oor overval op Albert Mol ijf keer vijf jaar geeist "Verheugd over geboortedaling" Para-militaire bijstand in Suriname en Antillen Raad Zweelo wil burgemeester Greebe kwijt Imerikaan als held en slachtoffer Brandweer in Arnhem heeft een knipkaart voor wijk Klarendal Koninkrijkscommissie: „Te veel tijd voor hobby's" Bewoners rode zone9 rond Schiphol hebben psychische klachten VOORZITTER KONINKRIJKS COMMISSIE OVERLEDEN CDAGCVERS 300 sr 48 ïoo 139 2 stuks 2 kilo mf Biesheuvel moet terug in Kamer Prof. Muntendam (Commissie Bevolkingsvraagstuk): STERDAM Vijf jaar gevangenisstraf eist de Am- lam se officier van Justitie, mr. J. J. Abspoei, tegen elk Jde vijf rovers die op 21 december een gewapende over hebben gepleegd op Albert Mol en diens vrienden. De tunde artiest is zelf als getuige verschenen om aan de |bank te vertellen hoe het drama is geschied. Maar wie dat het een komiek nummer zou worden komt be- :n uit. waren net aan de tweede ron- 'ie toe en ik loop met m'n kof- de gang op toen ik opeens jr die drie gemaskerde ke- bnd. M'n eerste reactie was: niet zo mal! Want ik dacht een grap was van een paar Maar na enkele seconden o God, dit klopt niet. Stamm skerd met net zulke enge als de zwarte september-ter- die de aanslag pleegden op ise atleten in het Olympisch Irongen drie rovers Albert ug de kamer in, waar het uit nnen en twee vrouwen be- gezelschap bevel kreeg te ggen, onder bedreiging met looi. een karabijn en een gro- rp geslepen stiletto. t, kom jij hier", zei de man mes. Albert Mol verroerde et. Maar zijn reusachtige lanse vriend Guedron Bill, een tijger op de gewa- overs af. Zijn blote vuisten als stoomhamers in 't rond. lans Boskamp en een tweede an snelden eveneens toe, p met zijn blote handen, de an Charley gewapend met hoog geheven antiek Tibet- feitje. >n Bill greep de man met ito en maakte aanstalten om t twee vingers een oog uit een. Glazenwasser Ernst S. waar hij maar raken kon. Bill liep achttien steken rvan één in zijn long, voor door de Amerikaan Charley twapend. rerkocht Guerdon Bill een op- am de man met het pistool, ite schot kwam in de vloer. Bill probeerde de schutter uit te steken. Het tweede Jakte hem in een lies. De jg door zijn buik in een bot jbekken, waar hij nóg zit. ït n met het pistool ontkwam, de karabijn ook. De man stiletto kreeg door Charley n mes op de keel gezet. "Ik n het dolle heen, want ik ver mijn zwangere vrouw. Maar ïem zijn strot wou doorsnij- ik mezelf opeens in zijn si- vti toen heb ik 't nog net op 't niet gedaan", vertelde later. en Hans Boskamp zijn als I niet ter zitting aanwezig. ^Boskap is verhinderd met opnamen voor Ti Ta To- deelt Albert Mol mee. m Bill is er wel: een gebaar- iie iedereen de koude rillin- I het lijf jaagt als hij open- lekent: "Ja, ik probeerde die loog uit te drukken". 'twee vingers één oog?", b president. begt Bill, "want als ik twee nemen was hij blind ge- Eén oog vond ik een mooie zo'n overval". Iwasser Ernst heeft beide I gen behouden en zijn lucht- ïpveneens nog heel. "Ik dank :ül voor zijn menselijkheid", veelvuldig veroordeelde kra- le overval blijkt op 'n grotesk and te hebben berust: de onjuiste "tip" van een crl- lie beweerd had dat Albert tigduizend gulden aan con- ewaarde in een piuurkluis in pkamer. ik heb geen rooie cent en ik geen kluis", onthult de 56- cteur ter zitting; "daarom die komen me, van kant ma- maakt zo veel mee tegen- Mol is duidelijk de emoties te boven. "Ik heb twee en 'e maand niet kunnen wer- is ene enorme schok voor die moet langzamer- en. ik kon niet meteen daar- lollig doen voor de televi- Mol wendt zich tot de vijf en. 