3amtweekamp [>m prijzenpot van 60 mille DE TWEE DREUNEN DIE MILJOENEN KOSTTEN 4m van de vreugde w ned. dambond APPIE HAPPIE rRIJD OM WERELDTITEL (SIJBRANDS-ANDREIKO) 'MACHTIG STUK PROPAGANDA' Koerstips Rijnlands Lyceum kan in Spaans elftal op 5 mei titel grijpen Wonderlijk vulmiddel voor vakiiiau en gezin [JDAG 27 APRIL 1973 tree dreunen die miljoenen kos- schreef de grijze eminentie van Nederlandse boksjournalistiek F. Bouwens, in het Algemeen Dag- "George Foreman en Ken Nor hebben door de optaters die zij Kingston «Jamaica) en San Diego respectievelijk Joe Frazier en sius Clay verkochten, een enorm geslagen in de berg die tiental- toiljoenen beloofde te baren". loor lico Scheepmaker lijn argumentatie klinkt heel re- Jk. Nog geen dag voordat Frazier dramatisch ten onder ging tegen sman (de huidige wereldkam- >n zwaargewicht), hadden onder - idelingen plaats over de revanche sen Frazier en Clay, die aan re- bijverdiensten circa 60 mil- u opbrengen. En kort nadat door Cassius Clay, alias Mu- amed Ali zou zijn afgedroogd, ien bespreking plaatsvinden gevecht tussen Foreman en arvan de baten een record- rag beloofden te worden, die mooie plannen zijn nu van baan. Wie heeft er belangstelling revanche tussende twee ver- srs Clay en Frazier? Waarom, erliezer Clay zo nodig tegen win- Foreman moeten boksen? Is evanche tussen Foreman en Fra zier nu al interessant, zo kort nadat Frazier verpletterend verslagen werd? Dat zijn inderdaad vragen die de gedachte wettigen dat de neder lagen van Frazier en Muhammed Ali bijzonder ongelegen kwamen voor de boksfinanciers, te meer omdat er in feite weinig voor in de plaats komt, want een ontmoeting tussen Foreman en Norton lijkt voorlopig ook geen trekpleister van wereldformaat te zijn. Maar nu de andere kant. Enige tijd geleden sprak ik Alex Sadkowsky, een van Zwitserlands bekendste schil ders, die in Amsterdam bij galerie krikhaar exposeerde. Sadkowsky was in zijn jonge jaren bokser, en hoef de zich dus geen "vreemdeling in het paradijs" te voelen toen hij in Lon den Henry Cooper opzocht, de voor malige Europese kampioen zwaar gewicht, die tot de rij van uitverko renen behoort die tot op hun sterfbed aan hun kleinkinderen kunnen ver- len dat zij nog eens de eer hebben genoten een pak slaag te krijgen van Muhammed Ali „Shuffle" Cassius Clay. Sadkowsky heeft Cooper op de man af gevraagd in hoeverre al die gevechten om de zwaargewichttitel nu eerlijke sport of afgesproken werk waren? Henry Cooper had hem hierop verzekerd, dat alle overwin ningen en nederlagen van Cassius Clay c.s. "voorgefabriceerd" waren en ontsproten waren aan de zakelij ke en financiële breinen van de bokspromotors. Muhammed Ali verloor in Coopers visie „volgens plan" van Joe Frazier, om weer eens wat nieuw leven in de brouwerij te brengen. En Frazier ver loor eveneens volgens plan van Geor ge Foreman, omdat die als jonge re voorbestemd was zowel Muham med Ali als Frazier als vedette op te volgen. Volgens Cooper is dus 'het hele boksbedrijf in de allerhoogste regio nen een soort nauwkeurig uitgekien de choreografie, waarvan de bokspro motors achter de schermen de grote choreografen zijn. Een zesdaag se-kermis derhalve, waarin de rollen ook bij voorbaat verdeeld