Katwijkse festival ether in Voor doodslag in Alphen: eis 4 jaar Noordwijk wil bollenstreekcorso over de boulevard 0 GEMEENTEBESTUUR BIEDT AMERIKAANSE GASTEN DINER AAN ZWAGER DOODGESTOKEN Adhesiebetuiging in Alphen voor Leidse veemarkt in beraad PAGINA 4 STREEK VRIJDAG 27 APRIL 1973 LISSE Het is niet uitgesloten, dat het Bollenstreekcorso in de toe komst nog eens over Noordwijks bou levard zal rijden. Er zullen daar voor eerst nog wel de nodige proble men moeten worden opgelost. Niet alleen verkeerstechnische, maar vooral financiële. Men zit namelijk met het feit, dat de gemeente Haar lem een forse subsidie verstrekt sindis het corso uilt deze stad ver- sinds het corso uit deze stad ver trekt. Een niet te versmaden bijdra ge, want het blijft ieder jaar weer een moeilijke zaak de financiën rond te krijgen. Daaruit kan worden geconcludeerd, dat de Noordwijkse gemeenschap zeker eenzelfde bedrag zal moeten neertellen en waar schijnlijk nog meer als men het corso wil binnenhalen in de bloe- menbadplaats. Op zo'n twintig, vijf en twintigduizend gulden mag dan wel worden gerekend. Bollenstreekcorso-voorzitter Sjaak Bonkenburg concludeerde op een vraag over het wijzigen van de cor so-route naar Noordwijk, dat dit al tijd te overwegen is. Er is vorig jaar reeds een schrijven met een derge lijk verzoek uit Noordwijk van de WV ontvangen, doch toen was de tijd nog niet rijp daarover te gaan onderhandelen. Mogelijk kan deze zaak bij de voorbereiding van het corso voor 1974 ter sprake worden gebracht. Overigens", zei Bonken burg, "valt volgend jaar de datum waarop "Lenteparade 1974" moet gaan rijden gunstiger en niet meer tussen twee toeristisch seizoentop pers in. Het wordt zaterdag 20 april, dus de week na Pasen. Aan één ding wil het corso-be stuur zoveel mogelijk de hand hou den: het commerciële element als het maar even kan weren en de schoonheid de boventoon laten voe ren. Zegt Bonkenbuug: "Als je de commercie er in haalt weet je niet waar je blijft. Daarom proberen we die boot af te houden. Er zit wel een klein commercieel tintje aan, name lijk de propaganda voor de bloembol len. Dat is al van het begin af zo ge weest". Er gaat geen "Lenteparade" voor bij of er zijn wel enige problemen voor de toekomst. Dit jaar deelde Bonikenburg mee, dat de veikingbe- sturen van de HBG en de Hobaho te kennen hebben gegeven, dat het cor so-bestuur er in 1974 niet op be hoeft te rekenen, dat de hallen voor de opbouw en de expositie beschik baar kunnen worden gesteld. Een woordvoerder van één van de veilin gen: "Zeker, er is wel zoiets gezegd. Men weet echter, dat de pap niet zo heet wordt gegeten als ze wordt op gediend. Als ik Bonkenburg was geweest, dan zou ik er nog geen ruchtbaarheid aan hebben gegeven. Het duurt nog zo lang. Wie weet doen zich nog mogelijkheden voor, dat we de hallen toch nog beschikbaar kun nen stellen". Men was gisteren cn vanmorgen vroeg ook nog druk bezig op de vel den met het snijden van de hyacin tennagels. Ze zijn door het koude weer precies op tijd in bloei geko men. De manden met nagels wer den direct afgevoerd naar de H. B.G- en Hobaho-hallen, waar tesa- men een kleine duizend mannen cn vrouwen bezig waren met de opbouw. De Jury, bestaande uit mevrouw A. Schat-Kapteyn uit Utrecht, Willem Buurman uit Oegstgeest, C. Driehui zen uit Bennebroek, M. van Driel uit Apeldoorn en W. A. Rijsboscn uit Amsterdam, zou vanavond om zeven uur de laatste van de drie rondgangen maken om de 21 praal wagens en zeven personenauto's te beoordelen. Ze zouden dan bemand zijn met de figurantes. Tegen een uur of tien kan dan de uitslag wor den verwacht. In de samenstelling van de jury is ook verandering