LEIDSCH DAGBLAD ^eidse raad viest voor de veemarkt "Spel met de dood in het Minder fiscale aftrek voor dure eigen woningen Heftige strijd in Mekong- delta KW/sinj vandaag LEIDSCH DAGBLAD Witte Huis bevestigt onthulling Universiteitsraad: „Militaire subsidie niet onaanvaardbaar DINSDAG 5 JUNI 1973 OPGERICHT I MAART I860 No. 34034 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DEN HAAG In de West- landse glastuinbouw wordt op grote schaal gebruik, gemaakt van een levensgevaarlijk be strijdingsmiddel bij de grond- ontsmetting. Het gaat om het illegaal gebruikte zenuwgas methylbromide. Dat zegt de AVG (Kath. Bond van pers. in agr., voedings- en genot- middelenbedrijven) in het vandaag verschenen bondsor gaan "Servio". Volgens een voorzichtige schatting van de AVG be draagt het verboden gebruik van dit middel enkele hon derden tonnen per jaar. „Vele tientallen werkne mers van loonbedrijven spe len op deze wijze met dood", aldus de AVG die de werk gevers ervan beschuldigt on voorstelbare risico's te klei neren en te verzoeten met harde guldens. „Ook vele tuinbouwonder- nemers stimuleren dit ge bruik, aangezien het voor hen belangrijke economische voordelen biedt". Omdat het in huis hebben van dit ze nuwgas niet verboden is gebruik in de open lucht is toegestaan is het moeilijk oog te houden op het gebruik. AVG in Servio: „Eén contro leur van de arbeidsinspectie op duizenden tuinbouwonder- Bovendien wordt volgens de AVG de arbeidsinspectie misleid doordat in vele geval len het zenuwgas wordt "ge parfumeerd" met een andere stof die wel gebruikt mag worden. In 1967 zo meldt Servio kwam methylbromide voor het eerst in opspraak door een aantal ongevallen. Een man uit Wageningen over leed, enkele mensen werden levenslang invalide en onge veer dertig werknemers zijn langdurig ziek geweest. De AVG pleit voor strengere maatregelen tegen overtre ders: „Boetes van 150 gulden werken het misbruik alleen maar in de hand". Meerderheid vóór bouw runderloods .EIDEN De PAK-fractie gaat de mogelijkheden onder- oeken van een beroep tegen het vannacht genomen meer- erheidsbesluit van de Leidse raad om ruim f 1 miljoen te ïvesteren op het terrein van de Groenoordhal om de func- e van de af te sluiten Rotterdamse veemarktfunctie te unnen overnemen. De oppositie, die zich bij de be- ndeling in de commissies deels te- het voorstel van B. en W. uit- >rak en deels haar stem voor be eld, bleek nu vóór. Ze kon ech- niet meegaan met het amen- ment om de eis op een monopolie- vaar het de veemarkt be- ift te laten vervallen, jze eis werd van de hand gewe- door alle fracties met uitzonde van het PAK (PvdA en D'66) DS '70. Om persoonlijke redenen eld ook wethouder Lijten van eco- mische zaken aan deze eis vast. andere wethouders stonden open r de door de meerderheid van de ld gedeelde mening van communist dat een dergelijke eis ver- 1 zal werken. )e vraag is of Gedeputeerde Sta- en Binnenlandse Zaken de in hering zullen goedkeuren. Wethou- Elstgeest van financiën gaf er commentaar op. PAK-fractie- der In 't Veld verwacht, dat de restering niet zal worden goedge- ard. In hoeverre het PAK daar- n zal meewerken, wordt dus onder - |ht. goedkeuring kan Leiden een iderloods bouwen achter de oenoordhal om duizend koeien te arkten", welke voorziening nodig rdt geacht om de Rotterdamse vee marktfunctie te kunnen Die voorziening moet eind van dit Jaar gemaakt zijn, omdat dan de poorten van de Rotterdamse vee markt dicht gaan. Meer over het tot half twee duren de debat over deze zaak op de Leid se pagina. Belgie krijgt een eigen piratenzender BRUSSEL België krijgt waar schijnlijk volgende maand een