'Tk snap trouwens nog er vijf man nodig waren om weg te halen. En zónder iad ik toch ook wel gezegd: de poet. Maar ik had het heb het nog niet. Het spijt op het verdachtenbankje het zwijgen toe. Behalve de fddaders is er nng de man Op de foto links: Guerdon Bill, rechts: Albert Mol voor het gerechtsgebouw in Am sterdam. die tijdens de overval in de gang van Mols woning aan de Keizersgracht op wacht stond en de chauffeur van de vluchtauto. Het plan de campagne is gemaakt op een kamer in het Hilton Hotel. Het pistool en de karabijn waren te voren gekocht. De maskers waren ge maakt van afgeknipte armen van een paar zwarte truien: van boven dichtgebonden en op ooghoogte ga ten er in geknipt om door te kijken. Het pistool was een Colt-45, met scherpe patronen geladen, evenals de karabijn. Disc-jockey Gerrie (25) heeft met de karabijn eerst zelfs schietoefeningen gehouden op de hei bij Laren. Desondanks houden alle vijf de daders vol dat zij een dood gewone inbraak hadden willen plegen en dat het plan voor de roofoverval pas op het allerlaatste moment bij hen is opgekomen, omdat Albert Mol telkens maar thuis bleef. Guerdon Bill heeft 't avontuur bij na met de dood moeten bekopen. Merkwaardig genoeg is de man die hem een kogel in het lijf joeg de eni ge van het vijftal met een blanco strafregister. "Mardi" (26), een Ma- rokaanse gastarbeider, vertelt de rechtbank dat hij alleen heeft gescho ten om weg te komen uit de handen van de baardige reus. Messesteker Ernst houdt het ook op "zelfverdediging": hij stak van zich af omdat zijn oog hem lief was. Offi cier van Justitie mr. J. J. Abspoei, wijst dit verweer resoluut van de hand. "De nadelige gevolgen van de aanval komen voor rekening van de aanvallers zelf", meent hij. Verkoper Jerry S. (26) is de be stuurder geweest van de auto. Hij had er voor moeten zorgen dat Albert Mols deur open ging door een bloem- stukje te bezorgen. Maar het hoefde niet, want de deur stond al open. Barkeeper Stanley R. (25) hield de wacht in de gang. Officier mr. Abspoei acht hen al len even schuldig. Hij meent geen re kening te kunnen houden met de rap porten van reclassering en psychia ters, waarin zonder uitzondering, zeer mild wordt geoordeeld over de daders en waarin hun toekomstmoge lijkheden afhankelijk worden gesteld van een korte bestraffing. Gemeenschap "U oordeelt hier niet als psychia ter of als maatschappelijk werker, maar als rechters", zegt mr. Abs poei tot de rechtbank, "en als rech ter bent u de vertegenwoordiger van de gemeenschap en dient u zich af te vragen wat de gemeenschap van u verlangt". Mr. Abspoei geeft zelf het antwoord: de rechtbank dient de al gemene verontrusting over het toe nemend aantal geweldsdelicten tot uitdrukking te brengen in een stren ge straf. Hij eist vijf Jaar tegen el ke verdachte. Alle verdedigers vinden de eis veel te hoog. Mr. Bunjes wijst er op dat de wapens alleen ter intimidatie wa ren meegebracht, niet voor gebruik tegen Mol of diens vrienden. "Ik heb in het Amerikaanse le ger een opleiding voor oorlogsmisda diger gevolgd", zei Guerdon Bill la ter aan de rechter-commissaris. Hij zei ook: "Ik wou dat oog er uit heb ben. Jammer dat ik net m'n nagels had geknipt". Aldus mr. Bunjes, die besluit: "Guerdon Bill handelde ter verdediging van zijn vriend Albert Mol, maar intussen ging hij wel als een beest te keer. Officier: "Bill was bereid voor zijn vriend zijn eigen leven in de waag schaal te stellen. Het zou de eerste keer niet zijn dat Amerikanen, die hun vrienden te hulp schoten, op hun beurt van agressie worden beschul digd. Maar deze Amerikaan opereer de niet met een overmacht. Hij gooi de niet met bommen. Hij viel met zijn blote handen drie mannen aan, die waren gewapend met een mes, 'n pistool en een karabijn. Hij is de held en het slachtoffer van deze ge schiedenis". Vonnis 15 Juni. ARNHEM De Arnhemse brand weer moet geregeld uitrukken naar de oude wijk Klarendal, waar sofnmige bewoners de sanering en afbraak mee helpen bespoedi gen door brand te stichten in lege en halfbewoonde panden. Een ver moeide brandweer wacht hier op water om de achtenveertigste brand van het jaar in Klarendal aan te pakken. De laatste twee weken zijn er zeker tien brandstichtingen ge weest en de bewoners van de sa- neringswijk worden steeds onge ruster. De branden braken tot dusver voornamelijk uit in dicht gespijkerde panden. Een aantal bewoners is gisteren demonstra tief in de hal van de Centrale Woningstichting gaan zitten om op nieuw onderdak te wachten. Burgemeescter Roeien van Arn hem heeft hen absolute voorrang bij het toewijzen van huizen toe gezegd. DEN HAAG (ANP) De konink rijkscommissie is van mening, dat in Suriname en op de Nederlandse An tillen para-militaire