'Enig doel is rally Drink Glaeryn als'tjonge moet zijn Experimenterend 'Bona' verliest van Joegoslaven Sosonko alleen aan de leiding Sterrit met 56 equipes «OORDWIJKERS JOHN EN LEO VAN VEEN GAAN POOLS AVONTUUR TEGEMOET GEEN BELG IN WK ANKER KADER VRIJDAG 27 APRIL 1973 PAGINA 21 grote belangstelling voor de la- i lierige rally-start typeert de in- sse die in Polen heerst voor het i-gebeuren. Al vanaf het tijdstip >or iul de Tombe NOORDWIJK Het is bijna ongelooflijk: straks op de avond jin 2 mei zullen 110.000 Polen samengroepen in een stadion Warschau om de start van de Tulpenrally te beleven. Hon- i erdtienduizend man die let wel mogen toezien hoe vlak i elkaar wagens zullen wegrijden om al na luttele minuten nisschien zefs seconden) aan het oog te worden onttrokken. geen spectaculair schouwspel, zou je als Verwende' Westerling zeggen, maar de Polen gaan er op 2 mei eens even I jed voor zitten waarbij dat 'even' in de meest letterlijke zin an het woord moet worden opgevat. hun La da topsnelheid 140150 km) naar Warschau zullen rijden. Een toerwagen voorzien van modder- en sneeuwbaarden, "die Russische ban den zijn voor een rally niet geschikt, "waarvan de "bemanning" zoals John van Veen zegt "leuk" wordt ge sponsord door de Noordwijkse mid denstand. Die gevers telden het in schrijfgeld van 600 gulden neer en collecteerden verder nog 500 gulden. Toch zal de rally nog zo'n tweedui zend gulden méér kosten, hoewel de Noordwijkers in het Strip-team rij den. Met de pakweg zeventien equi pes van de Stichting International Rally Promotion rijden drie service- wagens mee. "We moeten wél in een team rijden", meldt John van Veen. "Anders kom je er als kleine garage niet. Bij nationale rally's kan dan nog wel een eigen service-wagen mee, maar nu zou dat niet meer te be kostigen zijn. En service maakt toch 90 "procent van je kansen uit. De kansen om de rally uit te rijden danHet einde van het avon tuur ligt op 5 mei op het aerodrome van Schiphol, dat op hét laatste mo ment nog de voorkeur kreeg boven Noardwijk. Van Veen: Erg naar dat het Noordwijk niet is geworden: dat scheelt een stuk aan reclame". Het is Jammer dat die honderd tienduizend Polen geen Nederlands kunnen lezen irop rondkwam dat voor de Tul- •karavaan het ijzeren gordijn opgetrokken (de traditionele te door Frankrijk kon niet worden )lgd, omdat daar 'n verbod is in- jerdwaart wild enthousias rond. De Polen zijn bereid tot medewerking als do rally in geding is; op het hele Poolse tra- de rally-dagen geen an- verkeer worden toegelaten en om vlotte verloop van de rit te ga- deren wordt zelfs een deel van het .gemobiliseerd". „Ze zijn daar maal gek van auto's" gist Noord- r John van Veen naar de reden de overrompelend vriendelijke lewerking. „Misschien komt het wel omdat daar verder zo weinig .n Veen (22) heeft in ieder il nog erg veel te doen voordat hij .aar Warschau vertrekt met z'n kaartlezende broer (25) te gaan deelnemen aan de rally. In de Noordwijkse ga an zijn baas Roy Karsten zal Lada, de Russische uitvoering een Fiat 124, ongetwijfeld nog grondig worden bekeken. Want ebben John en Leo van Veen dan de bedoeling om de rally uit te „meer verlangen we niet ït doen zulke grote Jongens mee ok daarvoor is 'n grondige voor- iding vereist. „Uit wat we gehoord er het traject", vertelt John ve opmaken dat 80 procent de wegen goed te berijden moet dat 20 procent minder goed Jdbaar is. Maar je weet