3AK nu: wel met nonopolie, rest: reen alleenrecht Week 'zitten' in de weekeinden in plaats van weer 'n boete errassingen aad over de in Leidse veemarkt: FRUSTRATIE [(ET: SCHADE )0R OUDE- DENHUIS Voor de Leidse kantonrechter ALBERG STE Begrijpt een reclamebureau iets vanuwdistributie problemen? Nijgh/DenHaag NIJGH Rii Wonderlijk vulmiddel foor vakman en gezin PORION DAG 5 JUNI 1973 rvolg van pagina 1 IDEN Twee verrassingen beheersten de drieënhalf uur durende beraadslagingen r de uitbreiding van de veemarktoutillage op het Groenoordhalterrein om met ingang het komend jaar op maandag en dinsdag de functie van de Rotterdamse veemarkt te inen overnemen. De meerderheid van de raad 19 van de 35 stemmen, waarbij de 4 ontbrekende stem- i niet in het kamp van PAK en DS'70 zaten) bleek te staan achter het laten vallen de Leidse eis op een monopoliepositie. det PAK, dat in de commissies zo niet tegen dan wel onduidelijk was over zijn stand- it, bleek nu achter het voorstel van B. en W. te staan, zoals het aanvankelijk luidde: usief de monopolie-eis dus. Neem me niet kwalijk, dat ik weer begin met mijn collega (van de streekredactie) Pieter Taffijn. Waar het hart vol van is, loopt de mond van over, zei WD-er Wie- benga vannacht over socialist Van Aken. Mag ik dus even over liberaal Taffijn? Hij heeft voorzien van zijn eigen rimpelige en behaarde brief hoofd met daaraan toegevoegd 't lieflijk conterfeitsel van zijn Ine —aan het afdelingsbestuur van zijn politieke partij laten weten, dat hij volgend jaar niet meer in aanmerking wil komen voor een verkiesbare plaats op de VVD- lijst. Hij constateert bij zichzelf een zekere frustatie, omdat hij „als normaal werkend mens" niet in staat is het werk voor de gemeen teraad goed te doen. Het is in elk geval eerlijk. Wie in de Leidse Door Hans Melkert raad niet wordt gefrusteerd, is op zijn minst ongevoelig. Voorbeelden te over in de ver gadering van gisteren. Ik weet, dat het signaleren hiervan de kan kleiner maakt, dat capabele bur gers van deze stad volgend Jaar op de kandidatenlijsten van de verschillende partijen willen, maar het moet me van het hart. Terwijl ik dit zit te schrijven de vogels fluiten al hun ochtend lied vraag ik me af hoe wet houder Ham slaapt. Hij heeft na mens het college gezegd, dat straf wordt overwogen tegen eventuele bezetters van bureau huisvesting. Maar hij weet als niemand an ders, dat bezetters „noodgevallen" zijn, mensen, die om met PSP-er Amptmeijer te spreken de dupe zijn van het beleid sinds de bevrijding. Dat zijn mensen met grote gezinnen, voor wie eer lijk gezegd geen huizen zijn in Leiden. Ham noemde het „eigen lijk een schande". En gelijk heeft ie. Eerst zei hij ervoor te kunnen voelen, dat strafmaatregelen niet Juist zijn. Na overleg met zijn medewethouders dacht hij er an ders over. Voor mij is dat onge looflijk voor een goed mens, die ik in Ham nog altijd zie. Ik vraag me dan af: wat doen we eigenlijk in die raad? In gemoede vraag ik me dat ook af van het PAK. Natuurlijk is er begrip op te brengen voor het standpunt, dat koeien helemaal niet de „jus" zijn voor de Groen- oordhal. Maar waarom wordt dat zo onduidelijk vertolkt in de com missievergaderingen, die vooraf gaan aan het debat in de raad? Waarom kan PvdA-er Van Aken nu wel uitweiden en hield hij in het jongste verleden zijn mond? Vertel me de zin ervan. Voor mij is het politieke hakketakkerij en wie wordt daar wijzer van? De PvdA? De verkiezingen zullen het leren. En heeft wethouder Lijten goea geslapen? Is hij niet gefrustreerd, dat hij tegen zijn eigen mening heeft gestemd om de gunst van het PAK te behouden? Dat deed hij. Niets dan lof uit de mond van Van