ZUIJDTWIJCK: WERKEN AAN ERUGKEER NAAR HUIS s Nachts niet liften met vreemde kerels Geen geld voor aphasiepatiënten' Revalidatie en reactivering langdurig zieken Universiteitsraad blijft bij besluit over numerus fixus JUSTITIE WAARSCHUWT MEISJES: RIJDAG 27 APRIL 1973 LEIDEN Een hele etage van het nieuwe verpleeghuis en reac tiveringscentrum Zuydtwijck aan de Aaltje Noordewierlaan te Lei den is gereserveerd voor dagbe handeling wn patiënten die aan een hersenaandoening lijden en daarbij spraakstoornis (aphasie) hebben. Deze etage staat echter leeg, omdat de financiële grond slag voor dagbehandeling van ap- hasie-pantiënten niet is gelegd. Dit zei prof. dr. P. Muntendam, die bestuurslid is van de Stich ting tot Verpleging van Langdu rige Zieken bij de opening van 't verpleegtehuis. Het stichten van een Leids Ap- hasiecentrum in het verpleeghuis is voorbereid door prof. Verjaal, hoogleraar in de neurologie van de universiteit en de geneesheer directeur, dokter Heese van het verpleeghuis Zuydtwijck. De financiële grondslag ont breekt, doordat de ziekenfonds raad de dagbehandeling in het verpleeghuis van aphasie-patiën- tennog niet in het verstrekkin genpakket van de algemene wet bijzondere ziektekosten (AWBZ) heeft opgenomen aldus prof. Muntendam, die zelf lid van de ze raad is. Hij heeft begin april dan ook met nadruk aan de raad gevraagd op korte termijn deze dringende voorziening in de Nederlandse gezondheidsorg tot stand te brengen. Prof. Muntendam zei, dat tal van aphasiepatiënten geen opna me in het verpleegtehuis nodig hebben, maar zij kunnen niet worden geholpen met de twee uur logopedische behandeling per week, die tot nu toe door de zie kenfondsen worden verstrekt. De ze patiënten hebben gedurende enkele dagen per week geduren de meer uren per dag deze be handeling nodig. Zij behoeven dagbehandeling, aldus prof. Mun tendam. Maar deze behandeling valt nog buiten de AWBZ. De dagbehandeling is o m. van belang voor de patiënt, omdat hij in zijn milieu blijft, er opna me in het verpleeghuis kan wor den voorkomen en hij het contact met de maatschappij niet ver liest. Dagbehandeling is boven dien goedkoper dan opname en de vrijblijvende (of vrijgekomen) bedden kunnen door andere pa tiënten worden bezet. Prof. Muntendam was eerder ingegaan op toekomstproblemen van de bejaardenzorg. Het per centage 65-jarigen en ouderen neemt toe. Het omvat nu 10 pet. van de bevolking en zal tegen de eeuwwisseling 12 pet zijn. In het eerste kwartaal van de volgende eeuw zal Nederland worden ge confronteerd met de bevolkings explosie van de jaren 1946 en vol gende. De vele kinderen van toen zullen dan bejaarden zijn gewor den. Tegelijk zal de sinds 1964 in gezette geboortedaling zeer spoe dig het punt bereiken dat er niet voldoende meisjes worden geboren (tegen 106 Jongens wor den slechts 100 meisjes geboren) om later de vrouwen in de pro- duktieve leeftijd te vervangen. Er zullen voor de vele bejaarden te weinig Jonge vrouwen zijn om ze te verzorgen. Reeds nu, alus prof. Munten dam, moet de regering zich af vragen hoe van 1985 af moet wor den gezien in de behoefte aan De werkende gehuwde vrouw zal hierbij een belangrijke rol spelen. "Over dienstplicht voor meisjes, durf ik niet te reppen, daar ik bij voorkeur niet vroegtijdig van deze lessenaar zou worden verwij derd", aldus prof. Muntendam tijdens de officiële opening van het verpleeghuis. LEIDEN Negen verdiepingen hoog aan de Aaltje Noorde- ierlaan, één groot gebouw vol moderne hulpmiddelen en de ieuwste vernuftigheid] es op het gebied van bejaardenverple- jng. Zuijdtwijck, na het Elisabethgasthuishof en Leythenrode 2 e derde erkende verpleeginrichting in Leiden e.o, voor lang- urig zieke bejaarden. Het verpleeghuis draait nu al bijna een