eigen pirantenzender op de Noordzee. Een 26-Jarige zakenman uit Aadege.m, bij Eeklo, heeft het initiatief hiertoe genomen. Hij laat momenteel in Denemarken een zendschip gereed maken, dat on der de naam Radio Atlantis gaat uit zenden. Het schip wordt vanuit Ne derland bevoorraad. Ook de program ma's en de reclameboodschappen worden in Nederland opgenomen. België heeft namelijk, in tegenstel ling tot ons land, het verdrag van Straatsburg getekend. koog en zonnig ïroog en zonnig weer met een akke matige wind tussen noord en st. Maximumtemperaturen van 16 wlen in het waddengebied tot 2 gra- 1 in het zuidoosten van het land. Qimumtemperaturen ongeveer 6 aden. •ogwater te Katwijk 6.57 en 19.26 r, laag water 2.44 en 15.10 uur. n op; 04.23 uur; onder: 20.55 uur. aan op: 10.50 uur; onder: 00.09 u. Weer aan het werk De stakende Antwerpse havenarbeiders hebben gistermiddag besloten het werk te hervatten. Na een staking die ruim acht weken geduurd heeft, stemden 2000 tot 2500 stakers gistermiddag over het al dan niet voortzetten van hun actie. Ruim 51 procent sprak zich uit voor voortzetting en bijna 49 procent wilde het werk hervat ten. Van tevoren was afgesproken, dat voor voortzetting van de staking minstens 65 procent van de stemmen nodig zou zijn. Ter kennismaking 4 weken voor de halve prijs. Ik word abonnee per 20 juni 1973 en ontvang de krant reeds vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leldsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee. naam: adres: plaats: Hok|e zwart maken, bon Invullen In open envelop (zonder postzegel) sturen aan Leldsch Dagblad, antwoordnummer 214, Lelden, LEIDEN heidens burgemees ter Vis kon vanmorgen onder toe ziend oog van minister W ester- terp van Verkeer (links in donker pak, naast hem wethouder Kret) de eerste ronde rijden op de aan sluiting van de Plesmanweg op de PlesmanrotondeMinister Wester terp had deze weg voor de rit van de burgemeester officieel geopend. Daarmee was de zg. Leidse invals- iveg gereed gekomen. Deze ver bindt rijksweg 44 (Amsterdam Den Haag) met het Stationsplein in Leiden. De weg is bijna twee kilometer lang en bestaat uit twee rijbanen. Verwacht wordt, dat door het klaarkomen van de nieuioe invals weg de verkeersdruk op andere wegen die leiden naar het cen trum van de stad, met name de Hoge Rijndijk, de Haagweg en het Noordeinde, aanzienlijk zal ver minderen. Bovendien zal verkeer in de richting Den Haag in het vervolg de spoorwegovergangen op de Haagweg en bij „De Vink" mijden. De aanneemsom voor de weg bedroeg f 1.207.000. De BV Aan neming smaat schappij NBM uit Den Haag heeft de werkzaamhe den verricht. Voor de aanleg moesten vijf woonhuizen worden gesloopt. heidens wethouder van stads ontwikkeling en verkeer Kret nam vanmorgen de gelegenheid te baat om minister Westerterp het busbanenplan voor Leiden aan te bieden. Dit plan geeft een ant woord op de vraag wat Leiden moet doen om de voorzieningen die in de nota openbaar vervoer op korte termijn" worden ge noemd te kunnen verwezenlijken. Het busbanenplan, dat gisteren werd aanvaard door B. en W. en dat nu naar de raad gaat, voorziet in een binnenstadsroute van bus sen over de Rijnsburgerweg Steenstraat, Kort Rapenburg, Breestraat, Korevaarstraat, Le vendaal, omgeving van de Jan van Houtbrug en marktenroute. Voorzieningen die voor dit jaar worden gevraagd zijn in de eerste plaats verandering en verbetering van de wegen rondom molen „De Valk", inclusief een zg. Bailey brug naast de Valkbrug, en in de tweede plaats asfaltering van bus routes. Voor het gebied rondom molen „De Valk" wordt vier ton gevraagd, terwijl voor asfaltering van