6% 6 lemonstrantse bezinning op amenwerking met anderen Ook hervormd Delft tobt met geldtekort an wurgt zijn ïvalide vrouw „LT.T. werkte nauw samen met de postspaarbank ONINGER )OLWATER SER IN MSKANAAL Helmonds pension moet sluiten Nieuw schandaal onthuld: attydsafe NSDAG 25 APRIL 1973 Ücjj 3 kerk die samen gaat werken andere kerken, komt onvermij- k voor de vraag naar haar eigen itelt te staan. Zij gaat zich be- ii op datgene wat haar onder- dt van andere geloofsgemeen- ipen, op haar typische kenmer- Dat de Remonstrantse lerschap dit ook ervaart, werd Ujk op de Algemene Vergade- van Beraad, die zij onlangs ln bt hield en die gewijd was aan erhouding tot andere kerken, van de drie seoties waarin de iene Vergadering was ver was tot de conclusie gekomen Ie identiteit van de Remon- se Broederschap voornamelijk nt in 'n ondogmatische opstel- jwel in theologisch als in poli- pzicht, in het open avondmaal het geëngageerd zijn met de leving, ook in mondiaal op- Maar dr. C. P. van Andel die als vertegenwoordiger van ederlandse Hervormde Kerk was, stelde vast dat dit ekken van de Hervormde Kerk die bijv. eveneens het open maal kent. Hij zag het karakte- van de Broederschap dan iet zozeer in theologische za- ,r hij dacht meer aan socio- verschillen. De Hervormde een kruidenierskerk ge- d, aldus de heer Van Andel,, de Remonstrantse Broeder- heeft het contact met de intel- i bewaard. Daarvoor verdie- Remonstranten naar zijn me- f. hervormde gedelegeerde vond dat de Remonstranten nogal ren in de richting van de ge inden. Als zij toenadering zoe nt de Hervormde Kerk, gaan rmpathieën in de eerste plaats le vrijzinnige modaliteit. Maar loet wederzijds de totaliteit in emen. Het gaat om een over- nst tussen de totale Hervorm- :k en de totale Remonstrantse srschap. Wanneer men dat in ig houdt, kan daar een bijzon- root stuk inspiratie voor de eolische samenwerking uit oen. de Hervormde Kerk een krui skerk is en de Remonstrantse •schap een kerk van het in- dan zou ds. C. F. Brtisewitz, gezinde Sociëteit, zijn eigen geloofsgemeenschap een kring van boeren willen noemen, inderdaad neemt de Remonstrantse Broeder schap het intelleot mee naar de kerk. De Doopsgezinde Broeder schap laat het thuis. Tijdens de Algemene Vergadering bleek overigens wel dat de Remon stranten van plan zijn ernst te ma ken met de samenwerking met de andere kerken. De „Commissie tot de Zaken" - dat is het bestuur van de broederschap - vindt de optima le vorm van samenwerking verheu gend, deelde de predikant in algeme ne dienst dr. J. van Goudoever mee. De spelregels, die hy ervoor had ontworpen waren dan ook geen waarschuwing. Men moet ze zien te gen de achtergrond van een samen leving die zo ver mogelijk moet gaan. Dan zijn er echter enkele dingen die de grens van de tolerantie zou den kunnen overschrijden en daar voor moeten dan regels worden ge steld. Die houden o.a. in dat bij gemeenten in juridische zin zelf standig moeten blijven, het volledig bezit en de zeggenschap over hun eigendom moeten behouden en erop toe moeten zien -dat de rechtspositie van de predikanten niet wordt ver zwakt. Eén van de spelregels trekt wel bijzonder de aandacht, nl. die wel ke inhoudt dat samenwerkende ge loofsgemeenschappen het gelijktijdig lidmaatschap van één of meer lan- d'elijke kerkgemeenschappen kun nen aanvragen. Wanneer er ln een plaats dus een oecumenische ge meente wordt gevormd, die zich bij meer dan één kerkgemeenschap wil aansluiten, dan moet dat kunnen, Er is in Dokkum byv. een Verenigde Doopsgezinde en Remonstrantse Ge meente. Het moet mogelijk gemaakt worden dat zo'n gemeente zich zowel bij de Algemene Doopsgezinde Sociëteit als bü de Remonstrantse Broeder schap aansluit. Dr. van