,Ik vind dat ik mijn plicht wel heb gedaan' Bondsraden £aan akkoord maar niet van harte PIMPELBURGER BITTER „Zet aanleg Markerwaard- lijk stop Aantal adoptiekinderen loopt zeer sterk terug Minister Langman vertrekt zonder spijt eroep op minister: ondonderwijs or werkende ■■ïgeren taboe brikanten diepvries chten slecht voor ZATERDAG 28 APRIL 1973 -*"*■ BINNENLAND PAGINA 7 DEN HAAG „Tijdens mijn ministerstijd heeft de problematiek van de bedrijfssluiting mij het méést beziggehouden; de grote groepen mensen, ouderen, ongeschoold of slecht- geschoold die nauwelijks meer aan de slag kunnen komen en vaak hun hele leven bij één bedrijf hebben gewerkt. Het begon al met de Groningse Kledingunie. Toen zaten we er net". Minister Langman: Jk kom uit de scheepsbouw, daar is men ronder taal gewend". terdam De aanleg van de reeks van waterstaatkundige er- Enkhuizen - Lelystad moet wor- ken, die het IJsselmeer en ook de stilgélegd tot na de hoorzittin- Waddenzee ernstig in gevaar zullen over de Markerwaardnota. Dat brengen. len de vereniging tot behoud Aan de di'Jk ontbreekt nog alleen het IJsselmeer en de landelijke het slotsuk naar Lelystad. Tegen iging tot behoud van de Wad- in een gezamenlijke brief ge- ren aan de minister van ver en waterstaat. verenigingen zijn van mening |voltooiing van de dijk het begin 'In van een niet meer te stuiten duidelijke vermelding van de ii van invriezen en van de tijd, e produkten onder verschillen- ird. Dergelijke noodzakelijke .tie wordt de Nederlandse tent op grote schaal onthou- deze conclusie komt de Stich ter gelijkend Warenonderzoek maand in verband met een test liepvrieskisten. Daarbij bleek - Minister Van Veen (on wil zo snel mogelijk een maken aan het avondonder- luitenant-generaal w. van Rijn, is voor werkende jongeren. De er meent dat zij overdag on- moeten volgen. voorstel van mevrouw Smit- Uitgebracht De vloerbedekking (WD) het avondonderwijs en taptjtsta/nserij nv Simons in Don- !*7 verkende Jongeren te stimule er een vergoeding toe te ken- 'ijst de minister van de hand. rijd met mijn beleid," oordeelt gulden geraamd. Het fabrieksgebouw brandde geheel uit. Mr. drs. Hartgert Langman (42) praat zonder sentimentaliteit over de korte spanne tijds waarin hij minis ter van Economische Zaken is ge weest. Voor hem gaat er straks de finitief een streep onder. „Ik had gedacht aan één termijn. Nu het korter is uitgevallen, vind ik dat ik mijn plicht jegens de maat schappij toch wel heb gedaan". Hij heeft in de parlementaire de batten zijn Saksische naam Hart gert (verbastering van Gerhart zeer dapper in de strijd) éér aange daan. Zonder angst om via impopu laire maatregelen met de zwartie piet te blijven zitten bracht hij de rand stad tot lichte wanhoop met zijn wetsontwerp selectie investeringshef fing en Den Haag met de overplaat sing van de helft van het Centraal Bureau voor de Statistiek niet leuk. Ik had me voorgenomen vier Jaar te blijven en dan met spoed eruit te treden. Nu vind ik het niet Knap Langman staat bekend als één van onaangenaam dat het wat eerder is, - zo niet dé knapste maar het feit dat Je een aantal za ken onafgewerkt achterlaat, geeft een wat onbevredigend gevoel". De razendsnelle wijze waarop hij zich wist in te werken, schrijft hy toe aan zyn ervaringen in het be drijfsleven. „In feite zou het een eis aan iedere minister van Economische kop van het kabinet Biesheuvel. Met 16 deed hy al eindexamen gymna sium alpha, zyn doctoraal rechten volgde toen hy 20 was en hij stu deerde drie Jaar later nog even af in de economische wetenschappen. Zijn snel bevattingsvermogen vraagt Zaken moeten zyn dat hy voordien veel v-an de hoge ambtenaren nond hem én van de Kamer, die tydens het CBS-debat vood dat het allemaal wel héél erg snel gtng. Nu, na byna Privacy twee jaar, i* hy allang geroutineerd. Hy heeft Y m wel een beetje gezien en vooral de voor hém té rustige laat~ maanden van dit demissio naire kabinet waarvoor nog weinig te doen valt, irriteren hem wat Minister Langman vindt dat hij er redelijk in is geslaagd om zyn privacy te handhaven. „Ik heb per soonlijk weinig klachten. Langzamer hand wordt ik op straat wel herkend. Vlak voor Sinterklaas ging ik iets kopen met rrdjn