AS VA ZET 'BOYCOT' COLLEGEGELD VOORT langladesj, een boze droom Lege Merenwijkhuizen voor gastarbeiders l Jaheruddin: .Mijn volk wordt door iedereen vergeten eiiireb: iderzoek gewoon ter Parlement krijgt n ombuds man Pink In '73 wordt uitbundig evenement Alternatief van mevrouw Kerling: ypERDAG 7 JUNI 1973 de Jonge staat met zijn enoude rampspoed, is nu an- Blf jaar onafhankelijk. Het al weer veel langer sedert de zich spontaan en massaal ot. aantrok _van de volgelingen Moedjiboer Rahman. Maar dat hoge Rode Kruisfunctionaris Maar met die hulp, en ook met men vernam nu ook dat het totaal aantal gediplomeerde verpleegsters en de hulpacties ontvlammen in Bangladesj slechts 300 bedraagt, lij een grote en sensationale Volgens de waarnemingen van de Joen inwoners. Maar het bezit tenlandse hulp is tot nu toe zo'n 90 slechts 57 ziekenhuizen, die samen miljoen gulden besteed: 27 miljoen 7000 bedden hebben en waarin meestal onder zeer primitieve om standigheden gewerkt wordt. „Tra gischer kan het bijna niet", zei een daarvan voor de woningbouw, miljoen voor de landbouw en 6 mil joen voor werkgelegenheidsprojek- ten. W V goede initiatiefjes als de beginnende terpen-bouw van het Rode Kruis, lost men het enorme vraagstuk van de noden in Bangladesj niet op. De het chronische lijden wekt heer Jaheruddin stromen vooral de Bengaalse Plancommissie berekende bijna even chronische onver- gheid. lend, maar ook weer bevesti- voor de verminderde interesse, geringe informatie die het de laatste tijd uit Bangla- heeft bereikt. Toch vormt dit laatste maanden vele tienduizenden mensen uit de hongerende dorpen naar de hoofdstad Dacca. Vele ge zinnen liggen als afval langs de straten: zeker 2 miljoen mensen hebben in Bangladesj geen huis. Meer dan 25 procent van de be- hog altijd een van de grootste roepsbevolking is bovendien werk- emgebieden ter wereld: bitte- rampzalige ellende geldt de s rond de werkgelegenheid, ledselvoorziening, de verkeers- dingen. de waterhuishouding, zondheidszorg, de huisvesting bevolkingstoename. «eerdere waarnemers, die on- terugkeerden uit Bangladesj, verhalen die bevestig- loos, een probleem dat ook al weer samenhangt met de moeilijke posi tie waarin de jute-industr.ie is ko men te verkeren. Crisis-situatie De kern van het industriële appa raat van de Jonge staat bestaat uit 20 textiel en 30 Jutefabrieken: de Jute alleen al vormt 90 procent van vorig jaar dat er ongeveer tien mil jard gulden nodig is om het land weer op de been te helpen. Naast de nog veel te geringe moge lijkheden om de bevolkings-explosi" te beteugelen vormt voor de leiders van Bangladesj de gedwongen afwe zigheid van het intellect en het handelstalent een probleem apart waarom zou dit in hevig lijden op groeiende land vele van zijn beste krachten ook nog niet eens missen? Zo'n 200.000 van hen worden vast gehouden in West-Pakistan: Benga- lesen uit het huidige Bangladesj die at de problemen die anderhalf de nationale export. Maar Bangla- geleden al zo schrikbarend waren, nog steeds even uit los van omvang zijn. as op het ergste voorbereid", is bijvoorbeeld de voorzitter iet Nederlaoid-Baaigladesj-co- Ie heer M. Jaheruddin", maar inde was groter dan ik ooit nogelijk had kunnen houden. tmerrie i overal rondgereisd: ik heb dezelfde nachtmerrie gezien: tienduizenden mensen zonder zonder medicijnen, zonder zonder eten. En als er eten is er meestal geen transport, wereld niet veel meer helpt desj's boze droom is er ook in deze stikdonkere nacht één