lar, maar vanmiddag is 't dan officieel geopend. De patiënten op het ogenblik, zijn zich inmiddels aardig thuis gaan voe- in. Ze kunnen alle kanten op in de vele ruimtes die het ebouw rijk is. verpleegtehuis is een soort nanflengstuk van een gewoon zieken- Mensen die in een normaal zie- ihuis niet voldoende kans krijgen helemaal te herstellen van /k n ziekte, omdat ze door hun leef- üit i extra moeilijkheden ondervin- i, krijgen in een verpleeghuis een ensieve revalidatie en reactive- •ïei gsbehandeling. :are Seneesheer-directeur J. M. Hee- „De patiënten liggen hier vrij- 1 niet inbed. Het gaat ons er in eerste plaats om deze mensen weer te laten keren naar hun oor- ^onkelijke huis. Er is een groepje Ko i te ziek is om ooit nog terug te G en, maar toch kunnen we die hier i het meest actief laten zijn". 1691 Dok uit een rondleiding blijkt dat de negende, ,m delijk. Vrijwel nergens liggen de kan terecht tiënten in bed. Ze zitten in de voor bejaarden die spoedig naar huis terug keren. Heezen: „Als mensen zo plotseling naar huis teruggaan, zo opeens weer voor zich zelf moeten zorgen, wil dat wel eens misgaan. Deze ruimte kan worden gebruikt te schilderen of te handwer- x maken een babbeltje in de hal. ?°r leezen: „Meedoen aan het dage- se leven is de beste revalidatie. We daar ook helemaal op ingericht. bijvoorbeeld een kapsalon, men- die weer ijdel worden zijn op om dat uit te proberen", goede weg. De uitgebreide ruimten je creatief uit te leven zijn de wngeDruiKt ilïfce manieren om Je ziekte te ver- ndi en- topeze formule blijkt erg bevredi- id te werken. Mensen die al als gegeven naar ons werden toege- den ;urd zijn weer helemaal opge- tel id". is niet berekend op demente bejaar den. Van de negen verdiepingen (be gane grond met hal en keuken en kelder zijn daar niet bij gerekend) zijn er zes bestemd voor bewoning. Op het ogenblik zijn er vijf vol. Iedere woon- en verdieping heeft slaapzaaltjes met zes, vier, of twee bedden en er zijn enkele kamers voor mensen alleen. Verder is er een eet- annex conversatiezaaltje op iedere verdieping, een van allerlei uitvin dingen voorziene badkamer, 'n klein keukentje, ruimte voor de verpleeg sters. De bovenste verdieping is zo ingericht dat de sfeer van „zieken huis" daar niet meer te proeven is. Wie er even uit wil om een boek te lezen kan naar de bibliotheek op even wil biljarten de biljartkamer. Op de bovenste verdieping rsatieruimten, wandelen wat rond, flatje, een soort droogzwemruimte, rflH DS( t/n roogz wemmen iuijdtwijck is vooral bestemd voor met lichamelijke ziekte. Het ongebruikt. Er is ook een etage bestemd voor dagpatiënten. Bejaarden die wél thuis kunnen blijven wonen maar die da gelijks een paar uurtjes therapie no dig hebben, zouden daar terecht kunnen als niet de financiën ont braken. Evenals voor de aphasie patiënten wordt er voor deze dag patiënten geen stuiver uitgekeerd. De prachtige ruimte ligt op het ogenblik ADVERTENTIE GOLDEN EARRING ALPHEN AAN DEN RIJN Zondag 29 april 1973, Rijnstreekhal Voorprogramma: „The Brave New World Voorverkoop alleen nog zaterdag 28 april bij: Reisbureau Europa, Van Boetzelaerstraat 7. Zondag 28 april vanaf 19.00 uur. aan de kassa. De manier van etenbereiding is voor Leiden zeer modern. Zuijdtwijck is de eerste instelling hier in de om geving die eten laat koken en dan onmiddellijk tot het vriespunt terug brengt. Via grote wagens die de bla den met maaltijden naar boven rij den wordt het voedsel in tijd van twaalf minuten op goede tempera tuur gebracht. Een voordeel daar van is dat het keukenpersoneel geen spitsuren kent en niet in de week einden hoeft te werken. Er zijn nu al zo'n 350 bejaarden in Leiden en omgeving die in Zuijdt wijck wonen of hebben gewoond. Het grootste gedeelte