'Fïora'-omzet steeg tot 80 miljoen gulden bijna "Het specialistische werk heb ik aan vakmensen overgelaten" Zonnetje trok weer fietsers Administrateur/inkoper Heus 'bouwt' boot: Houdbaarheid van tulpen een probleem Ziekenhuis raad wil urgentie- Man valt door gat m vloer fiets voor en breekt bovenbeen programmi kleuter- leidster il WOENSDAG 6 JUNI 1973 ALPHEN AAN DEN RIJN "Na tuurlijk heb ik het specialistische ■werk aan va'cmensen overgelaten. Maar alles wat ik normaal gespro ken zelf kon doen, heb ik ook ge daan". Administrateur/inkoper Heus, blijkt niet alleen goed met cijfertjes overweg te kunnen, zijn handen staan voor* het zwaardere werk eveneens niet verkeerd. Hoewel hU af en toe eens de hulp vam kenners in riep, heeft hij zelf toch het meren deel in zijn motorkruiser opgeknapt. "Voor ik ben begonnen", zegt hij, "heb ik hier en daar mijn licht op gestoken. Daaruit bleek ook, dat veel mensen eerst met een klein bootje beginnen en later overstappen naar een groter model". Heus heeft het echter anders ge daan. Hij heeft direct een groot cas co gekocht en heeft dat zelf helemaal "aangekleed". Een karwei waarmee hij zo'n anderhalf jaar zoet is ge weest. "Al m'n vrije tijd heb ik in die boot "gestopt". Avond aan avond was ik weg en ook de vrije zaterda gen benutte ik om de kruiser zo spoe dig mogelijk vaarklaar te maken. Ik denk dat ik wekelijks toch wel een uur of twintig aan mijn boot heb ge werkt". Tweeduizend uur Dat betekent dus dat de admini strateur ongeveer 2000 uur in het afwerken, monteren, schilderen en andere werkzaamheden in het vaar tuig heeft zitten. Vooral de laatste maanden werd hij "ongeduldig", want nu wilde hij wel eens gaan va ren. En dat moment breekt zeer spoe dig aan. "Nog deze week vindt de tewater lating plaats en de week daarop, hoop ik een proefvaart te kunnen maken, vervolgt de "doe-het-zelver". "Ik heb nooit een roer van een boot in mijn handen gehad. Maar dat is geen probleem. Een zeer goede ken nis gaat de eerste tijd met me mee en die vaart al vanaf zijn zesde jaar Het ligt in de bedoeling, dat we dit Jaar (uiteraard) met de kruiser met vakantie gaan. Diezelfde vriend gaat dan weer met ons mee. Mocht er iets onverwachts gebeuren, iets dat ik niet verwacht, dan is er toch iemand bij de hand, die verstand van boten heeft". De boot is helemaal betimmerd, met schrootjes, die Heus zelf heeft gemaakt. Veel dingen heeft hij ver vaardigd van afvalmaterialen. "De gereedschappen mocht ik van mijn baas (mastenfabriek Van der Neut) gebruiken, zodat ik die zelf niet hoef de aan te schaffen. De schrootjes, heb ik op de freesmachine ge maakt". Op deze manier zijn de kosten sterk gedrukt. Als alles niet had moeten worden aangeschaft, dan was de boot duizenden guldens duurder gewor den dan nu het geval is. "Ik denk", besluit Heus, "dat de kruiser me nu in totaal circa acht tienduizend gulden kost. Een leek schrikt misschien wel even terug van die prijs en zal even nadenken voor hij hieraan begint. Maar Je moet wel bedenken, dat een kruiser van de zelfde grootte en nieuw gekocht bij een bedrifj, zeker vljfenveertigdui- zend gulden vergt". Waarmee Heus dus maar wil zeg gen, dat hij voorlopig, door ander half Jaar zelf te prutsen, maar even tjes zevenentwintigduizend gulden in zijn zak heeft gehouden. Nu hij bij na klaar is met zijn karwei, denkt hij al weer aan iets anders. "Mis schien", zijn z'n laatste