Israels rol als waakhond ibboetsverburgelijkt tiaar nog zeer nuttig oodse staat 5 jaar Ir Wat staat Israël na drie oorlogen tegen Arabieren in de toekomst te wachten? Blik op Jeruzalem (Van onze correspondent mr. Jaap van Wesel) RUZALEM In Israël maar ook in Egypte gaat een bekend rhaal over een schorpioen die de Nijl wilde oversteken. Het vroeg een lift aan een waterschildpad en bezwoer de lildpad niet onder water te duiken. „Dan zou ik verdrinken", schildpad stelde de schorpioen gerust: „Dan verdrinken we h allebei". Halverwege de rivier duikt de schildpad toch naar ïeden. Angstig roept de schorpioen: „Wat doe je nu, we ver- nken". Waarop de schildpad zegt: „Dat kan wel zijn, maar zijn hier in het Midden-Oosten". ae anekdote typeert de warwin- •am irrationaliteit en emoties in Midden-Oosten waarin de Joodse Israël zijn 25-jarig bestaan Wat staat Israël, na drie oor- tegen de Arabieren, de komen - jaar te wachten? Reserve-kolo- fcjjMei Palel, lector in de militaire iedenis aan de universiteit van Avlv verwacht geen wezenlijke aderingen. nders dan Europa heeft het len-Oosten geen grote oorlogen ad, die de invloedssferen duide- heeft verdeeld. Gezien het iitsevenwicht tussen Rusland en rika valt zo'n oorlog ook niet te achten in de toekomst. Zolang aarten niet geschud zijn, is de dat het Israëlisch-Arabische liet blijft voortduren groot", it Paiel. De kloof tussen Israël Ie Arabieren is zo groot dat zij zonder hulp of druk van buiten- )t elkaar kunnen komen. Zowel als Rusland hebben een vi- belang om de strijd te matigen niet om tot een definitieve re- te komen". e Amerikaanse belangen zijn be- lij t strategisch vooral economisch Arabische olie van aard. De rikaanse invloed wordt het best arborgd door conservatieve re- s zoals in Saoedie-Arabië, Jor- en Koeweit. Verscherping van Israëlisch-Arabische conflict jj'kt voor de Amerikanen het risico 'aich mee dat de Arabische we- zich radicaliseert en zich tegen rika keert", he ooi nder or het moment hebben ook de n geen belang bij een oplaaiing het conflict. De Russen hebben stc 67 een kapitale blunder gemaakt de betrekkingen met Israël te eken. Daardoor hebben zij zich- ru uitgeschakeld als mogelijke be- lelaars, een rol die zij nu aan Amerika moeten overlaten. De situ atie zou zich kunnen wijzigen als de Russen een flexibeler politiek zouden gaan voeren en de diplomatieke be trekkingen met Israël zouden hervat ten, maar een dergelijke ontwikkeling is voorlopig niet te verwachten". De instabiele regimes in het Mid den-Oosten zijn een vruchtbare bo dem voor intriges van de grote mo gendheden die hun invloed willen vergroten. Zij zullen ook in de toe komst proberen via staatsgrepen hun invloed te doen gelden. Als een rode draad lopen de oliebelangen door het Midden-Oosten. Het westen en Japan zijn voor een groot deel afhankelijk van de Arabische olie. Europa impor teert 70 procent van haar olie uit het Midden-Oosten en Libië, te zamen 700 miljoen ton per jaar". „De Europese afhankelijkheid van Arabische olie zal de komende Jaren nog toenemen. Tegen het jaar 2000 wordt de oliebehoefte in Europa op 1400 miljoen ton geschat, dat is het dubbele van de huidige behoefte. Amerika importeert 25 procent van haar olie. voornamelijk uit Venezuela en Canada. In de toekomst zullen echter ook de Verenigde Staten meer Arabische olie gaan importeren, aan gezien de voorraden in Venezuela en Canada opraken. De Russische stra tegie is erop gericht te trachten de oliehandel via Rusland te laten lopen. Daarom is het voor Amerika van het grootste belang haar invloed in lan den als Saoedie-Arabië, Koeweit en Iran te behouden". Waakhond Bij het waken voor de Amerikaan se belangen speelt Israëli een belang rijke rol. Jitzohak Rabin, tot voor kort Israels ambassadeur in Wa shington sprak onlangs over Israël en Amerika als een „goed bondge nootschap." Israël is, vooral na de oorlog toen Frankrijk Israëlische soldaten ontsteken de kaarsen in het grote