Sociaal conflict opgelost Roofmoord op mismaakte man ROUTE CORSO Pianist Nicolai wist ook mensen goed te bespelen Honden laten maximum in de prijscompensatie vallen h HOOGTEPUNTEN VAN DE STRIJD Voor Audi naar Karand Potig Belgisch duo zocht naar geld voor avondje uit DAG 27 APRIL 1973 BINNENLAND )EN HAAG De industriebonden en de industriële werk- 'ers hebben gisteravond een basisakkoord bereikt, waarmee eind is gekomen aan het heftige sociale conflict van de ,J-~ maanden. ADVERTENTIE i vakbonden hebben het maxi- j in de prijscompensatie, waar de stakingsacties zijn gevoerd, a laten vallen. |is besloten tot enige beperking prijscompensatie van hogere Tot f 28.000 worden de ,Y/ Üjgingen volledig gecompen- Weg vrij Ivan f 28.000 tot f 34.000 wofdt flft vergoed en daarboven een gepraat. Over twee weken is er op nieuw overleg met de werkgevers om tot een afronding van het akkoord te komen, voorop gesteld dat de bonds raden en werkgeversverenigingen po sitief reageren. beperking van de prijscom- hogere inkomens op heeft een voorlopig karakter, december moet namelijk een lover de werking van het prijs- itiemechnisme door een on- ilijk wetenschappelijk insti- zijn. De resultaten van tlyse op basis van CBS-ge- over de prijscompensatie en daarvan op lagere en ho lmens kunnen leiden tot een Ook zal die studie maatge- |rijn voor wat er met de prijs- itle op 31 december gebeurt, zijn de werkgevers en de overeengekomen dat zij op termijn een gezamenlijke ver uitgeven, waarin erop wordt spoedig mogelijk landelijk overleg over een leid te starten. dOCTN Je raderhandelaars van de In- md NKV willen in tot hun collega's van jen CNV nog niet van een ;oord spreken. Voorzitter Brussel: „Wij hebben ernstige la. Met name de afvlakking e hoogste inkomens is er on- >nde uitgekomen", drie industriebonden raadple- andaag de beleidsorganen over asisakkoord. In de loop van de ide week wordt er met de leden 'ECIALE FTPLAATS ONINGEN JNINGEN De lifters, die Groningen naar het westen, of richting Afsluitdijk willen, binnenkort een speciale lift- tot hun beschikking. Het Gro- gemeentebestuur wil deze el voor een proefperiode van aanden nemen. nu toe is de situatie voor lifters itomobilisten) aan de zuidkant Ie stad Groningen bijzonder pc. Op de daar getogen Em- g, waar het verkeer in dich- n over een zesbaansweg rijdt, tn namelijk verboden. Terwijl ïbilisten, die lifters (meestal ten) wallen meenemen, de 'kans bekeurd te worden. W. laten nu op een paral- de Eimmabrug liggende afrit [tplaats aanleggen. Een paar d meter verder kunnen de au tisten weer gemakkelijk de peg oprijden, zonder noemens- Ig tijdverlies. Een groot bord Emmabrug wijst de nieuwe ttcommissie eikt reenstemming [m_ EN De Internationale Rijn- ssie heeft gisteren in rpincipe astemming bereikt over de te lozing van chemische stof- de Rijn. De deelnemende Rijn- aten (Nederland, Duitsland, ijk, Zwitserland en Luxem- hebben lijsten opgesteld lljke stoffen, die resp. niet m in beperkte mate in het ter mogen worden geloosd, oorzitter, de Nederlandse sur in buitengewone dienst M. eveno, zei na afloop van de ntie bijzonder tevreden te zijn vorderingen, die de verschil- werkgroepen sinds de Haagse srsconferentie in oktober vo- hebben gemaakt. Teleurstel- «mde hij het werk van Fran- wie de ministers hadden oken dat zij 'n plaats voor de van het afvalzout uit de El- I kalimijnen zouden bepalen. fijk had een half Jaar de tijd het ziet er volgens