PAK was uttig in e raad" Helen Howard en het wezen van de groet Middellandse Zee open riool mossel versteege >mmissie van derzoek: TV Wilt u piano of orgel spelen „Hoe gaat het?" - een loze kreet... Wereldconferentie in Beiroet concludeert: JSDAG 6 JUNI 1973 PAGINA 11 )EN "De invloed van het PAK op het gemeentelijk kan positief worden beoordeeld. Talrijke punten die in or de verkiezingen opgestelde program stonden konden i verwezenlijkt", is de mening van de commissie die in iren is geroepen om het optreden van het PAK in de raadsperiode op zijn waarde te schatten. ADVERTENTIE •Vraag de 80 pagina's tellende kleurenkatalogus. een wereldcollectie orgels, piano's en... eigen muziekscholen WP een wereldcollectie orgels, piano's en... eigen OEN HAAG DELFT LEIDSCHENDAM Zoutmanstraat 53d en 18 Choorstraat 1-3 (In pand Heea winkelcentrum Leidsen- tel. 070-333970 1e etage) tel. 015-125377 hage. Weigelia 14 Tevens filialen te Groningen, Heerlen en Middelburg. tel- 01761-4S83 imissie noemt als zaken die ir de grote invloed van het stand zijn gekomen open de raadscommissies, van de burgerij, instelling ngde commissies en het tot en van de adviesraad voor stad. Ook op financieel ter men duidelijke resultaten 'AK-optreden: de z.g. alter- :groting die verleden Jaar ,t een aantal PAK-dieeën, gemeentebegroting tot uit kwam, het invoeren van ge- erfpacht, het voorkomen jging van de belastingdruk piling van de zg brede com- het gebied van stadsont- wijst men op de invloed AK op renovatie in het al- e rehabilitatie van de Ha- Gortbuurt, de acceptering irijkgebeuren, de planning, woonwijken en het volks- gsplan. Ook de instelling, looladviesdienst is, zo zegt ssie grotendeels te danken vloed van het PAK. Men 'erigens op, dat er ook veel van gemeentelijk be- eweest waarop de invloed AK veel kleiner is geweest ;ers problemen, onderwij s- ïet algemeen en de wel- politieke tegenstellingen zijn in deze raadsperiode voor een groot deel blootgelegd. Men stelt voor de formulering van het zg. overlegorgaan, dat het be stuurlijk model heeft gezocht dat voor de PvdA in de komende raads periode het meest wenselijk zou zijn, in zoverre te veranderen, dat er niet "zo mogelijk" een programma overeenkomst wordt gesloten voor de verkiezingen, maar in elk geval. Mocht het echter onmogelijk zijn om voor de verkiezingen een college van B. en W. te vormen dat het eens is over een programma, dan moet de ledenvergadering voor de verkiezin gen zeggen welke gedragslijn er ge volgd moet worden. LEIDEN Gisteravond was de aula van de Alphans Ariënsschool omgetoverd in een Allcmaarse kaasmarkt. Compleet met kaasmeisjes, kaasdragers en toeristen was door de 4e en 5e klas een echte marktsfeer geschapen. De opvoering van de musical „De tovenaar van Alkmaar" ivas een succes. (Foto Jan Holvast) POLITIONELE COMMISSIE LEIDEN De openbare verga dering van de commissie voor politio nele aangelegenheden dreigde gister avond even besloten te worden. PSP- er Amptmeijer kon het niet laten door te blijven vragen over het politie optreden vorige week in de Groene- steeg en de Janvossensteeg. Ook de bezetting van het universiteitsgebouw begin dit jaar was voor hem aanlei ding om uitgebreid hardop te den ken. De politie liet slechts algemene opmerkingen horen en wilde verde re mededelingen slechts in een beslo ten vergadering doen. Zes doden bij cholera-epidemie °P ïinen MANILLA Een plotseling op de Filippijnene uitgebroken epidemie van cholera heeft tot dusver zes do den geeist. Meer dan tweeduizend mensen zijn door de ziekte aangetast. De epidemie heerst in Santo Domin go en omliggende plaatsen, ongeveer driehonderd kilometer ten zuidoosten van Manilla, zo deelde het Filippijn se Rode Kruis vandaag mee. tie nissie vindt, dat ook de po plij kheden in de toekomst t PAK zijn verbeterd. De binnen de raad, zo meent de PAK standpunten dui- en uitkomen dan het geval eweest wanneer men een gscollege had gehad. "De ADVERTENTIE y Draai iet licht nuar aan. RENCS1 KRUS >,T TECH !N De Rode nis-cam- bijna achter de n Voor zo- «ldinzamelingsact