Vertrouwen in Nixon zakt aanzienlijk voordeliger Spanning groeit in Midden-Oosten SLEUTELTJES Belangrijke verklaring op komst? Syrische leger in staat van alarm BEGINNENDE ASSISTENTEN ACCOUNTANT WASHINGTON De Amerikaanse republikeinse senator Charles Percy heeft er gisteren bij president Nixon op aan gedrongen .onomwonden en ondubbelzinnig" al datgene te onthullen wat hij over de zaak-Watergate zou weten. ,,De president is niet verplicht wie dan ook in bescherming te nemen", zei Percy in een van de krachtigste verklaringen over de kwestie door een vooraanstaand lid van Nixon's eigen partij. ,,Er staat nu teveel op het spel. Het president schap zelf bevindt zich in een crisis". Willy Brandt in Washington MAANDAG 30 APRIL 1973 Sluipschutters doden Britse militair WASHINGTON (ANP» De Westduitse bondskanselier Willy Brandt is in Washington aangeko- BELFAST Sluipschutters heb- men waar hij gedurende twee dagen ben gisteren in de roomskatholieke De senator zei dat hij deze week een motie in de senaat zal indienen waarin aan Nixon wordt gevraagd 'n commissie van onderzoek in te stel len. Het congreslid Robert Dole, voorma lig partijvoorzitter, verklaarde dat de geloofwaardigheid van de rege ring nu tot nul is gedaald en dat Ni- xons adviseurs Haldeman en Ehrlich- man ontslag moeten nemen. De re publikeinse senator Robert Young, zei dat de president een beslissende stap moet nemen. "Hoe langer hij wacht, hoe moeilijker het zal wor den". Afdelingsvoorzitter John An drews vertelde dat de reactie van de republikeinen in zijn staat (Ohio) er een was van "diepe verontwaardi ging, verlegenheid en schaamte". De president heeft gisteren zijn par ticuliere secretaresse mevrouw Rose Mary Woods, naar Camp David ont boden. Hierdoor zijn de speculaties toegenomen dat Nixon op het punt staat een belangrijke verklaring over de zaak-Watergate te publiceren. Vice-president Agnew verklaarde gisteren er niet aan te twijfelen dat de zaak-Watergate van invloed zal zijn op de tussentijdse congresver- kingen van volgend jaar. Hij drong er op aan dat men de affaire in het openbaar belang tot een be vredigend einde zou brengen, aange zien het slepend houden ervan, "de Republikeinse partij schade zou be rokkenen". Opiniepeiling Drieenzestig procent van de Ameri kanen gelooft volgens een recente opiniepeiling, dat het Witte Huis in het Watergate-schandaal belangrij ke informatie heeft achtergehouden. En op de vraag of Nixon persoonlijk vertrouwen inboezemt, antwoordde vorige week 53 procent ontkennend en 33 procent bevestigend terwijl de ze vraag in februari nog met 4841 in Nixons voord'eel werd beantwoord. Het opinie-onderzoek is verricht door het bureau Harris. Van de onder vraagden meende 32 procent dat Nixon persoonlijk van de afluister- pogingen op de hoogte is geweest, TEL AVIV/BEIROET <ANP) Israël heeft gisteren buitenland se regeringen en parlementen en in ternationale organisaties opgeroepen bij Irak en Syrië te dringen op de vrijlating van de weinige Joden die nog in die landen zijn. De oproep, in de vorm van een motie van het par lement waarbij slechts de vier com munisten zich van stemming hadden onthouden, kwam na een waarschu wing van minister van Buitenlandse Premier Golda Meir heeft gisteren bij gelegenheid van een dag van na tionale rouw ter herdenking van de gevallenen in de tweede wereldoorlog verklaard dat Israëls critici in het buitenland