oorlogsmonument in Jeruzalem dat de her innering levendig houdt aan de zes miljoen Joden die in de Tweede Wereldoorlog omkwamen in Duitse concentratiekampen. haar steun aan Israël staakte, steeds afhankelijker geworden van de Ver enigde Staten .Amerikaanse militai re, politieke en economische steun vormen de hoeksteen van de Israë lische politiek. Volgens Paiel is dit een bijzonder gevaarlijke ontwikke ling, die ertoe kan leiden dat Israël de waakhond van de Amerikaanse belangen in het Midden-Oosten wordt. De Amerikaanse en Israëlische belangen lopen al voor een groot deel parallel. Ook Israël is meer gebaat bij conservatieve Arabische regimes, omdat deze een meer ge matigde politiek tegenover Israël voeren. Paiel: „er is een duidelijke ontwikkeling dat Israël de „vuile karweitjes" in het Midden-Oosten moet opknappen, die de Amerikanen vroeger zelf uitvoerden. In 1958 in- terveniëerde de Amerikaanse Zesde Vloot in de Libanon toen daar bij een burgeroorlog de pro-Westerse Christenen onder de voet driegden te worden gelopen door de pro-Nas ser en pro-Syrië gezinde Moslems". "In 1970 was er een burgeroorlog in Jordanië tussen koning Hoessein en de Palestijnse Fedayeen. Niet Amerika, maar Israël stond klaar om Syrië binnen te vallen in geval de troon van de pro-Westerse koning Hoessein in gevaar zou komen als gevolg van Syrische steun aan de Pailestijnen. Maar Rabin heeft on langs onthuld dat hierbij een nauwe samenwerking tussen de Israëlische en Amerikaanse regering bestand. Het ging in feite om een Ameri kaans-Israëlische actie, waarbij Is raël verantwoordelijk was voor het operatieve gedeelte". „Ook de laatste Israëlische com mando-actie in Beiroet wijst in deze riohting. Hoewel het niet zeker is dat de Amerikanen van deze actie gewe ten hebben, is het wel duidelijk dat Israël zich gesterkt voelde door het besef dat de Amerikaanse regering nooit bezwaar kon hebben tegen een actie die gericht was tegen degenen die Amerikaanse diplomaten in Khartoem hadden vermoord. „Als deze ontwikkeling zich voortzet is het niet onmogelijk dat in het Jaar 2000 Israël ten gunste van Amerika zou moeten interveniëren, bijvoor beeld in Koeweit. Een ideologische rechtvaardiging is altijd wel te vin den", aldus Paiel. Ook de ontwikkeling van het Isra- elisch-Arabische conflitot werkt Ls- raëls rol als politieagent in het Mid den-Oosten in de hand. De Arabische landen zullen de status quo niet voor altijd willen en kunnen aanvaarden. Zij zullen militaire initiatieven moe ten nemen om de situatie niet te la ten bevriezen. Ook guerrilla of ter reurdaden kunnen deze functie ver vullen. „Meer overwinningen zullen Israël brengen tot de grens van het „diminishing profit", zegt Meir Pa iel. Dat betekent dat bij een steeds grotere investering de rentabiliteit van de extra-investering afneemt. In de Israëlische militaire reali teit betekent dit, aldus Paial, dat het veroveren en bezetten van meer Ara bisch gebied Israël geen grotere vei ligheid zal opleveren, omdat het on doenlijk is voor een klein land als Israël zulke grote gebieden met een grote bevolking te controleren. Israël zal dus zijn toevlucht moeten nemen tot strafexpedities op beperkte schaal. Deze zullen in het algemeen overeenkomen met de Amerikaanse belangen. Dan ben Je niet ver meer van een situatie dat het initiatief niet meer van Israël maar van Amerika zal uitgaan. Inflitratie Amerika steunt weliswaar Israël, maar wedt niet alleen op het Israëli sche paard. De Verenigde Staten pro beren ook zelf aan invloed in de Ara bische wereld te winnen via econo mische en militaire steun en infiltra tie en anderzijds ook via druk op Is raël om aan de Arabieren concessies te doen. Het voordeel van Amerika om op twee paarden te wedden is duidelijk. Slaagt de infiltratie in de Arabische wereld dan heeft Ameri ka Israël minder nodig. Hieruit blijkt meteen hoe gevaarlijk grote afhan kelijkheid van Amerika voor Israël is". „Amerika houdt Israël