Aken. Maar Lijten was niet bij de (openbare) fractievergade ring tijdens de schorsing, waarin In 't Veld als mening uitsprak, dat Lijten zo reageerde vanwege een motie van wantrouwen, dit hij de wethouder had toegezegd. Neem deze regels niet te ern stig. Ze zijn het nachtelijk pro- dukt van een eveneens gefrus treerde raadsverslaggever die zich zo bij de zaak betrokken voelt, dat hij niet kan volstaan met een verslag van wat er gebeurde. Dat zou hij misschien ook beter aan wethouder Lij ten kunnen overla ten. die een ster is in het repete ren van vragen van raadsleden zonder er enig antwoord op te geven Het PAK stemde tenslotte alleen in met een amendement van KVP- IDEN De raad ruimde gis- er Driessen, waarin het college en ond wat restjes op. In erfpacht wordt uitgenodigd met spoed te ko- gegeven grond aan de Nieuwe men met een voorstel om de tarie- ie Waardgracht voor de ven voor veemarktdoeleinden per 1 een nieuw Oudeliedenhuis. Januari 1975 te verhogen. Het stem- Waal verweet wethouder de - evenals DS'70-er Zunderman en dat de raad niet vroegtijdig op wethouder Lijten - tegen het amen dement over de monopolie-eis. Met 19-16 werd tenslotte ook het geamen deerde voorstel aanvaard. Door de debatten kwam de raad niet tot eensgezindheid, integendeel, men raakte steeds verder van elkaar logte was van beloften, die Kret [e-2t ns een verhaal in deze krant gedaan. sterman (D'66) vroeg wie de iquenties draagt als de Kroon msnkele besluiten over deze zaak oei-daan te maken. Kret: De schade or het Oudeliedenhuis, waarvan nde uw morgen kan beginnen, to' roerig werd stilgestaan bij een ingekomen stukken van de van Huurders en Woningzoe- n. Langdurig werd discussie lieuJrd over de vraag of het college «4 daan heeft gedaan meetel- marKtpIaaKen (utrecBt en Den zVIi it het bi] voorkomende gelegen- Bosch) aandurft De andere wethou. 5 al overwegen bij wijze van ders ,ieten 2ich bezetters van bureau huisves- tijd uit te sluitetn van erlening. jeidipvaard (met 19—16) werd een van PvdA-er Verboom, waarin lüS ,'ag( ad deze uitspraak betreurt. Het V' D tot een andere tekst, boom drong aan op het belang, gelegen in het feit, dat de raad I7$ens echt bezint op de bouw van bare woningen voor mensen, n de financiële basis leven. roT Het eerste bleek in eerste instantie, waarin alle fracties zich achter communist Hoeven schaarden, die zijn steeds verkon digde mening, dat deze eis alleen maar vertragend zal werken, nu gestalte gaf. Het laatste bleek pas in tweede instantie, toen Van Aken na een langdurige schorsing van de vergadering het standpunt van de oppositie vertolkte, aangevuld door In 't Veld. Nu wordt de monopoliepositie in het geding gebracht", aldus de PSP-voor- man, die volgens zijn fractiegenoot Gerkema zoveel belangstelling voor de veehandel heeft in verband met de koe (met het blote meisje) op het PSP-verkiezingsbiljet. Overigens lag er - maar werdnau- welijks in de beraadslagingen aan gestipt - een idee voor een betere ex ploitatie van de Groenoordhal, op schrift gesteld door PvdA-lid Kwik. Hij heeft uitgerekend, dat de exploi- tatiecijfers verbeterd kunnen wor den door vóór de Groenoordhal, een restaurant te bouwen met enerzijds een overdekt zwembad en anderzijds een ijs- of rolschaatsbaan. Hij vroeg alleen dit idee eens te bekijken. Het verwijderd en iedereen deed wei een duit in het zakje. Wethouder Lüten was één van hen. Hij voelde zich kennelijk gebonden aan eerdere af spraken over de monopolie-eis, hoe wel hij desgevraagd (door WD- fractieleider Wdebenga) het bericht in deze krant niet ontkende, dat hij best zonder de monopolievoorwaar- de de concurrentie met andere marktplaatsen (Utrecht en Den