Sleutelfiguur weigerde te Watergate getuigen LME HERDENKING IAAGSE OORLOG -ministers bereiken 4en overeenstemming "Ramp met Toepolew gevolg van sabotage" Argentijnse politie arresteert kaper Sommige mensen hebben dit beeld van de politie: Anderen weer dit: Wie heeft er gelijk? ENSDAG 6 JUNI 1973 :rzoek tot schorsing onderzoek afgewezen ADVERTENTIE WASHINGTON Een sleutelfiguur in de Watergate-affaire, veroordeelde samenzweerder Gordon Liddy, heeft geweigerd r do senaatscommissie van onderzoek te getuigen. Voor- er Sam Ervin deelde op de openbare hoorzitting mee dat zich had beroepen op zijn grondwettelijke rechten zichzelf te incrimineren. Liddy had er op gewezen dat hij in beroep jegaan tegen zijn veroordeling voor zijn aandeel in de ■aak in het hoofdkwartier van de Democratische partij vorig (hij kreeg 20 jaar). De commissie bepaalde dat zij er niet jou staan Liddy op dit tijdstip te horen, der op de dag werd de asblon-de commissie werd gehoord, was Ro- ormalige secretaresse van O Liddy, mevrouw Sally Har- herverkiezing van Nixon. Volgens bert Reisner, oud-adviseur voor de gehoord. Zij werkte voor toen hij adviseur was van de issie voor de herverkiezing van esldent. Zij vertelde dat zij met een fotokopieer-apparaat [ebruikt om een fascsimile te van het briefpapier van de cratische presidentiële kandi- Beorge McGovern. Op het pa- ~"Vad zij getypt: "Aan ieder die ngaat: dit machtigt de houder it document het gebouw te be- Mevrouw Harmony zei het te hebben ondertekend met Hart". Hart was de campag- r van McGovern. De week had zij vernomen dat Ho- Hunt, oud-adviseur van 't Wit- hem gingen documenten over het project "edelsteen" het code woord in de campagne voor politieke spionage tegen de Democraten - ken nelijk rechtstreeks naar de toenma lige minister van Justitie, John Mit chell. Hij getuigde dat hij materiaal had gestopt ln mappen die gereedge maakt werden voor een ontmoeting met Mitchell, enkele weken voor de arrestatie van vijf mannen bij de in braak op het hoofdkwartier van de Democraten op 17 Juni 1972. Hij had daartoe opdracht van zijn chef, Jeb Stuart Magruder. s en Watergate-samenzweerder watergate-schandaal, heeft haar cument had. rouw Harmony deelde mee, onder leiding van Liddy no- had uitgetypt van telefoonge- ien die waren afgetapt op het cwartier van de Democrati- openbare hoorzittingen hervat. Zij verwierp een verzoek van de specia le aanklager, Archibald Cox, om de ze drie maanden op te schorten. De voorzitter, Sam Ervin, zei dat de commissie eenstemmig besloten had jartiJ Lawrence O'Brien. Het dat het haar plicht is het verzoek de foto was aangeraakt door met rubberhandschoenen, atergate-inbrekers gebruikten Jke handschoenen), ts zei mevrouw Harmony dat Magruder, die vorig Jaar op leider van Nixons verkie- impagne, zijn fiat gaf voor de een rekening voor ap- het opnemen van af- erde telefoongesprekken, weede getuige die gisteren door ladering in Luxemburg mislukt Arrestatie Libische militairen ft gisteren in Luxemburg niet laterale dialogen gaat ontwikkelen en hij verklaarde letterlijk „somber gestemd te zijn over een te berei- hebben gisteren een Palestijnse lei- irenste dialoog met Europa ken succes in de komende maanden", der, Mohammed Amarna Alias Aboe n nieuw Atlantisch handvest. Alah, in het dorp ein Anoub in „Ik heb de indruk," aldus Van der het> zuiden van het land gearresteerd. Stoel, „dat de Fransen een sterk zijn wapens zijn in beslag genomen, heimwee hebben naar een politiek Getracht wordt via de Libanees-Pa- lestijnse bestandscommissie zijn vrijlating te verkrijgen. van Cox af te wijzen. Cox werd door de regering aangewezen om zijn eigen onafhankelijk onderzoek in te stellen naar de afluister-affaire op 't hoofdkwartier van de