Goudoever zou daar niet de term dubbel lid maatschap voor willen gebruiken, omdat de leden slechts behoren tot één jïïaatselijke geloofsgemeenschap, die zich dan in haar geheel heeft aangesloten bij twee of meer lande lijke kerkgemeenschappen. Niet alle Remonstranten vinden dat de samenwerking met andere kerken nu zo voortreffelijk verloopt. Eén van de secties kwam tot de con clusie dat deze samenwerking maar op een miezerige basis berust en dat dit voor een deel voortkomt uit de onduidelijkheid in identiteit, waar bij men dan dacht aan een gebrek aan profetisch elan. Deze groep ver tolkte overigens niet de mening van de gehele vergadering, want één van de afgevaardigden nam van deze formulering nadrukkelijk afstand. Er zijn natuurlijk heel veel mieze rige zaken vond hij, maar daar moet men het perspectief niet door laten vertroebelen. In veel opzichten is deze typering toch wel Juist, merkte prof. dr. G. J. Hoenderdaal, hoogelraar aam het se minarium en aan de Leidse univer siteit op. Hij was dan ook eigenlijk wel blij met deze steen in een rim pelloze vüver. Er is misschien ook nog wel wat aan te doen, dacht hij. In elk geval moet men niet zo door liefhebberen als men dat tot nu toe gedaan heeft. Hij herinnerde er in dit verband aan dat men besloten niet te beginnen met bijbellezingen, gebed en lied. Er worden immers zo vaak bijeenkomsten op een stichte lijke manier geopend en kort daar- PRIJSVRAAG Het hoofdbestuur van de Evange lische Maatschappij heeft besloten (gelet op het succes van de eerste) een tweede prijsvraag uit te schrijven Gevraagd wordt een onderzoek naar de theologische inhoud van het be grip pluralisme en de betekenis daar van voor de verdere ontwikkeling der oecumenische gedachte. De bedoeling van het woord theologisch is niet, dat de sociologische, psychologische of actuele betekenis daarby van het onderzoek wordt uitgesloten. Er worden drie geldprijzen ter be schikking gesteld ten bedrage van f 1.000,-, f 750,- en f500,- voor resp. de eerste, tweede en derde prijs. De jury zal worden gevormd door een ter zake kundige commissie bestaande uit vyf hoogleraren. Inzending van de antwoorden dient te geschieden vóór 1 april 1974. Kosteloos programma verkrijgbaar bij het secretariaat van de Evangelische MaatsohappüJo- dichemdreef 28, Odijk. na krijgt men toch ruzie. In een drang naar eerlijkheid kan dat wel eens juist zijn, maar men kan toch ook wel eens te bang zijn. In een van de secties had men bijv. aange drongen op bijbelstudie. We behoe ven ons toch niet te schamen voor Jezus Christus. Die bevrijdt, zei prof. Hoenderdaal. Er ligt een be vrijding in de boodschap, die van Godswege in Hem en door Hem ons gegeven is. Wij worden innerlijk ge drongen door het evangelie. We kunnen niet anders. Daar willen we ook voor staan. Het evangelie van Jezus Christus is een emancipatieboodschap, Prof. Hoenderdaal zag ook wel de bezwa ren van de neiging om allerlei trek ken typisch remonstrants te noe men. We zijn niet meer de kampioe nen van de verdraagzaamheid, de vrijheid en het open avondmaal, meende hij. We moeten teruggaan tot de eigenlijke bronnen waaruit we onze insipratie ontvangen. Prof. Hoenderdaal was een beetje bevreesd dat bij de toenadering tus- Kerk en de Gereformeerde Kerken de Remonstrantse Broederschap er wel eens buiten zou kunnen vallen. Als ik uitgenodigd wordt voor de gecombineerde synodevergadering - die wordt 15 en 16 juni in Utrecht ge houden - dan ga ik er heen, verze kerde hij. Hij pleitte er verder voor dat men open zou staan voor ande ren. Waarom zouden wij niet eens de werken van prof. Kuitert bestude ren? vroeg hy. Beroepingswerk NED herv. kerk Aangenomen naar Zwammerdam J. Mostert te Ternaard. Bedankt voor Goedereede: J. Wie- man te Alblasserdam. GEREF. KERK Beroepen te RinsumageestL. Erin- ga te Tholen- Poortvliet. GEREF. KERKEN (VRIJGEM.) Bedankt voor Drachten: T. Dek ker te Capelle a. d. IJssel. