^PIONAGE-SCHANDAAL N BONDSREPUBLIEK Zwarte doos Toepolew mogelijk onbruikbaar BRANDT DONDERDAG NAAR ISRAEL NORIT Geruchten over omkoperij parlementariërs Waterkruier in overstroomd Istanboel GARAGE POOT EG-ministers bijeen in Luxemburg Dagbladen eisen verklaring Franse president zou ernstig ziek zijn Mogelijk reparatie zonnepaneel Ruimtewandeling voor herstel van Skylab BRAZILIAANSE DOODSBRIGADE WEER ACTIEF MISDAG 5 JUNI 1973 BUITENLAND PAGINA 9 BONN De Westduitse Christen-Democratische oppositie- rtij heeft gisteren een diepgaand onderzoek geëist naar de ichten als zou tijdens de stemming over de constructieve (tie van wantrouwen tegen het bewind van kanselier, Willy indt, verleden jaar omkoperij hebben plaatsgevonden, en een der CDU/CSU fractie een "dubbelagent" zijn geweest. Na de hevige voorjaars regens staat het water in de straten van de Turkse hoofd stad Istanboel vele centime ters hoog. Mensen die willen proberen droge voeten te houden kunnen zich door deze kruier van het ene troit- toir naar het andere laten rijden. imentaire kommissie van onder op de hoogte te brengen van ler's aktiviteiten als dubbelagent, t Christen-Demokratische ver- om een diepgaand onderzoek na een vergadering van het om der oppositiepartij onder van de aftredende voorzit- lainer Barzel. parlementsleden der CDU en Beierse koalitiepartner, de CSU, van plan om vandaag een be te nemen over een verzoek instelling ener parlementaire ssie van onderzoek, presidium gaf gisteren een aring uit waarin „duidelijke op- ring" over de affaire werd ge- A£> VERTEN TIE TRIUMPH VALKENBURG Z.H. - LEIDEN prwljl de pers grote aandacht trokken politieke groepering (de op- eedde aan de duistere rol van de positie) ervan op de hoogte werd ge- ~)U-parlementariër, Ju- bracht". in wat nu al „de kwes- Het is nog steeds niet duidelijk of iteiner" wordt genoemd, heeft Steiner werkelijk voor Oostduitsland Westduitse ministerie van Bin- heeft gespioneerd of dat hij in op- andse Zaken aangeboden een dracht van de Westduitse inlichtin gendienst onjuiste berichten doorgat over de activiteiten der CDU-CSU. In de verschillende interviews die hem inmiddels zijn afgenomen, liet Steiner zich op dit punt zeer vaag uit. Het anti-Brandt dagblad "die welt" heeft de regering ervan be schuldigd zo diep op de spionage- aotiviteiten van Steiner in te gaan om aldus de aandacht af te leiden van de berichten over omkoperij by de stemming over de motie van wan trouwen verleden Jaar. De aandacht voor het omkoperij- schandaal laaide echter weer op toen een ander vroeger parlementslid, de 49-Jarige Wilhelm Helms, het anti- Brandt blad "bild-am-sonntag" ver telde, dat men hem aanvankelijk 33.000 dollar en later zelfs 66.000 dol lar was aangeboden om bij de stem ming over de constructieve motie Interviews met de pers heeft van wantrouwen geen stem uit te brengen. Helms, die vroeger lid is geweest van de FDP, Brandt's libe rale coalitiepartner, was enkele we ken voor de indiening van Barzel's motie naar de CDU/CSU overge stapt. die zich nu in het bui- nd voor de pers schuil houdt nd, dat hij tijdens de stemming de konstruktieve motie van ■ouwen op 27 april 1972 zijn aan de regeringspartij had ver- oppositiepairty ingedien- otle, waarin werd voorgesteld lt af te zetten en hem door te vervangen, kwam net twee nen te kort om te worden aan- en. heeft Steiner toegegeven, dat ort na de stemming over de wantrouwen gedurende reer vijf maanden een bedrag en nabij 3.300 dollar van de uitse inlichtingendienst heeft Uigen, omdat hij berichten taf over de interne aangelegen- ijn eigen partij. ner, die na de verkiezingen ovember niet in het parlement teerde, zei dat hij met mede- en volledige instemming van «tduitse