nsfr# Vigeveno nu naar uit dat de- lijn in ruime mate zal worden treden. Het is zelfs denkbeel- de Fransen op dit punt met aden zullen komen op de ko- ministersconferentie, die teld in november van dit Jaar. Het basisakkoord maakt de weg vrij voor hervatting van de onder handelingen in de industriële secto ren: metaalindustrie, metaalnijver heid, textiel en confectie, de bier brouwerijen en grote concerns als AKZO, Philips, Unilever, en Hoog- Of die onderhandelingen geheel zonder moeilijkheden zullen verlopen blijft de vraag. Zo heeft de Philips- directie voor dit Jaar al contractuele verplichtingen aangegaan voor 14.000 hogere beambten. Philips zal probe ren via overleg met de Vereniging van Hoger Philips Personeel een op lossing te vinden. 10.-10 Vertrek Haarlem 11.14 Heemstede 12.1 2 Bennebroek (Pauze) 14.00 Vertrek Bennebroek 14.42 Hill'legom 15.34 Lisse 16.32 Sassenheim 16.54 Einde Warmonder- dam Sassenheim. Lustrum wandel tocht Zuid West LEIDEN. De Wandelsportvereni ging "Zuid-West", die vijf Jaar be staat, houdt vrijdag 5 mei een lus trum wandeltocht over afstanden van 5, 10, 15, 20 en 40 km. Die dag kan tussen 10 en 3 uur gestart wor den vanaf het speeltuincomplex aan de Berlagestraat. Inlichtingen over deze tocht zijn te verkrijgen bij me vrouw Massaar, van 's Gravensan- destraat 95 en bij de heer Van de Ende, Beethovenlaan 85. Kroonprins Carl Gustaaf met ontvoering bedreigd STOCKHOLM (AFP) Vol gens het Zweedse blad Dagens Nyhe- ter hebben leden van de Kroatische beweging van Oestasjies (Joegosla- ven) het plan de Zweedse kroon- rplns Carl Gustaaf (26) te ontvoe ren. Het blad werd ingelicht door een man die sprak met een buitenlands accent, maar die beweerde zelf niets met d«e Oestasjies te maken te heb ben. De Oestasjies zouden de prins naar het buitenland willen brengen en pas weer vrijlaten als 129 Joegoslaven die in Zweden en Joego-Slavië gevan gen zitten, in vrijheid zijn gesteld. De Oestasji-beweging streeft al Ja ren naar een onafhankelijk Kroatië. Twee Jaar geleden vermoordden zij de Joegoslavische ambassadeur in Stockholm. In 1972 kaapten de Kroa- ten een Zweeds lijnvliegtuig. In ruil voor de gegijzelde passagiers liet de Zweedse regering een aantal gevan gen Joegoslaven vrij. Kroonprins Carl Gustaaf stond al sinds dinsdag onder strenge politiebescherming, nadat die dag bedreigingen tegen zijn leven waren geuit. Volgens de politie had den deze dreigementen niets te ma ken met de waarschuwing voor een ontvoering. De hoogtepunten van de strijd tussen de industriële werkgevers en de industriebonden waren: 20 februari: begin stakingsac ties bij Hoogovens. Het bedrijf weet een deel van de produktie gaande te houden. 1 maart: kort geding Hoogovens tegen de bonden. Eerste stakingen in metaal en wat later in de textiel. 5 maart: rechter beveelt de bon den de acties bij Hoogovens te stoppen omdat bü de voorberei dingen het hoger personeel niet is gehoord. 26 maart: prof. dr. B. Goud zwaard gaat hernieuwd overleg leiden. 2 april: bemiddelingspoging- Goudzwaard mislukt. Bonden brei den acties uit. Commissaris der Koningin mr. Kranenburg treedt op als "informateur" in het Hoog ovens-conflict. Ook zijn optreden mislukt. 6 april: bonden starten inzame lingsactie "Kom op". Uit de sta kingskassen is dan al 12 miljoen verdwenen, de totale kosten van de acties worden geraamd op 15 miljoen. 