gekomen. Er ma ken nu drie binders, een bollenman en iemand, die betrokken is bij de Nederlandse Kunststichting deel van uiit. De juryleden zullen dit jaarr bij zondere aandacht aan het steekwerk schenken. Dat was tot nu toe niet het geval. Politie en verkeer Enige honderden politieman nen zullen er in Haarlem en in de Bollenstreek voor zorgen, dat het verkeer in goede banen wordt geleid. De totale inzet van het rijkspolitie- personeel op de route Bennebroek- Sassenheim bedraagt ongeveer drie honderd man. In Sassenheim is een centrale post ingericht ten behoeve van de verkeerscoördinatie met be hulp van het vliegtuig van de Diensi Luchtvaart Rijkspolitie. Automobilis ten worden door borden verwezen naar de te volgen route, die is ge splitst in het corso en het door gaande verkeer. Zij dienen van tien uur 's morgens tot zeven uur 's avonds rekening te houden met filevorming en vertraging op de rijksweg 44 van Den Haag naar Am sterdam via Wassenaar. Het tijdschema van het Bollen streekcorso is als volgt: 10.10 uur vertrek Haarlem, 11.14 uur Heemste de, 12.02 uur Bennebroek, waar tot twee uur wordt gepauzeerd: 14 uur vertrek Bennebroek, 14.42 uur cen trum Hillegom, 15.34 uur centrum Lisse, 16.32 uur centrum Sassenheim en 16.54 uur eindpunt Sassenheim. Er zullen veertien muziekkorpsen bij toerbeurt in de stoet lopen. Ze ko men uit alle delen van het land. V.V.V.-functionarissen in de Kust en Bollenstreek verwachten, ondanks het feit dat er veel kleur zal zijn op de bollenvelden en Keukenhof, niet zo'n topdrukte van buienlandse va kantiegangers als tijdens het paas weekeinde. Wel is het zo, dat in de hotels en pensions moeilijk een plaatsje voor een vol weekeinde te bemachtigen zal zijn. In de particu liere sector is echter nog ruimte. Dat wil bepaald niet zeggen, dat er zich geen problemen kunnen voo> doen. De kans is niet uitgesloten, dat er, nu de weersvooruitzichten gunstig zijn, toch nog vele buitenlanders op goed geluk koers zullen zetten naar de Ne derlandse kust en dat het toch nog wel vol kan worden. Keukenhof, dat tot nu toe onge veer 300.000 bezoekers heeft geboekt, verwacht dat er het komende week einde zo'n 100.000 zullen komen. KATWIJK Het was gisteren de dag van de radio in het 'Tulip Time International Music Festival 1973". Dik Bikker en Els Nijssen waren als presentatoren van het N.C.R.V.-program- ma "Regio-Rechtstreeks" naar Katwijks sporthal "Cleyn Duin" gekomen om daar een middag- en avondeditie te maken, 't Werd een uitermate gezellig Katwijks onderonsje. Er werden per uitzending 275 belangstellenden N.C.R.V.-leden uit de familiebadplaats toegelaten. De Amerikaanse en andere deel_ nemers aan het festival konden het thuis of in de bus als ze tenminste op excursie waren beluisteren. Katwijks "hal van de sporten" was deze middag en avond daardoor het domein van de N.C.R.V. De mannen van deze omroepvereniging hadden de regie strak in handen en niemand van de organisatoren van het festival had iets in de melk te brokkelen. Begrijpelijk, want anders zou het niet uitgesloten zijn geweest, dat er iets misliep met deze rechtstreekse uitzendingen. Het dient gezegd te wor den: een prachtige binnenlandse promotie voor de familiebad plaats waren ze wel! Door Cees Combee Foto Jaap van Duijn Gastvrijheid Ook nu bleek weer eens, dait de techniek niet onfeilbaar is. Presen tator Dik Bikker stond dapper in de microfoon te praten, doch in Hilver sum hoorde men niets. Er was iets niet in orde met de telefoonverbin ding tussen Katwijk en de studio in Hilversum. Van alle kanten werd er aan gesleuteld. Een veertien minuten na het vastgestelde tijdstip - 16.32 uur - was de "kronkel" uit de kabel