achter de hand voor een mogelijk mislukken van haar politiek. Het zal dus wel druk uitoefenen op Israël om con cessies te doen, maar met de optie in het achterhoofd Israël als waak hond te gebruiken als de Amerikaan se politiek niet slaagt- De druk op Israël mag daarom niet te hevig zijn. Maar voor de verder afgelegen toekomst schept het voor Israël geen enkele garantie. Het betekent in fei te: hoe beter Israël haar taak als waakhond voor Amerika vervult, des te groter de kans dat Israël zich in de verder afgelegen toekomst overbo dig maakt voor haar steunpilaar Amerika". Kloof steeds groter De kloof tussen Israël en de Ara bische landen wordt steeds groter, ook op militair en technologisch ge bied. Dat dit proces zich in de toe komst zal voortzetten is wel waar schijnlijk, maar volgens Paiel geens zins zeker. "Het antwoord op deze vraag hangt samen met de vraag in hoeverre de Arabieren in staat zul len zijn een snel ontwikkelingsproces door te maken. Er wordt gespro ken over de "Arabische mentaliteit" gebrek aan efficiency en eensgezind heid, groot onderling wantrouwen, gebrek aan realiteitszin, allemaal fac toren die een snelle ontwikkeling te genhouden. Paiel: "Ook van China, heeft men gedacht dat het de ge vangene was van zijn sociale achter lijke structuur. Een sociale revolu tie heeft bewezen dat het om sociale factoren ging die niets met de "aard van het beestje" te maken hebben". ..Een ontwikkeling in de Arabische landen zoals in China heeft plaatsge vonden, is in het Midden-Oosten niet ondenkbaar. Daarom is Israëls supe rioriteit in de verre toekomst geens zins verzekerd. Het zal altijd zo blij ven dat Israël het moet hebben van de kwaliteit en de Arabieren van kwantiteit. Voorwaarde voor hand having van Israëls superioriteit is dat de Arabische revolutie niet moet slagen, terwijl Israël zich in leder ge val een maximum aan inspanningen zal moeten getroosten om de Arabie ren voor te blijven", aldus Meir Paiel. Israëls superioriteit is een voor waarde voor haar bestaan zolang het conflict voortduurt. Het is duidelilk, dat integratie van Israël in het Mid den-Oosten dan volstrekt is uitgeslo ten. En zolang Israël door de Arabie ren als een vreemd lichaam ervaren wordt, zal het conflict blijven be- (Van onze correspondent, mr. Jaap van Wesel) -UZALEM De Kibboets. Ie- heef t er wel van gehoord, maar ;en weten precies wat het is. Een tóeve landbouwnederzetting met ieve eigendom, waarin ieder lid volledig in dienst van de ge- schap stelt. Een kleine kibboets 100 leden, een grote 1000, de SOOfce zitten daar tussen in. kibboetsiem zijn aangesloten bij oliitieke partij, de meesten bij de ocialistische bewegingen die Is- kent. Hun produkten worden mankt gebracht via een coöpe- De grootste en bekendste is de de coöperatieve zuivelon- ming. Niet alle kibboetsiem zijn Iwelvarend. Daarom heeft de kib- bewegtog een speciale kas. waar kibboets naar draagkracht in bijdragen, ter wiille van de te broeders. Israël telt 240 kib- |em, met een totale bevolking ngeveer 90.000 bewoners. Opper-Galilea ligt de kibboets Nehemia, genoemd naar de 'landse zionistische leider uit de helft van deze eeuw, Nehemia ieme. Als je in Sde Nehemia kans groot, dat Je je met lands kunt behelpen. Sde Nehe- verd in 1942 opgericht door een Nederlandse pioniers. Zij kwa- naar de moerassen van Opper waar toen nog een uiterst igenaam en ongezond klimaat Jdtsohak Pimentel. een van richters van de kibboets, komt tonkelijk uit Amsterdam. Hij tór in de kibboets. In 1938 ging aar het toenmalige Palestina, as in 1942 een van de mede- ters van Sde Nehemia. Dat was tijd dat de kibboets voor alles ch in de wereld progressief j het toonbeeld van het so- Waar de Russen met hun kol chozen niet in waren geslaagd, dat presteerden de Israëli's wel. Geen uitbuiting van de arbeider door loon arbeid, die volgens het winstprincipe automatisch leidt tot uitbuiting van de arbeid. De pioniers in de kibboets vormden de