LEIDSCH DAGBLAD ECONOMISCHE CRISIS DREIGT IN RUSLAND Explosie in vuilniswagen Protest judoka s tegen Budobond vandaag Carrières Brezjnew en Kosigin in gevaar leidsch dagblad Weinreb werd terecht veroor deeld' van der velde Citroen MAANDAG 4 JUNI 1973 OPGERICHT I MAART I860 No. 34033 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN >teeds meer tekenen wijzen er op dat Rusland aan de voor- ivond staat van een economische crisis, die vergelijkbaar tal zijn met die welke aan de grote zuiveringen van Stalin n het midden van de jaren dertig voorafging. Voor het eerst sinds Brezjnew en Kosigin in 1964 aan de macht kwamen, geejt het Kremlin toe dat er ernstige tekort icomingen zijn in de industriële en agrarische produktie, in de 'planning en de kwaliteitscontrole. >e Prawda, de officiële spreekbuis de Russische communistische artij, eiste onlangs een onmiddel- jk onderzoek naar het feit dat een root aantal fabrieken hun leve- ngsverplichtingen niet tijdig na- Als gevolg daarvan zou door Behalve de industriële politiek Een soortgelijke inefficiëntie doet zich ook voor in de zware industrie. Dat is in feite een nog veel ernsti ger zaak omdat 't negende vijfja renplan daardoor in gevaar wordt gebracht. hele land een kettingreactie ontstaan, die de industriële roduktie ernstig heeft aangetast, 'egelijkertijd leverde het blad kritiek op de slechte kwali- vele door staatsonderne- vervaardigde produkten. MOEILIJKHEDEN en ander werd geschraagd met hele lijst met voorbeelden van late leveranties in het eerste wartaal van dit jaar. moeilijkheden moeten voor een eel worden toegeschreven aan een ekortschieten van de centrale plan ing op het gebied goederen ook de falende agrarische politiek een voorname oorzaak van de eco nomische crisis. Al sedert het mo ment dat Stalin 98 procent van de akker bouwgrond "collectiviseerde", is Rusland niet in staat gebleken zorg te dragen voor een voldoende voedselproduktie. De moeilijke voed selsituatie is één van de hoofdrede nen geweest voor het feit dat de Russen zich de laatste Jaren meer voor het Westen hebben opengesteld. PARTIJPOLITIEK Brezjnew's recente omvangrijke an de produk- gfaanaankopen (30 miljoen ton in de juiste kwa- de Ver. Staten en Canada) en de t en aan het volstrekt ontbre- aankoop van 200.000 ton boter in de van marktonderzoek. Dit kan eg bewijst dat de economische et best worden geïllustreerd aan partijpolitiek in de praktijk niet hand van een bulletin, dat is voldoet. Wanneer alles aan iedereen jegeven door de universiteit van toebehoort, is in feite niemand er gens eigenaar van en dus is er nie mand die zich echt wil inzetten. ïrhoging van de schoenenproduktie Deze natuurlijke menselijke reactie het land - 40 miljoen paar per moet nu ook de Sowjetrussische lei ders duidelijk zijn geworden. De praktijk bewijst dat ook: de boe ren, die eigenaar zijn van de 2 pro- de verko- niet gecollecticviseerde grond, Eenzelf- jeveren tweederde van de aardap- pelproduktie, 40 procent ------ Friedrich Weinreb aarin wordt gezegd dat de totale ligt opgeslagen. De voorraden de schoenwinkels zijn in de laat- drie jaar met 65 procent geste- in, terwijl de groei v£ in slechts 22 procent 1 situatie doet zich voor in de kle- Dgindustrie, waar de produktie gxoenteproduktie, 60 procent nds 1970 met 24 procent is geste- eieren en 38 procent van de melk. Meer dan de helft van de pro- De onvolkomenheden zijn echter niet verkocht, manager van een schoenfabriek rklaarde in de Prawda schoenen van Niettemin wordt iéde kwaliteit te maken. Veertig van het systeem mee aangetoond, went van het leer dat zijn