MILIEUGANZENBORD OOK NAAR ANDERE GEMEENTEN 'ZWART BEDREIGT DE HYACINTEN KWEKERS Familie woont in stal- vark huiten Veel belangstelling voor Hazerivouds initiatief SNUFFELPAAL SNUFFELT IEDERE DAG WAT ANDERS Polsstokspringen STREEK DONDERDAG 7 JUNI 19"; TER AAR De familie Van Vliet, wonende op de Kerkweg in Ter Aar heeft gisteren met spoed hun woning moeten verlaten. Het huis dreigt in te storten, nadat vorig jaar door heiwerkzaamhe den scheuren in de muren ont stonden. Het gezin, dat vier kin- deren thuis heeft wonen, heeft meteen aan de opdracht voldaan. De ivoning die zo spoedig mogelijk zal moeten worden gesloopt, moet zeer snel worden vervangen. De familie Van Vliet woont thans in de varkens- en koeiestal. Dat kan nu nog. maar in het najaar wordt het moeilijk als het vee weer in de stal moet. Boer Van Vliet hoopt dat er nog vóór de bouw- vakvakantie kan worden begon nen met de bouw. De tekeningen liggen al klaar en zijn door de ge meente goedgekeurd. Over de ge meente is niets dan lof te horen. "Wat die allemaal voor ons heb ben gedaan, is niet te geloven", .egt Van Vliet. "Het is alleen de vraag wat de verzekering gaat doen". Vanmorgen was men druk be- :>g met het inrichten van de nieu we "woonkamer". Dozen met glas werk en planten stonden overal verspreid. De familie Van Vliet houdt- de goede moed erin. On danks de strop van een kleine vierduizend gulden, die wordt ge leden. nu de varkens niet in de stal kunnen, want daar staan alle bedden keurig netjes naast elkaar. (Foto's Jan Holvast) HAZERSWOUDE Het door de Commissie Milieuhy giëne Hazerswoude uitgegeven (en door Wehkamp ge sponsorde) milieuganzenbordspel blijkt, aldus voorzitter L. Verweij tijdens de gisteravond gehouden vergadering, ook buiten Hazerswoude te zijn aangeslagen. Sociale instel lingen van overal uit den lande hebben al hun interesse hiervoor getoond. Maar de commissie zal na een maand pas beslissen of aan deze instellingen het spel al of niet te gen betaling, zal worden toegewezn. Algemene opinie van de commissieleden is evenwel nu al, dat het spel aan die groepen kan worden verstrekt, die er metterdaad iets mee willen doen met andere woorden willen werken aan een beter leefklimaat via dit spel. Een beeld van de introductie van het milieuganzen bord, waarbij minister Irene Vorrink de dobbelsten Het plan van de aanleg van de centrale riolering is bestekklaar, maar het wachten is nu nog op de hogere instanties over de toestemming om een begin met het plan te gaan ma ken. De mogelijkheid bestaat dat de beslissing binnen afzienbare tijd af komt. De in de gemeente deze week te houden actie, waar overtollige be strijdingsmiddelen kunnen worden ingeleverd, heeft tot nu toe een aar dig resultaat. Bij Windhorst in het dorp is al zo'n kubieke meter inhoud ingeleverd, bij het gemeentehuis is de oogst minder. Vissen en varen Binnenkort zal er van de zijde van B. en W. een regeling worden be kendgemaakt over de tijden van vis- en/of vaarmogelijkheden in het wa ter in de wijk Rhynenburch, aldus voorzitter Verweij van de commissie Op initiatief van deze zelfde com missie ontvangen de personen, die een hondenbelastingaanslag thuis bezorgd krijgen, tegelijkertijd „tips voor het uitlaten van de hond". Op 19 juni houdt de Commissie Milieuhygiëne samne met de Bos- koopse commissie van openbare wer ken een gezamenlijke vergadering. A. v. d. Kaaij, directeur van het wa terleidingbedrijf De Rijnstreek, zal dan onder meer ingaan op de ver- zllting van de bodem in de streek. Daarvoor brengt het gezelschap een bezoek aan het Boskoopse Waterlei dingbedrijf aan de Rijndijk. In com missiekringen wordt overigens nog gedacht aan een optreden tegen hen die de plastic vuilniszakken vele uren voor de komst van de vuilniswa gen" aan de