RAAD EIST MONOPOLIE Tweemaal 'diamant' in Leiden 100.- IEM0D Tuinstadwijk: niet protesteren tegen huurharmonisatie Als Leiden Rotterdamse veemarkt overneemt n Raad over gewest en tal van andere zaken 'De Lichtbol' lOENSDAG 25 APRIL 1973 £IDEN Als hij ruim een miljoen zal uittrekken voor in- esteringen op het Groenoordhalterrein om de functie van eind van dit jaar te sluiten Rotterdamse veemarkt door aden te laten overnemen, zal de raad het absolute alleen- tcht eisen. In die zin heeft de raadscommissie voor econo- ische zaken gistermiddag het concept-voorstel van B. en dat 14 mei in de raad komt, veranderd. Er zal geen cent mrden uitgegeven, zelfs geen lijn op papier worden gezet, in. loordat de Kroon de beslising over de z.g. veemarktkalen- [er heeft genomen. De vraag is of Leiden dan klaar zal zijn om begin 1974 de Rotter damse aanvoer op te vangen. Rotter dam heeft gezegd op 2 januari de veemarkt te gaan afbreken. Utrecht stemde'wel mee in. De VVD schitter en Den Bosch en ook Leeuwarden de door afwezigheid. De PvdA-0*"' Amptmeijer (PSP). Zunderman. <DS'70> en mevr. Geelkerken fprot. chr vonden de formulering te zwak. Amptmeijer: „Dit is slecht pokerspel, We hebben hoog spel gespeeld door te dreigen en nu moeten we niet de stok achter de deur vandaan halen Dan worden we in Den Haag onge loofwaardig". Het voorstel kreeg de eis, dat de Kroon goedkeuring verleent aan het in september genomen raadsbesluit om op maandag en dinsdag een markt in te stellen met gelijktijdige afwijzing van gelijkluidende aan vragen van andere gemeenten. De commissie ging daarmee ak koord. Communist Hoeven vond de eis het alleenrecht onnodig. [eemarkt-wethouder Lij ten heeft openzetten gemerkt, dat de Leidse leden niet als makke schapen in een hok gaan waar het een be slissing over de overneming van de Rotterdamse veemarktfunc tie betreft. Leiden wil wel in de tijd nog vele miljoenen investeren om Van Aken en Van Baaren zullen de zaak eerst in de fractie brengen. Van Aken zei er niets a de functie van de Maasstad te kun- len een overbodig besluit te nemen ~ien overnemen. omdat Den Haag de zaak heeft ge- Lij ten vertelde, dat de meerderheid traineerd. Landbouw Is volgens hem de betrokken organisaties zich saan sjoemelen met de veemarktka- veemarkt investeren, maar het achter Leiden heeft gesteld. Hij heeft lender. Hij voelt er niets voor, dat houdt de poot stijf: het abso- uit het beraad op het ministerie van Leiden de last krijgt van de tijdnood. lute" monopolieen anders de Landbouw de conclusie getrokken, waarin Den Haag de veemarkt heeft verliesgevende vrijdagse markt dat Leiden gelegenheid zal krijgen de gebracht. Dat kan extra geld gaan vrijdagse markt naar maandag en dinsdag te verzetten. Die conclusie Aan deze kant van de Groenoordhal, aan de zijde van de Floris Vesterlaan dus, gaat Leiden een run derhal houwen als de stad het alleenrecht krijgt op de overneming van de Rotter damse veemarktfunctie. (Foto Jan Holvast) r het voorste] om een miljoen uit te resulteerde trekken had een verwarrend en f 1.128.000 beschikbaar te stellen voor besluit, deze week het advies voorstel kosten. Hij beloofde wethouder Lijten. die aandrang op een eenstemmig raads- hakketakkerig sfeertje. De wet- de bouw houder mopperde en gebruikte Groenoordhal zelfs zachte krachttermen als den beschouwd als alleen gerechtigd "ootverdrie" PvdA-fractieleider tot het overnemen van de Rotter- Van Aken was ook op de mop- damse veemarkt, pertoer tussen het plakken van postzegels door. Moet dat alle- maal zo ongezellig gaan? vraag ie je dan af. f jjiiadsleden blijken ook slecht op de hoogte.Zunderman gaf daar van een voorbeeld toen hij het verschil nie* bleek te weten tussen het rapport van de werk- het runderhal naast de de PvdA-fractie. De wethouder moest Leiden kan wor- op zijn beurt vooral op aandringen van Zundermanbeloven, dat niets zal worden gedaan voordat de uit spraak er is. ?roep Groenoordhal voorstel van B. en W. In wat wil de PvdA precies? Is de fractie zo bang om een mis schien onnodig besluit te ne men? Of wil ze de Rotterdamse