9 april: eerste acties bij bier brouwerijen. Dreiging van een zui- velstaiking, waarbij melk de sloot in zal gaan. 10 april: NW en een dag la ter het NKV treedt uit het cen traal overleg in de SER en Stich ting van de Arbeid. 17 april: tv-oproep van SER- voorzitter De Pous om opnieuw te praten. Crisis in voedingsbond- NW over dreigende zuivelstaking, voorzittei- Sake van der Ploeg treedt af. 19 april: stakingsacties opge schort: op een aantal Amster damse werven wordt nog enkele dagen doorgestaakt tegen de zin van de bonden in. Voorlopig ak koord in zuivelsector zonder ma ximum, maar met enige beperking van de prijscompensatie voor ho gere inkomens. Topgesprek in Den Haag. 24 april: Topgesprek voortgezet. Overeenstemming over voor beide partijen bindende studie inzake werking van het prijscompensatie- mechanisme. 26 aprilBasisakkoord tijdens voortzetting topgesprek. Bonden laten maximum vallen, enige be perking van de prijscompensatie boven de f 28.000 op 1 juli, zo no dig te corrigeren aan de hand van de studie. TV-STUDIO 'BELLEVUF VERDWIJNT HILVERSUM (ANP» De NOS zal studio „Bellevue" in Amsterdam volgend Jaar afstoten. Deze met zwart-wit-apparatuur uitgeruste stu dio zal dan tien Jaar bij de NOS en de verschillende zendgemachtigden in gebruik zijn geweest. De belangstelling voor het maken van produkties in „Bellevue" is de laatste Jaren sterk teruggelopen, enerzijds wegens de dislocatie en de beperkte speelvloer-afmetingen in vergelijking met de Hilversumse stu dio's en anderzijds door de sterk toe genomen vraag naar kleurenfacilitei- ten, waaraan in „Bellevue" niet kon worden voldaan. Volgens de raad van beheer van de NOS is het niet ren dabel om de zwart-wit-uitrusting van „Bellevue" te vervangen door kleu- renapparatuur. Bovendien krijgt de NOS in de loop van volgend jaar twee nieuwe kleuren-televisie-repor- tagetreinen. De jaarlijkse exploitatiekosten van studio „Bellevue" zijn inmiddels op gelopen tot ruim een half miljoen gulden, terwijl in de drukke maanden de studio in Amsterdam nominaal nog maar voor ruim 50 procent werd benut. Het NOS-bestuur is daarom voor gesteld, volgend jaar „Bellevue" af te stoten, maar de studio's „B" en „Con cordia" in Bussum de eerste vijf tot zes Jaar nog te blijven gebruiken. 01710-69307(om te onthouden) Koiorid Banken voor f340.000 opgelicht Gisteravond is het derde en laatste gesprek tussen de indus triebonden en de werkgevers met succes bekroond. Deze foto werd gemaakt tijdens de persconferen tie na afloop van het overleg: v.l.n.r. J. de Stoppelaar Blijde- steyn, A. Prins, A. Groenevelt, C. van Dijk en P. Brussel. Opslagplaatsen munitie worden geheim gehouden DEN HAAG Het landsbelang verzet zich tegen het openbaar ma ken van een overzicht van de in ons land aanwezige opslagplaatsen voor munitie en gevaarlijke stoffen. Dit verklaren de ministers De Koster (Defensie) en Udink (Volkshuisves ting) in antwoord op vragen van de PvdA-kamerleden Stemerdink en Kombrink. De ministers willen het overzicht wel. vertrouwelijk ter in zage geven aan de vaste commissie voor defensie uit de Tweede Kamer. Kamerleden willen aanpak illegale wildhandel DEN HAAG De tweede-kamer- leden Geurtsen en Koning «beiden VVD» en Cornelissen (KVP) willen een straffere aanpak van de rege ring van de illegale wildhandel. Zij vragen een algemeen verbod tot het onder zich hebben van wild, behou dens voor degenen die een vergun ning hebben. Op die manier denken zij dat er doeltreffender tegen de illegale wild handel kan worden opgetreden