geen besluit iver Lance-r aket erdeeldheid over metro Grote drukte op de wegen met Pinksteren JONG EN OUD 'IN DE ZON' Minister mag omroep niet meer berispen Eind juni wordt knoop doorgehakt O O Recept van de dag. Maak meer van uw jus met nieuwe Knorr^ Pikante Jus. f. TZhcVl LOODGEHALTE IN SUPERBENZINE WORDT BEPERKT Amsterdamse gemeenteraad: halve prijs W. F. HERMANS GAAT WEER SCHRIJVEN DERDAG 7 JUNI 1973 DRIEBERGEN Het Natio nale Bureau voor Toerisme ver wacht niet dat er de kamende pinksterdagen meer buitenlanders naar ons land komen dan vorig jaar, toen met 800.000 buitenlan- se toeristen een nieuw pinkster record werd gevestigd. Wél voorzien ANWB en die rijiks- politie grote drukte op de wegen, omdat vele •Nederlanders er deze dagen op uit zullen trekken. Er i zal een grote verkeersstroom naar I het buitenland zijn: tienduizenden laten dit jaar hun zomervakantie j met Pinksteren beginnen. Het NBT houdt er bovendien rekening mee dat als het weer goed blijft er veel buitenlanders uit aangren zende landen voor dagtripjes naar ons land komen. Globaal gezien noemen de ho tels en pensions de belangstelling redelijk. In Amsterdam is voor grote groepen al geen onderdak meer te vinden, in Rotterdam is veel gereserveerd, maar hier en daar nog wel wat ruimte en in Den Haag wordt men overstroomd met boekingen, maar is vooral by particulieren nog voldoende ruim te. In Zandvoort zijn hotels, pen sions en particuliere accommoda tie bijna vol. ANWB en ADAC hebben de toe risten, die de Nederlands-Duitse grens moeten overschrijden aan geraden de grenspost Bergh te mijden omdat vrijwel iedereen er langs rijdt. De overgangen bij Venlo en Heerlen hebben een minstens zo gunstige aansluiting op het Duitse autowegennet. Ook op de autosnelweg kan men door van de traditionele routes af te wijken opstoppingen voorkomen. Langs de Duitse autowegen staat aangegeven welke radiozender men moet aanzetten om geregeld wegennieuws te krijgen. Ook in Nederland wordt uitvoerige ver keersinformatie verstrekt. Veilig Verkeer Nederland vreest dat er het komend waarschijn lijk zomers pimksterw eekeinde zeker 30 mensen öin het verkeer om zullen komen. Om deze vrees geen werkelijk heid te laten worden doet WN een dringend beroep op alle auto mobilisten om uiterst behoedzaam en geconcentreerd te rijden in het bijzonder op secundaire en toeris tische wegen, waar ieder weekeinde vele slachtoffers vallen. Het ongevallenbeeld op deze bochtige, veelal onoverzichtelijke wegen met slechts twee rijstroken, toont volgens WN aan dat met name tal van jonge automobilis ten in de leeftijd van 18 tot 24 jaar, door te hard rijden de macht over het stuur verliezen, de bocht uitvliegen, slippen of tegen een boom botsen. Tal van voetgangers (in het bijzonder kinderen en be jaarden), fietsers en bromfietsers worden geschept doordat automo bilisten alle ruimte in beslag nemen. ADVERTENTIE WÊÊÊM v&MèmkÊL BSEL (ANP) Nederland heeft nog geen beslissing genomen over de aanschaf de Lance-raket. Minister H. Vredeliing (PvdA) heeft gisteren in Brussel aan de Eu- ie NAVO-minister van Defensie meegedeeld, dat het besluit over de al of niet ver ing van de Honest John-raket door de Nederlandse regering eind juni zal worden men. ster Vredeling zei, dat hij nog jeslissing heeft genomen, maar goed over wil nadenken: „ik !t de geschiedenis ingaan als jnister die onverantwoorde be nam voor de Nederlandse sol- ministers van Defenr de mededeling van minis- dat Nederland nog geen beslissing kan nemen over ischaffing van de gronddoel- Jance, voor kennisgeving aan- aldus de Nederlandse be- bassadeur in ekenland blijven 5 HAAG De regering geeft aan de wens vani die PPR- In de Tweede Kamer de Ne- Ise ambassadeur in Grieken- irug te roepen nu het mili- ïwind de republiek heeft uit- en de koning heeft afgezet, minister voorbuiten- Zaken Den Uyl schrijft in rd op vragen, dat de regering „geen aanleiding" ziet. Wel It