verdwenen en kon het programma beginnen. Wel sneu, want in die tijd had men in de zaal en er buiten heel wat kunnen horen. De Lenteklokjes Reder Klaas van Duijn, die ook wat had mogen zeggen op vragen van Dik Bikker, kwam daardoor niet aan bod en van de aan het festival deelnemende groepen kon men al leen via de band - de opnamen wa ren woensdag al gemaakt - het ruim honderd meisjes tellende Katwijkse koor "De Lenteklokjes" onder lei ding van Dirk van Vliet en met pia nobegeleiding van de bekende Maas- sluisse pianist en organist Koos Bons horen. Ze zongen voortreffelijk drie liedjes: "Heeft u dat ook?", "Als ik eens mocht doen wat ik wou" en het Russische volksliedje "Karabousja". Een daverend ap plaus ran de Katwijkse "fans" viel hun ten deel. Terecht! Dik Bikker en Els Nijssen "sleep ten" vier bekende Katwijkers voor de microfoon. Burgemeester A. G. Vermeulen op vragen: "Tijdens mijn buitenlandse reizen hoor ik steeds de klacht van Amerikanen, dat ze door het logeren in de hotels, die overal ter wereld hetzelfde zijn, de mensen niet ontmoeten en leren kennen. In Katwijk is dat anders. Daar logeren de gasten in hoofdzaak bij particulieren. We beschikken in deze sector over een 20.000 bedden. Ook nu zijn er Amerikanen geweest, die in hotels waren ondergebracht en na twee dagen kwamen vragen of ze niet in een gezin konden worden op genomen. Ze hadden gehoord, dat het zo gezellig was. Er is al een hecht contact tussen Amerikanen en Katwijkers. Mevrouw van Duijn vertelde me. dat haar Amerikaanse gastjes ai zover waren gevorderd, dat ze de telefoon aannamen". Voorlichting over één van de be langrijkste inkomsten bronnen van Katwijk - de visserij en in het bij zonder de haringvisserij - werd ge geven door Piet de Haas van Ouwe- hand's Rederij en Visverwerking N. V. Hij vertelde over overbevissing Van de Noordzee, het zoeken naar al ternatieve haringgronden, het helaas Lonvieuw High School Orchestra verdwijnen van de romantiek rond de •haringvisserij, zoals vlaggetjesdag, en het kwikgehalte in vis, wat hij een lachertje noemde. momenteel in Katwijk vertoeft. Hij noemde het getal van 1500. terwijl er in werkelijkheid maar zo'n 300 gastvrijheid genieten bij de Katwijk- Amsterdam, Den Haag en Rotter dam. De Jongelui hebben genoten, doch waren toch erg blij weer thuis naar de radio te luisteren weten 1 te zijn en nog wat te kunnen wande- Mr. Jan van der Plas, Katwijks V.V.V.-voorzitter, die tijdens dit festival iedere dag in de sporthal was en nauwe contacten onderhield met d'e Amerikaanse en andere deel nemers, 'kwam eveneens voor de mi crofoon. Hij had het er over. dat de Katwijkers steeds wordt voorgehou den goede gastheren en gastvrou wen te zijn en beklemtoonde, dat de Duitsers, Engelsen en Zweden de wijze van het "privaat" onderbren gen reeds lang hebben leren waarde ren. De V.V.V.-voorzitter hoopte, dat dit bij de Amerikanen hetzelfde zou worden. Het grote doel van dit festival is vriendschappelijk betrek kingen aan te kweken tussen de Kat wijkse families en de buitenlanders. Een vraag van Bikker of de Ned- derlanders ook met deze gastvrij heid kennis kunnen maken beant woordde Van der Plas met een vol mondig Ja. In juni. augustus en het naseizoen zijn er nog voldoende bed den beschikbaar. In het hoogseizoen is het merendeel bij particulieren reeds bezet. "De LenteMokjes"-dirlgent Dirk van Vliet uit Alphen aan den Rijn vertelde over zijn Katwijkse meisjes koor, dat drie afdelingen telt en Cor Taait, secretaris van het Genoot schap "Oud Katwijk" bracht de ex positie in de historische Vuurbaak van begin Juni tot september onder de aandacht van de luisteraars en zette het doel van het genootschap