ruggegraat van de Israë lische maatschappij. Zij leverden de politieke leiders: Ben Goerlon ,Esh- kol, Israëls eerste twee premiers kwa men uit kibboetsiem Ook minister van Defensie Dajan, vice-premier Al- Ion komen uit de kibboets. De kib boetsiem vormden het bolwerk, dat de grenzen verdedigde en de kibboets gaf inhoud aan de zionistisch-socialis- tische ideologie. De gebruinde pionier met het vermaarde „Kova tembel", hetgeen „gekke hoedje" betekent, werkend op het land was de ver persoonlijking van de Israëli, de nieuwe Jood. die in tegenstelling tot de gettojood tot lichamelijke arbeid in staat was. In 1973 is dat voor een groot deel geschiedenis. De invloed van de kib boets op het maatschappelijk bestel is duidelijk gedaald. In 1948 leefde 10 procent van de Israëlische bevol king in de kibboets, nu is dat nog maar 4 procent. In 1948 was de ge middelde leeftijd 30 jaar, nu is dat 50 Jaar. Vijfentwintig jaar geleden ging 10 tot 15 procent van de kinde ren, die in de kibboets geboren wer den weg om in de stad te gaan wo nen. Nu is dat 40 procent. De pio niersgeest bestaat niet meer, de kib boets is verburgerlijkt. Jonge men sen hebben andere idealen, op ma teriële zaken genioht. Om de mensen in de kibboets te houden heeft de kibboets water in de ideologische wijn moeten doen. Dat valt vooral de streng ideologische kibboetsiem van de linkse Mapam moeilijk. Was het vroeger zo dat al leen het nut voor de kibboets be palend was voor de beroepskeuze, nu speelt persoonlijke voorkeur een veel grotere rol. Jitzchak Pimentel: „Wij hebben een Md van de kibboets, die het vak van cineast wilde leren. Wat moet de kibboets nu met een cineast? Maar de jongen wilde het echt. Toen hebben we besloten dat hij dan maar in staat gesteld moet worden dat vak te leren. Als we nee hadden gezegd was hij de kibboets uitgegaan en had hij het toch gedaan. Ook het pri- vé-eigendom wordt niet meer zo ideo logisch benaderd. Persoonlijk budget Jitzchak Pimentel: „Vroeger was het zo dat alles wat Je inbracht in de gemeenschappelijke pot ging. Ik ben in 1936 nog in Nederland ge trouwd. Mijn hele huwelijksuitzet is in de gemeenschappelijke pot van de kibboets gegaan. Nu is dat anders. Wat Je meebrengt naar de kibboets mag Je houden. Geld geef Je als ren- teloos voorschot aan de kibboets. Ver der heeft tegenwoordig ieder kibboets lid de beschikking over een persoon lijk budget. Dat is in onze kibboets tussen de f 500 en I 700 per Jaar". „De grootste strijdvraag is geweest of de kibboets loonarbeiders in dienst mag nemen. Dat is tegen het wezen van de kibboets, dat is duidelijk. Ook hier bleek de praktijk sterker dan de leer. De kibboets moet meedraaien in de nationale economie. Dat be tekent dat de landbouw langza merhand plaats moet maken voor de industrie. Wij hebben behalve ap pelboomgaarden een grote plastic- fabriek. Als wij geen loonarbeiders in dienst zouden nemen, zou de fabriek moeten inkrimpen. Dat betekent dat de kibboets minder verdient en de wel stand lager wordt. Ik zou dat niet zo'n bezwaar vinden, maar de Jon geren willen dat niet. Die zijn op hun oomfort gesteld. Mooie huizen, een mooie clubgebouw, een nieuwe eet zaal. Dat betekent dat we geen keus hebben. Als we niet toegeven gaan ze weg". Jeugdgroepen Een gedeeltelijke oplossing voor de kibboets is om vrijwilligers te la ten weiken voor kost en inwonen. Dat is vooral in de zomer aantrekkelijk voor studenten en jeugdgroepen uit het buitenland. Met weinig geld kun nen zij hun vakantie op deze wijze in Israël doorbrengen. Sde Nehemia biedt plaats aan 60 vrijwilligers, en gezien de Nederlandse traditie zijn dat veelal groepen uit Nederland. Het idealisme uit de pionierstijd is voor bij. Eigenlijk is dat geen wonder. Idealisme ontstaat in moeilijke tij den, als mensen op elkaar zijn aan gewezen. Dan ontstaat een hechte band om gezamenlijk iets te berei ken. Die uitdaging bestond 25 jaar geleden. Bewerken van het land met weinig water en