is door de intensie ve behandeling weer in staat om het dagelijkse leven in eigen omgeving voort te zetten. Ultra-moderne inrichtingen als Zuijdtwijck laten de mensen niet op hun gemak of liever op hun onge mak, oud worden en aftakelen. Ze krijgen daar de kans om met alle technische hulpmiddelen die er zijn (medicijnen gebruik ik zo weinig mo gelijk, aldus Heeze. Er zijn andere methoden om pijn te bestrijden) een normaal leven te leiden. NS weigeren gehandicapten LEIDEN De weigering groep van 15 geestelijk gehandicap ten voor een achtdaagse groepsreis door de NS heeft een storm van reac ties gewekt. De Leidse maatschap pelijk werker Jan Th. Witte, die zich bezig houdt met geestelijk gestoor den, heeft over deze kwestie een in gezonden brief aan een aantal lande lijke dagbladen geschreven. De NCRV heeft vandaag een interview met hem opgenomen. Witte noemt de nieuwe clausule, op grond waarvan de groep is geweigerd "ronduit discriminatie". Een woordvoerder van de NS ten daar wel iets aan doen. Overigens wordt de clausule die wij zelf wat on gelukkig gesteld vinden, meer zorg vuldig toegepast. Men kan niemand weigeren zonder eerst met het hoofd kantoor in Utrecht overleg te hebben gehad. Er is voor zover ons bekend nog niemand categorisch gewei gerd. In een aantal gevallen is zelfs een oplossing gevonden in aparte rei zen voor gehandicapten", aldus de af deling voorlichting van de NS. "Eén van de kwalijkste punten in deze kwestie is", luidt de reactie van maatschappelijk werker Jan Witte, "dat gehandicapten en mensen die Utrecht zei ons vanmorgen, dat de zich aan wangedrag schuldig maken clausule letterlijk dezelfde wordt gehanteerd door de bij de Al- gem. Ned. Bond van Reisverenigingen aangesloten reisbureaus. De inhoud ervan is, dat geestelijk of lichamelijk gehandicapten en mensen die zich aan wangedrag schuldig maken, waardoor een goede uitvoering van de gevaar gebracht wordt of in LEIDEN. Binnenkort gaat ds A. J. de Jong, wijkpredikant van de hervormde Molenwijk drie maanden met studieverlof. Tijdens zijn afwe zigheid zal ds G. C. Post als consu lent van deze wijk optreden. clausule genoodzaakt, doordat ande re reizigers en hoteliers steeds meer bezwaar gingen maken tegen de aanwezigheid van geestelijk en li chamelijk gehandicapten. Wij moes- ADVERTENTIE K VASKRAAk VERHINDERD «j-LXXJ tg rSaftiil Onze fotograaf zag kans deze week een heel bijzonder plaatje te maken. De notoire inbreker B.v. d. B. werd bij een kraak in een bekende kaaszaak in de kraag gegrepen door de oplettende brigadier Borst. Commentaar van v. d. B.. die het normaal op juwelen voorzien heeft: Mag ik tussendoor ook eens wat kaas uit het vuistje(NZB-foto) Geen beperking eerstejaars deze clausule op één lijn worden gesteld. De NS kan nu gehandicapten al van tevoren weigeren". Dat de clausule dezelfde is die ook de ANVR gebruikt, vindt hij geen en kel argument. "Dat is een extra re den om flink te protesteren". Volgens Witte heeft de Leidse groep geestelijk gehandicapten, die al vier LEIDEN De universiteitsraad heeft gisteravond besloten het op 16 april J.l. genomen besluit om voor geen enkele studierichting een be perking van de toelating van eerste jaars studenten (numerus fixus) aan te vragen, niet te herroepen. Een hiertoe strekkend voorstel was door het universiteitsraadslid Duin inge diend. De universiteitsraad was gister avond bijeengekomen nadat het col lege van bestuur had aangekondigd het besluit van 16 april aan de mi nister van onderwijs en wetenschap pen ter vernietiging te zullen voor dragen. Het college motiveerde dit voornemen destijds met de medede lingen dat het *t besluit strijdig vond met het algemeen universitair belang en de verantwoordelijkheid Beroepingswerk Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Ede: D. van den Berg te Huizen, te Krimpen aan de IJssel. Noordeloos, Oudewater, Sprang en Zalk en Veecaten: drs. B. Oosterom te Waddinxveen. Aangenomen naar Nieuwland-Oos- terwijk (Z.