Hiizenden bommen op ,aos en Cambodja nergiecrisis in VS op komst? Je ziet steeds meer mensen Kelly roken.. Terugkeer Teng leidt tot wilde speculaties Waarom? Kelly is laag in nicotine en toch fijn van smaak. Daarom! twee maanden na bestand' Grote droogte in Engeland omende twaalf jaar zijn zeer moeilijk Watergate-schandaal rolt verder Witte Huis bood geen verkorting straf aan Doden bij acties in Zuid-Afrika en Rhodesië PAGINA 0 iHINGTON Amerikaanse ©werpers hebben in de twee jen na de ondertekening van tnamese wapenstilstand op mari 110.000 ton bommen worpen op Laos en Cambodja, ;tt uit getallen, die door het taanse ministerie van Defensie publiceerd. dit totaal werd 71.000 ton in n neergeworpen, in een perio- de Amerikaanse luchtmacht len deed zowel in Laos als in idja. Het totaal voor de I maart beloopt 39.539 ton, die :end boven Cambodja werd :rpen- Pentagon deelt mee, dat het e uitgeworpen bommen in ja- ioen Noord- en Zuid-Vietnam os tot de doelen van de Ame- se luchtmacht behoorden, ton is geweest. de operaties van de genoem- iode boven Cambodja verloor erikaanse luchtmacht twee len: een verkenningsvliegtuig, n de piloot omkwam, en een munenwerper waarvan de twee aden worden vermist. iding S,. hebben Noord-Vietnam be- gd van het schenden van de ivereenkomst, onder meer door 30.000 manschappen en 400 aaar Zuid-Vietnam over te l Hanoi wordt tevens be- gd van het voeren van een ;ne van terreur, moord en po- obstructie. PEKING iRTRi Het verrassen de heroptreden van Teng Hsiao-ping, een van de belangrijkste figuren in de Chinese hiërarchie die ten onder ging aan de zuiveringen tijdens de culturele revolutie, heeft tot wilde speculaties geleid in Pekings diploma tieke kringen. De vraag staat daarbij centraal wie de volgende keer zal opduiken en wie voorgoed is ver dwenen. Teng, een kleine, krachtige man in zijn donkere Mao-pak en zijn witte sokken, was vroeger een naaste me dewerker van het uit de gratie ge raakte Chinese staatshoofd Lioe Sjao -tsoei. Hij is al verscheidene keren in het openbaar verschenen na zijn eerste heroptreden op de Chinese planken tijdens een staatsbanket ter ere van het verbannen Cambodjaan se staatshoofd prins Sihanoek op 12 april. "Hij is niet zonder meer van de boekenplank gehaald, afgestoft, en weer terug gezet" zo merkte een zaakgelastigde op. "Men heeft kenne lijk behoefte aan het van hem be kende organisatie-talent en hij zal nu wel blijven". De terugkeer vande 69-Jarige vroe gere secretaris-generaal van de com munistische partij is één van de be- langwekkendste van een Chinese po litieke leider sinds het einde van de gewelddadigheden tijdens de culture le revolutie. Hij scheen daarover zelf even verrast als de buitenlandse funktionarissen in Peking die hem tijdens het banket zagen. "Het leek erop alsof hij zijn uitnodiging pas 'n half uur tevoren had ontvangen", vertelde een diplomaat. Een week na dien zag men hem weer aan een ban ket ter ere van de Mexicaanse presi dent Echeverria. Teng stelde zichzelf in de schaduwen scheen zich niet te willen aansluiten bij de andere Chi nese leiders om de leden van Pekings diplomatieke corps te ontmoeten. Funktionarissen van het protocol za gen hem weglopen maar leidden hem snel terug naar een plaats naast vice- premier Li Hsien-nien. Tegen een buitenlandse diplomaat die hem fe liciteerde toen Teng werd voorgesteld zei de gerehabiliteerde leider in het Engels "Dank u". Chinese funktionarissen hebben niet- officieel duidelijk gemaakt dat Tengs "terugkeren tot de hoger sferen" is geschied volgens de lijnen van Mao's uitspraak dat degenen die ernstige fouten hebben toegegeven en gecor rigeerd mits die fouten geen be trekking hadden op tegenspraken tus sen "onszelf en de vijand" konden worden gerehabiliteerd. Mejuffrouw Wang Hai-joeng, China's mysterieuze vrouw die de nicht van Mao is, bevond zich aan de zijde van Teng bij de officiële gelegenheden, waar hij tot nu toe is verschenen. Voor de Chinezen, die familiebanden zo belangrijk vinden, moet het zien van Hai-joeng toen ze Teng bij de arm nam en hem naar de voorste r\jen leidde, symobliscn zijn geweest. Betekent de terugkeer van Teng nu dat misdadiger nummer één van de culturele revolutie Lioe Sjao-tsji, die de leiding van de staat van voor zitter Mao overnam en een