contraspionagedienst e Oostduitsers had gewerkt. In !ht van de Westduitse geheime had hij zijn eigen partij niet hoogte gebracht van zijn rol bbelagent. ministerie van Binnenlandse in Bonn, waaronder 't Bonds- voor de Bescherming der ig (BS) ressorteert, ver dat de bondsregering nooit 'Imer's rol in kennis is gesteld, er kreeg zijn opdrachten van Vafdeling in Stuttgart, die eeks verantwoording aflegt, ministerie van Binnenlandse van de deelstaat Baden-Würt- aldus het ministerie, agen over Steiner van de rtse afdeling kwamen nooit dan een niet nader genoemde gschef van de BVS in Bonn. •positie wil nu blijkens de ver van Barzel's presidium, on- T weten waarom "iemand met iten der veiligheidsautogitei- or een vreemde mogendheid rken zonder dat de hierbij be- LUXEMBURG De ministers van Buitenlandse Zaken van de negen landen van de Europese gemeen schap zijn gisteren in Luxemburg bijeengekomen voor het bepalen van een gezamenlijke politiek ten aan zien van de landen aan de Middel landse Zee en voor de voorbereiding van de "Nixon-ronde". Volgens welingelichte kringen zyn de ministers, die vergaderen onder voorzitterschap van de Belg van Els- lande, het er over eens dat de Euro pese gemeenschap een zo liberaal mogelijke invoerpolitiek moet volgen. Met name wil men komen tot een verzachting van de beperkingen ten aanzien van de invoer van oliepro- dukten. In de periode 1966—1971 was deze invoer wat geraffineerde pro- dukten betreft verminderd van zes miljoen ton tot 3.9 miljoen ton. Abortus in Frankrijk De Franse regering zal het parlement binnen kort een wetsvoorstel doen toeko men ter wijziging van de huidige abortuswetgeving. Minister-president Messmer heeft in een televisieuit zending meegedeeld, dat de regering er in haar voorstel van uitgaat, dat een oplossing van het abortusvraag stuk niet gevonden kan worden in 'n volledige vrijgave van de abortus. Abortus, aldus Messmer, is voor de Franse regering geen vorm van geboorteregeling. Het wetsvoorstel staat abortus slechts in enkele be perkte gevallen toe. PARIJS De Franse pers heeft gisteren gevraagd om een officiële verklaring over de gezondheidstoe stand van president Georges Pompi dou. Volgens de conservatieve Figa ro nemen de geruchten hierover on rustbarend toe. De rechtse Aurore kritiseerde het "koppige zwijgen" van het Elysée, dat heeft volstaan met een medede ling in het begin van het jaar dat de president griep had. Volgens de, naar de woorden van L Figaro, steeds talrijker en alarme render geruchten lijdt de president aan een veel ernstiger ziekte, waar voor hij zelfs met kobaltstralen be handeld zou zijn. Het is de laatste tijd opgevallen dat het gewicht van de Franse president is toegenomen en hij moeilijker loopit. Het avondblad France-Soir schreef gisteren dat de gezondheid van de president het onderwerp van gesprek in Frankrijk was. De socialistische politicus Gaston Defferre schreef gisteren in het dagblad Le Provencal "Het Franse volk heeft er recht op te weten wat er precies aan de hand is". De grote bevoegdheden van de Franse president maken zijn ge zondheidstoestand tot een delicate zaak waar ieder zich bij betrokken Een archieffoto van de Franse president Pompidou, waarop hij er nog gezond uitziet. Er gaan echter hardnekkige geruchten dat Pompidou nu aan een ernstige ziekte lijdt. voelt. Het gissen naar 'kroonprinsen' is toegenomen, en er zijn twee veel vuldig genoemde kandidaten: minis ter van Financien Valery Giscard- d'Estaing en oud-premier Jacques Chaban-Delmas. ADVERTENTIE Vluchtgegevens volgens politie vernield 9? PARIJS De zwarte doos waarin de vluchtgegevens van de zondag bij Parijs verongelukte Toepolew-144 zaten, ils gevonden maar is iin feite vernii'eüd. Dit heeft de