Snelle ingreep kan ondergang voorkomen GERUISLOOS WORDT HET GROENE HART ONDERMIJND Tulip Time: tijd voor gedurfde improvisatie biecl toekomst of niet? Dierenfokkers 55 jaar UITVOERING HARMONIE PAGINA 4 STREEK WOENSDAG 25 APRIL 1973 In het Zuidhollandse plassengebied moet snel iets gebeuren. Zo niet, dan zal het laatste stukje groen dat de Randstad nog rijk is, als verloren moeten worden beschouwd. Er kan geen dag langer worden gewacht met het nemen van een aantal strenge wettelijke maatregelen om een einde te ma ken aan het ondermijnende werk, dat op vele punten in het plassengebied meestal geruisloos door gaat. In het laatste artikel van de serie „Plassengebied,, toekomst of niet?" willen we aan de hand van een aan tal willekeurig gekozen voorbeelden aantonen, dat de donkere wolken zich boven de plassen hebben samen gepakt en dat de bui elk ogenblik kan losbarsten Waterareaal Een van de belangrijkste uitgangs punten van het streekplan, dat nu voor het plassengebied wordt voorbe reid is, dat er ruimte moet worden geschapen voor de steeds toenemende recreatiestroom. Dat moet onder meer gebeuren door een uitbreiding van het waterareaal met enkele honderden hectares. Wat is echter de realiteit? Enkele poldersloten uit mondend in de Rijpweteringse Vaart. Staan ondanks het feit dat de ge meente een eerste aanzet van de re creatie toestond, op de nominatie om Door Bram van Leeuwen Foto's Wim Dijkman te worden gedempt. In het „gun stigste geval" zal het water warden afgesloten van de grote plassen in het gebied. Het kade- en waterschap „De Ade" vinidt dat de onderhoudskosten van de kaden langs dit water te kostbaar zym. Daarom wordt alles in het werk gesteld, de sloten die niet alleen uit recreatief, maar ook uit landschappelijk en biologisch oog punt (paaiplaats voor vis) belangrijk zijn, te laten verdwijnen Ook elders in het gebied zijn dergelijke plannen in voorbereiding. Vuilnisbelt Een schrijnend voorbeeld daarvan treffen we bijvoorbeeld aan in het poldergebied van Ofwegen. Midden in liet weiland ligt een enorme stin- Water tuin kende vuilnisbelt, gevormd door dui zenden zakken met huisvuil en over tollig meubilair. Het is triest te zier hoe heldere poldersloten meter na meter worden volgestort met afval dat tot in de wijde omtrek een door dringende stank verspreidt. Met dit beeld voor ogen moet je toch wel aan de oprechtheid van de plannenmakers gaan twijfelen, wan neer je in het streekplan Plassen gebied de volgende zinnen leest: „Het plassengebied is een relatief schoon gebied" en „De zorg voor de kwali teit van het milieu Is een van de be langrijkste onderdelen van het be leid". Vergeet het maar. omdat het geen ge- BIJ DE FOTO'S nade kan vinden in de ogen van bouw- en woningtoezicht. Enkele honderden meters vererop verrijzen nieuwe bungalows compleet met rui me aanlegsteigers Valt dit wel onder de handhaving van het landelijk beeld van de streek? links onder: bouw van tweede woningen aan het Vennemeer: een ontwikkeling die in strijd i-s met de uitgangs punten van het streekplan Plas sengebied Een heel ander voorbeeld waaruit duidelijk blijkt hoe het streekplan en de realiteit met elkaar in strijd zijn, Is de bouw van een groot complex tweede woningen in de buurt van het Vennemeer. Voor de bewoners van deze „Watertuin Warmond" zal het ongetwijfeld een groot genoegen zijn om midden in het groene hart te wonen in een luxueuze bungalow compleet met aanlegsteiger voor het kostbare