natuur- niet wat zij goed noemen en he niet was ze als minder goed nerken Wie weet wat ons te staat als we de Tatra ingaan", iragehouder Roy Karsten een die pal staat achter de hobby zijn werknemers, aan wie hij de tegen kostprijs heeft geleverd lie hij in de periode van 2 tot 5 gewoon zal doorbetalen. kan Je wel vertellen dat Je een e Jeep nodig hebt om over de heen te komen. Het is net omgekeerde van de Safari-ral- larop bereiden de broers van zich dan maar voor aan de avond van hun eerste interma- He rally. "We dachten wel er- g genoeg hebben", verwoordt het heersende optimisme. "We n tenslotte sinds 1969 al vljf- nationale rally's gereden, waar- steeds werden geklasseerd en (jn vorig jaar zesde geworden in Nederlands B-kampioenschap. In zitten we ook wel goed; met ada komen we in de groep vam tot 1300 cc, zouden we in Al- )den, waarmee we vroeger steeds en meegedaan, dan kom Je (in lasse 1300—1600 cc) gelijk bij al- ote Jongens terecht. Dat is niets nor zulke privé-rijders als ijn". indaar dat de hobbyisten in John van Veen bij zijn Lada: „We dachten wel er varing genoeg te hebben". (Foto Jan Holvast) Eddy Merckx wint proloog CALPE Eddy Merckx, heeft gis teren de proloog van de ronde van Spanje gewonnen. In Calpe was hij de snelste in een individuele tijdrit over zes kilometer: 7.25.2 minuten: Merckx start vandaag in de lei derstrui, wanneer de karavaan be gint aan de eerste etappe, van Cal pe naar Murcia over een afstand van 187 kilometer. De uitslag: 1. Eddy Merckx (Bel) de 6 km in 7.25.2, 2. Joaquim Agostinho (Port) 7.28.4.3, 3. Gonzales Linares (Spanpe) 7.29.4. 4. Louis Ocana 7.31.8, 5. Bracke (Bel) z.t., 6. Bernard Theve- net (Fr) 7.33.4, 7. Javier Elloriaga (Sp) 7.33.8, 8. Jesus Manzeneque <Sp) 734, 9. José Pessarodona (Sp) 7.36. 9, 10. Roger Rosier (Fra) 7.37.1. AMSTERDAM Voor het eerst na de tweede wereldoorlog zal er geen Belg deelnemen aan een wereld kampioenschap biljarten. Het gaat in dit geval om de strijd om de we reldtitel in het anker kader 47 2, die van 24 tot en met 27 mei in het West- duitse Krefeld wordt gehouden. Daar vroor had België zich in het laatste Europese kampioenschap in Genève via Tannie Schrauen moeten plaatsen. Maar de Belgische kampioen ver dediger ook van de inmiddels wel ver jaarde wereldtitel, kon niet bij de eerste vier komen en was uitgescha keld toen de Westduitse organisa toren besloten het deelnemersveld voor Krefeld niet uit te breiden. Favoriet voor de wereldtitel is nu onze landgenoot Hans Vultink die trouwens ook al in Genève zegevier de. Vultink voert de lijst van deelne mers aan met een algemeen gemid delde van 100.73, berekend naar zijn resultaten over de Internationale kampioenschappen van de laatste drie Jaar. Zijn tegenstanders in Kre feld zijn de Fransman Roland Dufe- telle (81.24), de Spanjaard Jose Gal- vez 70.71de W.-duitsers Dieter Mtil- ler (69.13) en Klaus Hose (47.54). de van het driebanden in ons land be kende Japanner Koya Ogata (53.80) de in biljartkrrngen onbekende Zuid- Amerikaan Emilie Yazbek (35.25), en de Zwitser Andree Burgener (31.32). Vultink speelt op de eerste dag achtereenvolgens tegen Burgener en Yazbek. Laatste duels ADVERTENTIE zacht licht tintelfris AMSTERDAM Voor de 23e iHpenrally, die van woensdag 2 »t en met zaterdag 5 mei wordt ehouden, hebben 56 equipes uit landen ingeschreven, [wantitatief beheersen de Ne- erlanders de sterrit volkomen, ëerfcig combinaties komen