worden, zoals laatst nog bleek 'toen een Duitse zesdaagse-renner (Sigi Renz) al een paar weken van tevoren, in het blad Der Stern, kon vertellen welke koppels in welke volgorde een Duit se zesdaagse zouden winnen. Vraagt u mij nu op de man af of ik ook geloof wat Henry Cooper zegt, dan moet ik eerlijk antwoorden: slechts ten dele. Er zijn verschillende redenen waarom ik er wel in geloof. Zo hoorde ik toevallig dat Rudi Lub bers, die in Indonesië tegen Muham med Ali moet boksen, tegenover vrienden verzekert dat de befaamde kaakbreuk die de oorzaak zou zijn geweest van Muhammed Ali's neder laag tegen Ken Norton, een fabeltje is. Die kaakbreuk geneest wonder baarlijk snel, omdat hij niet bestaat. Ook F. G. Bouwens schrijft dat de meeste artsen het uitgesloten achten dat Clay elf ronden met een dergelijk fraotuur zou hebben doorgebokst. Enerzijds wijst die vermeende kaak breuk dus in de richting van grote manipulaties (als men al in staat is de wereld te doen geloven dat er sprake is van een kaakbreuk die niet bestaat, hoe makkelijk moet het dan niet zijn om de wereld te doen geloven in regelmatige overwin ningen en nederlagen, die deson danks zijn voorgefabriceerd), ander zijds kom je zeggen dat die haastig verzonnen kaakbreuk Juist bewijst, dat er niet van afgesproken werk sprake is. Kennelijk moest de onverwachte nederlaag van Muhammed Ali wor den goedgepraat: men heeft toen in paniek maar een kaakbreuk uit het niets tevoorschijn getoverd, zonder dat iemand schijnt te kunnen zeggen dn welke ronde Muhammed Ali zijn blessure opliep. Of gaan de manipulaties misschien zo ver, dat de hoogmogende bokspromotors de tijd gekomen achtten te bewijzen dat Cassius Clay, de onaantastba re, enerzijds wel degelijk kwetsbaar is, maar anderzijds ook meer „hart", meer „weerstand" heeft en meer in casseringsvermogen dan men altijd verondersteld heeft? Moest er na de verschrikkelijke kloppartij die Frazier ondervond van Foreman, haastig een Muhammed Ali gecreëerd worden die in staat is meer te incasseren (in een komende Foreman- Clay- match) dan men voordien voor mo gelijk achtte? Ik moet eerlijk zeggen, dat dit laatste me te veel aan .Kremlinolo- gie" doet denken: het toeschrijven van de ingewikkeldste en scherpzin nigste manoeuvres aan kleine en in wezen toevallige gebeurtenisjes. Kijk, het Bundesliga-schandaal heeft be wezen dat het zelfs mogelijk is te manipuleren met zoiets onhandel baars als een elftal, waarvan de rechtsbuiten niet mag weten wat de linksbuiten doet. Hoeveel gemakke lijker en verleidelijker moet het dan niet rijn te manipuleren met twee boksers, twee eenlingen, te meer om dat daar nog zoveel meer geld bij te pas komt dan bij de Bundesliga. Het gaat bij zo n wereldkampioenschap boksen om miljoenen guldens of dollars, dus waarom is het zo onge loofwaardig dat daarvoor een heel scenario wordt samengesteld? Als ik de louche financier achter de schermen zou zijn, zou ik een man als Carl Foreman engageren voor het schrijven van een plot, waarin Mu hammed Ali. Joe Frazier, George Fo reman en Ken Norton al boksend, winnend en verliezend, zulke uitge kiende rollen zouden vervullen, dat het bokspubliek in de hele wereld zowel in grote spanning zou blijven, als in de