IERV. WILLEN 5AMEN BOUWEN UW DAGBLAD Raad v. Kerken: geen beginselverklaring j2lïi den Berg verovert (eer Leidse schaaktitel Niet te laat kiezen voor priesterschap van gehuwde mannen MEE OP VAKANTIE ÏSDAG 5 JUNI 1973 «jjnuiiimuj» De Raad van Kerken heeft ach teraf toch geen behoefte aan een beginselverklaring. Spoedig na het ontstaan van de raad kreeg de secretaris, dr. H. A. M. Fiolet, opdracht zo'n basis te ontwer pen. Dat ontwerp kwam onder krachtig vuur uit de deelnemen de kerken te liggen. Een com missie moest een tweede proeve maken. In zijn laatste vergade ring heeft de Raad "geconsta teerd dat hij voorlopig geen be hoefte heeft aan een beginselver klaring". Wel zal aan die tweede- proeve-commissie worden ge vraagd, of zij voor de dag kan ko men met een "rekenschapsbe- richt" over wat de kerken bij hun werk in de raad wezenlijk drijft. Dr. A. Kruyswijk, voorzitter van de raad en van de gerefor meerde synode, en ds. J. C. H Jörg, zijn hervormde collega, hebben geprobeerd het "rechts omkeert" van de meerderheid de raad te stuiten. Zij den versluiering van de situatie. De Raad wil blijkbaar terug naai de begintoestand, toen er alleen jen werkprogramma was. "Pedagogisch fnuikend" noem den zij het, als na de eerste proe ve. die sterk polariserend heeft gewerkt (zeiden zij), niets anders dan een werkprogramma komt. Maar anderen zoals de gerefor meerde ds. R. J. van der Veen (zendingsgedelegeerde) vroegen ?ich af. wat voorzin een begin selverklaring heeft. Hij voorzag moeizaam amenderen en fixeren van een document. "Je kunst te genwoordig niet meer een stuk voor Urk opstellen, dat ook op dezelfde manier door de Vrije U- niversiteit wordt begrepen, zei hij. Hij verwees trouwens naar brieven van Paulus die aan de christen in Colossee zó heel an ders schreef dan aan die in Salo- niki, dat het nauwelijks dezelfde apostel lijkt. Op voorstel van ds. Van der Veen werd ook besloten de com missie. die het "rekenschapsbe- richt" moet samenstellen, te vra gen een "rekenschapsproces" op gang te brengen. 'Xaten wij, zo stelde hij voor. een of twee jaar twee kapitale bijbelgedeelten cen traal stellen binnen de Raad van Kerken, op vergadering of om de andere vergadering". e voorkomende gevallen, r nieuwbouwplannen ter tafel ge- iht worden, wordt door onze com- iie met grote nadruk de aan- it gevestigd op het onderzoeken de mogelijkheden met andere tschappen tot gemeen telijke bouw te komen. Een ng die in nieuw te vormen ge- aten of stadswijken eerder tot ltaat leidt dan in reeds histo- gevestigde gemeenten. Inza- estauraties wordt door onze com- »e niet alleen op de mogelijk- tot samenwerking met andere genootschappen gewezen maar ns geadviseerd om de burgerlij- irerheid in te schakelen. In een il geval heeft onze commissie 'n iept-contract opgesteld voor dracht van een monumentaal gebouw aan het gemeentebe- onder behoud van het recht tot uik door de hervormde gemeen- dus de hervormde bouw- en res- atie-commissie in haar Jaarver- over 1972, waarin in het bijzon- wordt gewezen op de precaire fi- ïiële situatie inzake org. fers irig Jaar kwamen, voor landelijke commissie bekend, in al 13 (in 1971: 16) nieuwe kerken or gebruik door de her- ïde gemeente ter plaatse al of in samenwerking met andere genootschappen. Van deze 13 t en kerkelijke centra zijn er fl: 11) "volledig hervormd": werden gebouwd en bestemd, gemeenschappelijk hervormd en formeerd gebruik; en 3 (1) kwa de grond als hervormd en r.k.-combinatie (in 1971 tsnog 1 r.k. en herv. kerk). Ijst van de in het verslagjaar ge- gekomen restauraties omvat 43 bij (in 1971: 52) plaatsen. Het gaat hierbij om 27 (35) kerken, 14 (9) kerktorens en 1 (2) kerk met toren. Eén kerk werd verbouwd tot modern wijkcentrum (diversen gereedgeko men in 1971: 2 kerkinterieurs, 1 kerkdak, 1 kerkhofmuur, 1 consisto rie en 1 hekwerk bij een hervormde kerk). De commissie bericht voorts over 't afstoten van 4 (een jaar eerder: 6) kerken in 1972, n.l. de kerkruimte in het buurtschap Etersheim (N.