m. DAGBLAD 'Actie van studenten erreur GEEN VLIEG LAWAAI IN VAKANTIETIJD Westland ontkent gebruik zenuwgas vandaag ze zeggen. Vinst bij laalberg ia fusie er groot Minister moedigt vrouwen aan tot verzet tegen cao LEIDSCH DAGBLAD Wereld handels centrum Rotterdam mm mot 'Hogere vergoeding gemeenteraadsleden WOENSDAG 6 JUNI 1973 OPGERICHT I MAART I860 No. 34035 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN hiversiteitsraad in Nijmegen: JMEGEN (ANP) In een zes uur durende vergade- heeft de universiteitsraad van de Nijmeegse universi- in de afgelopen nacht sterke afkeuring uitgesproken er bezettingsacties die door de studenten als pressiemid- worden gehanteerd. Deze acties werden ondemocra- ch, afkeurenswaardig en een vorm van terreur genoemd. EIDEN Het eerste Jaar van edig samengaan tussen de NV linklijke Nederlandse Fabriek wollen dekens voorheen J. C. berg en Zoon in Leiden, de Leid eken fabriek Van Wijk en de wol- nerij Ede is een zakelijk succes urden. het Jaarverslag meldt de direc- dat de resultaten aan de ver- ïtingen hebben voldaan. De om- steeg met 20 pet. en de netto van f 294.055 tot f 662.551. Het delig saldo bedroeg f 3,16 miljoen !g Jaar f 1,41 miljoen). Voorge- I wordt het dividend te verhogen 'ixt. idanks de hausse in de wolprij- die bij de handel weerstanden ureaakt, zijn de resultaten in de te maanden van dit jaar niet ergebleven bij die van vorig udie over west Leiden opt jaar uit DEN Omdat de studie onmo- k vóór 1 augustus as. kan worden rond over de oprichting van een litlef gewest Leiden, stelt 't be- r aan de gewestraad voor de hui- gemeenschappelijke regeling met jaar te verlengen. Donderdag 21 komt de gewestraad in Rijns- bijeen om hierover te beslis- In de afgelopen weken zijn derge lijke bezettingsacties in Nijmegen aan de orde van de dag geweest, om dat politicologie studenten hiermee de benoeming wilden afdwingen van de heer Reinalda tot wetenschappe lijk medewerker bij de afdeling poli ticologie. Tegen een dergelijke be noeming verzette zich prof Hooger- werf, volgens wie de nog studerende Reinalda onvoldoende wetenschap pelijke kwaliteiten heeft en met wie hij op grond daarvan niet wilde sa menwerken. Ook bij de 's nachts gehouden ver gadering handhaafde prof. Hooger- werf dit standpunt omdat volgens hem het wetenschappelijk en demo cratisch niveau van de universiteit in het geding is. Hij beschuldigde de studenten van dwingelandij en ver klaarde voet bij stuk te zullen hou den, ook als de hele universiteit door hen zou worden bezet. De studenten Jhelden vanochtend elf instituten en twee telefooncentrales bezet. HILVERSUM (ANP) De minister van Volksgzondheid en Milieuhygiëne, mevr. I. Vorrink, zal vanavond in het NOS televisie-programma "Dames gaan voorvia Nederland 1 een oproep doen om de vrouwen in de confectie-industrie te steunen in hun strijd tegen de nieuwe cao voor deze bedrijfs tak. De minister doet dit omdat in deze cao niets zou worden gedaan aan het optrekken van het loon van de vrouw, die vaak nog 30 procent onder het loon van de mannen ligt voor gelijkwaardig werk. Minister Vorrink spoort in het programma zoveel mogelijk mannen en vrouwen aan om deel te nemen aan een actie, waarbij kaarten kunnen worden gestuurd naar minister Boersma van Sociale Zaken met het verzoek de cao niet bindend te verklaren, aldus heeft de NOS-persdienst laten weten. Kamerlid vraagt stilte In de Rotterdamse diergaarde "Blijdorp" is gistermiddag een tweeling eland een broertje en een zusje geboren. Blij dorp heeft daarmee een Nederlandse primeur. Op de foto: de eland-moeder en haar twee pasgeborenen. Den Haag Het tweede-kamerlid De Gaay Fortman (PPR) wil bouw vakkers in hun vakantie het lawaai van oefenende militaire vliegtuigen besparen. In schriftelijke vragen aan minis ter Vredeling (defensie) dringt hij erop aan tijdens de komende vakan tieperiode het gebruik van militaire vliegtuigen tot een uiterst mini mum te beperken. Als mogelijke be