Breinbaas besluit van vannacht staat dat niet zerkade is vanmorgen vroeg een in de weg. hoofdbuis van de waterleiding ge- LEIDEN Op de hoek van de sprongen. Een vrachtauto van de Willem Klooslaan en de Boshui- Melkunie zakte in het gat dat daarbij ivas ontstaan. Twee flat gebouwen moesten het een paar uur zonder drinkwater doen. Een ploeg reparateurs van de Leidse Duinwatermaatschappij is de hele morgen bezig geioeest om de zaak voor de middag weer in orde te brengen. ging niet i nop de suggestie 't Veld (PvdA), Amptmeijer Van Aken (als lid v an de werk groep Groenoordhal, die in een inte rimrapport aandringt op overne- 70 om ming van de Rotterdamse veemarkt functie een ingewijde - Amptmeijer: "breinbaas van Aken") hield aan vankelijk zijn mond en schudde al leen het hoofd, maar maakte alles goed in tweede instantie. Met stemverheffing verweet de so cialistische fractieleider toen de meerderheid van het college een de monstratie van bestuurlijke on- aantal benoemingen kreeg zijn Door de afscheiding van Kuy- an D'66 kwam hij als enig lid Democratische Fractie in een macht. Voor wethouder Lijten had commissies. Hij behaalde tus- en 11 stemmen. De rest van d stemde blanco. oemd werden: hij niets dan lof. Voor de gemeente- nanciële schade en U kunt aanvra- besturen van omliggende gemeenten en besturen van vee-organisaties, die hadden aangedrongen op een po sitief besluit, had hij geen waar- LEIDEN Tegen een 30-Jarige noegen over verdachtes gedrag stand van nauwelijks vijf meter. Hij bouwvakker uit Leiden eiste de offi- Omdat de tenuitvoerlegging van de had, zo onthulde de officier, al enke- cier van Justitie, mr. J. R. Beer, intrekking der rijbevoegdheid van ie flinke geldboeten moeten neertel- hechtenisstraf voor de tijd van één verdachte wel een feit zal worden, week. "Uw gezin lijdt dan geen fi- liet hij het bij de eis tot een geldboe te. Wel stelde hij deze op niet min der dan f1000 subs 1 maand. gen deze week in de weekeinden uit te zitten", legde hij de reden van de ze eis aan verdachte uit. Deze stond terecht, omdat hij met zijn auto aan verdachtes rijbevoegdheid len wegens het overschrijden van de maximum-snelheid. Het rechtscollege was wederom van oordeel, dat tegen deze gevaar- De kantonrechter wilde echter, zij lijke misdragingen streng moet wor- het dan voorwaardelijk, ook ditmaal den opgetreden. in Oldr gewtpt kandidaat voor een commis- van de NV Leidse Duinwa- aatschappij In 't Veld (PvdA) vr. Geelkerken (prot. chr.) lid van de commissie voor de in (vacature In 't Veld) Van st (PvdA) >t lid van de commissie perso- aken (vacature In t Veld) Van PvdA); •ftjt leden van de grote plancom- vacatures Elsgeest en In 't Cornelissens (KVP) en Van g iPvdA) >t lid en rI e regionale wooncentra mevr. [df Haan (WD) en Duyvestein V' |t leden van de culturele raad Iphuis, mevr. mr. Vinke-Gou- evr. Van Dishoeck-Matron, p. 8 en drs. Montens. Jt conrector van het gymna- Adriaansche; hoofdleidsters van kleuter- d (Zandtaart en Boterbloem) Walter en mevr. Trouw. dering: "de veehandel wil leven op het toeren was zonder de nodige rij- het geding brengen. Na de geldboete de portemonnee van Leidse burgers", Hij zei ervóór te zijn "heel Rotter dam" over te nemen of anders "de tent te sluiten". Enige strohalm is daarbij volgens hem de veemarkt- kalender. Van Aken zei, dat diepellendige Leiden liet slachtoffer vrijheidsstraf. bevoegdheid te bezitten. Voor hetzelfde feit was hij al tweemaal eerder tot een flinke geld boete veroordeeld. Omdat dit kenne lijk niets had geholpen, kwam de of ficier thans tot het eisen van een op f. 500 subs, een maand te hebben bepaald, deelde hij daarom voorts bij verstek een