hun gemoraliseer tegen de Joodse staat zouden moeten af wegen naar de mate van de hulp die ze in de tweede wereldoorlog aan Joden hebben verleend. "Als u geen hand voor hun behoud hebt uitgestoken, houdt uw preken dan voor u", zei zij tijdens een plech tigheid in de kibboets Yad Morde - chai aan de grens van Israël met de bezette strook van Gaza. Zaken Eban dat Irak een zware ver antwoordelijkheid op zich nam door de protesten over vermeende grove behandeling van de kleine Joodse ge meenschap naast zich neer te leg gen. Minister Eban zei bevestiging te hebben gekregen van berichten vol gens welke onlangs in Bagdad een Joods gezin van vijf personen op klaarlichte dag was vermoord. Sedert september vorig Jaar zijn in Irak 16 Joden ontvoerd of verdwenen, aldus de minister. President Hafez Assad van Syrië vreest een Israëlische aanval en heeft het Syrische leger in staat van alarm gesteld, volgens de pers in Bei roet. Het blad L'Orient Le Jour zegt van diplomatieke kringen vernomen te hebben dat de Syrische regering in lichtingen heeft gekregen "die er op wijzen dat Israëlische agressie voor de deur staat". Ook wordt melding gemaakt van Israëlische demonstratievluchten bo ven Libanees gebied, "oorlogsvoorbe reidingen in Egypte", van een reis van de opperbevelhebber van de opperbevelhebber van de Egyptische strijdkrachten, naar Saoedi-Arabië en fellere activiteit van Palestij nen in Israël en de bezette gebieden en van de "Mirage-kwestie" de aanwezig heid van Mirages die Frankrijk aan Libië had geleverd, in Egypte. "Al Moharrar" schrijft dat "de strijd dichter bij is dan iemand ooit zou kunnen vermoeden". Premier Meir heeft in een vraag gesprek voor de Radio gezegd dat Is raël de Egyptische strijdkreten heeft vernomen en gereed is om het hoofd te bieden aan hervatting van de vij andelijkheden. Zij zei dat president Sadat "overstuur" is en dat zoiets al eerder tot oorlog had geleid. "Het eenvoudigste is dan tot oorlogvoeren over te gaan, zelfs als Cairo heel goed weet dat dat niet gunstig zal zijn voor Egypte of andere Arabi sche landen", zei zij. Palestijnse guerrillastrijders, die het vluchtelingenkamp bij Rashidieh aan de Zuidlibanese kust bewaken, hebben zaterdagavond een Israëli sche poging verijdeld om met kanon neerboten troepen aan land te zet ten. Dit meldt het Palestijnse pers bureau Wafa. Zes Israëlische ka- noneerboten, gesteund door twee helikopters, naderden de kust Bi- Jrashidieh in een poging troepen wist 34 procent het niet zeker en meende 34 procent van niet. Het Amerikaanse weekblad Time bericht in zijn nieuwste nummer dat een voormalige speciale adviseur, van president Nixon jonge mannen huurde om te fungeren als homo- sexuele aanhangers van de democra tische senator McGovern tijdens de presidentiële verkiezingscampagne van vorig Jaar. De bedoeling zou zijn geweest een band te suggereren tus sen McGovern en de "Gay Libera tion Movement", in de Verenigde Staten (een soort Amerikaanse COC) Het gezaghebbende Amerikaanse blad New York Times heeft giste ren voor de eerste keer een uitvoerig hoofdartikel gewijd aan het afluis- terschandaal van Watergate. "De voorbeelden van een schandelijk ge drag hopen zich op steeds ontstalen - der wijze dag na dag op, zo schrijft de commentator. "De gebeurtenissen van het vorig jaar mogen dan gedeeltelijk duide lijk worden, wat zich in de hoofden van de president en degenen die