perkingen somt De Gaay Fortman op: oog en zonnig n zonnig weer met een Jee tot matige noordoostelijke Minimumtemperaturen van 7 en vlak aan zee tot 2 graden «elijk in het binnenland en hier laar nachtvorst. Max. tempera - i van 16 graden in het Wad- e'oied tot ongeveer 21 graden in ildoosten van het land. (Opgemaakt om 12.40 uur) ip: 4.22 uur. onder: 20.56 uur. op: 12.08 uur; onder: 0.28 u. *ater te Katwijk te 7.54 en te uur; laagwater te 3.39 en 16.06 DELFT De grondontsmetters hebben zeer verontwaardigd gerea geerd op 't bericht dat jaarlijks hon derden tonnen van het levensgevaar lijke grondontsmettingsmiddel me thylbromide (soort zenuwgas) ille gaal in de Westlandse bodem ver dwijnen. Zoals wij gisteren meldden wordt de beschuldiging geuit in het vakbondsblad Servio van de Katho lieke Bond van personeel in A(grari- sche), V(oedings-) en G(enotsmid- delenbedri jven) Tunnel ontdekt onder gevangenis WALPOLE Cipiers van de ge vangenis in Walpole (Massachus- setts) hebben gisteren een tunnel ontdekt die gedetineerden aan het graven waren van onder het toneel in de ontspanningszaal naar de muur rond de gevangenis. De tunnel was al 130 meter lang en nog slechts 70 meter van de muur verwijderd. De gevangenen hadden er in ploe gen verscheidene maanden aan ge werkt. Als de ontsnappingspoging was ge lukt zou, aldus de gevangenisautori teiten, meer dan de helft van de 700 gasten van de inrichting de be nen hebben kunnen nemen. Ter kennismaking 4 weken voor de halve prijs. Ik word abonnee per 21 juni 1973 en ontvang de krant reeds vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee. naam: adres: plaats: Hokje zwart maken, bon Invullen In open envelop tonder postzegel) sturen een Leidsch Dagblad, Antwoordnummer 214. Lelden. Volgens de Coöperatie Maasmond en Westerlee, een van de grootste im porteurs en toepassers van het mid del, zijn in het verleden op kleine schaal de door de AVG gesignaleer de middelen gebruikt. Maar algemeen directeur Boerema ontkent catego risch, dat deze praktijken nu nog zouden plaatsvinden. "Sommige tuinders willen wel graag dat er geïnjecteerd wordt, maar er is geen enkele grondontsmetter, die zich daar voor leent", aldus de heer Boerema. De heer H. B. de Haan, woord voerder van de afd. Westland van de vereniging van grondontsmetters vindt dat aan de berichten van de AVG een "vies" luchtje zit. "Wan neer een van mijn collega's methyl bromide zou gebruiken, zou ik dat snel weten. Daar wordt namelijk door de tuinders over gepraat. Zo'n man wordt door de vereniging op 't mat je geroepen. Maar dat is nog nooit gebeurd. Ais er illegaal geïnjecteerd zou worden, kan dat nooit in de hon derden tonnen lopen. Want dan zou den ook de „grote" jongens mee moeten doen en dat is per sé niet het geval. ROTTERDAM Na zeven jaar touwtrekken krijgt Rotterdam zijn Wereldhandelscentrum aan de Leu- vehaven. De gemeente Rotterdam en de financiers (de pensioenfondsen van Shell en Philips), zijn tot over eenstemming gekomen. De contracten kunnen getekend worden als de gemeenteraad ermee akkoord is gegaan, wat de algemene verwachting is. Wanneer met de bouw kan worden begonnen, is overigens nog onduidelijk: er moet nog een ar chitect worden aangetrokken, die een nieuw ontwerp moet maken voor het 200 miljoen gulden kostende complex, en bovendien moet er nog een ont eigeningsprocedure ten einde worden gebracht. Het Rotterdamse Wereldhandels centrum krijgt een rechtstreekse aansluiting op de informatie ver schaffende computer in het World Trade Center in New York. Om te voorkomen dat grote bedrijven hier hun hoofdvestiging stichten, zal per huurder niet meer dan 2500 vierkante metei worden uitgegeven. gedurende het gehele vakantiesei- oen het mijden van de bosgebieden ^WaimCer kOlïlt 30 PAGINA'S in Noord-Brabant. Terschelling en het Maasdal: - in elk geval het laag overvliegen, voor zover niet noodzakelijk, verbie den; - uitstel van nacht- en avondoefenin gen. De PvdA-kamerleden Dankert en Janssen hebben minister Vredeling de toezegging gevraagd dat tijdens de vliegshow in Deelen op 30 Juni de demonstrerende vliegtuigen dichtbe volkte gebieden zullen vermijden. 