uiteen. Avondeditie Veel sfeer ook tijdens de avond editie van "Regio-Rechtstreeks". Niet in het minst door de prettige wijze waarop Dik Bikker en Els Nijs sen het programma presenteerden en verder ook door het optreden van de combo Tonny Eyk, Barbara en Bas en Eddy Christiani (ze waren er 's middags ook bij) en het Griek se trio Polis et les Heüeniques. Pittige vragen werden er gesteld tijdens de quiz "Wie is wie of wat is waar". Er werd aan deelgenomen door aanwezigen uit de zaal, die steeds in twee groepen tegen elkaar uitkwamen. Er waren leuke prijzen beschikbaar voor de manchewin naars en de finalisten. Mevrouw Bo- vendeert zegevierde en de heer De Vries werd tweede. De vragen wer den in de kleine zaal, waar de deel nemers (sters) aan tafeltjes waren gezeten. Veel waardering had men voor het optreden van de Amerikaanse scho lieren, die met twee of drie num mers in dit avondprogramma be hoorlijk aan hun trek kwamen. Men kon, weer via de band, achtereen volgens horen het chorale ensemble verblijf in Katwijk zelf bekosti- Terwijl de avond-editie Terzake van doodslag van zijn zwager is tegen de 26-jarige spoorwegarbeider J.T. uit Alphen aan den Rijn vandaag in hoger beroep voor het Haagse gerechtshof een gevangenisstraf van vier jaar met aftrek geëist. De Haagse rechtbank had twee- eneenhalf jaar opgelegd, na een eis van vijf jaar. Niet alleen de officier van justitie, maar ook de verdachte zelf ging in hoger '->eroep. Zijn raadsman mr. Hesseling betoogde dat de doodslag niet is bewezen en dat overigens ont slag van rechtsvervolging dient te worden gegeven omdat verdachte heeft gehandeld in noodweer. Priesters op Cyprus bedreigd NICOSIA „Eoka B", een onder grondse beweging op Cyprus, heeft gedreigd met „sancties" tegen ortho doxe priesters die trouw betuigen aan president Makarios. De organisatie heeft de bedreigingen geuit in pam fletten die in Nicosia zijn verspreid, maar maakt niet duidelijk waaruit de „sancties" zullen bestaan. Eoka B zegt de opvolger te zijn van de oor spronkelijke Eoka, die onder generaal Grivas tegen het Britse bestuur op Cyprus streed. De actie van de groe pering is gericht tegen priesters die als blijk van trouw aan Maka rios hebben geweigerd in hun kerk een herderlijk schrijven voor te le zen waarin wordt verklaard dat Ma- karlos uit zijn kerkelijk ambt is ge zet. Op zondagmiddag 8 oktober vorig jaar stak Jan T. op het grasgazon voor zijn flat aan de Diamantstraat te Alphen zijn zwager dood met een dolkmes. Het drama besloot een mid dag vol ruzie en vechten. Zijn zwager had de flat van Jan T. kort en klein geslagen. Jan T. was gevlucht, maar kwam terug om een tas met kinder kleding te halen. Hij werd opgewacht door Rinus W. Omdat zijn zwa- Uitwisseling opgeschort BIEN HOA (AFP) De onvoor waardelijke vrijlating van burgerge vangenen door de Zuidvietnamese re gering die vandaag moest plaatsheb ben is voor onbepaalde tijd opge schort. Dit is officieel in Saigon mee gedeeld. In regeringskringen is vernomen dat op het laatste moment moeilijkheden zijn ontstaan tussen Saigon en de Vietcong over plaats en datum van de vrijlating van burgergevangenen. Zuid-Vietnam had aangekondigd dat het vrijdag en zaterdag 750 commu nistische burgergevangenen onvoor waardelijk zou vrijlaten. De Vietcong zou alle dwz. 637 burgergevan genen vrijlaten in de vier dagen tus sen 28 april en 1 mei. Zowel gistermiddag als -avond zond de N.C.R.V.-radio het programma "Regio-Rechtstreeks" vanuit de Katwijkse sporthal Cleyn Duin" uit. Daar wordt het "Tulip Time International Music Festi val 1973" gehouden en daaraan werd grote aandacht besteed. van de Mariina High School em hst De N.C.R.V.