oprechtheid van de .spe lers" en „het spel" zou blijven gelo ven. Wie is Carl Foreman, zult u misschien vragen? In ieder geval niet de broer van George Foreman, want George is zwart, en Carl is blank. Carl Foreman is een van 's werelds bekendste scenarioschrij vers. Hij schreef de scripts van suc cesvolle films als High Noon, The Bridge on the River Kwai en de ka nonnen van Navarone. Hij schreef, tussen haakjes, ook het script van „Champion" (1949), één van de eer ste anti-boksfilms, met Kirk Douglas in de hoofdrol. Wie beter dan een man als Carl Foreman zou kunnen voorschrijven: Clay moet zich een imago van Black Muslim aanmeten en zijn naam veranderen, Frazier moet un derdog zijn en musicus worden. Nu moet de musicus de gelovige ver slaan, straks moet Foreman (de beer) de musicus weer verslaan, daar na de onverwachte wending: troon pretendent Muhammed Ali verliest van grote onbekende Norton, maar een ..kaakbreuk" dient als veront schuldiging, tevens als bewijs dat ook Muhammed Ali een „beer" is. waarna beide „beren" tegenover el kaar komen te staan, etcetera. En toch. en toch.ben ik geneigd er niet in te geloven. Ten eerste ben ik goedgelovig van nature en bereid iedere komedie in de beroeps- sport voor zoete sportieve koek te slikken, en in de 2e plaats koester ik een gezond wantrouwen jegens de absolute volgzaamheid van de top sporter. terwijl ik ook betwijfel of je zon ingewikkeld complot feilloos kunt organiseren. Je kan nog zoveel plannen maken, maar wie zou dur ven in te staan voor het koele over leg. en de catch-as-catch-can-men- taliteit van de topbokser, als deze in de hitte van de strijd, tegen de afspraak in, opeens en per ongeluk een muilpeer op zijn neus krijgt die hem pijn doet? Daar komt bovendien nog bij dat ik voor de man aan de top niet ge loof in het nut van dat soort ma chinaties. Wie echt de sterkste is (zoals Eddy Merckx), heeft er alleen maar belang bij dat hij altijd wint. De eeuwige winnaar kan de hoogste gages bedingen. En het publiek, wist Joris van den Bergh al heel lang geleden, komt eerder kijken naar de man die altijd wint, dan naar de zogenaamde ..spannende strijd" tus sen de middelmatigen. ADVERTENTIE 'EN HAAG Ze kunnen er formeel niet meer onderuit. Wereldkampioen Ton Sijbrands de uitdagende Rus Andris Andreiko hebben zich in vier talen (Frans, Duits, Russisch en Ne- lands) officieel vastgelegd voor het spelen van een tweekamp om de wereldtitel dammen, top-spelers, die gistermiddag in het Haagse Congresgebouw lange tijd in alle talen tegen lar zwegen, hebben zich contractueel verbonden om bijna de hele maand oktober met elkaar én ruimte van dat Haagse gebouw te vertoeven. it duurde wel een fors aantal iten voor iedere betrokkene zijn Itekening had geplaatst, maar wisten Sijbrands (23) en An- (30) tenminste heel erg ze- xai, niemand anders dan zij de Belgische hoofdarbiter Pi- en de Joegoslavische hulparbi- latuurlijk straks op 2 oktober celruimte zullen betreden om de ingspartij van de dam-twee- p van de eeuw" te spelen- De missiekamer van het Congres- zal dan al belegd zijn met ge- lempende tapijten, een gesloten isie-circuit zal de belangstellen- van het verloop van het duel op oogte houden. Van de overige 19 ijen die dan nog tot en met 30 >er gespeeld zullen worden, kun de dertien die in de Sweelinck- worden verspeeld "life" worden woond door het publiek, de zes re duels in de Commissie-kamer r.