en de afzet van gestroopt wild zoveel mo gelijk wordt belemmerd. De kamerleden wijzen erop, dat het stropen in georganiseerd verband in de Kempen en de Mijerij vrijwel on verminderd doorgaat. Zij informeren of verdergaande maatregelen worden overwogen om de stroperij te beëindi gen. ROTTERDAM „Voor u staat een artiest, die de piano en mensen weet te bespelen. Goed gekleed, een verzorgd uiterlijk, een goed acteur en een man, die acht talen vloeiend spreekt, bovendien "n cosmopoliet. die Door Worn Roer over de hele wereld is opgetreden. Zo'n man is geen partij voor jonge, minder ervaren bankbediendes". De officier bij de rechtbank, mr. W. D. Meeter, rafelt kalm en over tuigend de man uiteen, die moest te recht staan omdat hij in nauwelijks twee maanden tijd diverse banken voor f 340.000 had opgelicht. De ver dachte is een begenadigd artiest. In 1931 kwam hij met z'n zigeunerfa milie naar Nederland. Zijn broer Gregor S. nam de leiding van het or kest op zich als violist, terwijl de ver dacht, Nicolai S., de piano koos. Na de oorlog verdiende Nicolai f 40.000 tot f 50.000 per jaar. Hij trad op voor de televisie, speelde op Soestdijk, reis de over de hele wereld en musiceer de in vele etablissementen. De Roe meen had echter drie passies: drank slaapmiddelen en gokken". Zelf verklaart hij„Ik ben een vreselijke gokker. Soms verloor ik f 10.000 tot f 20.000 in een half uur". Nicolai vergokte dit alles illegaal in Nederland. Zijn hoogste score was op een avond een verlies van f 130.000. Zulke bedragen kon Nicolai niet verdienen en daarom liet hij via ban ken door het hele land anderen voor zijn gokzucht opdraaien. Zijn metho de was simpel. In een telefoonboek zocht hij namen op van artsen en advocaten. Hij belde hun secretares ses, \Toeg naar het banknummer, om dat hij geld wilde storten. Had hij de gevraagde gegevens dan ging hij naar een Surinamer die een paspoort ver valste en leverde op naam van de ver langde arts of jurist. Op deze ma nier kreeg hij op 15 december van de Amrobank op de Coolsingel f 20.000 los ten laste van een Bussumse Ju rist en nauwelijks een uur later op het bijkantoor Heemsraadssingel f 30.000 ten laste van een Amster damse Jurist. Twaalf keer ondernam hij een dergelijke operatie, die hem f 340.000 opleverde. Het ging niet al tijd van een leien dakje. Een keer beefde zijn hand zo bij het onderte kenen van het ontvangstbewijs, dat de bankbediende zei: „Wat beeft u, dokter?". Koolbloedig antwoordde Ni colai: „Ja, een dokter maakt zich wel eens zorgen over zijn patiënten". Een maal ging de zaak niet door, toen een bankbediende opbelde en te horen kreeg, dat de rekeninghouder in Amsterdam zat en nooit in Den Haag geld kon opnemen. .Dat is een bedrieger", had Nicolai gezegd en verdween met de mededeling zich bij de directie te zullen beklagen. De pootste klap was wel. dat Nicolai in Amsterdam f 80.000 opnam op naam van de Rotterdamse advocaat, die hem nu voor de rechtbank verde digde. Men was hem daar zo ter wille geweest, dat hij zelfs een draagtas had gekregen om het geld van de grootste slag, die hij sloeg, mee te Dat het tenslotte fout liep was te danken aan een bankbediende in Gouda waar Nicolai f 38.000 wilde opnemen. Deze waarschuwde de politie en op 4 Januari van dit 'aar werd Nicolai gearresteerd. Hij had nog zevent n cent op zak. he. n de ruim drie ton. Op een vraag van de president, mr. C. J. E. Poerink, waar al het geld was gebleven, antwoorde