Sterke tien kilometer van Limburger No op den Oordt KNZB ontwerpt sponsor-reglement Veelbelovende prestaties atletiektop op Papendal Nederlaag voor verzwakt team van Zijl/LGB Fighting Mack na eerste ronde winnaar LIJFELIJKE RECLAME EN INDIVIDUELE SPONSORING NIET TOEGESTAAN nor Rob Heerenveen (links) werpt zich juist iets eerder over de finish van de 200 me ter dan Sammy Monsels (rechts). Voor beiden werd dezelfde tijd van 21.3 secon- i den gekloktIn het midden de als derde binnenkomende Bert de Jager (21.6). De pres taties werden zaterdag tij- I dens z.g. Specialistenwedstrij- s den op de rekortan-baan van Papendal geleverd. PAPENDAL De zogenaamde specialistendagen, waarvan de KNAU zaterdag de eerste hield, zijn een goede vondst. Op de rekortan-baan van het nationale sportcentrum, waar alle specialistische "loopdagen" zullen worden afgewerkt, werden zaterdag zeker gezien het nog nauwelijks op gang gekomen seizoen, enkele uitstekende prestaties geleverd. Vooral de lange afstandlopers waren op de 10.000 meter op dreef. Het nummer leverde met 29 minuten 03,4 seconden een overwinning op voor No op den Oordt, die enkele jaren geleden met 29.14.2 nog na tionaal recordhouder op dit nummer was. De Limburger ver zette het grootste gedeelte van het tempo-werk en sleepte daardoor nog vijf andere lopers onder de grens van dertig minuten. De sprinters Raymond Heeren- ïen en Sam Monsels dreven elkaar op de 200 meter tot een tijd van 21,3 seconden. Het tweetal zal de komen de maanden bij wat hogere tempera turen ongetwijfeld harder gaan. Veel belovend was ook de start van de 400 meter hordenlopers. Wim Braaks el ma (AAC) zegevierde in 51,8 secon den voor zijn clubgenoot Frank Nus- de nationale recordhouder Jan Struijk, die beiden 0.1 seconde later finishten. Elly van Beusekom, die eerste paas- ig het Nederlandse record speer- De*| werpen op 52,08 meter bracht, pas seerde met 50.20 meter opnieuw de 50 metergrens. Op de 1000 meter, boekte Martin Moser een afgeteken de overwinning in 2.26.8. Leidenaar Dré de Wit (AV Holland) deed het in de B-loop van de 1000 m ook niet slecht met een tweede plaats in 2.35.4. De voornaamste uitslagen luiden: Heren: 100 meter: 1. Heerenveen (PEC) 21.3, 2. S. Monsels (AAC) 21.3 DeJager (Haarlem) 21.6 1000 me- r: 1. Moser(Daventria) 2.26.8, 2. Evers (AAC) 2.29.5, 3. Van der Heul (Schoonhoven (2.29.6; 10 km: 1. Op den Oordt (Kimbria) 29.03.4, 2. Was- (Ciko '66) 29.08.8, 3. Van de Wansem (Sparta) 29.09.4, 4. Veld (Daventria) 29.12.8; 5. Vonck 'RKHAV) 29.29.6; 6. Kalf (GVAV) 29.33.8; 400 m horden: 1. Braaksma (AAC) 51.8, 2. Nusse (AAC) 51.9, 3. Struyk (AVR) 51.9. Dames: 100 m horden: 1. De Bruyn (AVR) 14.8, 2. Hoogendoorn (PAC) 15.2. 200 meter: 1. Winkelman (PAC) 24 6. 2. Makkinje (ADA) 25.0, 3. Van der Made (PAC) 25.8; Speer: 1. Van Beusekom (Castricum) 50.20, 2. Kuys (DEM) 49.38, 3. Wuyts (Bel gië) 48.52. Record Geert Jansen, Nederlands beste angste" afstandloper heeft zater dag te Edam het Nederlands record |over tien Engelse mijlen verbeterd. Jansen maakte een tijd van 49 mi nuten 26,2 seconden en bleef daar mee ruim onder zijn eigen, twee Jaar oude, record dat op 50.11,0 |6tond. De uitslag luidt: 1. Jansen (AAC) 1 minuten 262 seconden (nieuw Ne- lerlands record) 2. Kijne (Metro) 50.14.6. 3. De Ruiter (AV '34) 50.16.8. 4. Vink (Atos) 51.18.6. 