KERK IN ALBANIË VERDRUKT iIJBELS OP H0DE LEIN IN MOSKOU OPENHARTIGE, SAAIE SEX Godsdienstvervolging Nog geen inzicht in hervormde financien nodigen u uit voor een spenrtocht. JPAG 27 APRIL 1973 Andersson, die de hoofdrol speelt in Berg mans "The touch" Terug v, Leiden Stanley Kubrich's „2001, A space odyssey" draait deze week opnieuw iin CAMERA. Degenen, die zijn later „A clockwork orange" hebben ge zien, zullen ongeveer weten wat hen te wachten staat: zeer wonderlijke si tuaties, vanuit een zeer bijzondere hoek bezien. Een knappe film. Blijvers Ook deze week bepaald geen schok kende zaken te melden van het Leidse bioscoopfront. STUDIO houdt, zoals verwacht, „Roma" deze week. Het derde deel van Fellini's visie op de eeuwige stad, opvolger van „La dolce vita" en „Satynican". Voor de liefhebbers van Fellini en voor wie eerste twee films hebben gezien, een aanrader. LIDO kan bogen op negen weken „Turks fruit", en het is nog lang niet afgelopen. Moeiteloos is Verhoevens wat oppervlakkige, maar wel boeiende verfilming van Jan Wol kers boek de tiende week inge rold. LUXOR handhaaft de nieuwste „Trinity"-film: „De vier vuisten de lucht in". Hoewel deze film bij lange na niet zo aardig is als de eerste af leveringen, is hij voor regenachtige middagen best bruikbaar. Kindermatinee De paasvakantie is weer zo'n beet je voorbij. De Jeugd kan derhalve maar weer dn één theater, CAMERA, terecht. Daar vertoont de aloude Dik Trom zijn schelmenstreken. „Het is een bijzondere Jongen, en dat is-ie", zei zijn vader al. Hoe bijzonder, dat moet Je zelf maar gaan zien. Nachtfilms driehoek met zich meebrengt. Niet echt slecht, maar ook niet geweidag. In de nachten van CAMERA. REX houdt het ook in de nachtvoor stellingen weer op het beste verkoops artikel dat we schijnen te bezitten: de sex. „Sex contact", heet dat dan. Haagse bioscopen 2.14, 7.15, 9.30 i Ingmar Bergmans „The touch", één van zijn laatste films, is bepaald niet de beste van de reeks die deze regisseur in de loop der Jaren heeft vervaardigd. Het gaat allemaal om een vrij simpele driehoeksveithoudtng, en over de moeilijkheden die dat voor Bibi Andersson de vrouw in de Flora: "Spelletjes v genoten" 18 Jr. dag. 2.00, 7.00, 9.15 u. zo. ook 4.30 uur. Kriterion: "Cabaret" 18 Jr. dag. 3.00 Me^ro^ole-Tusehinski:^ ^"Last^ tango 18 Jr.. dag. 2.00,8.00 i Odeon: "Macbeth" 18 Jr., dag. 2.00, 8.00 uur; zat., zo., ma. en woe. alleen Olympla: "De bedrieger bedrogen" a. 1. dag. 2.00, 8.00 uur. Passage: "Turks fruit" 18 Jr. dag. 2.30 Rex: "De ijzeren vuist" 18 jr. 11.30, 1.45, 3.00. 7.15. 9.30 1.30. 4.00, 7.15, 9.30 uur. Studio de Luxe: "Niet voor de 18 Jr. dag. 2.15. 7.15. 9.30 uu Bijou: "Le charme discret de la bour geoisie", 18 Jr. dag. 2.00, 7.30, 9.30 u zo. en ma. ook 4.15 uur. Sam" 18 Jr. dag. De Uitkijk: "Dr. Strangelove" 18 Jr. dag "",0. 1:- 2.30, 7.15, 9,30 Cineac: "Schots en scheef" a.I. dag. 9.30. 11.30. 1.30, 3.30 uur; zo. vanaf i avond: "Vlva Espana" dag. 2.00, 8.15 uur; zat. 2.00, 7.00, 9.15 Goede films in andere steden Une belle fille comme moi (Truf- faut)Cinetol, Tolstraat A'dam. Cabaret (Fosse)De Uitkijk, Prin sengracht A'dam; Kriterion, West einde Den Haag. Canterbury Tales (Pasolini)Roxy, Kalverstraat A'dam; Corso, Prinse straat Den Haag; Studio '62 Nwe Binnenweg R'dam. La charme discret de la Bourgeoi sie (Bunuel)Calypso, Marnixstraat A'dam; Bijou, Spui Den Haag. Last tango in Paris (Bertolucci) Alhambra L. Reg. Breestr. A'dam: Nöggerath. Reg. Breestraat A'dam; Metropole-Tuschinski, Carnegieplein Den Haag; Vreenburg, Vredenburg Utrecht. Macbeth (Polanski)Odeon, He rengracht Den Haag; 't Venster Gou- vernestraat R'dam. Modern Times (Chaplin)Kriterion, Groothandelsgebouw R'dam. Russische week: Select, Potterstr. Utrecht. Dr. Strangelove (Kubrick)De Uit kijk, Congresgebouw Den Haag. Turks Fruit (Verhoeven)Tusschin- ski, Reg.