-H.)R. A. Grisnogt, kan didaat te Gouda. Bedankt voor Rijésen: J. C. Schuurman te Putten., voor Drieber gen: J. Vroegindeweij te Emmel- oord. Geref. Kerken (vrijgemaakt). Beroepen te Schildwolde: J. van der Haar te Leiden. Geref. Gemeenten Aangenomen naar Middelhaims Th. van Stuijvenberg te Rotterdam. Bedankt voor Wageningen: J. C. Weststrate te Meliskerke. Kwart eeuw voor de gevolgen van dit besluit - een niet te verwerken overloop van eerstejaars studenten naar Leiden - niet zou kunnen aanvaarden. Het college van bestuur zal, nu de raad er gisteravond niet toe over ging zijn besluit te herroepen, het besluit alsnog ter vernietiging aan de minister voordragen. De minister zal daarna binnen dertig dagen een uitspraak moeten doen. Vernietigt hij het besluit van de universiteits raad. dan zou het college van be stuur in theorie weer met een voor stel over numieri fixi op tafel kun nen komen. De tijd echter om dan zelfs maar een vergadering over de ze problematiek te beleggen is te kort. zo verklaarde een staffunctio naris. Het universiteitsraadslid Poll no digde gisteravond het college van bestuur uit het besluit om voor geen enkele studierichting numerus fixus aan te vragen bij de minister toe te lichten. Hij had in concept een toe lichting bij de hand waarin werd uiteengezet hoe de universiteitsraad (en zo mogelijk het college van be stuur» over de numerus fixus pro blematiek denkt. Na een half uur schorsing verklaar de prof. Maas, lid van het college van bestuur, dat de uitnodiging van Poll geen alternatief kon zijn voor vernietiging van het besluit van de universiteitsraad. De raad besloot gisteravond ook het besluit over numeri fixi van 26 februari niet voor verdere uitwer king in aanmerking te laten komen. Dit beslhit behelsde voorlopig een beperking van de toelating van eer stejaars studenten aan te vragen. staat Israël gevaar zou kunnen komen, uitgesloten jaar meegaat, maar dit jaar gewei- kunnen worden van deelname. "De gerd is, nooit moeilijkheden gegeven. NS werd tot het opnemen van deze „Wel zijn er vorig jaar weest die de NS hebben geschreven dat ze het niet prettig vonden dat er geestelijk gehandicapten meegingen. Maar duidelijke klachten kon men niet noemen". LEIDEN Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de staat Israël houdt de afdeling Leiden van het Genootschap Neder land-Israël woensdag om acht uur in „Den Burcht" een sederavond. Tijdens deze bijeenkomst zal onder leding van de voorzitter, dr. J. Cohen, een gedeelte van het ritueel van een dergelijke avond worden uitgelegd en uitgevoerd. Hierin is ook begrepen het nuttigen van paasbrood. VERLOVINGSRINGEN De ruimste keuze. De beste merken. Blijvende service. Gratis graveren, desgewenst handgravure.- De KONING der VERLOVINGSRINGEN. v. tl. WATER Haarlemmerstraat 181 DEN HAAG „Meisjes, lift avonds niet. Zorg dat Je met het «nbaar vervoer tijdig thuiskomt", it is de waarschuwing die de Haag- •oor ybe Stamm zij op koopman te. zijn. Hun domi cilie is het regionale woonwagen kamp bij Leiden. Hun lièfhebberij lijkt te bestaan uit cafébezoek en het „naar huis brengen" van uitgaande meisjes die de laatste bus hebben gemist. De 18-jarige Leo is eigenaar van de auto waarin het telkens gebeurde. Twee keer met een andere vriend als mededader heeft hij in Leiden een paar Jonge meisjes opgepikt, die na bezoek aan een Jongerensociëteit de laatste bus naar hun dorp hadden gemist. Broekweg De eerste slachtoffers waren twee verpleegsters van 17 en 20 Jaar, die van hem in de nacht van 13 Januari een lift