Democratische partij vorig Jaar. Hij zei dat er ern stig gevaar bestond dat de schuldi gen zouden beweren dat de publiciteit het voor hen onmogelijk zou maken een eerlijk proces te krijgen en dat als gevolg daarvan de volledige fei ten nooit aan 't licht zouden komen. Actiegroep voor bevrijding Rudolf Hess: maak meer gebruik van onze uitgebreide service PARIJS Een groep die zichzelf ..het actiecomité voor de vrij lating van Rudolf Hess" noemt, heeft gis teren verklaard verantwoordelijk te zijn voor de ramp van zondag met het Russische supersonische vlieg tuig de Toe 144. Het Franse nieuws agentschap AFP ontving een gesten cilde. niet ondertekende verklaring van deze inhoud. In de verklaring werd aangegeven dat het toestel zou zijn gesaboteerd toen het tijdens de Parijse luchtvaartshow aan het pu bliek werd getoond. Rudolf Hess, indertijd voor zijn eigenmachtige vredesmissie naar En geland plaatsvervanger van Hitier, zit nog steeds, veroordeeld wegens oorlogsmlscdaden, in de Berlijnse ge vangenis. In de verklaring werd gezegd dat de sabotage „lastig uit te voeren was. We moesten wachten tot de lucht vaartshow ln Parijse voordat we in de Toepolew konden komen." In de verklaring werden twee re denen genoemd: „We wilden met het Nederland wil NAVO-debat over Portugal OSLO De Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, Max van der Stoel, heeft de Noorse en de Deense regering gevraagd hem te steunen bij zijn poging de agenda van de komende NAVO-vergadering van ministers van Buitenlandse Za ken aan te vullen met een debat over de Portugese politiek in de Afrikaan se koloniën. Dit is op het ministerie van Buitenlandse Zaken in Oslo ver- heeft &ez0ttiaen aan Britse. Russische Amerikaanse en Franse luchtvaart maatschappijen, waarin de waar schuwing werd uitgesproken dat Hess moest worden vrijgelaten omdat Oceaan heen kan vliegen, dat gelijk beneden op aarde een hoop lawaai veroorzaakt en god weet wat voor ecologische schade aanbrengt, één der belangrijkste verschijnselen der 20ste eeuw isEen triomf van technologische en nationale Uver over het gezonde verstand. .Hoe gelukkig is Amerika dat deze niet meer aan die wedloop deel neemt." Veiligheidsraad bespreekt crisis in Midden-Oosten NEW YORK De Egyptische mi nister van Buitenlandse Zaken, Mo- w___ f.hammed el Zayat, hoopt dat de Vei- Russische toestel beginnen omdat de ligheidsraad een einde zal maken Sowjet-Unie door zijn veto de vrij lating van Rudolf Heas blokkeert" en „de Toepolew is geconstrueerd op basis van een in Toulouse gestolen blauwdruk voor de concorde." In de verklaring werd beweerd dat aan de strijd in het Midden-Oosten. Daarvoor, zo verklaarde de minister gisteren na een langdurig gesprek met secretaris-generaal Kurt Wald- heim, is een beëindiging van de «Is raëlische) bezetting van Arabische de groep een jaar geleden brieven gebieden noo<izakelijk. nomen. De betrokken NAVO-confe- rentie wordt nog deze maand in Kopenhagen gehouden. Naar verluidt heeft de Noorse re gering het Nederlandse verzoek nog niet ontvangen, maar het kan op korte termijn worden verwacht. Hei Noorse persbureau NTB heeft in di plomatieke kringen in Luxemburg vernomen dat de Nederlandse rege ring daar tijdens de jongste conferen- voormalige leider werd geëist. EMBURG Het politiek de ministers van Buiten zaken van de 9 EG-lidsta- zen tussen de VS en Europa". Hij zei bezorgd te zijn over de mogelijk heid dat er zich een groot aantal bi- De Deense kapitein Wil helm Petersen en zijn echt genote Rita stappen van de Nederlandse sleepboot Smit Lloyd" die hen redde nadat hun schip „Anna Lind" een kustvaarder van 300 ton zonk op 100 km uit de Schotse kust. De vier andere opvarenden van de kustvaarder werden even eens in veiligheid gébracht. tie