fa- omdat het land in feite over alle ■iek geleverd kreeg in de eerste benodigde natuurlijke, chemische maanden van dit jaar, bleek bruikbaar te zijn. Bovendien was hoeveelheid leer die geleverd was ichts driekwart van hetgeen gevraagd. Ook de toe- 'ering van andere grondstoffen is ontoereikend. Er moest daarom mate zorg baart. Wanneer schippcrd worden. Gewonde in Alkmaar extra gedemonstreerd door het mis lukken van de wintergraanoogst als gevolg van de weersomstandigheden. TRIODEN IET ZON Perioden met zon en op de meeste latsen droog weer. Zwakke tot ma- e wind uit westelijke richtingen, nimumtemperaturen ongeveer 8 aden, maxima morgen rond 18 iden. 5 JUNI op: 4.23 uur; onder: 20.54 uur. ian op: 9.28 uur; onder: -.- uur. ogwater te Katwijk te 6.05 en 35 uur, laagwater te 1.55 en 14.19 technische mogelijkheden beschikt om tenminste de bevolking van vol doende brood en boter te kunnen voorzien. Dat is een situatie, die zo wel in de Sowjet-Unie als in de an dere Oostbloklanden in toenemende niet snel een oplossing voor de crisis wordt gevonden, moet rekening worden gehouden met het einde van de carrières van zowel Brezj new als Kosygin. Koningin ontvangt NAVO- admiraal DEN HAAG (ANP) Koningin Juliana heeft vanmorgen op „Huis ten Bosch" ontvangen admiraal Ralph W. Cousins, NAVO - bevelheb - ber van de zeestrijdkrachten in het Atlantisch gebied. Admiraal Cousins werd vergezeld door zijn echtgenote. ALKMAAR In de vuilverbran dingsinstallatie in Alkmaar heeft zich vanmorgen rond half tien een ontploffing voorgedaan waarbij een van de werknemers werd gewond. Hij werd met brandwonden aan een van zijn armen en zijn gezicht in het ziekenhuis opgenomen. De ontploffing deed zich voor in een trommelwagen (die het huisvuil op haalt), die op dat ogenblik aan het lossen was by de stortkoker naar de vuilbunker. Tijdens het lossen keek een van de mannen, die in de los- ruimte werkt in de wagen en kreeg op hetzelfde ogenblik een steekvlam in het gezicht. De brandweer en po litie van de gemeente Alkmaar zijn onmiddellijk begonnen met een on derzoek naar de oorzaak van de ont ploffing. De vuilverbrandingsinstal- Vragen over representatie gelden van dr. Polanen latie, die aan de oostkant van Alk maar is, is door de explosie niet be schadigd. Er wordt normaal doorgewerkt. De installatie verwerkt het huis- en in- dustrievuil van Alkmaar en enkele gemeenten in de nabije omgeving. Ter kennismaking 4 weken voor de halve prijs. Ik word abonnee per 17 juni 1973 en ontvang de krant reeds vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee. naam: adres: plaats: gironummer: Hok|e zwart maken, bon Invullen In open envelop (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad, antwoordnummer 214, Leiden. Na zes jaar meldt dader overval zich AMSTERDAM (ANP) "Een oprisping van eerlijkheid", zo noemde 'n woordvoeroer van de Amsterdamse politie de bekente nis van een 55-jarige schilder, dat hij ruim zes Jaar geleden op 14 januari 1967 op de Wilt- zanglaan in Amsterdam-west de filiaalhouder van slagerij Klinkhamer onder bedreiging met een pistool van een tas met f4.900 had beroofd. Blijkens de aangifte bij de politie zou er echter f 7.500 in de tas hebben gezeten. De man belde het afgelopen weekeinde uit een telefooncel de politie van 't bureau Warmoes- straat met de mededeling, dat hij de dader van de overval was geweest en men hem maar moest komen halen. Dit gebeurde prompt, zodat hij na al die Ja ren alsnog in de cel is beland. PARAMARIBO Het Surinaam se Statenlid dr. Kirasingh heeft de ministerraad vragen gesteld over de besteding van representatiegelden