woorden, "ga ik over enige tijd wel een zeil boot voor mijn kinderen maken". pauw toont administrateur/inkoper Heus zijn kruiser, die deze week te water wordt (Foto Wim Dijkman) en Bodegraven. Via Zegveld ei Meij komt men weer terug in phen. Deze derde avond wordt a ..zwaarste" van de Laura gezien, deld. Van hieruit is hij naar RIJNSBURG De Rijnsburgse bloemenveiling „Flora" heeft in 1972 f 9.210.462,93 meer omgezet dan het jaar daarvoor. Bijna was een omzet van f 80 miljoen gehaald. Daar is men helaas zegt men in het bloemenkwekers- dorp niet aan toe gekomen. De computer bleef steken op een totale omzet van f 79.766.444,70 tegenover in 1971 f 70.333.981,77. Voor het eerst heeft men dit jaar het boek jaar gelijk laten lopen met het kalenderjaar. Voorheen han teerde men de cijfers van 1 oktober tot 30 september, doch om boekhoudtechnische redenen is men daar na 59 jaar van af geweken. Door Cees Combee Foto Jan Holvast Flora-secretaris Henk den Haan (64) heeft zijn op één na laatste Jaarverslag en het zestiende in suc cessie uitgebracht. Nu rest hem er nog één, want dan gaat hij met pensioen. Dat zal zijn in het Jaar, waarin „Flora" zestig Jaar bestaat. Den Haan heeft voor de kwekers en handelaren weer een schat van ge gevens verzameld met allerlei over zichten, waardoor men een goed in zicht krijgt in het reilen en zeilen van de Rijnsburgse veiling. Het werd een omvangrijk werk. Verplaatsing veiling Zelf zegt Den Haan bescheiden daarover: „Ik doe dat werk bijzon der graag. Daar ben Je nu eenmaal secretaris voor. Het was ditmaal wel wat ingewikkelder dan andere jaren. Je moet niet vergeten, dat er naast het jaarverslag ook nog notulen moeten worden uitgereikt. Zo'n Jaar verslag moet een weergave zijn van feiten en gebeurtenissen uit het ach ter ons liggende boekjaar. Ditmaal een zeer lang Jaar. Het telde door het gelijk trekken van het boekjaar met het kalenderjaar geen twaalf, maar vijftien maanden. Die lange perio de week ook belangrijk af van de vele voorgaanden uit de „Flora"-geschie- denis. Er werden namelijk 5 algeme ne ledenvergaderingen in gehouden over het voortbestaan van „Flora" ln Rijnsburg. He gevolg was, dat er bijeenkomsten zijn geweest, waarin de meningen lijnrecht tegenover el kaar stonden. Ze waren toch van gro te betekenis voor de veiling. Daar wij er toch vanuit moeten gaan, dat alle leden het belang van „Flora" voor ogen hebben is het moeilijk te aanvaarden, dat er zoveel verschil lende meningen zijn. De één ont popte zich als een voorstander om de veilinggebouwen op de huidige plaats te behouden en de ander toon de zich een fervent voorstander van vestiging elders". Uit de door secretaris Den Haan samengestelde notulen krijgt men 'n duidelijk beeld van de vaak hoog op laaiende discussies over het wel of niet overplaatsen van de veiling „Flo ra" naar een andere gemeente, om dat er volgens het bestuur in Rijns- burg niet voldoende expansiemoge lijkheden meer waren. Het bestuurs voorstel om naar een andere vesti gingsmogelijkheid uit te zien haalde het. Aan de hand van de door procura-* tiehouder Karei Anholts met behulp van de door computer samengestelde overzichten bleek, dat de hoogste dag omzet werd bereikt op 28 maart '72 met f 606.182,33 (in 1971 op 6 april met f 602.475,54) en de hoogste wcekomzet in de week van 27 maart tot en met 1 april met f 2.942.827, (in 1971 van 5 tot en met 10 april met f 2.997.237,63). In de kerstweek van 1971 was de totaalomzet f 1.724. 