van de EEG-ministers van Bui tenlandse Zaken heeft benadrukt haar standpunt in deze kwestie op internationaal niveau kenbaar te wil len maken. PALESTIJNEN VERDREVEN ISRAËLIËRS BEIROET Luchtafweergeschut van de Palestijnse guerrillastrijders heeft gisteren Israëlische vliegtuigen verdreven die boven guerrillastellln- gen vlogen in oostelijk en zuid-ooste lijk Libanon, zo hebben de PalestiJ- nen verklaard. Egyptische bewindsman spreekt vandaag de veiligheidsraad toe wanneer deze zich zet aan een algemene behandeling van het con flict. Na Zayat zal de Israëlische anders ongelukken konden gebeuren." ambassadeur Yosef Tekoah het woord richten tot de door afgevaar digden van vijftien landen gevorm de raad. Hij wordt op het spreekge stoelte gevolgd door de VN-vertegen- woordiger van Jordanië. Abdoel Ha- mid Sjaraf. Voor het debat zijn ne gen ministers van Buitenlandse Za ken naar New York gekomen. In Pa<rijs is niets bekend over een ..laat Hess vrij-comité", maar een groep met een soortgelijke naam heeft gisteren in Berlijn pamfletten verspreid waarin de vrijlating van de Het toestel is niet toegangelljk ge weest voor het publiek, maar jour nalisten en functionarissen van luchtvaartmaatschappijen werden tot de Toe 144 toegelaten. De machine Vrijgelaten Het Trotskistische was omgeven door 'n metalen barrière revolutionaire volksleger, een organi satie van Argentijnse stadsguerrilla- strijders, heeft gisteren de bijna zes weken geleden ontvoerde majoor Aco- bo Nafis vrijgelaten. De 46-Jarge Na- fis. officier bij de para-militaire grenspolitie van Argentinië, werd op 26 april ontvoerd toen hij op het punt stond zijn woning in Cordoba te verlaten. De New York Tunes was gisteren van <x>rdeel dat de ramp te Parijs met de Toepolew-144 de Concorde zeker geen goed zal hebben gedaan. Maar na elke tegenslag met de su personische vliegtuigen vragen wij ons af, aldus het blad, wat er achter de zinneloze nationale prestige zit, die deze zaak levend moet honden. De kosten van ontwikkeling der concorde bijvoorbeeld blijven stijgen en zullen wel niet kunnen worden terugverdiend. De lijst van landen die in deze machine belang hebben ge- Het Palestijnse persburo Wafa zei steld, wordt korter. dat de Israëlische toestellen ver scheidene keren boven de gebieden van Arkoub en Eiha vlogen en iedere keer werden verdreven. „Wij worden er steeds meer van overtuigd, dat het uitgeven van mil jarden om te bereiken dat je in Politiek contact De ministers van Buitenlandse Zaken van de negen EG-landen hebben gisteren in Luxemburg besloten de politieke consultaties tussen de negen EG- lidstaten intensiever te maken. Ook de politieke contacten tussen de mi nisters van Buitenlandse Zaken en het Europese parlement zullen «op Buitenlandse Zaken en het Europe se parlement zullen (op Nederlands plaats van in zes in drie uur over de aandringen) nauwer worden. ADVERTENTU en hebben geen antwoord geven op de Amerikaanse ging om de Amerikaans-Eu- verhouding een nieuwe vorm secretariaat in Parijs, lud te geven. Deze mislukking omamelijk te wijten, zo be- mr. Max van der Stoel, de ndse minister van Buiten- Zaken, in antwoord op vra- de Franse houding. Tijk verzette zich doelbe- gen een globale benadering drie hoofdproblemende •de monetaire- en de defen- emen. In Juli komt er een bijeenkomst waarin getracht rden tot een gelijkgestemd uit van de 9 EG-landen te Waarschijnlijk is dat de per- Bij tussenlanding ontsnapt ASUNCION De Argentijnse po- vertegenwoordigers van de litie heeft gisteravond in Asuncion de in Brussel, samen met de Argentijnse voetbaltrainer Francisco kapers kregen tenslotte 50.000 dollar en-generaal politieke zaken Solano Patino gearresteerd. Deze los. ministers van Buitenlandse wordt ervan