weg zetten". De manier waarop zal nog punt van bespreking Op 3 juli gaat de commissie ar de vuilnisstort- palats in Alphen aan den Rijn. Deze maand doen de commissieleden ook varend het polderlandschap in eigen woonplaats aan. HAZERSWOUDE Ten van de luchtverontreiniging koop en Hazerswoude zijn, aldusf"" dezer dagen verschenen jaarvers van de Commissie Milieuhygiëne i zerswoude, geen alarmerende berl ten. De snuffelpaal. die in april l werd geplaatst nabij de aula v algemene begraafplaats van koop in de Roemer te Hazersv meet zoals bekend S02 (zwaveldio de) en standaardrook Het gei te van S02 en de standaardrot loopt in de omgeving van beide meenten sterk uiteen. Per dag i zelfs grote verschillen te notei nee valt in het jaarverslag te lezen, paal is geplaatst in een samem king van Hazerswoude en Bosto die dan ook elk vijftig procent de daaraan verbonden kosten dra: De Coördinatiecommissie meting, luchtverontreiniging in Zuid-Holli blijkt er wel iets voor te voelen, de snuffelpaal wordt aangesloten het landelijk meetnet "Men zal verzoek ernstig bezien", staat jaarverslag. Volgens de commissie tracht de rectie van Fasson Nederland b. les te doen, om de stank en de re hinder tot een minimum te be[ ken. Zil acht het gewenst dat i de gemeente een "milieuka! wordi, samengesteld. LISSE Dinsdagavond zijn de hyacintenkwekers, lid of geen lid, door de Vereniging „De Hyacint" bij elkaar geroepen om de situatie in het gewas van nu te bespreken. Er zyn vrij veel, zo niet alle, kwekers getroffen door een. ziekte, die in het beginstadium zwartrand wordt ge noemd. Zo lang de bacterie Xanth- monas Hyacinthi (Wakk) in het blad zit, is er geen gevaar voor de bol. Door André Gel jon Verspreidt hij zich door de bladeren naar de bol dan is deze meestal dure hyacint verloren. Er is geen bestrij ding mogelijk. Er zijn schattingen over 10 tot 25 procent verlies door deze aantasting. We hebben een veld gezien, waar ongeveer de helft van de bollen was gerooid en vlak er bij van dezelfde kweker een even grote hoek waar alles nog mooi groen was. Het „zwart" slaat ongelijk toe. De toestand is intussen zo ernstig geworden voor sommige kwekers, dat de „Samenwerkende werkgeversorga nisaties in het bloembollenbedrijf" 'n circulaire naar publiciteits-organen en verenigingen hebben gezonden, waarin wordt medegedeeld, dat som mige kwekers in ernstige financiële moeilijkheden zijn gekomen en zelfs zo, dat het voortbestaan van het be drijf in gevaar komt. Er wordt op gewezen, dat in dergelijke gevallen een beroep kan worden gedaan op de rijksgroeprregeling voor zelfstan digen in het kader van de bijstands wet. Er kan aan overigens levensvat bare bedrijven hulp worden geboden in de vorm van rentedragend of renteloos krediet en zelfs een be drag in eens. De kwekers wordt aan geraden zo spoedig mogelijk informa ties in te winnen en niet te wach ten, todat alles reddeloos verloren is. Zwartrand De oorzaak van al die ellende is een bacterie van 1 tot 2 micron, dus duizendste millimeters. Komt zo'n bacterie op een hyacintenblad en kan hij in een huidmondje dringen, dan zal hij het niet laten. Dan ibegint de ellende. Zo'n bacterie vermenigvuldigt zich met enorme snelheid, als de om standigheden gunstig zijn. Bij koud weer duurt het wat langer. Dr. Saai- tink heeft ontdekt, dat er dertig tot vijftig dagen voqrbijgaan, voordat men de aantasting in de vorm van een zwart puntje of een streepje, dijkwijls aan de rand van het blad, ziet. In feite is de plant dan verloren. Men kan er iets aan doen. door de plant dood te spuiten, de bladeren onder de oppervlakte af te snijden, dus een rij hygiënische maatregelen nemen om verdere verspreiding te voorko men. In normale jaren wil dat wel eens lukken om de schade tot een paar