VVD STREEFT KVP IN POPULARITEIT VOORBIJ Generaal Hoetentoeter contra de Generale Staf §jj amro bank Auto's vlogen in brand: drie mensen omgekomen 99 Volgens recent onderzoek: Uitspraak JTuchtcollege Beroepsgeheim arts is geen vrijbrief om plicht niet te doen Een eigen huis kopen Amro Woninghypotheel vooru! Noorder Groep neemt Goudse Glashandel over Bouw wil niet langer een vaste vakantie PAGINA 8 BINNENLAND ZATERDAG 21 APRH, „De generaalsruzie bij de Koninklij ke Landmacht is net een stripver haal. Titel: generaal Hoetentoeter contra de Generale Staf. Je lacht Je rot". Zo wordt momenteel in lagere offi cierskringen gepraat over het an derhalf jaar slepende conflict tus sen „Apeldoorn" en „Den Haag". Misschien een geruststelling voor burgers die visioenen hebben gehad van eskadrons tanks die van de Ve- luwe oprukken naar de residentie. In tijden als deze is het trouwens goed te weten dat ons leger maar voor een klein deel uit „beroeps" bestaat. Dait neemt natuurlijk niet weg dat het tuinhekkencon- fliet igeneraalsdragen van die aar dige onderscheidingstekens) vreem de vormen heeft aangenomen. Als er zoiets als het „aanzien" van het leger bestaat, dan heeft dat nu wel zoveel schade opgelopen dat er ken nelijk een politieke uitdeuker aan te pas moet komen. Maar wie, o- wie? Minister De Koster van defensie - de eerst aangewezene - schijnt wei nig voor die Job te voelen. Hij heeft minister-president Biesheuvel ermee opgescheept en deze heeft op zijn beurt een klassieke manoeuvre uit gevoerd: een commissie onder lei ding van prof. LangemeiJer moet maar zeggen wat er dient te gebeu ren. Die commissie (een van de leden heeft het woord „padvinderij" laten vallen) bestudeert nu of luitenant- generaal F. E. Meijnderts, de com mandant van het Eerste Legerkorps Luitenant-generaal IJssel- steijn in Apeldoorn die overhoop ligt met de Generale Staf in Den Haag, zijn congé moet krijgen. Dat advies zal niet opvallend lang uit mogen blijven en dus kan alleen een snelle kabinetswisseling het duo Biesheuvel De Koster ontheffen van de pijnlijke plicht een daad te stellen. IJsselstein Aangenomen dat Meijnderts, inder daad nog voor de bel gaat op grond van „incomptabilité d'humeurs" in het belang van de dienst zou wor den ontslagen dan is daarmee de oorzaak van het tuinhekken-conflict niet weggenomen. Biesheuvel beseft dat wel en schijnt er over te den ken ook Meijnderts' voornaamste tegenstander, luitenant-generaal G. IJsselstein die de dubbelfunctie ver vult van bevelhebber der landstrijd krachten en chef Generale Staf, bij De Koster voor ontslag aan te be velen. Want officiéél moet het ini tiatief van de minister van defensie uitgaan. Ook als dat gebeurt is de gene raalsruzie echt niet uit de wereld. De resterende generaals van het le gerkorps (de parate troepen) zullen hun guerrilla tegen de schrijf taf elge- neraals in Den Haag. zoals dezen graag denigrerend worden genoemd, bepaald niet staken. Want, waar gaat het om? a. De communicatie in het leger is nog steeds bar slecht b. Het „Generale Staf'-ldee werkt bij een slechte communicatie polari serend. c. De politieke leiding, dwz. de mi nister. grijpt bij conflicten niet of te laat in. Om met het laatste te beginnen: De Koster's voorgangers De Jong en Den Toom hebben al op een waan zinnige manier geschipperd, vooral in de belangenstrijd tussen het be houdende deel van het officieren korps en de dienstpichtigen t VVDMDen Toom ging in de kwestie lange haren ja-of-nee onder druk van het parlement na lang „nee" toch door de knieën. Hij had net zo lang getreuzeld tot de affaire een niet meer te stuiten sneeuwbal effect kreeg en hem meesleepte in zijn politieke afgang. Been stijf Zijn opvolger „manager" De Koster heeft daar wel iets van geleerd,. Toen de dienstplichtigen vorig jaar een groetweigerdag hielden heeft hij „stop" gezegd. Sindsdien houdt hij tegenover hen het been stijf, wat ook weer niet al te lang moet duren want dan gaat het effect verloren. De VVDM heeft een toe naderingspoging gedaan, tal van za ken die tienduizenden dienstplichti gen betreffen vragen om geregeld officiéél overleg en hervatting van dit overleg hangt nu van de minis ter