dochtertje. Er moest nog iets aan worden veranderd. Ik vroeg of die zaak 's avonds open was. De eigenaar zei: „Dat moet toch van Dan wil men toch Eigen club Door die selectieve investeringshef fing kreeg hy zelfs of juist niet zyn eigen club, de WD wat tegen. „Ze liepen heel duidelyk niet over van enthousiasme", zegt hy, „maar W0i ja^n merken dat men weet wie het was een punt uit het regeerak- je bent" 's Morgens is hy als één van de eersben op het departement. Tussen Het zou voor Nederland verheugend kwart over acht en negen uur heb- zyn als deze wet er doorkomt. Ik ben de ambtenaren gedegenheid by ben biy dat het verslag van de ka- hem binnen be lopen als er proble- mercommissie welwillend van teneur nien zyn. Langman is een uitgespro- is". ken ochtendmens. 's Avonds ver over de partij, waarvan hy lid dwynt hy meestal tegen zevenen werd, nadat hy was beëdigd als mi- naar zyn huis to Rotterdam; wél met nister, zegt hy„Ik hoop lid te bly- een tas vol stukken, ven. Met de fractie heb ik de meest Hij geeft.toe 's nachts niet wakker plezierige relaties,, ondanks zakebjke tse liggen van 's lands problemen, meningsverschillen over beleidszaken. „Dat is het voordeel als je ochtend- Alleen zal er straks van actief mee- mens bent, dan ga Je 's avonds zo doen niet veel meer komen. Ik ben onderuit. Wél kan het gebeuren dat Vermoedelijk is hy van de huidige bezetting straks de énige die zander pijn of spyt met groot verlof af zwaait. Éérst vier weken met vakan tie en dan zal hy zich weer met die zelfde onstuimigheid, maar ook met dezelfde delativiteitszm op een an dere betrekking storten. Ter geleoenheid van de 64-ste verjaardag van Koningin Jult- na ov 30 april maakte fotograaf Max Koot dit portret van de vorstin. Met meer dan 50% geen homo politicus". Men weet zo langzamerhand op het Binnenhof wel dat het „nee" van ik 's morgens wat eerder wakker ben belangryke zaken spelen*'. Minister Langman vindt dat Ka- macht niet altijd gelijkwaardig is. lopen twee Jaar liep het aantal kin- echtparen ingeschreven en in 1972 kinderen" heeft voorgesteld de toela- inpoldering van de Markerwaard is echter in brede kring verzet gerezen omdat het oorspronkelijke doel - landbouwgrond - door de ontwikke ling van de EG is achterhaald en aantasting van het natuurlijk milieu overblijft. deze bewindsman definitief .nee" is. merleden een bynia onmogelijk be Koketteren met verdere politieke mo- staan hebben. „Ze werken praktisch geiykheden ligt buiten zyn ambities, zonder stof en dat brengt mee dat steeds moeilijker om een baby of een toegenomen. By de diverse voogdy- Er wacht hem ondermeer een aan- het tegenspel tegen de uitvoerende kleuter te adopteren. In de afge- verenigingen werden in 1970 2498 bod van de Algemene Bank Neder- xLJ land om lid van de Raad van Be stuur te worden. Langmans antwoord zal pas komen als het kabinet-Bies heuvel definitief naar huis is ge stuurd. Televisie Het aantal echtparen, dat een kind tehuizen op plaatsing in pleeggezin- wil adopteren, de laatste Jaren sterk nen. Het gaat voor het merendeel om Wat dat betreft, is het jammer dat er zo weinig oud-ministers en -staatssecretarissen in de Kamer zitten". deren dat voor adoptie in aanmer- waren het er 4368. king komt, met maar liefst 53% terug van 747 in 1970, tot 396 in 1972. Volgens de directeur van de Fede- Buitenland een buitenlands ting van buitenlandse pleegkinderen niet meer te laten afhangen van de grootte van het pleeggezin maar van de geschiktheid ervan als opvoedings milieu. De bepaling in de huidige Ondanto zijn met-politóete instel- van Instellingen voor Onge- Mnd kragen toegewezen, wordt ech. Bng heeft hü toch wel genoten van huwde Moeders, drs. R. G. Deibei, ter ook steeds kleiner, want het aan- richtlUnen. dat gezinnen met twee- j s wi.i.rün nwrtors tpsrenwrmr- hnri van wppsIpk pn hahv's van once- 01 meer eigen kinderen Of pleegkin- het prijzendebat vlak voor de vertóe- zijn ongehuwde moeders tegenwoor- bod van weesjes en baby's van onge- I1CU JJUJJ4CIJ.UCUO/1; VlöJt VKHJl UT5 VOI&1C- J Orlorton niot nnnmoeWn te De formatie volgt de bewindsman zingen. „Het was duideülk een poli- dig minder gauw geneigd om afstand huwde moeder uit Griekenland, «awi met tn aanmerking