^ Breestraat A'dam; Passa ge, Den Haag; Rembrandt, Oude gracht Utrecht; Grand, Nwe Binnen weg R'dam. Aanbevolen nachtfilms: Carnal Knowledge (Nichols)Came ra, Oudegracht Utrecht. Midnight Cowboy (Schlesinger) Grand, Nwe Binnenweg R'dam. Strawdogs (Peckingpah)Studio Ou degracht Utrecht. Vietnamese films: The Movies, Haarlemmerdijk A'dam. Rutger Hauer, tegenspeler van Monique van de Ven in "Turks Fruit" hafgebroken ijages op ostschool aan snel ürvelen Titel: "Meisjes met geopende lip pen Voornaamste rollen: Nadine de Rangot, Margrit Sigel, Rena Ber gen Theater: Rex. Als ik vroeger meer dan de ge bruikelijke hoeveelheid kattekwaad op mijn geweten had, werd er nog wel eens gedreigd met de kostschool. Dit instituut is in mijn herinnering dan ook blijven voortleven als iets waar alle levensvreugde door een koor van gediplomeerde kleine Jongetjes bewakers snel en meedogenlees on mogelijk werd gemaakt. Inmiddels schijnt er op kostscholen wel het één en ander gebeurd te zijn, getui ge althans de film: "Meisjes met ge opende lippen". Het allergrootste voordeel van deze instelling Is wel dat er naast Jongens ook meisjes verschenen zijn. Een winst punt waarvan door beide partijen duchtig geprofiteerd wordt. Boven dien is er van de leiding van de school ook weinig onheil meer te verwachten. De "Juf" heeft het tot haar taak gemaakt sexuele voor lichting te geven. Zo krijgen de leer lingen als opdracht uit te zoeken welke plaatsen van hun lichaam het meest geschikt zijn om tijdens de ouverture van het liefdesspel ge streeld te worden. Vanzelfsprekend valt het niet mee om dat zelf alle maal uit te vinden, zodat hulp van vertegenwoordigers van de andere sexe zeer welkom is. Waarvan voort durend acte in deze film. Ook de Juf laat zich niet onbe tuigd .Zij blijkt het alleen slapen al lang uiterst onaantrekkelijk te vin den, en gaat derhalve achter de sul- ligste Jongen van de klas aan. Het zal duidelijk zijn dat het ge geven van deze film louter is geko zen omdat het mogelijkheden biedt tot het vertonen van zeer veel bloot. "Meisjes met geopende lippen" ver schilt in niets van de andere duizen den filmpjes die datzelfde Ideaal na streven. En die er bij het publiek klaarblijkelijk nog altijd ingaan als koek. Wonderlijk, wamt na een kwartier kun Je de optredende da mes en heren uittekenen, en is het de rest van de film uitzitten gebla zen. Dan volgt er nog ruim een uur bloot kijken en vrijen kijken, en verder helemaal niets. BERT VAN DOMMELEN. Titel: Ben ik dan abnormaal? Re gie: Inge en Sten Hegeler. Theater: Trianon. Zweden is een van <fe landen, die regelmatig met een voorlichtings film op de proppen komen. Voorlich ting waarbij bepaald geen blad voor de mond wordt genomen. Toch heb ben ook de Zweedse films iets ge meen met de Duitse en Engelse pro- dulkten: het wemelt van de psycho logen, artsen, Juristen en dergelijke. In „Ben ik dan abnormaal" wor den alle vormen van de sexualdteit. die door de massa als abnormaal wor den beschouwd, behandeld. Toch zijn de Hegelers er niet in geslaagd een film te maken, die van het begin tot het eind het aankijken waard is. En dat moet, dacht ik, toch de be doeling van een voorlichtingsfilm