de Burggravenlaan en de Ko- ninginnelaan een miljoen ivordt gevraagd. (Foto Jan Holvast) Minister Gruijters: DEN HAAG Minister Gruijters van Volkshuisvesting en diens staats secretaris Van Dam (huren) willen via het formulier voor de inkom stenbelasting enkele problemen re gelen. Gruijters vindt het (evenals de vak beweging) niet eerlijk, dat de fiscus een belangrijk deel van de lasten van de dure woningen voor de eige naar betaalt door onbelemmerde rente-aftrek toe te staan. De minis ter wijst echter de suggestie af, dat hypotheekrenten over de hele linie voortaan niet meer aftrekbaar ge steld moeten worden. Dan zouden ook nonnale eigen-huisbezitters wor den getroffen. Gruijters wil de zaak regelen via de inkomenskant door de huurwaarde (die bij het inkomen opgeteld moefc worden) voor dure woningen flink op te schroeven. Staatssecretaris Van Dam wil het aangifteformulier voor de inkom stenbelasting gebruiken om de inddvi- duele huursubsidie te regelen. „Naar mijn mening zou medewerking van de belastingdienst op dit punt de za ken zeer vereenvoudigen en het mi nisterie van volkshuisvesting veel administratieve rompslomp bespa ren". Doodstraf Een rechtbank in Bagdad heeft drie Egyptische staats burgers wegens smokkelen van ha sjiesj ter dood veroordeeld. Naar gisteren in de Iraakse hoofdstad werd meegedeeld hadden de drie Egyptenaren de hasjiesj in Bagdad willen verkopen. Geen luchtverkeer De langzaam- aan-actie van de Westduitse lucht verkeersleiders die vijf dagen gele den begon, heeft er gisteren toe ge leid dat het verkeer op de luchtha- van Rhein-Main by Frankfort vrij wel geheel stillag. Aanleiding tot de aotie is een salarisconflict tussen de verkeersleiders en de regering in Bonn. SAIGON De regering in Saigon heeft vandaag versterking gestuurd naar haar troepen in de Mekong Delta, waar enkele van de felste ge vechten sinds de ondertekening van de bestandsovereenkomst op 27 Ja nuari plaatsvinden. De gevechten, waarbij in totaal ongeveer 200 doden en gewonden vielen, worden gevoerd ten noorden en ten zuiden van hoofdweg No. 4, de weg waarlangs de rijst uit de Delta naar Saigon wordt vervoerd. Militaire zegslieden verklaarden dat de strijd op ongeveer 65 km van de Zuidvietnamese hoofdstad ontbrand de toen Vietcong eenheden aanvallen ondernamen in een poging de be langrijke bevoorradingsroute af te snijden. De Vietcong delegatie in de geza menlijke militaire commissie in Sai gon verklaarde geen gegevens over de nieuwe gevechten te kunnen be kend maken, maar een woordvoerder zei: „Als het werkelijk gebeurd is, dan was het een gevolg van de land- veroverings-operaties van de rege ring in Saigon en werden de bevrij dingstroepen gedwongen te reageren". 20 PAGINA'S Minister Vredeling van Defensie heeft het deze week in Brussel niet gemakkelijk. Hij zal de bond genoten in de NAVO duidelijk moeten maken, dat het nieuwe kabinet geen trek heeft in de Lance-raketten, die in feite door het vorige kabinet al zijn besteld. PAGINA 7 Radio gaat tijdens pinksterweek- eindc het aantal doden bijhouden. PAGINA 5 i Hervormden willen aanse vrouw Sp stak man in brand 9 RBC wil in elk geval vragen be taald te mogen gaan voetballen. PAGINA 13 Heimwee naar de tjjd van Schu bert. PAGINA 19 Goudprijs weer JnmesDean naar record MADRID De 28-Jarige Emilia Cataila-Fernandez in Denia in de Spaanse provincie Alicante, heeft haar 33-Jarige man José tijdens zijn middagslaapje met benzine overgo ten en in brand gestoken. De man overleed. De politie zei gisteren dat het echtpaar ruzie had gehad. Er zijn drie minderjarige kinderen. LONDEN/AMSTERDAM De goudprijs heeft ook vandaag weer een