in Lei- iaaste omgeving o>et ogen- te overzien, is depbrengst tegengevallen. E slechte Dl loral de afgeloper,aterdag, den in de week ven vrije tenslotte het gebr aan de lollectanten hebbe daartoe ,ê|ne bijgedragen. allen, die dit Jaar> welke hi ook zijn ovsslagen, >g immer het grotniddel: fmaken per giro. O^t kan- Leidse afdeling, Fenburg len gaarne uw bij «ge no te u het Rode Kruiad toe- Op giro 46800 kun stor- Nixon wil nieuwe economische maatregelen WASHINGTON President Nixon bestudeert diepgaand nieuwe econo mische maatregelen waarmee de in flatie kan worden bestreden, althans aa* is de indruk van de Republikein se fractieleider in de Amerikaanse senaat, Hugh Scott. Hij deelde giste ren na afloop van een bespreking, tussen de president en Republikein se leden van het congres mee dat er iets aan de economie van de Ver enigde Staten moet worden gedaan. Nixon onderwerpt de kwestie aan een diepgaand onderzoek, maar Scott kon niet zeggen wat de presi dent van plan is. Er is gisteren ge sproken over het voorstel van een groep Democratische senatoren, om lonen, prijzen, huren en rentetarie ven voor negentig dagen te blokkeren zo merkte Scott nog op, maar de pre sident heeft er niets over gezegd. Volgens Brussel: NAVO-oplossing mogelijk voor kabeljauwoorlog BRUSSEL De NAVO "hoopt vurig" dat zich de komende dagen in de kabeljauwoorlog een ontwikke ling zal voordoen "die het mogelijk maakt dat de twee NAVO-landen Groot-Brittannië en IJsland, die nu als twee kemphanen tegenover el kaar staan, weer over het visserij - vraagstuk gaan praten. Hoge NAVO-kringen in Brussel heb ben deze verwachting geuit, die 't resultaat zou zijn van onversaagd streven van secretaris-generaal Jo zef Luns hoewel de NAVO bond genoten nergens toe kan dwingen. De IJslandse regering had van de NAVO geëist er voor te zorgen dat de Britse marine va ar tuigen zich uit de omstreden 50-miJlszone rond het eiland zouden terugtrekken. NAVO- functionarissen menen echter dat juist de kleine bondgenoten er be lang bij hebben dat de NAVO geen dwang kan uitoefenen. De IJslandse regering heeft daarvoor begrip ge toond. Luns zou IJsland beschouwen als 'n "zeer belangrijk" steunpunt van 't westelijke bondgenootschap, vooral nu volgens hem de Sowjetrussische marine in het gebied van Moer- mansk aanmerkelijk is versterkt. De NAVO vindt de onafhankelijkheid van IJsland, waar een absolute de mocratische vrijheid heerst, echter even belangrijk. ROTTERDAM Er staat een bandrecorder en die zegt onafgebroken: Goedenavond dames en heren dames en heren goedenavond een goedeavond dames en heren dames en heren een goedenavond Het is de stem van de nieuwslezer van het NOS-journaal, opgenomen op verschillende avonden. Hij klinkt achtereen volgens luchtig, ernstig, droef, kribbig, duf en hip, warm en koud. Maar 't blijft een groet; al naar de nieuwslezer zijn petje staat. Helen Howard, die de bandrecorder voor ons aanzette, is studente aan de Academie voor Beeldende Kun sten in Rotterdam. Ze is vier Jaar geleden uit Manchester overgeko men om hier haar studie in grafi sche vormgeving te voltooien. Al- doende wierp ze zich op kop" com municatie" en wel zo heftig, dat ze een compleet project opzette, dat een catalogus van "DE GROET" moet worden. Hallo, goejendag, hoe gaat 't er mee? Helen Howard antwoordt met te draaien aan haar "Hello-machine", dat wuivende handen in beweging zet. "De groet", zegt zij, "moet inhoud hebben. Door die overtuiging ben ik eigenlijk aan dit project gaan wer ken. Mensen vragen elkaar de hele dag „Hoe gaat 't", maar het ant woord daarop zal ze 'n zorg zijn. Ze uiten dus een loze kreet. Ik ben dat eens gaan uitdiepen, want de groet is toch de simpelste vorm van com municatie". Maar in de communicatieleer tevens de meest verwaarloosde. Groet (N.H.) Helen Howard (24) maakte, om die leemte op te vullen, twee projek- tie-objekten waarop dia's van an sichtkaarten met "groeten" worden vertoond. Ze begaf zich naar het dorp Groet (N.B.) om daar alles wat los en vast zat, te fotograferen. Ze plakte een boek bij