voorwaardelijke ont zegging uit voor de tijd van 4 maan den met een proeftijd van 2 jaar. Streng wordt van de besluiteloosheid van "Den, Haag". Het streven naar een sluitende begroting wordt volgens hem geweld aangedaan door het be sluit om ruim een miljoen te investe ren zonder enkele garantie. groep Groenoordhal een voorstel voor te bereiden om de veemarkt functie te laten vervallen en de Groenoordhal alleen voor sport en evenementen te bestemmen. Zo niet, dan dreigde hij met de mogelijkheid, dat beroep op het raadsbesluit mo gelijk is. Op een vraag van de kantonrech ter, mr. J. I. van Dijke: "Waarom probeert U het rijbewijs niet te ha len", antwoordde de bouwvakker: "Dat heb ik al enige malen gedaan, maar ik ben steeds gezakt". Na ver- Een eveneens niet verschenen 27- Jarige vertegenwoordiger uit Rijs wijk reed destijds eveneens op rijks weg 4 achter een andere auto aan. Zijn snelheid bedroeg niet minder dan 140 km/u bij een onderlinge af- Om verdachte t.a.v. zijn beroep (vertegenwoordiger) niet te duperen eiste de officier ditmaal naast een geldboete van f. 200 subs. 20 dagen nog een voorwaardelijke ontzegging voor de tijd van 4 maanden met een proeftijd van 2 Jaar. "Een volgende maal zal verdachte onherroepelijk enige tijd als automobilist van de weg af moeten", voegde hij er nog als waarschuwing aan toe. Inzake de voorwaardelijke ontzeg ging vonniste de kantonrechter dit maal (om bovenvermelde reden) nog bij verstek conform. Gezien de Verkoop Van Aken verweet het college, dat het alternatief van verkoop van de Groenoordhal niet op een adequaat moment aan de raad is voorgelegd. Voor de f 15 miljoen, over welk be drag met Albert Heijn is gesproken, hadden vier sporthallen kunnen wor den gebouwd en was de last van de Groenoordhal weg geweest, aldus de rip». socialistische voorman. jün De visvereniging Zaal- viste haar eerste wedstrijd in irkanaal. De vangst was slecht. t 1. J. Philippo 3 st. 605 gr., 2. :e'pn7,ang 6 st., 530 gr., 3. Th. voorgestelde alternatief - maak van Van ruim 100 km/u op de inhaalbaan llder 5 st. 525 gr., 4. M. Brom- de Groenoordhal een brandweerka- achter een andere automobilist aan- 6 st. 510 gr.. 5. H. d. Koning 4 zerne zou voI8ens hem het tekort raasde en dat terwijl de onderlinge 8r., 6. B. Kop 4 st. 370 gr., 7. N. alteen maar vergroten. 3 st. 335 gr., 8. G. Holswilder 2 "De PvdA heeft eerst uitverkoop 8r-. 9. A. Kop 2 st. 265 gr., 10. willen houden en kon nu niet met Amptmeijer (PSP) verweet de PvdA dwarsliggerij. Het door Van Aken in een commissievergadering hechtenis". "U kreeg al wat geldboeten, die geen effect sorteerden en een hech- tenisstraf is voor Uw gezin voordeli ger", zo luidde het rechterlijk be scheid. Ingevolge het uiteindelijke vonnis zal de bouwvakker binnenkort vijf dagen moeten gaan "zitten". Misnoegen Het speet de officier, dat een 40- Jarige directeur ener N.V. uit Rot terdam verstek liet gaan en hij hem dus niet persoonlijk kon zeggen hoe hij over zijn wangedragingen als au tomobilist dacht. De directeur had al enige vonnis sen achter de rug wegens grove ver keersovertredingen en inzake de intrekking van zijn rijbevoegdheid liep hij nog in een proeftijd. Hij kreeg kort geleden van twee pa trouillerende rijkspolitiemannen op rijksweg 4 wederom een proces-ver baal om dat hij met een snelheid ADVERTENTIE Bel er 'ns over met 070 - 65 28 47, Nijgh. Tien tegen een dat u er wijzer van wordt afstand tussen de auto's slechts cir ca drie meter bedroeg. "Een levens- ao..f gevaarlijke en dus onbegrijpelijke ke 4 st. 265 gr., Kampioen 'van het college meegaan. Dus werd ge- wandaad die verdachte weer uit- Beworden C. Kop. sproken van een "overbodig