Jacht. Maar het betekent wel dat het landschap in de wijde omtrek voorgoed bedorven is. Waar het streekplan zegt. dat het stedelijk element moet worden ge weerd uit het plassengebied is hier door diezelfde provincie goedkeuring- gegeven aan recreatiebouw, die in flagrante strijd is met de uitgangs punten van het streekplan. Het is dan ook geen wonder, dat bewoners van het plassengebied constateren, dat het „kapitaal" langzaam maar zeker de beste plekjes langs de plas sen voor zich opeist en dat de oor spronkelijke bewoners moeten wijken. Reconstructie Ook bij de reconstructie van wegen wordt er nauwelijks rekening mee gehouden. Tot voor kort werd Hoog- made doorsneden door een weg met een landelijk karakter mede als ge volg van de aanwezigheid van bomen, struiken en een wat grillig lopende poldersloot, al werd die laatste op verschillende plaatsen ontsierd door zijn functie als winterberging voor scheepjes. YDVERTENTIE rechts boven: een triest voorbeeld van land schapsvervuiling: poldersloten in Ofwegen worden volgestort mei afval in plastic zakken De wegenbouwers hebben voor gezorgd, dat vrijwel alle bomen langs de weg zijn gekapt, dat de i tuurlyk oevers van de poldersloot zijn vervangen door kaarsrechte hou ten schoednngen en dat het verkeer er met veel hogere snelheid voorheen voort kan razen over asfalt. Weer een stukje landelijk ge bied opgeofferd aan de oprukkende Frappant Frappante voorbeelden zijn ovenaJ langs de plassen te vinden. We kozen er enkele langs het Rraassemermeer Terwijl op bepaalde plaatsen op last van de gemeente kippen- en duiven hokken afgebroken moeten worden, omdat ze ontsierend zijn, krijgt Arie de Boom toestemming om langs de plas een complex neer te zetten, dat door omvang hoogte en bouwstijl een groot deel van de Bra assem in ern stige mate ontluistert Een ander voorbeeld: de eigenaar van een bestaande woning dicht bij het water krijgt geen toestemming het dak van zijn huis te verbouwen -Johnson Jachtwerf Poelgeest Lelden en omstreken Een vertrouwd adres voor aankoop van uw Johnson buitenboordmotor. Inruil en financiering moge lijk. Ook voor reparatie en on derhoud kunt u by ons te recht. Ons adres: Haarlemmertrek vaart 16A, tel. 01710—54054 (ingang bij Kwaakbrug) Oegstgeest. Bijdrage Aan alle aanslagen die op het plas sengebied worden gepleegd levert ook de recreant een niet onbelangrke bij drage Alle afval die hij kwijt vril, verdwijnt in het water of wordt langs de oevers neergesmeten. Waterspor ters gooien ankers uit waar ze wil len en „parkeren" hun boten brede rietkragen. En dan is men nog verontwaardigd, dat er steeds meer bordjes „verboden aan te leg gen" opduiken. Het volgende en te vens laatste voorbeeld is kenmerkend 1 voor het gemak waarmee mer als parasiet heeft genesteld. Een woonbootbezitter aan de Koppoel is bezig overtollig huisraad (stukken plastic, hout. glasscherven en bon) In het water te gooien. Opmerk zaam gemaakt op zijn handelwijze reageert hij met een scheldpartij, die besloten wordt met de opmerking: ,,'t Zinkt toch naar de bodem" is duidelijk dat wanneer we op die manier doorgaan en onze houding 1 ook op bestuurlijk gebied niet wordt gewijzigd we heel gauw kun nen zeggen: dag vogels, dag vissen,1 dag plassengebied. KATWIJK "Tulip Time"! Er zijn toch maar weer zeven U.S.A.- muziekensembles naar Katwijk toe- gevist, op het visselijk opgetuigde po dium van de Sporthal Cleyn Duin. Jongens en meisjes van 12 tot 22 Jaar. Een zin om in te lijsten is die van Katwijks V.V.V.