komen van hun kind te doen. De Bijstands- Oostenrijk en Korea loopt eveneens v°°r opneming van een buitenlands wet biedt hen n.l. de mogeUjkheid om sterg terug. En de Vietnamese auto- Pleegkind dient volgens de commis- riteiten weigeren tot dusver hun toe- sie vervallen. voornamelijk via het televisiepro- débat; iedereen begreep waarom JSWIJK Fabrikanten van ook, dat de verpakking van diepvries- riesprodukten schieten in hun produkten veelal beschadigd was, chting ernstig tekort. Zij laten vooral de ceUofaatwerpakkinig van n hun artikelen te voorzien van kip en spinazie. gramma „Den Haag Vandaag". „Dat het gtoig". is goede achtergrondinformatie", Van de Kamerleden bewondert hy zelf voor hun kind te zorgen en bo- vindt hy. Over het feit dat de WD Marous Bakker het meest, „zyn op- vendien is het, zelfs in de provincie stemming om oorlogsweesjes door over dit programma nogal eens treden is magistraal. Zyn verhaal is voor ongehuwde moeders gemakkeiy- buitenlanders te laten adopteren, klaagde, zegt hy: „Ik heb nooit op wel eens eenzijdig, maar altyd feite- ker geworden om „part-time" werk te De Stichting voor Interlandeiyke lyk juist. Bakker kan lik-op-stuk vinden. Daar komt nog by, dat het Adoptie, die voor de overtocht van een goudschaaltje gewogen wie nu de meeste zendtyd kreeg. De zélf ook wél waarderen", formatie is boeiend om te volgen". Ongeveer een Jaar heeft hy in een gewone regering gezeten, tien maan- ronduit durven zeggen: ben den maakt hy nu al deel uit van een demissionair kabinet dat geremd dat men niet de man wordt in haar bevoegdheden. „Dat is leitje verknalt" aantal bultenechteiyk geboorten sterk buitenlandse adoptie-kinderen zorgt, is gedaald, van 4968 in 1970 tot 4066 werkt nu al met een wachtlyst van Wat hy mist en wat hem wat er- is dat zo weinig politica gewoon in 1972. Dit voornamelijk als gevolg durven zeggen: ben er de grotere bekendheid, die geboorte- „Men is bezeten door de zorg regeling heeft gekregen en de mo- het spel- gelijkheid om by diverse klinieken abortus te laten plegen. 1156 echtparen. Terwyl men voor dit jaar slechts op een aanbod van 150 Koreaanse kinderen durft te rekenen. Daarentegen wachten ruim 1300 kinderen, boven de 8 Jaar, in allerlei De stichting is bij het onderzoek van de diepvrieskisten nagegaan of nstandigheden kunnen worden bij alle onderzochte merken de voor diepvries vereiste minimumtempera tuur van -18 graden celsius werd be reikt. Dat bleek het geval. Wel be staan er verschillen in vriestempo, in de hoeveelheid die in 24 uur kan worden ingevroren, in elektrische veiligheid, in elektriciteitsverbruik en in bedieningsgemak. Wie een diep vrieskist wil aanschaf fen moet wel rekenen op een verho ging van de electriciteitskosten, al dus de stichting. Jaarlijks ligt dat tussen de 60 en 100 gulden. Verder moet men niet veel waarde hechten aan de inhoudsopgave van de fabri kanten, die zijn vaak aan de hoge kant. Adjudant De voorzitter van het comité verenigde chefs van staven Over principe-akkoord industrie ZJ UTRECHT (ANP) De beleidsorganen van de industrie bonden NW, NKV en CNV zijn gisteren akkoord gegaan met het door de besturen gevoerde beleid en het donderdag in Den Haag bereikte compromis, waardoor een basis is gevonden voor hervatting van het overleg over de collectieve arbeidsovereen komsten in de diverse industrietakken. gen is gisteravond nagenoeg volls- lig door brand verwoest. De schade wordt voorlopig op een half miljoen De bondsraad van het CNV ging in grote meerderheid daarmee ak koord. De bondsraad van het NW leverde slechts één stem tegen op en de centrale raad van het NKV gaf ook in overgrote meerderheid zyn fiat. De centrale raad van het NKV tekende daarby aan dat hy ernstige bedenkingen heeft tegen het Haagse akkoord. Toch zal men de leden ad viseren het compromis te accepteren en daarby zal speciale aandacht wor den gevraagd voor de zogenaamde overcompensatie, gestiueerd op de desbetreffende bedryfsstakken. onderhandelingsresultaat. Veel kri tiek was er vooral op het abrupte tot stand komen van het zogenaamde ADVERTENTIE 'T EERSTE GLAASJE IS 'N GESCHENK VAN DE KUYPER I "puur" of als "tic" in een frisdrank of vruchtensap of met een paar blokjes ijs ("on