verwa terde vorm van het Marxisme pre dikte tot hij werd afgezet, eveneens zal wederkeren? Het antwoord schijnt een duidelijk .nee" te moe ten zijn. Naar verluidt is Lioe, de „verrader" „politiek dood" en in Chi na betekent dit niet meer of minder dan dat zijn lot definitief is bepaald. Hier en daar houdt men vast aan de mening dat Lioe ook lichamelijk dood is, maar een directe vraag aan de Chinezen hierover wordt ontwe ken. Volgens andere lezingen werkt hij op een fabriek in Woehen of be studeert hij Mao's gedachten twaalf uur per dag binnen de muren van de verboden stad in het centrum van Peking. En wat is het lot van Lioe's opge wekte vrouw, de in Amerika geboren Wang Koean-mei, die in het open baar door Rode Gardisten werd ver nederd aan de universiteit van Pe king en bekritiseerd voor het dragen van een luxueuze riem en een gou den halsketting. Ook over haar lot zijn geen details onthuld en men kan er alleen maar naar gissen. Naast Lioe is er maar één ander vooraanstaand figuur die gedurende de culturele revolutie is gevallen en die bijna zeker niet meer zal ver schijnen. Het is de vroegere burge meester van de hoofdstad. Peng Tsjen. Hoewel hij een lid was van de onheilige drieënenheid van Lioe, Teng en Peng worden Pengs mis daden toch groter geacht dan die van de andere twee. Peng werd een „an ti" maoïstisch leider" genoemd en beschuldigd van pogingen zijn eigen „ondoordringbaar koninkrijk" te wil len vestigen. Over het algemeen ge looft men echter dat alle anderen die struikelden tijdens de culturele revo lutie en geen natuurlijke dood zijn gestorven kunnen terugkeren. In te genstelling tot de Sowjet-Unie name lijk hebben de Chinese politieke lei ders niet een traditie van het licha melijk likwideren van politieke vij anden. Londen In grote delen van Enge land dreigt een ernstig watertekort door de abnormale droogte in de af gelopen winter, de droogste sinds 1809. Veel Engelsen hebben een briefje bij hun halfjaarlijkse water rekening gekregen met het verzoek "zuinig te willen zijn met water". In sommige streken is het verboden auto's te wassen en tuinen te spuiten. In Tunbridge Wells, in het graaf schap Kent. verwacht men half mei door de watervoorraden heen te zijn, als het voor die tijd niet regent. Een poging om een nieuw waterreservoir aan te boren is mislukt. Er wordt nu een tweede poging ondernomen. Uit voorzorg is men reeds bezig plannen te ontwerpen om in geval van nood de waterleiding in het geheel af te sluiten en over te gaan op straatdis- tributie. De situatie in het Londense gebied is na Pasen eveneens verslechterd. Driekwart van al het water in Lon den komt van een spaarbekken bij de Theems, ter hoogte van Tedding- ton. De regenval in dit gebied be droeg de afgelopen maand slechts één-derde van het normale gemid delde. Neem de 14-dagen-proef met die verrassend goede Beautycream van Wills, voor f. 1.50 Vochtinbrengend, voorkomt rimpels, maakt de hu zacht en soepel. Verenigde Staten, de natie i mogendheid werd dankzij len, olie en bezine, dreigt ort aan brandstoffen. Hoewel ningen uiteen lopen over de a de omvang ervan, wordt or de sceptici er niet meer twijfeld dat in de komende een crisissituatie kan ont- wanneer geen verandering het beleid ten aanzien van bruik van de energiebronnen, afgelopen winter hebben tal- dnnen in het hart van Ame- igenlang zonder elektriciteit Scholen en fabrieken wer kelijk gesloten wegens een aan brandstof. In Californië het ogenblik overwogen izine te rantsoeneren. Op iy-Airport, de vlieghaven van örk. is het al voorgekomen töegtuigen tussen-landingen maken op buitenlandse Iden omdat er in New York ende vliegtuigbenzine was. iemaatschappij heeft aange- een paar van zijn installa- de x>stkust te moeten slui- Sens een tekort aan aange- geraffineerde olie. Daarte- staat dat de Amerikaanse «bielclub zijn leden gerust- met de mededeling dat va- angers zich deze zomer geen hoeven te maken dat zij in Benlanden van Amerika vast te zitten omdat er geen ben- teer gekocht zou kunnen wor- Het brandstoffenprobleem is in de Verenigde Staten een omstreden zaak. Onheils-profeten zeggen dat Amerika binnenkort plat zal liggen omdat het tekort veel groter is dan men denkt. Kritici vinden dat schromelijk overdreven en wijzen onder meer op de nauwelijks