230.46, in de kerstweek van 1972 f 2.454.503,58, de paasweek '72 bracht een totaal van f 2.942.827,- en de moederdagweek 1972 f 2.471.810.73. Wisselvallig Henk den Haan nadrukkelijk: „Op het moment, dat ik dit jaarverslag samenstelde werden ook de cijfers bekend van de paasweek 1973. Uit 'n klein gegeven van deze week kan men toch wel constateren, dat bloe men een wisselvallig produkt zijn wat de opbrengst betreft. Op woensdag 18 april werd namelijk voor f 910.000,- geveild, hetgeen nota bene f 100.000,- meer is dan de totale omzet in het boekjaar 1932-1933. Tot nu toe geeft 1973 een voorspoediger beeld te zien dan het voorgaande Jaar, waarin we heus niet konden spreken van een mooie zomer. De maanden mei en Juli gaven ieder voor zich zo'n zes tig uur minder zon te zien dan in 1971. „Flora" boekte in het afgelo pen Jaar een ledenwinst van 36. Het boekjaar werd begonnen met 1628 le den, er kwamen 121 nieuwe bij en er bedankte 85, zodat op 31 december 1972 1664 leden in de boeken voor kwamen. Het is mij gebleken, dat die aanwas hoofdzakelijk bestaat uit mensen, die van andere agrarische sectoren afkomstig zijn, met name uit de groente- en bollenteelt. Dat er 85 leden hebben bedankt is voor bij na honderd procent een gevolg van liquidatie van het bedrijf door ge vorderde leeftijd. De meeromzet van f 10 miljoen is mede te danken aan de uitbreidingen van de bedrijven, hetgeen duidelijk tot uitdrukking komt in de toeneming van de omzet ten boven de f 100.000,-". Flora-secretaris Den Haan maakte in zijn jaarverslag ook gewag van het overlijden van de zeer gewaar deerde ere-voorzitter Teun Kralt Czn. die de leeftijd van 84 Jaar mocht be reiken en die in 1919 tot bestuurslid werd gekozen en van 1920 tot 1960 voorzitter is geweest. Ook het plot seling verscheiden van keurmeester Piet van der Kwaak en het gepen sioneerde zaalpersoneelslid Frans van der Zwart worden gememoreerd. Voorts de verschillende activiteiten, waardoor aan de naam van .Flora" in binnen- en buitenland meer be kendheid werd gegeven, zoals cor so's en televisieuitzendingen. Houdbaarheid Over de tulpen als één van de be langrijkste produkten van "Flora dat de grootste bolbloemenveiling ter wereld is, zegt secretaris Henk den Haan: "De houdbaarheid is een probleem van de eerste orde. Hoe wel in de afgelopen Jaren hiervoor reeds enig wetenschappelijk onder zoek werd verricht is er tot nu toe van praktische waarde niets uitge komen. Hierin moet binnen korte tijd verbetering komen. Door wijzi gingen in het leefmilieu, met name ALPHEN AAN DEN RIJN Het zomerzonnetje heeft het aantal avond-Laurianen opnieuw doen toe nemen. Trok het mooie weer van maandag een record-aantal deelne mers. gisteren boekten nog eens der- woonplaats vervoerd, tig rijders voor de tocht naar Reeu- wijk-dorp en Boskoop. Oude beken den hadden elkaar snel gevonden en trokken gezamenlijk op. Ze maakten reeds afspraken voor de „lange" wie- lervierdaagse, die voor begin Juli op het programma staat. En wat die laatste fietstocht be treft: het ziet er naar uit, dat ook deze succesvol wordt. Als zich nu bijna veertienhonderd (om precies te zijn 1371) „pedalisten" aanmeldden, mag toch wel worden verwacht dat dit aantal straks aanzienlijk meer zal zijn. Nu. zijn het hoofdzakelijk fiet sers uit de directe omgeving waar van toch zeker