primitieve middelen, grote vijandelijke macht aan de grens, weinig hulpbronnen Jitzchak Pimentel: „Israël is een welvaartsstaat aan het worden, nog niet op het niveau van Nederland, maar laten we zeggen Italië. Idea lisme maakt in een welvaartsstaat plaats voor materialisme. Dat is in Israël niet anders". Kinderen worden in de kibboets op gevoed. Zij slapen, eten en drinken en gaan naar school met hun leef tijdgenoten. De ouders werken de he le dag en na het werk 's middags komen de kinderen thuis bij de ou ders. Jitzchak Pimentel: „Het is niet zo dat in de kibboets het gezinsleven minder hecht is, zoals wel eens wordt gedacht. Na hun werk hebben de ouders niets meer te doen, en dan kunnen ze alle tijd aan de kinderen besteden. Toch zijn er ook bij ons een paar dingen veranderd. Sinds kort slapen de kinderen bij de ouders thuis, en niet meer in het kinderhuis. Het bleek, dat kinderen bang ziijn. dat uitte zich onder andere in bed- wateren. Zowel de kinderen, als de moeders hebben liever dat de kinde ren thuis slapen. Voor de kibboets heeft dat vergaande gevolgen. Het betekent dat de vrouwen minder kunnen werken, omdat ze meer tijd aan de kinderen moeten besteden". Al is de kibboets op zijn retour, hij heeft nog vele voordelen. Zo komt jeugdcriminaliteit in de kibboets nauwelijks voor. Het aantal leiding gevende personen in de samenleving, dat uit de kibboets komt. is nog steeds relatief hoog, al is de tijd voor bij dat uit de kibboets komen een aanbeveling is. Jitzchak Pimentel: „Door een strenge selectie en goede verzorging levert de kibboets nog steeds een produkt, dat nuttig is voor de maatschappij. Maar zal de kib boets over 50 jaar nog bstaan? Jitz chak Pimentel gelooft van wel. „Re latief gaat de kibboets weliswaar achteruit, maar in absolute cijfers gaan we langzaam vooruit. Het kost maar heel weinig voordat een kib boets wegens gebrek aan belangstel ling uit lekaar valt". Nieuwe stimulans Na de Zesdaagse Oorlog heeft de kibboets een nieuwe stimulans gekre gen. In de bezette gebieden worden in een snel tempo nederzettingen ge sticht. ZiJ beginnen meestal militair of para-militair. Nachal geheten, maar worden naar verloop van tijd Kib boetsiem. Dat geldt in Israël als het nieuwe pionierswerk. Dat idealisme heeft een nostalgische en griezelig aandoende vorm aangenomen. Het is een idealisme, dat een onderdeel is van de bezettingspolitiek. De nieuwe pioniers gaan kibboet siem stichten in de bezette gebieden. Niet dat het enthousiasme onder de bevolking erg groot is om in deze tijd een pioniersbestaan te leiden. Er moet op de radio zelfs reclame voor gemaakt worden. Drink coca cola en ga als pionier naar de Golanhoog- ten. of de Gazastrook of de Jordaan- westoever. Werken op het land ter verdediging van het vaderland. Het toont de tragiek aan van de Israëli sche politiek. Twintig Jaar lang, tot het uiitbre- De klaagmuur in Jeruzalem ken van de Zesdaagse Oorlog, wer den to Opper-Galilea, dat tussen Li banon en Syrië ligt ingeklemd, door de Syriërs beschoten. Ook Sde Ne hemia. De politiek was: wij blijven het land bewerken tot aan de grens toe. De kibboets was de hoeksteen van het defensieapparaat. Dit heeft de ideologie van de kib boets in haar strategie geïntegreerd. De Zesdaagse Oorlog maakte een eind aan deze beschietingen. De hoog ten van Golan werden bezet als buf ferzone, maar de defensiepolitiek wijzigde zich niet. De geschiedenis herhaalt zich: ook hier worden kib boetsiem gesticht als een bolwerk tegen de vijand en als een vervulling van het pioniersideaal. De ideologi sche en militaire motieven creëren een nieuwe situatie, die identiek is aan de vroegere. Alleen de grenzen zijn wat opgeschoven. En alles begint van voren af aan. De kibboets wordt beschoten door de vijand. Onschul dige burgers worden gedood. Re presailles. escalatie, tot weer een nieuwe bufferzone nodig is die dan ook weer bebouwd wordt?

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 17