kregen aangeboden. Zijn vol gende vangst was aanzienlijk jonger: twee meisjes van respectievelijk 14 en 15 Jaar, die hij in de avond van 3 februari oppikte bij een bushalte. Leo transporteerde zijn vrouwelij ke passagiers telkens naar een afge legen en eenzaam oord en parkeerde dan op een plaats die heel toepasse lijk de Broekweg heet. En wég gin gen de broeken niet goedschiks maar met geweld en dreigementen. Twee broeken scheurden zelfs. Wie gilde kreeg een klap in haar gezicht met de waarschuwing: ails Je nog eens gilt krijg Je een mes Je rib ben. Initiatief Dat is het relaas van de meisjes. Leo en zijn 2 maats vertelden het de rechtbank heel anders. Volgens Leo was het initiatief telkens van de meisjes uitgegaan, wat het liften be treft zowel als de rest. En wat doe Je dan als vent? Dat die laatste twee meisjes zo Jong waren had hij niet geweten: dat zie Je niet als ze zijn opgemaakt. Zijn vriend Henk (20), die volgens de dagvaarding zou hebben meege daan aan 't verkrachten van de twee verpleegsters, vertelt het nog ster ker: de meisjes hebben zioh zelf uit gekleed en rijn uitnodigend op de bank gaan liggen. De derde ver dachte, Kobus (30), ontkent dat hij met een van de Jongste twee meis jes gemeenschap heeft gehad. Alleen de beide verpleegsters zijn gedagvaard om ter zitting te ge tuigen. Van de Jongste twee meisjes worden de verklaringen voorgelezen die rij hebben afgelegd aan de politie en de rechter-commissaris. AUt-en verklaren zij dat rij tegen hun wil, on der geweld en dreigementen rijn ge- gebruikt. Eén meisje heeft behalve een gescheurde broek dan ook een Uitlokken Ten aanzien van de verpleegsters acht officier van Justitie nog net geen verkrachting, maar wel feitelijke aan randing van de eerbaarheid bewezen. Het hebben van gemeenschap met de Jongste meisjes (Jonger dan zestien jaar) is zonder meer strafbaar om dat beide ouderparen een klacht heb ben ingediend. De officier gaat in op een veelge hoorde tegenwerping in dit soort za ken: veel Jonge meisjes lokken te genwoordig door provocerende kle ding of gedrag als het ware uit dat zij worden aangerand. Daar rit wel iets in, meent de officier, die in dit geval de slachtoffers voorhoudt dat zij 's nachts niet moeten liften met vreemde kerels. Het doet allemaal niet af aan de strafwaardigheid van misdrijven als aanranding en verkrachting. De sa menleving moet hiertegen worden beschermd. Het is al zo dat een vrouw niet meer 's avonds alleen de stad in kan. De generale preventie vereist duidelijke tegenmaatregelen, aldus de officier. Hij eist zes maanden gevangenis straf tegen Leo, vijf maanden tegen Henk en zes maanden tegen de oud ste verdachte Kobus. "Het enige wat nog voor deze verdachten pleit is dat zij de meisjes tenslotte toch nog wel hebben thuisgebracht", besluit mr. Beer. Tegenprestatie Verdedigster mej. mr. I. Boon legt er de nadruk op dat de meisjes door 's nachts te liften zich zelf ln een po sitie hebben gebracht waarin ze kon den verwachten dat van hen een "tegenprestatie" zou worden ver langd. De raadsvrouwe gelooft niet dat de meisjes zich erg hard hebben verzet: zonder hun medewerking gaan die nauwe lange broeken heus niet uit. Het is zo klaar als een klontje dat bij de meisjes zelf een groot deel van de verantwoordelijkheid ligt, aldus mej. mr. Boon die vindt dat Leo en Henk met drie maanden voorarrest ge noeg zijn gestraft. Advocaat mr. Dobe van der Kuil bepleit en verkrijgt de onmiddellijke invrijheidstelling van Kobus omdat uit de verklaringen van de Jongste twee meisjes blijkt dat deze verdach te niet heeft gedaan wat hem is ten- lastegelegd. Hij wordt vrijgespro ken. In de twee andere zaken zal dc rechtbank vonnis wijzen op 10 mei.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 3