-radio voerde op deze gio-Rechtstreeks" de lucht inging Florida Junior College-Choir. Het festivald-ag dus de boventoon. Dit waren de organisatoren van hetfes- de deelnemende Ameri- tival, de juryleden en de leiders en viel helaas door de vertraging kaanse koren en bands aanleiding dirigenten van de Amerikaanse bands en koren te gast bij het Katwijkse gemeentebestuur. Niet in het "huis val had "gleed" hij wel even uit zien. Er werden excursies gemaakt van de gemeente", maar in restau- het aantal Amerikanen, dat naar Keukenhof en de bollenvelden, rant "Triton' ALPHEN AAN DEN RIJN Het voortbestaan van de Leidse veemarkt kwam aan de orde tijdens de gister avond gehouden raadsvergadering. Burgemeester en wethouders willen vooralsnog geen adhesie betuigen zo als de gemeente Alkemade voor staat. Burgemeester Gallas vroeg zich af, of de Alphense raad zich moet gaan bemoeien met een zaak, die helemaal in handen is von de Leid se collega's. "Omgekeerd zouden wij dat ook niet zo waarderen", stelde hij. "Als Je Je nu voor handhaving uitspreekt, zul Jé ook offers moeten brengen". De zaak werd aangekaart door de AR-man Van Leeuwen. Hij noemde de Leidse veemarkt een probleem dat van diverse kanten kan worden be keken. Hij was het er zonder meer over eens, dat de Groenoordhal als veemarkt voor de Rijnstreek en ver re omgeving in een grote behoefte voorziet. "Het zal een handicap zijn als de veemarict wordt gesloten", daarmee zijn bezorgdheid uitspre kend over de brief zoals die er gis teravond lag. Van Leeuwen kreeg echter de verzekering, dat men de gang van zaken nauwlettend in de gaten zal houden, waarmee hij ge rustgesteld was. "Leiden kan de markt niet zonder aan de Boulevard, een goed ver zorgd diner. Of er daar tijd i niet. Waarschijnlijk heeft men het ten gerieve van de Amerikaanse gasten niet gedaan. Het was voor hen toch onverstaanbaar! ger een beweging naar zijn broekzak maakte trok Jan T. uit angst zelf zijn dolk. Hij stak toe toen hij on verwacht een steen tegen zijn hoofd kreeg die was gegooid door zijn zus ter, de vrouw van het slachtoffer. Voor Rinus in elkaar zakte zag hij nog kans de banden van Jans auto stuk te steken hoewel hij was getrof fen in het hart. Politie in Chili in gevecht met scholieren SANTIAGO (EFE/UPI) Met traangas en waterkanonnen heeft de oproerpolitie in de Chileense hoofd stad gisteren strijd geleverd tegen duizenden middelbare scholleren die voor 't ministerie van onderwijs de monstreerden tegen de anderwijs- plannen van de rgering. Tijdens deze gevechten, die de ge hele nacht hebben voortgeduurd en waarbij de leerlingen met stenen en brandende fakkels naar de politie auto's gooiden, werden volgens de po litie meer dan 70 mensen gewond en zeker 250 demonstranten gearres teerd. Volgens nog onbevestigde berichten zou een der betogende scholieren zijn gedood. De politie heeft de ongeregeldheden de ergste sinds de grote stakingen van vorig Jaar oktober genoemd. Bemanning Statendam wil toeslag voor gevaar meer Sluiten", was de mening van het AR-raadslid. „Het EG-fonds heeft er namelijk vijf mijloen gul den ingepompt. Wanneer Leiden er in slaagt de maandag of dinsdag als marktdag te houden kan er best een miljoen gulden worden geïnves teerd". Men wacht op een rapport, dat thans wordt samengesteld. Dit moet klaarheid in de hele gang van zaken brengen. Dan pas zal het college wel of niet adhesie betuigen met de brief van Alkemade. KVP-Wassenaar wil uit crisis WASSENAAR De KVP afdeling Wassenaar gaat in de ledenvergade ring van 7 mei in het Jeroenhuis nieuwe bestuursleden kiezen. Enige tijd geleden ontstond een crisis in de afdeling toen enkele le den vaai het dagelijks bestuur hun