the rocks") Betreurd In verscheidene fabrieken waar met die acties bezig was, heeft men dat maar heel moeilijk kunnen ver kroppen. De voorzitter van deze industrie bond, Groenevelt, heeft in zyn be antwoording om. opgemerkt dat om standigheden buiten het bondsbe- stuur om de ook door dit bestuur be treurde gang van zaken over de op schorting van die acties tot gevolg heeft gehad. Er was daardoor geen gelegenheid meer de ledenvergade ringen de voorgenomen opschorting voor te leggen. Van de bondsraad uit werd ook op gemerkt dat het in de praktyk met de stakingsacties anders is gegaan dan to het beleidsuitgangspunt daar voor was gesteld. Er zou alleen daar worden gestaakt, waar het zto had en dan nog selectief. De bereidheid tot deelneming aan prikacties en andere staktogs-actdes van langere duur is groot gebleken, zo antwoordde Groenevelt. Niet over al en altyd ls begrepen dat niet ieder een hoefde, of moest, staken. Dat men werkwilligen niet moest verhin- A. Groenevelt deren aan het werk te gaan, dat men de toegang niet moest afsluiten. Hy zei zich levendig te kunnen indenken dat velen niet hebben kunnen be grijpen, waarom enkelen soms wel moesten staken en zy niet. Daardoor zyn de acties min of meer uit de hand kunnen lopen. Enige bondsraadleden merkten op dat er gedurende de afgelopen weken roofbouw is gepleegd. Er is, zeker op een voor een vakbond mensonwaar dige manier, te veel gevraagd van le den, kaderleden, districtsbestuur ders. onderhandelaars. Als zulke toe standen in een onderneming zouden worden geconstateerd dan zou er met recht en reden alle aanleiding zyn door middel van een staking een einde aan die toestanden te maken. Voorzitter Groenevelt beaamde die opmerkingen: hij herinnerde er aan dat de vakbeweging al Jaren by cao- onderhandeltogen pleit voor bescher ming van oudere werknemers, ver lenging van vakantie en vervroeging van de pensioenleeftijd. "We vragen veel meer van onze mensen dan we zouden moeten". Stevig De financiële positie van de indus triebond NW is. ondanks de sta kingsacties, stevig, zo heeft ALoch om, eerste vice-voorzitter en pen ningmeester van deze band meege deeld. De heer Lochom zei dat de indus triebond NW de periode van sta kingsacties, stevig, ao heeft A. Loch- standsfonds van negen miljoen gul den. Tydens die stakingsperiode heeft de bondsraad desgevraagd het bonds- bestuur gemachtigd tot twaalf mil joen te gaan. Als dat bedrag zou zyn besteed, zo is de bondsraad toen mee gedeeld, dan is er nog voor dertien miljoen gulden aan stille reserves be schikbaar. Er is van het begin der stakings acties tot aan het opschorten ervan in totaal ongeveer een kwartmiljoen manuren gestaakt door leden van de industriebond NW. Dat heeft deze bond een kletot tien miljoen gulden gekost, aldus de heer Lochom. Ieder kan dus vaststellen dat er nog ge noeg beschikbaar is. zo voegde hy daar aan toe. Politie: „Brand Prinsendam niet aangestoken" ROTTERDAM (ANP) De politie van Schiedam blijft erbij dat de brand van afgelopen dinsdagavond aan boord van het nieuwe HAL- sohip Prinsendam niet is aangesto ken. ..Hoewel het onderzoek naar de oorzaak van de brand nog niet hele maal is afgesloten, sluiten wij brandstichting volledig uit", aldus de Schiedamse politie-inspecteur Broeders, die met het onderzoek is. belast. De Schiedamse politie blijft deze uitgesproken mening toegedaan ook na de poging van een onbeken de. donderdagavond, om het kantoor van de Holland-Amerika lijn ln Am sterdam in brand te steken. De Am sterdamse en Schiedamse politie houden het erop dat een gestoorde juist in verband met de brand op de Prinsendam het Amsterdamse HAL- kantoor heeft uitgezocht om er brand te stichten. Volgens de politie in Schiedam is de brand op de Prinsendam ontstaan door onvoorzichtigheid. ADVERTENTIE A "V cBeste ciHollanders De brab anders willen u en uw kinderen graag de twintig Terende' sprookjes Tan de Efteling laten zien. En het Diorama. En het kabouterhuis. En het waterorgel. En de poppenkast. En de echte stoomtrein. En de speeltuin. En de stoomcarrousel. D'r komen vandaag de dag toch zoveel treinen tot vlakbij «ie Efteling. DE DFTELINQ dagvol drievijftig.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 7