negentig procent uit Alphen komt. De dag-Laura is een nationale aangelegenheid. Dan komt men van heinde en ver en zelfs van ver over de landsgrenzen. Dus Het is dinsdagavond allemaal rus tig verlopen. Moeilijkheden hebben zich niet voorgedaan (op een enkele lekke band na). Men hield zich kalm en genoot zichtbaar van de zon. Een enkeling klaagde na afloop over za delpijn maar daar hield het toch wel mee op. zijn ,c de toepassing van centrale verwar ming. is de houdbaarheid van de tulp sterk teruggelopen. We zullen moeten blijven zoeken naar midde len, die de consument tenminste één week voldoening geeft van de door hem of haar gekochte bloemen. Dit is momenteel niet haalbaar. Het Winst „Flora" half miljoen RIJNSBURG De bloemenvei lingvereniging "Flora" houdt donderdag 14 Juni, 's avonds om half acht, haar algemene leden vergadering in het Leidse "Holi day Inn". Daarin zullen de Jaar stukken behandeld worden. In de afgelopen vijftien maanden werd een batig saldo geboekt van f 552.343,04. De aftredende be stuursleden H. van Egmond en W. A. J. Nobelen zijn terstond herkiesbaar, evenals de leden van de raad van bijstand H. Imt- horn. H. Hachmang en A. Vlet ter. Voorgesteld wordt het en treegeld voor nieuwe leden vast te stellen op f 50,- en het veiling percentage voor de leden op viei procent ter dekking van de ex ploitatie van de vereniging, ter wijl daarnaast van de leden nog anderhalf procent zal worden In gehouden wegens verplichte stor ting op de ledenrekening. De vei lingkarren wil men verhuren voor f 2,- per wagen per keer °n voor bijdragen aan bloemencor so, reclame en eventuele tentoon stellingen wil het bestuur f 100.000,- uittrekken. doorgroeien van de steel en het te snel opengaan van de bestaande kul- tivars is niet bevorderlijk voor de af zet van het produkt. Willen wij hier in op korte termijn verbetering brengen, dan is dit mijns inziens alleen langs chemische weg bereik baar. Het is geen probleem voor "Flora" als grootste bolbloemenvei ling ter wereld alleen, doch het geldt voor alle gebieden in de wereld waar men zich met het broeien van Oud verdrag Het vriendschaps verdrag tussen Groot-Brittannië en Portugal, vermoedelijk het oudste van die aard ter wereld, bestaat 600 jaar. De ceremonieën zullen namens Ko ningin Elizabeth in Portugal worden bijgewoond door haar gemaal, Prins Philip, die gistermiddag in Lissabon is aangekomen. De alliantie dateert van 1373 en werd gesloten tussen de Koningen Edward III en Fernando I. Deze verklaarden elkaar te zullen bijstaan tegen alle vijandelijke aan vallen. Doden in Ulster De bloedige gods dienstoorlog in Noord-Ierland heeft gisteren opnieuw twee slachtoffers geëist. Een 22-jarige politieman uit Enniskillen in et graafschap Ferma nagh werd vroeg in de ochtend do delijk getroffen door een aantal scho ten, gevuurd vanuit een voorbijra- zende auto. Agent David Purvis is daarmee de zevende politieman die dit jaar in Noord-Ierland door sluip schutters werd gedood. Op een land weggetje bij het dorp Clogher in het graafschap Tyrone, op enkele honder den meters van de grens met de Ier se republiek, werd het lichaam gevon den van een Jongeman. Hij was door kogels om het leven gebracht. tulpen inlaat. Van overheidswege zal daarom aan dit probleem ook de nodige aandacht dienen te worden geschonken". Schut zegt neen DEN HAAG (ANP) Oud-minis ter ir. W. F. Schut heeft zijn benoe