verdacht een van de ka- Zij hadden vrijlating van politieke van de negen (het politieke Pers van het passagiersvlieg- gevangenen en 'n bedrag van 200.000 voorbereidend tui£ van de Columbiaanse lucht- dollar geelst. Het gelukte de kapers daarvoor Hen doen. derlandse bewindsman ziet en adequaat antwoord op vaartmaatschappij "SAM". ook nergens politiek asiel te krijgen. Het vliegtuig, een Lockheed Elec- Toen het vliegtuig uiteindelijk zater- tra, werd vorige week woensdag tij- dag bij Buenos Aires landde, bleek dens een binnenlandse vlucht boven dat de kapers niet meer aan boord ianse invitaties (Nixon en Columbia door twee gewapende man- waren. Volgens de gezagvoerder had- iviseur Kissinger) niet snel en nen gekaapt. Aanvankelijk waren er den zij het toestel verlaten bij de vo- J~~ inzittenden, doch tijdens dijk komen. Mr. Max van der >1 voorzichtig een „zekere hebben „over de mogelijk- de komende maanden een amerikaanse continent voerde, wer den successievelijk passagiers vrijge laten. Op Aruba mochten 32 passa- ihappelijk uitgangspunt te over de problemen die rij- rige tussenlanding in de Noordar- Naar verluidt is Patino aangehou den op verzoek van de Columbiaan se autoriteiten. - n grote incidenten in Israël Van onze correspondent) IZALEM De vijfde Juni, de ^rop zes Jaar geleden de zes oorlog uitbrak, is in Israël en gebieden zonder belang- Ocidenten verlopen. In het deel van Jeruzalem pro- winkeliers 's morgens hun Besloten te houden uit pro- en de bezetting, evenals op lende plaatsen in de bezette o. vooral ln de stad Nabloes. I loop van de morgen gingen kels echter toch open, vooral oruk van de Israëlische vei- POlitle, die voor deze dag was Kt. «tste dagen waren er ln Jeru zalem vlugschriften verspreid die op riepen tot stakingen op de vijfde ju ni. De veiligheidsautoriteieten en de militaire instanties in de bezette ge bieden hebben daarop de plaatse lijke notabelen gewaarschuwd dat or deverstoringen en stakingen niet ge- geduld zouden worden. Toen gistermorgen toch de winkels dichtbleven in oost-Jeruzalem, gin gen veiligheidsagenten de winkels langs om de winkeliers te „overre den" hun zaken te openen. Zij die daar niet op ingingen zagen hun pand gebrandmerkt met een kruis en een cirkel erom heen. Ook wer den enige tientallen Arabieren gear resteerd. Het gevolg was in ieder ge val dat de „overredingsprocedu re" slaagde en in de loop van de morgen nam het gewone drukke le ven in oost-Jeruzalem zijn gang. Scholen bleven echter dicht. Op de westoever werden op enige plaatsen spijkers op de weg gestrooid en Pa lestijnse vlaggen uitgehangen. Maar behalve een wat zenuwachtige en gespannen stemming kwam het evenmin als voorafgaande Jaren tot ongeregeldheden. Wel leeft de zaak dit jaar meer als vorige Jaren, daar de Israëlische raid op Beiroet begin april, waarbij drie Fatah-leiders wer den gedood, de sympathie voor de Palestijnse commando's duidelijk is gestegen. Inbreken mag niet.Vrouwen aanranden en doorrijden na een aanrijding evenmin. Geen zinnig mens die bezwaar maakt als de politie daartegen optreedt. 'n Universiteit bezetten, parkeren op de stoep en vissen zonder acte, mag ook niet. Als de politie daar iets tegen doet, klinken er nogal eens protesten. Misschien wel begrijpelijk. Maar het is onredelijk als de politieman mikpunt van die protesten wordt. Hij heeft de wetten niet bedacht. Hij moet er wèl voor zorgen dat ze worden nageleefd. Dat is een deel van z'n taak. Soms leidt die taak tot bet verspreiden van demonstranten. Soms tot het helpen van een oud dametje bij het oversteken. Daarom zal de een de politieman zien als een boeman. En de ander Jfö als een soort weldoener. Ze hebben allebei ongelijk.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 9