Den Uyl de wens van de j te komen tot een gedach- eling met de bondgenoten over van een democratisch be- terlid: meet intreiniging gtuigshow HAAG Tweede-kamerlid (PvdA) is nieuwsgierig 5 luchtverontreiniging bij de Jshow die in Deelen wordt in op 30 juni. Nagel stelt de I voor de mobiele meetappa- van het Rijks Instituut voor in te zetten. Hij tevens naar de mogelijk- vliegtuig uit te rusten met en monsterapparatuur om tverontreiniging op vlieghoog jSte meten. schrijft Nagel, „opdat niet iet 60-jarig bestaan van de wordt gevierd, het op gang komen van de Hij verklaarde na afloop dat, voor hij een beslissing zal nemen, er over leg zal zijn met de bondgenoten en wel voornamelijk met West-Duitsland Groot- Brittannië, België en Italië. Hierbij zal ook staatssecretaris Ste- merdink een belangrijke rol spelen. Het is minister Vredeling gebleken dat de vorige regering geen defini tieve beslissing heeft genomen, er was alleen een offerte. Ofschoom hij her haalde dat er over het Nederlandse standpunt in de ministerraad geen discussie was geweest zei hij toch: „Ik kaai me wel voorstellen, dal. de bondgenoten zeggen eerst zijn Jul lie voor en nu tegen. Dit is een streep door de rekening". - Een lance-rakket kost 500.000 dol lar, zo wordt in Brussel vernomen. De Amerikanen kunnen echter bij 'n gezamenlijke Europese order goed koper leveren. Een batterij met zes lanceerinrichtingen zou Nederland 86 miljoen gulden kosten. In het slotcommuniqué staat dat België, West-Duitsland en Groot- Brittannië formeel onvoorwaardelijk het Amerikaanse aanbod voor een ge coördineerde aankoop van de Lance- raket hebben aanvaard, waarbij Bel gië de aantekening heeft gemaakt, aldus minister Vredeling, dat het be paalde bezwaren heeft op financieel terrein. In de Tweede Kamer is men druk bezig met het 'tellen van koppen of de vervanging van de Honest John door Lance raketten voor een bedrag van ruim 80 miljoen wél of niet door kan gaan. Het zal er om hangen. Overste A. Ploeg, defensie-specia list van de WD, is gebeten op het feit dat thans door de bewindslieden van defensie wordt gesuggereerd dat oud-minister H. J. de Koster van De fensie in zijn toezeggingen al zover is gegaan dat de klok thans niet meer zou zijn terug te draaien. „Hoe Vredeling een dergelijke uitla ting waè,r kan maken, begrijp ik niet, zegt hij. „De Koster heeft de beslis sing overgelaten aan zijn opvolger. Vredeling kan nu niet zeggen dat hij niet wist dat het project al zo ver ge vorderd is. Andijvie a la Knorr. Ben.: 1 p. andijvie, ons ham, 1 kg aardappelen. Meng de rauwe, fijnge sneden andijvie met aardappelpuree van 1 kg aardappelen of met een pakje Knorr Puree. Snijd de ham in stukjes, bak ze en voeg ze toe aan de puree. Het geheel nog even goed verwarmen en opdienen met rookworst en Knorr Vieesjus. De nieuwe manier om fijne jusj te maken - samen met Knorr. Vier pikante smaken. Ter kennismaking mety een flinke korting.^ Tijdelijk 49 ct. Tomaat, Paprika, Kerrie en Vleesjus. Het zomerse weer lokt jong en oud naar de waterkant zoals op deze twee foto's blijkt. De foto boven werd gemaakt aan de Sloterplas bij Amsterdam. Twee gelieven staren over het door de zon beschenen water. Op de foto onder keren twee bejaarde hengelaars terug van de jacht. Honderdtweeënzestig jaar sa men, maar met volle teugen genietend van het zonnige weer. DEN HAAG (ANP) Minister Vorrink (Volksgezondheid) wil zo snel mogelijk de hoeveelheid lood in su- perbenzine beperken tot maximaal 0.4 gram lood per liter. De totale lood- belasting in het milieu zal daardoor ondanks toename van het auto verkeer "belangrijk" dalen. Mevrouw Vorrink loopt hiermee vooruit op het overleg over lood in de benzine in de EG. Dit overleg is nog niet afgesloten. De minister zegt, dat het lood dat via benzine in het milieu geraakt, nu nog geen directe bedreiging oplevert van mens en mi lieu, maar dat een toename toch on gewenst wordt geacht. De