nieuw record bereikt, terwijl de koers van de Amerikaanse dollar ver der afbrokkelde. In Londen werd de goudprijs vanochtend vastgesteld op 127 dollar per ounce (31.1 gram) fijn goud. Dat betekende een stij ging van 3.50 dollar in vergelijking met de prijs van gistermiddag. In Amsterdam was de dollar van ochtend opnieuw zwakker. Na de opening daalde de koers tot f 2.7030 f 2.7050. Auto Heemskerk DATSUN DEALER ROELOFARENDSVEEN LEIDEN Minister Gruijters WASHINGTON Het Witte Huis heeft gisteren erkend dat president Nixon dit Jaar vaak gesprekken heeft gehad met John Dean, oud Juridisch adviseur van het Witte Huis, over Watergate en andere zaken. De perschef weigerde echter de notulen van die gesprekken beschikbaar te stellen. Het afgelopen weekeinde meldde de Washington Post dat Dean tegen over de onderzoekscommissie van de Senaat heeft verklaard 30 tot 40 keer met Nixon te hebben gesproken over. de mogelijkheid om het Watergate- schandaal in de doofpot te stoppen. Nixon zou volgens hem ook hebben afgeweten van de betalingen die zijn gedaan om het stilzwijgen van de inbrekers in het Watergate ho tel te kopen. Volgens het Witte Huis waren de veelvuldige gesprekken met Dean no dig omdat er zaken waren die Juri disch advies behoefden. De notulen van deze besprekingen zullen niet beschikbaar worden gesteld aan 'n Grand Jury of de Senaatscommissie, omdat een dergelijke stap "constitu tioneel piet passend zou zijn". 1*> LEIDEN De universiteitsraad is er gisteravond niet toe overgegaan subsidies van militaire instanties en internationale verdedigingsorganisa ties per besluit als onaanvaardbaar te kwalificeren. Een hiertoe strek kend concept-besluit van Bonarius c.s. werd met zeven stemmen voor en 22 tegen verworpen. Een zelfde concept-besluit met de toevoeging dat in bepaalde omstandigheden een uitzondering op het besluit mogelijk moet zijn (amendement van Gevers) werd eveneens verworpen. Wel besloot de universiteitsraad overeenkomstig een voorstel van het college van bestuur voor elk subsidie van een militaire instantie aan een vak- of werkgroep een meldings plicht in te voeren. Een amende ment op dit voorstel - de toevoeging dat de doelstellingen van militaire instanties onverenigbaar zijn met de doelstellingen van de universiteit en dat subsidies van militaire instanties daarom slechts in uitzonderlijke ge vallen aanvaardbaar kunnen zijn - werd overgenomen. Het besluit om voor elk subsidie van een militaire instantie een mel dingsplicht in te voeren betekent in feite dat elke vakgroep of werkgroep de aanvraag voor of het aanbod van een dergelijk subsidie door tussen komst van haar (sub) faculteit aan het college van bestuur moet mel den. De universiteitsraad zal waarop binnen zestig dagen moeten beslis sen of het subsidie al dan niet aan vaardbaar is. In de besluitvorming zal een positief advies van de (inter- of sub-)faculteit moeten worden be trokken. Het besluit van gisteravond is een uitvloeisel van de behandeling van een subsidie-verlening door het Ame rikaanse leger aan prof. dr. J. J. van Rood in juni van het vorig Jaar. Toen werd de wenselijkheid voel baar van een gericht subsidie-beleid en een uitspraak over subsidies van militaire instanties. Het college van bestuur verklaarde gisteravond bij monde van prof. Maas dat als de universiteitsraad een onaanvaard baar zou uitspreken over militair subsidies, aan anderen (lees: facul teiten) een beslissing wordt ontno men. Hij vond dit onjuist. Overigens zal het college van be stuur vóór 1 december dit jaar een aantal voorstellen doen over een sub sidiebeleid.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 1