Nicolai „Vergokt. Ik heb niets verborgen. Ik heb geen halve cent meer over". „Toch wel, zeventien cent", zei üe president sarcastisch. Overigens was gokken niet Nico- lais enige ondeugd. Drank en slaap middelen speelden een even grote rol. „Van acht uur 's avonds tot vier uur in de ochtend speelde ik en dan kreeg en dronk ik soms 25 wisky's". Het getal der slaapmiddelen steeg op het laatst tot zes k zeven tabletten per keer. Enige keren was Nicolai opge nomen geweest, de laatste keer 111 de Jolinekkliniek in Amsterdam. Het consultatiebureau voor alcoholisme had geen beste ervaringen met Nico lai en zag geen kans hem te bege leiden en het psychiatrische rapport achtte hem verminderd toerekenings vatbaar. Het strafblad lichtend kon de president daaraan toevoegen, dat Nicolai wel meer met de Justitie in aanraking was geweest wegens dief stal, dronken rijden, verzet tegen de politie en voorts staan nog zaken open wegens dronken rijden, oplich ting en joyriding. Alles in overweging nemend kwam de officier tot een vordering van 1 jaar en 6 maanden met de hoop, dat begeleiding alsnog mogelijk zal blijken. Op 10 mei doet de rechtbank uitspraak. Beschadigd —Het Sowjet-Russi- sche ruimtestation SalJoet-2 is ken nelijk zo zwaar beschadigd dat een koppeling met een bemand ruimte vaartuig thans onwaarschijnlijk moet worden geacht, zo heeft de directeur van het Wilhelm grster observato rium voor satelliten gisteren meege deeld. De Saljoet bevindt zich niet langer stabiel op koers maar wen telt om zijn as. BREDA De 74-Jarige mismaak te kleermaker woonde eenzaam in een alleenstaand krotje nabij het gehucht Castelree aan de Belgische grens in Braban.t Hij was nog geen 160 centimeter lang, hij had één spillebeen en hij kon bij wijze van spreken nog geen veer voor zijn mond wegblazen. Deze oude ziele- poot was het slachtoffer dat twee jonge en potige Belgische knapen zioh hadden gekozen voor een roof moord, om him avondje uit te fi- Alleen de 19-Jarige kraanmachinist Frans P. uit Baarle Hertog Sbaat voor het verdaohtenhekje. Zijn maat en mede-dader André V. zit opgeborgen in een Eindhovens krankzinnigengesticht. Want hij hoort nog steeds stemmen die hem aanzetten tot moord en brandstich ting. Hij heeft zijn matras in het huis van bewaring in brand gesto ken. Frans P. ziet er uit als een heel normale en vriendelijke Jongen. Maar ook hij is sterk verminderd toerekeningsvatbaar. Daarvan krijgt men enig idee alls men hem zonder een spoor van emotie hoort babbe len over het ^doodslaan van de oude man en de poging om diens lijk en woning te verbranden. Het viel te voorzien dat er bij de oude niet veel te halen zou zijn. Maar wellicht toch genoeg om de avond van 27 augustus vorig jaar te kunnen doorgaan met bier drinken. Frans en André hadden zo veel in genomen dat ze allebei blut waren. De alleenwonende oude Cornelis Fransen zou een makkelijk slacht offer zijn voor een roofoverval. Met een in Turnhout gestolen brommer ging het duo op pad. On danks hun kloppen en roepen wilde de oude Fransen niet open doen. André sloeg een ruit in, maar in klimmen was lastig want de oude kleermaker zwaaide met een schaar. Toen trapte Frans P. eenvoudig de deur in. Zijn futiele verzet kwam de mis maakte bejaarde duur te staan. Zonder pardon werd hij neergesla gen, geranseld en tegen het hoofd getrapt, tot hij voor dood bleef lig gen. Met zijn kapitaal honderd twintig gulden gingen de rovers er weer vandoor. Een