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te MiddelharnisT. van Stuyvenberg te Rotterdam; te Slik kerveer: P. Blok te Dirkslandte Zeist: R. Boogaard te Leiden. BAPTISTENGEMEENTEN Aangenomen naar Heerenveen: B. Stuut te Wymehr (Duitsland We moeten telkens weer inspira tie zoeken in het evangelie en in het geloof. Dan kunnen we ook inspira tie geven aan anderen. Zo vatte de voorzitter van de vergadering, de heer L. de Waal, de discussie sa men. We moeten ons niet te zeer be perken tot vrijzinnige kerken en groepen, maar ook de veelzydig- heid zoeken die in andere kerken Een van de afgevaardigden liet nog een waarschuwend geluid ho ren. We moeten met andere zei hij, ook durven spreken over de moeilykheden, over de meningsver schillen. Die moeten we duidelijk voor ons zien, want die zijn er en we moeten er niet bang voor zijn om dat openlijk te bespreken. Oecume ne is ten slotte heel anders dan lief zijn voor elkaar. Interieur van de hervormde kerk in Maasland, voor de brand. Links de negentiende-eeuwse kansel. Dit interieur, uitgevoerd in donker eikehout, gaf het kerkje een typisch zeventiende- eeuws karakter. In de hervormde gemeente te Delft is besloten uit geldgebrek in een reeds bestaande en in de eerstvolgende pre dikantsvacature niet te voorzien en zodoende twee van de nu acht wijk- predikanten op te heffen. Vanuit een van de modaliteiten te Delft is het aanbod gekomen met een extra bij drage van f. 50.000,- gedurende mini maal vier jaar de gewenste bezetting van de betreffende (derde) predi kantsplaats van eigen signatuur te garanderen. De centrale kerkeraad heeft waardering getoond voor de respect afdwingende, grote offerbe reidheid achter deze geste, maar be geeft zich liever niet op de weg van het garanderen van het salaris van een predikant „slechts door een groep geestverwanten". Gevraagd naar het hoe en waar om antwoordde het breed modera- men van de centrale kerkeraad on der meer het volgende. De actie Kerk appèl '73, waaraan door alle modali teiten in de gemeente met inzet van alle krachten is meegewerkt, toonde aan dat (afgezien van de 726 die „niet thuis" waren) nog slechts 3018 her vormde gezinnen (of alleenwonenden) bereid waren jaarlijkse bijdragen aan de kerk te geven (op een totaal van 6205 bewerkte adressen). Van ruim 1800 bleef de bijdrage boven dien nog beneden de f. 100,-. Het to taal van de toegezegde bijdragen voor 1973 lag rond de f. 500.000.-. Vooi een sluitende begroting en het weg werken van 't tekort over vorige Ja - ren zou moeten binnenkomen f 740.000,-. Voor ieder die rekenen kam, moet duidehjk zyn dat hier sprake is van een structureel tekort Bezuiniging op gebouwen (dus slui ting van kerken of verkoop van wijk- gebouwen) wordt ernstig overwogen, maar biedt op korte termijn geen voldoende oplossing. Daarom moest in de snel stijgende post van de predi kant-salarissen het mes gezet. Dat is hard. maar onomtwykbaar. Een schrale troost kan zijn, dat het hier een landelijk verschijnsel geldt. In vrijwel elke grotere gemeente moeten op dit moment predikantsplaatsen worden opgeheven. Nu kan een predikant niet ontsla gen worden. Evenmin kan een predi kant vrijwillig heengaan, als hij niet door een andere gemeente wordt be roepen. De enige mogelijkheid op dit moment is dus in een bestaande va cature niet te voorzien. Psychologisch was het beter geweest als we nu di rect ook een niet G.B.