tot ontwikkeling gebrachte mogelijkhe den van kernenergie. Waar begint de verwarring? De fei ten zijn dat de Verenigde Staten met 6 procent van de wereldbevol king jaarlijks 33 procent van de to tale wereld-brandstoffenproduktie verbruikt. Verdubbeld Naar schatting zal in 1985 het steenkoolverbruik voor een Ameri kaans gezin bijna verdubbeld zijn, de consumptie van olieprodukten met een derde vermeerderd, aardgas met de helft en de kernenergie ver tienvoudigd. Amerika's probleem is dan ook in de toekomst niet totaal afhanelijk te worden van buiten landse importen. (Het ministerie van binnenlandse zaken gaf onlangs toe dat Amerika tegen 1985, op ba sis van de huidige consumptie ver- moedlyk voor 65 procent afhankelijk zou zijn van het buitenland) Volgens een geologisch onderzoek is er geen gebrek aan steenkool in de Amerikaanse bodem: Men schat dat het continent nog voor 500 Jaar ge noeg aan voorraden heeft. Het knelpunt Is echter dat het winnen van deze vaak diepgelegen steen koollagen steeds duurder wordt, en het winnen van olie steeds minder rendabel. Senator Henry Jacson heeft de energiecrisis dan ook „het meest kritieke probleem" genoemd dat de Verenigde Staten nationaal of internationaal, te wachten staat. Deze kritieke periode zal zich voor namelijk voordoen in de komende twaalf jaar. Daarna verwacht men dat het gebruik van kernenergie voldoende zal zijn toegepast en ont wikkeld, om niet langer in grote mate afhankelijk te zijn van dan ouderwets geworden energie bron nen. Regeringsexperts zeggen dat het in deze komende Jaren echter een bij na onmenselijke opgave is om de dreigende crisis het hoofd te bieden niet het minst omdat het beleid ten aanzien van het energieverbruik nooit gecoördineerd is geweest (op het ogenblik zijn er 60 Amerikaanse instanties, die zich er op de een of andere manier mee bezig houden). In deze stemming is men ook ande re, tot nog toe als normaal be schouwde, procedures onder de loep gaan nemen. En de conclusies wa ren opzienbarend. De huidige Amerikaanse auto's bij voorbeeld, gebruiken maar 13 pro cent van de energie van hun benzi ne de rest gaat de uitlaatpijp uit. De waakvlajmmetjes van Ameri kaanse gasfornuizen verbruiken al een derde van wat het fornuis in volledig gebruik consumeert. Men schat zelfs dat in Amerika ongeveer 50 procent van alle energie verloren gaat. De ecologische bewustwording van het Amerikaanse volk is ook van invloed op de energiecrisis. De nieu we maatstaven van milieuvervuilin gen door fabrieken, auto's en olie boringen op het continentaal pla teau hebben problemen gecreëerd waardoor men achterop is geraakt in de produktie. Dat neemt niet weg dat Amerika niet langer volle dig in zijn eigen energiebehoefte kan voorzien. Een regeringsstudie stelde enige tijd geleden optimis tisch dat de Verenigde Staten tegen 1980 27 procent van al zijn olie zou moeten importeren. Dat percentage is inmiddels al lang bereikt. duurder wordt, de vraag ernaar met anderhalf procent afneemt. Maar uiteindelijk zijn dit lapmiddelen. Bovendien zeggen sommige Con gresleden dat het brandstoffente- kort opzettelijk is gecreëerd door de belanghebbende bedrijven om de prijzen op te voeren. Hoe het ook zij, Amerika zal zich in de komende jaren opnieuw moe ten oriënteren en met een plan op de proppen moeten komen om de energiecrisis het hoofd te bieden. Het wachten is misschien op een politicus die een pakkende slagzin bedenkt om het volk te mobiMseren. Misschien zo iets als „Zonder elek trische kracht, geen internationale macht". Deze import heeft ook politieke problemen geschapen, want Amerika is op ongezonde manier afhankelijk geworden van goede relaties met de grootste buitenlandse olieproducen ten, en dat zijn de Arabische lan den. Israël maakt zich dan ook niet zonder reden bezorgd over deze ont wikkelingen, want een toenemende Amerikaanse afhankelijkheid van Arabische landen kan tengevolge hebben dat Israels positie in het Midden-Oosten wordt ondermijnd. Overwogen wordt nu benzineprijzen en elektriciteitstarieven belangrijk te verhogen. Een onderzoek zou hebben uitgewezen dat, bijvoorbeeld met iedere cent dat de elektriciteit ie gedemilitariseerde zone lanoi 27.000 ton militaire be ling naar Zuid-Vietnam en ton naar Laos vervoerd. Al- a nota van het