door Surinames gevolmachtigd mi nister in Nederland dr. Polanen (fo to). Volgens Hirasingh heeft de mi nister geweigerd de accountants dienst betalingsbewijzen over te leg gen. De dienst zou een kastekort heb ben geconstateerd en In zijn werk zijn belemmerd. Het Statenlid meent dat zo corruptie in de hand wordt gewerkt, de reputatie van de regering wordt geschaad en dat de minister moet worden ontslagen als hij zich schuldig heeft gemaakt aan *rau> duleuze handelingen. Prof. Van Giffen overleden LEIDEN Morgenmiddag wordt op de algemene begraafplaats in Die ver (Drente) het stoffelijk overschot ter aarde besteld van prof. dr. A. E. van Giffen, wereldbekend archeoloog, die in Zwolle op 89-jarige leeftijd is overleden. Albert Egges van Giffen, op 11 maart 1884 in Noordhorn (Gro ningen) geboren, was tot aan zijn dood rijksadviseur voor de bescher ming en de instandhouding van hune bedden en van gerestaureerde archeo logische monumenten. Hij studeerde biologie aan de rijks universiteit in Groningen en daarna oudheidkunde in Leiden. In 1912 werd hij conservator van het rijksmuseum van Oudheden in Leiden. In 1917 werd hij in Groningen conservator van de afdeling zoölogie. Voor zijn onderzoekingen, onder meer in de zgn. dorpsheuvel in Val kenburg, heeft hij vele binnen- en buitenlandse onderscheidingen ont vangen. T) \i*> AMSTERDAM Friedrich Wein reb is na ds oorlog terecht wegens samenwerking met de Duitse bezet ters veroordeeld. Tot deze onthutsen de conclusie rijn de samenstellers van een tussenrapport gekomen, dat in opdracht van de regering wordt samengesteld door het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie. Dit rapport van de heren A. J. van der Leeuw en dr. D. Giltay Veth is een samenvatting van hun voorlopige conclusies na het verhoor van honderden getuigen en navorsin gen in vooral Duitse archieven van de Sioherheits Polizel. In de loop van dit jaar zullen nog een veertigtal getuigen ln Israël worden gehoord. Het rijn voorname lijk Nederlandse joden, die naar 16- raël emigreerden. De samenstellers van het rapport hebben echter zoveel bewijzen van Weinrebs schuld aan cel-spionage en verraad verzameld, dat deze laatste verhoren hun conclusie „Schuldig" niet meer zullen wijzigen. Zie verder pagina 4 WASSENAAR Van Zuylen van Nijevelt9traat 372 LEIDEN Zoeterwoudseweg 23 LEIDERDORP v. d. Valk Boumanweg 180 Van Polanen: „Niet te oud* DEN HAAG (ANP)) Vijf v<*>r- aanstaande Nederlandse Judoka's zijn het verregaand oneens met het door het hoofdbestuur van de Budobond Nederland (BBN) gesanctioneerde keuzebeleid voor vertegenwoordigende nationale ploegen van coach Willem Ruska. Het zyn Jan Bosman, Theo Schneider, Jan de Graaf en de Lei- denaar Adri van Polanen, die in mei uitkwamen op de Europese kam pioenschappen in Madrid, doch voor de wereldtitelstrijd In Lausanne (22— 25 Juni) terzijde werden geschoven. By dit viertal heeft zich gevoegd lichtgewicht Joop Koning, die wei gerde in de Spaanse hoofdstad als 'nummer 'drie' In actie te komen, wat inhield een plaats in de landenploeg in de individuele wedstrijden traden Brandts en Schilder op. Het vijftal stelt zich voor zijn be zwaren op zeer korte termyn aan het bestuur kenbaar te maken in de vorm van een protest. Niet om nog te elf der ure een herziening van de Jonge en onervaren ploeg voor Lausanne af te dwingen, maar om principieel stelling te nemen tegen de manier van selecteren die nu is gevolgd. Adri van Polanen: "Verjonging is natuurlijk mooi, maar het moet niet ten koste van alles gaan. Ten eerste zyn wij gemiddeld 25 Jaar, wat Je met goed fatsoen toch niet oud