functies neerlegden uit teleurstelling over de traagheid van de tot stand- koming van één christen-democra tische partij in Nederland. Voor het voorzitterschap wordt nu voorgesteld mr. L. Hoogeveen die voor zijn komst naar Wassenaar voorzit ter was van een van de KVP-afde- lingen in Den Haag. Verder wordt mr. A. W. G. M. Daverveldt, advo caat en procureur kandidaat gesteld voor een bestuursfunctie. Het afde lingsbestuur, onder leiding van vice- voorzitter N. Hoogeveen acht het voorlopig niet nodig in de derde va cature te voorzien. In beroep tegen verkeers maatregelen in Wassenaar Wassenaar Een groot aantal be woners van de Schouwweg, Stoep- laan, Groot Haesöbroekseweg, ckershagenlaan, Araweg en Prinsen- weg in Wassenaar zijn bij de Kroon in beroep gegaan tegen de verkeers maatregelen die B en W enkele we ken geleden voor deze wegen heb ben afgekondigd. De Vereniging van Vrienden vai Wassenaar heeft adhesie betuigd aan deze beroepssc/hriften. In hun bezwaarschriften schrijven de bewoners o.m. dat het instellen van een inhaalverbod op een ge te van de Schouwweg ongetwijfeld tot gevolg zal hebben dat veel weg gebruikers een andere route zullen kiezen over de Groot Hoesebroekse- w-eg en Stoeplaan, welke route toch al steeds intensiever wordt misbruikt als sluipweg voor het doorgaande verkeer, t Instellen van éénrichtings verkeer op een deel van de Schouw weg zal intensivering van het ver keer op het tracé Backerhagenlaan -Prinsenweg tot gevolg hebben en maakt de winkels aan de Schouw weg voor bewoners van zuid Wasse naar moeilijk bereikbaar. Het instellen van nieuwe voor rangskruisingen en -splitsingen zal schrijven de requestranten, eer snelheidsverhogend effect hebben er de aantrekkelijkheid van deze routes voor het doorgaand verkeer - waar op deze routes niet berekend zijn - vethogen. In een brief waarin de vrienden van Wassenaar adhesie betuigen aan de beroepsschriften, verwijst het bestuur o.m. naar de vragen, die het raadslid ir. K. Nieuwzwaag (WD) onlangs aan B en W heeft gesteld over de getroffen maatregel.|L' Het bestuur Is teleurgesteld dot B. en W. in de laatstgehouden raadsver gadering niet bereid bleek het plaat sen van de betreffende verkeersbor den voorlopig uit «te steilten. Schaakmeester Kurajica op Philidor-toernooi ROTTERDAM (ANP) De Fede ratie van Werknemersorganisaties in de zeevaart heeft de directie van de Holland-Amerika Lijn in Rotterdam verzocht aan de bemanning van de „Statendam" een oorlogstoeslag uit te keren in verband met het tweedaagse bezoek dat het schip vorige week aan Israël heeft gebracht. De brief waarin dit verzoek wordt gedaan heeft de HAL-directie pas af gelopen donderdag bereikt, hoewel ze al geruime tijd voor de reis van de „Statendam" was geschreven. Door een administratieve fout is de brief op het kantoor van de federatie blij ven liggen. In de brief hebben de werknemers organisaties in de zeevaart ook ge vraagd de „Statendam" in verband met de gespannen situatie te laten bemannen door vrijwilligers. Voorts verlangde men van de maatschappij optimale veiligheidsmaatregelen tij dens het korte bezoek van het söhip aan Israëlische havens. LEIDEN De grote trekpleister op het derde Philidor-toernooi, dat morgen en maandag wordt gehouden, is de Joegoslavische schaakmeester Bojan Kurajica. In 1965 was hij we reldkampioen bij de Junioren. De Joe goslaaf zal het moeten opnemen te gen o.a. Joop Piket, Ad van der Berg, Piet Bakker en Henk van Maaren, De speeltijden zijn: za/terdag van 11.00 tot 5.00 uur en maandag van 10.30 tot 6.00 uur. Tot nu toe hebben zich 80 schakers aangemeld. Volleybal toernooi ta

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 4