-voorzitter mr. J. v. d. Plas in het prima uitgevoerde weekprogrammaboekje: "Muziek en bloemen vormen een ideale combi natie. omdat men van beide zwij gend kan genieten". Van die 7 ensembles wisten we persoonlijk pas af, nadat er al vier het podium af waren. Van de drie resterende hoorden we er twee: een koor en een symfonie-orkest. Het Penn Yan Academy Choir vonden we op twee heel aparte punten apart. Een meegekomen oudere zei vooraf dat zijn moeder ln Amster dam geboren was, maar gaf ons te vens de overtuiging, dat Nederland en de States dichter bijeen te krijgen zijn door een mengelmoes Engels- Höllands in te voeren. De Katwijkse tongval is er voor geschapen. Ten tweede deed dit koor mee aan een internationaal opkomende elite- koorstatus: geen vier groepen meer (sopranen, tenoren, alten, bassen), maar één sopraan, één tenor, één alt, één bas naast elkaar en verder ook (voor zover doenlijk) niets dan zulke viertallen. Goed begrepen had (bijna) iedere vrouw gezellig een man naast zich, zowel links als rechts. Als de zang aldus gesitueerd wordt is het eindresultaat fantas tisch door een geraffineerder men ging en verstrooiing van de klank. Maar het is enorm riskant. Door de academische intelligentie van het materiaal leek het zeker wat. Maar, onze vergelijkingsmaatstaf op cap- pella gebied is een Leidse (daar zit ten topkorcn) en Katwijks Halleluja doet niet onder. In het kort: Penn Yan goed, sympathiek en "clever". Bijkomstigheid: meer dan drie kwartier voor één koor is veel te lang, het publiek is geen gegaran deerd concertpubliek. Maar deze Tu- lip-week is misschien het beste te zien als een gedurfde improvisatie, die wellicht zowel een vervolg als een vastere vorm vindt. Het orkest Longview High School Orchestra had ook een heel redelijke kwali- teitsgraad. Het had als aparts een paar nummers, die we versymfoni- men. Iets nieuws aan onze muziek- horizon (met het gulste applaus). 's Avonds drie uur lang - brrr - taptoe-showconcours op het Markt plein, met alleen Eastchester High School Band als buitenlander van partij. Een beetje sneu, dat die nou met de wereldwinnaar 1966 (en sindsdien bepaald niet afgetakeld) had te wedijveren: K. en G. Leiden (zij het voor de puntentoekenning buiten mededinging)Bovendien houden we er hier in Holland nog een paar Bands op na, die puur ver lengstukken zijn van de professione le Mariniersband. D.V.S. Katwijk (Door Vriendschap Sterk) is terde ge sterk, granietsterk. En het Tam boer- en Trompetterkorps Euro Band uit Rotterdam model-sterk. Daar stak Eastchester amateuris tisch bij af, hoewel het concerterend in de Sporthal een goed figuur schijnt te hebben gemaakt. Het show de met heel zijn zaalconcertinstru- mentarium. Verder zonder hoofd deksel, als bij een tuinfeestje. Kenne lijk geen specialiteit. KEES VERHOEF ALPHEN AAN DEN RIJN Nu de orgels in het kerkelijk- en ge meenschapscentrum „De Bron" zijn geplaatst, zullen deze met een spe ciaal daarvoor samengesteld pro gramma in gebruik worden genomen. Dit geschiedt vrydag 27 april om acht uur. LISSE In de gehouden Jaar vergadering van de Pluimvee- en Konijnensportvereniging "Lisse en Omstreken" is woensdagavond be sloten, dat in het a.s. winterseizoen een clubtentoonstelling zal worden gehouden op de twee laatste dagen van november en 1 december, welke tentoonstelling een bijzonder karak ter zal dragen vanwege het 55-jarig bestaan van de vereniging. Voorzitter