat wij een speciale onder wijscommissie in 't leven hebben ge roepen die deze problematiek gaat be studeren en concrete plannen gaat uitwerken", aldus de heer Bartels. Volgens hem is de kritiek op de ondernemers vaak oneerlijk. „On dernemers vormen geen aparte kas te. Wat zijn zij al helemaal? Toch vaak niet anders dan de werknemers die van Jongste bediende zijn opge klommen tot de positie van eerste onder hun gelijken? In voel me bij Van Nelle, waar ik president-direc teur ben over in totaal 6.000 mensen in binnen- en buitenland, ook als „eerst aanwezend" onder de werkne mers. Met dien verstande overigens, dat mijn rechtspositie minder goed is dan die van de andere werknemers". Dr. Bartels is van mening, dat het „ondernemingsklimaat" in Nederland de laatste Jaren duidelijk is ver slechterd. „Het begrip dat in ons land voor bijvoorbeeld de industrie wordt opgebracht (maar dat geldt ook voor andere bedrijfssoorten) is dikwijls bedroevend", zegt hij. „Neem nou alleen maar het wanbegrip over winst. Inderdaad: er moet geld ver diend worden. Maar dat de onderne ming er uitsluitend voor is om geld te verdienen en dat eigenlijk 't liefst voor maar een paar mensen, dat is een gedachte die elders weinig voor komt, maar hier wel". Volgens dr. Bartels is het voor ie dereen van belang dat de onderne mers en hun ondernemingen bin nen aanvaardbare grenzen huil kansen tot uitbouw behouden, of die kansen gaan krijgen. „De werkloos heid is op het ogenblik al erg ge noeg. Als nu de rentabiliteit van de bedrijven ernstig wordt aangetast, Als nu de rentabiliteit van de be pelijke ontwikkeling, de gevaren van hasjiesj en marihuana zijn immers nooit wetenschappelijk aangetoond". „Wij mogen", aldus de open brief van de VABOO, „er misschien op wij zen, dat de schrijver van dit artikel circa anderhalf jaar achter loopt op de feiten. In een groot artikel in „The Lancet" van 4 december 1971 (een der grootste medische tijd schriften ter wereld) tonen Cambell, Evans, Thomson en Williams met be hulp van hersenfoto's aan, dat ge bruik van cannabisprodukten bij jeugdige personen kan leiden tot ver schrompeling van hersenweefsel. Het gievaar van cannabisprodukten is dus wetenschappelijk aangetoond en be vestigt eens en vooral de klinische waarnemingen der Arabische artsen betreffende deze produkten. De schrijver van het artikel in „De Tijd", aldus gaat de brief verder, be treurt het blijkbaar, dat de Jeugd nog steeds denkt, dat de cannabisproduk ten kwaad kunnen, gezien de volgen de zinnen: „Opvallender is, dat veel scholieren ook experimenten met hasjiesj en marihuana afwijzen, om dat deze middelen verslavend en ge vaarlijk zouden zijn. Betere voorlich ting op de scholen in Zuid-Holland lijkt dan ook geboden". Men kan hier slechts uit lezen dat, wanneer bete re voorlichting gegeven zou worden, de scholieren gemakkelijker hun re serve tegen het gebruik van deze drugs zouden laten varen. Een staaltje van deze voorlichting in de zin waarin de schrijver hem blijkbaar bedoeld heeft, werd dan ook bij het begin van de voorlichting op de Haarlemse scholen gegeven. Het is niet zo dat de ouders met negatieve gevoelens naar deze voor lichtingsavonden togen, maar toen zij voorlichters zinnen hoorden zeg gen als: „Wanneer Je voor de eerste keer gaat trippen, moet Je dat wel onder leiding van een ervaren trip per doen, anders kan het wel eens niet zo fijn zijn", werd het hun te gortig en brak er een spontaan pro test los". Het gevolg van deze protes ten was, dat slechts op vijf van de 48 scholen in Haarlem de voorlich ting aan de leerlingen is Een belangrijke meerderheid der ouders bleek niet gediend te zijn van deze "would be" voorlichters die de kinderen binnenvoerden in een soort vrijblijvend niemandsland, en de overgrote meerderheid der scholen heeft het fatsoen gehad met de wen sen der ouders hieromtrent rekening te houden. Als men nu langs een ach terdeur via het vak maatschappijleer toch wil proberen het voortdurende gepraat over de drugs op gang te hou den, dan