-plaats (Geref. Bond) hadden kunnen opheffen. Praktisch is dat op dit moment niet mogelijk. Wil een groep geestver wanten de gelden by een brengen voor een eigen predikant dan is dat kerk- ordelijk alleen mogelijk wanneer men een „buitengewone wijkgemeente" vormt (zoals de vrijzinnig-hervorm den in onze gemeente). Intussen is duidelijk dat met grote spoed moet worden gewerkt aan een nieuwe struc tuur van de Delftse gemeente". Tot zover de brief van het breed mo- deramen van de centrale kerkeraad. SCI HEIJ.TNG In een vlaag de telefoon tegen de politie, „ik heb itandsverbystering heeft de myn vrouw vermoord". Toen de politie kwam. was de man bezig de was binnen te halen. Derde verdachte in moordzaak ook vrijgelaten die al eerder in een ische inrichting is opgeno- van het eiland Terschelling, iet echtpaar al vele jaren overgebracht naar een in- in Franeker. tyd geleden liet een arts zo als de vrouw in een psy- ;he inrichting opnemen. Vier jgeleden scheen alles weer goed en mocht het echtpaar naar d terug. iders van de vrouw, die in lam wonen, gingen mee naar ïlling om het echtpaar te ver- Gistermiddag gingen zy weer lis; nog geen uur latei* wurgde hoonzoon zyn vrouw. q my maar halen", zei hy door (ANP) Door een de rioolpersledddng Gronin- stroomt sinds zaterdag- alle rioleringswater van de ■roningen het Eemskanaal in. s een nog maar enkele weken verschenen rapport kan het reiningend vermogen van het iter van Groningen en het liegen Haren, dat eveneens op eiding is aangesloten, worden op ruim 300.000 inwoner- aten. i de derde maal binnen een een breuk in deze al tien laren in gebruik zynde pers- [optreedt Naar aanleiding van ige breuk is door het Kiwa fcgsinstituut voor Waterlei- jftikelen) een onderzoek inge- >at leidde tot enkele maatre- J waardoor volgens het Kiwa flijke breuken in de toekomst aer voor zouden komen. De [tien maatregelen waren Juist 1 toen zaterdagmorgen bleek >ch weer een breuk was ont- igen heeft plannen voor de tan een rioolzui veringswater- maar het zal vermoe de- enkele jaren duren voordat freed is. HELMOND Een Helmonds pen sion waarin drie Spaanse gezinnen gehuisvest zyn moet met ingang van 2 mei gesloten worden omdat het in geen enkel opzicht voldoet aan de eisen die de plaatselyke pensionver ordening eraan stelt. Het gaat om een pension in een bijgebouwtje achter een woning dat voorheen als werkplaats ingebruik was. Onlangs bleek by een controle dat de eigenaar bezig was in de beperkte ruimte nog meer kamertjes te cre- eren. Voor de drie Spaanse gezinnen die de dupe van de sluiting worden is nog geen vervangende woonruimte gevonden. De Stichting Contact Buitenlandse Werknemers Oost-Brabant, waarin vertegenwoordigers zitting hebben van politie, publieke werken. GGD en het ministerie van Sociale Zaken, is in Helmond bezig met een onderzoek naar de huisvesting van de gastar beiders. De eerste ervaringen hebben volgens een woordvoerder van de stichting weinig reden tot optimisme gegeven. Men verwacht dat meer dere sluitingen zullen volgen DEN HAAG (ANP) De Haagse politie heeft gisteren de 41-jarige Chinese restauranthouder S. C. K. Uit Rotterdam vrijgelaten. De man was aangehouden verdacht van moord op de 60-jarige Chinees Jo Pio- Tsjin en diens vrouw, die woensdag in hun huis in Den Haag zijn ver moord. Het door K. opgegeven alibi is nagegaan en biykt te kloppen. K. en twee andere Chinese restau ranthouders van 33 en 38 jaar die ook na verhoor zyn vrijgelaten, wa ren de compagnons van de heer Tsjin in een Chinees gokhuis op het Rot terdamse Katendrecht. De Haagse politie, die het onderzoek in Rotter dam en Amsterdam voortzet, ver moedt dat de heer Tsjin schulden had in het gokwereld je en dat de moord, volgens haar mogelyk het werk van huurmoordenaars, daar mee toe maken heef to. WASHINGTON Het Ameri- betrekkingen