t u veemarkt niet binnen de Leidse 0ndeTOiisvoor"stelien, S LEIDEN De raad wacht maan dag 7 mei om half acht een lange agenda met tal van benoemings- en muren en maakt ze op deze ma- heer G w nier een omtrekkende bewe ring? met al fireen staaltje van dui delijkheid tot nog toe. Alleen het voorstel is nu duidelijker R en W het hadden aefor- muleerd. HANS MELKERT met het voorstel van burgemeester en wethouders om de petitie te stel len in hun handen ter afdoening na overleg met de commissie voor de Ginkel te Gronin- volkshuisvesting en openbare wer ken. ADVERTENTIE gen te benoemen tot hoofd openbare school voor buitengewoon onderwijs verbonden aan het pedo logisch instituut. Voornaamste spreksonderwerp is de toekomst het gewest Leiden. Belangrijkste agendapunten zijn irder: BONT-WEERBERICHT Voorjaar 1973 Een ongewoon zachte winter werd gevolgd door een zonnig begin het voorjaar. BONTMANTELS zijn naaet ideale i-gevers ook zeer begeerde MODE-CREATIES en daarom heeft Peperzak tijdens het nu af gelopen seizoen toch weer vele honderden dames blij gemaakt een prachtige bontjas voor zeer aantrekkelijke prijs plus., de befaamde Peperzak-garantie. VOOR DE DAMES DIE DOOR HET ZACHTE WEER NOG AAR ZELDEN IS ER EEN EXTRA- VOORDEELKANS! Wij hebben namelijk het een en ander met de prijskaartjes gedaan. Wat? - Hoeveel?... U moet dezer dagen maar zélf komen kijken hoe uw droomjas is afgeprijsd. En daar moet u niet te lang mee wachten, wanneer u ECHT VOORDEEL naar waarde weet te schatten. Vanzelf sprekend blijft onze garantie on verminderd gehandhaafd. Zelfs als de NU gekochte bontjas pas in het najaar aan u geleverd wordt. Maar eerst vrijblijvend kijken en passen. Dat KAN bij Peperzak BONT BEWAREN. Veilig idee voor alle bezitsters van een bont mantel. Gaat bij ons hn gekoelde- en beveiligde ruimten. GOED voor uw jas! MODERNISEREN en/of REPARE REN van uw bontjas is ook echt iets voor de komende maanden. Straks OP TIJD klaar en NU bo vendien voordeliger. Meteen laten PEPERZAK beheerst 't vak! SPUI 149-151 (bij de Markthof) DEN HAAG Telefoon: 070-60.48.95 Prettig Voorstel tot het stichten van een ge- openbare school voor voortgezet bui- van tengewoon onderwijs aan kinderen met leer- en opvoedingsmoeilijkhe den, alsmede tot het vaststellen van een verordening, regelende de sa menstelling en bevoegdheid van de advies op de openba- school voor voortgezet buitenge- met Grootste keus laagste prijzen. gen. Een schrijven van burgemeester en wethouders van Leiden ten gelei- Rljusburgersingel de van een afschrift van hun brief aan mr. L. C. Mazirel inzake het slopen van autowrakken met het voorstel van burgemeester en wet houders om het schrijven voor ken nisgeving aan te nemen. HAARLEMMERSTRAAT 293, LEIDEN tegenover de Overdekte. Oran j e-str andloop LEIDEN In Katwijk wordt za terdagmiddag de traditionele Oran- je-strandloop gehouden. De start is tussen half twee en half drie aan de Zuid-Boulevard. Er kan over een Voorstel inzake het beschikbaar afstand van zowel vijf als tien ki- Voorstel inzake opheffing var school De Valk, openbare school gewoon lager onderwijs aan Voorstel inzake het beschikbaar stellen van gelden voor verbouwing van het gymnastieklokaal van het Stedelijk Gymnasium. Een schrijven van de Bond van Huurders en Woningzoekenden ten geleide van een rapport over de toestand van de huizen van de Woningbouwvereniging Werkmans woningen in de Transvaal-, Haag- weg-, Catharijnebuurt en de Cele- besstraat e.o., met het voorstel van Burgemeester en Wethouders om het schrijven te stellen in handen van burgemeester en wethouders ter afdoening na overleg met de commissie voor de volkshuisvesting en Openbare Werken. Een rapport van de Bond van Huurders en Woningzoekenden over de getie huisvesting, met het voor- ste> van burgemeester en wethou ders om het rapport voor kennisge ving aan te nemen. Voorstel om er mede in te stom men, dat de vuilstortplaats aan de Roomburgerweg voorlopig voor ten hoogste drie jaren ter beschikking wordt gesteld van de Gemeenschap pelijke Vuilverwerking Leiden e.o. Voorstel inzake