hoeveelheid lood in benzine hangt samen met de samenstelling van het autopark.. Deze is in Euro pa in tegenstelling tot de Verenig de Staten gegaan in de richting van motoren met kleine cylinderin- houden hoge compressie. Deze mo toren gebruiken per kilometer min der brandstof, die echter moet vol doen aan hogere eisen (octaange- DEN HAAG De Tweede Kamer heeft zich gistermiddag met ruime meerderheid achter het voorstel ge plaatst om de minister de bevoegd heid te ontnemen berispingen aan omroepen uit te delen. Alleen de rechter mag volgens 't voorstel van de PvdA leden Roethof, Voogd en het ex-fractielid mevrouw Brautigam, achteraf programmama kers vervolgen. De christen-democratische fracties van KVP, ARP en CHU willen in dit voorstel een beperking aanbrengen. De minister moet volgens hen nog de bevoegdheid blijven houden om zendtijd in te trekken, maar alleen dan als medewerkers van de om roep bij herhaling door de rechter zijn gestraft. Als argument voerde Van der San- den (KVP) aan, dat de vrijheid van meningsuiting niet in gevaar komt als' de minister een "ondermaatse show berispt". Hij wees er ook op dat de minister vergunningen aan omroepen geeft voor het uitzenden van programma's. Daarom moet de minister, volgens hem, ook de be voegdheid hebben deze vergunningen in te trekken. Dr. Drees (DS'70) had, evenals de fracties van SGP en GPV overwegen de bezwaren tegen het voorstel van de PvdA-ers. Drees: "Waarom mag de minister wel ingrijpen als de om roepen geen volledig programma brengen (één van de eisen neerge legd in de Omroepwet) en niet als de omroepen de staatsveiligheid in gevaar brengen?" Van Dijk (VVD) pleitte voor een uitbreiding van de zendmachtigin gen. De PM-kanalen van Hilversum I, II en III kunnen volgens hem daar goed voor worden gebruikt. De liberaal zag zo een mogelijkheid om meer mensen en groeperingen de gelegenheid te geven hun mening te spuien. De drie christen-democratische woordvoerders en dr. Drees vroegen minister Van Doorn (CRM) om met de omroepen te gaan praten over de instelling van een Journalistieke tuchtraad voor de omroep. Mejuffrouw Goudsmit (D'66) noem de het voorstel een stap in de goede richting, en keerde zich evenals de twee andere progressieve regerings partijen tegen het voorstel van de christen-democraten. Ook dr. Van der Lek (PSP) was sterk voor de voorgestelde wijziging van de Omroepwet. Eén bezwaar zag hij echter wel: "Een geweldig stuk folklore behoort nu tot het verleden. De kolkende emoties rond de beris pingen kunnen nu niet meer worden aanschouwd", aldus de pacifist. Volgende week woensdag of don derdag beantwoorden de initiatiefne mers van het voorstel de opmerkin gen van de Kamerleden. ERDAM (ANP) Een sterk Amsterdamse gemeente- gisteravond ten overstaan eivolle publieke tribune uit- over de vraag van de metro al dan et worden afgebouwd. Het ze eerste dag van het debat, genavond wordt voortgezet, delijk naar welke kant de eindelijk zal doorslaan. tegenstander Pitt Treumann drong er, mede namens twee op aan, de bouw van 'jn zo spoedig mogelijk te wil, dat onmiddellijk egonnen met de werkzaam- 0or de aanleg van een fijn- en busnet op vrije baan, het een misvatting dat een goed openbaar vervoer zou zijn. De ramingen van publieke werken, dat de oostlijn bij een geheel volgebouwde Bijlmer zeventig mil joen passagiers per Jaar zou vervoe ren, noemde hij "onrealistisch hoog". In de spitsuren zal de bezetting hoog uit 25 procent, bedragen. "Er zou dan een spooktreintje gaan rijden, waarbij gezien het matige gebruik duidelijk sprake is van een misin- vestering", aldus Treumann. Zijn grote tegenstander, Cees de Cloe, pleitte namens de meerderheid van de PvdA-fractie voor een door trekken van de metro naar het cen traal station. Hij wil een herziening van het principebesluit van 1968. Nu stoppen is volgens hem onrealistisch. Een uitbouwing tot het CS zou de Bijlmermeer ontsluiten en de