uit lederland, acht uit Polen, drie it Groot-B,rvtf'"nië, twee uit Zwe- en, één uit Denemarken, uit de 'erenigde Staten en uit West- >uitsland. tezien gedane toezeggingen ho en de organisatoren van de ral- dat het deelnemersaantal nog H stijgen tot even boven de zes- ig. Formeel voldoet het evene- tent nog niet aan de eisen die orden gesteld om te gelden voor het Europese rallykampi- oensohap. Daarvoor moeten ten minste veertig equipes starten in de zogenaamde internationale klasse. Organisator van de 3000 km lan ge rit Maarten van Wamelen kondigde gisteren trots aan dat dat aantal was bereikt. Bij nade re telling bleef men echter op 38 steken. Aangezien enkele interna- tionaie equipes wel hebben aan gekondigd te zullen deelnemen, doch nog geen inschrijvingsfor mulier hebben ingestuurd, is er echter toch nog kans dat de cate gorie der internationalen uit iets meer dan veertig equipes zal Warschau voor de rit die voert door Polen, Oost- en West-Duits- land en Nederland. Er staan zes tien klassementsproeven met een hoger gemiddelde moeten wor- totale lengte van 175 kilometer en zes speciale etappes, die met een den gereden en tezamen 137 kilo meter lang zijn, op het program ma. In één daarvan is een ge middelde vaai maar liefst 108 kilometer per uur voorgeschre ven. De laatste twee klasse mentsproeven zijn in Nederland. In de nacht van vrijdag op zater dag wacht de rijders een berg- klim van 8500 meter op de Hol berg en een proef op het circuit van Assen over 7640 meter (het zuidelijk gedeelte van de baan wordt dan tweemaal gereden) LEEUWARDEN Door zijn af gebroken partij tegen Boersma in winst om te zetten heeft de Rus So sonko met zeven punten alleen de lei ding in de strijd om het Nederlands kampioenschap. Zijn voornaamste belagers zijn Zuidema, die zijn par tij tegen v. d. Vliet ook in de tweede zitting zag afgebroken en Enklaar die gisteren twee punten binnenhaalde, door zowel van Scholl (vijfde zitting van een partij uit de zevende ronde) als van v. d. Weide te winnen. Van Scheltinga, die zolang een gro te rol speelde, werd uitgeschakeld voor de titel. Hij verloor van Sch^'l. die daardoor een score van vijftig procent bereikte. De slotronde be gint morgenochtend om 10 uur. De eerste prijs in dit toernooi bedraagt vijftienhonderd gulden. Uitslagen: Zevende ronde: Enklaar Scholl 10; Negende ronde: BoersmaHartoch VjV». Tiende ronde: SchollVan Scheltin- Voetbal Leo Canjels, oefen- meester van landskampioen FC Brugge heeft afgezien van verdere onderhandelingen met Hugo Hoven- kamp van FC Groningen. Sport Tijdens de algemene vergadering van de Nederlandse Sport Federatie is besloten de stich- op te nemen als onderafdeling van de NSF. ga 10; Hartoch-Marcus VaVtEn klaar—v. d. Weide 1—0; V. Baarle Henneberke 10; SosonkoBoers ma 10; Zuidemav. d. Vliet afge broken. Stand na 10 ronden: 1. Sosonko 7, 2. Enklaar 6 Vz Zuidema 6 en 1 afge broken, 4. Boersma 5% en 1 afgebr. 5. Marcus 5Va; 6. v. d. Vliet 5 en 1 afgebr. 