zonder eind. Door de beschermende EEG-tarie- ven en de enorme opkomst van de kunststoffen verkeert de jutepro- duktie op de wereldmarkt al gerui me tijd in een uitzichtloze crisds-sd- tuatie: het nationale inkomen en de werkgelegenheid in een Jong en zwak land zijn het slachtoffer. Maar de ontwikkeling naar een si- tuatie, waarin het land minder lijdt paar honderd Pakistaanse militairen door onmacht en tegenslagen, wordt die Bangladesj als oorlogsmisdadi- vooral bedreigd door de grenzeloze gers voor een tribunaal wil dagen, en verbijsterende omvang van de vele van de mannen, die voor de bevolkingstoename. Bangladesj had ontwikkeling van hun eigen land naar het veel welvarender West-Pa kistan trokken om daar de kost te verdienen. Oorlogsmisdadigers Het verhaal van deze groep ls een zoveelste zwart hoofdstuk in de tijdloze tragedie van Bangladesj. deze mensen mogen niet terugkeren naar hun vaderland omdat ze tot inzet zijn gemaakt van de politieke strijd rond de 90.000 Pakistaanse oorlogsgevangen in India en de (als Oost-Pakistan) in 1947 40 mil joen inwoners. Het zijn er nu 75 durf ik de toekomst voor miljoen, terwijl de prognoses voor van Bangladesj niet te 1990 spreken over 150 miljoen men sen in een land dat slechts 41i maal de oppervlakte van Nederland heeft. Tegen die achtergrond illen". «baar aangedane Jaheruddin de enige die de noden van desj verkondigt. Onlangs riep is-generaal Waldheim met de wetenschap het meest zouden kunnen beteke nen, moeten nu als paupers in West-Pakistan leven. Het weekblad Time meldde over hun lot onlangs het volgende: „In nachtelijke over vallen die naar Nazi-Duitsland smaakten, werden enkele duizenden maar nauwelijks vruchten afwer- de nog Bengalesen door de Pakistaanse po- inigde Naties de rijke landen pende geboortepolitiek is het be- tdesj van enorme hoeveel- |Yoedselgranen te voorzien, situatie kan uitlopen voediiu grijpelijk dat de stem van een man als Jaheruddin het begeeft wanneer de toekomst ter sprake komt van tragedie", aldus Waldheim. het volk van Bangladesj. lerikaans team becijferde Natuurlijk is er in het anderhalfja- zeker drie miljoen rige bestaan van het land wel dege lijk sprake van internationale bij stand. Met buitenlandse hulp wer den vorig Jaar bijvoorbeeld 265.000 bamboe- en kleihuisjes gebouwd. Nederland leverde vorig jaar voor ruim een miljoen dollar aan geld en goederen en van de totale bui- zal moeten worden inge- de gevolgen te helpen ïen van de misoogst van de r zo'n typerend voor- n het leed waarmee het Bengalen zonder ophouden [egeseld. hongersnood ïen kan worden. Maar nu al ondervoeding een niveau dat 50 procent boven dat or de oorlog ligt. Vier mil- ideren van tien jaar en jon- EP len aan een hoge graad van eding: de lieve Jaren van de die tragische omstandigheden de ziektes natuurlijk overal toe. Maar de gezond- rg is nog altijd ten hemel- id, Bangladesj telt 75 mil- r ERDAM "Dit lijkt wel 'n al- Het is gewoon laster. Het van het Rijksinstituut, •rlogsdocumentatie is op on- 0Ö öorde wijze gevoerd. Er is al kaï dat het onderzoek loopt niet I gepraat. Niettemin heeft ]af dit voorlopig rapport al ver- FESTIVAL CONCERTEN VIA RADIO De NOS-radio zendt van het Hol land Festival dat van 15 juni tot en met 7 juli wordt gehouden in het totaal 13 concerten uit. Ze worden net als andere jaren weer omlijst met speciale magazines. Evenals vorig jaar stelt de NOS de luisteraars ook nu weer in de gelegenheid kenbaar te maken welke concerten zij graag herhaald