5. Keizer (Hol- landia) 51.49,2, 6. Mentink (Daven tria) 52.58,4. John Powell met 64.99 meter. Silves ter eindigde als derde met 63.10 ach ter Tim Voülmer (64.32). De Olympi sche kampioen verspringen Randy Williams werd verslagen door Stan Whitley: 8.06 tegen 7.99 meter. J eugdcompetitie De jeuigdteams van de Leidse at- letiekclubs AV Holland en AV Bei den zijn zaterdag in de districtscom petitie West 2 goed van start ge gaan. Aan de Haagse Laan van Poot kwamen de Meisjes C (13, 14 Jaar) en meisjes D (11, 12 jaar) in actie. De Holland-meisjes C, uitkomend in de eerste klasse, begonnen met een hoopvolle verrichting op de 4x80 m estafette. Marinka Onderwater, Wil- ma Brokaar, Helma van Venetiën, en Alice Saat lieten 45.8 afdrukken. Op de individuele 80 meter kwam Ali ce Saat tot een prima tijd van 10.7 terwijl Marinka Onderwater het met 11.6 ook niet slecht deed. De 600 meter leverde behoorlijke tijden op voor Anke Albers (1.56.0) en Bep de Vos (2.00.2). De C-meisjes van de AV Leiden de den het in de tweede klasse voor treffelijk. Barry van Haarlem, Ma- ritska Kluivers, Loes Nesselaar en Marga Borsboom roffelden op de 4x80 m naar een prachtige zege in 43.4. Bovendien toonde Barry van Haarlem zich op de 80 m met 10.4 de snelste sprintster. Loes Nesselaar kwam hier tot 11.0. In de verspring bak werden goede sprongen opgeme ten voor Loes Nesselaar (4.34) en Marga Borsboom (4.06). De D-meisjes van AV Leiden de den het op de estafette ook al prima. José van Sonsbeek, Suze Emanuel, Jolanda Peter en Babette de Vrind kwamen op de 4x60 m tot 37.4. Daph ne ten Hooven stootte de kogel 8.02 m, terwijl Suze Emanuel 3.71 m ver sprong. José van Sonsbeek was erg 6nel op de 60 m (8.9) en leverde bo vendien nog een vertesprong van 3.75 m af. Zoetermeer In Zoetermeer leverden zaterdag de Jongens C (14,15 Jaar) en jongens D (12, 13 jaar) volop strijd. De AV HoTland-C-ploeg begon in de eerste klasse met een fraaie 4x100 m esta fette. Jan Jaap van Weering, Rob Zandbergen, Jan Bon en Tom Saat brachten 50.5 op de klokken. Jan Bon voegde daar een goede 800 m aan toe (2.22.0) terwijl de discusworpen van Rob Zandbergen (25.73) en Roel Blom (24.16) eveneens van redelijk gehalte waren. Jan Jaap van Weering liet in de verspringbak 4.86 m opme ten. In de C-ploeg bij de AV Leiden was Rob Kooter de grootste puntenhaler. Hij stootte 10.88 m met de kogel en kwam op de 800 m, na een overigens te langzame eerste ronde, tot 2.28.2., De 4x100 m ploeg Bas en Rob Koo ter, Ni'co Snel en Rob Smit realiseer de een tijd van 52.5. De D-jongens van AV Holland wa ren goed op dreef. Cris Winkel, Iwan Haft, Luuk Redel en Dennis Fabré waren snel op de 4x80 m estafette (41.7) terwijl op de 80 m Luuk Re- del en Dennis Fabré resp. tot 12.1 en 12.3 kwamen. Oris Winkel kwam bij het hoogspringen al floppend over 1.30 m. Limburger No op den Oordt voert het veld op de 10 km aan. Achter hem v.l.n.r. John v. d. Wansem, Bram Wassenaar Haico Scharn (die halverwege opgaf), Henk Kalf en Roelof LEIDEN De Zijl/LGB heeft za terdagavond de competitie afgeslo ten met een 5-4 nederlaag bij het U- trechtse UZSC. De Leidenaren moes ten het in Utrecht stellen zonder him internationals, de gebroeders Spijker. In klasse 2A stond het bij LZ'86 - Rijmond halverwege nog maar 2-2. In de laatste twee perio den drukten de Leidenaren door. zo dat de eindstand 7-2 werd. Daar De Zijl/LGB al kampioen was van de eerste klasse, had de de Leidse ploeg er geen overwegen de bezwaren tegen om de wedstrijd tegen UZSC te spelen, ondanks het feit. dat Jacob en Albert Spijker niet aanwezig konden zijn. Jacob en Al- bert verblijven namelijk deze week in Pescara (Italië), waar zij met het Nederlands team spelen in het toer nooi om de Coppa Hungaria. Zon dagavond ontbrak bovendien Rob Schouten. Coach Hans van der Moo- len had als