kimt vin den en ten tweede hebben wij vaak genoeg bewezen beter te zyn dan de i Een Russisch supersonisch toe stel is uiteengespat tijdens vlieg demonstraties in Parijs. De bemanning moet op slag dood zijn geweest. De duizen den wrakstukken troffen het dorpje Goussainville als een zwaar bombardement in de oorlog. Uit de ravage roerden veertien doden geborgen. Het aantal gewonden liep tegen de dertig. Op de bovenste foto de trots van de Russische ontwerpers, de Toepolew 144. voor hij op steeg voor de demonstratie vlucht rondom het Parijse vliegveld Bourget. Een vlucht, waarvan hij niet zou terugke ren. Op de achtergrond begint de Brits-Franse concurrent, de Concorde 202, aan zijn aandeel aan de show. Op de andere foto's (vage) beelden van de tragische mo menten, die de honderdduizen den toeschouwers met verbijs tering ondergingen: in een steile duik explodeert het machtige Russische gevaarte PAGINA 4 20 PAGINA'S Roodenburg won in de laatste mi nuut en bezorgde RBC daarmee het kampioenschap bij de ama teurs. Volendam maakt na de overwin ning op PEC een goede kans om tot de eredivsie door te dringen. En natuurlijk nog veel meer sport PAGINA'S 9-17 tel. 1441 tel. 33741 tel. 34290 Jongens die nu gaan. Ik ben Neder lands kampioen geweest, Theo Schneider zelfs vier keer achter el kaar, Joop Koning twee keer en Jan Bosman was vorig jaar by de e.k. in Voorburg nog tweede in het half- z waargewicht". Wim Ruska ontkent dit niet. „Maar" zegt hij, „ik wil graag met nieuwe krachten beginnen, waar ik over een paar Jaar nog wat aan heb.' Het vyftai vindt dit geen argument. Theo Schneider: „In elke tak van sport is het toch zo dat als er uitge zonden wordt, de nationale kampioen niet wordt overgeslagen." BEIROET In de Libanese hoofd stad Beiroet is vandaag een interna tionale conferentie begonnen over de gevaren van vervuiling van de Mid dellandse Zee. Het doel van de bij eenkomst die drie dagen zal duren, is te voorkomen dat het Middelland- sezeebekken een "dode zee" wordt. De vertegenwoordigers van ruim 100 Arabische en Europese steden gaan onder auspiciën van de Ver enigde Naties en de Arabische or ganisatie van gemeenten na wat de belangrijkste oorzaken van de vervui ling zijn en wat er in de wetgeving van de betrokken landen tegen wordt gedaan. Verwacht wordt dat de con ferentie aanbevelingen zal doen om het euvel te bestrijden. Zwitserse ANWB: Pas op voor overstekende kikkers BONN Op de weilanden en velden van Zwitserland zijn de kikkers in het voor jaar even talrijk als spreeu wen tussen de kersenbomen Bovendien zijn de diertjes zeer actief, op weg naar lok kend water en het is die algehele beweeglijkheid, die de Zwitserse touringclub ver ontrust. De amfibische springers door duistere driften gedre ven, schuwen voor hun dag tochten ook de autowegen niet. Daar vinden velen onder het geioeld van autobanden een voortijdig einde, wal droevig is voor de kikkers en gevaarlijk voor het snelver keer. Een geplette kikvors name lijk levert een zeer glibberig overschot op en in de afge lopen jaren is het nogal eens voorgekomen, dat auto's op zo'n massagraf aan het slip pen gingen en ongelukken veroorzaakten Vandaar dat nu op vele punten bij drukbereden we gen. ook bij de Zwitsers - Duitse grens, dwars door de weilanden dertig een timet e- hoge hekken zijn opgetrok ken. Zij moeten de kwaker de weg naar onbekende ver ten versperren. Of het vee) helpt wacht de tnvringclvb nog maar even af De actie ten behoeve nan kikkers en autorijders geldt voorlopig als proefneming De kikkprprnei zogezegd.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 1