zouden hebben. De meeste stemmen gelden hierbij. Vrijdag 15 Juni is de openingsmani festatie in de Doelen om 20.05 uur op Hilversum II te beluisteren. Het litie in trucks geladen en naar in terneringskampen overgebracht". Zo gaat het leven verder voor het volk van Bangladesj, tralies en prikkeldraad nu ook al als de ver sieringen van de bevrijding. „Waarom gaan in Nederland alle hulporganisaties niet eens samen om een tafel zitten om dit volk te BRUSSEL helpen", roept in opperste wanhoop M. Jaheruddin uit. „Miljoenen men sen daar hebben geen geld, geen werk, geen eten, niks. Willen ze dat hier dan niet meer weten? Dag en nacht, al twee Jaar lang, ben ik he lemaal op mijn eentje voor mijn vergeten volk bezig'" IJsland boycot NAV O-vergadering IJsland boycot van dag de bijeenkomst in Brussel van de ministers van Defensie van de Na- vo-landen'in verband met het con flict met Groot-Brittannië over de visserij gronden bij IJsland. De regering in Reykjavik is van mening dat IJsland niet samen met Onlangs zamelde hij in Nederland Engeland aan de conferentietafel zijn 25ste naaimachine in voor het volk van Bangladesj. PROMOTIES in de faculteiten van rechtsgeleerd heid (1), geneeskunde (4), wiskun de en natuurwetenschappen (16) en letteren (1). Tot doctor in de rechtsgeleerdheid is gisteren gepromoveerd A. P. M. Houtman (28) te Wassenaar. Tot doctor in de geneeskunde is gepromoveerd mejuffrouw H. W. J. M. Fennis (52) te Hilversum, en ho pen te promoveren B. Maoz (43) uit Israël op woensdag 13 juni, R. F. M. Rotterdams Philharmonisch Orkest Lai a Fat (32^ Oegstgeest op woensdag 20 Juni, en F. A. de Wolff (28) te Leiderdorp op donderdag 28 Zaterdag 16 juni volgt om 16.03 uur Ju*"- di 'de conclusies getrokken. Het Amatirensemble. lel op Hilversum I de dag voor ama teurs, die plaats heeft in Rotterdam. Den Haag en Amsterdam. Cleo Laine is maandag 18 Juni om 20.05 uur op Hilversum II te beluis teren. Rechtstreeks uit de Kurzaal in Scheveningen brengt de NOS het Tot doctor in de wiskunde en na tuurwetenschappen zijn gisteren ge promoveerd G. S. I. M. Jansen (27) te Leiden en A. W. Hendriks (27) te Leiderdorp, vandaag J. van Egrnond (27) te Katwijk, en hopen te promo veren W. Verhagen (28) te Leiden en J. L. Tiggelman (30) te Den Haag op kan zitten terwijl Birtse marinesche pen een vijandige houding aanne men tegenover een partner van het Atlantisch bondgenoot-schap. Het besluit van IJsland komt voor het Navo-hoofdkwartier al seen on aangename verrassing. Men had ge hoopt dat tijdens het Navo-beraad een oplossing voor het cor vonden zou kunnen worden. Chinees bezoek De Chinese minis ter van Buitenlandse Zaken Tsji Peng-fei is woensdag in Londen aangekomen. Hij brengt een officieel bezoek van" vier dagen aan Enge land. Arrestaties in Libië De rege ring van Libië heeft woensdag be kend gemaakt dat een aantal "on dermijnende elementen" is gearres teerd, die zich verzetten tegen de culturele revolutie van kolonel Gadaffi. De heer M. Jaheruddin, de voorzitter van het Nederland- Bangladesj Comité, is anderhalf jaar na de onafhankelijkheid van het voormalige Oost-Pakistan wanhopig bezig met hulpacties voor een der grootste probleem gebieden tej- wereld. De belang stelling voor zijn werk is echter minimaal. DEN HAAG Voor het behandelen van allerlei klachten van staatsbur gers die bij het parlement terecht kunnen komen overweegt Tweede- Kamervoorzitter Vondeling een soort parlementaire ombudsman aan te stellen. Vondeling wil daarvoor voor vol gend jaar geld beschikbaar hebben. Het is de bedoeling, dat de nieuwe functionaris mensen die verzoek schriften bij het parlement willen in dienen van advies dient. Hij zou daarvoor eventueel de mensen zelf kunnen opzoeken. 