hem in het Witte Huls omgeven afspeelt is verre van duidelijk. De schanda len die elke dag aan de oppervlakte komen bespatten bijna de deur van het presidentieel bureau en raken zijn nauwste en machtigste mede werkers. De reputatie en het gezag zelfs van Nixon worden in gevaar gebracht. In plaats van zich echter vrij uit te spreken in het openbaar en onmiddellijk hervormende maat regelen te nemen, getuigt de presi dent in zijn doen en laten van een Bomaanslag op IBM-gebouw in San Salvador SAN SALVADOR Een bom heeft gisteren een gebouw van de Amerikaanse kantoormachinemaat- schappij IBM in San Salvador, hoofdstad van de middenamerikaan- se staat El Salvador, zwaar bescha digd. Van talrijke gebouwen in de om geving sneuvelden de ruiten. Men schat de schade op circa een mil joen dollar (2,8 miljoen gulden). Vorige week ontplofte een bom in het ministerie van Arbeid in San Salvador. De explosie richtte echter weinig schade aan. merkwaardige dubbelzinnigheid. Men vraagt zich steeds nadrukkelij ker af of zijn opdracht om de leden van zijn regering de gerechtelijke onschendbaarheid te weigeren be doeld is om met kracht op te treden tegen degenen die verkeerd gehan deld hebben of dat het wellicht een poging is degenen tot zwijgen te bren gen die kunnen praten in ruil voor het ontlopen van straf". "De president zou zich schrome lijk vergissen als hij gelooft zijn pa leiswacht te kunnen behouden en zich tezelfdertijd op een of andere wijze uit het schandaal te kunnen te rugtrekken. Het grote publiek heeft volkomen het gevoel dat hij omringd is door onbekwame en onbelangrij ke personen. Het publiek verwacht natuurlijk dat de president reken schap aflegt van de grote fouten die in zijn naam en in zijn belang zijn gemaakt. De tijd van liegen is voor bij". besprekingen zal- voeren met presi dent Nixon. Hij wordt hierbij steerd door een van zijn ste adviseurs, minister zonder porte feuille Egon Bahr en door Minister van Buitenlandse Zaken Walter Scheel. De besprekingen met Nixon beginnen morgen. Op een persconferentie die direct na zijn aankomst werd gehouden zei Brandt het plan-Kissinger over een "nieuw Atlantisch handvest" zeer serieus te nemen. Hij geloofde ech ter niet dat het document de basis voor onderhandelingen over deze kwestie kan i „Ik geloof", zei de bondskanselier "dat president Nixon met de verkla ring van zijn speciale raadgever heeft ingestemd, doch wellicht niet met de titel die kranten aan deze rede heb ben *™geven: 1973 zal het jaar van Europa worden". Brandt waar schuwde dat men zijn artikel in de wijk New Lodge Road in Belfast een Britse militair doodgeschoten en een tweede gewond. De soldaat was het 780ste dodelijke slachtoffer van de al bijna vier jaar durende periode van geweld in Noord-Ierland. De sluipschutters vuurden met automatische wapens en waren verdwenen voordat verster kingen van het Britse leger arriveer den. In de afgelopen drie dagen heb ben nu al drie Britse militairen on der het vuur van sluipschutters het leven gelaten. Drie anderen liggen ernstig gewond in ziekenhuizen Sinds het begin van de strijd in 1969 zijn 173 militairen in Noord-Ierland gedood. New York Times over de bewustwor ding van het "geëmancipeerde Europa" niet moest zien als een of ficieel antwoord van hem op het plan -Kissinger. Een opname van het flatgebouw "Watergate" in Washington, waar de spionage in het Demo cratische