zijn. Het is een wir-war van shots geworden, waarbij de toeschouwer al spoedig de draad volkomen kwijt is, als hij tenminste nog niet in slaap Is gesukkeld. Zó zitten artsen, theo logische studenten en Juristen te pra ten over t al of niet Juist zijn van abortus en zó zit men midden in een rechtszaak over 'n aanrandingsver- haal, dat door beide betrokkenen vol komen tegengesteld wordt vertelaard. De filmfragmenten in deze prod uk- tie zijn zondermeer goed en open hartig, maar helaas wordt de film te vaak onderbroken door moralise rende speeches van mensen in witte jassen. Een leerzame film, Ja dat wel, maar voor een gezellog avondje r de bios. JAN VAN DER NAT )PENHAGEN (DPA) Los van "De Jongeren willen door deze actie ir zijn 200 Jonge christenen uit hun solidariteit met hun Russische pesten naar de Sowjet-Unie ge- daar tijdens de grote ma- tatie van 1 mei op het Rode 100.000 Johannes-evangelies in Russisch uit te delen. ibah wijst 5 iesters uit Ipnieuw zijn vijf rk. priesters uit Ierland allen missionarissen Mill HUI en Engeland ge- ongen te vertrekken uit Sabah, deel uitmaakt van de federatie sië. december werden 18 priesters, Ier wie 6 Nederlandse paters van HUI, uit het land gezet. Andere zich gesteld voor het feit, dat verblijfvergunning niet wordt lengd. De Sabahse autoriteiten iben verklaard, niets tegen de godsdienst te hebben, maar itanders te zijn van priesters af- itig uit het eigen volk. geloofsgenoten tot uiting brengen. Ze zijn verdeeld in groepen van 20, die elkaar niet kennen. Het Deense dagblad „Berlingske tidende", dat de ze mededelingen verstrekt, meldt ver der dat het initiatief tot deze alterna tieve 1 mei-actie is genomen door de Deense predikant H. Neerskov van de Pinkstergemeente in Kopenhagen, 'n bestuurslid van de „Deense Europa- zending". Het plan is voorbereid in samenwerking met verschUlende bij belmissies in Europa, die zich richten op het zenden van bijbels en bijbel fragmenten naar het Oostblok. Bij de eerste opzet van deze bijbel- uitdeline op 1 mei was ook de Ne derlandse evangelist Anne van der Bijl uit Harderwijk betrokken, die zich sinds 18 Jaar bezighoudt met het zenden van de heilige schrift naar Oost-Europa en sinds 15 Jaar het blad „Kruistochten" uitgeeft. Predikant Neerskov verklaarde ver der in het Deense dagblad: „Binnen gesmokkelde Russische bijbels die we gratis naar Rusland zenden, belan den vaak op de zwarte markt, waar ze prijzen opbrengen, die bijna het dubbele bedragen van het maandloon van een Russische arbeider". Theologie in Heerlen: meer meisjes Steeds meer meisjes gaan studeren aan de rk. Hogeschool voor theologie en pastoraat in Heerlen de opvol ger van het bisschoppelijke grootse minarie en de priesteropleidingen van een aantal kloosterorden en con gregaties. Vier Jaar geleden deden zes vrouwelijke studenten hun in tree; thans zijn het er 23. De leiding van de hogeschool is te- De actie is bekendgemaakt voordat ze is ondernomen, daar de organi satoren van mening zijn dat zo voor komen kan worden dat het artikel vreden over deze belangstelling. De het Russische wethoek van straf- meisjes hebben een "goede inbreng". recht over samensweringen en kom- plotten tegen hen wordt aangewend. Men neemt het op de koop toe, dat Het aantal manlijke studenten schommelt de laatste jaren onveran derd om de 150. OpvaUend vindt men het in Heer len dat de nieuwe studenten meer enkele deelnemers vermoedelijk nog gericht zijn op meditatie ning. Vorige Jaren leverden vooral meer studenten