-Holl.) overgedaan aan een zangeres/pae- dagoge, maar die nog wel mag wor den gebruikt voor de kerkdienst en de zondagschool; de Nieuwe Kerk in Helder verkocht aan een volle evan geliegemeente; de Pieterskerk in Lei den (buiten gebruik gesteld; er wordt met 't rijk onderhandeld over evt. overname) en de Wilhelminakerk in Rotterdam-Z., verkocht aan de burgelijke gemeente. Verder werden 3 kerken (1971: 1 kerk plus toren) overgedragen aan de stichting Aide Fryske Tsjerken. Eerder gingen reeds 6 kerken plus toren en 2 torens in eigendom over aan de stichting Oude Groninger Kerken. Deze stichtingen die in hun pro vincie kerken wegens hun schoon heid en historische waarde willen behouden, streven naar zo veel mo gelijk handhaven van de vroegere bestemming. Vaak wordt het gebouw voor gebruik op zondag verhuurd aan de hervormde kerkvoogdij. Voorts signaleerde de commissie een verdere teruggang in het aantal plannen, dat zij ter advisering kreeg voorgelegd. Niet alleen was het aan tal nieuwbouwplannen uiterst be perkt, maar het volledig stopzetten van enige toezegging van subsidies voor restauraties maakte dat het to taal aantal projecten zich tot 34 be perkte. Bij het vooratgezette veelvuldig contact met de rijksdienst voor de monumentenzorg werd het hoofdac cent van de uitvoering van de res tauraties in 1972 verlegd naar de steeds precairder wordende financië le situatie, behalve ten gevolge van de subsidiestop voor toekomstige res tauraties, n.l. ook door het niet op trekken van reeds in vroegere Jaren toegezegde subsidiebedragen naar het prijspeil van 1972. Verschuivingen Beroepingswerk Ned. Herv. Kerk Beroepen te Rünsburg en Katwijk aan de Rijn: G. J. van de Bogerd te Ridderkerk (toezegging): beroe pen te Baarn: H. Smit te Gouderak: Beroepen te Zalk en Veecaten: Th. van de Heyden, kandidaat te Rot terdam: beroepen te Vlagtwedde: C. S. Verwoert te Menaldum: Beroepen te Vlaardingen: I. J. Walpot te Al phen aan de Rijn (Rijnstroom): Benoemd als part-time predikant te Hansweert: J. R. Kok, kandidaat te Leiden: Bedankt voor LunterenKSchip - per te Dordrecht; Bedankt voor Wijk bij Heusden: J. C. Schuurman te Put ten: Aangenomen naar Oostburg: G. J. Geurtsen, vroeger predikant bij de First Presbyterian Church te New York. Geref. Kerken vrijgem. Beroepen te Bergentheim: D. Noort te Buitenpost Christ. Gereform. Kerken Beroepen te Pitt Meadows (B. C.) bij de Free Christian Reformed Churches: P. den Butter te Bun schoten: Beroepen te Rijnsburg: H. de Graaf te Maarsen. Gereform. Gemeenten Bedankt voor Ridderkerk: C. van de Poel te Yerseke: Bedankt voor Borssele en Zwijndrecht: J. Karens te Opheusden. De commissie wist in enkele geval len te bereiken dat toestemming werd gegeven tot een zeer beperkte conso liderende restauratie, waarvan de te maken kosten t.z.t. bij de subsidia bele lasten van een totale restaura tie gevoegd mogen worden. In enkele andere gevallen, waarin verder uit stellen van de restauratie van een monumentaal gebouw (ook) niet ver antwoord was, werd een toezegging van subsidie verkregen onder gelijk tijdige intrekking van reeds eerder gedane toezeggingen voor minder ur gente en nog niet begonnen restau raties. Als enige lichtpuntje in deze sombere toestand, aldus het Jaarver slag, kan worden vermeld dat in het kader van de werkverruiming in het noorden van het land weer een en ander ter hand kon worden geno- Illustratief voor dit alles is de ver melding in het Jaarverslag over de wapenschildjes, behorende bij de kro nen van de hervormde kerk te Oolt- gensplaat. Deze kaarsenkronen staan op de lijst van