„ wederom worden gevolgd via Televisiecircuit.En via de te" TV. Gedurende het toernooi >rgt de Stichting Teleac een ver- :ursus dammen, waarin het tv- elte (er zullen ook twee cursus- ?n worden uitgegeven) elke dag wordt uitgezonden 's avonds iet laatste Journaal op een van zenders. Als uitgangspunt voor /-lessen dient de dagpartij van ands en Andreiko. Die natuurlijk hun secondanten De Jong en VMESTEAMS )OR DUEL 30 APRIL [DEN Voor de wedstrijd van eids selectie-team tegen een se- team van West II zullen 30 op het LFC-terrein de voetbal dames aan bod komen. De za- g-selectie speelt om 12.00 uur, het team van de zondag-afde- De opstelling van het zaterdag- er als volgt uit: J. Edeling h (J. Buntsma Woubrugge) me- Van Veen (SVLV) C. Beek- KRV) I. Z. Zuiddaan Woubrug- Kruider (RCL) A. v. d. Pan- Alphia) I. de Jong (KRV) G. (Alphia) T. Strijk (Oegstgeest) ïhonewille (Alphia) N. van Bee- KRV). Wisselspeelsters: J. (KRV) N. Haasnoot (KRV) H loot (KRV). ndag-selectie: Van Veen (Wete- Girls) C. Turk (Weteringse H. Slagwijn (Unitas Leiden», iskerk (Weteringse Girls) H. nsma (Randstad Sport Ladies) imberts (Randstad Sport La- Klink (Weter. Girls) M. (Randstad Sport Ladies) ogervorst (Randstad Sport La- M. de Groot (Randstad Sport 5). Wisselspeelsters C. Bollen eringse Girls) C. Taffijn (Uni- eiden) A. den Hollander (Rand- Sport Ladies). Koeperman niet om des Keizers baard gaan spelen. Er is een prijzen- bedrag van 60.000 Hollandse guldens te verdelen: de winnaar van een par tij kan steeds 1000 gulden in de „knip" steken, het bedrag dat overblijft zal worden verdeeld op deze basis: 5/8 voor de wereldkampioen, 3/8 voor de verliezer en bij een stand 2020 (waarbij Sijbrands de titel behoudt) is de verdeling 60 procent tegen 40 procent. Een leuk bedrag, die 60.000 gulden, maar zoveel geld kon natuur lijk niet worden opgebracht door de organiserende Nederlandse dam- bond. Vandaar dat werd uitgekeken naar een aantal sponsors, die gevon den werden in een aantal bedrijven en overheidsinstellingen. Dankzij de hulp van die geldschieters is Den Haag "verzekerd" van de belang wekkende wedstrijdenreeks, die bij elkaar zo'n tweeënhalve ton kost. Baten Tegenover de kosten staan echter al tijd de baten. Wie in oktober één van de om half vier beginnende confron- ties wil bijwonen, dient als volwas sene 2,50 en als 65 plusser of als kind één gulden neer te tellen, terwijl van de partijen "een machtig stuk propaganda uitgaat" om maar eens met Dambond- en toernooi-directeur Ivens te spreken. Propaganda die, waar het de strijd lust van de spelers betrof, al gestal te kreeg in een korte woordenstrijd tussen Andreiko en Sijbrands. De Rus verborg zich achter een ijzeren gordijn van diplomatieke antwoorden Toen hem bijvoorbeeld werd ge vraagd hoe hij zich zou gaan voorbe reiden (Sijbrands gaat een beetje trimmen) meldde hij "Dat kan ik niet zeggen. Ik kan de waarheid niet vertellen en ik wil niet liegen". Toen hem werd gevraagd hoe hij er over dacht dat hij eind mei waar schijnlijk al vier maal tegenover Sij brands