af. In de kwestie met de generaals heeft De Koster geen „hard" stand punt ingenomen, maar geprobeerd de generaals met elkaar te verzoe nen. Dat lukte niet. Meijnderts wil de zijn collega's bij de Generale Staf er van overtuigen dat de hui dige manier waarop het leger is op gebouwd niet efficiënt is. Nu zijn er zes parate brigades en vier die in oorlogstijd kunnen wor den opgeroepen maar waar van de structuur en de middelen inferieur Luitenant-generaal Meijn derts zijn. Meijnderts wil constant be schikken over de commandovoering en de uitrusting voor tien brigades, maar de „bemanning" laten afhan gen van de situatie. Bij „mooi weer" zou de diensttijd dan kunnen worden verkort tot bijvoorbeeld een jaar. Bij internationale spanning zouden daarentegen makkelijk meer dienstplichtigen in zijn organisatie kunnen worden gepompt. Meijnderts „zwemvest-theorie" sloeg echter niet aan bij de Generale Staf. De tegenargumenten zijn door deze helaas nooit publiek gemaakt. Ook andere voorstellen van Meijn derts - geen duur oefenterrein creë ren bij Ter Apel maar het geld ge bruiken om in Canada te traine'.i. inplaats van het Oerlikon lucht doelgeschut het goedkopere Ameri kaanse Chapparal systeem nemen - werden afgewezen. Waarom blijft onduidelijk. Wel liet „Den Haag" doorschemeren dat Meijnderts teveel specialist is om de grote lijnen te kunnen beoordelen: een uiting van het „Generale Staf-idee. Generaal N. Berghuijs, opperofficier personeel, heeft daar over gezegd: „We leven natuurlijk in een tijd dat je zonder specialisten niet meer vooruit kunt. Overal in Je bedrijf heb Je ze nodig om Je te adviseren. En toch moet Je aan de top iemand hebben die inzicht in het totale be drijf heeft. Die vanuit die positie de adviezen van alle specialisten kan interpreteren. Het is hierom, dat ik gecharmeerd ben van ons Generale Staf-idee". Berghuijs vindt dat officieren van de Generale Staf „gedespecialiseerd" moeten worden, anders lopen ze te snel met oogkleppen op. Een gedachtengang die ook bij bedrijfsleven opgeld doet, maai door de schaarse en eenzijdige] municatie binnen het leger tot scherping van standpunten kan den. Dat is wel gebleken in zaak-Meijnderts. Toen hij bij Generale Staf geen voet aan grond kreeg richtte de troepen dus specialist t zich met een rechtstreeks tot minister De K( en zelfs tot premier Biesheuvel voor de Generale Staf volstrekt vergeeflijke omtrekkende bevq Het conflict raakte na het uitlij van een voor Meijnderts en de z| ongunstige (geheime) lijst met| didaten voor bevorderingen en leidsfuncties in een str< versnelling; de generaals IJssela Berghuijs en Anthonissen ih tiermeester-generaal) stel Meijnderts eruit of wij eruit mochten hun standje thuis Biesheuvel bepleiten en om dit opvallend te doen klommen n burger gekleed door de ramen de achterkant naar binnen. Mi derts werd ook gehoord en dai viel het woord ontslag. De Rijksvoorlichtingsdienst gaf j achtereenvolgens ten beste: H geen gesprek geweest. 2. Het ai ontslag is tijdens het gesprek/ gebruikt. 3. De minister-pred heeft een commissie ingesteld, zal adviseren over de vraag ol „jiust en noodzakelijk" is een o| officier te ontslaan. Eén ding is duidelijk: de po| heeft zich meester gemaakt vj zaak Hoetentoeter. Nu kunne nog de gekste dingen gebeuren, ADVERTENTIE HILVERSUM (ANP) Wanneer op dit moment verkie zingen zouden worden gehouden, zou de VVD na de Par tij van de Arbeid als grootste partij uit de bus komen met 18,3 procent van het aantal stemmen. Dat is bijna 4 pro cent meer dan de VVD kreeg bij de kamerverkiezingen in november van het afgelopen jaar. Op dit moment zou 28,8 procent van de kiezers zijn stem uitbrengen op de PvdA (in november was dat 27,4 procent) en 13 procent op de KVP (bij de verkiezingen 1 7,7 procent). Dit blijkt uit een onderzoek door het bureau P. Lagendijk ten behoeve van het AVRO-radioprogramma „Delta", dat morgen van 13.30 tot 12.10 uur wordt uitgezonden. Blijkens het onderzoek zou thans 7.4 procent van de kiezers zijn stem uitbrengen op de PPR (in november 4,8 procent). 