Monumentenzorg, dat echter geen middelen ter beschik king kon stellen voor de kostbare restauratie van de bij schilderswerk zaamheden gedemonteerde schildjes. Daarop heeft de commissie, schrijft zij, „zich tot het Anjerfonds gewend met het resultaat dat dit fonds de voor de restauratie benodigde gel den in uitzicht stelde". PARIJS Mgr. Jac. Delarue hoopt dat de kerk in bepaalde geval len toestaat dat gehuwde mannen priester worden gewijd en dat deze beslissing "niet te laat komt". Mgr. Delarue, bisschop van Nanterre, schrijft dit in een brief aan zijn priesters. Als voormalig hoofd van het seminarie voor "late roepingen" nabij Parijs, geldt hij binnen het Franse episcopaat als bijzonder des kundig op het gebied van het pries terambt. Sinds de laatste bisschoppensyno de in Rome hebben verschillende bisschoppen zich voor de gehuwde priester uitgesproken. De meerder heid is echter voorstander van een langzame ontwikkeling. Mgr. Dela rue staat niet bekend als bijzonder vooruitstrevend. In zijn brief aan de priesters her innert Mgr. Delarue aan zijn 20-Ja- rige ervaring in de leiding van semi naries. Hij constateert dat bij veel seminaristen hun geschiktheid 'voor het celibaat beslissend was voor hun keuze voor het priesterschap. De bisschop van Nanterre hoopt dat een aantal van degenen die uiteindelijk kozen voor het huwelijk, terwijl ze beschikken over vele menselijke, gees telijke en en apostolische gaven, tot priester gewijd kunnen worden. Hij onderstreept dat dit geen er gernis hoeft te geven, wijzend op het gebruik in de oosterse kerken en het feit dat Paus Pius XII verschillen de keren het wijden van een gehuw de man in de Latijnse kerk heeft toegestaan. Dergelijke wijdingen moeten vol gens Mgr. Delarue geen sensationele gebeurtenissen zijn en evenmin be schouwd worden als een ramp of een noodoplossing in een snel verslechte rende crisissitautie, maar een posi tief antwoord op wat wij ontdet hebben als de bedoeling van God met de kerk in onze tijd. "Daarom zou ik graag willen dat deze beslissing niet te laat komt". Een dergelijke ontwikkeling leidt niet tot een ontwaarding van het celibaat, aldus Mgr. Delarue. "Juist wanneer men in alle vrijheid kan kiezen voor het celibaat, zal het een nieuwe waardering krijgen". Inmiddels heeft bisschop John LRodgers van Rarotonga op de Cook Eilanden er eveneens op aangedron gen dat de kerk ertoe overgaat ge huwde mannen tot priester te wij den. Gehuwde priesters zijn het best geschikt om te werken op de eenza me Pacific eilanden en andere gei- soleerde gebieden, zo zei hjj tijdens een vergadering van priesters in Ra rotonga. VAT1KAANSTAD Ter gelegenheid van de tiende sterfdag van paus Johannes XXIII heeft paus Paulus opgeroepen tot een "authentiek en onvervalste gedachtejiis" van zijn voor ganger Paus Paulus, die sprak tijdens een plechtige hoogmis in de Sint Pieter (zie foto), waarschuwde tegen "onvoor zichtige of eenzijdige interpretaties" van de persoon en het pontificaat van paus Johannes. Hij was niet aldus de paus de patroon van degenen die contesteren, de paus van de bevrijding van de ketenen van de traditie, de initatiefnemer van een willekeurig "ag- giornamento" zonder duidelijke grenzen. In dit verband stelde de paus dat men in naam van zijn voorganger zelfs elk gezag aanvalt, ivaaruit de kerk haar eenheid en katholiciteit afleidt. Het pontificaat van paus Johannes 20 vervolgde de paus is niet inconsequent t.a.v. de oorspronkelijke leer van de kerk van Petrus. Johannes XXIII is veeleer een krachtig en over tuigd verdediger van de traditie geweest. Vanuit deze nauwe verbinding met de katholieke traditie kon hij de bronnen van de verlossende ivaarheid in stromen veranderen, de kerk door de levendmakende geest van het evangelie verjongen, de hand uitstrekken naar de gescheiden