paar kilometer verder stopte André. Hij hoorde stemmen die hem zeiden dat hij beter terug kon gaan om de oude man dood te ma ken en dan brand te stichten. Zijn vriend Frans P. was het er roerend mee eens. „Want ik was bang dat de kleermaker ons zou verraden", legde hij ten overvloede uit aan de rechtbank. De oude Fransen leefde nog. Hij was zelfs in staat om zijn kwelgees- tef te bezweren dat hij geen cent meer in huis had. Toen beukte het duo er weer op los. Het bed van Fransen werd bedekt met kranten en in brand gestoken. Voordat de doders vertrokken gooi den zij het lijk op de bran«3stapel Het lijk? Nee, de stakker was nog niet dood. Voor hij stierf heeft hij zioh nog van het brandende bed la ten rollen en zich naar een andere hoek van de kamer weten te slepen. De brand zette niet door. Het bed moet nog lang hebben gesmeuld. Toen doofde het vuur geheel. Ge lukkig, zegt officier van justitie mr. J. Huijgen, want als het huisje was afgebrand zouden alle sporen zijn verdwenen en hadden we de daders nooit kunnen vinden. De behandeling van deze zaak voor de Bredase rechtbank neemt weinig tijd in beslag. Frans P. bekent. Rapporten worden niet voorgelezen. Alleen het requisitoir van de offi cier van justitie duurt lang. Uitvoerig schetst mr. Huijgen hoe de kleermaker zonder enig contact met zijn omgeving leefde in zijn afgelegen krotje zonder licht of wa ter. Hij was 'n mismaakt lein man netje. Zijn volslagen weerloosheid accentueert het minderwaardige ka rakter van deze ongekend wrede misdaad. Frans P. is door de staf van de psychiatrische observatiekliniek te Utrecht sterk verminderd toereke ningsvatbaar bevonden. Straf heeft naar de smaak van deze artsen dus weinig zin, maar het Jongmens moet wel worden behandeld in een psychopatenasiel. Het advies luidt daarom dat hij ter beschikking van de regering zal worden gesteld. De officier van Justitie ziet dit an ders. Hij heeft niet zo heel veel vertrouwen in de beveiliging van TBR-inrichtingen, want hij bena drukt het risico dat Frans P. zou kunnen ontvluchten naar België, waarna hij volgens de Belgische wetten niet meer opnieuw kan te rechtstaan in zijn eigen land, ter wijl hij evenmin aan onze Justitie kan worden uitgeleverd. Ondanks de jeugd en de geringe toerekeningsvatbaarheid van deze dader eist mr. Huijgen daarom dat Frans P eerst een gevangenisstraf van zes jaar zal ondergaan voordat hij in het kader van een TBR ter verpleging zal worden opgenomen. Dan is de maatschappij in elk ge val zes Jaar tegen deze man bevei ligd. aldus de officier, die hoopt dat in Frans P. gedurende die tijd te- Advocaat mr. M. J. Kooken is het er niet mee eens, dat een mentaal zieke jongen wordt opgeborgen in plaats van behandeld. Een TBR zonder vlucht risico moet in Neder land toch mogelijk zijn. Frans werd als kind in een var kenshok gestopt. Nadat zijn moeder was weggelopen deed zijn altijd dronken vader hem weg, naar de voddenkoopman „Stan de Zot". In zijn hele leven heeft Frans P. nog nooit enige genegenheid ondervon den, van wie ook. Mr. Kooken heeft nu, na ruim een half Jaar voorarrest, al een duide lijke ontwikkeling geconstateerd in het normbesef van Frans P die in het huis van bewaring voor het eerst in zijn leven kerstfeest heeft gevierd. Hij was diep onder de In druk. Maar zes Jaar gevangenisstraf biedt aan deze zieke Jongen geen reële kans op verbetering. Vonnis 10 mei.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 11