besluit", haalde", zo uitte de officier zijn mis- Een nuchter redamebuteau. Riouwstraat 156 Den Haag, Postbus 1845, Telex 32703. ernst van de overtreding vond hij de geëiste geldboete aan de lage kant. Hij maakte er f. 250 subs. 25 dagen van. Zakken Voor de afwisseling op het "ver- keersmenu" zorgde ditmaal een 38- jarige chef van een schoonmaakbe drijf uit Voorschoten. Hij plaatste op 26 februari j.l. zes plasticzakken met huisvuil aan de openbare weg (Leidse weg) en kreeg een proces verbaal, omdat ingevolge een besluit van B. en W. het geen "voorgeschre ven" zakken waren d.w.z. het Voor- schotense "wapen" er niet opgedrukt was. "De zakken hadden de normale standaardmaat en worden in andere plaatsen wel door de vuilophaal diensten geaccepteerd en meegeno men", zo verzekerde verdachte de kantonrechter. Het requisitoir van de officier kwam neer op een pleidooi. Hij zei namelijk onder meer: "Het gaat mijns inziens toch te ver, dat B. en W. in een bepaald dorp eisen, dat de vuilniszakken met het dorpswapen zijn bedrukt. "Waarom moeten de betrokkenen persé deze bedrukte zakken k open als zij elders dezelfde standaardzak- ken zonder opdruk veel goedkoper kunnen inkopen". Teneinde in deze zaak "een gemeentelijk appèl" uit te lokken eiste hij geen vrijspraak, doch een (principiële) geldboete van f. 11 subs. 1 dag en verzocht in ver band met een en ander de kanton rechter schriftelijk vonnis te wijzen. Deze had hiertegen geen enkel be zwaar. Een 33-jarige koopman uit Maas tricht stond terecht, omdat hij zonder vergunning van B. en W. in Noordwijk huis aan huis dekens, horloges en vergulden muntstuk ken te koop had aangeboden. "U suggereerde, dat die horloges van goud waren en vroeg er hier en daar f. 400 voor", merkte de kantonrech ter aan de hand van het proces-ver baal op. "Absoluut niet waar edel achtbare. Ik vroeg voor een horloge slechts f. 35 en voor die prijs kan men toch geen gouden horloge verwachten". Ook inzake de munten ("Een vreem de handel-aan-de-deur", meende de rechter) had hij nooit het woord "goud" in de mond genomen. De of ficier eiste een geldboete van f. 50 subs. 5 dagen en teruggave van de in beslaggenomen dekens. „Krijg ik die horloges en munten dan niet te rug?", informeerde verdachte zicht baar ontdaan. De kantonrechter besliste van niet. „Dat zou te gevaarlijk zijn. U komt dan vast weer in de verleiding deze als gouden exemplaren aan te bieden". Het vonnis luidde dan ook geheel conform. ADVERTENTIE Om een idee te geven: Houtrot herstellen. Kieren afdichten tussen kozijn en muur of langs de trap. Scheuren en naden blijvend af dichten, ook rondom cv-pijpen. Trapleuning muurvast zetten. Be tonreparatie. Uitgesleten trap of Vloer uitvlakken tot "nul" zonder afbrokkeling. Dat zag u op de TV- reklame! Van dik tot ragdun pla muren. Tegels zetten op hout of spaanplaat of betonemaille of over oude tegels. Spaanplaat naadloos verlljmen. Pleisterlaag repareren op muur of schoorsteen. Opnieuw voegen. Dakpan vastzetten. Stop verf bijwerken. Betonnen ramen beglazen. Dunne plek in goot repa reren. Lek balkon dichten. Latten tegen muur hechten. Nu gemakkelijker èn vlugger èn beter STOPPEN, AFDICHTEN, VOEGEN, UITVLAKKEN. PLEIS TEREN, PLAMUREN EN HER STELLEN met: PORION. de in Zwitserland ontwikkelde één-com- ponentige, dus een kant-en-klare, kunsthars vulpasta met enorme hechtkracht aan èlk materiaal, droog of vochtig, binnen of buiten, ook aan glas! Blijvend thermoplas tisch en waterdioht. Krimpt niet, 2et niet uit, scheurt niet, buig- en slijtvast. Onschadelijk voor de han den. In de emmer onbeperkt houd baar, dus geen restenverlies.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 3