politie gisteren meegedeeld. Een functionaris van de Russische ambassade zei dat zogenaamde zwar te doos, die het vluchtverloop van een vliegtuig weergeeft en kan bijdragen tot het vaststellen van de oorzaak van een ongeluk, onbruikbaar is. Een andere woodrvoerder van de ambas sade weigerde echter commentaar over de staat waarin de doos ver keerde, en zei dat het aan de commis sie van onderzoek is te bepalen of daarmee nog licht kan warden ge worpen in het mysterie van het neerstorten van het vliegtuig. Inmiddels zijn de lijken van de zes omgekomen bemanningsleden voor identificatie naar een medisch insti tuut in Parijs overgebracht alvorens binnen enkele dagen naar de Sow- Jet-Unie te worden versoheept. De trieste balans na het ongeluk van het Russische supersondsohe verkeers vliegtuig bleef met veertien doden en 28 zwaargewonden ongewijzigd. Controverse Reddingsbrigades zetten him op- ruimingswerk in het naburige dorp je Goussainville voort. De door de vliegtuigbrokstukken vernielde wijk lijkt als door een bom te zijn getrof fen. De droefheid en verontwaardi ging over de ramp die daar dood en verderf zaaide, is een symptoon voor de controverse in Frankrijk of lucht- shows mogen worden georganiseerd boven woongebieden. De voor de luchtvaartshow verantwoordelijke man, Jacques Maillet, verzekerde gisteren dat alle denkbare voorzorgs maatregelen op t vliegveld Le Bour- get waren getroffen. Functionarissen van de Wereld vliegtuigindustrie zeiden dat de ramp niet het einde betekent van super sonisch vliegvervoer van passagiers, daar de oorzaak niet ligt in een fout in het toestel. Zij speculeerden dat de vlieger van de Toepolew een stunt uitvoerde om te pogen het optreden van de concorde te evenaren. Overigens achtten sommige krin gen in Moskou het wel waarschijn lijk dat de Russische deskundigen de hele stand van zaken van de tech nologisch onderzoekingen en ontwik keling aan een nieuwe studie zul len onderwerpen. De ramp met de Toepolew betekent een ernstige te rugslag voor de hoop van de Russen, met Engeland en Frankrijk te kun nen concurreren op het gebied van het burgerluchtvervoer met superso nische vliegtuigen. Tegenslagen Het ongeluk Is voorts een tragische culminatie van een aantal tegensla gen op het gebied van raket- en ruimte-onderzoek. Volgens westerse radarvolgers kampte de Sowjet-Unie in de afgelopen twee maanden met een ruimtelaboratorium, met een onbemand Sojoez-ruimtevoertuig en met een enorme voortstuwingsraket die haar lading in de Stille Oceaan verloor. De Russische pers meldde giste ren het einde van de proeven met de maanwagen Loenokhod-2. De Praw- da publiceerde daarover op de voor pagina in een bericht over drie ko lommen. Daarentegen werd het on geluk met de Toepolew afgedaan HOUSTON Het Amerikaanse Bu reau voor lucht- en ruimtevaart (NASA) heeft besloten dat er nog deze week een ruim tewandeling zal plaatsvinden om te proberen het voor de energievoorziening van het ruimtelaboratorium Skylab "zo be langrijke defecte zonnepaneel te re pareren. De leider van het Skylab-project, William Schneider, verklaarde giste ren dat experimenten tijdens de hui dige missie voortdurend beperkt zou den moeten worden en dat de ko rnet een bericht van negen regels on deraan de laatste pagina onder de kop "vliegtuigongeluk". De Russische premier, Kosigin, heeft in antwoord op een condolean ce-telegram van zijn Franse ambge- noot, Messmer, zijn doepe droefheid geuit over de dood van de Franse dorpelingen. In een Tass-bericht uit Parijs werd melding gemaakt van het FransRussische onderzoek naar de ramp en werd het Sowjetrussl- sche volk voor het eerst op de hoogte gesteld van slachtoffers onder de burgers. ADVERTENTIE Sensationele ieuwe