zal zitten in de landenont- moeting Sovjet UnieNederland, sprak hij: "Die wedstrijden moeten dan maar alvast in de tweekamp worden ingecalculeerd". En toen dan tenslotte het "hoe viert u uw ver jaardag (17 oktober) tijdens de twee kamp" hem bereikte, deed hij een psychologisch zetje. „De eerste match die ik won tijdens de twee kamp met Koeperman, was op mijn "Dat vind ik best, want dan is het toch al te laat", sloeg Sijbrands on middellijk terug. Zo zou Je kunnen zeggen dat de tweekamp met een 1 1 stand begint. PAUL DE TOMBE ZONDAG Rennen Attractive-prijs: 1. Dau- phrne 2. Doncaster 3. Marinella L. Outsiders: Master Phiilip en Germa. W.J. Joch ems Memoriaal: 1. Stormklee 2. Heros 3. Sans Oulotte. Outsiders: Forest Star en Honey's Rocket. Turquoise-prijs: 1. TorpiMe Star 2. Merlo 3. Quick Naruny. Outsiders: Run Home S en Johan. Draverijen Bedevil-prijs: 1. Lady Belle 2. Kosmos P., 3. Loeki Dartel, Outsiders: Jenny's Olivier en Keizer Pigh Life II-prijs: 1. Keep it Again 2. Intrepid Girl 3. Irresistible Outsi ders: Janco v. d. Lente en Ingrid Roodnoot. Typhoon-prijs: 1. Joke 2. Guy Vo- lann, 3. Fullblood Maire. Outsider: Hadewyoh. Mac Kinley-prijs: 1. Jojo Buitenzorg 2. Val de Vrie 3. Gunner Dear. Out sider: Treize F. Prijs der Veelbelovenden: 1. Kas- talides J. 2. Korry Buitenzorg 3. Ka per W. Outsiders: Kinley's Speed en Kees. Carlos Pluto-prijs: 1. Kepbalus P. 2. Karin Hollandia 3. Kris Areta Out siders: Ksatra Woelwater en Ko ningsarend B. Mucho Pride-prijs: 1. Letino Quick 2. Laguna Star 3. Lonely Star. Out siders: Jetstream en Kim Six L. - Schoolschciakcompetitie LEIDEN Drie leden van de Leidse schaakbond hebben in de af gelopen week van zich doen spreken tijdens toernooien om de nationale jeugdkampioenschappen schaken Bert Houweling uit Voorschoten en de jeugdige Jeroen Selier en Hans Kemperman boekten aardige presta ties. Bert Houweling deed dat in strijd om het jeugdkampioenschap tot 19 jaar. Hij hield in de laatste ronde Bart C artier van de titel af, door van die favoriet te winnen. Houweling eindigde eervol als vijfde, met slechts één punt achterstand op kampioen Van der Linde. In Nijmegen werden voor het eerst de jeugdkampioenschappen in de 'leeftijdsklasse t/m 12 jaar en in de leeftijdsklasse van 13 t/m 15 Jaar gehouden. Daarin speelden Jeroen en Hans Elzerman een voorname rol. Kemperman, lid van LSG, eindigde bij de oudere Jeugd zelfs op een ge deelde eerste plaats, maar zijn weer standpunten waren niet toereiken voor het kampioenschap. Dat werd behaald door De Roode uit IJmui- den. Jeroen Selier eindigde als vijfde in de strijd tot en met 12 jaar. wat als een aardige prestatie mocht wor den gezien, omdat Jeroen Selier pas een jaar schaakt. De prestaties van het trio Houwe ling, Kemperman, Selier, kunnen nog worden overtroffen door het team van het Rijnlands Lyceum, dat in de f inale van de Schoolschaak- competitie voor zestallen alleen de leiding heeft. Op 5 mei kan het team «Leon Konings, Joan Baart, Rudolf Dobbelaar, David Schweit zer, Ger Luyendijk en Potter van Loon) kampioen worden tegen het onderaan staande Tilburg. Het duel wordt in Utrecht gespeeld. WAT LEUK MOOG VAMPA En ©êopöe. krijst no ook Z'N ZIN... IEDEREEN I'S GE LUKKIG, 