Amerikaanse rie van Buitenlandse Zaken, adien zijn rond het vliegveld mh illegaal luchtdoelraketten lleerd. Noordvietnamese agen- ibben hun terreurdaden, zoals het werpen van granaten in re plaatsen, het leggen van top openbare wegen en veel- ontvoeringen voortgezet. Ha- left zijn strijdkrachten ge- „voor aanvallen op nederzet- dorpen en militaire stellingen •Vietnam". uidvietnamese regering en de ig hebben gisteren besloten uitwisseling van burgerge- m te beginnen. Deze week zal 750 van de 5081, „veroord eel - oristen" vrijgelaten. De Viet- eeft ermee ingestemd alle 637 die zij volgens naar zeggen en houdt, in vrijheid te stel- radja Cambodjaanse parlement is jang van dinsdag 24 april ge- vor een periode van zes in, zo heeft maarschalk Lon egedeeld. rmiddag is een hoge politieke an vier man gevormd onder lerschap van president Lon Ie bewoording van een radio- n Lon Nol blijkt, dat hij pré- Tan de republiek zal blijven, iere drie leden van de raad slechts dienen als adviseurs, len geen evenredig aandeel in het landsbestuur. t verklaarde de president dat WASHINGTON (TJPI) President Nixon heeft nooit een verkorting van gevangenisstraf aangeboden in ruil voor stilzwijgen van de veroordeelde in de afluister-affaire in het Water gate Hotel, James W. McCord. Dit heeft een woordvoerder van het Witte Huis bekendgemaakt. Volgens een getuigenis voor de grand jury die een onderzoek instelde naar het inbreken in en afluisteren op het hoofdkwartier van de Demo cratische partij vorig Jaar, deelde de vrouw van Howard Hunt, ook een veroordeelde in deze zaak, aan Mc Cord mee, dat deze na een Jaar ge vangenisstraf clementie zou kunnen krijgen als hij schuld bekende en ver der het stilzwijgen zou bewaren. Dit staat in een kopie van het getuigenis die de kolommenschryver van de Washington Post Jack Anderson in zijn bezit kreeg. Gerald Warren, plv. perssecretaris de nieuwe ministerraad, die door de hoge politieke raad zal worden be noemd, de besluiten dient uit te voe ren, die worden genomen door de leden van de hoge raad en door de president. van het Witte Huis, zei dat er over deze kwestie absoluut niet met de president was gesproken en dat er geen enkel aanbod van Nixon bestond. Volgens de kopie van het getuigenis had Hunt vóór de presidentsverkie zing tot McCord gezegd: „Wij hebben geld voor de kosten voor Je advocaat." Daarop vroeg McCord: „En wat is er verder nog?" Daarop antwoordde Hunt: „Natuurlijk wil iedereen weten of Je zult zwijgen." McCord is een van de zeven man nen die in Januari in verband met het inbreken in en het plaatsen van af luisterapparatuur in Watergate wer den veroordeeld. Vorige maand barstte de zaak goed los toen hij in een brief aan rechter Sirica in Washington verklaarde dat er in het proces tegen de zeven be klaagden meineden waren afgelegd waardoor zou moeten worden verdoe zeld dat hoge regeringsebambten in het schandaal betrokken waren. President Nixon heeft zijn minister van Buitenlandse Zaken, William Rogers, gevraagd hem te adviseren wat er gedaan moet worden om de „smetteloze integriteit" van het Witte Huis te herstellen, die door het af- luisterschandaal diepe deuken heeft opgelopen. Bij een treinongeluk op het traject CuxhavenHamburg zijn gisteren vier personen om het le ven gekomen en 13 zwaar gewond geraakt. Een sneltrein reed op een bewaakte overweg bij Horneburg in de Wes-tduitse deelstaat Neder- saksen op een bestelauto. De twee eerste wagons van de trein ont spoorden en kantelden vtm de berm. Vermoed rvordt dat de slag bomen van de overweg te laat ge sloten zijn en dat de chauffeur van de bestelwagen nog op het laatste nippertje gepoogd heeft de overweg op te rijden. SALISBURY (RTR) Bij guerrilla activiteiten tegen Rhodesië en Zuid- Af rika en een tegenactie zijn elf do den gevallen. De Zuidafrikaanse minister van Politiezaken maakte bekend dat vier Afrikaanse politiemannen omkwamen toen zfj vrijdag in een hinderlaag vielen die guerrillastrijders uit Zam bia hadden gelegd. In Salisbury deelde de veiligheids macht mee, dat vier soldaten en drie guerrillastrijders in het noordoosten van Rhodesië werden gedood tijdens de bloedigste onlusten sedert een op leving van de guerrilla-activiteit in december vorig Jaar.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 9