christenbroeders over een kloof en een rivaliteit van eeuwen en een vertrouwvol gesprek beginnen met de geseculariseerde wereld". Onder de 20.000 gelovigen die de pausmis bijwoonden, was ook Guiseppe Roncalli, de broer van de gestorven paus. eslissing valt in laatste roncle ÏIDEN Pas in de zevende en 3 ronde waarin spanning en ie hoogtij vierden slaagde Phi- topspeler Ad van den Berg erin ltel van Leids schaakkampioen irolongeren. Hij maakte in zijn 5te partij tegen Erik Bongers zeer benauwde momenten mee, hij kon toch een toreneindspel iken, dat hem goede winstkansen ofde. Daar De Graaff, die tot en de zesde ronde samen met Ad de leiding ging, een theoretisch offer in het tweepaardenspel te- runner-up Joop Piket met een 'rlaag zag beloond, had Ad aan 'se voldoende om voor de tweede in successie de Leidse titel te 'eren. Inderdaad eindigde zijn tij tegen Erik in tweede zitting na tiental zetten in remise. Welis- moest hij Joop Piket naast zich de eerste plaats dulden, maar het 4 il weerstandspunten was duide- in het voordel van Ad van den Volgens Joop Piket was het van een beslissingsmatch een e oplossing geweest dan het be- 'u op weerstandspunten. Dit te noemde hij in combinatie met Zwitsérse systeem een loterij, der vond hij, dat de wedstrijd er in gebreke was gebleven, want had tegen Ad van den Berg moe- spelen en De Graaff tegen Van an Reek, die in de laatste ronde talentvolle Jeugdschaker Joan (15 jaar) versloeg, en Huizer, fnet Pols afrekende, belandden in eindstand naast De Graaff op de ede plaats. Joan Baart was met gedeelde negende plaats de beste Idspeler. 'de tweede groep vochten Lom- te en Van Ingen Schenau een ■Jfln-nek-race uit. Beide titel- didaten kwamen in hun onder- Party remise overeen. In de ste ronde versloeg Lommerse zijn ®tent Th. van den Berg. Van In- Schenau had het tegen de ge- riijke Vrieze heel wat moeilijker, verloor zelfs een stuk en kwam tegenslag niet meer te boven. flalve gingen de titel en de beker Lommerse, die als enige in deze 1 ongeslagen bleef. Behalve Van De Wit om de nieuwe kampioen tot Hoewel het niveau van de deel- 1 Schenau gelukte het ook aan een puntendeling te dwingen. nemers vrij hoog lag, was het aantal Weer geen titel voor Betty Stöve PARIJS Betty Stöve heeft ook haar tweede kans op een titel tijdens de internationale tenniskampioen schappen van Frankrijk in Parijs niet kunnen gebruiken. Met haar Franse partner Patrice Dominguez verloor zij in de finale van het gemengd dubbelspel van de geheel Franse combinatie Francoise Durr/Jean Claude Barclay met 1— 6, 4—6. In het heren enkelspel hebben de verrassingen zich voortgezet op de voorlaatste dag. Niki Pilic, ruim 33 Jaar, nog nooit eerder finalist in een werkelijk belangrijk toernooi, niet ge plaatst voor Parijs, schoof Adria no Panatta gemakkelijk ter zijde, 6—4. 6—3, 6—2. In de eindstrijd ontmoet de Zuid- slaviër Ilie Nastase, die Tom Gorman zo mogelijk nog minder illusies liet: 6—3, 6-4, 6—1. Motorsport Tony Rutter, een 31- Jarige Engelse gereedsohapsmaker, heeft gisteren op het bergcircuit van het eiland Man de 350 cc-klasse van de Engelse TT-motorraces gewonnen. Hij legde met zijn Yamaha de vijf ronden (303.6 km.) af in 1 uur 50 min. 58.8 sec. (gemiddelde 164.13 km. per uur) van 50 schakers, van wie 26 de eerste groep bezetten, bepaald aan de lage kant. Daaraan waren de slechte keuze van de speeldata en de van tevoren bekendgemaakte indeling in drie groepen debet. De speeldata zullen in de toekomst gunstiger uitvallen, daar de wedstrijdleider besloten heeft het toernooi voortaan in januari in plaats van maart te starten. De eindstanden van dit toernooi zijn: Groep één: 1 en Leids kampioen A. M. J. v. d. Berg met 5% punten uit 7 partijen: 2. J. J. Piket 5%: 3/5 R. A. G. de Graaff, A. W. Huizer en J. v. Reek, ieder 