ming tot lid van de Eerste Kamer niet aanvaard. In zijn plaats heeft de voorzitter van het centraal stem bureau benoemd verklaard prof. dr. J. H. Christiaanse in Rotterdam. Ir. Schut aanvaardde de benoe ming niet o.m. in verband met zijn lidmaatschap van de wetenschappe lijke raad voor het regeringsbeleid. HOKKEN VERNIELD, MAAR TOCH WINST SASSENHEIM Ondanks een bij zonder laffe actie van een viertal Jongelui, die vorige week in de kweefchokken van de gebr. Van der Krogt eieren vernielden. Jonge vo gels meenamen en afmaakten en er in totaal voor ruim 2000 gulden scha de aanrichtten, hebben de gebr. Van der Krogt dit weekeinde tijdens de wedvlucht met oude duiven van de Sassenheimse postduivenvereniging De Blauwband toch nog goede resul taten behaald. Met een vierde, vijf de, zesde en achtste prijs hadden zij in deze vlucht vanaf St. Ghislain toch nog vier vogels bij de eerste tien. Overigens: de vier Jongelui zijn door de Sassenheimse rijkspolitie gegrepen. FOTO WIM DIJKMAJ ALPHEN AAN DEN RIJN Een gat in de vloer was er de oorzaak van dat de vierenveertigjarige C. Verbeek uit Schiedam kwam te val len en zijn linkerbovenbeen brak. De man was aan het werk in één van de torenflats in aanbouw nabij het winkelcentrum Ridderhof (Aïda- plein). Op het moment, dat het on geval gebeurde, was hij werkzaam op de tweede etage van het complex. Dokter Van Benthem was snel ter plaatse om eerste hulp te verlenen Hij liet de bouwvakker overbrengen naar het ziekenhuis Rijnoord waar de Schiedammer verder werd behan- RIJNSBURG Veel belangstelling bestond er, vooral van de zijde van oud-leeriingen, voor 't 25-Jarig jubi leum van mejuffrouw T. Wijling als kleuterleidster in Rijnsburg. Zij startte in Juni 1948 met 50 kleuters in de enige kleuterschool die Rijns burg rijk was, aan de Brouwerstraat. Toen zij in 1958 naar de Korte Vaart verhuisde waren het klasjes van 40 en nu is dat teruggebracht tot 37 kleuters. In de loop der Jaren heeft zij zeker zo'n 1000 kleutrs al onder haar hoede gehad. Hetgeen zij altijd met veel liefde en vooral geduld heeft volbracht. Lovende woorden daarom van de voorzitster vam t kleu terschoolbestuur mevr. Geelhoed. De waardering voor haar werk was 'n nieuwe fiets. Van de kinderen kreeg zij een kletomeubel. lllf I Utrecht De nationale zieke huisraad wil dat er met spoed urgentieprogram voor de ge; heldszorg wordt opgesteld, dit v( uitlopende op de door het Den Uyl aangekondigde wet gezoi heidsvoorzieningen. Volgens prof. mr. J. T. M. de V« ze. voorzitter van de ziekenhuisral 1 zouden de ziekenhuizen zich bij b opstellen van het urgentleprograi ma kunnen afvragen wat zij W nen doen om de huisarts sterker p\y betrekken bij de behandeling tem hun patiënten zolang die in het 11 eei kenhuis verblijven, en hem meer gde laten profiteren van de ziekenhui ttegi faciliteiten. ces c bop, HIJ signaleerde dat de sanering f zich de thuisgezondheidszorg weinig rede: opgesloten. De financieringsre* iwsli ma kunnen afvragen wat zij de r lingen bieden weinig of geen ruin sta. voor een hoognodige vernieuwing ge van de eerste lijns gezondheids») oene Zelfs de paar gezondheidscentra, "miji toch van de grond kwamen, 1D' sch niet verzekerd van hun voort* Urde Er ging voor bijna f80 miljoen aan bloemen onder de veilingklokken van "Flora" door dat is dik f9.200.000,- meer dan in 1971.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 4