8,3 procent (8,8 procent) op de ARP en 5,3 procent <4,8 pro cent) op de CHU. D'66 blijkt nog meer aan populariteit verloren te hebben. Nog maar 3,4 procent zou bereid zijn, op deze partij te stem men. Bij de verkiezingen kreeg D'66 nog 4,2 procent. Ook DS'70 is min der populair geworden: 3.1 procent zou nog op deze partij willen stem men, 1 procent minder dan in novem ber van het afgelopen jaar. Voor 33 procent van de kiezers is drs. J. M. den Uyl de meest aan vaardbare minister-president, ge volgd door mr. B. W. Biesheuvel, die bij 29 procent de voorkeur geniet. Derde op deze „ranglijst" staat prof. dr. mr. B. de Gaay Fortman Jr. met 8 procent. Rechtstreeks 52 procent van de stemgerechtigde Nederlanders is van mening, dat de minister-president rechtstreeks door de kiezers moet worden gekozen. 34 procent geeft de voorkeur aan het huidige systeem. 32 procent van de kiezers heeft te kennen gegeven, wel sympathie te hebben voor het kabi net, dat mr. J. Burger had willen formeren. Maar 39 procent kon voor het streven van Burger geen sym pathie opbrengen. Amsterdamse dierentuin Artis, ■Wi heelt gisteren haar 30-jarig ver bond met de die rentuin gevierd. Hoe kon dat an ders gevierd wor den dan met een fijne pot honing? Bij het kopen van een eigen huis doemen vaa ingewikkelde vragen en problemen op. Niet alleen smeken vaktermen om uitleg, zoals het verschil tussen k.k. en v.o.n., erfpachtscanon, overdrachtsbelasting, enzovoort. Maar vooral oo de mogelijkheden en de grootte van de hypothet zijn vragen van de eerste orde. Is hypotheek mogelijk? Hoeveel? Hoeveel kost dat per maand? Wat zijn de fiscale mee- en tegenvallers? Welke hypotheekvorm is in een bepaald geval de meest geschikte? Het verdient aanbeveling om in ieder geval informatie in te winnen bij een van de kantoren van de Amsterdam-Rotterdam Bank. Want er is een In vele vormen, dus tal van mogelijkheden. Om te beginnen zou u onderstaande coupon kunnen invullen en opzenden. U ontvangt dan eei handig vraagbaakje over allerhande zaken die het kopen van een eigen huis meebrengt, getiteld „Het kopen van een eigen huis", plus informatie over de Amro Woninghypotheekj '"I UTRECHT (ANP) Het Centraal Medisch Tuchtcollege heeft een klacht verworpen die twee ouders te gen aan arts hadden ingediend om- UTRECHT (ANP) De commissie erkenningen van de ziekenfondsraad heeft de raad voorgesteld de behan deling van een adviesaanvrage van minister Stuyt over een erkenning (in het kader van de AWBZ) van 86 bedden van het Sint Barbara Zieken huis in Geleen aan te houden. De commissie meent, dat de uit breiding van dit ziekenhuis (onder deel van het Medisch Centrum Ge leen) van 200 tot 286 bedden niet cor rect tot stand is gekomen, omdat dit is gebeurd zonder goedkeuring vooraf door de minister. Minister Stuyt heeft het bestuur van het Medisch Centrum Geleen vorig Jaar december meegedeeld, dat hij het in hoge mate betreurt dat de uitbreidingsplannen zijn uitgevoerd zonder dat zyn departement daarbij betrokken is geweest. Desalniettemin besloot de minister de 86 bedden achteraf alsnog goed te keuren. De commissie erkenningen vindt het onbevredigend dat de minister de ziekenfondsraad niet in kennis heeft gesteld van de overwegingen dit tot deze beslissing hebben geleid. De commissie meent dat het nuttig kan zijn als de minister eerst een toelich ting geeft voordat de ziekenfondsraad over zijn adviesaanvrage beslist. dat hy tegen hun wens in de raad voor de kinderbescherming op de hoogte had gesteld van zijn vermoe den dat zij hun 12-jarige dochter mishandelden. Blijkens de gisteren in „Medisch Contact" gepubliceerde uitspraak (in hoger beroep) van het Centraal Me disch Tuchtcollege, stelt dit zich op het standpunt dat het beroepsgeheim van de arts niet absoluut is. „Het geeft de arts nooit een vrijbrief, niet te handelen wanneer zijn plicht hem noopt tot overschrijding van de gren zen die het beroepsgeheim stelt". De beoordeling van wat zyn plicht als arts vraagt, moet volgens het col lege aan iedere individuele arts wor den overgelaten, omdat medici met situaties worden geconfronteerd waarin zeer subtiele factoren een be langrijke rol spelen. De Jurist van de Maatschappij Ge neeskunst, mr. W. B. van der Mijn, noemt de essentie van deze volgens hem zeer belangrijke