het verlenen van een gemeentelijke bijdrage in de kosten van restauratie van het Bartholomeus van Assendelfthofje. Een petitie van de Bond van Huurders en Woningzoekenden aan het college van burgemeester en wethouders en aan de raad waarin gevraagd wordt om een algemene huurstop, voldoende en betaalbare nieuwbouwwoningen en goed onder houd van het oude woningbestand. stellen van gelden voor de aankoop van materieel ten behoeve van de brandweer. lometer worden gelopen. Voor kin deren tot veertien jaar wordt een traject van kilometer uitgezet. Men kan zich voor deze strandloop Voorstel inzake het beschikbaar vanaf half twaalf aan de start la- het ophogen ten inschrijven. De opbrengst komt terrein nabij de sportbeoefening door gehandicap ten ten goede. stellen van gelden en bestraten van ei het Plesmanviaduct. LEIDEN bouwverend hebben zich gisteravond uitgespro ken tégen een huurverhoging-protest. Tijdens een ledenvergadering in de Stadsgehoorzaal stonden het actie comité dat de leden en het bestuur wilde oproepen tot een massaal pro test en het bestuur als kemphanen tegenover elkaar. Voorzitter Lancel ging zelfs zo ver dat hij het vijf man sterke oppositie-comité in z'n geheel royeerde. Gezien het applaus leken de aan wezige leden aanvankelijk wel sym pathie te kunnen opbrengen voor het streven van het comité namelijk een totale huurstop en een bevriezing van de huren van duplex-woningen. De ongelofelijke vergadertechniek van de voorzitter bracht de sterk geslonken vergadering er tegen hall twaalf toe om met 36 tegen 24 stem men tégen de motie van het actie comité te stemmen. De voorzitter had gedreigd met het hele bestuur op te stappen als de vergadering het waagde in meerderheid voor te zijn. Lansel begon het agendapunt: „be leid van het bestuur met betrekking tot huurverhogingen" met de opmer king dat de huurverhoging wordt vastgesteld middels de begroting. .Als de minister met dwingende maatre gelen komt, dan moet daaraan ge hoor worden gegeven. Het parlement keurt tenslotte goed en dat is geko zen door ons. burgers". Valse voorwendselen Dat het actiecomité het bestuur verwijt geen enkel beleid te voeren en alleen maar domweg te doen wat de minister beveelt noemde Lan sel dwaas. De 2500 handtekeningen die het actie-comité ter ondersteu ning van zijn ideëen heeft opge haald waren, volgens Lansel. op val se voorwendselen ontfutseld en hij hechtte er dan ook geen enkele waar de aan. Dat maakte indruk op de zaal. Nadat de voorzitter zich zeer De leden van woning- kwaad had gemaakt over één van Tuinstadwijk de stencils van het comité, waarin aannemers en enkele bestuursleden worden beschuldigd van malversaties, (een zaak die nu zal worden uitge zocht) vroeg hij de aanwezigen op te staan indien men het beleid van het bestuur afkeurde. Vijf mensen gingen staan en dat was aanleiding om een bestuursbe leid bekend te maken: deze vijf le den zoudten worden geroyeerd en bovendien zou het bestuur ze een proces aandoen wegens smaad. De discussie werd afgebroken voor een koffie-pauze, daarna sprong de voor zitter soepeitjes over op punt vijl van de agen-da, de financiële positie van de vereniging. De motie van het actie-comité was ongestemd blijven liggen. Renoveren "Een grote moeilijkheid is", al dus de voorzitter, "dat Leiden de enige gemeente in Nederland is, waar je voor onderhoud van boven de tweeduizend gulden goedkeuring van de gemeente nodig hebt. Als we HORLOGES De beste Wereldmerken heb ben wij voor U. Seiko. Eterna, Certina, Prisma, Jung- hans, Citizen. AWE-Ancre. Voor f 39,50 heeft U bij ons al een echt 17 st. Anker uurwerk, schokvrij en waterwerend. Een gouden 17 st. Anker dameshorloge voor slechts f 79,50. UW HORLOGER v. d. WATER Haarlemmerstraat 181 willen renoveren zullen de huren toch omhoog moeten." Actie-comi télid: "De toekomstige renovatie be staat voor een groot deel uit het weg werken van achterstallig onderhoud, dat kunnen de leden weer betalen" Nogmaals vroeg de voorzitter, maar nu andersom: willen de leden die vóór ons beleid zijn. gaan staan. In de chaos die inmiddels