op, die erg veel zagen ln sociale actie. voor de actie gearresteerd worden en het land worden uitgezet. ADVERTENTIE Ontdek zelf de klasse van Mercedes-Benz B.V.L.I.A.M/- Leiden, Vondellaan 45, tel. 01710-69303 Rooyakkers automobielbedrijf N.V. Oegstgeest, Leidsestraatweg 1, tel. 01710-52643/4 Een speurtocht langs de vele veilige modellen van Mercedes. Om te beginnen: de 200 en 220 modellen met de zuinige 4-cilinder benzine motoren. Dan de Diesels 200 D en 220 D, die komfort op een per fecte wijze met economie combi neren. Daarna de representatieve modellen 230, 250 en 280, die uitgevoerd zijn met krachtige 6-cilinder benzinemotoren. Vervol gens Mercedes' nieuwe dimensie in autorijden: de onlangs geïntro duceerde S-klasse, die varieert van de 280 S tot en met de 450 SEL.En uiteindelijk belandt u bij de spor tieve modellen als 350 SL, 350 SLC, 450 SL en 450 SLC. Wagens waar in veiligheid is gecombineerd met komfort van de hoogste klasse. U bent te allen tijde welkom voor een uitgebreide proefrit. Mercedes-Benz (jX) rijplezi rijplezier door veiligheid Een hervormde commissie die tot taak had een prognose te maken van het verloop van de centrale ker kelijke kosten en baten heeft na twee jaar nog geen definitief cijfer op papier kunnen zetten. Deze prognosecommissie was inge steld door het moderamen van de sy node. Zij moest een benadering op op langere termyn vervaardigen van de kosten van het landelijk apparaat van de Hervormde Kerk. Het doel was o.m. dat de plaatse lijke kerkvoogdijen 'n inzicht zouden krijgen in de te verwachten stijging van de lasten die de gemeenten kun nen verwachten naast de kosten van het plaatsélijke kerkewerk. Tegen de verwachting in, zo meldt het Jaarverslag van de Vereniging va 't Jaarverslag van de Vereniging van Kerkvoogdijen in de Hervormde Kerk, is de prognosecommissie niet in staat geweest haar onderzoek op een bevredende wijze af te ronden. Dat zal mede een gevolg zijn van „de overrompelende inflatoire ont wikkelingen van de laatste Jaren". Bovendien wilde de commissie uit zoeken hoe de eigen inkomsten van de plaatselijke gemeenten vermoede lijk zouden stijgen (of dalen). BIJ dat onderzoek Is men op veel moeilijk heden gestuit. Men wilde toch niet alleen d'e ver wachte kostenstijging aan de top publiceren, maar deze afzetten tegen de algemene uitgavenstij ging. Anders viel vrij vertaald een storm van protest te verwachten tegen de geldsmijterij aan de Carne- gielaan. Maar tien Jaar geleden zou de prijs van een brood of van een tramkaartje van nu ook als onver antwoorde en ondraaglijke last zijn beschouwd. In elk geval; de prognosecommissie van de Hervormde Kerk brengt geen opheldering. Het is de vraag of zij ooit een levensteken zal geven. Dominee Karl Hartman te dat hij op het dak van zijn kerk Kenova (V.S.) heeft zijn woord zou dineren als hij op paaszondag gestand gedaan: vóór de paasda- 150 gelovigen in de kerk kreeg. De gen beloofde hij zijn gemeente, belofte sloeg aan, er Jcivamen 153 gelovigen ter kerke. Onder het oog van een deel van zijn kerk gangers klauterde de predikant het dak op en begon daar sma kelijk te eten De kleine, tegenover Italië gelegen Balkanrepubliek Abanië is de laatste weken in het nieuws gekomen door het bericht, dat een r.k. priester, die in een werkkamp verbleef, ter dood gebracht was omdat hij op verzoek van de moeder een kind gedoopt had. Het klonk ongeloofwaardig, niet alleen wegens de zwaarte van de straf, maar ook vooral wegens de reden. Daar dit ook vroeger all wat geïso