hoofdkwartier werd gepleegd. Woningrui! aan land te zetten. Guerrillastrijders die het gebied bewaken openden het vuur op de naderende boten en ver dreven ze aldus Wafa. Het kamp bij Rashidieh herbergt meer dan 10.000 Palestijnse vluchte lingen. De Israëlische landingspo ging zou om 22.30 uur onze tijd zijn Volgens Wafa was het de tweede lan dingspoging in het gebied in een paar dagen. Er is nog geen beves tiging gekomen van de Libanese autoriteiten. Een militaire woord voerder in Tel Aviv heeft het bericht van Wafa categorisch tegengespro ken. Hij noemde het een "puur ver zinsel". Gevraagd heel huls met tuin of 4 kamerflat tot f 200,- aangeboden bovenhuis Pro- fessorenwijk. Hulskamer. 1 kl i bur. v.d. blad ond. Vakantie, camping en watersport ïl, zeil- m2. „Wa- i" (t.o. To iflat Kanaalweg, zie vlag- dekte 'showroom iort Roomburgh" (t.o. To- Roomburgerweg 22 (1 renflat Kanaalweg, zie vlag gen!!) Lelden tel. 01710-21906. Wilt U een veilige aankoop? dan: Archimedes Panta B.B. Van part. te koop toercara- van Sprite Major, 5 pers. en voortent, tebod. den Tollstraat 3 pk. Polvester zeilboot m. b.b. nieuw tuig 1 J oud pr. f 1950 garage Nievaart He- reweg 2 Warmond tel. merhuis, tent of boot. Voor vei lig en verantwoord kampeer- gasapparatuur. De speciaalzaak voor Leiden en omstr. camping gasshop Holverda Lusthoflaan 5 Lelden tel. 26534 bd Evlnrude b.b. motoren van 1,5 tot 115 pk rep. flnanc. In- rul. Rayon Hoofddealer Bloem watersport Jacht en scheeps- art. Hoge woerd 104, Lelden tel. 31620 x Raclet de kwaliteitstent die windkracht 12 doorstond. Uit voorraad vanaf f 115,- Bree- develd Haven 40. Leiden. ■Verhuur van tenten, lucht bedden, slaapzakken, butagas- kooktoestellen enz. Troost Lel den B.V. Haven 14, Lelden tel. 42945 Johnsonb.b. mot betrouwbaarheid. Modellen van 2 t/m 135 pk. uit voorraad leverbaar, Inruil financiering en reparaties. Hoofddealer voor Lelden e» omgeving: Jachthaven Pel- geest. Oegstgeest, Haarlem mertrekvaart 16a, tel. 01710 54054 (ingang bij Kwaakbrug) ook zaterdags open. x Polyester roei-, zeil- en vis- bootje's nu wlnterkorting pr. v.a. f 495,- vlsbootjes v.a. 175C gld. zeilbootjes nieuw f 1950.- klllkruiajr 20 of 50 pk f 7250 garage Nievaart Hereweg te Warmond tel. 01711-2683 Meubilair en antiek Mobylette in. voorteles- coopvering en beenschllden f 100.- Batavette damesbrom mer m. voor - achterteles- coopverlng f 225,- Beide ln pri ma staat. Rljnsburgerslngel 5. Lelden. Enorme sortering slaapka mers bestaande uit 3 deurs linnenkast, ledikant 140x200 plus 2 nachtkastjes vanaf f 669,-. Verkrijgbaar bij de slaap-, meubel- en tapijtspe- claltst v. d. Berg, Heren gracht 6 Lelden. Tel. 20772 en 31218. bd Huisdieren Tehuis gezocht wegens ziekte voor een cyperse poes 4 Jaar oud. Brieven aan Fa milie Gravemeyer. Quarles van Uffordstraat 82. Noord- wijk a/Zee. Autoaccessoires en Doe het Zelf Kunststof wastafels de Nle Doe Het Zelf shop Kort Rapen burg 5-7-9- Lelden tel. 63200. c Autoradio's reeds vanaf f 118.- Inclusief gratis monte ren, gratis antenne en als ex tra de overbekende service. Technische autoshop Ton RIJsbergen. Mareslngel 63-64 Lelden, tel. 31260. bd Diversen Nette Jongen 25 Jaar zoekt kennismaking met meisje tus sen 18 en 24 Jaar, kind geen bezwae-r. Brieven onder num mer 7062 bur. v. d. blad. Gezellige goede en be schaafde muziek voor uw feest of partijtje. Orgel met drums, event, grotere bezetting Tel. 01710-25656-46305 c Ontvettlngs- en vermage ringsthee 2 maal daags een kop Je trekken als thee en u slankt af, 100 gram f 2,95. Dro gisterij Boerhaave Haarlem merstr. 