was ont staan verhief zich één man. waarop de rondvraag snel aan de orde werd gesteld. En daar kwam het actie-co mité nogmaals naar voren. Onbe grepen. niet in staat zich te verwe ren tegen het rappe gepraat van de voorzitter. Na de stemming over de motie, die droevig voor hen afliep, bleef het actie-comité nog geruime tijd machteloos tussen bestuurstafel en sympathisanten heen een weer Iepen. „Er zal nog over uw royement worden gepraat." heeft de voorzit ter beloofd. RONNY VINK Busdiensten bloemencorso LEIDEN. In verband met het bloemencorso wordt de NZH-dienst- regeling Leiden/Haarlem zaterdag als volgt uitgevoerd van Leiden: t m 9.00 uur tot Haarlem, t/m 10.45 uur tot Bennebroek, t/m 13.30 uur tot Hillegom, t/m 14.30 uur tot Lisse, t/m 15.45 uur tot Sassenheim.. t m 17.00 uur tot Warmond. Van Haarlem: t/m 10.20 uur tot Lei den. t/m 12.50 uur vervallen, t/m 15.20 uur tot Bennebroek, t/m 15.35 uur tot Hillegom. t/m 16.05 uur tot Lisse. Vanaf 16.20 uur weer naar Leiden. Naar en van Keukenhof worden zonodig extra diensten ingelegd. Tij dens het langstrekken van het corso moet met vertraging rekening wor den gehouden. SPECIALE DONDERDAG AANBIEDING SIEMEN'S steelstofxuiger Vi 425 Watt van 138,— voor Uw voordeel 38, Geldig tot a.s. donderdagavond 21.00 NIEUWE RIJN 29—32 LEIDEN, TEL. 24244 De heer en mevr Verkerk, die morgen zestig jaar getrouwd zijn. Het andere diamanten paar wilde niet op de foto. <F°to Ja" Holvast) LEIDEN Morgen zijn twee Leid se echtparen zestig Jaar getrouwd. In het fraaie bejaardenhuis Van der Willigenhof aan de Apollolaan wonen de heer en mevrouw Verkerk- Schouten. Hij is 83 en zij 82. Ze wo nen er sinds september vorig jaar en kunnen geen goede woorden genoeg vinden voor de leefsituatie ter plek ke. De heer Verkerk was eerst verte genwoordiger in koloniale waren en later bode op het stadhuis. Lang na zijn pensioenering is hij nog erg ac tief. evenals zijn vrouw: ze kaarten graag, lezen veel, zangkoor, breien, knutselen, noem maar op De heer en mevrouw Verkerk heb ben twee kinderen (van wie er één in Amerika), vijf kleinkinderen en één achterkleinkind. Twee keer zijn ze al bij hun zoon in Texas geweest. Daarover weet de bruidegom een mooi voorval te vertellen. Na afloop van hun eerste bezoek brachten ze de laatste nacht door in een hotel. De belangrijkste spullen hadden ze al naar de boot gebracht voor de verscheping. Toen ze de volgende morgen in de auto wilden stappen, bleek deze te zijn leeggeroofd. Pa niek. politie enz. Gevolg: toen ze op de kade kwamen, bleek de boot drie minuten eerder vertrokken te zijn. Hun vakantie werd gedwongen ver lengd met twee weken, plus geleende kleding. Als cadeau heeft het bruidspaar een week vakantie aangeboden ge kregen, die een bungalow zullen doorbrengen Om een begin te maken met de vol gende zestig Jaar. zoals de heer Ver kerk opmerkt. Ook de heer en mevr. Springer- Keijzer uit de Nicolaas Beetsstraat 40 zijn zestig Jaar getrouwd. Twee rasechte Leidenaars. De heer Springer was vroeger haringvisser en is later betonsjouwer geworden. Hij is 82 en zijn vrouw 78 Jaar. Ze heb ben 10 kinderen, 24 kleinkinderen en 8 achterkleinkinderen. Mevrouw Springger kijkt met veel plezier iedere avond naar de televi sie en als Mies Bouwman komt. heeft ze een heel fijne avond. De bruidegom vertelt, dat toen hij vroeger nog in de Groenesteeg woon de, hij ieder jaar met koninginnedag de straat hielp versieren. „Dat heb Je tegenwoordig niet meer," zegt hij. Wat ze komende zaterdag In elk ge val wél hebben. Is het grote feest waar de hele familie bij aanwezig zal zijn. Al -oet hij niet meer aan gym nastiek. zijn glaasje bier zal de heer Springer met soepelheid naar binnen werken. Politie volley baltoernooi LEIDEN In de Vijf Meihal wordt morgen een internationaal politie volleybaltoernooi gehouden Behalve ploegen uit Nederland doen er ook politieteams uit Hamburg en Antwerpen mee. Er zijn in totaal met hun dochter in twaalf ploegen. Burgemeester Vis zal het toernooi 's ochtends om tien uur openen.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 3