organisaties in het leven moeten worden geroepen. Deze organisaties zouden de politie bijstand moeten verlenen in gevallen van verstoring van de interne orde en veiligheid en zouden rechtstreeks moeten ressorteren onder en verant woordelijk zijn aan de regeringen van Suriname en van de Antillen. Dit blijkt uit het gisteren versche nen interim-rapport van de konink rijkscommissie een rapport uitge bracht aan de regeringen van Neder land, Suriname en van de Neder landse Antillen. In het rapport is de regeling van de externe defensie van Suriname en de Antillen buiten be schouwing gelaten. De commissie wijst er op, dat in de laatste jaren in elk de drie landen de overtuiging is gegroeid, dat voor deze taak de koninkrijkskrij gsmacht niet dient te worden ingeschakeld. Naar de me ning van de commissie kan het in het leven roepen van bijstandsorganisa ties ook een stap zijn op de weg naar de zelfstandigheid van beide landen. In het interim-rapport wijst de commissie er op. dat de bijstandsor ganisaties naast de vervulling van hun primaire taak, ook op andere wijze dienstbaar kunnen maken voor de Surinaamse/Antilliaanse gemeen- ZWEELO Vijf van de zeven raadsléden van de kleine Drentse gemeente Zweeloo '2400 inwo ners) hebben de commissaris der koningin in een brief gevraagd burgemeester mr. H. Greebe (56), niet opnieuw te benoemen. De zesjarige ambtstermijn van de burgemeester al 23 Jaar in woner van Zweeloo loopt in september af. De burgemeester besteedt volgens de bewuste raadsleden teveel tyd aan wat zijn „hobby's" wordt genoemd. Daarmee bedoelen de raadsleden zijn nevenfuncties in het cultu rele en sociale vlak. De burgemeester is meer buiten de gemeente dan er in. klaagde raadslid J. Kuipers gisteren En omdat Kuipers net als mr. Gree be PvdA-lid is mag worden aan genomen dat de poging de bur gemeester te wippen geen poli tieke achtergrond heeft. De twee wethouders hebben de brief aan de commissaris in Assen niet ondertekend. Volgens de raadsleden vinden zij echter ook dat het met de burgemeester „de spuigaten uitloopt". Mr. Greebe heeft te kennen gegeven dat hij op de hoogte is van de brief, maar zwijgt verder over de kwestie. schap. De oprichting en instandhou ding van deze organisaties zullen, naar verwacht mag worden, ook voor Nederland "niet onaanzienlijke ver plichtingen" met zich brengen, aldus de koninkrijkscommissie. In de interim-nota wordt het voor de hand liggend genoemd, dat de Surinaamse para-militaire organisa tie de kern gaat vormen voor het eigen militaire orgaan na beëindiging van de statutaire verhouding. In deze gedachtengang past "niet langer een Surinamisering van de krijgsmacht". Voor de Antillen lijkt voortzetting van het opnemen van Antilliaanse dienstplichtigen in de krijgsmacht "eveneens zinvol". HALFWEG (ANP) Bewoners, van de "rode" zone in Halfweg en Zwanenburg dat deel van de be bouwde kom waar op Schiphol lan dende vliegtuigen precies overheen komen hebben gemiddeld ander half keer zoveel psychische stoornis sen, als inwoners van de zogeheten "groene" zone. op ongeveer 500 me ter van de aanvliegroute. Overigens is ook in die zone het aantal patiën ten, dat huisartsen bezoekt vanwege nervositeit, slapeloosheid enz. be langrijk hoger dan in de rest van 't land 20 procent) Dit blijkt uit een onderzoek, dat de zes huisartsen van Halfwegen Zwanenburg vorig jaar mei hebben gehouden onder 1300 patiënten. Tien procent van de totale bevolking van de beide dorpen gelegen aan de Ringvaart van de Haarlemmer- meerpolder. De universiteit van Am sterdam heeft hun gegevens met een computer verwerkt. De werkgroep biologische effecten geluidshinder. Schiphol heeft er tenslotte gisteren een rapport over uitgegeven. De zes huisartsen zullen in september van dit jaar nog 'n onderzoek verrichten. Het ministerie van Volksgezondheid PARAMARIBO De voorzitter van de Surinaamse sectie van de Koninkrijkscommissie, de heer A. J. Morpurgo, is gistermiddag in Para maribo overleden. Hij is 76 Jaar ge worden. De heer Morpurgo was van-huis- uit Journalist. Tientallen Jaren was h\j agent van het ANP in Suriname. Van 1958 tot 1963 maakte hy deel uit van de regering