68. Lelden. x Uw persoonlllke lening Is ons geheim. Persoonlijke le- ingen van f 1.000 tot f 25.000, aflosslngn in 12 of 60 maan den. Wettelijke tarieven het aanvraagformulier m. tarie venlijst ontvangt u ln blanco enveloppe en geeft u alle In formatie die nodig Is. Bel of schrijf, erkend financierings kantoor E. J. Möller, St. Ca- tharlnastr. 1. Eindhoven, telef. 040-66633-25472. abcd Verlovingskaarten, huwe lijksaankondigingen en ge- boortekaarten in moderne kleu ren of klassieke uitvoering. Geboorte kaarten klaar in 24 uur. Drukkerij de Sleutelstad, Nieuwe Rijn 78, Lelden x Diverse goederen diensten gevraagd Te k. gevr. een redelijk goede plano, door de oekume- nische gemeente Merenwljk. Bericht aan: Plug. Condor horst 154, tel. 26859 Fietsen, bromfietsen en motoren Bljivlpl Cush ana carry, kinderrijwielen v.a. 5 Jaar f 75,- met zljwielen, v.a. 6 J. f 84,50 v.a. 9 1. f 92,50 In doos Vouw of groeifletsen met ver lichting f 119,50 Sportflets m. verlichting f 125,- Grote sorte ring kinder race fietsen. Su per sport rijwielen met 10 versnellingen v.a f 199,50. Fa. Dusoswa. Turfmarkt 1-2-3. Leiden, tel. 24409. Bezoekt wasautomatiek „L droog. Mangel aanwezig, ook voor chemisch wassen. Ge opend van 7.30-18 uur.Zater- ■a*Belastin gaan gi f t ef orm ul le ren. uw boekhouding, loonad ministratie en fiscale balansen worden door ons deskundig verzorgd. Boekhoudbur. „Va- Hogewoerd 166, telef.: neutrale envelop. Centrum Europa. (Erkend door de Raad j hoofdkantoor Is: Centrum Europa, Postbus 1073 Lelden, tel. 21230. De grootste van Leiden en omgeving. x Schulden. In betalingsmoei lijkheden verkerende partlcu- voorkoming g r de regeling hun schulden wenden tot het L.A..M. reeds vanaf 1960, Landelijk Adviesbureau v. d. Middenstand, Koningin Em- Dagtochten. dagtochten, dagtochten met en zonder ver zorging Cebuto Doezastraat 30. Leiden 43612 X Jonge gescheiden vrouw (39 Jaar) wil langs deze weg ken- hoorn, Haarlemmerstr. 160 Lei- Jonge, jonge wat een ruime sortering boeken vind Je bij leesbibliotheek „Record". Apo- thekersdijk 35 Leiden. Romans weststripverhalen en Suske f Wiske, Rode Ridder e.a. 20 geen schrijf kosten i HET VERIFICATIEBUREAU DER VERENIGING VAN NEDERLANDSE GEMEENTEN PALEISSTRAAT 5 's-GRAVENHAGE vraagt voor de standplaats Gouda, Den Haag, Lelden of naaste omgevjng VEREISTEN: goede alg. ontwikkeling. Studerende voor M.B.A., S.P.D., of de voorbereidende vak ken van het N. I. v. R. A.-accountantsdiploma. Leeftijd tot 23 jaar. WIJ BIEDEN: een afwisselende werkkring een goede honorering, aangepast aan bekwaamheden en ervaring. goede secundaire arbeidsvoorwaarden, waaronder uitstekende studiekostenregeling, pensioenvoorzie ningen overeenkomstig die voor ambtenaren, geen in houding van A.O.W.-premie. -fr voor flinke krachten goede ontplooiingsmogelijkheden. Eigenhandig geschreven brieven te richten aan de Directie van boven vermeld bureau. U kent C&A: U kent van C&A de enorme keuze, de scherpe prijzen én de eersteklas kwaliteit. Daar is C&A uniek in. Dat weet u. Kwaliteitskleren hoeven niet altijd duur te zijn. Dit Schuttersveld kolbert van gentle daim brengt C&A voor 50r C&óiUtbcA \fOifïcle£f^e\! of niet^msf

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 4