5; 6/» Th. Piket. E. Bongers en R. M. Mieremet, allen 4% 9/11 A. Passchier, J. Baart en L. A. Pols, elk 4. Groep twee: 1 en kampioen A. Lommerse met 6 punten uit 7 duels: 2 M. Vrieze 5%; 3/4 J. de Wit en A. D. van Ingen Schenau, beiden 5: 5/6 J. Postma en P. Zwetsloot, ieder 4Ui; 7/10 A. Geyer, C. J. Freekc, Th. P. v. d. Berg en E. B. E. v. Dijk, allen 4. Algemene wil niet dupe van fusie worden LEIDEN Ter gelegenheid van 't vorige week behaalde kampioen schap van West I B hield De Alge mene een receptie in Zaal Petrus, aan de Lammenschansweg. Onder de aanwezigen, waren naast enkele ver tegenwoordigers van zustervereni gingen, de heren Biegstraaten (na mens de Sportstichting) en J. van Nierop in zijn functie als voorzitter van Rijndelfland. Sportstichtingvoor zitter Biegstraaten liet zijn felicita ties vergezeld gaan van het aanbie den van de gebruikelijke wedstrijd bal en maakte meteen van de ge legenheid gebruik om te reageren op de openingswoorden van De Algeme ne voorzitter Huub Oudshoorn. De scheidende clubvoorzitter had daar mee de kwestie van de terreinen (ontstaan door de op handen zijnde fusie tussen Vicus Oriëntis en Fluks) aan de orde gesteld. Voorzitter Oudshoorn: "wij voelen ons niet ge noodzaakt de dupe te worden, van een fusie, die andere verenigingen als een noodzaak zagen". De heer Biegstraaten was het standpunt van De Algemene bekend, maar deelde de aanwezigen mee. dat De Algeme ne zich bij elk ander te nemen be slissing zal moeten neerleggen. R\jn- delflamdvoorzitter Jaap van Nierop noemde vooral de sportieve kant van de zaak. "Na het verlies van Ready en Paims als overgangs klassen. verheugt het me, dat de 2 opengevallen plaatsen. wederom door ploegen uit onze bond zijn inge nomen". HIJ wees De Algemene er verder op, dat er beslist verder ge keken moest worden, dan het eer ste team, om de plaats in de over gangsklasse voor de toekomst te ver zekeren, en besloot zijn woorden met het aanbieden van de kampioensme daille. Het schoolkorfbaltoernooi, dat afge lopen zaterdag werd afgelast, is op nieuw vastgesteld en wordt nu a. s. zaterdag 9 Juni gehouden. Aan vang: 8.30 uur. Motorsport Het officiële team van Yamaha zal in 1973 niet meer in motorraces uitkomen. De heer Na- gaoka van de directie van de Japan se motorfietsenfabriek heeft dit ver klaard. De beslissing is genomen uit respect voor de Finse wereldkam pioen Jarno Saarlnen. die voor de renstal uitkwam, en tijdens de gro te prijs van Italië bij een ernstig on geluk om het leven kwam. Swift-jeugd succesvol LEIDEN De 8-Jarige Paul Al- bers en de 10-jarige Ron Boeff zijn Jeugdkampioen wielrennen van Zuid-Holland geworden. De Swift- leden wonnen de -wedstrijden op het parcours in de Waard in Leiden. Ook twee andere Swift-rennertjes wa ren succesvol. Paul Bekooy en Tij- men Koet legden beslag op tweede plaatsen. In het clubfclassement werd Swift tweede achter Sparta uit Den Haag. Uw dagblad wil gaarne mee met vakantie als U wilt helpen, door gebruik te maken van het hieronder afgedrukte vakantieformulier dit tenminste 8 dagen voor Uw vakantie aan ons in te zenden. Als brief verzenden frankeren met 35 ct. Ons HUISADRES is: Naam: Straat: No. Woonplaats: Kwartaal Wij hebben een Maand Postabonnement Ons VAKANTIEADRES ls: doorhalen wat niet van toepassing is. 7 L straat plaatsnaam: S.v.p. in blokletters KOSTEN VAN OPZENDING Voor Nederland. België en Luxemburg gratis. De overige Europese landen uitsluitend per luchtpost. Kosten t 1<— per dag De praktijk heeft ons geleerd, dat de bezorging van kranten in de Zuld- Europese en Noord-Afrikaanse landen nog als eens te wensen overlaat. WU kunnen daarom geeD verantwoording nemen voor kranten, welke niet tijdig op het vakantieadres worden ontvangen.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 15