leerde land zich na de communisti sche machtsovername in 1946 en hele maal na de breuk met Moskou her metisch van de buitenwereld heeft afgesloten, is er vrij weinig over be kend. Maar enige algemene gege vens, aangevuld met ervaringen van buitenlandse bezoekers, wier aan dacht speciaal op de religieuze situa tie gericht was, kunnen toch voldoen de achtergrond geven aan het boven vermelde bericht om het van zijn on geloofwaardigheid te ontdoen. Zoals reeds gezegd heeft Albanië sinds 1946 een communistisch regi me, dat als alle communistische re gimes de strijd tegen de godsdienst als een der meest essentiële punten van zijn program beschouwt. De be volking, bij de machtsovername ruim één miljoen mensen, was voor onge veer 70% islamitisch, 20% orthodox en 10% rooms-katholiek. Direct nadat zij de macht gekregen had, begon de communistische regering haar aan val op de godsdienst, die hier alleen in zijn consequenties voor de christe nen beschreven zal worden. Rjc. geestelijken werden gedepor teerd of terechtgesteld, vrijwel de he le hiërarchie van de orthodoxe kerk werd gearresteerd, ook de aartsbis schop. De nieuwe aartsbisschop liet zijn kerk opgaan in de Russisch- Orthodoxe Kerk. De rooms-katho lieken weden in 1951 gedwongen, een "nationale" katholieke kerk oo te richten, waardoor alle banden met Rome in principe verbroken werden al heeft Paus Pius XII nog in 1967 een kapittel-vicaris tot bisschop be noemd. De positie der kerken bleef uiterst moeilijk, waarschijnlijk niet alleen doordat ze een minderheid vormden, maar ook doordat de mogelijheid tot en de vrees voor regerimgscon- trole zo groot was. Uit de berichten van toeristen blijkt, dat de mensen, geen boekjes of folders durfden aan te nemen. Bovendien was het optre den van de autoriteiten zeer wreed: een bejaarde priester b.v., die in het kamp waar hij gevangen zat. wat brood aan een zieke medegevangene had gegeven boven diens rantsoen, werd terechtgesteld Kerken dicht In februari 1967 brak een golf van anti-religieuze betogingen van de communistische jeugd los, wat door een Albanees tijdschrift als bijdra- ee van Albanië tot de culturele revo lutie werd geroemd (het land had toen al de Chinese koers gekozen). Hetzelfde tijdschrift wist ook te mel den. dat 2169 kerken en moskeeën ln communistische Jeugdhuizen ver anderd waren, en noemde Albanië de eerste atheïstische staat ter we reld. Dit zei ook radio Tirana in ok tober 1967. In 1968 maakte het offi ciële communistische partijblad be kend. dat de volksvergadering tn Ti rana alle wetten met betrekking tot de relaties tussen kerk en staat had afgeschaft. Sindsdien mogen kinde ren niet meer gedoopt worden en zijn kerkdiensten verboden, mogen gees telijken hun ambt niet meer uitoefe nen. Een'Zweedse toerist, die ln 1971 probeerde Johannes evangelies ach ter te laten, werd gesnapt, en over de grens gezet. Bij het voorafgaande verhoor kwam men er rond voor uit dat er geen godsdienstvrijheid in Albanië is. De christenen hebben in 1967 hun bijbels moeten verbranden, maar het communistische partijblad, meldde vorig Jaar, dat men in het ge heim naar de uitzendingen van Ra dio Vaticana luistert en in huisge meenten bij elkaar komt. Albanië en de zorgwekkende situatie van de christenen daar zijn in december van het afgelopen Jaar voor het erst, door de Paus met zoveel woorden ge noemd. De terechtstelling van de do pende priester is dezer dagen van Al banese regeringszijde bevestigd.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 17