6EHALMISSCWIËH DE MISSEN... GOED C OAT ee POLITIE IS.' Om een idee te geven: Houtrot herstellen. Kieren afdichten tussen kozijn en muur of langs de trap. Trapleuning muurvast zetten. Be tonreparatie. Uitgesleten trap of vloer uitvlakken tot "nul" zonder afbrokkeling. Dat zag u op de TV- reklame! Van dik tot ragdun pla muren. Tegels zetten op hout of spaanplaat of betonemaille of over oude tegels. Spaanplaat naadloos verlijmen. Pleisterlaag repareren op muur of schoorsteen. Opnieuw voegen. Dakpan vastzetten. Stop verf bijwerken. Betonnen ramen beglazen. Dunne plek in goot repa reren. Lek balkon dichten. Latten tegen muur hechten. Nu gemakkelijker èn vlugger èn beter STOPPEN, AFDICHTEN, VOEGEN, UITVLAKKEN. PLEIS TEREN, PLAMUREN EN HER STELLEN met: PORTON, de in Zwitserland ontwikkelde één-com- ponentige, dus een kant-en-klare, kunsthars vulpast-a met enorme hechtkracht aan èlk materiaal, droog of vochtig, binnen of buiten, ook aan glas'. Blijvend thermoplas tisch en waterdicht. Krimpt niet, zet niet uit, scheurt niet, buig- en slijtvast. Onschadelijk voor de han den. In de emmer onbeperkt houd baar, dus geen restenverlies. Misstap Dielis in pentathlon Vier Real-spelers MADRID Ladislao Kubala, de tra ner-coach van het Spaanse elftal, heeft na afloop van de wedstrijd Real Madrid - Ajax zijn selectie be kendgemaakt. waaruit hij het Spaanse elftal zal samenstellen, dat op 2 mei a.s. ih Amsterdam tegen Nederland zal uitkomen. De ploeg bestaat uit 16 man, bij wie vier spelers van Real Madrid: Pirri, Benito, Aguilar en Garcia Re- mon. De anderen zijn: Reina (Bar celona), Maclas (Malaga), Vipleta «Zaragoza), Sol, Claramunt en Val- dez (Valencia) - Uria en Galan (O- viedo), Irureta en Garate «Atletlco Madrid), Planelles (Castellon) en Churruca (Gyon). Voetbal Gianni Rivera, top scorer van de AC. Milan, is door de tuchtcommissie voor vier wedstrij den geschorst. De Italiaan zou in het duel tegen Lazio afgelopen zondag beledigende opmerkingen hebben gemaakt aan het adres van de scheidsrechter. Ceulemans DEURNE In het toernooi om de Europese titel pentathlon heeft Ray mond Ceulemans in het algemeen klassement de leiding van zijn land genoot Ludo Dielis overgenomen. Dielis moest in het anker kader 71/2 remise toestaan aan de West duitser Müller. Bij het bandstoten versloeg Ceulemans onze landgenoot Jean Bessems. De uitslagen van gis teren zijn: Bandstoten. Müller 200 29 6.89 34 Weingartner 179 29 6.17 37 Connesson 200 20 10 42 Aquillera 84 20 4.20 16 Ceulemans 200 20 10 42 Bessems 175 20 8.75 35 Kader 71/2 Ceulemans 300 5 60 177 Connesson 79 5 13.80 61 Aquillera 300 18 16.66 163 Weingartner .285 18 15.83 55 Dielis 300 8 37.50 139 Müller 300 8 37.50 88 Drieband Dielis 60 42 1.428 6 Aquillera 30 42 0.714 5 Ceulemans 60 48 1.250 8 Weingartner 29 48 0.604 5 Voetbal Het Nederlands mi litair elftal heeft in Bourges met 2-1 verloren van Frankrijk. Nadat Bos voor 0-1 had gezorgd, bepaalden twee treffers van Boyron de eind stand op 2-1. Voetbal SVV-trainer Rinus Gosens zal met ingang van het nieu we seizoen optreden als trainer van de eerste divisieclub Eindhoven Go sens. die een contract van twee Jaar tekende,volgt Hans Alleman op.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 19