met vooraanstaande Dit schryft de Britse journalist kaanse concern International Tele- nazi-leiders gehad, de Duitse bewa- Anthony Sampson in zyn binnenkort phone and Telegraph Corporation pening gesteund en de bouw gefinan- van de pers komende boek De (I.T.T.), dat wegens politieke schan- cierd van „Focke-Wulf" bommenwer- I.T.T: super-staat". De gegevens dalen in Chili en Argentinië al veel pers, die tydens de oorlog zware ver- voor zyn boek zou Sampson uit Ame- in opspraak is geraakt, heeft tydens liezen aan geallieerde konvooien toe- rikaanse regeringsdocumenten geput het bewind van Adolf Hitler nauwe brachten. hebben. VOETBAL De benefietwedstrijd voor de Duitse ex-international Willi Schulz met zyn club HSV tegen een „wereldelftal" is geëindigd ïn een 5-2 zege voor de wereldploeg. Aanvanke- lyk leidden de Hamburgers door doelpunten van Zaczyk en Heese op verrassende wyze met 2-0, maar daarna bracht coach Helmut Schön enkele wyzigingen aan in het ster renelftal en binnen enkele minuten hadden Macari (Newcastle United) tweemaal, Beckenbauer, Müller en Uwe Seeler de stand op 5-2 gebracht. Er waren 35.000 toeschouwers. ADVERTENTIE Per 1 mei1973: de rente weer h°ger! vanXnaar op jeugdspaarreke- ningen. (De Zilvervloot) van>Xnaar op beleggingsreke ningen met opzeggingstermijn van 12 maanden. op beleggingsreke ningen met opzeggingstermijn van 24 maanden. De hogere rente geldt ook voor het bestaande tegoed. Het Is mogelijk - onder bepaalde voorwaarden - zonder voorafgaande opzegging van de RPS-beleggings- rekeningen geld op te nemen! In de jongste uitgave van het Amerikaanse tydschrift „New York", zegt de schryver dat I.T.T. zich later voordeed als „oorlogsslachtoffer" en van de Amerikaanse regering 27 miljoen dollar schadeloosstelling voor zijn dooi* bombardementen verwoeste fabrieken in Duitsland wist los te krijgen. Daarvan was vijf miljoen dollar voor de door de geallieerden gebombardeerde Focke-Wulf-fabrie ken. Volgens Sampson vestigde ITT zich in 1930 via de houdstermaatschappy ..Standard Elektrizitats-Gesellschaft" <SEG) in Duitsland. In augustus voerden de stichter van ITT. Sothe- nes Behn en zyn vertegenwoordiger in Duitsland, Henry Mann, als eerste Amerikaanse zakenlieden besprekin gen met Hitier. ..Deze by eenkomst was het begin van een zeer byzon- dere band tussen ITT en het Derde Ryk", schrijft Sampson Volgens de Britse journalist werkte Behn sinds dien yverig met de nazi-regering samen. Als resultaat kreeg ITT al zeer spoedig grote bewapeningorders aan S E.G en de later door het con cern overgenomen bedrijf Lorenz toe geschoven In 1938 bezat Lorenz 28 procent van Facke-Wulf. die de door de geallieerden gevreesde bommen werpers bouwde ITT president Behn. een voormalige kolonel van het Ame rikaanse leger, liet de hoge posten in zyn Duitse bedrijven door vooraan staande nazi's bezetten. Eén van hen was de bankier Kurt von Sch roeder. die later generaal van de SS zou worden en de Gestapo financierde I.T.T. Is op het ogenblik negende in de rij van de grootste Amerikaan se ondernemingen. Het concern heeft 331 dochtermaatschappyen in 93 lan den. ITT kwam in de afgelopen maanden in opspraak toen een com missie van de Amerikaanse Senaat, onthulde dat het bedrijf veel geld had gestoken in pogingen om in 1970 de verkiezing van de marxistische president van Chili Allende. te ver hinderen. Het bekend worden van deze schan dalen waarby ITT betrokken is biy- ken het vertrouwen van de beleggers "n ernstige knauw te hebben gegeven. Sinds enkele dagen is de koers van ITT-aandelen op de beurs van New York tot 36 dollar gedaald, de helft van hun waarde tegen het einde van 1972.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 11