9 De Leldse hoogleraar prof. Mun tendam is verheugd over de snelle daling van het geboortecijfer in ons land. Zou dat niet het geval zyn dan zou ons land in de toe komst onleefbaar worden. Na een periode van hoge geboortecijfers en hoge sterftecijfers zijn we nu aangeland in een periode met lage geboortecijfers en lage sterftecij fersPAGINA 7 Lenny Kuhr knapt al weer aardig opPAGINA 5 Sleutelfiguur in zaak-Watergate weigert te getuigenPAGINA 9 Middellandse Zee Veldkamp met werk gereed?" DEN HAAG Oud-minister dr. G. M. J. Veldkamp is als speciale regeringscommissaris al bijna zes jaar bezig aan het voorontwerp voor de basiswet sociale zekerheid. Volgens de senatoren ir. N. Schwartz en me vrouw Wasser (D'66) had hij al lang klaar kunnen zijn met zijn werk. Zij vragen de minister van So ciale Zaken hoeveel de heer Veldkamp tot nu toe voor zijn werkzaamheden heeft ontvangen. Dat zou ongeveer honderdduizend gulden per Jaar zijn. In 1970 heeft de heer Veldkamp wel een interimrapport uitgebracht. Daarin kondigde hij aan dat het voorontwerp van de basiswet sociale verzekeringen in de zomer van 1972 gereed zou zijn. Maar de totale vereenvoudiging en verheldering van de wetgeving op het terrein van de sociale zekerheid zal volgens hem bij elkaar vijftien Jaar vergen. dat je helemaal zélf mag zoeken bij Waals het hoeft natuurlijk niet, maar het mèg wel HAARLEMMERSTRAAT 114—120 LEIOEN tegenover Donkersteeg- VNG-commissie adviseert: President William R. Tolbert van Liberia, de kleinzoon van een Amerikaanse slaaf, heeft gisteravond in het Witte Huis een toast uitgebracht op president Nixon. „Ik vraag me af of mijn grootvader, die 'n eeuw geleden werd vrijgelaten, door de man die toen op uw stoel zat, er ooit van heeft kunnen dromen dat zijn kleinzoon de eer zou genieten op deze plaats een dronk te mogen uitbrengen"zei Tolbert. Liberia is indertijd gesticht door vrijgelaten Amerikaanse negerslaven. President Tolbert brengt zijn eerste bezoek aan de Verenigde Staten sinds hij in 1972 als president van Liberia werd ingehuldigd. De 60 jaar oude president is van plan een 20-daagse rondreis door de Verenigde Staten te maken om zijn land onder de aandacht van Amerikaanse investeerders te brengen. Op de foto presi dent Tolbert met zijn iwouiv tijdens de ontvangst op het Witte Huis door president Nixon en zijn echtgenote. DEN HAAG De speciale com missie onder auspiciën van de Ver eniging van Nederlandse Ge meenten die de positie en materiële basis van gemeenteraadsleden bestu deert, de commissie-Merkx, komt binnenkort met een tussenrapport. Daarin wordt voorlopig een stevige verhoging van de nu geldende ver goedingen voor raadsleden aanbevo len. Men hoopt dat de gemeenten snel op deze aanbeveling zullen inhaken, opdat de kandidaat-raadsleden die dit najaar reeds voor de lijsten voor de gemeenteraadsverkiezingen van volgend Jaar worden verzameld onge veer zullen weten waaraan zij toe zijn. De oommissie-Merkx realiseert zich dat voor een beter klimaat voor het raadslidmaatschap een optrekken van de vergoedingen slechts een lapmid del is. Zij studeert verder op fun damentele verandering van de werk basis van raadsleden, waarbij vooral ook de gewijzigde bestuurlijke aspec ten in het geding zijn, en waarbij verschil zal moeten worden gemaakt tussen de positie van raadsleden van grote en middelgrote steden, en die van de kleinere gemeenten. Dit alles kan echter niet zonder een wets wij zing van kracht worden. Kamerleden 3 procent meer DEN HAAG Nadat het nieuwe kabinet de ministerssalarissen heeft teruggebracht, hebben de kamerleden nu een salarisverhoging van 3 pet. gekregen. Zij gaan met terugwerken de kracht tot 1 Januari ruim 55.000 gulden verdienen.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 1