N. J. Dol was voorne mens af te treden wegens zijn leef tijd, doch op aandrang van het be stuur stelde hij zich nog voor één Jaar beschikbaar om de viering van het 25-Jarig bestaan als voorzitter mee te maken. Wij vernemen, dat hy dan tevens 25 jaar voorzitter van de vereniging zal zyn. De vereniging trad toe tot de Stichting Streektentoonstelling en wees als vertegenwoordiger iin het Stichtingsbestuur de heer N. J. VOETBAL De uitslagen van de gisteren voor de eerste divisie van de Engelse league gespeelde wedstrijden zyn: Leicester City-Ipswich Town 1-1, Norwich City-Crystal Palace 2-1, Stoke City-Wolverhampton Wande rers 2-0. Door dit resultaat is Crystal Palace gedegradeerd naar de tweede divisie. West Bromwich Albion kan zich nog redden als het de twee res terende wedstrijden in winst omzet. Midgetgolf- kampioenschap van Alphen ALPHEN AAN DEN RIJN Nu het zonnetje zich weer regelmatig laat zien, worden ook de midgetgol- f-ers actief. Zondag begint voor hen de competitie en nauwelijks een week later worden de eerste ronden gespeeld voor het kampioenschap van Alphen. En wat dat laatste betreft, daar kan een spannende strijd tegemoet worden gezien. Vorig jaar was het Pynacker, die ternauwernood Ko- pier achter zich kon houden. De strijd staat niet alleen open voor leden van de midgetgolfclub "De Ryngaerde" (er wordt gespeeld op de banen aan de Hoorn naast Avifauna), ook zij die regelmatig te gen een balletje slaan en aan het kampioenschap willen meedoen, mo gen inschrijven. Voor hen, die nog nooit hebben deelgenomen, het volgende: in tien weken moeten de spelers en speel sters twintig ronden afwerken. Wie hierin het minst aantal punten scoort mag zich kampioen van Al phen 1973 "oemen. Het ligt in de bedoeling, dat maan dag 7 en donderdag 10 mei de eerste klappen tegen de balletjes worden gegeven. Het inschrijfgeld bedraagt vijftien gulden. Foto Wim Dijkman Wat gaat er met het Zuid hollands plassengebied ge- i beuren? Dat is de vraag die op het ogenblik velen bin nen maar ook buiten het gebied bezighoudt. Eind van dit jaar zullen Provin ciale Staten van Zuid-Hol land de lijn tot 1980 uitstip pelen. Daarmee zal het ont brekende stukje van de Zuidhollandse streekplanleg puzzel zijn ingevuld. Maar voor het zover is krijgt iedereen nog de gele genheid beztoaarschriften in te dienen. Hoe de standpun ten van de verschillende be langengroepen liggen werd de afgelopen toeken duidelijk gemaakt in een serie artike len over de toekomst van dit gebied. Wat verwacht de recreant van het plassengebied en hoe zien de bewoners het zelf? Wat moet er volgens de pro vincie de komende jaren ge beuren of niet gebeuren en hoe denken de gemeenten in het gebied daarover? Deze en noa vele andere vaak te genstrijdige meninoen kwamen aan bod in de serie "Plassenaebied toekomst of niet?" Vandaag het tiende en laat ste deel. Boedjenny 90 jaar De Sow- Jet-Russisohe maarschalk S. M. Boedjenny is woensdag negentig jaar geworden. Boedjenny, die in de gunst stond bij dictator Stalin, heeft de ge lukwensen ontvangen van de com munistische partij, het centrale co mité en de regering en is bovendien onderscheiden met de orde van Le nin. V ALKENBURG - Morgenavond wordt in 't Dorpshuis een uitvoering gegeven door Valkenburgs Harmo nie onder leiding van D. L. va: en. Aanvang acht uur. Uitgf worden o.a. we/ken van Cerfnn trine, Blankenburg en Van Lijnschoten.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 4