zouden wij op zijn minst wil len eisen, dat op alle scholen de wer kelijk ontstellende röntgenfoto's van Cambell c.s. worden vertoond. Het is wel Jammer, dat de schrijver van het artikel in "De Tijd" afraadt "plaatjes van gebruikers in erbar melijke staat" (zijn die er dan toch?) te laten zien, "omdat dit voor angsti ge kinderen een nadelig psychisch ef fect kan hebben". "Wij zijn als VABOO geheel vóór goede voorlichting maar dan ook al le feiten op tafel. Evenmin als we de sex nog inpakken in een verhaal over de bijtjes en de bloempjes, be hoeven we de drugvoorlichting in te pakken in voze kreten als "ver antwoord gebruik" en "een eigen verantwoorde keuze". Deze wereld bestaat nu eenmaal naast zachte ook uit harde feiten en het is goed deze harde feiten te leren kennen. Trou wens, de zoetsappigheid ten aanzien van de arme kindertjes, die zouden schrikken van druggebruikers in er barmelijke staat, wordt niet gehan teerd wanneer men gruwelijke fei ten over Vietnam of Brazilië aan de kaak wil stellen. Dan mag plotseling alles. Er wordt hier duidelijk met twee maten gemeten, en als onze kin- doren tot een sterk en verantwoord geslacht willen opgroeien, dan mogen hun de negatieve dingen beslist niet worden onthouden, ook niet over du "soft drugs", zelfs al is dat een troe telkindje van sommige slecht ter za ke kundige zich noemende "voor lichters". Bij herhaling heb ik in deze ru briek mijn ergernis uitgesproken over de schoolmeesterachtig opge stoken vinger van sommige Neder landers, die er maar niet genoeg van kunnen krijgen te wijzen op echte of vermeende tekortkomingen in 't bui tenland. Terecht verklaarde minis ter Schmelzer enige tijd geleden naar aanleiding van de mogelijkheid van vlootbezoek aan de Kaap in de Twee de Kamer: "Door in het wilde weg de internationale zedemeester uit te hangen zou Nederland zijn invloed in de wereld verliezen. Als iemand bekend wordt als een professionele querulant, heeft zijn stem geen en kele waarde. Wij moeten oppassen, die naam niet te krijgen". In een ingezonden stuk in de Leeuwarder Courant" schreef J. A. Ages uit Molkwerum dezer dagen o. m.: "Wat hebben wij een massa ei gengereide betweters en bemoeials in ons land! Terwijl in Friesland da gelijks nog duizenden poeptonnen in gebruik zijn, terwijl het een dubbelt je op zijn kant is dat wij de gulden overeind kunnen houden, terwijl on ze "welvaart" elk ogenblik geruis loos als een kaartenhuis in elkaar kan vallen, kijken wij bij al onze buren schaamteloos naar binnen en wee, als daar aan tafel of in bed iets gebeurt, dat ons niet zint. Dan gaat de Nederlandse Leeuw brul len!" J. A. Ages geeft dan ook de voorkeur aan de Nederlandse Maagd, in al haar bescheidenheid. En als die Friese tonnen nu het enige waren waarover we ons moes ten schamen, maar er zijn nog ontel baar veel andere zaken, zoals de schandelijke inflatie, het gebrekkig onderwijs aan schipperskinderen, de slachtoffers van de misdaad die we in de kou laten staan, de toenemen de onveiligheid in onze steden (Lenny Kuhr!). het tekort aan behuizing voor Jongelui die eindelijk wel eens willen trouwen, de problemen van Molukkers, Surinamers en gastar beiders, om maar een paar dingen te noemen. En dan, kennelijk om de aandacht af te leiden van ons eigen gestuntel, maar wijzen naar het bui tenland Eibert Meester, lid van de Eerste Kamer voor de P.v.d.A., heeft in een artikel in het weekblad "Accent" een vraagteken geplaatst achter het woord "solidariteit", dat sommigen zo gaarne in de mond nemen. Hij schrijft: „Soms denk ik met weemoed te rug aan mijn jeugdbeweglngstijd in de AJC. Wij zongen o.m. "De mens is goed" en het prachtige lied van Hans Eissler en Ernst Busch over de solidariteit. Je vraagt Je weieens af: waar zijn de tijden gebleven? Wel nu, ik vraag mij steeds vaker af: waar is de solidariteit en de dienst baarheid gebleven? Elders, maar ook in de socialistische beweging". "Een aantal gebeurtenissen in en kele maanden tijd", aldus de heer Meester, "heeft mij gegrepen en bij mij