Amanuels. Hij beheerde de portefeuille van Onder wijs en Volksontwikeling en trad op als vice-premier. en Milieu heeft al subsidie toegezegd. Is de rode zone een gebied, waar vol gens milieudeskundigen de geluids hinder boven het maximaal voor de mens leefbare uitstijgt, ook in de groene zone vinden zij ongeschikt, voor bijvoorbeeld woningbouw. ADVERTENTIE ADVERTENTIE 7322 b 'dJw cy%ller~allefHeSte k§uze BIEFSTUK gram tf« AUIITE1UIAM gram J|# KllOPSLA GOLDEN DELICIOUS een fijne «wil handappel <£t)| GELDIG T/M ZATERDAG U vindt alle andere VIVO-aanbiedingen op pagina 2 en 3 van Uw damesblad. H WD-voorzitster: GOES Haya van Someren-Dow ner, (voorzitter \~ain de VVD) heeft gisteravond in Goes verklaard dat Biesheuvel in de Tweede Kamer moet. terug keren. „Met Biesheuvel ging de AR de ver kiezingen in, hy was hun ïystaan- voerder dus hun natuurlijke leider. Hij liet er geen enkele twijfel over bestaan, dat hij geen kabinet Den Uyl wilde. Hij was de enige confes sionele leider die het beleid van het vorige kabinet verdedigde, zijn par tij was de enige van de grote con fessionele partijen die won. De kie zers hadden zyn opstelling geho noreerd", zei de VVD-voorzitter. Zij vindit dat het verdwijnen of wegwerken van een gekoz enleider van een partij ons hele systeem in disorediet brengt. UTRECHT (ANP) Prof. P. Muntendam, voorzitter van de Staatscommissie bevolkingsvraagstuk verwelkomt de recente CBS-bereke- ningen, die duiden op een belang- ryke vermindering van de bevol kingsgroei tengevolge van de sinds 1969 waargenomen opnieuw versnel de geboorte teruggang. „Een door gaande bevolkingsgroei zou de kwa liteit van het leven in Nederland on toelaatbaar aantasten", aldus prof. Muntendam. Prof. Muntendam acht het zeer wel mogeiyk, dat bevolkingen naar een natuurlijke evenwichtstoestand neigen en dat men in de geïndus trialiseerde landen nu de laatste fase beleeft van een langdurig proces, waarby een evenwichtigheidstoe stand gekenmerkt door een groot aantal geboorten en hoge sterfte overgaat in een evenwichtstoestand gekenmerkt door een klein aantal geboorten en een lage sterfte. Over de achtergronden van de re cente versnelde geboortedaling (van 19.2 per duizend in 1969 tot 16.1 in 1972) is volgens prof. Muntendam nog weinig bekend. Welke overwe gingen spelen by de beslissingen van ouders de voornaamste rol by het bepalen van het kindertal? Zyn het motieven, die over een periode van een halve eeuw of langer permanent en ongewyzigd hun in vloed op de gezinssamenstelling en daarmee op de bevolkingsontwikke ling zullen hebben of kunnen ze hun actualiteit by zich voordoende socia le vernadering snel verliezen? Zolang hierover geen inzicht be staat, mag volgens prof. Muntendam niet worden aangenomen dat zich over de periode die nodig is om een stationaire toestand te bereiken (ca. 70 Jaar) geen schommelingen zullen voordoen die de vruchtbaarheid op nieuw boven de nullyn zullen bren gen In de Jaren dertig werd in ver schillende landen de bevolkingste ruggang „onvermydeiyk" geacht, doch de werkeiyke ontwikkeling was daarmee duideiyk in stryd. De conclusie moet zyn, aldus prof. Muntendam, dat de demografische toekomst wel hoopvoller, doch niet zekerder is geworden en dat derhalve een welbewust beleid van de overheid ten aanzien van de toekomstige be volkingsloop in Nederland noodza- keiyk is. Een laatste punt, waarop prof. Muntendam de aandacht vestigt zyn de veranderingen in bevolkingsop bouw, die met het eventueel berei ken van een stationaire bevolking zullen samengaan. Met de kleiner wordende geboortegeneraties zullen meer mensen, langer en beter kun nen worden opgeleid. De arbeidsproduktieve bevolkings groep zal een hogere gemiddelde leeftyd hebben, en er zal op ieder moment meer ervaring, scholing en deskundigheid in opgeslagen liggen. Niet minder belangryk zullen de consequenties in sociale en economi sche zin zyn van de vergryzing van de bevolking. Het zowel in absolute als relatieve zin toenemend aantal bejaarden vraagt de aandacht van de staatscommissie bevolkingsvraag stuk, maar in niet mindere mate ook nu reeds van de overheid.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 7