615e Staatsloterij r1 6 JUNI 1973 DERDE KLASSE prijzen van f 25 zijn gevallen op nummers eindigende op i f 50 zijn gevallen op nummers eindigende op 31 f 50 zijn gevallen op nummers eindigende op 59 f 50 zijn gevallen op nummers eindigende op 58 f 50 zijn gevallen op nummers eindigende op 23 f 100 zijn gevallen op nummers eindigende op 10 f 200 zijn gevallen op nummers eindigende op 211* f 400 zijn gevallen op nummers eindigende op 070 f 1.000 zijn gevallen op nummers eindigende op 419 f 2.000 zijn gevallen op nummers eindigende oo 9665 een prijs van f 5.000 is gevallen op het nummer: 097330 f 5.000 is gevallen op het nummer: 049667 f 5.000 is gevallen op het nummer: 013660 f 5.000 is gevallen op het nummer: 059620 f 5.000 is gevallen op het nummer: 018948 de prijs van f 10.000 is gevallen op het nummer: 085953 f 25.000 is gevallen op het nummer: 047848 f 50.000 is gevallen op het nummer: 028500 f 100.000 is gevallen op het nummer: 043242 een extra prijs van f 250.000 is gevallen in de serie F op het nummer 036353 en een troostprijs van f 4.000 op nummer: 036353 van elk van de andere series. een extra prijs van f 500.000 is gevallen in de serie'C op het nummer: 074411* en een troostprijs van f 5.000 op nummer: 074411* van elk van de andere series. attentie: op een met een gemerkt nummer is tevens een van de lagere prijzen gevallen. Hartman zal er zorg voor dragen, dat deze Pink In volgens de plannen verloopt. LEIDEN Pink In '73. Op tweede pinksterdag organiseert de sectie werkende jongeren LJA K O. voor alle Jongeren uit de regio Leiden dit zoetjesaan bekende evenement. De Pink In wordt gehouden op het terrein van het Jeugddorp Zuid-West aan de Voorschoterweg. Hoofdcoör dinator van 't geheel is TJeend Schef- fer. Het programma, dat van 10 uur 's morgens tot middernacht duurt, heeft als programmapunten onder meer: veel, erg veel muziek (Truth, Rob Hoeke, Brotherhood Ltd., Ka yak, Sail en Natasha en Emiel en Co. Ook de drive-in show van Nordsee zal aanwezig zijn). Verder wordt er veel aan culturele activiteiten gedaan. De "kritische", cabaretier Hans Otjes treedt op, evenals mime-toneelgezelschap: "Pandu". Er is een levend schaak theater waaraan iedereen kan meedoen en Marja Oldenhove laat zien wat dansexpressie is. Er worden ongeveer 2000 mensen verwacht, bij mooi weer natuurlijk. Als extra project wordt met verf jewerkt echter zonder kwasten. Het wordt handen- en voetenwerk. Voor deze gelegenheid zijn er een heleboel oude kleren ter beschikking gesteld Zij. die niet aan de verfmanifestatie toegekende salarisverhoging van deelnemen, kunnen sieraden maken, met een weefgetouw werken en nog veel meer. Kamerleden willen meer weten over afkoopsom bij Elsevier DEN HAAG (ANP) De socialis tische kamerleden Van der Doef en Poppe hebben minister Boersma (Sociale Zaken) concrete informa tie gevraagd over de "afkoopsom" van 1,15 miljoen gulden, die werd gewerkt echter zonder kwasten. Het toegekend aan dr. J. L. M. van den Brink, voorzitter van de raad van bestuur van Elsevier nv. Zij willen ook inlichtingen over de hem in 1973 f 7.500,— per maand tot f 12.500,— per maand. De beide kamerleden vragen de mi nister te verklaren, dat deze vorm van "zelfbediening" door hoge func van Oekel, bekend geworden