vervangers meegeno men Kees Pont, Lambert Leenheers, en de jeugdige Ton van den Bosch, die verdienstelijk speelde. De Leidenaren hebben het, de ab senties in aanmerking genomen, knap gedaan in deze wedstrijd. Kees Bronsveld en Henk van Vliet zorg den, beiden met afstandschoten, voor een 1-1 stand in het eerste speldeel. Hierna hield de Leidse verdediging goed stand, toen na elkaar Leo On derwater en Frits Welling voor een minuut het water moesten verlaten, maar ze kon niet voorkomen, dat Henk van Vliet kort voor het einde van het tweede part 2-1 inschoot. In het derde en vierde part raakten de Leidenaren beter ingespeeld. Leo Onderwater doelpuntte, maar zag zijn treffer op advies van de grens rechter geannuleerd. Daarna maakte Oudega er met een vleugelschot 3-1 van. maar Leo Onderwater scoorde tegen met een slingerbal (3-2). Kees Bronsveld maakte in het laatste part gelijk, maar weer was het de gevaarlijke Oudega die de gastheren de leiding gaf (4-3). Frits Welling leek er voor te zorgen, dat de Leidenaren nog met een puntnaar huis zouden gaan, maar Wim Berg man werd door arbiter Hartel even voor tijd nog uit het water gezon den. Er werd lang genoeg door ge speeld om Wormgoor in staat te stel len de winnende UZSC-treffer te sco ren (5-4). Onnodig LZ '86 heeft het zich in het duel met Rijnmond onnodig moeilijk ge maakt door veel kansen onbenut te laten. De Leidse aanval schiep zich voortdurend goede scoringsmogelijk- heden, maar met de afwerking wil de het vooral in de eerste twee pe riodes niet erg lukken. Jan de Graaf gaf LZ '86 in het eerste kwart de lei ding, toen hij, geheel vrij voor het Rotterdamse doel, raak schoot. Rijn mond kwam al weer snel langszij door Bolvers, die met een omhaal l —1 inschoot. Joop Siera scoorde niet een knappe boogbal nog voor rust 2— 1. LZ '86 maakte in het tweede part de fout met teveel mensen voor het goal van Rijmond te verschijnen, waardoor de aanval verstikt raakte. Zoals zo vaak, viel er toen een doel- Feuerbach Al Feuerbach, de 1.85 meter lange, 114 kg zware atleet uit Iowa heeft zich zaterdag bij wedstrijden in Wal nut eens te meer ontpopt als de op een na beste kogeüstoter ter wereld. De sterke Amerikaan stootte de kogen 21.56 meter, slechts 22 cen timeter verwijderd van het wereld record van zijn landgenoot Randy Matson, dat al sinds 1967 stand houdt. Feuerbach bereikte deze af stand bij zijn vijfde worp: serie: nul 21.17 21.26 21.19 21.56 20.99. Wereldrecordhouder discuswerpen Jay Silvester maakte zijn rentree. Het nummer werd gewonnen door Voetbal Het Hongaarse voetbal elftal heeft gisteren in het Nepsta- dion in Boedapest 2-2 gespeeld tegen Oostenrijk voor groep één van het kwalificatietoernooi voor het wereld kampioenschap voetbal. De rust stand was 2-1 voor de Oostenrijkers. Er waren 80.000 toeschouwers. 'UTRECHT Schoorvoetend, maar met meer gevoel voor de realiteit dan bij de meeste andere sportbonden, heeft de Koninklijke Nederlandse Zwembond zich eraan gewaagd een reglement betreffende sponsoring op te stellen. Het ontwerp hiertoe, werd zaterdag tijdens de jaarlijkse algemene verga dering in Utrecht aanvaard. De zwembond staat zeker niet juichend tegenover de financiële en commerciële inbreng van adverteerders. ontduiking van deze voorwaarde te voorkomen, heeft de zwembond ge noegen genomen met minimale re- gistratie- rechten Deze bedragen voor een z.g. „zachte" overeenkomst hon derd en voor een overeenkomst, waarbij naast de verenigingsnaam toevoeging van een commerciële naam wordt bedongen, vijfhonderd gulden. Controle op naleving van de bepalingen