7/9 Hartoch, v. Scheltinga, Scholl 5; 10. V. d. Weide 3 11- V. Baarle 3,12. Henneberke 2. van LK V De Spartaan LEIDEN In het weekeinde wor den de laatste competitie-wedstrijden van de LKV de Spartaiajn gespeeld. Het eerste team van de Leidse ge wichthef fers gaat morgenavond naar Den Haag om daar tegen Simon uit te komen, het tweede team krijgt thuis Helios-kampioen uit de afdeling Zuid en RKV uit Raamsdon1' ?r op bezoek. Het eerste team bestaat ui't Fred Marijt. Arie Swagers. Wil lem Turenhout, Harrie Paalvast, Mat Anneeze en Herman Filippo. Het tweede team (dat om 3 uur morgen middag in de Albert Schweitzerschool in actie komt) bestaat uit: Koos Moene, Hennie Sloos, Bart Zwart, Wijnand van Tongeren. Willem Paal vast en Sam Hols wilder KipHarrewijnan der Molen en Mayes uitgeprobeerd LEIDEN Bona Stars heeft de eerste test-match achter de rug. Er zullen voordat de competitie in sep tember van start gaat nog vele wed strijden volgen, waarin diverse spe lers zullen worden getest. Gister avond waren de eerste vier aan de beurt: Harry Kip van Levi's Hugo Harrewijn (Transol), Bernard van der Molen (Fiat Stars) en de voor Racing Club Luxembourg uitkomende Amerikaan Lloyd Mayes. Het Leid- Door Jan van der Nat se publiek zal wat vreemd hebben opgekeken, toen gast-coach Rob de Wit (ex-Levi's) deze vier samen met Peter de Jong als basisploeg het veld inzond tegen het Joegoslavische In- dustromontaza. Bona Stars, voor zover Je daar van kunt spreken, verloor van de Joe goslavische eerste divisionist met 83 —94 en dat is niet eens zo'n gek re sultaat, want het Joegoslavische bas ketbal staat op een veel hoger peil dan het Nederlandse. Veel belangrij ker was echter, hoe de gastspelers het zouden doen. Wat Kip, Harrewijn en Van der Molen betreft: zij speel den zoals we dat van hen gewend zijn. Tenslotte zijn deze mannen geen on bekenden voor het Leidse publiek .De meest opvallende van de drie was Bernard van der Molen en dat dan vooral door zijn merkwaardige ma nier van schieten. Grote onbekende was de Amerikaan Lloyd Mayes. In de voor hem volkomen nieuwe omge ving, toonde hij, dat hij beslist een heleboel in zijn mars heeft. Door dat hij echter snel drie persoonlijke fouten kreeg toebedeeld, moest hij verdedigend daarna wat afzien. De eerste indruk die de neger achterliet, was die van een uiterst nuttige spe ler, die over een gave dribbeltech niek en een knap afstandsschot be schikt. Bona Stars nam in de beginfase een lichte voorsprong, maar moest die snel weer afstaan. Niet onbegrij pelijk natuurlijk, want er klikte een heleboel niet in het "Leidse" team. Bovendien was het wedstrijdritme, bij de meeste spelers wat vermin derd, terwijl dat van Industromon- taza eerder deze week tegen Raak/ Punch weer wat was opgehaald. Even leek het erop, alsof Bona Stars zou worden weggespeeld, want het verschil was op een gegeven moment zo'n vijftien punten. Coach Rob de Wit zocht het voornamelijk in de gastspelers, want die waren er tenslotte om zich te 'verkopen'. De eigen mensen, van wie Rob Wallaart en Wim Petrici ontbra ken kwamen nauwelijks aan bod. Al leen Peter de Jong kwam vrij vaak in het veld. Toch raakte het team langzaam maar zeker ingespeeld en de spanning was te snyden toen Bona Stars de Joegoslaven tot op een paar punten naderde. Onder aanvoering van de 400-man sterke supporters- schare, die afkomstig was van de Rotterdamse vestiging van Industro- montaza, liepen de Joegoslaven ech ter weer weg. om uiteindelijk met elf punten verschil te winnen. Bona Stars speelt verder zaterdag in Sneek tegen Donar en maandag (3 uur) in Alphen tegen Raak/Punch. Scores voor Bona Stars: Harrewijn 21, Mayes, Kip en Van der Molen allen 14, de Jong 10, Stol 8 en Van Eyck 2. IndustromontazaKauzlaric 29, Buva 26. Kavedztfa 15. Bassin en Ma- zic ieder 9 en Marelja 6.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 21