door zijn tionarissen ln het bedrijfsleven "lijn- Klapstuk van de dag zal zijn Sjefke optreden in de Barend Servetshow. recht in strijd is met de opvattin- Hd] zal als aankondiger optreden in gen over inkomenspolitiek, zoals neer de avonduren, Gedurende de hele tweede pink sterdag is er een alternatieve markt, bestaande uit stands met kleine gelegd in de regeringsverklaring, van 28 mei 1973". Naar het oordeel van de kamerle den moeten ook de salarissen van de zelfstandigen en actiegroepen. Een overige leden van deze raad van be- ordedienst o.l.v. Wim Ankoné en Leo stuur openbaar gemaakt worden. concert van het Residentie Orkest woensdag 13 Juni, A. M. van der in de ether. Dat is dan op 20 Juni om 20.05 uur via Hilversum II. Rechtstreeks vanuit het Concertge bouw in Amsterdam komt donder dag 21 Juni om 20.10 uur via Hil versum II het concert van het alle schijn van dat men de «lbewust heeft laten uitlek bet rijksinstituut alsnog met ^praten, staan ze wel zwak, f 't heeft dat nu nog voor zin. onclusies al getrokken zijn?" at Friedrich Weinreb toet Weinreb publiceert, geeft daarin zijn eerste 101 Oorlogsdocumentatie in to1 zijn activiteiten tijdens de Wereldoorlog. De heer zei verder over bewijzen tikken dat de directeur van ^instituut voor Oorlogsdocu- prof. dr. L. de Jong reeds to van een onderzoek spra- tondgestrooid heeft dat voor Welijk was dat Weinreb fout A. J. van der Leeuw, epn onderzoekers naar de zaak verklaart hieromtrent in 'e Linie, dat prof. De Jong N 'tode van die uitspraken, itkend of ervan gezegd heeft K zich niet meer kan herin- Poel (23) te Rijswijk en G. Reynierse (27) te Rotterdam op woensdag 20 juni, E. Frikkee (28) te Petten (N-H) op donderdag 21 Juni, J. P. J. Heemskerk en H. T. Witte- veen (29) te Leiden op dinsdag 26 Ju ni, L. Slooten (28) te Leiderdorp en T. O. Klaassen (30) te Leiden op woensdag 27 juni, J. W. Metselaar (31) te Oegstgeest en Th. M. A. R. Dubbelman (28) te Voorschoten op donderdag 28 Juni, A. J. M. Deeren- berg (37) te Voorhout en H. J. de Het Radio Philharmonisch Orkest speelt zaterdag 23 juni om 20.05 uur via Hilversum II onder leiding van Jean Fournet. Dinsdag 26 Juli kaai men om 20.05 uur op Hilversum II luisteren naar het Concertgebouworkest. Een fcgenover het weekblad "De concert dat woensdag 27 juni wordt J°nS te Voorschoten op vrijdag Linie", dat deze week een gegeven in de Doopsgezinde kerk in Juni Amsterdam is die avond om 20.05 Tot doctor in de letteren hoopt op uur op Hilversum II te beluisteren, dnsdag 26 Juni te promoveren F. J. de voorlopige conclusies Het Rotterdams Philharmonisch A. M. Meijer (30) te Zoeterwoude. onderzoek dat het Rijksinti- Orkest speelt vrijdag 29 Juni in de i Doelen. Op de radio is dat te be- luisteren om 20.05 uur via Hilver sum n. Het Residentie Orkest laat zaterdag 30 juni om 20.05 uur op Hilversum II van zich horen. Het Amsterdams Philharmonisch is op maandag 2 Juli om 20.05 uur op Hilversum II aan de beurt. Het Quartette Italia- no hoort men op dinsdag 3 Juli op Hilversum II om 20.05 uur. Woensdag 4 Juli om 20.05 uur op Hilversum II speelt het Nederlands Kamerorkest. Vrijdag 6 Juli om 20.05 uur op Hil versum II hoort men het vanuit het Amsterdams Concertgebouw het Ra- ben kan die man kapitalen gaan vra- dio Philharmonisch Orkest. gen. Is er wel eens over gedacht om het De slotmanifestatie vanuit het Con- leegstaande woningen in de Meren- AMSTERDAM (ANP) Ontevreden over de bij de nieuwe regering geconstateerde aarzeling hebben de