elkaar dat het begin en einde van brieven be vat, maakte de eerder genoemde ge luidsband. En ze documenteerde zich over groetgewoontes in andere landen. Ze wilde in haar project ook nog Schoolhoofd met pensioen LEIDEN Met ingang van 1 au gustus zal N.L. van Dalsen, hoofd van de Prinses Margrieschool aan de Bos- huizerkade, het onderwijs verlaten wegens het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd. Het bestuur van de Prot. Chr. schoolvereniging biedt hem een afscheidsreceptie aan op 15 Juni van half vijf tot half ze ven in de aula vao de school. een verzameling foto's opnemen van koningin Juliana, als ze een buiten lands staatshoofd begroet. Ze kreeg haar materiaal niet binnen- de fo toarchieven van kranten zijn op slot in verband met het komende regeringsjubileum van de koningin. „Jammer", zegt Helen Howard, „want Juist haar hand geeft toch de uitgesproken "Nederlandse groet". Ze groet de mensen in naam van het hele Nederlandse volk". Het Engelse meisje klinkt wat idea listisch als ze het heeft over het "verheffen" van de groet-medeaan- leiding tot haar project. „Je moet een situatie scheppen, waarin "Hal lo, hoe gaat 't" niet alleen maar een inhoudsloze uitroep is," zegt ze. „Met zo'n groet geef je aan, inte resse te tonen in iemand, maar de consequentie van die interesse moet Je dan ook aanvaarden. Je moet iemand gaat, dus niet doorlopen, maar luisteren naar al het wel en wee dat iemand Je te vertellen heeft. Nu is het zo dat je met zo'n kreet contact maakt en dat is dan weer voldoende voor de rest van de dag." Helen Howard bekent dat ze erg romantisch is. Ze hecht aan hoffe lijkheid. Anders ga je ook niet zo intens op de "groet" lopen letten. Ze bestudeerde de manier waarop de Paus zijn beminde gelovigen be groet, ze keek naar de soldaten- groet. ze kent de "societykus", door grondde het schouderklopje. Er bestaat zoiets als de "voetbal- lerskus". Helen Howard daarover: „Dat ze elkaar na een doelpunt om de nek springen, begrijp ik best. Voetbal is zo'n emotionele sport ge worden; het barst van de spanning. Men reageert primair af: in zoenen en omhelzen". Oogkleppen Een studie van "de groet" - hij zou eerder bij gedragsleer dan bij ken nis van grafische kunst thuishoren. Is Helen Howard niet een beetje verdwaald? „Je mag geen oogkleppen ophebben in een bepaalde studie", zegt ze, "ik zou dit project net zo goed kunnen doen, als ik op de sociale academie zou zijn. Maar iemand van de so ciale academie hoeft zijn ogen toch óók niet te sluiten v<jor beeldende kunst. Wat ik doe, heeft alles te maken met communicatie en dat is een wezenlijk onderdeel van de Het belangrijkste voor me is tot nu kunst". dat ik, door gezien te hebben dat ik Maar wat is voor de grafische kun- dit heb kunnen doen. zelfvertrou- stenares Helen Howard de prakti- wen heb gekregen. En durf. Ik kan sche toepasbaarheid van haar groe- iets". ten-project? "Die is er niet. Ik zou Aldus Helen Howard, met vriende er wél best mee door willen gaan. lijke groeten. BEIROET De Middellandse Zee is een open riool en er moet een internationaal handvest ko men om die noodlottige vervui ling tegen te gaan. Een scheids gerecht moet middelen krijgen om onwillige steden en vervullende schepen te straffen. Dat is de kern van de conclusies waar over men zich vandaag in de Li banese hoofdstad Beiroet be raadt op de sluitingsdag van een driedaagse Intercommunale we reldconferentie ter bescherming van Middellandse Zee. Vertegenwoordigers van ruim honderd Europese en Arabische steden wonen de conferentie bij, die onder auspiciën van de Ver enigde Naties staat. De tot dusver aanvaarde rapporten en resoluties dringen met klem aan op onder zoek naar de oorzaken van de verschrikkelijke verontreiniging die „het leven van de volkeren aan de Middellandse Zee bedreigt". Men schrijft de vervuiling voor lopig toe aan steden en indus trieën, die meestal zonder enige afvalwaterzuivering in de Mid dellandse Zee spuien wat ze kwijt willen zijn en aan de tankvaart, die eveneens z"n afval op zee loost. „Wat voor de Middellandse