uitspraak, dat in een conflict van plichten (het be roepsgeheim verplicht te zwijgen, het belang van het kind verplicht te spreken) de hoogst persoonlijke op vattingen van de arts de grondslag voor de beslissing kunnen vormen. De tuchtrechter kan en mag slechts marginaal toetsen en hij zal alleen dan een vergryp aanwezig achten, indien de arts op grond van zyn be vindingen in redelijkheid niet tot de door hem genomen beslissing had mogen komen. ROTTERDAM De 'Noor der Groep", die kortgeleden BV Chr. Noster en Co in Utrecht overnam, is thans een verregaande samenwer king aangegaan met de glasonderne ming 'Gouda" GOG in Gouda, met als doel deze onderneming metter tijd volledig in de groep te integre ren. Voor het personeel zal dit geen enkel gevolg hebben. Zo heeft de Noorder Glashandel J. van Oosten dorp BV in Rotterdam, de moeder maatschappij van de groep, bekend gemaakt. De "Noorder Groep" om vat een aantal ondernemingen op het gebied van de dm- en export, handel, be- en verwerking van vlak- glas en vlakglasprodukten. Naast de Noorder Glashandel, Noster en GOG zijn leden van de Groep BV Glas industrie L. A. Wouters in Breda en Waddinxveen, BV Nederlandse fa briek voor glasbewerking Morlang in Amsterdam en NV Noorder Glas handel de Leeuw in Antwerpen. UTRECHT (ANP) De Neder landse Stichting voor Statistiek voert de komende maanden in de bouw onder 1200 werknemers en 200 werk gevers' n onderzoek uit naar de mo gelijkheid de collectieve bouwvak vakantie af te schaffen. De enquête, een studiecommissie bestaande een studentencommissie bestaande uit vertegenwoordigers van werkge vers, werknemers en overheid, moet voor de komende bouwvakvakantie zijn afgesloten. De Bouwbond NVV heeft de kwes tie van de collectieve vakantie vorig Jaar aan de orde gesteld. De bond meent, dat het bestaande systeem een aantasting betekent van de vrijheid om zoveel mogelijk zelf te bepalen wanneer men met vakantie wil. Daar komt bij, dat de bouwvak kers door de collectieve vakantie ieder jaar gedwongen zijn, in de drukste en duurste periode met vakantie te gaan. De drie bouwbonden hebben vorig najaar onder een representatieve groep leden een enquête gehouden over de meest gewenste verbeterin gen van de arbeidsvoorwaarden. Daarbij werden ook vragen gesteld over de collectieve bouwvakvakan tie. Van de ondervraagden was 46 procent tegen en 32 procent voor de ze vorm van vakantie en 22 procent gaf geen mening. Bij de NVV-bond was 51 procent voor en 27 procent tegen collectieve vakantie, bij de CNV-bond was de verhouding 47— 36 en bij de NKV-bond 41—36. Graag ontvang ik de brochures „Het kopen van een eigen huis" en „Amro Woninghypotheek". Naam: Adres: Woonplaats: Kan in open envelop ongefrankeerd verzonden worden aan Daane-Arnro Couponburo, i&d 4 Antwoordnummer 3333, Amsterdam Wil. UTRECHT (ANP) Op de rijks weg AmsterdamUtrecht, ter hoogte van Maarsen, zijn gisteren twee per sonenauto's met elkaar in botsing ge komen en daarna in brand gevlogen. Hierbij zijn drie personen (een vrouw en twee Jongens) om het leven geko men. Drie anderen werden met brand wonden in een ziekenhuis opgenomen. Het verkeer op deze rijksweg is ruim een uur gestremd geweest door dit ongeval. De slachtoffers zijn mevrouw Corry Mulder-Vermeer (46) uit Cas- tricum, haar pleegzoon Marcel (11) en diens vriendje en naamgenoot Maurice Mulder (11). De heer A. J. Mulder (51), die de auto bestuurde, is met ernstige verwondingen opge nomen in het Academisch Ziekenhuis in Utrecht. De twee inzittenden van de andere auto liepen lichtere verwondingen op. Ook zy zyn naar het AZU gebracht. Het ongeluk gebeurde doordat een stationwagen op de door pas gevallen hagel en natte sneeuw glad geworden inhaalstrook in een slip raakte. De heer Mulder botste met zijn «H de stationcar. De tweede auto vervolgens op de ravage in. D* laatste auto's vlogen in brand. De politie heeft de grootste* gehad om de plaats van het a te bereiken en om de weg te maken doordat de vlucbts bezet waren door de auto's loze nieuwsgierigen. De ouders van Maurice Muld£ toeven in het buitenland, gistermiddag nog niet op de11 van het ongeluk.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 8