vierkant meter beperkt te hou den. Men ziet dan hier en daar een dood stukje tussen de groene bedden. In 1873 is de aantasting voor het eerst geconstateerd. Precies honderd jaar geleden vroeg de beroemde bloembollenkweker Krelage in Haar lem aan prof. Hugo de Vries de oor zaak van die nieuwe ziekte na te gaan, zodat een bestrijding kon wor den gezocht. Dr. Wakker ontdekte in 1883, dat de ziekte werd veroorzaakt door een bacterie die hij Xanthomo- nas hyacinthi (Wakk) noemde. Geelziek Zit die bacterie eenmaal in het blad dan zal hij wel trachten in de bol te komen. Daar begint de werkelijke vernieling. Deze is te zien aan de af- valprodukten van de activiteiten van de bacterie, die geel zijn. Er komen strepen in de bol en zodoende heeft men voor dit verschijnsel het woord geelziek gevonden. De samenhang tussen die twee aantastingen heeft men dus niet altijd gezien. Verder had men weinig te vertel len tegen dit verraderlijke wezen, totdat prof. v. Slogeren ontdekte, dat door deze bacterie aangetaste bollen bij een flinke temperatuur-behande- ling eerder dood gingen dan gezon de. Men ging dat systeem vervolma ken en kwam tot de wel gevaarlijke, Men stookte tot zo'n 38 graden C ge durende vier weken en zag de zieke bollen verdwijnen. Men geeft nu al 2 dagen 44 graden C. Het is een paardemiddel, want de grens tussen goed en slecht is nau welijks te zien. men werkt met ver klikkers in die verschrikkelijk hete schuurafdelingen. Dit zijn bollen van rassen en maten, die niet best tegen zo'n behandeling kunnen en dus eer der tekenen van overlijden geven van de behandelde partij. Het wordt dan wel oppassen. Oorzaak? Het is Jarenlang erg goed gegaan met de behandeling. Zoals dat in de land- en tuinbouw nu eenmaal be hoort, gebeurt er iets, waar weinig tegen te doen is. Verleden Jaar ont dekte men vrij laat dat er "zwart" in de hyacinten "was gevallen". De planten lagen al tegen elkaar aange- zakt, zoals dat tegen de rooitijd hoort. Dat betekende meteen, dat de kwekers of hun medewerkers wel konden gaan „ziekzoeken", maar diat ze alleen de ernstige gevallen konden zien. Intussen woekerde de bacterie voort in het "gestreken" gewas. N Er is heetgestookt, men is voor zichtig geweest. In feite even voor zichtig als bang voor de gevolgen van die invasie. Het lijkt er sterk op, dat de besmetting verleden jaar net voldoende geweest is om de bollen" keurig in leven te houden om toe te slaan als de omstandigheden gunstig zijn. Men spreekt over gevolgen van de storm van drie april, men spreekt over te veel regen. Dat laatste kan, want een vallende regendruppel kan in duizenden microdruppeld uiteen spatten, die de bacterieën kunnen verspreiden. Zonder nader onder zoek is natuurlijk niets vast te stel len, evenmin als men met zekerheid iets over de schade van het totaal kan zeggen. Dat horen'we veel later pas als de Bloembollenkeurings diensten de veld- en schuurkeuring achter de rug hebben. Met het oplaten van tal ballonnen werd gisteren op kh rijke wijze een begin gemaakt de sportdag van de Apollosc in Zuid-West. De iveersomstan heden hielpen mee om de rest de dag even vrolijk te laten i'f pen. NOORDWIJKERHOUT stokhoogspringwedstrijden melvaartsdag hebben bewezen in Noordwijkerhout kans ls voor polsstokvereniging. Deze zal worden opgericht op dinsdag U ni aanvang 20.00 uur, Oostdam aan de Kerkstraat. I* een uit Noordwijkerhout ving kan lid worden voor 10 g" per jaar en daarvoor kan men perkt trainen op de fraaie spr schansen bij boerderij aan de Leeweg. Gratis sprü wordt er gegeven op maandag*' van 7 tot 8 uur Onder desktiB leiding kan men dan de technlet het springen leren. De initiatl mers verwachten een grote opt voor de oprichtingsbijeenkomst

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 4