vinding voor dere kale man geen kale mannen meer: es «en definitieve oplossing voor «alheid, dank zij de "Skalp". "Skalp" zijn de haren in een tanne kunsthuid gestoken; zij uit de eigen hoofdhuid te n, alsof het een haartrans- btie is. U kunt de "Skalp" zelf édelen, precies als Uw eigen De nieuwe bevestigingsme- garandeert 'veilig' dragen alle omstandigheden- luut probleemloos. Uw haarprobleem heb ik een King en ik U gaarne eet en s advies in aparte af- g. Op ver - Specialist: INSV-TONGEREN IDEI "10*25212 Gemengde gevoelens bij Duits bezoek TEL AVIV In Israël is men druk bezig met de voorbereidingen voor het aanstaande bezoek van de Westduitse kanselier Willy Brandt. Toch hopen vele Israëli's dat deze reis van Brandt de betrekkingen tus sen de beide landen niet zal norma liseren. De banden tussen Westduitsland en de Joodse staat zijn van dien aard, dat een gewone normalisering 'n ach teruitgang zal betekenen voor de Jo den. Brandt zal aanstaande donder dag aankomen. Dit is het eerste be zoek van een Westduitse regerings leider en het zal tevens de eerste keer zijn, dat een leider van 'n groot land Israël bezoekt. Bonn heeft de schuld voor de beest achtige daden van de nazi's op zich genomen. Westduitsland heeft onge veer 10 miljard dollar aan Israël ge schonken en heeft dit land altijd ge steund soms tegen eigen belangen in. Brandt heeft tegenover de Bonds dag verklaard, dat In het conflict met de Arabieren "het bestaansrecht van de staat Israël onbetwistbaar voor ons is". Normaal "Er zijn enkele Duitsers die vinden dat de tijd rijp is om deze betrekkin gen op normaal peil te brengen en dat Israël behandeld moet worden als ieder ander land", aldus de Israëli sche diplomatieke commentator Da vid Landau. De Israëlische regering is er echter van overtuigd, dat de littekens uit het verleden nog niet ge heeld zijn en dat de Duitse schuld nog lang niet vereffend is. Kanselier Willy Brandt "heeft ge toond een grote gevoelighei d op te brengen voor de historisch- en mo rele achtergrond van de betrekkingen tussen onze landen", zegt de Israëli sche minister van Buitenlandse Zake Abba Eb an. Maar aangezien de positie van West Duitsland in de wereld steeds belang rijker wordt men kijkt in Israël daarbij naar de Ost-politiek van Brandt willen premier Golda Men en haar ministers toch de bevesti ging vn Bonn dat zij Israël zal blij ven steunen. Terwijl alleen al het woord "Duits land" in Israël herinneringen oproe pen die elke normalisering van de betrekkingen uitluiten, wordt Brandt toch door de Israëli's bewon derd en gerespecteerd. De regering doet al het mogelijke om zijn ont vangst zo hartelijk mogelijk te maken en probeert tevens onaangename in cidenten te vermijden. Veiligheidsmaatregelen Brandt zal ook de kibboets van vice premier Yigal Allon in Ginos- sar bezoeken. Leden van de kibboets onder wie zich ook overlevenden uit concentratiekampen bevinden, heb ben een speciale bijeenkomst gehou den om te stemmen of de kanselier al dan niet toegelaten zou moeten worden. De meerderheid stemde voor een bezoek van Brandt aan de kib boets. De veiligheidsmaatregelen zijn tot een maximum opgevoerd en Brandt zal zich haast niet in het openbaar begeven. Veiligheidsfunctionarissen denken hierbij terug aan het bezoek van wijlen Konrad Adenauer, die na zijn aftreden als bondskanselier een privé-bezoek bracht aan Israël. Hij werd toen, in 1966, meermalen lastig gevallen door betogers. „Velen kunnen natuurlijk het ver leden niet vergeten en er zullen wel enkele demonstraties plaatsvinden," zei een Westduitse functionaris in Tel Aviv. „Maar we willen niet, dat de Isralische politie hardhandig zal optreden tegen betogers die uitdruk king geven aan hun emoties," aldus