Zee geldt, geldt overigens voor alle zee- en, alleen is het probleem in de Middellandse Zee al ernstiger", waarschuwde de Fransman Chau- dières. De verkoop van vis wordt door de oliesmaak steeds moeilijker, zeg een in Parijs door de Internatio nale Oceanografische Commissie van de UNESCO gepubliceerd FAO rapport. Vooral het toeristensei zoen met een plaatselijk vervijf- of vertienvoudigde bevolking is de Middellandse Zee een reusachtig riool. Een vergaarbak van afval olie is zij heit hele jaar rond, al dus ook dit rapport. Jan Heemskerk overleden KATWIJK In Huize De Wilbert te Katwfjk is gisteren nog tame lijk onverwacht overleden de heer Jan Heemskerk. Hij bereikte de leef tijd van 72 jaar. De heer Heemskerk, tot zijn pensio nering werkzaam op de technische afdeling van het Leldsch Dagblad hij was chef van de machinezetterij had één grote hobby: de paarde- sport. Jarenlang heeft hij voor ons blad de koersen op Duindigt. Alk maar, Utrecht, Hilversum en Noot dorp verslagen. Zijl} deskundige ver slagen getuigden van een warme be langstelling voor het koerswezen in de breedste zin. Toen hij vorig Jaar de wens te kennen gaf met de ver- slaggeverij te willen stoppen, omdat het reizen en trekken hem wat zwaar begon te vallen, betekende dat voor de sportrubriek van het Leidsch Dag blad een gevoelig verlies. Ook Heemskerk zelf heeft het afscheid van 'zijn paarden' moeilijk kunnen verwerken: zijn laatste (eenzame) koers' is een zeer zware geweest. Jan is nu door 'het stek' gegaan: met ere, de zweep geheven Vs. OOK VATIC A AN WIL ACTIE VOOR MILIEUBEHOUD VATICAANSTAD De pauselijke commissie voor rechtvaardigheid en vrede heeft gisteren opgeroepen tot politieke actie in wereldverband om een fatale aantasting van het leefmi lieu en de hulpbronnen te voor komen. De commissie wil ook de 600 mil joen rooms-katholieken op de wereld meer bewust maken van de milieu problematiek. In een verklaring, uit gegeven ter gelegenheid van wereld- milieudag, zegt de commissie dat de landen de vervuiling en het mis bruik van de hulpbronnen niet afzon derlijk kunnen aanpakken. Onafhan kelijke acties van individuele rege ringen kunnen op de lange duur de bevrediging van de primaire levensbe hoeften van alle mensen in gevaat brengen. Jammer genoeg, aldus de verklaring, die ondertekend is door de Amerikaanse secretaris van de com missie, mgr Joseph Gremillion. be zitten wij nog niet de politieke instel lingen die opgewassen zijn tegen de problemen die de hele wereld raken. Israël veroordeeld voor neerschieten Libisch vliegtuig MONTREAL De dertig leden tellende bestuursraad van de Inter nationale Organisatie voor de bur gerluchtvaart (ICAO) heeft de aan val van de Israëlische luchtmacht op een Libisch verkeersvliegtuig in fe bruari van dit Jaar met kracht ver oordeeld. De raad is maandag bij een geweest om een verslag te bestu deren van een commissie van deskun digen die het incident heeft onder zocht. Het Libische toestel werd bo ven de Slnaï-woestijn neergeschoten. Hierbij kwamen 108 mensen om. Uit het verslag van de commissie, aldus de Raad, blijkt dat de aanval op het vliegtuig niet gerechtvaardigd was. De raad veroordeelt het optreden, van Israël in dit verband en dringt er bij dit land op aan de bepalingen, van het verdrag van Chicago over de burgerluchtvaart na te komen. SUBSIDIES LEIDEN Burgemeester en wet houders zullen de raad voorstellen de subsidieregeling voor jeugdafdelin gen van sportverenigingen ingaande 1972 zodanig te wijzigen, dat de mi- nimumleeftijdsgrens vervalt en dat het bedrag pei Jeugdlid wordt ge bracht op f 2 per jaar. Nu krijgen de verenigingen f 1,75 voor leden van 8 tot 17 jaar. Verder zal worden voorgesteld om aan de Leidse koren, aan gesloten bij de contactgroep, een jaarlijkse in standhoudingssubsidie toe te kennen \an f 1000 per koor en aan de stich ting Jazz-zolder Hot House een sub sidie van f 75 per concert tot een maximum van 31 per jaar. De raadscommissie CRM zaJ deze voorstellen vanavond behandelen.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 11