de vraag doen postvatten: heb ben wij dan niets meer voor elkaar en de gemeenschap over? Is het de machtspolitiek, het streven naar ma terialisme en de glorie die thans be palend is? 1. Harry ter Heide treedt af als voorzitter van het NVV, omdat hij zich niet wil laten manipuleren en mede wil voorkomen dat de alles be heersende inflatie nog verder om zich heen grijpt, dit ten koste van de zwakkeren in onze samenleving. Men laat hem gaan! 2. Sake van der Ploeg treedt af als vakbondsvoorzitter, omdat ook hij weigert gemanipuleerd te worden door "infiltranten", die alleen maar op rotzooi uit zijn. Van der Ploeg doet daaraan niet mee. Men laat hem barsten; ja, men komt eens praten over afvloeiingsregeling, maar gele genheid om zijn opvattingen en be weegredenen te verdedigen, krijgt hij niet! 3. Wijlen Meyer Sluyser, oprichter van de VARA, werd enkele jaren geleden zonder scrupules voor de microfoon weggesleept. 4. Jetta van Leeuwen, de door de VARA afgedankte tv-omroepster, vernam niet eens de redenen van haar ontslag, er werd met haar niet eens een afvloeiingsregeling getrof fen. 5. In de PvdA staan velen elkaar naar het "politieke leven". Minister, staatssecretaris, Kamerlid, lid van Gedeputeerde Staten en wethouder zijn lucratieve banen geworden (vroeger waren het functies!). Het wordt zo langzamerhand een malle vertoning. Hoe een man als Den Uyl het dan nog tijdens een formatieperiode van 164 dagen kan volhouden, is mij een raadsel. Enfin, met drammen, ellebo gen en in een uitputtingsslag is men erin geslaagd een deel van de chris ten-democratische partijen over de kling te Jagen. En toen begon de race naar de baantjes. Een meer dan sprekend voorbeeld heeft ombudsman Van Dam ten beste gegeven! Wiegel als "snotneus" en Meester als "idioot" uitspraken van Zijne Excellentie staatssecretaris Schaefer -- zullen wel weer geen kritiek mogen uiten. Och ja, je hebt inspraak, maar Je moet wel je bek houden Het is een trieste lijst, die mij wel brengt tot de conclusie, dat "de mens niet zo goed is" en dart, we he laas het woord solidariteit m.i. uit het woordenboek kunnen schrappen". Eibert Meester Uw dagblad wil gaarne mee met vakantie als U wilt helpen, door gebruik te maken van het hieronder afgedrukte vakantiefonr dit tenminste 8 dagen voor Uw vakantie aan ons in te zenden Als brief verzenden frankeren met 35 ct. Ons HUISADRES is: Naam: Straat: N$duf Woonplaats: Kwartaal Wy hebben een Maand Postabonnement Ons VAKANTIEADRES ls: van doorhalen wat met van toepas straat plaatsnaam: S.v.p. In KOSTEN VAN OPZENDING Voor Nederland. België en Luxemburg De overige Europese landen uitsluitend per luchtpost. Kosten r b De praktijk heeft ons geleera dat de bezorging van kranten 1 Europese en Noord-Afrikaanse landen oog als eens te wensen Wfj kunnen daarom geen verantwoording nemen voor kranten, tijdig op het vakantieadres worden ontvangen. «vei Bij de Rijkspostspaarbank zit elke spaarder P$j) beleggingsrekeningen waarop hij hoge rente Die hoge rente is Y°/o altijd safe. Daar vindt hij de aantrekkelijke V_L kan maken tegen gunstige voorwaarden. inlichtingen? Bel de RPS (020) 7312 71, toestel 124. U kunt ook één van de 2500 postkantoren binnenlopen voor informatie. Of het gratis telefoonnummer 0017 draaien. Maar natuurlijk kunt u ook meteen even deze bon invullen. (Zondei Dat is zo'n aantrekkelijke voorwaarde van deze RPS beleggingsrekening: u kunt gemakkelijktussentijds opnemen. Uw geld blijft dus direkt beschikbaar, maar dan moeten we wel enige korting toepassen. Bovendien kunt u moeiteloos via post- en bankgiro uw spaargeld naar ons overmaken. Dat is puur gemak! Slechts 24 maanden is de bijzonder korte opzegtermijn voor deze hoog-rentende beleggingsrekening van de RPS. Tel deze drie gunstige spaar-elementen bij elkaar op: 7% bij en u weet welke uw spaarbank is. slechts 2 jaar en toch direkt beschikbaar, Dat is de RPS! land itch i tische zei s het *t in twijfel "waar ia mi steunt" wel p,

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 8