deze functionaris. De Westduitse ambassade heeft gis teren in een advertentie bekend ge maakt, dat deze gesloten zal zijn tij dens het bezoek van Brandt. Toen gevraagd werd of dit gedaan werd om demonstraties te vermijden ant woordde een functionaris der ambas sade: „Nee dit is alleen maar gedaan omdat wij het druk zullen krijgen met de kanselier". Compliment De miljoenen leden tellende Israë lische arbeidersfederatie „de Hista- druth" heeft Brandt gisteren een compliment gegeven door te stellen dat de federatie het betreurt, dat er geen plannen zijn gemaakt voor een bezoek van de socialistische kanselier aan het hoofdkwartier van de Hista- druth. De bijzondere betrekkingen tussen Bonn en Jeruzalem bekoelden afge lopen najaar toen Westduitsland drie Arabische moordenaars vrijliet. De drie die betrokken waren bij het bloedbad tijdens de Olympische Spe len in München kregen hun vrijheid in ruil voor een vliegtuig van de Lufthansa, dat gekaapt was door Arabische guerrillastrijders. De Is raëlieten waren woedend. „Maar de woede koelde snel af, met name om dat Westduitsland een harde aanpak van terroristen voorstaat," aldus een Westduitse diplomaat. „Ik zou niet durven stellen dat de Duitsers populair zijn ln Israël. In ooit met de minste vijandigheid be- het verleden is te veel voorgevallen, naderd", zo zed een niet-Joodse Duit maar ik noch een mijner collega zijn se inwoner van Tel-Aviv. Willy Brandt mende twee vluchten waarschijnlijk niet mogelijk zouden zijn als er niet voor meer energie gezorgd kan wor den. De astronauten van Skylab zullen hun ruimtewandeling .niet eerder dan donderdag uitvoeren", zo heb ben Amerikaanse funktionarissen bekend gemaakt. Na een conferentie van deskundi gen in Huntsvllle, Alabama, werd het besluit voer de ruimtewandeling bekend gemaakt. Een woordvoerder zei dat na zorgvuldige studie was gebleken „dat er geen bijzondere ri sico's waren verbonden" aan het uit voeren van de ruimtewandeling om het herstelwerk te verrichten. Vandaag wordt een tv-conf eren tie gehouden met astronauten Charles Conrad, Paul Weitz en dr. Joseph Kerwin om de technische bijzonder heden van de wandeling en het her stelwerk te bespreken. Woensdag zal waarschijnlijk geoe fend worden en ..niet eerder dan donderdag" zal het eigenlijke werk worden uitgevoerd, zo zeiden functi onarissen. Een raket die ten doel had de te lescoop van het ruimtestation Sky lab te beproeven is gisteren vernie tigd nadat hij was gelanceerd in White Sands. De raket werd vernie tigd hoog in de atmosfeer omdat de ze gevaarlijk dreigde te worden. In de raket werden camera's mee gevoerd van de Harvard universi teit, die een deel van het zonnestel sel zouden fotograferen op hetzelfde moment als dit zelfde deel zou wor den gefotografeerd vanaf Skylab. Volgens een woordvierder zullen er nog minstens een en misschien twee raketten worden afgevuurd. RIO DE JANEIRO De gevreesde Braziliaanse „Brigade des Doods" politiemannen die het recht in eigen hand nemen heeft dit weekeinde opnieuw vijf mannen ..terechtge steld", zo is uit poiitie-onderzoek ge bleken. De lijken werden in de buitenwij ken van Rio de Janeiro gevonden. De mannen waren gemarteld en daarna door het hoofd geschoten Aan een oor van één van hen was een briefje bevestigd met de woorden: „Ik zal geen kinderen meer lastig vallen en perverteren." Het was ondertekend met: „De schaduw, Brigade des Doods". Hoge poLitie-functionarissen heb ben het bestaan van de brigade steeds ontkend, maar sinds 1968, het Jaar waarin de moorden voor het eerst bekend werden, zijn al ver scheidene politiemannen veroordeeld wegens misdaden die door de brigade begaan zouden zijn.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 9