bereik baarheid van de binnenstad vergro ten, terwijl het voorts mogelijks is de oostlijn in een regionaal vervoer in te passen, zei de Cloe. De heer Pais (WD) noemde het metrorapport van B. en W. een on rijpe nota waarin een groot aantal essentiële gegevens ontbreekt. De nota geeft geen inzicht in de be stuurlijke en organisatorische ver antwoordelijkheden voor de gemaakt fouten. Hij drong aan op een orga nisatieonderzoek bij de dienst pu blieke werken, waarbij zou moeten worden uitgegaan van een scheiding van beleidsvoorbereiding in stadsont wikkeling en uitvoering (publieke werken) Het D'66-raadslid W. Wessels zei, dat de raadsleden zoals telkens bij besluiten van verstrekkende aard voor de stad met de rug tegen de muur staan en moeten trachten randoplossingen te vinden in de smalle marges van pw's technocra tie. Een technocratie, die door het bestuur van Amsterdam te lang en te kritiekloos als onaantastbaar ge geven in de besluitvorming was be schouwd. Hij diende namens zijn fractie een motie in waarin het tot nu toe gevoerde beleid scherp werd afgekeurd. Als de raad deze motie donderdagavond aanvaardt zou hec ons niet verbazen wanneer sommige mensen bepaalde consequenties trekken", aldus Wessels. Op de vraag van een geïrriteerde wethouder Han Lammers (pw) wie welke conse quenties moet trekken wilde hij niet verder ingaan. Het raadslid pleitte voor een om bouwen van het metronet tot een ag- glomeratiespoor, dat de binnenstad moet mijden en ook niet zoaüs de me tro op het centraal station hoeft te worden gericht. halte van ongeveer 98). De vereiste benzine kan bij de huidige mogelijk heden van de olieraffinaderijen, al leen worden verkregen door toevoe gingen, of van lood verbindingen, of van andere toevoegingen zoals aro maten. In verband met onzekerheden over de gevaren die deze andere toevoe gingen kunnen opleveren liggen ver dere maatregelen met betrekking tot de zgn. superbenzine nu niet in het voornemen, aldus minister Vorrink. De minister heeft haar maatregelen het loodgehalte in benzine aangekon digd in haar antwoord op schrifte lijke vraag punten uit de Tweede Kamer over de urgentienota milieu hygiëne. Post in de kelder De correctio nele rechtbank te Antwerpen heeft een 22-jarige brievenbesteller uit Westmeerbeek, die een deel van zijn taak letterlijk te zwaar vond, tot een maand voorwaardelijk veroor deeld. De man kreeg bovendien een boete van ruim 200 gulden. Het eer ste, wat de besteller van zijn „bestel lingen" deed was na het In ontvangst nemen, langs het huis van zijn zwa ger gaan waar hij alle kranten en tijdschriften die hij had gekregen om te bestellen in de kelder gooide. De zwager verkocht ze als oud papier. ADVERTENTIE slechts 3 dagen Pinkster aanbieding GRONINGEN (ANP) De schrij ver Willem Frederik Hermans, die onlangs in het nieuws kwam omdat hij aankondigde op te zullen houden met schrijven, geeft nu te kennen op te willen houden met het wetenschap pelijk werk. Hij heeft ontslag geno men als lector in de fysische geogra fie aan de Rijksuniversiteit te Gro ningen. De heer Hermans wil dit ont slag per 1 september van dit Jaar doen in gaan. De reden van dit ontslag is bij de universiteit niet nader bekend maar deze reden is wel van persoonlijke aard. De heer Hermans is zelf voor commentaar op dit ontslag niet te be reiken. Ondanks het feit dat hij enke le maanden terug te kennen gaf li terair te zijn "opgedroogd" en dat hij na nog een manuscript te hebben uitgegeven —in het komende na jaar er definitief mee zou stop pen, blijkt nu dat hij zeker nog vier manuscripten ter publikatie heeft liggen, aldus een woordvoerder van de universiteit. Daar vermoedt men dat de literatuur bij Hermans toch sterker is gebleken dan de weten schap. Lichtgewicht zomerpantalon •r heren, 100 °/o Trevira Volledig wasbaar. Kleuren' beige, lichtgroen, lichtbleu en zand. Inklusief r

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 7