is opgedragen aan de voorzitter-kamprechter c.q. scheids rechter. Niet alleen het sponsor-reglement werd tijdens de vergadering be sproken, op tafel kwam ook de uit komst van een rekensommetje. Het werk, dat het amateur-kader belangeloos verricht, scheelt de Ko ninklijke Nederlandse Zwembond per jaar niet minder dan dertig miljoen gulden. De uitkomst van dit reken sommetje gaf voorzitter mr. J. W. van der Krol zaterdag. Hij onder streepte daarmee de onschatbare waarde van het werk van het ama teur-kader in deze bond, die bijna 470 verenigingen met meer dan 130.000 aangesloten leden kent. Daarvan zijn Voorzitter Jaap van der Krol schetste de verhouding: „De sport verkoopt een stuk good-will, die zij Jarenlang heeft gekweekt, zij ver koopt de verworvenheid van een naam, die door sportprestaties voort durend in de publiciteit komt. In 99 procent van de gevallen helpt een sponsor niet, maar hij koopt. De sport verkoopt". In het sponsoring- reglement, dat overigens tussentijds door het bestuur kan worden gewij zigd, als dat noodzakelijk wordt ge acht, verbiedt de K.N.ZB lijfelijke reclame. Individuele sponsoring is evenmin toegestaan. Alleen verenigl- gingen kunnen een overeenkomst aangaan. Daarbij wordt als eis ge steld, dat het contract tenminste een tijdsduur van één Jaar moet hebben. Ingeval de vereniging wordt ver plicht naast de oorspronkelijke naam ook de naam van de sponsor te voeren, dient daarvoor tenminste 10.000 gulden per jaar op tafel te worden gelegd. Alle overeenkomsten tussen verenigingen en sponsors die nen te worden voorgelegd aan het bondsbestuur van de KNZB. Om meer dan 30.000 startgerechtigde wed strijdzwemmers, die in 1972 meer dan 1300 nationale en internationale wedstrijden zwommen, met ongeveer 200.000 starts. Voorts werkte de bond er aan mee. dat 250.000 Nederlanders een zwem diploma kon worden uitgereikt in één van de 275 overdekte en 700 open ba den, die Nederland nu rijk is. Voor al die activiteiten beschikt de bond over een amateur-kader van 10.000 personen, dat (laag geschat) per per soon 6 uur per week bezig is met het werk in bond, kring of vereniging. Als dit betaald zou moeten worden tegen een tarief van een tientje per uur, zou dat de KNZB op meer dan 30 miljoen gulden per Jaar komen te staan. De heer Van der Krol bracht deze cijfers naar voren om te laten zien hoezeer de KNZB afhankelijk is van de belangeloze inzet van zo- velen om de steeds groeiende activi teiten goed te kunnen begeleiden. Tot die activiteiten behoort ook het recreatief zwemmen: niet minder dan 100.000 zwemtrimmers vroegen een kaart aan, van wie bijna 16.000 hun trimspeld behaalden. BIJ de jaarvergadering kreeg de interne re organisatie van de 85-Jarlge zwem bond zijn beslag. Als gevolg daarvan werd het bestuur met één commis saris ingekrompen, alle zittende leden werden herkozen. In de plaats van mevr. A. Vlothuizen, die zich niet herkiesbaar had gesteld, werd benoemd mr. R. L. J. Toet. De oud- waterpolo-speler en oud-scheids- Zwembond-voorzitter Jaap van der Krol: „In 99 procent van de gevallen helpt de sponsor nietmaar hij koopt. De sport ver koopt." rechter L. Pot werd benoemd tot ere lid. de heren J. H. J. Hille en A. H. Verhoeff werden benoemd tot lid van verdienste. De moeder Triebels- beker ging naar de vereniging HZC/ De Robben, waarvan de dames voor de 26ste maal en de heren voor de zesde achtereenvolgende maal wa- terpolo-kampioen van Nederland werden. Jeugdinterland De tweedaagse zwemwedstrijd tus sen de Jeugdploegen van Nederland en West-Duitsland (onder 12 jaar) heeft in Tilburg een