studenten-grond- raden besloten de boycot van de 1000 gulden-wet voorlopig stingent voort te zetten. Alle studenten word derhalve door het L.O.G. aangeraden zich voorlopig niet te laten inschrijven en geen collegegeld te betalen. uit onze strijd van de afgelopen twee Jaren", aldus Cilia Galesloot, voor zitster van de ASVA. Er bestaat nog steeds grote ondui delijkheid ronde de uitvoering van de collegegëldwet, waarmee het ka binet in zijn maag zit. Intussen we ten de colleges van bestuur der Ne derlandse universiteiten niet waar ze aan toe zijn. In Utrecht zou f 500 worden geheven, in Delft f 1000, in Amsterdam voorlopig niets en over teiten is nog weinig bekend. Het L.O.G. noemt dit „een uiterst ver warrende situatie, die weer heel wat rechtsongelijkheid zal scheppen". De PSP-kamerleden Van der Spek en Van der Lek hebben gisteren een initiatief-wetsontwerp ingediend waarin wordt voorgesteld het colle gegeld weer op f 200,- te stellen en de houding van de overige universi- het inschrijvingsgeld op f 10. Weinreb beschuldigt tolt voor Oorlogsdocumen- ""ler van kennelijk afge- LEIDEN „Er moeten toch ook de aankoop van de panden die pen- Wethouder Den Haan wilde alleen een goedkeurend geluid heben van de commissie, zodat er ijlings een on- reageren op het voorstel om subsidie en garantie te verlenen, maar ver bond daar wel de eis aan, dat de ver ordening voor huizen voor studenten en dergelijke groeperingen (waaron der dan ook de gastarbeiders moeten aan het voorstel hechten als het ook zou gaan gelden voor de werkende jongeren. Dat kon de wethouder niet beloven, alhoewel de samenwerking tussen de stichting Migrantencentra de stichting huisvesting werkende certgebouw zendt de NOS zaterdag wijk via de stichting Migrantencen- derzoek kan worden ingesteld naar de gaan vallen) spoedig gerealiseerd Jongeren langzaam vaste vormen be- 7 Juli rechtstreeks uit om 20.05 uur tra aan groepen buitenlandse arbei- exploitatie-mogelijkheden en de ver- - to°p getuigenissen van men- op Hilversum II. Die avond speelt ders te verhuren?" Deze opmerking bouwingscentra vorige week, na de I«em vijandig gezind zijn en het Concertgebouw Orkest, onder van PvdA-raadslid mevrouw Kerling ongeregeldheden wegens huurverho f tegen hem opgehitst te heb- leiding van Hans Vonk. Bovendien sloeg wel aan in de discussie die gis- spelen die avond het Amsterdams termiddag in de commissie Maat- Philharmonisch Orkest en het Ne- schappelijke Aangelegenheden en aerlands Kamer Orkest. Gezondheidszorg werd gehouden over 8 Weinreb zijn belangrijke f toet gehoord. ging en slecht onderhoud, voorge steld om de pensions maar van hem over te nemen. De commissie wilde best positief wordt. „Dat zal ook binnenkort gaan gint aan te nemen, gebeuren," aldus de wethouder, „maa dat betekent dat er een speciale man moet worden belast met de controle" Mevrouw Den Haag vertelde ver een tijdelijk onderkomen hebben gekregen van de gemeente. Ze durven niet meer terug naar het in middels weer gerepareerde pand tn de Janvossensteeg. De wethouder vertelde ook, dat de gemeente alle illegale bewoners in de Transvaal brieven heeft gestuurd met het bevel dat ze moeten ver der dat de 22 buitenlandse arbeiders trekken. ,Het gaat hier om alle men- die in de Janvossensteeg woonden, sen zonder woonvergunning, zowel en die bij de ruzie van vorige week Nederlanders als buitenlanders." al- het huis moesten verlaten, inmiddels dus de wethouder.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 19