ruime zege op geleverd voor de Nederlandse ploeg: 136 tegen 112 punten. Van de 22 nummer» won Nederland er 12. Het meest succesvol waren Karin Ran en Judith Verkerk. Karin Ran, de ZIAN-zwemster, startte op vier per soonlijke nummers en eindigde drie maal als eerste: op de 100 meter vrij in 1.04.3, op de 400 meter vrij in 4.48.8, op de 200 meter wissel in 2.40.8. Alleen op de 200 meter vlinderslag moest zij zich tevreden stellen met. een tweede plaats. Dat nummer le verde echter een overwinning op voor Judith Verkerk in 2.42.5. Deze bracht eveneens de 100 meter vlinderslag in 1.13.1 op haar naam. Bij de Jon gens deed het lid van de zwemfamt- lie Faber, André, van zich spreken. Hij won de 400 meter vrije slag in 5.08.7 tikte ook als eerste aan op de 100 meter schoolslag in 1.23.7 maar werd hierop gediskwalificeerd. punt aan de andere kant. weer ge scoord door Bolvers (2—2). Pas in het derde kwart lukte het de Leidenaren het veldoverwlcht in cijfers tot uitdrukking te brengen. Jan Breedeveld buitte een numerie ke meerderheid snel uit, wat 3—2 betekende, en Jacques de Graaf pas seerde de uit zijn goal gekomen Rot terdamse doelman f42). Joop Sie ra maakte aan alle twijfels een eind door in hetzelfde part vanaf zes m ter raak te schieten (5—2). In het laatste speldeel kwam LZ'86 nog twee maal tot scoren. Fried El- zenga bracht de honderdste goal van LZ'86 in deze competitie op zijn naam (numerieke meerderheid) en Joop Siera gaf het laatste tikje aan een inzet van Jan de Graaf (72). Hier kon Rijnmond weinig gevaar lijks meer tegenover stellen, zodat de stand ongewijzigd bleef. DEN HAAG De Amsterdamse sportjournalist Rien Bal wordt hoofd van de afdeling sport en recreatie van de gemeente Amsterdam. De heer Bal, voorzitter van de Neder landse sportpers, treedt per 1 augus tus a.s. in functie. Tennis Mark Cox heeft een even verrassende als sprekende overwin ning behaald in de finale van het tennistoernooi in Denver. De Engel se speler versloeg Arthur Ashe met 61. 61. Cox speelde een schitte rende partij, maar zijn zegeprijs 30.000 gulden brengt hem niet in de eindronde van het wereldkampioen schap voor profs. In Dallas spelen de Australiërs Alexander, Laver, Emer son en Rosewall, de Brit Taylor en de Amerikanen Ashe, Riessen en Smith. Fighting Mack DORDRECHT Fighting Mack, de Antilliaanse oud-Europees kam pioen in het weltergewicht, die on langs zo'n goede rentree maakte, heeft gistermiddag in Dordrecht op nieuw een overwinning behaald. Aan het eind van de eerste ronde haalde hij zijn Angolese tegenstander José Rufino met een rechtste hoek voor de volle tien tellen naar het kanvas. Niemand in gebouw Americain, was verheugd over de wel erg vlotte gang van zaken. Rufino, op het aller laatste ogenblik gecontracteerd na dat verschillende Duitse tegen standers het hadden laten afweten, bleek zelfs van de meest elementai re beginselen van de bokssport niet of nauwelijks op de hoogte. De eer ste stoot van de bedaard achter hem aanwandelende Mack bracht hem al aan het wankelen, de volgende een linkse hoek op de kaak was goed voor acht tellen rust. ..Je hebt mijn kaak gebroken", zou Rufino daarna in het Spaans te gen Mack hebben geroepen. De Cu racao geboren weiter voerde dat la ter aan als excuus voor de weinig inspirerende houding ln het vervolg van het gevecht. Pas bij het luiden van de gong ten teken dat de ronde ten einde was. haalde Mack nog een keer uit. De rechtste hoek betekende meteen het einde van het duel. dat die naam in feite niet mocht hebben.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 13